Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Grada je u teoriji u pravu. U praksi život ne čeka.
Ko ima mogućnosti i potrebe (ženi se, čeka dete...) nema baš neki izbor u ovom trenutku po tim cenama, s obzirom na subvencije koje su svake godine sve manje, a učešće svake godine sve veće.
 
U praksi postoji ona izreka - ne brže od života! :cool:
Nagradno pitanje: ako cene inače padaju, a subvencije bivaju sve manje pa cene još brže padaju, učešće sve veće i cene zato još više brzo padaju, šta će biti sa cenama?
Čini mi se da su najnestrpljiviji oni koji rade u javnom sektoru, nemaju ušteđeno ni prebijene pare, možda su čak uzeli i novi punto (na kredit, naravno), a misle da imaju doživotni i dobro plaćen posao.
Ma zapravo, nek ste vi meni živi i zdravi, samo kupujte, ne časite ni časa... :)
 
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=07&dd=13&nav_id=525168
Naravno pre roka, da li je iko sumnjao :)

Koja deo parcela se nalazi u 4 zoni gradnje, gde ce cena ako se ne varam biti ispod 1000eur?

S obzirom da ne ide prodaja ja ocekujem a la Belville u ponudi garazna mesta uz stan kao akciju od jeseni, a potom i jeftiniji kvadrat za vece stanove ili obrnuto. Grado fora sa odugovlacenjem kod malih stanova i nije neka, jer ko prvi devojci njegova, a devojka je mali stan sa dobrom strukturom i dobrom mirkrolokacijom i orjentacijom.
 
grado":ryef8tpt je napisao(la):
U praksi postoji ona izreka - ne brže od života! :cool:
Nagradno pitanje: ako cene inače padaju, a subvencije bivaju sve manje pa cene još brže padaju, učešće sve veće i cene zato još više brzo padaju, šta će biti sa cenama?
Čini mi se da su najnestrpljiviji oni koji rade u javnom sektoru, nemaju ušteđeno ni prebijene pare, možda su čak uzeli i novi punto (na kredit, naravno), a misle da imaju doživotni i dobro plaćen posao.
Ma zapravo, nek ste vi meni živi i zdravi, samo kupujte, ne časite ni časa... :)

Život te tera napred, nije to berza. Ko nema gde da živi neće da čeka 2020. da cena kvm padne.
 
niki":3r6soy33 je napisao(la):
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=07&dd=13&nav_id=525168
Naravno pre roka, da li je iko sumnjao :)

Koja deo parcela se nalazi u 4 zoni gradnje, gde ce cena ako se ne varam biti ispod 1000eur?

S obzirom da ne ide prodaja ja ocekujem a la Belville u ponudi garazna mesta uz stan kao akciju od jeseni, a potom i jeftiniji kvadrat za vece stanove ili obrnuto. Grado fora sa odugovlacenjem kod malih stanova i nije neka, jer ko prvi devojci njegova, a devojka je mali stan sa dobrom strukturom i dobrom mirkrolokacijom i orjentacijom.

Potpuno se slazem da ce za velike stanove koji ostanu neprodati sve ici bas isto kao za Belvil. Ono sto sam nezvanicno saznao je da garazna mesta nece ni prodavati vec ce ih davati uz kupljeni stan bez obzira na kvadraturu. Zeleci indirektno to da proverim, a bez zelje da to mesto i kupim bio sam u GDS i insistirao na kupovini garaznog mesta i ne dobih nikakav konkretan odgovor sem da ce me zvati kad se bude znala cena i uslovi... Verujem da su zeleli da naprave ekstra profit prodajom garaznih mesta, ali kad su videli da i prodaja stanova ide sporo odustali su od prodaje garaznih mesra. Ako neko ima suprotno saznanje neka javi...
 
:) cuj prodali stan pa ce te naknadno obradovati garaznim mestom na poklon, mozda u Diznilendu, ali u Srbistanu tesko :) mada idu izbori... Ja pre verujem da ce uz neprodate stanove davati garazno mesto gratis od jeseni, na moje insistiranje oko garaznih mesta nezvanicno cena je 7.000EUR ali niko ne zna hoce li se pustati u prodaju i kada. Inace neke lamele imaju i ostave pripadajuce.
 
