Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Dobra vest za sve kupce stana u Stepi je da je vec uveliko u toku povracaj PDV-a na uplate. Provereno iz prve ruke da se novac zaista i uplacuje. Dakle, svako ko kupi stan, a ostvaruje pravo na refundaciju PDV-a moze ocekivati novac cak i za kraci period od zakonskog(30 dana za obradu zahteva+15 dana za uplatu). Refundacija je po stopi od 8% na iznos cene do 40 kvadrata + ako je veca kvadratura stana na narednih do 15 kvadrata po clanu domacinstva(ako i taj dodatni clan ostvaruje pravo na refundaciju). Prevedeno u brojke ako je cena po kvadratu 1300 EUR i stan od 40 kvadrata povracaj je oko 4000 EUR. Sto prakticno znaci da ako je nekome frka da skupi pare za ucesce moze da pozajmi taj iznos, a da u roku od mesec i kusur dana nakon uplate i podnosenja zahteva za povracaj PDV-a ima 4000 EUR da premosti situaciju.
 
niki":1072tpio je napisao(la):
mozda bidne al ne mora da znaci :p
nema drugog puta nego da cene nekretnina idu dole i to nevezano za drugi talas krize, ako dodje do krize onda kukulele...

cene su se odrzavale jer su ljudi bezali ovih 1-2 godine iz kesa, ali nema vise jevrica, USD, mozda po neki CHF al to se cuva ko zmija noge :grand:
Upravo obrnuto,ovih prethodnih 1-2 godine kod nas je devizna stednja otisla u nebesa ,na preko 7 milijardi evra.Dakle,ljudi su se pre odlucivali za stednju ,nego za ulaganje u nekretninu,usled toga,promet se smanjio nekoliko puta,ali cene nekretnina su pale samo nekih 10-20% u zavisnosti od lokacije do lokacije.
Pre neki dan ,sama "najava",totalno nezvanicna vest da Societe Generale banka Francuske ima problema i da joj preti bankrot je strmoglavila njene akcije za 1 dan za 17%!!!Zamisli sta bi se desilo kod nas sa nasim iskustvom sa bankama kada bi se prosirila vest da oroceni devizni depoziti i nisu bas najsigurniji.Nastao bi stampedo na ovdasnje banke i pojavilo bi se par milijardi viska likvidnosti kod gradjana koji su nauceni da je najbolja dugorocna investicija u nekretninu.Sta bi se tada desilo sa cenama nekretnina nije tesko zakljuciti,
Ovo moz' da bidne,ali nemora da znaci ,ali kao i ono gore tvoje,nije iskljuceno.
Ja mislim da cene tu i tamo u poslednjih godinu dana ,manje-vise stoje,negde odu gore par posto ,negde odu dole par posto,ali generalno prosecno stoje i mislim da ce tako da bude do sledeceg velikog dogadjaja od koga ce da krenu malo vise na dole ili malo vise ka gore,zavisi kakav ce to dogadjaj da bude,pozitivan ili negativan.Taj dogadjaj nije nesto sto ce da se desi preko noci,vec u narednih nekoliko meseci,ako se stvari u svetskoj ekonomiji iole stabilizuju,to je pozitivan sled dogadjaja,a ako se budu kretale izuzetno negativno,onda ce i cene ici znacajnije dole.
Ovo su ti sve spekulacije,ali reko kada svi pisu svoje,da i ja napisem moje.
 
ma jeste, da stednja tih 7mld ode u nekretnine, ne zaboravi da je cela kriza krenula sa balonom nekretnina...prosecan stedni ulog u Srbiji je veoma mali, jedino ako se udruze 10-tak stedisa da kupe garsonjeru po ovim cenama, onih par procenata sa vecom stednjom vec ima po nekoliko nekretinina sa kojima ne zna sta ce jer je renta veoma neisplativa, porez na imovinu raste...stanove su do nedavno kupovali raznorazni i to kesom, koji su tom kupovinom prali novac ili se radilo o novcu od prodaje kojecega po Crnoj Gori, Kosovu, Bosni, Hrvatskoj...svi oni su se namirili tako da nisu vise na strani traznje...
 
