Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Bas lepo, budući da sam pretio policijom jer sam imao napon od 290 Volti u zgradi...
 
Kompletna vest agencije Tanjug.

Zanimljiva je iz 2 razloga.

Prvi je da opet imamo cifru o broju prodatih stanova, 2.650 u ovom trenutku.

Drugi je uredno potpisana fotografija agencije Tanjug koja nikako nije slucajna, ipak su oni profesionalci. Da li je fotograf vest hteo da ucini duhovitom, a ona ispala malo ironicna i cinicna bar po meni, prosudite sami.



24.12.2012 13:28
Useljeno prvih 1.000 stanova u "Stepi"

BEOGRAD - Građevinska direkcija Srbije uselila je prvih 1.000 stanova u novom naselju "Stepa Stepanović" na Voždovcu u Beogradu, izjavio je danas direktor Direkcije Nebojša Šurlan i najavio da će ceo projekat sa 4.616 stanova biti u potpunosti završen do juna.

76394.jpg

Foto Tanjug, F. Krainčanić

Šurlan je na konferenciji za novinare rekao da će Direkcija do kraja iduće godine završiti još 707 stanova, u novom naselju "Dr Ivan Ribar" u Novom Beogradu.
"Izgradnja dva stambena naselja u Beogradu sa oko 5.300 stanova, na kojem je angažovano oko 100 građevinskih firmi, stvorila je šansu da se pokrene i uposli čitava građevinska operativa u Srbiji", istakao je Šurlan i podsetio da je Direkcija od 1990. do sada izgradila oko 10.000 stanova širom Srbije, sa ukupno milion kvadrata.

On je istakao da će u narednoj godini prioritet za Direkciju biti da se završe stanovi u naseljima "Stepa Stepanović" i "Dr Ivan Ribar" u Beogradu, ali da će biti građeni i stanovi u Lazarevcu, namenjeni trajnom zbrinjavanju izbeglica.

U Direkciji kažu da još nema definitivne odluke o ranije najavljenim planovima za izgradnju socijalnih stanova u Srbiji i da se još ne zna ko će taj projekat realizovati i finansirati.

Šurlan je podsetio da su građevinski radovi u "Stepi" počeli u januaru 2011. i da je do sada završeno oko 2.000 stanova, od čega je polovina useljena, čime je Direkcija ispunila predviđene planove za 2012.

Ističući da su svi objekti pod krovom, on je dodao da će radovi moći da se izvode i tokom zime i da će najveći deo biti završen do proleća, a krajnji rok je jun 2013.

Direkcija je do sada u tom naselju prodala 2.650 stanova, rekao je Šurlan i izrazio očekivanje da će isti tempo prodaje biti nastavljen i u 2013.

On je naveo da se, za kašnjenje useljavanja, vlasnicima u dve zgrade plaća kompenzacija od četiri evra po kvadratu, jednokratno ili na mesečnom nivou.

Umesto kompanije "Interkop", kao novi izvođač je uvedena "Deneza M" iz Beograda, dodao je Šurlan.

U naselju na Voždovcu, 21 odsto stanova je namenjeno rešavanju stambenog pitanja Vojske Srbije, podsetio je direktor Direkcije i naveo da cena stambenog kvadarta iznosi od 1.250 do 1.290 evra po kvadratu, sa PDV-om. Stanovi mogu da se kupe gotovinski i putem svih vrsta kredita, uključujući i subvencionisane.

Projekat se realizuje na osnovu Zakona o pomoći građevinskoj industriji Srbije, u uslovima krize.

Šurlan je naveo da su letos počeli radovi na izgradnji naselja "Dr Ivan Ribar" i da je do sada prodato oko 180 stanova. U tom naselju je cena kvadrata 1.290 evra sa PDV-om.
 
Ovo je ilustracija priloga u jučerašnjoj Beogradskoj hronici, povodom useljenja hiljaditog stana:

Priča je tekla ovako:

Nepoznati stanar vreba TV ekipu ispred zgrade, kod 4E. Prilazi reporter i podmeće mikrofon.
- Dobar dan. Vidim, vi ste već srećno useljeni. Da li znate da je danas useljen hiljaditi stan?
Čovek odgovara:
- Ma, pogledajte vi one rupe na krovu, molim vas. Kada pada sneg, kiša, curi sve do prizemlja i....

sec, sec, sec......... krrrrrr ..... krc

Sledeća scena je kancelarija direktora GDS-a i protokolarna izjava od jednog minuta o tome šta je urađeno do sada i kada se planira završetak gradnje (2013.)

Zavesa pada.

Pozdrav hrabrom komšiji na pokušaju iznošenja problema sa šupljim nadstrešnicama.
 
P.S. Nikola, hvala na informaciji za trafo. Aha, znači, to je bilo u pitanju... Naime, osvetljenje u mom stanu podseća na film Plinska svetlost (avaj, ja se sećam tog filma, na žalost, nekada davno sam ga gledala preko crno-belog TV-a...). U tom filmu, glavnu junakinju (Ingrid Bergman) zlobni muž izluđuje svetlosnim i ostalim efektima, sa namerom da je se reši jednom za svagda, gde se svetlo samo od sebe smanjuje i pojačava, a junakinja misli da počinje da gubi razum... Dvoumila sam se da li je u pitanju muž ili gubim razum... A ono, trafo.
 