Hahaha. Pa naravno da niko nece da deli dzabe tek tako. Ali slozicemo se da vecina ljudi uzima stan na kredit i jedva su i to uspeli da "nategnu". Kredit je vec trazen na iznos vrednosti stana. A ako im neko naknadno zatrazi 7.000 EUR za garazno mesto(ne garazu!) odakle bi to platili? Ispada da svi ti kupci moraju da imaju 7.000 EUR u kesu, a slozicemo se da to nije realno. Pritom, postoje zgrade koje su se prve nudile gde su gotovo svi stanovi otisli. Samim tim, tu nema smisla ideja o spustanju cene kvadrata i davanja gratis garaze nekim novim kupcima jer nema stanova koji bi se tako prodali. I sta ce onda da rade sa tim garaznim mestima?
 
U eks-Jugoslaviji najteže u Beogradu doći do stana


BEOGRAD - Kada se u obzir uzmu prosečna cena kvadrata, uslovi stambenih kredita i naravno prosečne plate, kupovina stana u Begradu ispadne najnepovoljnija u regionu.


Stanovi u Beogradu jeftiniji nego u Zagrebu ili Ljubljani, ali su i plate znatno niže
Prosečna cena kvadrata u našoj prestonici je nešto manja nego u Zagrebu i Sloveniji, ali su krediti skuplji, a prosečne plate duplo manje. U odnosu na Podgoricu i Sarajevo plate su nešto manje, a krediti malo jeftiniji, ali su cene stanova veće i za 60 odsto.

Primera radi, Beograđanin za stan od 50.000 evra može da kupi oko tridesetak kvadrata i za to će 25 godina da plaća ratu jednaku prosečnoj plati u Srbiji - 350 evra. Stanovnicima hrvatske i slovenačke prestonice je rata kredita manja od polovine plate, mada za taj novac mogu da kupe par kvadrata manje. U Podgorici, Skoplju i Sarajevu rate su veće od 30 do 50 evra, ali za isti novac može da se kupi stan sa sobom više.

Ono što je interesantno je da je Beograd po procečnoj ceni možda iza Zagreba ili Ljubljane, ali raspon cena u srpskoj metropoli je najveći. Naime, cena kvadrata stana se kreće od 1.100 evra na periferiji do 3.000 evra na Vračaru ili Novom Beogradu. Ove gornje cene su čak veće od najskupljih kvadrata u Zagrebu ili Ljubljani koje se kreću oko 2.500 evra.

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/265987/U-eksJugoslaviji--najteze-u-Beogradu-doci--do-stana
 
Stala prodaja stanova

Tržište nekretnina miruje, ni značajno oborena cena kvadrata nije privukla potencijalne kupce. Stručnjaci procenjuju da nekoliko hiljada novih stanova čeka da se neko useli. Niko neće "sivu fazu"


PRODAJA stanova u Beogradu gotovo da je zamrla! Stručnjaci procenjuju da u prestonici ima nekoliko hiljada, novih stanova koji čekaju kupce. Novogradnje, koja je neuseljena ima u svim delovima grada, ali najviše u Novom Beogradu. Kupaca nema što zbog sezonskih oscilacija ponude i tražnje, ali više zbog hronične besparice u zemlji.

Prodaju stanova u Srbiji pogađa i kriza u Evropi, jer se i naši gastarbajteri, koji su bili česti kupci nekretnina u Beogradu, plaše šta će biti sutra, pa se teško odlučuju za velike investicije. Ne pomaže ni to što su cene pale pa kvadrat koji je nekad imao cenu i do 3.000 evra sada se nudi za 2.000, ali kupaca nema ni po ovoj ceni.


Udar na ionako nisku tražnju dodatno je zadala odluka Narodne banke Srbije da poveća učešće za stambene kredite na 20 odsto. Kada će građevinari i prodavci nekretnina dočekati bolja vremena niko ne zna, ali, kako smatraju stručnjaci, doći će tek kada u zemlju stigne veća količina novca.

VOŽDOVAC, kao najveće gradilište stanova u zemlji, kako tvrdi direktor građevinske direkcije Srbije Dragan Grujić, neće biti pogođen novim merama Narodne banke Srbije. Ipak, uticaće na sve ostale projekte. Na lokaciji bivše kasarne "Stepa Stepanović" gradi se 4.579 stanova. Od ukupno 1.800 stanova u ponudi do sada je zaključeno oko 400 ugovora.

Ponuda je, kako ističu prodavci nekretnina, generalno loša u ovom periodu godine. Ne idu kuće, placevi, mali stanovi se ne traže... jedino se još prodaju stanovi od 50 do 100 metara kvadratnih. Usled krize i cene na tržištu su šarolike. Tako u istoj ulici imate oscilacije za identične stanove i do 30.000 evra.

