Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Posto sam juce prosetao do Trosarine da vidim da li se stvarno desava nesto sa Veranovim trznim centrom (ne desava se), skljocnuo sam i neke slike Dulvila iz Vojvode Stepe. Sorry, slike su malo losije, sto zbog fotografisanja mobilnim, sto zbog losih pozicija za slikanje :(

stepa1.jpg

stepa2.jpg
 
1) Vojska je prva odabrala stanove - to su za sada onih 450 stanova razlike izmedju 2250 koji su poceli da se grade i 1800koji su u prodaji
2) Moja draga i ja smo uzeli stanu 4ci u junu i tada ih je bilo jos koliko zelite sobodnih tamo. Kladi se da ima jos koji i danas.
3) To da su neki stanovi kvalitetniji od dugih je moralo biti jasno na pocetku i na osnovu dokumentacije a i na osnovu cijene.
Jr":2011nc3w je napisao(la):
4) sto se tice parkinga - tu me e neko od vas zabrinuo. Ipak, postoji 1511 mjesta je u garazama a ako je vjerovati da su tackice oko zgrada mjesta za parkiranje na ovoj slici (http://www.dodaj.rs/f/42/zv/4x6Sni6M/plan.jpg) jerujem da ce ih biti dovoljno... pokusao sam daih brojim na onom videu koji je na samom sajtu, i izbrojao sam 60-tak oko zgrade sa 2 lamele.

Svaki stan koji se gradi po novom zakonu mora da ima pripadajuće parking mesto, u zgradi ili van nje. Nemoj da te brinu neproverene informacije i nagađanja.
 
Građevinsku dozvolu najteže dobiti u Srbiji

Tanjug | 22. 10. 2011. - 10:48h 17:29h |

Srbija je u ovogodišnjem “Izveštaju o poslovanju za 2012. godinu” Svetske banke (SB) po dobijanju građevinskih dozvola zauzela 175. mesto od 183 zemlje, što je pad u odnosu na lane kada je bila na 174. mestu.

U Odboru za građevinarstvo Privredne komore Srbije (PKS) rečeno je da nije baš najjasnija metodologija SB na osnovu koje je zemlja tako loše rangirana, u vezi sa izdavanjem građevinskih dozvola, ali da je tačno da se u Srbji na njih dugo čeka zbog nejasnih procedura, nekompetentnih kadrova u administraciji i korupcije.

- Istina je da u Srbiji dobijanje građevinskih dozvola traži mnogo angažovanja i obijanja pragova raznih institucija- izjavio je sekretar Odbora Goran Rodić dodajući da veliki broj investitora ne razume baš najbolje procedure za dobijanje dozvola. Zbog toga šalju nepotpunu dokumentaciju, pa moraju na građevinske dozvole da čekaju mesecima, rekao je Rodić.

Poseban problem u procesu je, smatra on, korupcija, koja bi mogla da bude izbegnuta objedinjavanjem svih šaltera na jedno mesto.

- Dosta stranih investitora je odustalo od investicija u Srbiji, između ostalog, i zbog stalnog menjanja propisa. Država bi morala više pažnje da posveti tom problemu u ovoj teškoj finansijskoj situaciji, kada su zemlji neophodni investitori, kojima treba sve objasniti i zaštititi ih od korupcije - zaključio je stručnjak PKS.

Srbija je, inače, u ovogodišnjem izveštaju “Izveštaju o poslovanju za 2012. godinu” SB rangirana na 39. mestu po upisu prava na nepokretnostima, dok je u prošlogodišnjem bila na 98. mestu svetske liste.

Srbija je u tom izveštaju ukupno, po raznim kriterijumima, zauzela 92. mesto, što je pad u odnosu na prošlogodišnje 88. mesto.


http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/284863/Gradjevinsku-dozvolu-najteze-dobiti-u-Srbiji
 
Da nema neko katalog za 4 parcelu, ili konkretno ako neko zna koje su spratnosti objekti 4a,4b,4v?

Hvala.
 
