Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Ova prodaja je počela na jedan krajnje cirkusko-kriminalan način, da nije tragikomično bilo bi zastrašujuće...
Pa oni JOŠ UVEK NEMAJU PROJEKTE STANOVA, nigde nisu javno objavljeni, a već krenuli sa prodajom. I nisu napravili nikakav redosled kandidata. Onaj ko prima rezervacije na ovakav način, bez rednog broja i jasno definisanog i javno objavljenog redosleda ili je jako mentalno retardiran ili je mafijaš i kriminalac, ili sa mnom nešto gadno nije u redu ako nije niti jedno od ova prva dva.
I šta sad, kada te pozovu onda očekuju da ćeš nakon što prvi put u životu na nekom papiru vidiš kvadrature, strukture i rasporede, u roku od 5-10 minuta doneti najvažniju životnu odluku o kupovini vrednoj 50-100.000 evra!?
Nemojmo biti mala deca, očekivati da se ovako može kupiti nešto povoljno, npr. garsonjera na lepoj mikrolokaciji, i to nakon detaljnog uvida u sve segmente projekta i velikog razmišljanja pre konačne odluke, što bi bio neki minimum u normalnoj kupovini...
Onaj ko je već zauzeo ono najbolje sigurno ne kucka ovde po forumu već je na vreme uradio neke korake preko partije, državne birokratije, podmazao gde i koliko treba itd. Pa u ovom režimu se ne možeš zaposliti ni kao čistač ulice ako nisi u partiji i nemaš jake veze. Dno dna.
Ali kako je tako je, svako se uglavljuje gde i kako može. Neka oni njih ozidaju, to će sigurno oboriti cene u celom gradu, može se kupiti i na drugim mestima. Nije to kao ono sa kolima kada Bata Stojković kaže - koja kola da kupim, koja su to kola bolja od Moskviča :) Biće ovde dobar izbor stanova, ne treba se zaletati. Kome je neophodan, bolje je sada iznajmiti pa kroz godinu-dve razmišljati o kupovini.
 
Baš tako je kako si opisao. Interesantno je da ljudi samo dolaze i niko sebi ne postavlja pitanja kao sto ti i ja postavljamo ista pitanja. Par porodica sam video da su zbunjeni ali sam siguran po njihovoj prici da i oni nikad nisu nista videli!!! Neverovatno, video sam ovo svojim ocima! I pitao sam LJUBAZNE devojke koje zaista tada nista nisu znali o projektu, a do sad su valjda o projektu nesto i naucili, da li je moguce da za pola sata odlucujem o za mene zivotnom pitanji i jedna od njih je rekla DA. Ja sam je pitao da li ste Vi gospodjo kupili sebi stan i koliko ste birali i u sta ste gledali kad ste birali. ONA se samo nasmejala! Ne znam, sad se razmisljam da li da odem da vidim kako izgleda projekat, kad me jednom jdenog dana budu zvali, ali sa vrlo, vrlo malo optimizma!
 
BEOGRAD 08. 12. 2010
PRESS
BANKE NE DAJU SUBVENCIONISANE KREDITE
Stanovi samo za keš
Kupci stanova na mestu kasarne "Stepa Stepanović" na Voždovcu ne mogu da dobiju zajam jer objekti nisu 80 odsto izgrađeni, što je jedan od uslova! U Ministarstvu za zaštitu životne sredine tvrde da će to biti moguće tek sledeće godine, kada bude usvojen budžet, jer nema para za osiguranje kredita

