Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Po svemu sudeci od stanova nece biti nista:

"Stručnjaci su od početka bili skeptični da će namera države uspeti, a blagonakloni nisu bili ni trgovci stanovima jer su prethodnih godina dobro zarađivali. U ministarstvu navode da im sada neko podmeće nogu.

"Od trenutka kada smo ušli u projekat pomoći domaćoj građevinskoj industriji pretpostavljali smo da ćemo biti meta svih onih koji su godinama jako dobro živeli prodajući stanove po nerealno visokim cenama", tvrde u ministarstvu. "


http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=11&dd=25&nav_id=474780
 
Molim Vas ne sirite dezinformacije ili bar, ako vas mrzi da pazljivo citate tekstove, copy/pastujte ih cele na forum i nemojte manipulisati citatima van konteksta.

Clanak iz "Pressa" koji je prenet na B92.Biz portalu se odnosi na najavu buducih projekata iza kojih bi stala drzava, a ne na kasarnu Stepa Stepanovic. Naime, prethodnih dana se pojavila informacija da ce izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji biti prekinuta praksa drzavne izgradnje stanova i da ce se sve zavrsiti na projektu na Vozdovcu.

E sad, ovi iz Dulicevog ministarstva porucuju da to nije istina i da ostaju pri tome da grade na IMT-u, kao i u Novom Sadu, Nisu...

Licno sam protiv drzavne stanogradnje i voleo bih da se sve zavrsi sa naseljem na Vozdovcu, ali nikako ne zelim da taj projekat propadne sada kada je krenuo u realizaciju.

Dakle, oni koji su zainteresovani neka budu bez brige, stanovi na Vozdovcu se grade i uskoro ce biti objavljena imena izvodjaca za ostale zgrade.
 
Bilo bi lepo cuti nekoga, ako postoji iko, ko je pozvan od strane GDS da odabere stan!
Ima li nekog takvog medju nama...??....ili je to samo "zvaka za ludaka"..... :grand:
 
ja stanujem pored kasarne i sa terase mogu videti sve radove koji se obavljaju tamo..ovih poslednjih nekoliko dana ni jednog jedinog radnika na gradilistu,to mora nesto da znaci,nesto se muti.
 
Kako koji mesec prolazi, plate su nam sve manje i manje, dinar sve slabiji i slabiji. Ako je prosecna plata TRENUTNO 300-350 evra a sledeceg meseca ce biti jos manja, sa tom i takvom platom, porodici teba 25 godina da nista ne jede, samo da otplacuje stan od 50 kvadrata po ceni kvadrata 1290 evra i to pod uslovom da nema kamate. Eto zato ovaj projekat ne moze da uspe.

Nikad mi nece biti jasno, ako u centru Nisa, centru Kraljeva, Cacka i centrima drugih gradova novogradnju mozes da kupis po 800 evra, ko ovde u Stepi koja je jos na periferiji uzima tu razliku od 800 do 1250? Cena gradjevinskog materijala je svuda ista?


Ove vesti u vezi Stepe me podsecaju na Prokop i koridor 11. Non-stop tprice o koridoru 11, snima pocetak radova za TV ali posle toga radovi staju, jer ne postoji projekat. Price o zavrsetku stanice Prokop ali nema para, Rusi se zainteresuju i kazu dajte projekat dacemo pare. Onda nasi kazu nemamo projekat, ali dajte pare pa cemo lagano malo po malo da pravimo, Rusi kazu to tako ne moze i cao... Ni ovde nema jos gotovog prjekta, kako da nekog pozovu kada nema GOTOVOG projekta?
 
Pa ne bi valjda Dulic lagao???

Evo recimo ciscenje Svrbije,ona njegova akcija je zapravo zvanicno ustvari ugovor 10tak nevladinih organizacija o zajednickom delovanju sa vladom 2009 godine,al koga briga za to...Vazno da je co'ek ocistio srbiju za jedan dan sa Djuletom van gogom i da gradi stanove za 100 iljada ljudi...