Prema rečima naših sagovornika cene stambenih jedinica kreću se u proseku od 2.000 evra za kvadrat u centru grada do 600 evra u prigradskim naseljima. Ipak, kako ističu stručnjaci, novogradnja se, u centru, uvek kreće između 2.000 i 2.500 evra. Na hiljade je ili nezavršenih stanova, za čiji završetak investitori nemaju novca, ili gotovih stanova, ali bez prateće dokumentacije. Oni ne mogu da se prodaju, niti je moguće staviti ih pod hipoteku i uzeti kredit...

- Prodaja ove vrste stanova stanova je u totalnom zastoju. Njih su uglavnom kupovali kreditni kupci, a kako je drastično opao broj ljudi koji uzimaju kredite, tako je stala i prodaja novih stanova - objašnjava Kaća Lazarević, iz agencije "Alka"

Naša sagovornica ističe i da mladi uglavnom traže za novogradnju, dok bi stariji stare stanove.

- "Siva faza" ili grubi radovi se uopšte i ne traže - kaže Lazarevićeva. - Ljudi su se opekli pa se sada traže uredni papiri, sa upotrebnom dozvolom, bez kojih nijedan stan ne može da se proda.

Sa ocenom svoje koleginice, da je situacija loša, slaže se i Nedeljko Milinović iz agencije "Legat".

- Ne može biti teže. Niko nije očekivao da će jul i avgust biti dobri, ali je maj podbacio jer se prodalo svega 20 stanova u celom gradu - naglašava Malinović. - Jedini spas je ako dođe do neke veće količine novca, poput ovog kineskog kredita od 300 miliona evra za Kostolac.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:338166-Stala-prodaja-stanova
 
Jutros čitam da je prodato samo 400 stanova, a pre neki dan su pisali 700. U ovim člancima gore jasno je da ponestaje para za gradnju čim radnici prete blokiranjem gradilišta. Mišković, Beko, Drašković, Drakulić i mnogi drugi izgleda polako odlaze iz Srbije, privreda sve slabije funkcioniše, ali zato mediji otvoreno pišu kolike su tarife za zapošljavanje u javnom sektoru gde rastu i plate i broj zaposlenih i gde se ništa ne proizvodi osim ogromnog javnog duga. Tu spadaju i ovi stanovi jer ih plaća država iz kredita i to je čist trošak, a ne investicija.
Meni se čini da u Srbiji ne da ne treba ništa od nekretnina kupovati nego je zadnji čas da se proda i ono što se imalo do sad. Za nekih 5 godina izračunajte odnos (rata+porez)/kirija i sve će vam biti jasno.
 
grado":3jpc0g9z je napisao(la):
Mišković, Beko, Drašković, Drakulić i mnogi drugi izgleda polako odlaze iz Srbije

Za te "mnoge druge" nije vreme da se puste da odu iz Srbije, nego ih treba pritvoriti i proveriti njihovo imovinsko stanje. Blokirati im inostrane račune i prinudno naplatiti svaki dinar koji duguju.

Na žalost, kod nas izuzev Miškovića niko nema ni mrvu poslovne odgovornosti prema svojim podizvodjačima. Kod Miška se bar znalo da čekaš kintu 60-180 dana i to je to.
Ovi ostali klipani, duguju godinama, a zahvaljujući očajnoj finanijskoj politici države, razni Drakulići, Draškovići, Mihajilovići, Živanići, Nicovići, Kokani...i još mnogi upropastiše mala i srednja preduzeća svojim neplaćanjem i monopolističkim stavovima.

Meni je recimo misterija kako je firma Monterra, u vlasništvu jednog od gore navedenih baraba, dobila posao (tender) na izgradnji stanova, a račun je u blokadi više od 200 dana?
 
http://www.dnevnik.rs/sr-lat/node/38103

"Opšta je ocena da u takvoj situaciji namera države da izgradnjom takozvanih jeftinih stanova, s jedne strane, podrži građevinsku industriju, a s druge, omogući građanima povoljniju kupovinu, pada u vodu jer su ranije utvrđene cene „državnih” stanova veće od tržišnih, koje su išle silaznom linijom. Zbog toga i ide sporo prodaja stanova koji se grade na mestu nekadašnje kasarne „Stepa Stepanović” u Beogradu, što su nedavno priznali i u Građevinskoj direkciji Srbije, koja je investitor projekta."
 
