Podstanari čekaju socijalne stanove
4. januar 2011. | 12:53 | Izvor: B92
Beograd -- U Beogradu živi više od 100.000 podstanara, a svake godine ih je 5.000 više. Država najavljuje izgradnju socijalnih stanova.
Stručnjaci ističu da su oni koji po tržišnim cenama mogu sebi da obezbede krov nad glavom retki, jer se država devedesetih godina povukla iz sektora stanovanja.
Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja u 2011. najavljuje usvajanje Nacionalne strategije o socijalnom stanovanju i izgradnju 1700 stanova koji će se prodavati ili izdavati po subvencionisanim cenama.
Ljiljana i njen suprug su se pre 15 godina preselili u Beograd i od tada žive kao podstanari. Mesečno za troškove stanovanja izdvajaju preko 250 evra i kažu da o kupovini stana po aktuelnim tržišnim uslovima i ne razmišljaju.
„Ja mislim da bi država zaista trebalo da uradi nešto na tom planu jeftinih i pristupačnih stanova. Nas dvoje zaista ne možemo da podignemo kredit koji će nas koštati 250 do 300 evra kao mesečna rata, jer zaista ne znam. Život je takav, danas radiš sutra ne radiš, firma danas postoji sutra ne postoji i šta ja da radim sa troje dece posle otplate od 10 godina da izađem na ulicu?“, kaže Ljiljana Bačetić.
Sektor stanovanja u Srbiji danas karakterišu neodređenost i neorganizovanost, između ostalog, zbog visokih cena kvadrata koje donose visoke profite i zbog velikih migracija iz manjih u veće gradove, kažu stručnjaci.
Probleme je izazvalo i povlačenje države iz sektora stanovanja devedesetih godina, tako da Srbija među evropskim zemljama ima najveći procenat stanova u privatnom vlasništvu, čak 98 odsto.
Rešenje bi moglo da bude u razvijanju sektora socijalnog stanovanja, koje podrazumeva podršku javnog sektora u unapređenju uslova stanovanja porodicama koje sebi ne mogu da priušte pristojne uslove stanovanja, na osnovu svojih prihoda.
Sociološkinja i redovna profesorka Arhitektonskog fakulteta u Beogradu Ksenija Petovar kaže da je većina evropskih država imala različite forme podrške unapređenju uslova stanovanja.
„Vrlo brzo se pokazalo nakon privatizacije da povlačenje države iz sektora stanovanja proizvodi veoma loše posledice. U Velikoj Britaniji je povećan broj beskućnika, pogoršali su se uslovi stanovanja naročito siromašnijih, nižih imovinskih grupa i onda su počele nove politike koje mahom ne idu ka izgradnji posebnih socijalnih stanova nego različitim vrstama podrške“, kaže ona.
„To se radi putem subvencioniranih stanarina, recimo, podsticanja privatne izgradnje stanova koji imaju kontrolisane zakupnine u nekom periodu, deset-petnaest godina, pa onda posle postaju tržišna kategorija. Dakle, imate vrlo različite politike, ali ono što je nesumnjivo to je da se država ne povlači iz sektora stanovanja“, dodaje Ksenija Petovar.
Iako je usvojen 2009, Zakon o socijalnom stanovanju još nije proizveo bilo kakve efekte, jer nijedan od pratećih podzakonskih i strateških dokumenata još nije usvojen, pa se ništa realno nije ni moglo dogoditi.
U Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja kažu da se radi Nacionalna strategija o socijalnom stanovanju čije usvajanje se očekuje u prvom tromesečju ove godine.
Ona će definisati mere i sredstva kojima će se porodicama sa nižim primanjima omogućiti da dođu do svog krova nad glavom.
„Trenutno je u fazi koncipiranja model izgradnje stanova i njihove prodaje, zatim izgradnja stanova i njihovo davanje pod zakup pod subvencionisanim otpremninama. Zatim, razmatra se model pomoći u građevinskom materijalu i građevinskim radovima porodicama koje jesu socijano ugrožene, ali koje imaju neku nekretninu u vlasništvu koju je hajde da kažemo bitno prilagoditi i dići joj kvalitet“, objašnjava Nebojša Janjić, pomoćnik ministra životne sredine i prostornog planiranja.
U Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja najavljuju da će uskoro početi izgradnja 1.700 stanova u 12 gradova širom Srbije.
Projekat je vredan 50 miliona evra, koje će Srbija dobiti iz kredita od zajma Banke Saveta Evrope. 1200 stanova biće prodavano po subvencionisanim uslovima, a preostalih 500 će se izdavati po subvencionisanim cenama, pa će tako zakupnine biti od 40 do 90 evra.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=01&dd=04&nav_id=483622
Video priog uz tekst:
http://blip.tv/file/4590946?utm_source=player_embedded