niki":3u1txnvl je napisao(la):
ma jeste, da stednja tih 7mld ode u nekretnine, ne zaboravi da je cela kriza krenula sa balonom nekretnina...prosecan stedni ulog u Srbiji je veoma mali, jedino ako se udruze 10-tak stedisa da kupe garsonjeru po ovim cenama, onih par procenata sa vecom stednjom vec ima po nekoliko nekretinina sa kojima ne zna sta ce jer je renta veoma neisplativa, porez na imovinu raste...stanove su do nedavno kupovali raznorazni i to kesom, koji su tom kupovinom prali novac ili se radilo o novcu od prodaje kojecega po Crnoj Gori, Kosovu, Bosni, Hrvatskoj...svi oni su se namirili tako da nisu vise na strani traznje...
Ovo je za mene prevelika i preopsirna tema da bi sad mi krenuli da se nadgornjavamo sta ce da bude.Ja sam, ponudio moje misljenje koje je zasnovano ,naravno,na pretpostavkama i nagadjanjima sta bi bilo,kad bi bilo.koliko vidim,tvoji "argumenti" nisu nista manje zasnovani na pretpostavkama i nagadjanjima kao i moji,pa prema tome ne vidim neki smisao da se prepucavamo,jednostavno videcemo sta ce biti.ovo boldovano,gde si to procitao kao zvanican podatak iz nekog relevantnog istrazivanja,ili ovo o kupcima sa kesom,pa i sad kupuju sa kesom.I odakle ti podatak da su se svi oni "namirili" kao sto kazes ili samo nagadjas?Nagadjas ,kao i 99,99% ljudi,jer da ne nagadjas ,a ti bi onda odmah prodao svoj stan(ako ga imas) i sacekao da cene drasticno padnu i onda kupio 2 stana,recimo.naravno da neces,jer,tesko da je prosecan gradjanin Srbije spreman da se kocka tako lako sa onim jedinim sto ima.
Mnogo je lakse pisati na forumu svoje pretpostavke i nagadjanja ,a da te to nista ne kosta.
pozdrav
 
Prvo, možda čak i 1/3 štednje je štednja naših ljudi koji žive napolju. Kada sam ja pre nekoliko godina jednom od njih iz Amerike objašnjavao našu kamatu 9-10% godišnje na oročenu štednju, on prosto nije mogao da poveruje (tamo su kamate 1-2%). Oni sigurno svoje pare neće uvaliti u ovakve nekretnine već će ih podići i odneti kući (tamo gde žive i rade).
Drugo, 90% depozita su u iznosima za koje ne može da se kupi ni garaža (u Lajkovcu :)
Treće, pa zar da uvale svoje pare ovoj birokratiji koja naplaćuje overe ugovora 5 puta skuplje nego pre nekoliko godina, koja je podigla porez na imovinu nekoliko puta, koja je poskupela grejanje u Bg duplo, fiksni tel. 5 puta pa će sad uvesti i naknadu za one lezizeboviće iz ''vanrednih situacija'' i ko zna šta još. Pa pogledajte šta je sa kolima - poskupelo 3 puta - ugovor mora na njihovom formularu (3000), pa ovlašćenje opet na njihovom papiru, pa reg. nalepnice, kartice, tablice... pa obični dokumenti (lk, pasoš - poskupelo nekoliko puta). Zašto mislite da nas neće odrati i sa stanovima?
Zašto ne prodati svoj stan? Pa prvo, tu je kapitalna dobit 10% na razliku pri prodaji, 2,5% porez pri kupovini, 1-2.000e za agenciju, ošteti se deo nameštaja, a deo neće više odgovarati, izgubi se puno vremena i komfora pri selidbama, uvek treba nešto adaptirati u novom stanu i na kraju onaj psihološki momenat - ljudi ne vole da idu iz stana u kome su odrasli jer su za njega emotivno vezani i ne posmatraju ga kao investiciju.
 
http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...ic-Jos-500-miliona-za-subvencionisane-kredite

Radovi na izgradnji stanova na lokaciji bivše kasarne ”4. juli” na Voždovcu napreduju. Međutim, ima li i dovoljno kupaca s obzirom na promenjene uslove kreditiranja?

