Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

La Grange":3fbek70i je napisao(la):
dalek":3fbek70i je napisao(la):
kapara moze da bude i vracena.


Meni su u GDS-u rekli da ne moze, bas me zanima na koju foru moze biti vracena kapara?


I meni je receno da se kapara ne vraca. Jedino sto mozda moze da se uradi u slucaju da ti se ne odobri kredit, jeste da se uzme manji stan, tako da ti mesecna rata bude manja i automatski kreditna sposobnost veca. Mada bilo koja promena ugovora mora biti odobrena od strane skupsine GDS-a (tako mi je receno).

Juce sam isao na gradiliste kako bih sa kumom izmerio dimenzije stana (prvenstveno kuhinje). Za merenje smo koristili Bosh-ov laserski daljinomer i mogu reci da sam vidno iznenadjen preciznoscu izrade. Odstupanje visine plafona u celom stanu (skoro 70 m2) je svega PAR MILIMETARA. Ovo iskreno nisam ocekivao. Sto se preciznosti tice, svaka im cast. Ukoliko nekoga zanimaju tacne dimenzije kuhinje za dvosobni stan od 68.74 m2 neka mi se javi. Imam tacne podatke.

Ovo su slike sa parcele 4 (zgrade E, Z, G, J), kao i cuveno resenje za stepeniste. Ukoliko imas neku mladu komsinku, tokom letnjih meseci mozes i bioskop na stepenistu da napravis.








 
smesak":29bd7m2l je napisao(la):
Zakacio sam blanko ugovor pa koga zanima neka pogleda.

http://www.sendspace.com/file/x86kzc


Sto se tice kapare, pise sledece:


Ćlan 7.

Ako Kupac odustane od ugovora ili ne uplati kupoprodajunu cenu u ugovorenom roku, Prodavac moze po svom izboru traziti izvrsenje ugovora, ako je to jos moguce, traziti naknadu stete i kaparu uracunati u naknadu ili zadrzati primljenu kaparu.

Nisam pravnik, ali izgleda da mi kao kupci nemamo nikakva prava.
 
La Grange":31w4ww06 je napisao(la):
smesak":31w4ww06 je napisao(la):
Zakacio sam blanko ugovor pa koga zanima neka pogleda.

http://www.sendspace.com/file/x86kzc


Sto se tice kapare, pise sledece:


Ćlan 7.

Ako Kupac odustane od ugovora ili ne uplati kupoprodajunu cenu u ugovorenom roku, Prodavac moze po svom izboru traziti izvrsenje ugovora, ako je to jos moguce, traziti naknadu stete i kaparu uracunati u naknadu ili zadrzati primljenu kaparu.

Nisam pravnik, ali izgleda da mi kao kupci nemamo nikakva prava.

Kao sto sam i ranije napisao kupac ima uglavnom samo obaveze, a prodavac samo pravo, a o obavezama prodavca i pravima kupca takoreci nema ni slova.
 
Država subvencioniše oko 1.400 stambenih kredita
Autor: D. Nišavić 02.02.2012.

Uredbom Vlade Srbije za subvencionisane stambene kredite u ovoj godini namenjeno je 1,2 milijarde dinara. Toliko novca, procenjuje se, biće dovoljno za kupovinu oko 1.400 stanova uz subvenciju države. Banke uveliko primaju zahteve zainteresovanih građana za taj vid kreditiranja.


NEKRETNINE - Saša Jovanović iz Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita kaže da su tri banke potpisale zahteve za stambeno kreditiranje uz subvenciju. To su Banka Inteza, Komercijalna i Sosijete ženeral banka. Iz Unikredit banke su nam potvrdili da su juče potpisali ugovor.

Od ove godine svi oni građani koji žele da kupe nekretninu uz subvenciju države moraće da izdvoje pet odsto za učešće, umesto deset odsto. Iz budžeta se obezbeđuje 20 odsto zajma, a preostalih 75 odsto cene nepokretnosti banka, a osigurava Nacionalna korporacija za osiguranje stambenih kredita.

Povećan je i ukupan limit zajedničkih porodičnih primanja sa 120.000 na 150.000 dinara. Kredit će moći da uzmu i bračni parovi koji su stariji od 45 godina, s tim da u trenutku vraćanja poslednje rate starosna granica korisnika može da iznosi 70 godina.

