Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Jacka":3bb3zsig je napisao(la):
Pozdrav dragi ljudi i buduce komsije,

ja sam jos jedan od onih koji su kupili stan u Dulvilu. Robija na 30 godina.
Objekat 4I.
Citala sam da ima vas koji ste zainteresovani za akciju trazenja popusta kod kupovine namestaja i tehnike. Da li ste i dalje zainteresovani?

Ja sam za., To bi bilo odlicno. Kupci stanova u Belvillu imaju popuste kod odredjenih firmi, tako da bi i mi mogli nekako da se organizujemo. Dosta ljudi ce kupovati namestaj tako da je i prodavcima u interesu da privuku sto vise musterija. Mogao bi neko da pozove te firme i da ih pita da li postoji mogucnost za to.
 
smesak":2tnpi7jx je napisao(la):
1. Provizija banke za obradu kreditnog zahteva je 0.5% (toliko je barem bila kod proslogodisnjeg sub. kredita) i placa se samo na kredit koji se uzima od banke.
2. Premija osiguranja NKOSK se placa samo na iznos kredita koji se dobija od banke. Da biste znali koliko procenata vam iznosi premija, izracunajte tkz. LTV racio (ЛТВ рацио представља однос износа кредита банке и купопродајне цене некретнине која се купује и ставља под хипотеку помножен са 100. http://www.nkosk.rs/content/obracun-i-visina-premija-osiguranja). Procenat premije osiguranja se uvecava za 0.5% ukoliko stan nije uknjizen (a nije) i uvecava se za 0.25% ukoliko nemate polisu zivotnog osiguranja koja glasi na banku. To znaci da bi najminimalnija premija osiguranja iznosila 1.5%+0.5%+0.25%=2.25%.
3. Troskovi upisa hipoteke su 8,000rsd + 0.2% od kredita banke i kredita drzave

Za sve one kojima najveci problem predstavlja izracunavanje mesecne rate subvencionisanog kredita, zakacio sam na sledeci link http://www.sendspace.com/file/9laj98 Kreditni kalkulator koji sam napravio. U excel fajlu imate 2 kreditna kalkulatora. Razlika je sto u jedan ucesce ubacujete u procentima a u drugi ubacujete u vidu vrednosti (sta je kome lakse). Osim ucesca, jedino vam preostaje da u kalkulator ubacite iznos kamate i vrednost stana koji kupujete. Kalkulator automatski racuna mesecnu ratu koju dajete banci za period od 15-25 godina i mesecnu ratu koju vracate drzavi (poslednjih 5 godina).


Super ti je kalkulator, mozes recimo da ubacis:

- Koliko se vraca PDV-a (vraca se 7.4%)
- Za tabelu "Kreditni kalkulator E" ucesce drzave od 20 da automatski odredjuje koliko je 20%


HVALA za kalkulator.
 
La Grange":3fqpoybo je napisao(la):
smesak":3fqpoybo je napisao(la):
1. Provizija banke za obradu kreditnog zahteva je 0.5% (toliko je barem bila kod proslogodisnjeg sub. kredita) i placa se samo na kredit koji se uzima od banke.
2. Premija osiguranja NKOSK se placa samo na iznos kredita koji se dobija od banke. Da biste znali koliko procenata vam iznosi premija, izracunajte tkz. LTV racio (ЛТВ рацио представља однос износа кредита банке и купопродајне цене некретнине која се купује и ставља под хипотеку помножен са 100. http://www.nkosk.rs/content/obracun-i-visina-premija-osiguranja). Procenat premije osiguranja se uvecava za 0.5% ukoliko stan nije uknjizen (a nije) i uvecava se za 0.25% ukoliko nemate polisu zivotnog osiguranja koja glasi na banku. To znaci da bi najminimalnija premija osiguranja iznosila 1.5%+0.5%+0.25%=2.25%.
3. Troskovi upisa hipoteke su 8,000rsd + 0.2% od kredita banke i kredita drzave

Za sve one kojima najveci problem predstavlja izracunavanje mesecne rate subvencionisanog kredita, zakacio sam na sledeci link http://www.sendspace.com/file/9laj98 Kreditni kalkulator koji sam napravio. U excel fajlu imate 2 kreditna kalkulatora. Razlika je sto u jedan ucesce ubacujete u procentima a u drugi ubacujete u vidu vrednosti (sta je kome lakse). Osim ucesca, jedino vam preostaje da u kalkulator ubacite iznos kamate i vrednost stana koji kupujete. Kalkulator automatski racuna mesecnu ratu koju dajete banci za period od 15-25 godina i mesecnu ratu koju vracate drzavi (poslednjih 5 godina).