Ovaj projekat je od pocetka bio osudjen na propast.
 
shomi27":9szom876 je napisao(la):
ja stanujem pored kasarne i sa terase mogu videti sve radove koji se obavljaju tamo..ovih poslednjih nekoliko dana ni jednog jedinog radnika na gradilistu,to mora nesto da znaci,nesto se muti.
Ništa do proleća.

Pod uslovom da dobiju kredit, što je jako diskutabilno. Izjavljuju da se banke maltene tuku koja će im dati kredit a prava istina je da ne mogu nikog da navataju. Projekat je 250 miliona, oni traže 120 kredita, na pitanje bankara šta će za ostatak, kažu, ma to ćemo mi sami :lol:. Naravno, bankari su glupani, ne znaju da država nema para da plati mnoge davno dospele račune.
 
Ništa se ne sekirajte, biće jeftinih, a mnogo kvalitetnijih stanova u staroj gradnji.
Može ovo država da izgradi, ali ko će to da kupi po toj ceni? I još da se uplati sve unapred, na časnu reč. Pod tim uslovima moguće je prodati, ali po znatno nižim cenama jer je rizik ogroman. Država je skoro pa bankrotirala, a i lopovska je bez ikakve sumnje, trenutno skup raznih polukriminalnih interesnih grupa skupljenih s koca i konopca. Nažalost.
Da nije bilo blokade novogradnje u poslednje dve godine, cene u Bg bi sigurno pale ispod 1ke/m2. Samo da ostave banke na miru, da ih ne pritiskaju, ne ucenjuju i ne čačkaju previše onih 7mlde štednje, a banke će same proceniti kome mogu plasirati sredstva svojih klijenata.
Nešto se izgraditi mora, makar onih 1.000 gratis stanova za vojsku inače će ovi tražiti da im se vrate oni porušeni objekti :rolleyes:
A postavlja se i pitanje da li se uopšte isplati u sledećih 5-10 godina ulagati u nekretnine, naročito one opterećene visokim komunalnim računima, a o porezu na imovinu ćemo tek da komentarišemo...
Meni je ovo bilo interesantno samo u IV. zoni, ali tek od toga izgleda nema ništa. Ili da sačekamo da treća zona sama polako pređe u četvrtu pa da pazarimo i to u staroj gradnji (uglavnom socijalnoj, ali u odnosu na ovu novu, sinonim za kvalitet). :cool:
 
boza":hnyd8mc2 je napisao(la):
Bilo bi lepo cuti nekoga, ako postoji iko, ko je pozvan od strane GDS da odabere stan!
Ima li nekog takvog medju nama...??....ili je to samo "zvaka za ludaka"..... :grand:
Ja sam zvao GDS, kazu: "Nikoga jos nisu zvali, a kada ce pocetii da zovu, to se ne zna"

Ko ne veruje, neka sam proveri

Građevinska direkcija Srbije
Bulevar Kralja Aleksandra 84
11000 Beograd
Srbija
tel: (011) 3209 900,
fax: (011) 3209 807
e-mail: office@gds.rs


http://www.gds.rs/default.aspx?ID=gds_Kontakt&LN=SRL
 
La Grange":1yebkofw je napisao(la):
boza":1yebkofw je napisao(la):
Bilo bi lepo cuti nekoga, ako postoji iko, ko je pozvan od strane GDS da odabere stan!
Ima li nekog takvog medju nama...??....ili je to samo "zvaka za ludaka"..... :grand:
Ja sam zvao GDS, kazu: "Nikoga jos nisu zvali, a kada ce pocetii da zovu, to se ne zna"

Ko ne veruje, neka sam proveri

Građevinska direkcija Srbije
Bulevar Kralja Aleksandra 84
11000 Beograd
Srbija
tel: (011) 3209 900,
fax: (011) 3209 807
e-mail: office@gds.rs


http://www.gds.rs/default.aspx?ID=gds_Kontakt&LN=SRL
Verujem, i to od reci do reci :)
Svaka im je na mestu: "Nikoga jos nisu zvali, a kada ce pocetii da zovu, to se ne zna"
:laugh:
 
Kako javlja Tanjug....