- Mi smo ozbiljno Ministarstvo i započete projekte završavamo. To smo pokazali na Avalskom tornju, koji smo zatekli bez zatvorene finansijske konstrukcije i na početku gradnje. Pokazaćemo to i na još 245 projekata koje smo pokrenuli u celoj Srbiji. Do sada je Građevinska direkcija Srbije u prodaju pustila 1.800 stanova na lokaciji bivše kasarne. Od toga je prodato 950 stanova, a u toku je procedura za prodaju još 400 stanova. Prodate su uglavnom nekretnine manje kvadrature. Useljenje prvih stanova očekujemo početkom sledeće godine, odnosno dva - tri meseca pre roka.


i zanimljivo jos:

Kada će biti pokrenuto gradilište u naselju ”Dr Ivan Ribar” gde je planirana izgradnja 1.100 stanova?

- Završen je konkurs za arhitektonska rešenja, izabrani su pobednici i drago mi je što je cela arhitektonska struka učestvovala u kreiranju ovog naselja. Naselje će biti spektakularno i služiće za ponos, jer je plod pameti, znanja i kreativnosti naših arhitekata. Očekujemo da će prve dozvole biti izdate u oktobru, a gradilište otvoreno do kraja godine. Stanovi će se prodavati po sličnim cenama kao i u naselju ”Stepa Stepanović” na Voždovcu i očekujemo veliko interesovanje kupaca.

Vidim da je konkurs za idejno resenje zavrsen, vidimo i da nam je ministar "impresioniran" resenjem, u programu konkursa zahtev je da investiciona vrednost radova bude:

http://www.dab.rs/vesti/346-raspis-i-program-konkursa.html

A.5.4. INVESTICIONA VREDNOST STANOVA
Investiciona vrednost izgradnje objekata je 395 do 405 E/m2 BGP odnosno do 450 E/1m2 BRGP

Jos mi je zanimljivo da se na zapadnom delu lokacije podzemne vode nalaze na 0,4-0,6m.

Najveci stan 70kvm, prosek za celo naselje 50kvm.

Jeli neko vec imao prilike da vidi kako izgleda pobednicko resenje, jos bolje ako ima nekih slicica ili crteza :kk:
 
REZULTATI OPŠTEG JAVNOG I ANONIMNOG KONKURSA ZA IDEJNO URBANISTIČKO ARHITEKTONSKO REŠENJE

STAMBENOG KOMPLEKSA NA LOKACIJI U ULICI DR IVANA RIBARA, Novi Beograd


PRVA NAGRADA

Autorska šifra 28783 - radna šifra 24

Arhitektonski biro RAUM

Autori:

Aleksandra Raonić, dipl.inž.arh.

Branislav Ristović, dipl.inž.arh

Alen Spahić, dipl.inž.arh.

Projektant: Jelena Petrov, dipl.inž.arh.


DRUGA NAGRADA

Autorska šifra 10101 - radna šifra 23

Autor: Vladimir Lojanica, d.i.a

Saradnja na projektu:

Sonja Pešterac, d.i.a., Marija Ćorluka- Mijović, d.i.a.,Vladimir Cvejić, d.i.a., Nikola Ilić, m.i.a.

Rad je urađen u okviru „Mašinoprojekt KOPRING“, a.d.


