Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

La Grange":33e96195 je napisao(la):
Volf":33e96195 je napisao(la):
.Država ti daje 20 posto kredita, a ne od cene stana.To je potpuno korektno, jer će raspoloživi novac biti korektnije raspodijljen, tako što će svima ravnopravno subvencionisati sredtva koja su prinuđeni da uzmu kao zajam.Da li npr očekuješ da uletiš sa 70 000E učešća, da od države dobiješ još 20 000 beskamatno pa da sa 10 000 kkredita banke fino zatvoriš konsktrukciju.Budimo realni, i korektni...

A jel ima to negde zvanicno da se procita, npr. gledam

http://www.nkosk.rs/srlat/content/pitanja-i-odgovori


Znam da banke nisu realne i korektne ali ocekivao sam da mi drzava pozajmi beskamatno 20% od cene kostanja stana, u uredbi pise "Maksimalni iznos kredita koji se može odobriti je 100.000 EUR", "dok se 20% učešća obezbeđuje iz budžeta u vidu dugoročnog stambenog kreditiranja." Nigde se ne kaze da 20% nije 20% ukoliko imam ucesce vece od 5%.


Probacu da uprostim. Drzava ti daje uvek 20% i to prema formuli:

(vrednost stana - tvoje ucesce)/0.95 x 20%

Ukoliko je vrednost stana 100,000€ a tvoje ucesce minimalnih 5% (5,000€) to izadje:
(100,000 - 5,000)/0.95 x 20% = 20,000€

Ukoliko das ucesce od npr. 15% (15,000€) onda je rezultat:
(100,000 - 15,000)/0.95 x 20 = 17,894€

Problem je u tome sto ljudi najcesce pomisle da se 20% uvek dobije na vrednost stana, a ne na vrednost koja se dobije kada se od vrednosti stana oduzme ucesce.

Koristi samo kalkulator koji sam zakacio u prethodnim postovima i ne razmisljaj mnogo o formulama. Kalkulator sve sam racuna i ono sto je najbitnije, daje tacan rezultat.

Pozdrav
 
Prvo pozdrav svima od novo pridruženog člana... :)

Za početak podeliću svoja dosadašnja iskustva...

Kupio sam stan u objektu 4B. u maju prošle godine. Imao sam malo problema oko prikupljanja dokumenata za povraćaj PDV-a, jer je u tom periodu GDS menjao sedište a samim tim i poresku upravu zaguženu za njihove objekte... ali na kraju se sve dobro završilo, i poreska uprava je u roku od 15ak dana izvršila uplatu (povraćaj PDV-a) od dana predaje sve potrebne dokumentacije...

Slućajno sam naleteo na firmu koja izvodi radove na tom objektu ( http://www.asing.co.rs/sr-lat/reference/objekat-stepa-stepanovi.html ) ako nekom nešto znači izvođać. Video sam da manje više svi izvođači imaju na svojim sajtovima slično. Na sledećem linku su izvođaći radova ( http://www.gds.rs/default.aspx?ID=gds_StepaStepanovic&LN=SRL ) mada mislim da ima dosta podizvođaća...

Pregledao sam ranije komentare ali nisam uspeo da primetim nekog ko je pisao o objektu 4B te ako ima neko da zna neke informacije ili slike bio bih zahvalan...

I da u ugovoru piše da zgrada treba da bude urađena do 20.07.2012. zatim 30 dana imaju za tehnički pregled i potom 15 dana za predaju ključeva...

Ja se nadam da ću obići gradilište kad prođe sneg te ću preneti utiske...


Eto toliko za prvo javljanje pozdrav buduće komšije :D
 
Pozdrav svima od novog clana,

Dosta korisnih informacija sam procitao ovde, naravno nisam bas ceo post, pa me interesuje el pricaju nesto o tim dodatnim objektima koje trebaju da grade, te skole i zdravstvenu ustanovu i vec sta treba, kada ce to biti?

Takodje, video sam na onom videu na gds-u da pominju i neku "vecu parkovsku povrsinu" ali nikako da ukapiram gde ce to da bude. Ima li neko predstavu gde je to :)

Evo i kratkog nacina odredjivanja % ucesca drzave u zavisnosti od vaseg ucesca :

Mu - moje ucesce (20%)
Ud - ucesce drzave (?)
Formulica: Ud = (20 - 0,2 * Mu)/0,95
Ili ti sa mojih 20% ucesca => Ud = 16,84%

Eto toliko, ako to nekome pomogne.