Jr":3dinsnoy je napisao(la):
1) Vojska je prva odabrala stanove - to su za sada onih 450 stanova razlike izmedju 2250 koji su poceli da se grade i 1800koji su u prodaji
2) Moja draga i ja smo uzeli stanu 4ci u junu i tada ih je bilo jos koliko zelite sobodnih tamo. Kladi se da ima jos koji i danas.
3) To da su neki stanovi kvalitetniji od dugih je moralo biti jasno na pocetku i na osnovu dokumentacije a i na osnovu cijene.
4) sto se tice parkinga - tu me e neko od vas zabrinuo. Ipak, postoji 1511 mjesta je u garazama a ako je vjerovati da su tackice oko zgrada mjesta za parkiranje na ovoj slici (http://www.dodaj.rs/f/42/zv/4x6Sni6M/plan.jpg) jerujem da ce ih biti dovoljno... pokusao sam daih brojim na onom videu koji je na samom sajtu, i izbrojao sam 60-tak oko zgrade sa 2 lamele.

Nije se na samom pocetku znalo na koji se nacin gradi koja zgrada ili barem nisu to prezentovali konkretno vec je bilo sve uopsteno. Ne znam koliko je senvic zid kvalitetetniji, sigurno jeste. Koliko sam video tamo je oko 5 cm stiropora pa onda cigla, dok je na drugim objektima koji nisu sendvic 10 cm kamene vune spolja nalepljeno na blokove. Ko se razume u tehnike gradnje moze da elaborira.
 
dalek":1ey19n8k je napisao(la):
Nije se na samom pocetku znalo na koji se nacin gradi koja zgrada ili barem nisu to prezentovali konkretno vec je bilo sve uopsteno. Ne znam koliko je senvic zid kvalitetetniji, sigurno jeste. Koliko sam video tamo je oko 5 cm stiropora pa onda cigla, dok je na drugim objektima koji nisu sendvic 10 cm kamene vune spolja nalepljeno na blokove. Ko se razume u tehnike gradnje moze da elaborira.

Slazem se sa tobom da bi bilo zanimljivo i korisno da nam neko ko se razume objasni na naucnoj bazi. Pretpostavljam da oba resenja imaju prednosti i mane, a ne da je jedno od ova dva resenja jednoznacno bolje u svim varijantama.
Hvala unapred!
 
najbolji je sendvic zid blok 20cm, staklena vuna 10cm, cigla 12 cm pa pikovana fasada ili prirodni kamen preko :grand:
 
Iz dokumentacije
http://www.gds-stanovi.rs/pdf/teh_opis-gp4_gp6_gp7.pdf

8 cm stiropora a ne 5?

MATERIJALIZACIJA OBJEKTA
Spoljna obrada :
Na objektima koji se nalaze na GP 4 su sendvič zidovi sa termoizolacijom od 8
cm, obostrano malterisani. Spoljna stolarija na stanovima je PVC, aluminijumska
na ulazu i lokalima, crna bravarija na ogradama stepeništa, terasa, podrumima i
tehničkim prostorijama. Zastori se predviđaju kao eslinger roletne od plasticnih
lamela u pvc kutiji.
Na objektima koji se nalaze na GP 6 i GP 7 fasadni zidovi predviđeni su od giter
blokova 19cm ili armiranog betona 20cm, sa termičkom zaštitom od TP kamene
vune d=10cm i završnim slojem fasade od polimer cementnog lepka, mrežice od
staklenih vlakana, podloge za dva tipa završnog sloja .
 
Da li nege on-line mogu da se pogledaju projekti stanova za parcele 2 i 3 u naselju Stepa Stepanovic?
 
Kada je rec o polistirenskim izolacionim oblogama, gustina odn masa je bitniji parametar od debljine. Ja imam obicnu (demit) fasadu sa gustinom 5 cm-tarskog stirodura 20g; ova fasada jeste generalno manje efikasna od sendvic zida, ali su u pitanju nijanse. Posebno kod stanova gde postoji efekat klastera u kome se stanovi medjusobno greju.
Za kvalitet izolacije je takodje jako bitan kvalitet stolarije, i to posebno kvalitet njene ugradnje.
 
Jr":ke5sdhxa je napisao(la):
Iz dokumentacije
http://www.gds-stanovi.rs/pdf/teh_opis-gp4_gp6_gp7.pdf

8 cm stiropora a ne 5?

MATERIJALIZACIJA OBJEKTA
Spoljna obrada :
Na objektima koji se nalaze na GP 4 su sendvič zidovi sa termoizolacijom od 8
cm, obostrano malterisani. Spoljna stolarija na stanovima je PVC, aluminijumska
na ulazu i lokalima, crna bravarija na ogradama stepeništa, terasa, podrumima i
tehničkim prostorijama. Zastori se predviđaju kao eslinger roletne od plasticnih
lamela u pvc kutiji.
Na objektima koji se nalaze na GP 6 i GP 7 fasadni zidovi predviđeni su od giter
blokova 19cm ili armiranog betona 20cm, sa termičkom zaštitom od TP kamene
vune d=10cm i završnim slojem fasade od polimer cementnog lepka, mrežice od
staklenih vlakana, podloge za dva tipa završnog sloja .