Super ti je kalkulator, mozes recimo da ubacis:

- Koliko se vraca PDV-a (vraca se 7.4%)
- Za tabelu "Kreditni kalkulator E" ucesce drzave od 20 da automatski odredjuje koliko je 20%


HVALA za kalkulator.


Molim. Drago mi je sto mogu pomoci.
Evo i novog linka ka kalkulatoru: http://www.sendspace.com/file/t9o6v6

Ubacio sam i kalkulaciju za povracaj PDV-a.

Nadam se da sam te razumeo za drugi predlog.
Sto se tice 20% koje trazis da ubacim, ta funkcija vec postoji. Stvar je u tome da ukoliko imas ucesce vece od predvidjenih 5%, npr. 12%, tabela automatski smanjuje procenat banke (referentnih 75%) i procenat drzave (referentnih 20%) za ukupno 7% (12% - 5%) i to u odnosu 3.75:1 (75%:20%=3.75). Odnosno tih 7% sto se daje kao extra ucesce, utice na smanjenje novca koji se uzima od banke (sa 75% na 69.47%) i na smanjenje novca koji se uzima od drzave (sa 20% na 18.53%).
Cisto radi provere, kada 69.47% podelis sa 18.53% dobijes odnos 3.75 koji uvek mora da postoji izmedju procenta banke i procenta drzave.

Znaci, povecanje ucesca proporcionalno smanjuje procenat banke i procenat drzave u odnosu 3.75.

Ne znam da li sam uspeo da objasnim kako valja, ali u svakom slucaju kalkulator radi svoj posao.
Razmisljam, kada stignem, da ubacim i plan otplate kredita.

Lep pozdrav
 
Obzirom da je danas srednji kurs probio opet maximalni iznos i iznosi 107.34dinara, zanima me koliko vas to brine/plashi ako kupujete stan na kredit na duze godina?
Takodje pitanje , jel ima da nekom ovaj jak skok kursa u zadnjih 2meseca sada kvari racunicu za uzimanje kredita u Eur, naravno ovo vazi za one koji primaju dinarsku platu, tj nije im indexirana u Eur kao sto sam cuo da je slucaj u ponekim stranim firmama?

Pozdrav
 
Pa sigurno da pad dinara svima koji su na ivici granice zaduženja utiče na mogućnost kupovine putem kredita. Ako ste već odlučili da kupite, a primanja vam to jedva dozvoljavaju, onda to uradite u sledećih nekoliko meseci jer ne verujem da će do izbora dinar drastično slabiti. To je što se tiče formalnog ispunjenja uslova za podizanje kredita. Kada je u pitanju suština - šta će biti za 3, 5, 10, 20 i više godina, onda na ovo kolebanje da li da uzmem kredit na 30 godina ili ne, a prouzrokovano ovim slabljenjem dinara od nekoliko procenata u poslednjih mesec dana, mogu samo da se malo nasmejem, a šta mislim, oni što me čitaju već znaju. Jedino sam besan što ću verovatno i ja delimično otplaćivati vaše kredite, isto kao što svi mi sada dajemo plate železari Smederevo, a oni svi kod kuće i ništa ne rade. Ali u čoporu su, ima ih 5.500 pa su mnogo jaki. Kada se ugasi 1.100 firmi sa po 5 zaposlenih onda to niko ne zna i tih 5.500 radnika niko ne pita kako im je i šta rade. Tako ste i vi u jednom velikom čoporu i sigurno ćete za 5-10 godina dobiti razne pogodnosti i delimičan otpis duga, naročito onoga dela koji daje država, a kamata vam je već u startu subvencionisana. Nus pojava ove igranke koju sprovodi država je snažno obaranje vrednosti imovine u starom vlasništvu, zbog neravnopravnih uslova na tržištu.
 