Kupci stanova koje država gradi na mestu kasarne "Stepa Stepanović" na Voždovcu još ne mogu da realizuju subvencionisani kredit u bankama jer objekti nisu izgrađeni 80 odsto, što je jedan od uslova. U Ministarstvu za zaštitu životne sredine kažu za Press da će banke odobravati ove kredite od sledeće godine, i to kada bude usvojen budžet, jer se radi o projektnom državnom finansiranju.
Građevinska direkcija Srbije počela je još 3. decembra da poziva građane da potpišu kupoprodajne ugovore.
NKOSK će osiguravati kredite
Međutim, redakciji Pressa javilo se nekoliko sugrađana koji su počeli da prikupljaju dokumentaciju za subvencionisani kredit, ali im je u bankama rečeno da zajam ne mogu da dobiju, jer zgrada nije izgrađena 80 odsto.
- Obišao sam nekoliko banaka i u svakoj mi je rečeno isto. Država je obećala da ta pravila ne važe u ovom slučaju, a sad odjednom važi druga priča - požalio se za naš list Beograđanin Miljan M.
Brojke:
- 42 hektara je površina kompleksa
- 45 stambenih zgrada sadržaće kompleks
- 5.000 stanova biće izgrađeno
- 12.000 ljudi se prijavilo za kupovinu stanova
- 37 objekata porušeno na mestu kasarne "Stepa Stepanović"
Državni sekretar u Ministarstvu za zaštitu životne sredine Nemanja Komazec rekao je za Press da će Vlada Srbije i Nacionalna korporacija za osiguranje stambenih kredita (NKOSK) ipak stati iza ovog projekta, odnosno da će se subvencionisani stambeni krediti odobravati od početka sledeće godine, kao i da će se iznos i model za njih znati kada bude usvojen budžet.

- Odobravanje subvencionisanih stambenih kredita za te stanove i sada je moguće. Po Uredbi o subvencionisanju stambenih kredita, za zgrade koje država gradi putem projektnog finansiranja ne treba da postoji stepen završenosti od 80 odsto. Međutim, ovogodišnja suma za osiguranje tih kredita je pri izdisaju, pa će svi oni biti realizovani sledeće godine. Videćemo koliko će novca u budžetu za sledeću godinu biti izdvojeno za te kredite i način na koji će on biti korišćen. Poređenja radi, za kredite koji su ove godine uzeti država je plaćala dve godine kamatu i davala učešće od 20 odsto, a prošle godine je davala samo učešće - objasnio je Komazec.
On je dodao da će se sredstva i uslovi za subvencionisanje stambenih kredita znati vrlo brzo i da će država odmah obavestiti banke kakav je status projekta koji se radi na Voždovcu.
- Vlada i NKOSK će sigurno stati iza ovog projekta i primeniti sve moguće mere da bi oni bili što dostupniji građanima. Uostalom, to je važan uslov za uspešnost celog projekta - tvrdi Komazec.
12.000 zainteresovanih
Saradnik za odnose s javnošću Građevinske direkcije Srbije Katarina Konc navela je za naš list da je za kupovinu 5.000 stanova koje gradi država interesovanje pokazalo više od 12.000 građana. Prema njenim rečima, svi potencijalni kupci koji se sada pozivaju da pogledaju projekat, izaberu stan i potpišu kupoprodajni ugovor, imaće rok do 30. marta za realizaciju kredita.
Kompleks površine 526.000 kvadrata
U naselju na mestu kasarne "Stepa Stepanović" biće izgrađeni objekti površine 526.000 kvadratnih metara. Kompleks je podeljen na sedam stambenih blokova, a između zgrada biće zelenilo. Kompleks će imati i dve škole, dva vrtića, poslovni prostor, ambulantu, tržni centar, rekreativni centar, a biće uređena i pešačka zona, kao i igrališta za najmlađe. Grad je obezbedio infrastrukturu, a Vojska Srbije će na ime ustupljenog zemljišta dobiti određeni broj stanova.

- Dnevno pozivamo oko 50 potencijalnih kupaca, a sledeće nedelje počeće i potpisivanje kuporodajnih ugovora - rekla je Katarina Konc, i dodala da se na ovom placu površine 42 hektara trenutno rade sistemi drenaže i kanalizacije.
Cene stanova u zavisnosti od parcele i kvadrature stana u ovom kompleksu koštaće od 1.250 do 1.290 evra po metru kvadratnom.