Maksimalni iznos zajma je 100.000 evra, a nepokretnost koja je predmet kupovine mora da bude novoizgrađeni objekat ili da je u postupku izgradnje. Nepokretnost mora biti uknjižena ili da ima minimalni stepen završenosti od 80 odsto. Ukupan rok otplate je 30 godina, sredstva iz budžeta vraćaju se u poslednjih pet godina, dok banke omogućavaju otplatu 25 godina.

Kamatna stopa za korisnika kredita na deo koji se finansira iz budžeta na ime učešća je nula odsto, dok za deo kredita koji finansira banka maksimalna kamatna stopa je šestomesečni euribor plus 4,5 odsto na godišnjem nivou.

Predviđena je i obaveza prijave prebivališta na adresi kupljene odnosno izgrađene nepokretnosti u roku od 15 meseci od dana zaključenja ugovora o kupoprodaji.

Godišnja kamatna stopa oko šest odsto
CENA - Uredbom je ograničen najviši iznos godišnje kamatne stope koja iznosi šestomesečni euribor plus 4,5 odsto. U razgovoru sa bankama, one ističu da će uglavnom nuditi ovu kamatu, uprkos tome što je maksimalna. Trenutno šestomesečni euribor iznosi 1,62500, tako da je ukupna kamatna stopa 6,125 odsto. Inače, u ponudi banaka su i komercijalni krediti, kao i dinarski stambeni. Njihovi uslovi su nepovoljniji od subveniconisanih.


Stambeni krediti u brojkama
85.676 Ukupan broj stambenih kredita u Srbiji
33.000 Prosečna vrednost za kredite u evrima
47.000 Prosečna vrednost za kredite u francima
4.085 Broj kredita u kašnjenju dužim od 60 dana
271 Aktivirana hipoteka po osnovu stambenih kredita
65.000 Stanova kupljenih na kredit osigurala NKOSK
1.923 Realizovanih subvencionisanih kredita NKOSK (2011)
55 Kvadrata prosečan stan kupljen na kredit

http://www.24sata.rs/vesti/ekonomij...onise-oko-1-400-stambenih-kredita/27585.phtml
 
La Grange":25nskbgt je napisao(la):
Država subvencioniše oko 1.400 stambenih kredita
Autor: D. Nišavić 02.02.2012.

Uredbom Vlade Srbije za subvencionisane stambene kredite u ovoj godini namenjeno je 1,2 milijarde dinara. Toliko novca, procenjuje se, biće dovoljno za kupovinu oko 1.400 stanova uz subvenciju države. Banke uveliko primaju zahteve zainteresovanih građana za taj vid kreditiranja.


NEKRETNINE - Saša Jovanović iz Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita kaže da su tri banke potpisale zahteve za stambeno kreditiranje uz subvenciju. To su Banka Inteza, Komercijalna i Sosijete ženeral banka. Iz Unikredit banke su nam potvrdili da su juče potpisali ugovor.

Od ove godine svi oni građani koji žele da kupe nekretninu uz subvenciju države moraće da izdvoje pet odsto za učešće, umesto deset odsto. Iz budžeta se obezbeđuje 20 odsto zajma, a preostalih 75 odsto cene nepokretnosti banka, a osigurava Nacionalna korporacija za osiguranje stambenih kredita.

Povećan je i ukupan limit zajedničkih porodičnih primanja sa 120.000 na 150.000 dinara. Kredit će moći da uzmu i bračni parovi koji su stariji od 45 godina, s tim da u trenutku vraćanja poslednje rate starosna granica korisnika može da iznosi 70 godina.

Maksimalni iznos zajma je 100.000 evra, a nepokretnost koja je predmet kupovine mora da bude novoizgrađeni objekat ili da je u postupku izgradnje. Nepokretnost mora biti uknjižena ili da ima minimalni stepen završenosti od 80 odsto. Ukupan rok otplate je 30 godina, sredstva iz budžeta vraćaju se u poslednjih pet godina, dok banke omogućavaju otplatu 25 godina.

Kamatna stopa za korisnika kredita na deo koji se finansira iz budžeta na ime učešća je nula odsto, dok za deo kredita koji finansira banka maksimalna kamatna stopa je šestomesečni euribor plus 4,5 odsto na godišnjem nivou.

Predviđena je i obaveza prijave prebivališta na adresi kupljene odnosno izgrađene nepokretnosti u roku od 15 meseci od dana zaključenja ugovora o kupoprodaji.