TREĆA NAGRADA

Autorska šifra 79389 - radna šifra 37

Projektantski tim:

Odgovorni projektanti: Nebojša Fotirić, d.i.a;

Igor Rajković, d.i.a;

Srđan Rupar, d.i.g

Projektanti:

Marina Pjanić, d.i.a; Maja Novaković, d.i.a., Biljana Nešković, d.i.a., Dejana Daljević- Kralj, d.i.a., Ivana Petković, d.i.a., Katarina Obradović, d.i.a., Ljiljana Kolarević, d.i.a., Svetlana Jovanović, d.i.a.

U saradnji sa preduzećem „HIDROPLANING“ iz Beograda.


OTKUP

Autorska šifra- 28282 - radna šifra 07

Autorski tim: Lena Pepovska, dipl.inž.arh., Branko Belaćević, dipl.inž.arh., Petar Stelkić, dipl.inž.arh.


OTKUP

Autorska šifra 25846 - radna šifra- 27

Autorski tim :

Grupa AGM

Borislav Petrović, arh.,

Ivan Rašković, arh.,

Aleksandar Tomić, arh.,

Nada Jelić, arh.

Ravnopravni koautori: Anđelka Murić, arh., Luka Ostojić, arh., Boris Petrović, stud.arh.,

Nikola Stojković, arh.

Detaljnije informacije o mestu i datumu izložbe, učesnici će dobiti preko web sajta Društva arhitekata Beograda i dnevnoj štampi „Politika“.

Izvor Drustvo arhitekata Beograda


Raum jos nije postavio projekat na svoj sajt, ali valjda cemo narednih dana imati prilike da vidimo to "spektakularno" naselje :)
 
Svaka cast na spektakularnosti, ali imam utisak da je to klasicna prica o "vrapcu u ruci i golubu na grani". Stepa ce se svakako izgraditi. Ako nista drugo, a ono zbog izbora i odgovarajuce kampanje. A posle izbora ko zna sta ce da bude sa tim "spektakularnim" naseljem i jednako spektakularnim ministrom.
 
Gospodin_Matkovic":3ujditii je napisao(la):
Dobra vest za sve kupce stana u Stepi je da je vec uveliko u toku povracaj PDV-a na uplate. Provereno iz prve ruke da se novac zaista i uplacuje. Dakle, svako ko kupi stan, a ostvaruje pravo na refundaciju PDV-a moze ocekivati novac cak i za kraci period od zakonskog(30 dana za obradu zahteva+15 dana za uplatu). Refundacija je po stopi od 8% na iznos cene do 40 kvadrata + ako je veca kvadratura stana na narednih do 15 kvadrata po clanu domacinstva(ako i taj dodatni clan ostvaruje pravo na refundaciju).



Kada sam bio na razgovoru u GDS-u, tamo su bili i ljudi iz Komercijalne banke i mi smo ih pitali za povracaj PDV-a. Covek iz banke nam je rekao sve ovo sto si ti rekao sam nam je naglasio da na to tek imamo pravo kada se uselimo u stan tj. kada uzmemo kljuceve od stana. Cak sam ja insistirao, pa pitao tog bankara iz Komercijalne, sta ako gradnja bude kasnila npr. 5 godina i uselimo se za pet godina, on mi je rekao pa za pet godina ce imati pravo da trarzite povracaj tj. kada se uselite.

Ja znam ljude iz Belevila da su u rekordnom roku dobili povracaj ali su se useli u stan, tj. nisu mogu da traze povracaj dok nisu uzeli kljuceve od stana.


Pa me zanima odakle vama ove informacije koje se razlikuju od informacija od ljudi koji rade u banci? Jel to neki novi zakon?
 
La Grange":1ce76ow1 je napisao(la):
Pa me zanima odakle vama ove informacije koje se razlikuju od informacija od ljudi koji rade u banci? Jel to neki novi zakon?

Juce su mi u direkciji potvrdili da odmah po uplati dobijam formulare za povracaj poreza i da su to uspljeli da izboksuju kao dodatnu olaksicu.

