Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Тачно је да нема радова на објектима на ГП 7 у бившој касарни Степа Степановић. Нема радова већ два месеца.

Проверавао сам у Грађевинској дирекцији кад ће се наставити радови и већ дуже време добијам исти одговор да ће ускоро на градилиште да дође други извођач. Знате оно следеће недеље, па следеће недеље, ....

Уколико до краја ове недеље не уђе ниједна грађевинска фирма, како је у задњем контакту са њима најављено, постоје озбиљни разлози за бригу.

Можда би било добро да се више заинтересованих људи окупи и оде у Грађевинску дирекцију по прецизнија објашњења. Једна прича је у медијима, друга на званичном сајту Грађевинске дирекције где по њима напредују радови и на овој парцели а трећа прича најближа стварности је да нема радова.
 
jel imas informaciju koliko je prodato stanova u tim objektima? mislim da ako je dovoljno prodato nema razloga za brigu
 
medjutim":271t4mpl je napisao(la):
Moguće, ali to nije problem onih koji su pošteno platili da se usele određenog datuma u gotov stan.

Ocigledno ce to biti njihov problem ma kako ti pametno razmisljao.
 
ixtus":ozuh59vu je napisao(la):
Da li je neko pratio kako napreduju radovi u 6G
Pozdrav

i mene ovo zanima, ima li neko insajderske informacije? (ja sam bila pre dve nedelje, videla sam da su poceli da pokrivaju)
 
dalek":16wdrduq je napisao(la):
medjutim":16wdrduq je napisao(la):
Moguće, ali to nije problem onih koji su pošteno platili da se usele određenog datuma u gotov stan.

Ocigledno ce to biti njihov problem ma kako ti pametno razmisljao.

naravno da hoće, rekao sam tako zato što se pominjala kolektivma tužba. Što se suda tiče, nije problem kupaca koji su pošteno platili to što radovi kasne, već stvar izvođača i investitora, koji moraju da plate odštetu..
 
Posto kasnjenje nije definisano u kupoprodajnom ugovoru vec se primenjuje obligaciono pravo, sta kaze obligaciono pravo i kako je kupac zasticen ako potrazi zastitu/odstetu na sudu, ako ima neko ko se razume?

Kakve su garancije na izvedene radove, obicno je 2 godine, medjutim mislim da postoji i garancija od 10 godina na objekat kad pricamo o konstrukciji, krovovima...

Da li je iko dobio prilikom kupovine detaljnu tehnicku specifikaciju radova kao aneks ugovora?
 
SRBIJA | ČETVRTAK 10.11.2011 | 18:00
Oboriti cene kvadrata za 200 evra
IZVOR: TANJUG
Beška -- Sekretar Odbora za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije Goran Rodić kaže da bi trebalo preispitati cene nekretnina u Srbiji.


On je rekao da je najveći problem u platežnoj moći stanovništva.

"Niža cena se jedino može postići smanjivanjem dela koji uzima država, jer to značajno podiže cenu kvadrata. Izvodjači za stambeni kvadrat naplaćuju 350 do 400 evra, u šta ne ulaze razne takse, naknada za zemljište i komunalije", istakao je Rodić.

On kaže da ako bi stambeni kvadrat bio niži samo za oko 200 evra veliki broj porodica bi se odlučio za kupovinu stana.

Rodić je naveo da bi država što pre trebalo da skine naplatu PDV-a za građevinski repromaterijal, kao što je to nekada bilo ili barem da ga vrati sa sadašnjih 18 na četiri odsto, što bi odmah uticalo na smanjivanje cena kvadrata.

"Samo to bi u velikoj meri pokrenulo građevinsku industriju Srbije", naglasio je sekretar Odobra za gradjevinarstvo u PKS.

U trećem kvartalu ove godine u odnosu na isti period lane manje je odobrenih stambenih kredita za 15,6 odsto i u 2011. se u celoj Srbiji obavilo svega oko 2.000 kupoprodaja.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=11&dd=10&nav_id=556675
 
Cene ce neizostavno dole, banke ce poostriti uslove za kredite za narednu godinu, to je ono sto se indirektno najavljuje oko resavanja solventnosti odnosno pokusaja da se skoro 20% tesko naplativih kredita resi. RB je najavila od 17.11.2011. za 1,1% vece kamate na stambene kredite.
Sta ce biti sa ovim naseljem ako prodaja totalno stane, sta mislite? Najcrnji scenario gadjamo.
 
