Bili ste u pravu!!!Bice ovde situacija kao sa Zvezdarskom Sumom,vidim vec kada je urbanisticki zavod iza ideje izgradnje i negira da postoji izvor :bash:
Miljakovac: Temelji na izvorima?!
B. SUBAŠIĆ | 21. jul 2011. 21:58 | Komentara: 0
Građani Miljakovca uvereni da će najavljena gradnja na izvorištu pokrenuti klizište. Utvrđeno da bi kopanje poremetilo podzemne vode - tvrdi Špiro Spolomun
Miljakovački izvor
PRESUŠIĆE Miljakovačka česma s pijaćom vodom, a brdo iznad nje postaće klizište ukoliko se dozvoli izgradnja na prostoru vodoizvorišta i uništi kaptaža - podzemni bazen za akumulaciju - upozoravaju građani rakovičke mesne zajednice Miljakovački izvori. Geološka firma koja je istraživala ovaj teren nije našla ni traga od podzemnih voda i kaptaže, kažu stručnjaci Gradskog zavoda za urbanizam, autori Nacrta plana detaljne regulacije, po kome deo Miljakovačke šuma treba da se pretvori u građevinsko zamljište.
Međutim, da kaptaža postoji na miljakovačkom brdu, potvrđuju u JP "Beogradski vodovod i kanalizacija", koje je održava, i u nadležnoj Upravi za vode gradskog Sekretarijata za komunalne i stambene poslove.
- Niko nas nije obavestio o planovima gradnje na tom prostoru, iako mi posedujemo sve važne informacije - kaže Ljubica Drašković iz Uprave za vode. - Prosto je neverovatno da neko gradi preko kaptaže, ali čak i ako postoje takvi planovi, podzemne vode se moraju prethodno negde odvesti, inače će destabilizovati tlo. Proverićemo informaciju, i ako se pokaže kao tačna, uložićemo prigovor na takav regulacioni plan.
Posle najave gradnje na vodozahvatu, nemir se uselio ne samo među građane Miljakovca, već i Beograđane koji u redu kraj česme čekaju da balone napune vodom. Od pre nekoliko dana oni su pokrenuli pravu akciju za odbranu izvora i najavljuju proteste.
VOJNA TAJNA
Blagoje Bosančić, žitelj Miljakovačkih izvora i nekadašnji rukovodilac u gradskim komunalnim službama, tvrdi da svi podaci postoje u arhivama garada, ali i u vojnim mapama.
- Nije tačno da se ne zna za kaptažu, pa ovaj izvor se nalazi u vojnim mapama kao strateški objekat za vodosnabdevanje - kaže Bosančić. - Ova voda je nazdravija od 31 izvorske vode u gradu i čudi me što se niko ne oglašava zbog ugrožavanja izvora.
- Sedamdesetih, kad se gradio Miljakovac 2, grad Beograd je, kao investitor, po savetu stručnjaka odustao od izgradnje na vodoizvorištu - kaže Miljakovčanin Špiro Spolomun, tadašnji gradski funkcioner. - Geolozi su upozorili da će kopanjem na bilo kom delu tog terena uništiti izvor i poremetiti tokove podzemnih voda. Prema aktuelnom Nacrtu plana u koji sam imao uvid, sada investitor želi da se tu izgrade ulica s okretnicom i pet višespratnica. Time će se uništiti kompletna kaptaža izvora i filter-sloj od specijalnog šljunka, kroz koji voda stiže do bazena iz koga potom cevima teče do česme u parku.
U Urbanističkom zavodu Beograda kažu da u Generalnom urbanističkom planu nema podatka o vodoizvorištu i kaptaži.
- Baza za izradu detaljne regulacije je generalni plan u kome je ova lokacija planirana za stanovanje - kaže arhitekta Jadranka Živković iz Zavoda. - Postoje razne priče o tome zašto ovaj prostor nije izgrađen tokom ranije urabanizacije, ali kada nam se javio investitor, mi smo normalno ugovarili posao. U bazi podataka našli smo podatak o nepovoljnim geološkim karakteristikama tla, odnosno da je reč o klizištu, i zato je planska komisija tražila namensko geološko istraživanje lokacije. Istraživanja je uradila licencirana kuća i zaključila da je klizište sanirano, a u analizi nema ni pomena podzemnih voda i kaptaže. Ova saznanja biće predočena Planskoj komisiji ukoliko budu upućena u pisanom obliku, ali zasada je najmerodavniji elaborat koji je namenski rađen za lokaciju, a tamo vodoizvorište nije prikazano.
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:338894-Miljakovac-Temelji-na-izvorima