Počinje prodaja stanova na Voždovcu
2. decembar 2010. | 13:02 | Izvor: Tanjug
Beograd -- Prijavljene za kupovinu stanova na prostoru kasarne "4. juli" u Beogradu, od danas mogu da rezervišu stan, a potpisivanje ugovora počeće sledeće nedelje.

Svi kupci koji u decembru budu potpisali ugovor o kupoprodaji imaće rok do 30. marta 2011. za realizaciju kredita.

Tako da će u ceo proces moći da se uključe sve vrste kredita, kao i subvencionisane stambene kredite.

U prvoj fazi u ponudi će biti oko 1.450 stanova, a ukoliko se potencijalnom kupcu pri prvom pozivu ne bude dopao nijedan od ponuđenih stanova moći će da se izjasni za koju je parcelu zainteresovan i biće ponovo pozvan kada se u ponudi budu našli ti stanovi, navedeno je u saopštenju.

Za kupovinu jeftinih stanova prijavilo se ukupno 12.000 potencijalnih kupaca a na toj lokaciji u okviru programa jeftine stanogradnje biće izgrađeno ukupno 4.578 stanova.

Potencijalni kupci evidentirani su po datumu prijavljivanja i tim redosledom će biti i pozivani da dođu u Direkciju da pogledaju projekte, odaberu i rezervišu željeni stan i dobiju sve neophodne informacije o procesu kupoprodaje, saopštila je GDS.

"Svakog dana ćemo pozivati po 50 građana da bismo svakom potencijalnom kupcu dali dovoljno vremena da dobije sve potrebne informacije. Svesni smo da građani na ovaj način rešavaju svoje životno pitanje i želimo da im damo dovoljno vremena da se upoznaju sa celopkupnom procedurom", kažu u Direkciji.

Građani će na prvom sastanku moći da odaberu i rezervišu stan, a potpisivanje kupoprodajnih ugovora počeće u toku naredne nedelje kada će biti poznati uslovi pod kojima će banke odobravati građanima stambene kredite.
Izvor B92.Biz

Pa, ko voli nek' izvoli....
 
Homer Jay":2mp1mnsu je napisao(la):
Kako javlja Tanjug....


"Svakog dana ćemo pozivati po 50 građana da bismo svakom potencijalnom kupcu dali dovoljno vremena da dobije sve potrebne informacije. Svesni smo da građani na ovaj način rešavaju svoje životno pitanje i želimo da im damo dovoljno vremena da se upoznaju sa celopkupnom procedurom", kažu u Direkciji.


Pa, ko voli nek' izvoli....
Znaci ovako:
Ako u GDS budu ekstremno efikasni (kao sto su do sada bili :lool: ) i svakoga dana budu radili full radno vreme 8 sati bez ikakvih pauza (sto je nezamisljivo) i pri tome pozivali 50 gradjana dnevno, kako su obecali, gradjani ce imati 9,6 minuta da odaberu stan i rese svoje zivotno pitanje!!!
Obzirom da se radi o zaista duzem vremenskom intervalu, pa kako gradjanima nebi bilo neprijatno da toliko vremena provedu u prostorijama GDS-a, oni ce ih tom prilikom i upoznati sa celokupnom procedurom!

Svaka im cast! Kako ljudi rade....., kao masine!

Kako je objavljeno u Blic-u, interesenata ima oko 15.000. Da bi sa svakim gradjaninom proveli 9,6min. kako su planirali, za to ce im trabati oko 300 radnih dana. Pa dobro, znaci porazgovarace sa svima za nekih godinu dana..... Ok, banke bi do tada realno trebale da formiraju ponudu....