Nemoguće je pogoditi scenario jer je ceo projekat politički, pa tako i odluka o nastavku/obustavi gradnje. Ono što može lako da se desi je da izgrade samo pola naselja, a ne verujem da može da se dogodi situacija da neko plati stan, a da ga nikada ne dobije. U najgorem slučaju, oko već završenih i useljenih zgrada dugi niz godina ostaće gradilište - zemlja, prašina, blato, korov, žica, ograda, pesak, cigle itd. Svi znaju da će cene u godinama koje dolaze padati i zato kupuje samo onaj kome je urgentno jer rešava neka goruća životna pitanja.
 
Nesreca kupaca stanova u Stepi Stepanovic je sto nisu gledali dugorocno, pre 1god cena od 1250-1290eur /m2 nije bila losha u odnosu na slicne stanove na slicnim lokacijama, ali lepo smo ovde svima pricali da nikako nije vreme za kupovinu jer se cene moraju minimum vratiti na nivo iz proleca 2007me godine kada su takve lokacije bile ~ 1000eur, sto se polako i desava - cene su pale zadnjih 12meseci 10-15%.
Po meni je cak nerealno i da cene budu na nivou iz proleca 2007me godien jer je tada standard bio osetno veci i vladao je optimizam da ce se ziveti sve bolje i da ce plate rasti pa su se ljudi olako odlucivali da kupuju stan pogotovo iz kredita.
Moja procena je da cene moraju pasti josh 30-40%, za koliko vremena ce pasti ne mogu da procenim jer je trziste nekretnija prilicno inertno - ono za sta sam siguran je da ce minimum nastaviti da padaju 10-15% godisnje sto bi znacilo do neke 2013-2014godine a onda ce zavisiti od ekonomskog stanja u zemlji,broja zaposlenih,njihovih prosecnih plata i kao zadnje od smanjenja mortaliteta , jer je tragicno sto nas je po novom popisu 350.000 manje u Srbiji nego pre 2002godine kada je bio zadnji popis.
Sa rezultatima ovog popisa i povecanjem krize duga u EU cak i najveci optimsiti iz moga okruzenja koji su naseli na spin price iz prethodnih godina da BGU nedostaje nekoliko desetina hiljada stanova, su sada postali pesimisti. Ja bukvalno sada ne poznajem nijednog coveka koji misli da cene nekretnina nece padati, cak neverovatno isti ti koji su bili ranije optimisti sada su maltene i veci pesimisti od mene koji minimum ocekujem vracanje cena na nivo sa pocetka 2007godine.

Pogotovo ljudi koji kupuju sada iz kredita po uslovima Euribor + 4do5% ce nagrabusiti, jer ce im prosecna kamata za kredit od 20-30godina biti mnogo veca od sadasnjim 6% jer ce euribor sigurno u proseku tih 20-30god biti 3-4% a ne kao sada 1.5% ,tako da ce im rata porasti 40-50% a tesko da ce standard rasti narednih 10ak godina...

Ne zelim ovim postom nikom da stajem na muku,samo iznosim stanje koje je vrlo realno, cak je savim moguce da sam i ja optimista sto mislim da ce cene pasti samo 10-15% godisnje narednih nekoliko godina, ako bi se realno gledalo po zivotnom standardu ,tj % zaposlenih i procecnoj plati cene bi bukvalno morale paste duplo od sadasnjeg nivoa
 
Pegasus":1a11robo je napisao(la):
Pogotovo ljudi koji kupuju sada iz kredita po uslovima Euribor + 4do5% ce nagrabusiti, jer ce im prosecna kamata za kredit od 20-30godina biti mnogo veca od sadasnjim 6% jer ce euribor sigurno u proseku tih 20-30god biti 3-4% a ne kao sada 1.5% ,tako da ce im rata porasti 40-50% a tesko da ce standard rasti narednih 10ak godina...