Godišnja kamatna stopa oko šest odsto
CENA - Uredbom je ograničen najviši iznos godišnje kamatne stope koja iznosi šestomesečni euribor plus 4,5 odsto. U razgovoru sa bankama, one ističu da će uglavnom nuditi ovu kamatu, uprkos tome što je maksimalna. Trenutno šestomesečni euribor iznosi 1,62500, tako da je ukupna kamatna stopa 6,125 odsto. Inače, u ponudi banaka su i komercijalni krediti, kao i dinarski stambeni. Njihovi uslovi su nepovoljniji od subveniconisanih.


Stambeni krediti u brojkama
85.676 Ukupan broj stambenih kredita u Srbiji
33.000 Prosečna vrednost za kredite u evrima
47.000 Prosečna vrednost za kredite u francima
4.085 Broj kredita u kašnjenju dužim od 60 dana
271 Aktivirana hipoteka po osnovu stambenih kredita
65.000 Stanova kupljenih na kredit osigurala NKOSK
1.923 Realizovanih subvencionisanih kredita NKOSK (2011)
55 Kvadrata prosečan stan kupljen na kredit

http://www.24sata.rs/vesti/ekonomij...onise-oko-1-400-stambenih-kredita/27585.phtml

6M EURIBOR je na danasnji dan 1.401, sto spusta kamatu ispod 6%.
 
U GDSu smo se raspitivali sta sve treba da se izgradi od pratece infrastrukture i rekose nam da skloniste nece biti izgradjeno posto ih je grad oslobodio te obaveze! Navodno ima dovoljno sklonista u okolini (a gde to?). Pre no sto se slatko nasalite setite se da:
1. Pre desetak godina ste sigurno proveli neko vreme u skloništu iako nikada niste mislili da će vam zatrebati
2. Ta skloništa su ušla u cenu vaših stanova, tj. mi smo već platili za njih!!!

Skloništa su, zbog količine betona i armature, veoma skupe građevine, to dođe dosta para po prodatom stanu. U Rešenju o lokacijskoj dozvoli za naselje jasno piše "Planirani objekti imaju obavezu izgradnje skloništa...".
Šta će nam umesto skloništa ponuditi ako nam već neće vraćati deo para?

Pored toga imam i pitanje za grad, šta je sa školama, vrtićima i dispanzerom, kada će to doći na red? Već od maja počinje useljavanje u nove stanove, kud ćemo sa decom?

Da krenemo sa nekom peticijom povodom ovih pitanja?
 
oss":27l8mkzq je napisao(la):
U GDSu smo se raspitivali sta sve treba da se izgradi od pratece infrastrukture i rekose nam da skloniste nece biti izgradjeno posto ih je grad oslobodio te obaveze! Navodno ima dovoljno sklonista u okolini (a gde to?). Pre no sto se slatko nasalite setite se da:
1. Pre desetak godina ste sigurno proveli neko vreme u skloništu iako nikada niste mislili da će vam zatrebati
2. Ta skloništa su ušla u cenu vaših stanova, tj. mi smo već platili za njih!!!

Skloništa su, zbog količine betona i armature, veoma skupe građevine, to dođe dosta para po prodatom stanu. U Rešenju o lokacijskoj dozvoli za naselje jasno piše "Planirani objekti imaju obavezu izgradnje skloništa...".
Šta će nam umesto skloništa ponuditi ako nam već neće vraćati deo para?

Pored toga imam i pitanje za grad, šta je sa školama, vrtićima i dispanzerom, kada će to doći na red? Već od maja počinje useljavanje u nove stanove, kud ćemo sa decom?

Da krenemo sa nekom peticijom povodom ovih pitanja?

Pa jesu li rekli jos nesto sem da nece biti sklonista?
 
Zanima me da li je neko aplicirao subvenionisani stambeni kredit a da je imao nekretninu u vlasnistvu bracnog druga u gradu van mesta stanovanja i da li je takav zahtev prosao
 
smesak":12un43at je napisao(la):
La Grange":12un43at je napisao(la):
smesak":12un43at je napisao(la):
Zakacio sam blanko ugovor pa koga zanima neka pogleda.

http://www.sendspace.com/file/x86kzc


Sto se tice kapare, pise sledece:


Ćlan 7.

Ako Kupac odustane od ugovora ili ne uplati kupoprodajunu cenu u ugovorenom roku, Prodavac moze po svom izboru traziti izvrsenje ugovora, ako je to jos moguce, traziti naknadu stete i kaparu uracunati u naknadu ili zadrzati primljenu kaparu.