Lepo to sve ide svojim tokom... :kafa: , a sale malo, nikad nije na odmet... :)
 
Hehe,ali sigurno imaju 2-3 kancelarije pa ce posao pozivanja biti znatno kraci i efikasniji :)
 
Stanove nam grade TAJKUNI, zato i kostaju 1300 evra a ne 800 evra. :notok:


Za projekat koji je ministar Dulić stavio među najviše prioritete svog ministarstva odabrani su i prvi izvođači - uglavnom dobro poznati srpskoj javnosti. Tako će državne stanove graditi firma Gemaks čiji je vlasnik Đorđo Antelj bio u pritvoru zbog umešanosti u aferu stečajna mafija.

Firma Montera Dragana Kopčalića koji ima krivičnu prijavu za utaju poreza u prethodnih 12 meseci čak 161 dan bila je u blokadi. Angažovana je i firma Deneza M čijeg je kapitala vlasnik Ladinvest koji je u vlasništvu Laderne, firme Milana Beka.


http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=12&dd=03&nav_id=476611
 
Montera je radila i na bulevaru kao podizvodjac,nasi stari drugari,a zna se i ciji su jos:rolleyes:
 
Zasto g-ne ministre Dulicu, u zemlji u kojoj je Dinar vazeca valuta, a Vi u timu koji taj Dinar "pravi", sve cene kvadrata licitirate u EVRIMA. Zasto ne kazete , kvadratni metar stana ce biti 140000 dinara. Zato sto ce ako cenu kazete u dinarima za 5 dana biti 145000 din, sledeceg meseca 155000 din, a sledece godine 200000 din., a plata za koju opet kazete da je 350E , sutra ce u evrima biti 345E, pa svaki dan sve gore i gore. Za Vas ortopeda to ne vazi, par proteza koje nikad niste uradili i eto rate.
(Tajson, 3. decembar 2010 16:09)
# Link komentara

---


Naslov ; Za koga su jeftini jeftini stanovi?

Moj odgovor:
Za one koji već imaju jedan, dva, pet, ili više stanova.

Na ovom ili bilo kom konkursu, ili pred bankama nemaju šanse svi pojedinci koji nemaju uopšte stan.
Da bi porodica, pojedinac kupio stan u Beogradu na kredit, od recimo 50 kvadrata, traba da ima minimum platu od 1000 evra !
Znate li ijednog čoveka u Srbiji koji nema stan, a ima platu ili tolika primanja !?
Naravno da takav uopšte ne postoji.
Dakle, ovaj konkurs, ovi stanovi na Voždovcu se prave isključivo za one gradjane koji imaju keš pare, a i sami imaju više stanova...ili isti kupuju stan za sina, ćerku, da im se nadju.
(Tine, 2. decembar 2010 23:27)

---


To je jako skupa gradnja, U Berlinu u prvoj A zoni socijalna gradnja kosta maksimalno 950 € Q2 i kredit je opterecen sa 2,75% kamate po godisnjem nivou. Radnik u Nemackoj na gradilistu zaradi oko 3.500 € bruto a kod nas oko 900 € bruto pa racunajte sami.
(Dragan iz Nemacke, 2. decembar 2010 22:35)


---


Ajmo malo matematike:
Ako racunaju dve prosecne plate, znaci da racunaju porodicu - dakle neka bude par sa jednim detetom. Njima realno treba minimum 50 kvadrata da bi ziveli iole normalan zivot.
50 kvadrata * 1300 = 65,000 EUR

Uzmu njih dvoje sa prosecnim platama od 350 EUR (znaci prihodi 700 EUR) taj kredit po 6% (varijabilno) na 30 godina, uz 10% ucesca - mesecno je to 350 EUR.
Dakle, njih dvoje i dete treba da zive od 350 EUR i da hrane dete. Ok, ajde neka su vesti sa jedenjem pasulja i pirinca i uspe im, a dete je nadcovek koji jede samo pirinac i pasulj.