grado":38tqg4rh je napisao(la):
Pa sigurno da pad dinara svima koji su na ivici granice zaduženja utiče na mogućnost kupovine putem kredita. Ako ste već odlučili da kupite, a primanja vam to jedva dozvoljavaju, onda to uradite u sledećih nekoliko meseci jer ne verujem da će do izbora dinar drastično slabiti. To je što se tiče formalnog ispunjenja uslova za podizanje kredita. Kada je u pitanju suština - šta će biti za 3, 5, 10, 20 i više godina, onda na ovo kolebanje da li da uzmem kredit na 30 godina ili ne, a prouzrokovano ovim slabljenjem dinara od nekoliko procenata u poslednjih mesec dana, mogu samo da se malo nasmejem, a šta mislim, oni što me čitaju već znaju. Jedino sam besan što ću verovatno i ja delimično otplaćivati vaše kredite, isto kao što svi mi sada dajemo plate železari Smederevo, a oni svi kod kuće i ništa ne rade. Ali u čoporu su, ima ih 5.500 pa su mnogo jaki. Kada se ugasi 1.100 firmi sa po 5 zaposlenih onda to niko ne zna i tih 5.500 radnika niko ne pita kako im je i šta rade. Tako ste i vi u jednom velikom čoporu i sigurno ćete za 5-10 godina dobiti razne pogodnosti i delimičan otpis duga, naročito onoga dela koji daje država, a kamata vam je već u startu subvencionisana. Nus pojava ove igranke koju sprovodi država je snažno obaranje vrednosti imovine u starom vlasništvu, zbog neravnopravnih uslova na tržištu.
Ti imaš ozbiljan problem.Iako očigledno nemaš nameru da kupuješ stan, ovde samo kačiš neke postove kao da sve vrti oko tebe, i kao da je sve usmereno protiv tebe.Ti ćeš otplaćivati nečiji stan.A ko je napravio i otplatio tvoj.Nemoj više da smaraš, ne vrti se čitav svet oko tebe.I ne radi se sve samo da bi tebe neko nasamario.Totalno si nebitan.
 
A ja mislim da nema nikakve potrebe za zustrim reagovanjem, ovo je forum, na internetu, virtuelno, ko zna gde su clanovi i u kojim pricama. Ne mogu da verujem koliko potrebe za jednoumljem ima na forumima. Ako ovde ne moze da bude slobode govora ne znam gde ce je biti?
 
smesak":2douqcmm je napisao(la):
Molim. Drago mi je sto mogu pomoci.
Evo i novog linka ka kalkulatoru: http://www.sendspace.com/file/t9o6v6

Ubacio sam i kalkulaciju za povracaj PDV-a.

Nadam se da sam te razumeo za drugi predlog.
Sto se tice 20% koje trazis da ubacim, ta funkcija vec postoji. Stvar je u tome da ukoliko imas ucesce vece od predvidjenih 5%, npr. 12%, tabela automatski smanjuje procenat banke (referentnih 75%) i procenat drzave (referentnih 20%) za ukupno 7% (12% - 5%) i to u odnosu 3.75:1 (75%:20%=3.75). Odnosno tih 7% sto se daje kao extra ucesce, utice na smanjenje novca koji se uzima od banke (sa 75% na 69.47%) i na smanjenje novca koji se uzima od drzave (sa 20% na 18.53%).
Cisto radi provere, kada 69.47% podelis sa 18.53% dobijes odnos 3.75 koji uvek mora da postoji izmedju procenta banke i procenta drzave.

Znaci, povecanje ucesca proporcionalno smanjuje procenat banke i procenat drzave u odnosu 3.75.

Ne znam da li sam uspeo da objasnim kako valja, ali u svakom slucaju kalkulator radi svoj posao.
Razmisljam, kada stignem, da ubacim i plan otplate kredita.