Ovo je uvek bio prvi znak da zainteresovanih kupaca za to naselje vise nema! :o


stepaloto.jpg
 
Kakva je ovo fora?!

Povrsina stana: 46.29m2
Cena koju je platila Lutrija: 8.526.456,11 dinara




Moja racunica:

Povrsina stana: 46.29m2
Maksimalna cena stana u naselju Stepa stepanovic sa uracunatim PDV-om: 1.290e/m2
Cena stana po maksimalnoj ceni sa PDV-om: 46.92m2 x 1.290e/m2 = 60.526,80 evra
Po srednjem kursu NBS za 26.12.12.: 113.1274

Ukupna cena stana u dinarima: 6.847.239,51 dinar.


Ljudi, u cemu gresim?
Ako ne gresim, sta se onda ovde desava?
 
Iskazana je bruto vrednost dobitka koja uključuje i porez na dohodak građana od igara na sreću
bruto dobitak- (bruto dobitak-15.000)x 0,2 = neto dobitak (tj. umanjuje se neoporezivi deo od 15.000 i odbija porez od 20%), a i navedeno je da nije konačan bruto iznos dobitka.

Nikola, mani se fora, jesi li konačno kupio stan?
 
heda":36e5x7l1 je napisao(la):
Iskazana je bruto vrednost dobitka koja uključuje i porez na dohodak građana od igara na sreću
bruto dobitak- (bruto dobitak-15.000)x 0,2 = neto dobitak (tj. umanjuje se neoporezivi deo od 15.000 i odbija porez od 20%), a i navedeno je da nije konačan bruto iznos dobitka.

Nikola, mani se fora, jesi li konačno kupio stan?

Tacno, zaboravio sam porez na dobitak, nekada je to dobitnik sam placao, a i kad dobijes sedmicu na lotou taj porez naknadno placas sam valjda. :kk:

Situacija u drzavi se potpuno promenila, donosi se zakon koji ce tajkunima doneti hiljade hektara gradjevinskog zemljista prakticno besplatno, u Stepi je prodato 2.650 stanova i koliko sam video na vasem forumu to ukljucuje i one vojne sto je zaprepascujuce mala cifra ako uzmemo u obzir kojim se tempom prodavalo, mislio sam da ce Dr Ivan Ribar da "plane" jer je mnogo ljudi cekalo NBGD a tamo je mali broj stanova pa je opet prodato samo 180.
Drzava je pred totalnim bankrotom, nekretnine svuda u svetu padaju, Stepa vise ne opravdava onu cenu najavljenim kvalitetom. Cena rentiranja neverovatno pada, apsolutno svi koje znam su promenili stan u poslednja 2 meseca, studenti su bukvalno postali "alavi", sad se svima moze da zive u krugu dvojke.

Euribor ce prakticno na nulu da ide pa treba biti jako oprezan sa odredjivanjem trenutne mogucnosti rate, mnogi ce se zaleteti.
Gledao sam kakva je situacija u Hrvatskoj, pred najavu ulaska u EU i izbore cene su naglo povecane da bi danas pale mnogo iznad prethodnog nivoa.

Ne vidim ni jedan pozitivan razlog kupovine stana u 2013. godini. Mislim da bi bilo koja kupovina bila cist finansijski gubitak. Prethodnih godina su konstantno isli navise i svako je gledao sto pre da ga kupi, to vise nije tako i duze vreme nece biti.

Problem je sto ne znam sta se to desava sa tolikim stanovima u Stepi, ja ljude koje znam da su porodicni, svi su uzeli onaj trosobni od 80m2 pa mi ne ulazi u glavu da su ostali iskljucivo veliki. Opet sa foruma vidis da nije mali broj kupio prizemlje i potkrovlje pa ni teza da je samo to ostalo ne stoji. Lutrija kupuje stan lepe kvadrature u decembru 2012 godine. Nista mi tu ne stima. Kao sto Belville godinama nije imao male stanove, pa sad ispada da ih ima koliko hoces i to na lepim spratovima. Reklama im nikako vise ne valja, stalno se pojavljuju neke kontradikcije.

Vreme je posle duzeg niza godina na strani kupaca.
 
hahahahaha... the world is going to fall apart :) hahahahaha...

ovo je odlican scenario za film, moram ti priznati da si me nasmejao do suza :) hahaahaha
 
Neke stvari jesu moje subjektivno misljenje, mozda bude tako, mozda ne. Zato ovde i komentarisemo. Ali cifre definitivno ne lazu. Ovo je prosek za opstinu Vozdovac.
Na opstini Vozdovac je mozda i najveci pad vrednosti nekretnina zbog naselja Stepa Stepanovic. Ovo je prosek oglasenih cena, znaci iskljucuje naselje Stepa Stepanovic. To je opstina Vozdovac bez Stepe.
Po meni je postojanje Stepe dobro jer je totalno cenovno unistilo opstinu Vozdovac koja je imala prilicno visoke cene nekretnina. To je ono sto sam pricao, polovne stanove su ljudi precenjivali, kao i neki investitori koji su dolazili do malih komadica zemlje. Sada kad vide da ih nikad nece prodati i da su cene sve nize, pristaju za sve manje pare. S obzirom da Stepa ima neprodatih jos 2.000 stanova, dalji trend ne mora ni da se naslucuje. Prodavci stanova koji moraju da dodju do novca usli su u velike probleme.