http://pressonline.rs/sr/vesti/beograd/story/143327/Stanovi+samo+za+keš.html

Neverovatni su,ovo je samo dulic mogao da smandrlja i smisli
 
Evo informacija:
Danas sam bio u zakazanom terminu u GDS -u (juce su me pozvali da zakazemo termin), inace prijavio sam se prvog dana negde krajem jula. U jednoj od kancelarija, na stolu su projekti za objekte koji su trenutno u ponudi i nekoliko vrlo ljubaznih zaposlenih u GDSu daje potrebne informacije i odgovara na pitanja. Ukratko:
- dobijete informaciju sta je od stanova raspolozivo pogledate plan-projekat i rezervisete stan. Nakon toga u narednih deset dana cete dobiti ugovor na potpisivanje kada treba da date i kaparu u iznosu od 5% vrednosti.
- za sada nemaju informaciju o kupovini preko kredita (u narednih nekoliko dana ce imati vise informacija) kao i preko subvencionisanih kredita jer se ceka usvajanje budzeta.(kao sto je vec bilo u nekom od prethodnih postova)
- Nakon uplate kapare imate 30 dana da uplatite ostatak ako ste kes kupac ili 90 dana ako kupujete preko kredita ?!?!
- na pitanje sta ako iz nekog razloga dodje do zastoja u realizaciji kredita (ako ih uopste bude), sto se u realnosti desava odgovor je: imate 90 dana, ostajete bez kapare
- u ugovoru ne postoji klazula sta se desava ako se stan ne zavrsi u predvidjenom roku (nisu predvidjeni nikakvi penali), odgovor je to ne mozemo da garantujemo !?!??!

Sve u svemu veliki cirkus.
 
Kao što sam i predpostavio. Interesujeme da li su ostali ljudi isto ovako prosli tj., da li isto razmisljaju! Sta raditi u ovom slučaju! Ja sigurno necu pristati na ovakve budalastine!
 
Savetujem da niko ne uzima stan nigde,a kamoli u ovoj prevari od naselja.

Sledecih godinu dve ce pasti cene stanova.Pa,koliko imate strpljenja i novca vidite sta cete,samo ne ovu prevaru kao sto rekoh.
 
projektnirad":256yjzsb je napisao(la):
Kao što sam i predpostavio. Interesujeme da li su ostali ljudi isto ovako prosli tj., da li isto razmisljaju! Sta raditi u ovom slučaju! Ja sigurno necu pristati na ovakve budalastine!
Nemas sta da razmisljas, kupovina na ovaj nacin je van svake pameti. Iskren da budem, svasta sam u zivotu cuo i video, ali ovakvu podvalu, nigde, ni cuo, ni video. :rolleyes:
 
Boban1":2c1rmo9x je napisao(la):
- Nakon uplate kapare imate 30 dana da uplatite ostatak ako ste kes kupac ili 90 dana ako kupujete preko kredita ?!?!
- na pitanje sta ako iz nekog razloga dodje do zastoja u realizaciji kredita (ako ih uopste bude), sto se u realnosti desava odgovor je: imate 90 dana, ostajete bez kapare
- u ugovoru ne postoji klazula sta se desava ako se stan ne zavrsi u predvidjenom roku (nisu predvidjeni nikakvi penali), odgovor je to ne mozemo da garantujemo !?
Stvarno su najgori, na jednoj strani traze da se plati i postavljalju uslove za koliko mora da se plati pa PENAL ako ne platis do 90 dana tj. gubis kaparu... a na drugoj strani, nema penala ako se ne zavrsi u predvidjenom roku tj. nisa ne mogu da mi garantuju sa njhove strane i za njih nema posledica...

Ali TRENUTNO nema bolje i ne mozemo da biramo :(
 
od ovoga trenutno je i podstanarstvo bolje. kada platish kiriju barem znash da mozesh da ostanesh taj mesec u tom stanu. Kod ovog projekta se ne znaju ni definitivni nacrti stanova, niti je procedura transparenta...a sve to za projekat u kome drzava kao nama chini uslugu praveci stanove po trzisnoj ceni od 1300 evra, koliko kostaju i kod privatnika Pere Petrovica koji mora da plati drzavi ogromne svote za gradsko gradjevinsko zemljiste.
Ja se pitam - a kome to drzava placa gradjevinsko zemljiste ? sebi?
 