Izvinjavam se sto sam dosadan. Moze li neko da ko se razume da da prostu analizu GP4 vs GP6 i GP7.
Hvala! :)
 
Postovani

Juce sam obisao gradiliste,radi se udarnicki na sve strane.Na nekim objektima vec se stavlja zavrsna fasada i to izgleda jako dobro.Ulazio sam u jedan stan koji je skoro u otpunosti zavrsen (okrecen,postavljen parket,plocice,unutrasnja stolarija) i moram da priznam da sve to dosta dobro izgleda.Kako su mi rekili na gradilistu prve zgrade ce biti zavrsene dosta pre roka-maj 2012 god.

Veliki pozdrav
 
PMC inzenjering radi na toj zgradi,trenutno se postavlja zavrsna fasada spolja.Predstoje im radovi u objektu.
 
РЕЗУЛТАТИ

Општег јавног и анонимног конкурса за израду идејног урбанистичко - архитектонског решења стамбено-пословног комплекса социјалног становања у насељу Овча, Општина Палилула, у Београду

На завршној седници одржаној у просторијама Друштва архитеката Београда дана 15.10.2011.године , Жири у саставу:

Председник Жирија:

- Дејан Васовић, дипл.инж.арх., помоћник градоначелника – Градски архитектa,

и чланови:

- Предраг Урдаревић, дипл.инж.арх., представник инвеститора – Агенција за инвестиције и становање,

- Петар Марков, дипл.инж.арх., представник управе – Секретаријат за социјалну заштиту,

- Слободан Димитријевић, дипл.инж.арх., представник управе – Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове,

- Дејан Милановић, дипл.инж.арх., представник Друштва архитеката Београда,

- Проф.др Ружица Богдановић, дипл.инж.арх., представник Друштва урбаниста Београда,

- Весна Цагић Милошевић, дипл.инж.арх., представник Удружења архитеката Србије.


Једногласно је донео Одлуку да се у оквиру наградног фонда сходно тачки 6. Расписа конкурса :

Прва награда не додели.

Друга награда у износу од 500.000,00 нето динара додељена је раду са ауторском шифром 05102 – радна 34

Аутори:

Драган Маринчић, дипл.инж.арх. – вођа ауторског тима

Александра Маринчић, дипл.инж.арх.

Сарадници: Дарко Полић, дипл.инж.арх., Јована Луцић, дипл.инж.арх.

Трећа награда у износу од 300.000,00 нето динара додељена је раду са ауторском шифром 11002 – радна 26

Аутори: Душан Стојановић, дипл.инж.арх., Павле Стаменовић, дипл.инж.арх., Марко Вуковић, м.арх, Милица Лопичић, дипл.инж.арх.

6 једнаковредних откупа у износу од по 200.000,00 нето динара, додељени су радовима са ауторским шифрама:

Ауторска шифра 50983 – радна 02

АГМ пројектни биро, Београд

Ауторски тим: Борислав Петровић, дипл.инж.арх., Иван Рашковић, дипл.инж.арх., Александар Томић, дипл.инж.арх., Нада Јелић, дипл.инж.арх., Никола Стојковић, дипл.инж.арх., Лука Остојић, дипл.инж.арх.,Борис Петровић, инж.арх.

Сарадник: Марина Илић, инж.арх.

Ауторска шифра 19384 – радна 06

Аутори: проф.Дарко Марушић, дипл.инж.арх., Миленија Марушић, дипл.инж.арх., мр Ђорђе Алфиревић, дипл.инж.арх.

Пројектант: Бранислава Ковачевић, дипл.инж.арх.

Сарадник (3Д модел) : Бојан Стевић, Barch.

Консултант за конструкцију: Проф.Др Дејан Бајић, дипл.инж.грађ.

Идејни предмер и предрачун: Мирослав Ристић, тех.