Inace od banke sam i ja prije mjesec-dva dobio istu informaciju (tj da nema povracaja do useljenja)
 
La Grange":137ssks7 je napisao(la):
Gospodin_Matkovic":137ssks7 je napisao(la):
Dobra vest za sve kupce stana u Stepi je da je vec uveliko u toku povracaj PDV-a na uplate. Provereno iz prve ruke da se novac zaista i uplacuje. Dakle, svako ko kupi stan, a ostvaruje pravo na refundaciju PDV-a moze ocekivati novac cak i za kraci period od zakonskog(30 dana za obradu zahteva+15 dana za uplatu). Refundacija je po stopi od 8% na iznos cene do 40 kvadrata + ako je veca kvadratura stana na narednih do 15 kvadrata po clanu domacinstva(ako i taj dodatni clan ostvaruje pravo na refundaciju).



Kada sam bio na razgovoru u GDS-u, tamo su bili i ljudi iz Komercijalne banke i mi smo ih pitali za povracaj PDV-a. Covek iz banke nam je rekao sve ovo sto si ti rekao sam nam je naglasio da na to tek imamo pravo kada se uselimo u stan tj. kada uzmemo kljuceve od stana. Cak sam ja insistirao, pa pitao tog bankara iz Komercijalne, sta ako gradnja bude kasnila npr. 5 godina i uselimo se za pet godina, on mi je rekao pa za pet godina ce imati pravo da trarzite povracaj tj. kada se uselite.

Ja znam ljude iz Belevila da su u rekordnom roku dobili povracaj ali su se useli u stan, tj. nisu mogu da traze povracaj dok nisu uzeli kljuceve od stana.


Pa me zanima odakle vama ove informacije koje se razlikuju od informacija od ljudi koji rade u banci? Jel to neki novi zakon?

Ministarstvo finansija je donelo neku(koliko se secam krajem maja ove godine) kojom je omogucen povracaj PDV-a odmah po uplati, a ne tek nakon useljenja. Imam negde cak i konkretnu odluku, ali je svakako bitnija sustina, a to je da se novac vraca odmah. Detaljnije informacije se mogu dobiti u Poreskoj upravi Vracar koja je nadlezna za to jer se GDS kao investitor nalazi na toj opstini. Nalaze se u zgradi opstine Vracar u Njegosevoj ulici(pored Kalenic pijace). Rade sa strankama od 8 do 14h.
 
Odluku vezanu iskljucivo za Stepu ili za sve novogradnje?
 
Kvadrate niko neće
E. V. N. | 19. avgust 2011. 20:58

Srpsko tržište nekretnina gotovo zamrlo, cene za tri godine pale i do 40 odsto, ponuda bogata, ali kupaca - nema. U Beogradu se mesečno proda 30 stanova. Malobrojni oni koji uz kredit dolaze do stana

TRŽIŠTE nekretnina u Srbiji je gotovo zamrlo. Ponuda stanova je sve bogatija, ali kupaca - nema. Pre tri godine u glavnom gradu je između 150 i 200 nekretnina mesečno menjalo vlasnike. Danas se u odnosu na te brojke kupoprodaja svela na svega petinu, odnosno, proda se u glavnom gradu 30 do 40 nekretnina i to, kako kažu u agencijama za promet nekretnina, na „mišiće“.


Jeftiniji luksuz

Ove godine je u Beogradu izdato samo 40 građevinskih dozvola. U poslednjih mesec dana u glavnom gradu kvadrati su pojeftinili za još tri do pet odsto. Povoljnije cene nisu vidne u oglasima, ali se postižu u dogovoru kupca i prodavca prilikom, sada retkih, kupoprodaja.