Rezervisani prvi stanovi koji se grade na Voždovcu »

08. Decembar. 2010 | 19:16, Izvor : Studio B,

Rezervisani prvi stanovi koji će se graditi na prostoru bivše kasarne 04. juli na Voždovcu.

Za 4 dana čak 150 rezervacija, jer je većina kupaca koja je pozvana u Gradjevinsku direkciju Srbije donela odluku bez mnogo razmišljanja.
Od sledeće nedelje počinje i potpisivanje kupoprodajnih ugovora, kada će i banke objaviti pod kojim uslovima mogu na kredit da se kupe neizgradjeni stanovi.

http://www.studiob.rs/info/vest.php?id=59098
 
Za 4 dana čak 150 rezervacija, jer je većina kupaca koja je pozvana u Gradjevinsku direkciju Srbije donela odluku bez mnogo razmišljanja.

no-stupid-people1.jpg
 
Ljudi moji, zašto se nama sve ovo dešava? Da li je moguće da je Srbija toliko zatucana i da ne zaslužuje normalnu vlast, da njen, velikom većinom, skroman i pošten svet nije zaslužio bolje? Možda smo prethodnih 50 godina živeli i gradili infrastrukturu znatno iznad svojih materijalnih, kulturnih i civilizacijskih kapaciteta, a ovo sada kao predstavlja povratak u realnost ili ne znam šta već, jednostavno nisam pametan.
Stvari idu u lošem smeru i to dramatično. Nije samo u pitanju način na koji se prodaju ti stanovi, mada je do sada neviđen i sigurno zaslužuje jednu dobru analizu, nego je pitanje da li uopšte treba posedovati nekretninu u Srbiji ako baš nije neophodno. Znam da je prijatnije kada znaš da si u svom i da sam odlučuješ kako ćeš urediti prostor u kome živiš i koliko ćeš u njemu ostati, ali ovo što se dešava u Srbiji i što će se tek dešavati itekako ima uticaja na našu odluku da li ćemo baš do kraja insistirati na komforu stanovanja ili ćemo ipak napraviti neke kompromise.
Ja lično ne bi kupio na ovaj način. Čak i kada bi država dala garancije i penale za eventualno kašnjenje, rizik je i dalje velik. Kada bi morao sada nešto da kupim, kupio bih odmah useljiv stan u starogradnji pa makar ga platio i nešto skuplje. Ovakav način prodaje je čak i mene iznenadio. Ja ne tvrdim da se na kraju neće dobro završiti, ja to ne znam, neka svako sam odluči šta će da uradi. Kupovina stana nije kao kupovina jabuka na pijaci, to je ipak nešto mnogo krupnije, značajnije i može da nam obeleži ceo život ovako ili onako, u zavisnosti kakvu smo odluku doneli.
Eto, ja rekoh svoje, a vi vidite šta ćete. Pratićemo mi i dalje kako se situacija razvija, još mnogo komentarisati, ali počelo je u stilu j..e lud zbunjenog. A ja nisam ni lud ni zbunjen i neću sebi da dozvolim da to postanem.
 
Bio sam u GDS-u, i mene konacno pozvali. Ulazis u kancelariju gde ima bar jos desetak potencijalnih musterija, svi pricaju u glas, ne zna ko pije ko placa, planovi stanova stoje na stolu, a planova nema nigde na Internetu, nego od tebe ocekuju da odlucis u roku od pola sata sve... kada sam ih pitao za stan do 50 kvadrata, nude mi sve na cetvrtom i petom spratu, kada ih ja pitam kako nema nesto na nizem spratu, kazu to je vec otislo... ja kazem kako otislo kada sam se ja medju prvima prijavio... kazu, mali izbor malih stanova. Pa mi nude stan na perifieriji naselja (zgrade najdalje od centra), naravno opet na poslednjim spratovima i sa dva spoljna zida, jer naravno stanova do 50 kvadrata nema na nizim i u sredini zgrade.

Prvo treba da postoje planovi na Internetu, da polako na tenane razgledas sta ima a sta nema i sta je prodato i sta nije, kako nesto moze da se pregradi i sl. na nas desetak i vise musterija u jednoj kancelariji je jedan arhitekta i jedna ekonomistkinja i jos plus tu doveli dva bankara iz komercijalne banke da nude odmah kredite... opsti haos...