Рад је рађен у Институту за архитектуру и урбанизам Србије

Ауторска шифра 43219 – радна 19

Аутори: Мојсиловић Марија, дипл.инж.арх., Ђорђевић Стефан, м.арх, Зеленика Невена , м.арх, Пихлер Милица, м.арх., Пуцаревић Јелена, м.арх., Цогољевић Ана, м.арх.

Ауторска шифра 97531 – радна 28

Ауторски тим: Петар Заклановић, дипл.инж.арх., Ђорђе Ћеклић, дипл.инж.арх, Зорица Савичић, дипл.инж.арх., Милена Заклановић, дипл.инж.арх., Дубравка Ћеклић, дипл.инж.арх., Милица Милетић, дипл.инж.арх.

Сарадници: Студио Портарт д.о.о., Београд

Марија Радојловић, дипл.инж.арх., Љупка Мијаиловић, дипл.инж.арх.

Модел : 3д СТУДИО Београд

Ауторска шифра 28765 – радна 32

Тим у оквиру архитектонског бироа МИТарх у Београду

Аутор: Бранислав Митровић, дипл.инж.арх., Јелена Перовић, дипл.инж.арх, Огњен Крашна, дипл.инж.арх, Биљана Апостоловић, дипл.инж.арх.

Пројектант: Катарина Тешић, дипл.инж.арх.

Сарадници: Драгана Граховац, дипл.инж.арх, Драгана Јеремић, дипл.инж.арх,

Јелена Угрешић, дипл.инж.арх., Јелена Кузмановић, дипл.инж.арх.,

Милица Ламбрин, дипл.инж.арх.

Макета: Моника Јовановић, дипл.инж.арх., Иван Алфелди, дипл.инж.арх.

Консултант: Синиша Таталовић, дипл.инж.арх.

Просторни приказ: Дарко Кадвањ, дипл.инж.арх.

Ауторска шифра 55455 – радна 35

Workshop4mind ARCHITECTURE

Аутор: Иља Микитишин, дипл.инж.арх.


У Београду, 15.10.2011. године у 14,00 часова

Председник Жирија:

Дејан Васовић, дипл.инж.арх., с.р.

и чланови:

Предраг Урдаревић, дипл.инж.арх., с.р.

Петар Марков, дипл.инж.арх., с.р.

Слободан Димитријевић, дипл.инж.арх., с.р.

Дејан Милановић, дипл.инж.арх., с.р.

Проф.др Ружица Богдановић, дипл.инж.арх., с.р.

Весна Цагић Милошевић, дипл.инж.арх., с.р.

Izvor: Drustvo arhitekata Beograda

Druga nagrada (najvisi plasman sa konkursa):

310311_10150332260868175_25485768174_8125692_2116040602_n.jpg


307833_10150336973613175_25485768174_8151801_2022861515_n.jpg


301321_10150336973668175_25485768174_8151802_996037563_n.jpg


309055_10150336973753175_25485768174_8151803_1850046292_n.jpg


311461_10150336973803175_25485768174_8151804_483538339_n.jpg


313644_10150336973853175_25485768174_8151805_1296528772_n.jpg


297796_10150336973883175_25485768174_8151806_813566512_n.jpg


Izvor Studio M+ @Facebook

Inace, ako se neko pita, nije rec o istim ljudima koji su pobedili na konkursu za naselje dr Ivan Ribar.
 
Svidja mi se ovo, barem u nashim realnim okvirima. Takodje prezentacija im je mnogo kul. Svidja mi se sto nisu forsirali fotorealistichnost
 
Laki je malo nervozan. Ministar ponovo napada Narodnu banku jer je ona navodno kriva što do sada nije zavaljao ni ono što je ozidao, a o novim projektima da i ne govorim. Da sam ja guverner, ili bi mu trajno zapušio usta ili bi otišao na RTS i lepo obelodanio da palim sa svoje funkcije, izdiktirao koliko keša im ostavljam, a oni onda neka smanjuju učešće može i ispod nule, npr. minus pet posto, ipak ljudi od nečega moraju da kupe nameštaj.
 
grado":3al7houo je napisao(la):
Laki je malo nervozan. Ministar ponovo napada Narodnu banku jer je ona navodno kriva što do sada nije zavaljao ni ono što je ozidao, a o novim projektima da i ne govorim. Da sam ja guverner, ili bi mu trajno zapušio usta ili bi otišao na RTS i lepo obelodanio da palim sa svoje funkcije, izdiktirao koliko keša im ostavljam, a oni onda neka smanjuju učešće može i ispod nule, npr. minus pet posto, ipak ljudi od nečega moraju da kupe nameštaj.