Kad, gle cuda, za 2 godine - prosecne plate otisle na 300 EUR (optimizam) jer je dinar otisao gde mu je davno bilo mesto, a euribor skocio na recimo 5%, pa im je kamata 9%. Sada je racunica sledeca:
Prihodi u familiji 600 EUR
Mesecno za kredit sada ide 470 EUR
I familija zivi od 130 EUR?

Pa mogu odmah da se ubiju.
(alexnikolic, 2. decembar 2010 21:29)


---

1300 EVRA!!! Ja iz prve ruke (ovo vam je, dakle, 100% proverena informacija) znam da njih kvadrat košta oko 350 evra, a prodaju ga po 4 puta većoj ceni!!

Inače, danas se JAKO TEŠKO (skoro nikako) dobijaju dozvole za zidanje bilo čega luskuznijeg, zato što je Mišković "izdao direktivu" da nema gradnje dok se ne rasproda Belvil!

Običan svet NEMA PREDSTAVU šta se događa i kakva samo korupcija vlada u ovoj branši!
(MojeIme, 2. decembar 2010 21:20)
# Link komentara

---


http://www.b92.net/biz/komentari.php?nav_id=476611#hrono
 
zar nije Montera bankrotirala (tako sam procitao na topiku za narodni muzej a u kontekstu radova na muzeju savremene umetnosti)?
 
Evo prenosim jedan jako dobar komentar sa b92, kao da sam ga ja pisao... :)

Cene nekretnina u Budimpešti, Bukureštu, Sofiji pa i u Beču, iako su metropole članica EU, su sada niže nego u Beogradu iako su privrede tih država bolje a zarade građana veće.
Cene nekretnina moraju biti u skladu sa zaradama građana i privrednom situacijom.
Španija je članica EU, ali ima neprodatih novih stanbenih jedinica, (stanova i kuća), oko million već par godina i tamo su cene drastično pale. Poučan je ovo primer i za Srbiju.
Nažalost, ekonomska situacija u Srbiji je izuzetno teška za ogromnu većinu stanovništa, stotine hiljada ljudi su otpušteni a novi talasi otpuštanja desetine hiljada nastaviće se i u narednih nekoliko godina.
Dinamika otvaranja novih produktivnih radnih mesta je višestruko manja bila od broja otpuštenih a taj trend će se nastaviti i u sledećih niz godina. Kad se ovome doda neminovnost novih otpuštanja onda se može govoriti o stvarnim ogromnim razmerama nezaposlenosti koje će se dostići.
Već je sada par hiljada stambenih kredita sa dugim rokom kašnjenja odnosno zastoja u otplati, jer oni koji su ih uzeli ostali su bez posla ili zbog pada dinara njihove su plate pale za više od 30% za poslednje dve godine pa jedva preživljavaju, a svi krediti su osigurani hipotekom. Dakle, kada se iznesu ovi hipotekarni stanovi na tržište, banke će to morati uraditi, očekivati je pad cena nekretnina na tržištu za novih 40% početkom 2012. godine. Zatim kada se dodaju i stambene jedinice koje su stavile pod hipoteku privredni subjekti a koji su u nemogućnosti da vrate kredite tek se onda može govoriti o razmerama ovog ledenog brega koji ledi krv u žilama bankara, jer i bankarski system je uzdrman ali je to javna tajna... Svi će moći videti kako puca balon naduvanih cena nekretnina prvo u Beogradu a potom u celoj Srbij u 2012. godini...
Cene nekretnina će biti kao u Sofiji, odnosno paralelizam cena, centar Beograda kao centar Sofije oko 1000 evra u 2012.
Nažalost, Dulić i slični šire lažni optimizam intervalskim spinovanjem ili ponavljanjem neistina nadajući se da će očuvati naduvane cene nekretnina jer su deo građevinskog lobija.
Naravno, vreme će vrlo brzo demantovati Dulville, ali to će biti veoma bolno otrežnjenje ne samo za njega i njegove, nego i za mnoge koji budu verovali u Dulville spin-proklamacije i zaduže se kreditno za kupovinu preskupih stanova na Voždovcu. Veoma je sumnjiv i neuobičajan način kupovine stana kreditom ili gotovinom a da nisu stanovi završeni bar 80%, kao što je uobičajno u normalnom svetu.