Da, na zidu te kancelarije gde primaju musterije, na velikoj plazmi se vrti 3D model naselja koji je bio na GOBLEN sajtu... i taj 3D model vise nigde ne mozes da pogledas osim u toj kancelariji.

Naravno na pitanja kada ce naselje biti gotovo i da li mogu da ti garantaju da ce stanovi biti zavrseni, samo slegaju ramenima... nema penala ako ne stignu da zavrse stanove u predvidjeno vreme... raspored prostorija u stanovima do 50 kvadrata je ocajan, nema mesta pregradjvanju, u zivotu nisam video gori raspored, ne znam na sta su mislili te arhitekte sto su projektovali to. Kroz svaki stan prolazi neki ventilacioni kanal, tipa metar sa metar, i on dosta smeta pregradjivanju, jer njega ne smes da diras.
 
Da to je taj video koji je radio Goblen studio i koji se vrti u kancelariji u GDS-e kada vas pozovu na razgovor. Jos da imaju na Internetu i planovi stanova, kako bi ljudi koje pozovu imali vremena dan ili dva pre dolaska razgledali stanove... Ovako je cisto gubljenje vremena tamo, preturanje planova na stolu, ti trazis da vidis projekat od jedne zgrade, a taj projekat drzi neko drugi tamo od nas desetak u kancelariji, pa cekas da oni zavrse pa ti da vidis... nemas pojma u kojoj zgradi imaju jednosobni stanovi i sl... tj. kakva je struktura stanova u kojoj zgradi... nemas pojma da su vec uzeti manji stanovi na nizim spratovima...

Da sam imao planove na Internetu i da sam tu video da su manji stanovi na nizim spratovima vec uzeti... tj. da sam mogao da vidim koji je prodat a koji nije... NE BI GUBIO SVOJE VREME U GRADJEVINSKOJ DIREKCIJI tj. ne bi tamo ni isao.
 
-Da to je taj video koji je radio Goblen studio i koji se vrti u kancelariji u GDS-e kada vas pozovu na razgovor. Jos da imaju na Internetu i planovi stanova, kako bi ljudi koje pozovu imali vremena dan ili dva pre dolaska razgledali stanove... Ovako je cisto gubljenje vremena tamo, preturanje planova na stolu, ti trazis da vidis projekat od jedne zgrade, a taj projekat drzi neko drugi tamo od nas desetak u kancelariji, pa cekas da oni zavrse pa ti da vidis... nemas pojma u kojoj zgradi imaju jednosobni stanovi i sl... tj. kakva je struktura stanova u kojoj zgradi... nemas pojma da su vec uzeti manji stanovi na nizim spratovima... -

Ovo zvuci kao leteci cirkus monti pajtona.

Eh pa znalo se od pocetka da ce da nameste te stanove koji su najprimamljiviji dulicu i njegovim ortacima :violina:
 
Pazi ti smradova malih, pa oni izgleda kriju broj raspoloživih stanova, raspored i strukturu pa onda trguju informacijama i verovatno ako prethodno odeš na pravo mesto da podmažeš (odnosno detaljnije se informišeš :rolleyes: ) dobićeš i niže i manje. Ako ne, onda će biti ono kao u Belvilu - gospodine, ostali su nam samo ovi veliki u potkrovlju gde kroz jednu sobu ide dimnjak, a u drugoj stoji u ćošku motor od lifta koji vozi do donjeg sprata. :mad:
E, vidiš, zato je dobro pratiti malo širu sliku (čitaj - sagu o Belvilu). Pouka je NE TRČATI PRED RUDU. Pazite šta vam grado kaže...
 
Prvo pitanje u GDS-u je da li ste kes ili kreditni kupac. "Ako ste kreditni onda je ostalo to sto je ostalo na 4,5 i povucenom spratu, ali ako ste kes onda imamo zgrade koje mi gradimo i koje ne mogu preko kredita i u njima ima veci izbor" :)
No comment.
 