Nisam pravnik, ali izgleda da mi kao kupci nemamo nikakva prava.

Kao sto sam i ranije napisao kupac ima uglavnom samo obaveze, a prodavac samo pravo, a o obavezama prodavca i pravima kupca takoreci nema ni slova.

sve sto nije regulisano ugovorom, uredjuje se obligacionim pravom.
 
dalek":1yr2veh0 je napisao(la):
Član 7.
Ako Kupac odustane od ugovora ili ne uplati kupoprodajunu cenu u ugovorenom roku, Prodavac moze po svom izboru traziti izvrsenje ugovora, ako je to jos moguce, traziti naknadu stete i kaparu uracunati u naknadu ili zadrzati primljenu kaparu.

sve sto nije regulisano ugovorom, uredjuje se obligacionim pravom.

Kako se onda ovaj član tumači obligacionim pravom? Ima li neki pravnik? Zasto u GDS-u kazu nema nista od kapare, "kapara ostaje nama ako odustanete"?
 
Koja parcela i koja zgrada po vama ima najbolji polozaj u odnosu na buduce naselje i uopste? Da li je kvalitet izgradnje isti na svakoj zgradi?
 
Dulić: Mala tražnja za stanovima

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=02&dd=03&nav_id=579522

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.239.html:364741-Dulic-Kamate-zaustavile-gradnju

Mislim da g.Dulic polako dolazi do zakljucka o cemu se jos pre godinu dana pricalo a i pisalo na ovom forumu, kao i u komentarima na slicnim tekstovima na sajtovima. Kupaca je sve manje. Do leta (izbora) ce jos nesto da se proda, cirka oko 500 stanova, a onda stop. Nema vise. Kriza.
Posto je drzava dala garancije za kredite koje je uzeo GDS, ona ce onda i da "kupi" stanove od GDS-a za svoje radnike u drzavnoj upravi, u gradskoj vlasti, politicare, za celnike u javnim preduzecima, policiji,.... Ali mislim da nece otkupiti sve i da ce jos biti stanova. A onda neminovno spustanje cene. Prvo za oko 5%, pa nakon par meseci za jos 5%,... dok ne dodje do cene od oko 1.000eur/m2. To je moje predvidjanje.
Sto se izgradnje skole i vrtica tice, jos letos sam zvao i GDS i gradske vlasti i pitao, ali niko nista ne zna. Bice dosta porodica sa decom koja ce se useliti i to je veliki problem, ali za sada je bitno da se zavrse stanovi i to sto vise do izbora, a za ostalo, otom-potom.
 
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=02&dd=03&nav_id=579522

@Dugoročno, samo će povećanje plata u srpskoj privredi i sniženje kamatnih stopa omogućiti da i građani sa prosečnim platama, za koje je stan za sada samo san, dođu do krova nad glavom, kaže Dulić. @

Da li je moguce da ovaj covek ovo prica, zar nije prosle nedelje rekao da konacno mogu i porodice sa prosecnom platam da kupe stan???

@danas imamo ogromnu potrebu za stanovima, značajnu ponudu, a izuzetno malu tražnju.@

Kakva je to velika potreba koja se zasniva na maloj traznji???

Da li vise uopste zna sta prica?
 
Covjeku nije dobro ocigledno ili ima pamcenje ko zlatna ribica :D
 
Možda po prvi put čitam ovakve tekstove, a da nemam ama baš nikakvu reakciju. Najžalije mi je što sam i saam imao poverenje u DS, ali to što rade poslednjih godina je prosto jezivo. Da su bar otišli na neki ubrzani kurs kod ostataka bivšeg režima pa da bar malo nauče kako se te stvari rade, ovako ispadaju obični diletanti.
Jedna jedina rečenica gospodina BoTe oslikava suštinu njihovog razmišljanja, planiranja i načina delovanja - kada su ga skoro pitali zašto je toliko zadužio Srbiju kroz javnu potrošnju on je mrtav-ladan odgovorio: mi smo građanima morali da pružimo nadu. Pritom, pod građanima oni misle samo na svojih 780.000 koji rade u državi i delimično na penzionere, a ostali su ovce koje treba šišati da bi ovi prvi došli do što bolje vune. Pošto su sve ostrugali, sada i njihovi polako paniče, neće da se povoljno zadužuju iako je to partijski zadatak i sada je samo pitanje trenutka kada će udariti na privatnu štednju i obavezne državne devizne rezerve kroz neke svoje tzv. razvojne banke. Vidimo da već zapinje sa MMFom, svakodnevno vrše pritisak na banke da finansiraju određene projekte, dug preko 47% BDPa, nezaposlenost 24%, polako počinje bežanija.
 