- Potražnja je svakim danom sve manja - ističe Milan Simonović iz agencije „Menadžer“. - Prvo je merama Narodne banke Srbije povećano učešće za kredit što se i te kako negativno odrazilo na potražnju. Takođe, sve više se u javnosti govori o krizi koja potresa Ameriku i Evropu i to negativno utiče na tržište nekretnina. Naime, malo je onih koji se sada usuđuju da putem zajma dođu do krova nad glavom. U ponudi je sve više stanova i to za svačiji džep i ukus. Prodavci računaju da će prodajom kvadrata na boljim lokacijama obezbediti krov nad glavom na lošijoj lokaciji u manjem stanu, a ostaće im i razlika u novcu za preživljavanje.

U odnosu na period pre tri godine kada su cene nekretnina bile nerealno visoke, danas su kvadrati jeftiniji za 30 do 40 odsto, a na nekim lokacijama i više.

- Novi Beograd je najbolji primer - ističe Simonović. - U tom delu gradu ranije nije mogao da se nađe kvadrat za manje od 1.800, a za one luksuzne stanove za manje od 3.200 evra. Danas se stanovi nude za 1.200 do najviše 2.200 evra za luksuzne nekretnine. Kvadrati u centru Beograda, na Vračaru i Dedinju najmanje su tada poskupeli, ali zato im sada i najmanje pada cena. Ono što je sigurno u narednom periodu ne očekujemo jeste da će doći do bilo kakvog poskupljenja kvadrata u svim delovima Beograda.


Desetkovano

I u Novom Sadu padaju cena kvadrata, ali ni to ne može da „popravi“ situaciju. Investitori se žale da je i pre donošenja odluke o povećanju učešća bilo manje onih koji su stanove kupovali zadužujući se kod banaka, a otkako je uvedeno, sve je manje onih koji se odlučuju na takav način kupovine.

Od početka godine je u Novom Sadu izdato desetak građevinskih dozvola za visokogradnju, što je mnogo manje u odnosu na pre pet-šest godina, kada se toliko dozvola izdavalo za nedelju dana.

Do pre dve godine cena kvadrata, recimo na Bulevaru oslobođenja je bila i do 2.000 evra, a sada se može naći i za 1.200 evra. I pored toga, kupaca je manje.

I dalje su najtraženiji jednoiposobni i dvosobni stanovi do 50 kvadrata. Arsenije Pejić, direktor „Erker inženjeringa“, jedne od najznačajnijih građevinskih firmi, kaže da im se poslednjih šest meseci nije obratio nijedan kupac sa kreditom za kupovinu stana.

- U stanogradnji je stagnacija - kaže Pejić, - Ima puno neprodatih stanova, i to će sigurno uticati da cene kvadrata budu manje. - Ima mnogo preprodaje i to će loše uticati. Ima puno mladih koji žele da se osamostale i kupe sebi stan, a većini je kredit jedini način da dođu do toga.


TEŠKO U NIŠU

IAKO je cena niža nego ikada, sa prodajom stanova u Nišu ide veoma teško,pa je ponuda neuporedivo veća od tražnje. Kvadrat stana u izgradnji na periferiji grada, na primer u Somborskoj ulici, gde je trenutno jedno od najvećih gradilišta, staje 550, a izgrađenog stana 750 evra. U centru grada na Nišavi cene su veće i kreću se od 900 do 1.200 evra u zavisnosti od lokacije. Stariji stanovi jeftiniji su oko 10 do 15 odsto. Prema rečima preduzetnika Ivana Đorđevića, vlasnika GZP „Đorđević“, najviše se traže manji stanovi površine oko četrdesetak kvadrata.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.239.html:342130-Kvadrate-niko-nece
 
dva jako dobra prijatelja i sestra jednog od njih su kupili stanove u belvillu, svo troje su imali pravo na povracaj pdv i svo troje su dobili novac mnogo pre preuzimanja kljuceva.....koliko se secam jedini zez je valjda bio da se novac dobije u dinarima nazad
 
La Grange":1v74cbjr je napisao(la):
Kvadrate niko neće
E. V. N. | 19. avgust 2011. 20:58

....a. U Beogradu se mesečno proda 30 stanova.
...
Pre tri godine u glavnom gradu je između 150 i 200 nekretnina mesečno menjalo vlasnike. Danas se u odnosu na te brojke kupoprodaja svela na svega petinu, odnosno, proda se u glavnom gradu 30 do 40 nekretnina i to, kako kažu u agencijama za promet nekretnina, na „mišiće“.