Izvinjavam se ako se ponavljam ali ipak ovde ima 66strana koje nisam stigao da procitam,
 
dalek":20cc6xpp je napisao(la):
evgenije":20cc6xpp je napisao(la):
Pozdrav svima! Totalno sam nov na forumu ali uspeo sam u dahu da procitam ceo ovaj thread o drzavnoj stanogradnji... onako vremenski kad pogledas deluju smesno prepucavanja ljudi koji gaje bar neki optimizam i onih kod kojih je to zaboravljena stavka u zivotu. sta znam ima i korisnih razmisljanja a ima i onih koja su se od pocetka otvaranja thread-a pokazala kao netacna.
Ja sam uzeo stan od 57.27mkv (na sajtu pise da je taj stan 60.01mkv) i mislim da je to best buy za mene i moju suprugu. Ugovor sam potpisao pre nedelju dana, a kako su mi rekli (drugarica mi radi u GDS) uzeo sam poslednji stan tog tipa. I meni i supruzi ce to biti prva nekretnina tako da kad se od cifre 1280e oduzme 8 posto mislim da je to ok cena za nov novcat stan. Gledao sam ostatak stanova koje je GDS gradila i nigde nisam nasaos stan otprilike ove kvadrature a da ima ovaj raspored. U celoj situaciji je najgore je da moramo da poslujemo sa ovakvim bankama pod uslovima koji nisu nimalno povoljni.

I ja ;-)






ISTO :)
 
vanzemunac":3mephhyr je napisao(la):
dalek":3mephhyr je napisao(la):
evgenije":3mephhyr je napisao(la):
Pozdrav svima! Totalno sam nov na forumu ali uspeo sam u dahu da procitam ceo ovaj thread o drzavnoj stanogradnji... onako vremenski kad pogledas deluju smesno prepucavanja ljudi koji gaje bar neki optimizam i onih kod kojih je to zaboravljena stavka u zivotu. sta znam ima i korisnih razmisljanja a ima i onih koja su se od pocetka otvaranja thread-a pokazala kao netacna.
Ja sam uzeo stan od 57.27mkv (na sajtu pise da je taj stan 60.01mkv) i mislim da je to best buy za mene i moju suprugu. Ugovor sam potpisao pre nedelju dana, a kako su mi rekli (drugarica mi radi u GDS) uzeo sam poslednji stan tog tipa. I meni i supruzi ce to biti prva nekretnina tako da kad se od cifre 1280e oduzme 8 posto mislim da je to ok cena za nov novcat stan. Gledao sam ostatak stanova koje je GDS gradila i nigde nisam nasaos stan otprilike ove kvadrature a da ima ovaj raspored. U celoj situaciji je najgore je da moramo da poslujemo sa ovakvim bankama pod uslovima koji nisu nimalno povoljni.

I ja ;-)

Cestitam na kupovini. I ja sam prvo kibicovao istu strukturu stana. Ukoliko se ne varam stan se racuna kao dvosobni iako ima 2 spavace sobe (racunaju se kao 1/2 jer imaju manje od 10 m2). Odustao sam jer su mi rekli da je predvidjen zavrsetak izgradnje kraj 2012. sto mi ne odgovara. Pretpostavljam da si/ste uzeo/li u 5-ici?






ISTO :)
 
Kontaktirao sam firmu koja izvodi radove na objektu 4B...
- prvi stanari treba da budu useljeni u junu 2012. međutim zbog snega nisu radili mesec dana te je pretpostavka da će useljenje kasniti mesec dana (što je opet u granicama ugovora)...
- oni izvode grube radove (trenutno se radi malterisanje), a posle preuzima DenezaM
- nema odstupanja od projektne dokumentacije

Neko je spominjao mogućnost dogovora sa nekom prodavnicom nameštaja/tehnike da se dogovori neki popust kao što je urađeno za DeltaCity... mislim da je to super IDEJA!!!

moje neko iskustvo... bio sam pre par dana u Tehnomaniji i rekli su mi da može da se dogovori popust za kupovinu na veliko (konkretno pitao sam ako se odlučim da kupim svu tehniku kod njih da li može da se ostvari popust viši od standardnog popusta za penzionere od 10% (taj popust od 10% mogu da iskoriste svi bez obzira jel imaju neki ček od penzje jer ako nema tražite i naćiće oni :) ))...

Jeste da ima još dosta vremena do useljenja ali mene već drma euforija :D oko stvari... pošto ni to neće biti mala stavka...
I zamolio bi sve da prvo uporede cene u različitim prodavnicama pošto su tzv. AKCIJE čista "navlakuša" i desiće se da je u drugim prodavnicama niža redovna cena od te neke akcijske cene... i tražite svuda popust :D

pozdrav :)
 
Pozdrav svima od budućeg komšije iz 4J.