"U glavnom gradu proda se jedva 50-ak stanova mesečno. Kreditnih kupaca, kako tvrde u agencijama za promet nekretnina, gotovo da nema. Prema rečima Milana Simonovića iz agencije „Menadžer“, i kada se pojave kupci iz kredita, to su uglavnom zaposleni u bankama i osiguravajućim kućama. Prodaja ide jako teško, uz velike napore i uglavnom kupce nađu samo mali stanovi."

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.239.html:352579-Stanovi-bez-kupaca
 
BEOGRAD - Investicija za budućnost!
Od 30. septembra 2012. svi objekti u Srbiji moraće da imaju „energetske pasoše“. Nove zgrade godišnje neće smeti da troše više od 65 kilovat-časova struje po kvadratu, a stare više od 75. Zahvaljujući uvođenju „pasoša“ država će ostvarivati velike uštede energije, s obzirom na to da smo po energetskoj efikasnosti na dnu evropske lestvice sa oko 600.000 energetski neefikasnih kuća i da trošimo 65 puta više energije nego što bi trebalo!

Dragan Grujić, direktor Građevinske direkcije Srbije, za Kurir kaže da će se već u maju u prvom delu naselja Stepa Stepanović u Beogradu primeniti novi sistem:
- U stanovima u naselju Stepa Stepanović naplata grejanja obračunavaće se prema potrošnji, jer su za svaki stan ugrađeni kalorimetri - uređaji za merenje potrošnje toplotne energije. Svaki stanar plaćaće samo onoliko energije koliko zaista potroši, bez obzira na kvadraturu stana, što u znatnoj meri doprinosi uštedi. U skupštinskoj proceduri trenutno je zakon o racionalnoj upotrebi energije, a kad bude usvojen, u roku od 18 meseci moraće da se pređe na obračun energije po potrošnji. Kalorimetri koji su ugrađeni u stanove u naselju Stepa Stepanović omogućiće stanarima da odmah pređu na plaćanje energije po utrošku bez dodatnih troškova.

Na radijatorima će biti ventili s termoregulacionim glavama, koji omogućavaju precizno podešavanje unutrašnje temperature u sobama ili, po potrebi, isključivanje pojedinih radijatora, što će uticati na smanjenje potrošnje. Autonomno korišćenje grejnih uređaja smanjiće potrošnju toplana za 20 do 30 odsto.
- Ukoliko stanar bude duže vreme odsutan, imaće mogućnost da isključi radijatore kako ne bi bespotrebno grejao prostorije u kojima neće boraviti, što će se odraziti i na uštedu u kućnom budžetu - kaže Grujić.
 
a kanalizacija?

oće li i to biti obavezno ili samo energetski pasoši?
 
Ovo sa pasošima i toplanama biće najveća mega pljačka i prevara. Da sada kupujem stan, uzeo bi isključivo bez centralnog grejanja, a kada gledam ko mi i kako planira moje uštede u grejanju, naplaćuje mi neke pasoše kao za moje dobro, uvaljuje mi neke svoje ventile i delitelje koje ja moram da platim, dođe mi da sve prodam i pobegnem.
Grejanje je već sada užasno skupo, duplo skuplje nego pre tri godine. Ej, DUPLO skuplje! Pouzdano znam kakva je to ekipa koja radi u toplanama i siguran sam da mogu da naprave velike uštede, ali jednostavno neće. Sve se radi kao zbog evropskih vrednosti i zakona, a moje pitanje je sledeće: ako odustanemo od tog evropskog puta, da li možemo da računamo opet na duplo jeftinije grejanje kao nekada, bez tih pasoša i skupih ventila, u našim starim i loše izolovanim zgradama, na registraciju kola bez silnih nalepnica, kartica, tablica (dakle duplo jeftinije nego što je sad, neka nam vrate onih 6 brojeva i papirne dokumente, meni ne smeta što nije sve plastično, čipovano i fancy), na pet puta jeftiniju običnu ličnu kartu (onu novu od 1.300 dinara nam niko iz Evrope nije tražio, sami smo je uveli), na stare poštanske sandučiće koje koristimo 50 i više godina itd. itd.
Oću da kažem, kako su krenuli da nas brutalno pljačkaju pod izgovorom da moraju zbog EU, narod će se polako okrenuti protiv EU, a EU tu ništa nije kriva.
 
sve ovo podseća na metaforu dimitrija đorđevića da srbija nalikuje na volovska kola kojima se ugradi avionski motor.
 