Lep pozdrav

Ako sam ja dobro razumeo, ti hoces da kazes ako imam vise od 5% ucesca onda drzava nece da mi da 20% tj. ako ja dam 6% drzava mi daje 19%?

PS Meni ovaj novi kalkulator nece da radi, nesto si poremetio ubacivanjem nove opcije.
 
Drzava daje 20% od iznosa koji je razlika cene stana i tvog ucesca. Tako je bilo prosle godine.
 
Volf":13tuz29r je napisao(la):
Ti imaš ozbiljan problem.Iako očigledno nemaš nameru da kupuješ stan...
Pa, imam više problema, ali nisu oni tako ozbiljni kako se tebi čini.
Kad me već vučeš za jezik, imao sam nameru da kupim 0.5s ili 1s u IV zoni, u naselju Miljakovac II, gde bi cena bila max. 870e/m2 neto. Ortoped se nekoliko puta oglašavao i najavljivao, ja čak i obilazio lokaciju koja mi se jako svidela, iznad novih Koling-ovih zgrada. Zemljište je u vlasništvu Srbijašuma, dakle državno. Kako je vreme prolazilo, bilo mi je jasno da nema ništa od IV zone jer i ova prodaja ide kilavo. Zato kasni i dr.I.R. jer nema garancija da će izgrađeno biti i prodato, a ne zbog tamo nekog divljeg naselja koje su oni kao otkrili tek pred početak radova. Mene strahovito nervira laž i prljava propaganda, a nje u politici i u životu ima napretek. Zato su ovi moji postovi nekima od vas možda malo čudni, ali meni su druga mišljenja i tuđi komentari uvek dragoceni i dobrodošli, pa čak i ovaj tvoj.
 
La Grange":2ersvy2l je napisao(la):
smesak":2ersvy2l je napisao(la):
Molim. Drago mi je sto mogu pomoci.
Evo i novog linka ka kalkulatoru: http://www.sendspace.com/file/t9o6v6

Ubacio sam i kalkulaciju za povracaj PDV-a.

Nadam se da sam te razumeo za drugi predlog.
Sto se tice 20% koje trazis da ubacim, ta funkcija vec postoji. Stvar je u tome da ukoliko imas ucesce vece od predvidjenih 5%, npr. 12%, tabela automatski smanjuje procenat banke (referentnih 75%) i procenat drzave (referentnih 20%) za ukupno 7% (12% - 5%) i to u odnosu 3.75:1 (75%:20%=3.75). Odnosno tih 7% sto se daje kao extra ucesce, utice na smanjenje novca koji se uzima od banke (sa 75% na 69.47%) i na smanjenje novca koji se uzima od drzave (sa 20% na 18.53%).
Cisto radi provere, kada 69.47% podelis sa 18.53% dobijes odnos 3.75 koji uvek mora da postoji izmedju procenta banke i procenta drzave.


Tako je.

Sto god vise ucesca das, automatski se smanjuje 20% novca koji ti daje drzava i 75% novca koji uzimas od banke.

Provericu kalkulator mada kod mene OK radi.

Znaci, povecanje ucesca proporcionalno smanjuje procenat banke i procenat drzave u odnosu 3.75.

Ne znam da li sam uspeo da objasnim kako valja, ali u svakom slucaju kalkulator radi svoj posao.
Razmisljam, kada stignem, da ubacim i plan otplate kredita.

Lep pozdrav

Ako sam ja dobro razumeo, ti hoces da kazes ako imam vise od 5% ucesca onda drzava nece da mi da 20% tj. ako ja dam 6% drzava mi daje 19%?

PS Meni ovaj novi kalkulator nece da radi, nesto si poremetio ubacivanjem nove opcije.
 
Pozdrav svima
neko je u ranijim postovima potegao pitanje garaža, saznala sam da za garažno mesto može da se prijavi na listu bez obaveze da su isto uzme, čini mi se da je cena oko 7200 jura e sad da li je to sa PDV-om to već nisam sigurna. Danas sam u banci potpisala robiju po 4,35%+šestomesečnidrugstribor, stribor je u opadanju tako da trenutno iznosi 1.67
 
smesak":1rxy97g3 je napisao(la):
La Grange":1rxy97g3 je napisao(la):
smesak":1rxy97g3 je napisao(la):
Molim. Drago mi je sto mogu pomoci.
Evo i novog linka ka kalkulatoru: http://www.sendspace.com/file/t9o6v6

Ubacio sam i kalkulaciju za povracaj PDV-a.