Nekad bijah novinar. Dosta dnavno, al se jos sjecam da mi nije ni padalo na pamet da pisem nesto oslanjajuci se na podatke samo iz jednog izvora.

Ako se neko bavi ovom temom mogao bi i da pogleda [ar zvanicnih brojki
U zadnjih 6 mjeseci je kod NKOSK registrovano 3986 kredita. Da je samo pola od toga u beogradu vec imamo, samo po tom osnovu DESET PUTA vise nego sto se pominje u tekstu. Samo se u stepi proda 150-200 mjesecno - tako da izvor informacija u ovom tekstu nit ima pojma koliki je trenutnu promet - nit koliki je bio prije par godina.
 
Jr":1jhrpxd5 je napisao(la):
U zadnjih 6 mjeseci je kod NKOSK registrovano 3986 kredita. Da je samo pola od toga u beogradu vec imamo, samo po tom osnovu DESET PUTA vise nego sto se pominje u tekstu. Samo se u stepi proda 150-200 mjesecno -

ako pogledas recimo juni 2011 prosecni iznos kredita je 35 000, koliko toga ima da se kupi u bg za 40-45 000?.....pitanje da li se prodaju samo mali stanovi oko 30m2 ili da li je mesavina manjeg broja vecih i skupljih (recimo u bg) i veceg broja jeftinijih (recimo van bg) sto je verovatnije
 
pufna69":1qqt5yze je napisao(la):
Jr":1qqt5yze je napisao(la):
U zadnjih 6 mjeseci je kod NKOSK registrovano 3986 kredita. Da je samo pola od toga u beogradu vec imamo, samo po tom osnovu DESET PUTA vise nego sto se pominje u tekstu. Samo se u stepi proda 150-200 mjesecno -

ako pogledas recimo juni 2011 prosecni iznos kredita je 35 000, koliko toga ima da se kupi u bg za 40-45 000?.....pitanje da li se prodaju samo mali stanovi oko 30m2 ili da li je mesavina manjeg broja vecih i skupljih (recimo u bg) i veceg broja jeftinijih (recimo van bg) sto je verovatnije


evo ti podaci iz perioda najveceg booma (sep-dec 2008)
kredita:4956 iznos:181,000,000 prosek (kredita banke):36,521.39
sa minimalnim iznosom ucesca je to oko 50.000 U realnosti je ucesce bilo vece, mislim da je najnesposobniji guverneru u istoriji (kome bih zazelio da uzme stambeni kredit u dinarima samo se bojim da je i ovdje zabranjen govor mrznje ;) ) pomenuo da je prosjek ucesca negdje preko 30%


sep - dec 2008 po mjesecima

sep br.k: 1,740 iznos:65,700,000.00 €
okt br.k: 1,463 iznos:54,900,000.00 €
nov br.k 997 iznos:33,700,000.00 €
dec br.k: 756 iznos:26,700,000.00 €
 
da, ucesca su bila veca, slazem se... ali plasim se da nije vise tako....

ne kazem da je tekst tacan, daleko bilo :)....ali ne izgleda mi realno ni da ima po 300-350 prodatih stanova mesecno samo u bg, sto ti predlazes....osim toga ne zaboravi da prodaja stepe ne prolazi kroz agencije, pa oni to racunaju kao da se i nije dogodilo ;)

nadam se da smo davno svi prestali da citamo sta kazu agencije :)
 