To sto ortoped nema pojma o bilo cemu (ukljucujuci i sopstvenu "profesiju") ne opravdava totalnog ... koji je ko zna kakvom kombinacijom dosao da glumi guvernera.

Podizanje ucesca je jedan od najstetnijih ekonomskih poteza koji je u ovoj drzavi donijet od kad pamtim... a pamtim Milku Planinc.

Bez i najmanje potrebe za tim, u situaciji kad ni jedan jedini stvarni ekonomski parametar nije to zahtijevao, donijet je bez i jedne korisnog efekta - i sa kolko god hoces stetnih... Ako nista drugo, prije tacno godinu dana su svi stanodavci pazili stanare kao malo vode na dlanu znajuci da oni mogu prodati kola ili negdje pozajmiti cca 3000 eur koliko je bilo potrebno za sve troskove oko stana... Danas je za isti stan potrebno cca 9.000.

Svaki put se iznerviram kad pomislim na njega i na njegovo idiotsko obrazlozenje sto ce time dobiti dinarizaciju trazista... Jel neko ovdje dovoljno lud da radije uzme kredit kad ti je rata 86.000 RSD umjesto 320 eur? Volio bih da mi se javi takva osoba.
 
Niko ovde ne spominje dinare. Što se tiče teme, činjenice su sledeće:
- cene padaju i padaće zbog pada broja stanovnika, pada zaposlenosti i prezasićenosti ponude stanova
- plate su nerealno visoke jer je kurs evra vezan za prodaju dve milijarde evra godišnje koje dolaze iz kredita (od 2008. prodato 6 milijardi pa je dug narastao sa 26 na 47% BDPa i sve brže raste)
- ''rešavanje stambenog pitanja'' (sinonim za kupovinu vlastitog stana) sve većeg broja ljudi dodatno će oboriti cene stanova jer će ih zbog male kirije rentijeri prodavati i pare ulagati u nešto drugo
- stan je mrtav kapital i država od njega nema ama baš nikakve koristi. Stanova i sada ima dovoljno samo što nisu svi vlasnici. Hiperprodukcijom u Beogradu postiže se to da će u manjim gradovima na istoku Srbije biti sve više praznih stanova koje niko neće hteti da kupi ni za 100 evra po kvadratu.
- manji depoziti povećavaju opasnost za državu da će se zaduženi građani, za nekoliko godina kada cene stanova padnu 20-30%, udružiti i prestati da plaćaju rate za stan koji će tada vredeti manje od visine kredita, a banke neće moći da se naplate jer će hipoteka biti nedovoljna. Pogledajte samo kako je malo falilo da korisnici CHF kredita izboksuju ''državnu pomoć'' u otplati kredita - ima jedan primer kredita u CHF (bilo 58.500 evra 2008, a nakon tri godine otplate preostali dug je 76.000 evra - slično bi bilo i sa kreditima u evrima kada dinar padne na 150, a plate ostanu iste)

Da rezimiram, stambeni krediti inače, a naročito oni bez učešća, sada već ugrožavaju stabilnost banaka, a u perspektivi i političku stabilnost u zemlji jer će u dogledno vreme svi koji imaju kredite tražiti da država ''reaguje'', ''spašava'', ''rešava'' itd, a to znači samo jedno - da uzima pare od onih koji nisu potrošili ništa tuđe i poklanja ih onima koji su trošili preko svojih mogućnosti.
Ulaganje u nekretnine već duže vreme nije dobra investicija, a ako NBS popusti, onda ni štednja u srpskim bankama više nije pametna opcija.
 
grado":4e7lpsk3 je napisao(la):
... a to znači samo jedno - da uzima pare od onih koji nisu potrošili ništa tuđe i poklanja ih onima koji su trošili preko svojih mogućnosti...

:kk:
 
Svratio sam danas do naselja Stepa Stepanović. Na objektima na GP7 se i dalje ne gradi i sve su izgledi da će tu debelo kasniti... Ja se spremam na tužbu, al' najbolje bi bilo da to bude kolektivna tužba.
 
Potrebno je vreme da se raskine ugovor i da se raspise tender za novog izvodjaca a to takodje ima svoju proceduru i nije cudno sto jos uvek nisu nastavili gradnju.
 
Moguće, ali to nije problem onih koji su pošteno platili da se usele određenog datuma u gotov stan.
 
Vrh