Nadam se da sam te razumeo za drugi predlog.
Sto se tice 20% koje trazis da ubacim, ta funkcija vec postoji. Stvar je u tome da ukoliko imas ucesce vece od predvidjenih 5%, npr. 12%, tabela automatski smanjuje procenat banke (referentnih 75%) i procenat drzave (referentnih 20%) za ukupno 7% (12% - 5%) i to u odnosu 3.75:1 (75%:20%=3.75). Odnosno tih 7% sto se daje kao extra ucesce, utice na smanjenje novca koji se uzima od banke (sa 75% na 69.47%) i na smanjenje novca koji se uzima od drzave (sa 20% na 18.53%).
Cisto radi provere, kada 69.47% podelis sa 18.53% dobijes odnos 3.75 koji uvek mora da postoji izmedju procenta banke i procenta drzave.


Tako je.

Sto god vise ucesca das, automatski se smanjuje 20% novca koji ti daje drzava i 75% novca koji uzimas od banke.

Provericu kalkulator mada kod mene OK radi.

Znaci, povecanje ucesca proporcionalno smanjuje procenat banke i procenat drzave u odnosu 3.75.

Ne znam da li sam uspeo da objasnim kako valja, ali u svakom slucaju kalkulator radi svoj posao.
Razmisljam, kada stignem, da ubacim i plan otplate kredita.

Lep pozdrav

Ako sam ja dobro razumeo, ti hoces da kazes ako imam vise od 5% ucesca onda drzava nece da mi da 20% tj. ako ja dam 6% drzava mi daje 19%?

PS Meni ovaj novi kalkulator nece da radi, nesto si poremetio ubacivanjem nove opcije.

Upravo su mi tako objasnili u banci. Ukoliko ti das 15% ucesca, drzava nece dati 20% i banka nece dati 60%, nego ce se proporcionalno smanjiti ucesce i drzave i banke.
Isto je i sa prevremenom delimicnom otplatom kredita. Ukoliko budes u prilici da vratis odredjenu svotu novca, novac ce se proporcionalno oduzeti i od kredita banke i od kredita drzave.

Ja bih vise voleo da je drzava fiksirala 20% bez obzira na visinu ucesca kupca, jer mi finansijski tako vise odgovara.

Sto se tice kalkulatora, meni on radi bez problema. Kasnije cu ga ponovo zakaciti na server.
 
Dasenka":1k86nan9 je napisao(la):
Pozdrav svima
neko je u ranijim postovima potegao pitanje garaža, saznala sam da za garažno mesto može da se prijavi na listu bez obaveze da su isto uzme, čini mi se da je cena oko 7200 jura e sad da li je to sa PDV-om to već nisam sigurna. Danas sam u banci potpisala robiju po 4,35%+šestomesečnidrugstribor, stribor je u opadanju tako da trenutno iznosi 1.67

Strpi se malo za garazna mesta... desice se kao u jerkovicu gotovo sigurno (bar ja tako mislim)... tamo je palo na 5000 sa 7000, ja sam se sokirao kada su mi ponudili to... da sam imao tih 7000e u tom trenutku uzeo bih za koji kvm veci stan... bice dovoljno parkinga napolju...
http://www.gds.rs/default.aspx?ID=gds_Vesti&LN=SRL#vrhStrane
 
ocekivac":1x89gm90 je napisao(la):
Kako nije fiksirala 20%, gde to pise?

Nemoj da bijes glavu, to sam proverio sigurno je proporcionalno ucesce drzave, tj sto ti das vece ucesce drzava daje manje. Imao sam i ja ideju da dam minimalno ucesce, pa posle nekoliko godina da vratim deo glavnice, ali ne prolazi.
 
dalek":1hu2pm5t je napisao(la):
ocekivac":1hu2pm5t je napisao(la):
Kako nije fiksirala 20%, gde to pise?