Objekat 4J (po našem ugovoru) bi trebalo da bude gotov u maju a obećali su useljenje u roku od dva meseca, najkasnije u julu. E sad, videćemo koliko ih je ova zima omela, ja stvarno nemam više strpljenja da ih stalno zovem telefonom da proveravam detalje.

Ako je potrebno zbog matematike nekome evo naših detalja za diskusiju o veličinama subvencija (kako su relativno okrugle cifre i veće učešće možda nekome bude lakše da shvati šta se dešava kada se menjaju cifre u računici)

80.000 Vrednost stana
- - -
20.000 Učešće
10.000 Subvencija
50.000 Kredit

Mi smo prosto došli i rekli da imamo 20K i ovakvu smo računicu dobili manje više od svih banaka. E sad ljudi koji su bolji u matematici neka izvode formule. Takođe, ne znam šta se menjalo od zakona, ovo je prema ugovoru od juna 2011. Kredit započeo sa isplatom avgusta 2011.

Ono što znam da sam pitao, to je prevremena otplata, ako hoću prevremeno da otplatim tipa 10K, tu je mali smor jer onda na cifru od 10.000 u mom slučaju odnos novca je 1:5 što znači da će mi 1,666E skinuti od duga državi, a 8,333 od duga banci. Mislim da je to glupo, ali sam shvatio odavno da kod mnogih kombinacija nema baš puno pregovaranja.
 
Vezano za parkovske površine, prema onome što naslućujem (ovo je lično mišljenje) kapiram da smo prihvatili da živimo bar 3 godine na "gradilištu" i da će tek za koju godinu naselje biti naselje u pravom smislu.

Jednom smo pitali ljude iz GDSa šta ima novo po tom pitanju, oni su rekli da je "to u domenu grada" čime su poprilično skinuli deo obaveza sa sebe, a to me poprilično plaši :D

Dosta sam dugo gledao ovu sliku http://www.gds-stanovi.rs/pics/legenda.jpg

Mislim da će u trougaonom delu između objekata 1, 2 i 4 da bude taj vrtić, između 3 i 5 je taj budući tržni centar, a trojka ima i mali park. Takođe mi je nepoznata namena zgrade u obliku latiničnog slova G između objekata 4 i 6
 
RTS 2 u 20h danas ili u 05h uijutru repriza
Arhitektura danas: Naselje Stepa
 
Архитектура данас

"Архитектура данас" представља нови серијал тематских емисија Документарне редакција РТС-а, посвећених архитектури

Циљ серијала је праћење архитектонских пројеката и урбаног развоја Београда и Србије на почетку новог миленијума.

У складу са тиме серијал ће говорити о архитектури, али суштински ће говорити о нама, нашој историји, култури, политици и филозофији живљења.

Прва емисија је посвећена стамбено пословном комплексу Степа Степановић.

Гледаоци ће имати прилику да се упознају са архитектонским и градитељским подухватом, највећим након изградње Новог Београда, правим малим градом у коме ће свој нови дом наћи 30.000 нових житеља.

Аутор и уредник серијала је Љиљана Ђуровић.

http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/18/РТС+2/1044228/Архитектура+данас.html

Kako planiraju 30 000 stanovnika u naselju ako se gradi 5 000 stanova?Jel po kineski 6 po stanu? :)
 
Ja sam se prvo prijavila za stan, bez plana, a onda posle godinu dana zaposlila u firmi koja tamo izvodi radove. Onda videh da je dobro što čekam.
Sada smatram da je saobraćajno rešenje loše, da će prvih 5 godina života tamo biti agonija, dok ne shvate da je vreme da Pera Ždera ode i da se napravi veza sa Trošarinom. U međuvremenu, stanarima grupacije 4 želim puno sreće, i ponesite doručak i kafu ujutru kad krenete kolima.
Grupacije 1 i 2 su ubedljivo najbolje po položaju i projektnom rešenju zajedno.
Pohvalno je što su ostavljene lokacije za škole i vrtiće, mogli su da ih pojedu komercijalnim kvadratima, pa se vi slikajte. Nepotrebno je sada graditi te objekte kada se lokacija oblikuje, dobija infrastrukturu i konačan raspored, a potrebni kapaciteti su u zoni čistog nagađanja.
Inače, prema gornjoj mapi, kod grupacije 1 je vrtić, trougaona parcela pored je škola, između grupacija 4 i 6 je još jedan vrtić, a kod grupacije 6 je druga škola.
 
legenda.jpg


Pošto država stoji iza projekta verovatnoća završetka infrastrukture je veća.
A gde je položaj tržnog centra?
 