Evo makar malo svetlosti na kraju tunela,od profesora od kojih su neki i autori novog zakona o energetici saznah da od grejne sezone 2013/2014 pocinje racunanje potrosnje toplotne energije u Beogradu po utrosku.Znam da zvuci banalno,ali moze ekonomicnim korisnicima ustedeti dobar deo novca koji su do sada izdvajali.

Na temu,da li miste da bi trebalo da se naziv teme zove Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic).Taj naziv u zagradi je za trenutno najveci aktuelni drzavni projekat stanogradnje.Ako imate ideje,predloge,sugestije,slobodno recite.
 
pa mogao bi, pošto druga državna stanogradnja i ne postoji.

ono što se gradi u dr ivana ribara mu dođe kao gradska stanogradnja,

e sad dulić kaže da će uskoro krenuti i državna stanogradnja u dr ivana ribara, ali pitanje je koliko je to tačno pošto izbori slede (y krak).
 
Voleo bih da mi neko nadje stan od 55 do 60 kvadrata sa dve sobe, terasom i dnevnom sobom trpezarijskim delom i odvojenom kuhinjom, za koji moze da se vrati pdv, koji je uknjizen odnosno bice uknjizen, za koji moze da se dobije subvencionisani kredit, koji je novogradnja sa centralnim grejanjem i toplom vodom i svim tim stvarima sto idu u kompletu i da je na nekoj priblizno lokaciji kao sto je Stepa. Naravno da kosta jeftinije od Stepe, znaci ispod 70000 za takav stan i ja ga kupujem... Verovatno ce biti gomila ponuda posto cene padaju pa neka mi ovde slobodno ostavi link ili slike da pogledam...
 
@ Dalek

Niko nije ni rekao da ima jeftinije novogradnja sada od Stepe na slicnoj lokaciji, ali opet pravish istu gresku kao vecina kupaca sto poredish sadasnje stanje a ne uracunavash znatan pad cena koji ce se neminovno desiti narednih godina.

Takodje neprimereno je reci da tak stan kosta 70.000 jer treba da uracunash vrednost novca posto ce biti useljeni za 1god (minimum 5% ) kao i ocajan kvalitet zivota u smislu da ce ostale zgrade kao i infrastruktura biti sagradjeni ko zna kada...
 
dalek":2o1q5vbp je napisao(la):
Voleo bih da mi neko nadje stan od 55 do 60 kvadrata sa dve sobe, terasom i dnevnom sobom trpezarijskim delom i odvojenom kuhinjom, za koji moze da se vrati pdv, koji je uknjizen odnosno bice uknjizen, za koji moze da se dobije subvencionisani kredit, koji je novogradnja sa centralnim grejanjem i toplom vodom i svim tim stvarima sto idu u kompletu i da je na nekoj priblizno lokaciji kao sto je Stepa. Naravno da kosta jeftinije od Stepe, znaci ispod 70000 za takav stan i ja ga kupujem... Verovatno ce biti gomila ponuda posto cene padaju pa neka mi ovde slobodno ostavi link ili slike da pogledam...
Evo, ja ću da rešim tvoje probleme i dileme: nema takvog stana, u ovom trenutku Dulville je jedinstvena ponuda sa takvim parametrima i performansama.
Država je uvek bila i biće najjača u svemu i uvek ima monopol na tu snagu i moć. Ako država odredi da njena ponuda bude najpovoljnija, onda tu nema više nikakve diskusije. Ovde ni pre nisu važila tržišna pravila, a naročito sada.
Verovatno se ponavljam, ali siguran sam da ovu i ovakvu državu boli uvo i za kvalitet života građana i za njihovu budućnost. Cilj je da se kapitalizuje monopol na izdavanje svih mogućih dozvola, da se iskoristi trenutak neverovatnog balona u cenama nekretnina u Beogradu (na račun buma kreditne tražnje uglavnom javnog sektora sa platama iz kredita i na račun totalnog uništavanja južne i istočne Srbije koja se seli u Beograd), da se kreira što više korisnika komunalnih usluga koje ne mogu da se otkažu (najjače su topla voda i centralno grejanje), da se stvori što veća baza poreskih obveznika u oblasti nekretnina, da se što više štednje u devizama potroši u Srbiji i da se naplati PDV.
U svakom sistemu i sredini, pa i u ovoj našoj, svako traži svoj put i svoje mesto pod suncem. Ako ti trebaju 3 sobe u 55 kvadrata, ako su ti bitni cg i topla voda, da je sve novo, ako ti lokacija i cena odgovaraju, ako nemaš strah i rezervu da kupiš nešto što ne može dobro da se pogleda i razgleda pre nego što se plati, ako ti je stan baš u ovom trenutku potreban iz ko zna kojih razloga onda ti ja iskreno i od sveg srca želim srećnu i uspešnu kupovinu.
 