Nemoj da bijes glavu, to sam proverio sigurno je proporcionalno ucesce drzave, tj sto ti das vece ucesce drzava daje manje. Imao sam i ja ideju da dam minimalno ucesce, pa posle nekoliko godina da vratim deo glavnice, ali ne prolazi.

Svaka ti je kao Njegoseva:)
 
grado":u64jdtll je napisao(la):
Volf":u64jdtll je napisao(la):
Ti imaš ozbiljan problem.Iako očigledno nemaš nameru da kupuješ stan...
Pa, imam više problema, ali nisu oni tako ozbiljni kako se tebi čini.
Kad me već vučeš za jezik, imao sam nameru da kupim 0.5s ili 1s u IV zoni, u naselju Miljakovac II, gde bi cena bila max. 870e/m2 neto. Ortoped se nekoliko puta oglašavao i najavljivao, ja čak i obilazio lokaciju koja mi se jako svidela, iznad novih Koling-ovih zgrada. Zemljište je u vlasništvu Srbijašuma, dakle državno. Kako je vreme prolazilo, bilo mi je jasno da nema ništa od IV zone jer i ova prodaja ide kilavo. Zato kasni i dr.I.R. jer nema garancija da će izgrađeno biti i prodato, a ne zbog tamo nekog divljeg naselja koje su oni kao otkrili tek pred početak radova. Mene strahovito nervira laž i prljava propaganda, a nje u politici i u životu ima napretek. Zato su ovi moji postovi nekima od vas možda malo čudni, ali meni su druga mišljenja i tuđi komentari uvek dragoceni i dobrodošli, pa čak i ovaj tvoj.
Ja mislim da je dobro da ima razlicitih misljenja i kritika ma kako one zvucale. Nije dobro da se zanosimo na ortopedskim krilima i da igramo kako drugi svirkaju. :violina:
 
Dasenka":2vwnles6 je napisao(la):
Pozdrav svima
neko je u ranijim postovima potegao pitanje garaža, saznala sam da za garažno mesto može da se prijavi na listu bez obaveze da su isto uzme, čini mi se da je cena oko 7200 jura e sad da li je to sa PDV-om to već nisam sigurna. Danas sam u banci potpisala robiju po 4,35%+šestomesečnidrugstribor, stribor je u opadanju tako da trenutno iznosi 1.67

U kojoj banci si uzela kredit?
 
dalek":248f342a je napisao(la):
Nemoj da bijes glavu, to sam proverio sigurno je proporcionalno ucesce drzave, tj sto ti das vece ucesce drzava daje manje. Imao sam i ja ideju da dam minimalno ucesce, pa posle nekoliko godina da vratim deo glavnice, ali ne prolazi.
Ok, naravno da se u apsolutnom smilsu smanjuje ali u relativnom smislu, to je opet 20% od razlike cene stana i tvog ucesca (ma koliko bilo).
 
boby07":626k3c1p je napisao(la):
650ad2.jpg


Tako sam i ja shvatio! Kako ide posle, tipa uzeo sam 100.000 evra kredita, drzava mi pozajmila 20.000, banka 75.000 i posle godinu dana ja nekako skupio 10.000 i odem u banku da uplatim kako bi mi bila manja rata, da li ja posle te uplate dugujem sad banci 65.000 a drzavi i dalje 20.000 ili to ide nekako drugacije?
 
Tada ces od tih 10.000 da vratis i banci u drzavi u istom odnosu u kojem si i uzeo kredit (banci 8000, drzavi 2000). Prosle godine je to bilo 4:1 u korist banke, a vidim da kolega smesak sada izvodi neku drugu racunicu po kojoj je to 3.75:1, to treba proveriti.
 
Drugari, danas je počela prodaja stanova u parceli 1 (ja rezervisah sebi stan u 1V zgradi :cool: ), pa koga zanima, ne budite lenji i svratite do GDSa da pogledate projekte, mada mi reče ljubazna teta da će ih biti danas na netu, valjda.. :/

Sad kreće pakao s bankama i glavobolje :dil:
 
Vrh