Prodaja ide lose i jer se tamo nalazi gomila poluretardiranih ljudi koji pokusavaju da prodaju stanove, ja sam ih pitao da li se tako prodaje krompir na pijaci ili nesto od 100.000eur, kazu idi kod sefa a on tek posebna prica, ko da je stado ovaca juce ostavio na livadi. Zao mi je zbog terminologje ali su stvarno neverovatni, nemaju pojma oko strana sveta i orjentacije stanova, nemaju Tehnicki opis po lamelama, ne znaju ima li u lameli ostave i garaznog mesta, ne znaju zasto se ne prodaju garazne mesta... a gradiliste tek posebna prica, zastitne opreme nisam video ni na jednom objektu, radnici rade u sorcevima kao da je gradiliste investitora malog Djokice koji do juce prodavao lubenice na cosku...moj apel je ne kupovati stanove i morace vec od Septembra da koriguju cene.
 
Znaju oni gde ima garaža, ali ih ne nude (mada su nama rekli gde ih ima). Moje tumačenje je da će to ići za keš, bilo kome a ne samo stanarima iz ulaza. Razlog: pa da ne bi išlo na kredit i to subvencionisani. Plus možda naprave lokale od njih, ili slično.
 
Ono sto ja znam to je da ne postoje garaze vec parking mesta u pojedinim lamelama.Cena koja se za sada komunicira je 7000 eura ali to nije konacno.Pravi se spisak za parking mesta pa se naknadno sklapa ugovor,

Mene iskreno brine kvalitet zavrsnih radova.Interesuje me da li ce biti dobra zvucna izolacija izmedju stanova koji granice jedan sa drugim na istom spratu-19 cm blok +2.5 cm nabacenog dela sa obe strana.Da li je to OK?
Da li je neko video kako izgledaju stolarija i plocice? U GDS nemaju uzorke.
Da li je neko video kako izgleda parket ?
Da li postoji mogucnost da se gore navedeno menja u toku radova?
 
Garaze ne postoje, napraviti garaze u stambenom objektu je toliko skupo zbog protivpozarnih mera da ih niko ne pravi, prave se garazna mesta, parking mesta su nesto drugo. Sama konstrukcija je u odnosu na mnoge novogradnje koje su se prodavale po gradu vrlo pristojnog kvaliteta, zavrsni radovi su veilka misterija, koriste se materijali I klase domace proizvodnje, sta to znaci je posebno pitanje i zavisi pre svega koliko stanova prodaju unapred. Sve sto si spomenuo je u skladu sa mojim opisom prodaje, amaterski. Eee sad da li je to tako sto ne umeju bolje ili po standardu u Srbistanu postoji razlog zbog koga se smisljeno sve radi amaterski. Ko kupuje veci stan definitivno treba cekati januar 2012 kada ce zavrsni radovi biti pri kraju i moze se pogledati, isto i za manje stanove mada se oni brze prodaju i teze je izabrati mikrolokaciju i orjentaciju stana. S druge strane imamo Belville gde smo bili ubedjeni da su mali stanovi planuli kad eno ih na letnjoj akciji 500eur/kvm jeftiniji nego na pocetku prodaje. U toku radova ne moze da se menja sem ako ti neko od izvodjaca radova nije rodjak :) i to moze da se zameni vrsta parketa, plocica ne i raspored prostorija zbog tehnickog prijema zgrade.
 
Dunavski cvet - Reva 2, Blok 9, sto je gradio GEMAX je razgrabljeno po 982 evra

http://www.gemax.rs/sr/ponuda_objekata.html


ovi iz GDS digli cene, pa naravno da niko nece da kupi. Kada je Misko mogao sa spusti cene u Belevilu na 1500 evra po kvadratu, pa mogu i ovi iz GDS-a, da spuste cene u Stepi.
 
http://www.politika.rs/rubrike/ostali-komentari/Zelite-li-da-kupite-ciglu.sr.html

Ako neko planira da uzme kredit za stan u Stepi, neka procita i ovo.
Kada se analizira ceo projekat, ispada da su banke najvise zaradile (dale kredit GDS-u a posle i kupcima), pa onda drzava (mislim i na opstinu Vozdovac, prihodi od silnih taksi) i na kraju ostaje kupac koji ce MOZDA biti zadovoljan kupovinom. Videcemo!Moj savet svim potencijalnim kupcima je da sacekaju prolece, izbore i prva useljenja, pa tek onda da kupuju. A stanova ce biti, ne sekirajte se.
 