Izgleda kao da ce akcijska ponuda stanova mnogo pre nego sto sam se nadala. Samo do tada bi bilo dobro da prodavci stanova saznaju da li stan koji se kupuje ima pripadajuci podrum ili ne. To je "sitnica" za GDS, recimo jedna nagradna igra. Platim stan, a onda se ceka loto izvlacenje. Stan broj 8 nece imati podrum, a stanovi 9, 10 i 24 ce imati. E, da ste bili bar malo ozbiljniji...
 
Duska":2dbpzqeu je napisao(la):
Da li neko planira da uzima subvencionisani stambeni kredit?
Pozdrav Duska i svima na forumu. Iscitavao sam ove vase pisanije a sada resih i da se pridruzim.
Naime, ja sam planirao da uzmem subvencionisani kredit, mada sam sada u nedoumici, iako je smanjeno ucesce i dalje ne smatram da je povoljan trenutak za bilo kakav kredit banke. Sa druge strane euribor je sada vrlo nizak, medjutim siguran sam i da ukoliko dodje do boljitka da ce on rasti mnogo brze nego standard gradjana, tako da ce rata za kredit biti sve veca...
Takodje me odvracaju i kamate banaka, tj. marze, jer smatram da je 4,5% previse.
 
Povoljan je trenutak onda kada tebi to odgovara i nista vise od toga. Ako sada imas dosta za ucesce, ako ti rata neopterecuje preterano kucni budzet, ako stan koji kupujes zadovoljava vecinu tvojih potreba onda je pravi trenutak.
Ako hoces da kupis 40kv na 30 god. a zelis da ti se porodica razvija, to onda po meni nema mnogo logike, pogotovu ako ti je rata recimo u visini trecine kucnih primanja, koja pritom nisu velika.
 
goran67":37ct6ktt je napisao(la):
Dulić: Mala tražnja za stanovima

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=02&dd=03&nav_id=579522

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.239.html:364741-Dulic-Kamate-zaustavile-gradnju

Mislim da g.Dulic polako dolazi do zakljucka o cemu se jos pre godinu dana pricalo a i pisalo na ovom forumu, kao i u komentarima na slicnim tekstovima na sajtovima. Kupaca je sve manje. Do leta (izbora) ce jos nesto da se proda, cirka oko 500 stanova, a onda stop. Nema vise. Kriza.
Posto je drzava dala garancije za kredite koje je uzeo GDS, ona ce onda i da "kupi" stanove od GDS-a za svoje radnike u drzavnoj upravi, u gradskoj vlasti, politicare, za celnike u javnim preduzecima, policiji,.... Ali mislim da nece otkupiti sve i da ce jos biti stanova. A onda neminovno spustanje cene. Prvo za oko 5%, pa nakon par meseci za jos 5%,... dok ne dodje do cene od oko 1.000eur/m2. To je moje predvidjanje.
Sto se izgradnje skole i vrtica tice, jos letos sam zvao i GDS i gradske vlasti i pitao, ali niko nista ne zna. Bice dosta porodica sa decom koja ce se useliti i to je veliki problem, ali za sada je bitno da se zavrse stanovi i to sto vise do izbora, a za ostalo, otom-potom.
Razmisljam vec vise od godinu dana o kupvini stana. U potpunosti se slazem sa kritikama .
Prvo , ja i kad kupujem cipele obidjem vise prodavnica, probam da li me zuljaju i da li su udobne , opipam ih , omirisem......
Medjutim ovde mi nude samo lepu pricu i 3d animaciju lepe , mlade damice u gds. Ponekad i vise se zagledam u njih nego u one crteze. :laugh:
Nisam ja problem vec ova drzava koja nudi maglu. Tesko se onom ko da ucesce 5% i kupi stan na kredit na 30 god. PROPAST. Ima da vrati najmanje duple pare. I ne samo to. Taj stan vise nikad nece moci da proda ni on ni generacija iza njega da mu se vrati ulozen kapital, a o najboljim godinama , mladosti da ne govorim. :(
 
I ja sam se zagledao u njih ali one samo o stanovima pa o stanovima, izgleda da su totalno navucene na gradjevinu. Sta ti je moc marketinga... :)
 
Vrh