Pa zašto ne podržite te javne radove, pomognete da se država izvuče iz recesije, potrošnja mora da postoji da bi se nešto prodalo... Otkuda taj strah od centralnog grejanja, kao pre dva veka kad je uvodjena železnica pa se dušebrižničke snage probudile da brane zemlju od te đavolske naprave... ja sam rođen uz centralno grejanje, živeo i živim uz centralno grejanje, kao najjeftiniji i naj lagodniji način grejanja i nikada nisam imao probleme... nadam se da neću ni u buduće ako već 40 godina tako provedoh... stalno nam nešto smeta i stalno osporavamo nečiji trud, dajte jednom podržite nešto.
 
dalek":wn9ywnb7 je napisao(la):
Pa zašto ne podržite te javne radove, pomognete da se država izvuče iz recesije, potrošnja mora da postoji da bi se nešto prodalo... Otkuda taj strah od centralnog grejanja, kao pre dva veka kad je uvodjena železnica pa se dušebrižničke snage probudile da brane zemlju od te đavolske naprave... ja sam rođen uz centralno grejanje, živeo i živim uz centralno grejanje, kao najjeftiniji i naj lagodniji način grejanja i nikada nisam imao probleme... nadam se da neću ni u buduće ako već 40 godina tako provedoh... stalno nam nešto smeta i stalno osporavamo nečiji trud, dajte jednom podržite nešto.

Treba podrzati nesto , u tome se aposlutno slazemo , samo ne gradnju nekretnina po visokim cenama koje su mrtav kapital, vec treba podrzati otvaranje novih industijskih pogona - pogotovo onih ciji ce prozivodi biti usmereni na izvoz ili supstituciju uvoza, ili podrzati gradnju infrastrukture koja ce privuci nove investicije koje ce povecati BDP i izvoz, ili podrzati ulaganja u poljoprivredu,nove zasade voca i vinograda koji bi kasnije imali sto veci stepen prerade radi povecanja dodatne vrednosti i zaposlenosti, ili podrzati ulaganja u nauku kako bi bili na vece stepenu obrazovanja i nauke pa iz toga unapredili nashe drustvo...
Ulaganje u nekrentine ziv kapitam pretvara u mrtav kapital, a josh ako se to uradi po visokim cenama onda josh gore jer ste onda neprimereno veliku kolicinu aktivnog kapitala pretvorili u "zakopan".

Za zadnjih 9godina broj gradjana Srbije se smanjio sa 7.5mil na 7.1mil, a broj stanova skocio sa 2.9mil na 3.3mil( kad se samo setim koliko su neki spinovali pre 2-3god da Srbiji i Bgu nedostaje 100.000stanova- strasno!), ne treba biti "puno" pametan pa shvatiti sta ce to znaciti za cene nekretnina u Srbiji u narednim godinama, pogotovo za produbljivanjem ekonomske krize u EU od koje nasha privreda ubedljivo najvishe zavisi...
 
Slazem se, ali koliko je ljudi spremno da rizikuje i ulaze svoju pretpostavimo povecu ustedjevinu u neki nesiguran biznis a nemaju recimo ni svoj stan. Moguce je da jedan od deset takvih uspe ali devet mogu da propadnu. Kupovinom stana, ako vec planirate, pokrecete kompletnu industriju i 20000 radnika gradjevinaca. Ako imate novca za stan, imate ga pa zasto da stoji u slamarici? Ili ste ga vec zaradili ili zaradjujete i otplacujete kredit, ili radite dva tri posla da bi ste zaradili i kolo se okrece.
 
Vrh