Boban1":3esxqof1 je napisao(la):
Ima, ima! Ako niko drugi neće ili ne sme, evo ja ću!
Stanove samo za keš prodaju oni mafijaši koji ih zidaju na divlje, bez ikakvih dozvola i projekata, a takvih je sada najviše. Napravili su takvo ruglo od grada koje se neće moći popraviti stotinama godina. Nijedna banka neće da finansira takav stan jer po pravilu svi bi morali da budu srušeni, ali kod nas postoji ta famozna legalizacija koja rešava sve probleme...
Šta je sledeće, da ne ide preko računa nego solarno, onda će verovatno biti još bolji uslovi kupovine. A ako pristanete da vam ne izdaju nikakav račun, onda još dodatnih 10% popusta.
Jadni smo svi mi koji ovde živimo i radimo, još jadniji su ovi koji smišljaju ovakve stvari, ali oni to ne razumeju, nisu oni na tom nivou stanja svesti.
 
Ljudi,cuo nas je ludi Dule!!! :lol:

Vidite samo naslov

MINISTAR ZA PROSTORNO PLANIRANJE TVRDI
Dulić: Tajkuni mi prete zbog jeftinih stanova

N. M. Jovanović | 11. 12. 2010. - 20:00h | Komentara: 0
Posle objavljivanja podataka da posluje sa 70 državnih institucija u Subotici, ministar ekologije i prostornog planiranja Oliver Dulić tvrdi da posluje po zakonu i instrukcijama Agencije za borbu protiv korupcije i da nije u sukobu interesa. Sa druge strane, on navodi da je daleko opasnije to što se našao na meti tajkuna koji mu prete jer im projektom jeftinijih stanova uskraćuje stotine miliona evra profita.

http://www.blic.rs/Vesti/Politika/222997/Dulic-Tajkuni-mi-prete-zbog-jeftinih-stanova

I da,kupite obavezno blic sutra,da cujemo besedu.Svaka rec mu je ka u Njegosa! :p
 
Boban1":2frr583v je napisao(la):
Prvo pitanje u GDS-u je da li ste kes ili kreditni kupac. "Ako ste kreditni onda je ostalo to sto je ostalo na 4,5 i povucenom spratu, ali ako ste kes onda imamo zgrade koje mi gradimo i koje ne mogu preko kredita i u njima ima veci izbor" :)
No comment.
Bas tako je billo, i jos taj stan koji ti nude ima dva spoljna pa kada ih pitas jel ima neki koji nema dva spoljna zida (koji je okrzen drugim stanovima), oni te pocnu da te ubedjuju, kako su materijali odlicni i kako ovo nije gradnja od pre 20 godina i da necete primetiti razliku... ma pali babu. Kad ih pitas, sto mi nudite ove zgrade na obodu naselja i to na obodu naselja koje je najudaljenije od centra a ne nudite mi stanove u centru naselja tj. do skole i vrtcica... oni ti kazu... to je rezervisano ili je vec otislo... najgori su!?

Ja sam u GDS usao sa namerom da kaparisem stan ali izasao sam pokunjenog lica, nisam mogao da verujem sta se radi.


Ko je uzeo te stanove na 1, 2 i 3 spratu? Ako sam se medju privima prijavio, kako mogu samo da biram stanove na obodu naselja? Kako mi se nude stanovi sa dva spoljna zida? Sto nema planova stanova na Internetu, sto se krije broj raspolozivih stanova i struktura stanovao u zgradi? Nemam nameru nikoga da podmicujem da bi dobio potrebne informacije, a izgleda to se trazi.


BTW Koga jos nisu pozvali a ima nameru tamo da kupi stan, neka ne ceka. Neka se pojavi u Bulevaru Kralja Aleksandra br.84, sprat 8, kad izadjete iz lifta idete levo pa kanc. na kraju hodnika pravo, naravno napravis se lud kada ga budu pitali za prezime lupis neko jer samo prezime pitaju, neka kaze da je bio prekljuce ali nije stigao da kopira plan stana pa bi to sad da uradi jer malo je pola sata za odluku, pa gledajte cirkus u toj kancelariji.
 
Vrh