Ako je neko počeo da razmišlja o uređenju stana ili ima u planu... preporučujem vrlo jednostavan programčić...

na ovom linku može da se skine probna verzija programa i dodatna baza nameštaja http://www.roomarranger.com/

pored ovog programčića skinite i Cortona 3D - omogućava 3D pogled (super stvar!!!)
http://www.cortona3d.com/Products/Viewer/Cortona-3D-Viewer.aspx

Što se tiće rokova izgradnje mislim da neće biti nekog velikog odstupanja (ako uopšte i bude)... Imam neku informaciju da su delovi ugovora vezani za rokove koje su potpisali izvođaći prilično oštri i da će plaćati prilične penale u slučaju probijanja istih...

@svsavic koliko sam ja upućen u ovu mapu tržni centar bi trebao da bude između 4-5-3 (najveća siva površina), a mislim da tu ide i dom zdravlja ako za to nisam siguran....

@jezzillia saobraćaj u Beogradu je još davno veoma loš... a veza tog dela grada sa centrom i NBG je očajna i bez ovog naselja... ako se uzme u obzir da će ovo naselje generisati nove zahteve za saobraćaj/saobraćajnicama svi su svesni da to neće biti sjajno ali to je naša prošlost, sadašnjost i budućnost... zato lepo na biciklu i Kumodraškom do auto komande si za 15min :) :)

Samo nek oni ubrzaju radove za izgradnju stanova da se rešim/o više plaćanja kirije a sve ostalo ćemo preživeti i super se organizovati ;)
 
Iz predhodnog posta sam izbacio link za crack jednog od navedenih programa. Siguran sam da ce se ljudi i sami snaci za to;) ali ne smemo kaciti i razmenjivati javno na forumu crackove i sl.
 
Odlican program za kompletno modeliranje koji je FREE sa mnogo video tutoriala na youtubu je Google sketcUp, ako je neko imao iskustva sa nekim CAD programom ili bilo kojim 3D, brzo ce se ukljuciti u njega.

Nemojte gledati to sto se samo u februaru nije radilo zbog snega jer do pocetka februara uopste nije ni bilo prave zime i nista nije kocilo radove, a u krajnje rokove obicno ubace 2 meseca zimskog perioda koji ce da uspore sve... Bio sam u direkciji pocetkom nedelje i bas u tehnickoj sluzbi... Sto se tice radova na mojoj buducoj zgradi 5G radovi do sada idu predvidjenim tokom, bez minuta kasnjenja...
 
guverner":3iiqkw08 je napisao(la):
:kk:
Somi303":3iiqkw08 je napisao(la):
Насеље Степа Степановић - Ентеријер стана
[video]http://www.youtube.com/watch?v=I9Uh...xt=C30cb2edUDOEgsToPDskKm7PBY__T2leO-L61-jn5O[/video]

Da li su ovi nasi pajvani culi za masinu za susenje? O nedostatku plakara i prostora da ljudi negde drze stvari da ne govorim. Mogli su u videu da prikazu to a ne neka ogledala i slike po zidovima...
 
Da li neko nesto zna o stanovima Direkcije u naselju Brace Jerkovic?

Izgleda mi da je na nekom brdu?

Da li su stanovi zavrseni?

Da li su slicni po kvalitetu ovima u Stepi?

I da li neko zna koja je banka najpovoljnija za davanje subvencionih kredita, cuo sam da neke banke ranije nisu naplacivale bar troskove obrade kredita?
 
Ja jos razmisljam i kalkulisem sta mi je ciniti u vezi jedine opcije u ovom trenutku da dodjem do krava nad glavom a to je kredit za stan u Stepi. Kako ste se odlucivali, samo na osnovu uvida u projekat u Gradjevinskoj direkciji ili ima i varijanta da vam neko na licu mesta omoguci uvid u stan?

Molila bih jos samo da mi neko objasni ko je uzimao kredit u vezi postupka povracaja PDV-a. Ja bih imala minimalno ucesce 5% i kada i kako onda sticem pravo za povracaj PDV-a? Malo me to buni da se vrsi povracaj a sa druge strane dugovanje na dug rok i mnogo veliki iznos. Ne bunim se ja, samo da li je to moguce, to bi mi bilo super da imam sa cim da opremim stancic jer cu i ovako jedva da nategnem crkavicu za ucesece i ostale troskove i naknade.
 
Po tome sto si napisala, mislim da ova opcija i nije tako dobra za tebe ali to je samo moje misljenje. Uvek postoji vise mogucnosti, zasto bi ovo bila jedina?
 
Da li je neko kupio stan na lokaciji 7a i zna li ko nesto o toj zgradi?hvala..
 
Vrh