Verujem da ovo nije tema o željama, pozdravima i čestitkama, ali bi mogla da bude. Šalim se, naravno, imam jedan predlog. Šta mislite o tome da se kasarna u Ulici cara Dušana u Zemunu takođe pretvori u stambeni blok. Evo slike da vidite lokaciju.
kasarna.jpg


Kasarna je inače oštećena u bombardovanju i nije obnovljena i verujem da se ne koristi nešto posebno. Takođe, predlažem da kasarna u početku služi za privremeno izmeštanje stanovnika divljih naselja u Zemunu dok se ta naselja ne dovedu u red, recimo vojni put.
 
pufna69":31m78ge3 je napisao(la):
.ali ne izgleda mi realno ni da ima po 300-350 prodatih stanova mesecno samo u bg, sto ti predlazes....osim toga ne zaboravi da prodaja stepe ne prolazi kroz agencije, pa oni to racunaju kao da se i nije dogodilo ;)


Ako nisu u beogradu - gdje su? Nemoj mi reci da u leskovcu imas hiljade ljudi kredisno sposobnih?

Imamo 650 kredita mjesecno osiguranih kod NKOSK, na to dodaj jos 200+ koji nisu osigurani preko njih. Plusj 25-30% kess kupaca i to je trenutno stanje.

1200 stanova mjesecno promijeni vlasnika. I to bar 40% u beogradu.

Lel ima neko ikakvu bolju procjenu?
 
nemam pojma koliko ima kreditno sposobnih u leskovcu :)....

ali je sad u trendu kupiti kucu sa nekom okucnicom negde van bg i po vojvodini, ima novogradnje po manjim mestima u srbiji koja je pristojna i po ceni i po kvalitetu, svuda kuda se okrenes po bg od prijatelja, oglasa, novina, samo slusas kako ce cene jos padati i oni koji su u niskom startu da sada kupe stan, radije rentiraju jos koj mesec u nadi da ce jos pasti cena pa za iste pare naci bolji, veci, na boljoj lokaciji, sta god da je nekome bitno, stan, manje vise isto vazi i za kes kupce, ono malo sto ih ima, svi cupkaju u mestu da dobiju isto za manje para....

na osnovu ovoga, nekako izgleda logicnije da onda veci deo prodaje nije u bg i da je prosecna vrednost prodate nekretnine bas tu oko 45k sto se uklapa u prosek zajma od 35k, a k'o sto rekoh bg se ne moze pohvaliti velikim brojem manjih stanova u ponudi....

ne mogu kvantifikovati sta i koliko i gde se prodaje, nemam podataka, kao sto pretpostavljam i da je tvoja procena samo bazirana na pretpostavkama, ali na osnovu ovog gore mi izgleda da ipak u samom bg trenutno se ne proda tih 350 ili do 500 mesecno
 
Kokos":dgvd7vz0 je napisao(la):
Verujem da ovo nije tema o željama, pozdravima i čestitkama, ali bi mogla da bude. Šalim se, naravno, imam jedan predlog. Šta mislite o tome da se kasarna u Ulici cara Dušana u Zemunu takođe pretvori u stambeni blok.
Ja tu lokaciju odavno prizeljkujem za neke povoljne stanove al ko me pita. Ali ne lezi vraze, u nizu nestrucnih a bombasticnih tekstova o gradjenju jeftinih stanova ta lokacija je pominjana ali konkretnih predloga nije bilo. Privatnici tu okolo grade za 1300-1500 tako da ce tesko doci do toga da tu budu neki jeftini stanovi a i prepametni ministar je najavio da ce drzava jos da uradi ono u Dr Ivana Ribara i da nece vise graditi...
 
U vezi povracaja PDV-a imam jedno pitanje. Da li je moguce da korisnik kredita stan direktno upise na drugu osobu(roditelji na dete) koja bi time "kupovala" prvi put stan? Ako jeste moguce, da li onda ima pravo i na povrat PDV-a?
 
Je li neko vec bio u novim prostorijama GDS-a kod Arene? Jeli to malo organizovanije sad?
 
Vrh