Kako da čekaju izbore, pa od kojih para će ti izbori da se finansiraju? Mora to odmah i sada po ovim jeftinim cenama da se proda inače neće više ništa biti važno.
Još kada počnu da stižu i računi za komunalne usluge, biće para i za državu i za opštinu.
Meni je sada krivo što nisam prodao i onaj stan u kome živim pre dve ili tri godine pa lepo otišao u podstanare, bez obzira što bi državi morao da platim i onu kapitalnu dobit. Čak i sa tim gubitkom, moja dobit bi bila velika. Za 2s stan u blokovima moglo se dobiti preko 100.000, a sada se takvi izdaju za 250. Kamate na 100.000 su bile 600-700 evra mesečno prethodne tri godine, a pad vrednosti stana oko 30.000 evra. Kada odbijem kapitalnu dobit, sada bi bio dobar oko 40.000 evra!
Imajte u vidu da kada kupite stan ulazite u državni sistem gde vlast određuje koliko ćete da plaćate račune za komunalne usluge, porez na imovinu, kapitalnu dobit ako prodajete itd.
Ja ne kažem da ne treba kupiti stan, ali ne pod ovim uslovima i ne po ovim cenama. Treba otići u tu gds i reći im lepo - nisam ovca i neću da kupim!
 
realno, mojima je za gradnju kuce od 200 kvm trebalo - ako se odbije cena zemljista koje je jako varijabilan input, oko 70 000 EUR, dakle 350 Eur po kvadratu i to sa prilicno visokim kvalitetom kako materijala tako i izvodjenja. S obzirom da su izolovane (detached) kuce poput moje svakako skuplje za gradnju od stanova (pogotovu unutrasnji zidovi, pojedini zavrsni radovi, udeo spoljnih zidova fasade u kvadraturi itd) kontam da je cena za izgradnju stambenih lamela oko 300 Eur po kvadratu, i to po cenama od pre krize. Kriza je jos dodatno snizila cenu gradjevinskih materijala jer stovarista zele da se oslobode nagomilanih zaliha. I naravno, ovo sve govorim za klasicnu izgradnju (giter blok, demit fasade, unutrasnji zidovi od opeke), dok bi se upotrebom prefabrikovanih elemenata dobila jos veca usteda. Znaci negde oko 250 Eur po kvadratu, ako ne racunamo zemljiste, aki ako se gradi 6-7 spratova onda je amortizacija zemlje minimalna, mozda 100 eur po kvadratu. Dolazimo do zakljucka da je ukupan trosak izgradnje 350 Eur po kvadratu, a oni ga prodaju za 1250. U prevodu marza investitora u naselju Stepa Stepanovic je 258% - sto se moze porediti samo sa pojedinim kriminalnim delatnostima. Uz to, koliko vidim iz vasih postova oni NEMAJU OBAVEZU da infrastrukturno opreme naselje (skole, ambulante, obdanista, uredjenje zelenih povrsina...). Pa u jeku 90-ih Zika Mustikla je sagradio 5000 stanova i od svog profita se makar isprsio da podigne jednu skolu. Ovi cak ni to! Zato moj savet je, ako imate neki izvor prihoda, odvajajte sa strane, kupite neki plac, kod mene u naselju (jeste prigradsko, ali je jos u 1. zoni GSP-a) recimo je 7000 Evra/ar, posle uzmite kredit za montaznu kucu i proci cete duplo jeftinije nego da ste od legalizovane mafije kupili stan u kome cete jedva moci da se okrenete.
 
samo si zaboravio u tu računicu da dodaš jako bitne stavke i to da 25% stanova ide vojsci za zemljište i naravno taksa za uređenje gradskog građevinskog zemljišta, zatim izrada projekta i slično. naravno i pored svega ovoga se ipak zaradi samo ne toliko koliko ti misliš ali se zaradi.
 
Ti vojni stanovi se plaćaju dva puta. Najpre gds plati vojsci zemljište u stanovima, a onda vojska te stanove prodaje svojim zaposlenim. Kasarne su državna imovina i ako ih već vojska prodaje, onda joj država za toliko treba umanjiti transfere iz budžeta. To bi bilo kao kada bi se profesori dogovorili da, usled nedostatka đaka, prodaju škole pa sebi onda povećaju plate. Oooo, lude li države...
 
Vrh