Možda se malo preteralo oko procenata pada, ali mislim da je suština jasna. Stanovi su preskupi i ne treba kupovati po tim cenama. Ovde je stvoren tzv. privilegovani sloj građana koji rade u državnim preduzećima i ustanovama gde dobijaju mnogo više para nego što država i njena privreda i proizvodnja stvaraju. To se još uvek kako-tako pokriva veeelikim zaduživanjem države i prodajom svega što je veliko i može nekako da se utopi, ali žurka je pri kraju, a kraj će biti veoma tužan i bolan za većinu onih koji su uzeli kredite i kupili stanove po paprenim cenama i još ratu kredita vezali za euribor. Ne misli ovaj ministar ništa dobro ni narodu ni državi ni mladim porodicama koje maštaju o svom krovu nad glavom. On je samo deo jedne mašinerije koja želi da iskoristi trenutak i zaradi na nekretninama još dok se može. A to što sad kao izlaze na videlo neke afere, to je samo deo njihovog internog obračuna i preraspodele moći i uticaja. Nije Dulić jedini koji bezobzirno pljačka državu preko javnih nabavki. To rade svi u politici i samo najobičnije budale misle da oni rade za platu od 1.000 evra.
Prosto je neverovatno kolike razmere poprima ta manipulacija podacima. Jedno vreme su reklamirali ratu kredita koja je mnogo niža od stvarne, a zapravo se radi samo o prvih nekoliko godina otplate. Nigde nema prave analize koja bi pokazala da je euribor sada rekordno nizak, da se naše devizne rezerve brzo troše i da kurs dinara u godinama koje dolaze više neće biti ovako precenjen, da je samo u bajci moguće naglo povećati proizvodnju i to što se proizvede prodati nekom u inostranstvu, da zaposlenje na državnim jaslama više ne garantuje sigurnost radnog mesta i dobar standard itd, itd. I u tim njegovim računicama nigde nema troškova za komunalije koje su čak i u evrima u poslednjih godinu dana značajno poskupele pa sad npr. samo za centralno grejanje 2s stana treba oko 600e godišnje. A kad podignu vodu, pa struju, pa porez na imovinu za 400%...
Ah, da, kada bi ministar rekao da će prosečnoj porodici za 5 godina trebati cela plata za ratu i komunalije, da će možda jedan član da dobije otkaz pa će posle toga trebati dve plate za jedan račun i da će nedugo zatim, kada ta porodica potroši i poslednju ušteđevinu banka uzeti stan jer ta porodica više ne može da plaća ratu kredita, onda bi ta porodica možda već u startu odustala od kupovine tog njegovog jeftinog stana, a to bi bilo pogubno i za njegovu DG gradnju, a i za gradnje njegovih pajtosa.
 
Bio sam u GDS onako na boom, nenajvaljen! Pokusao sam da vidim bilo kakav projekat i strukturu stanova. Nista ne znaju, haos. Uzeo sam par kopija struktura stanova koji su kad sam malo bolje pogledao losi. Npr., lift u sred stana i sl. Sve sto je bilo dobro, ako sam dobro shvatio, je vec neko rezervisao (vojska ili ...). Devojke jesu ljubazne ali ljudi su svi zbunjeni! Sve ovo ide nekako na prepad! Bilo je i onih koji tacno znaju sta hoce a ja se pitam kako?????????
 
Vrh