Drzava je do sada isla navodno navise, balon je probusen i sada se lagano spustamo u zemlju realnosti.

vozdovac.jpg
 
@Nikola, mislim da si pogrešio. Brojka od 2650 je bez vojnih stanova čiji broj je verovatno oko 900 +-200 zavisno od kvadrature i toga da li im je Direkcija davala stanove na drugim lokacijama na ime Stepe.
 
I ja sam tako mislio, rekao sam da je vest sa sajta http://www.stepa.rs/forum i to od ljudi koji su slusali tu izjavu direktora.
Ako je zaista tako, a ne znam zasto bi on to naglasio da nije, onda to jeste lose. Ni ja prosto ne verujem u to, ali stanar Stepe kaze da je tako rekao u izjavi.

Od samog starta je velika manipulacija sa brojem prodatih stanova. Ne znam da li su uopste duzni da kazu tacnu cifru. Privatnik uvek laze kako bi te namamio tipa "jos malo pa nestalo".
Ja od pocetka govorim da je broj prodatih stanova u Beogradu velika manipulacija. To se sada sa Saricem i Miskovicem pojavilo i u Belvillu gde odjednom ima dobar broj stanova u ponudi, a prema ranijim navodima nije bas puno ostalo.

Mislim da GDS nije duzna da objavljuje taj podatak u cilju sopstvene zastite kao prodavca na trzistu jer time sebi moze u velikoj meri da obori rejting prodaje. To je opet moze da bude politicka manipulacija, ali ne verujem da bi rekao manje nego sto zaista jeste prodato.

brojstanova.jpg
 
Ako je ovaj prevod izjave tačan onda se stvarno manipuliše sa brojem stanova, jer je ova brojka trebala biti bez vojnih stanova. Kad naletim na svoj "izvor" javljam.
 
Naravno, svaka informacija je dobra, zato smo ovde da ih uporedimo i bar probamo da dodjemo do sto realnijeg podatka.

A samo kao primer koliko je cena nekretnina u Beogradu neobjektivna pogledajte kada se desio strmoglavi pad u ovoj godini. Negde u vreme pada Borisa Tadica sa vlasti.

Cena nekretnina u Beogradu je u veoma maloj meri odnos ponude i potraznje.
 
nikola, ti ako radis u nekretninama, onda def moras da menjas profesiju jer si kontradiktoran u svim stavovima. Nakon dva citanja ja i dalje ne kapiram dal si ti zadovoljan sto su cene u Stepi nize nego prosek pa po tebi oborile cenu celog jednog dela grada ili ?... cene preko 1400 EUR za vozdovac nikad nisu bile realne, nego se bum desio otcepljenjem crne gore itd itd ...svi znamo pricu..., i tvoja statistika pokazuje lepo... prema tome, cene su realne, i ovi stanovi su placeni realno, niti manje niti vise... ne znam u cemu je poenta tvog posta.

dalje, ako su ovo cene "asking price" znaci da se sigurno nisu prodali za toliko para nego za 10% manje... tako da opet nema potrebe izbacivati info samo da se izbaci na sajt i samo da se napravis pametan....

2000 stanova (ako ih je toliko stvarno neprodato, a realno ne verujem al ajde, kako vi kazete...moj ugovor je 2600ti i to je bio taj broj u Maju) nikada nece napraviti drasticnu razliku u ceni opste "trzisne cene" lokacije Vozdovac koja je generalno shit...

s tim u vezi, poredjenje je krajnje glupo jer imam dvoje ljudi koje je kupilo na pocetku Vojvode stepe za 2,000 EUR/m2, i drugog na pocetku Kumodraske koji je uzeo za 900 EUR/m2 :) ...ovce su za shishanje... jedni ce reci, drugi ce reci, nije to je realno, a realno je da zive na 200m vazdusne linije... odnosno ni manje od kilometar...

Boris Tadic je za sve kriv :) :) :) ...

meni tvoji postovi lice sve vise na postove neke starije zenske osobe koja sedi u svojoj agenciji za nekretnine u nekom napustenom trznom centru u prigratskom naselju i pokusava da proda pricu koju ne zna ni dali je zapravo dobra ili losa po njeno poslovanje... :)
 
Pa nikako nije dobro kad agent za nekretnine kaze da u 2013. nikako ne treba kupovati nekretninu.
Od cega bi ziveo?

Tacno je da na ove cene ide jos 10% nize, ali je i tacno da Stepa mora da bude bar 200 evra ispod proseka Vozdovca. Prosto ne mogu da zamislim da sad mozes npr mozda da kupis za 1.200 Banjicu, a da isto toliko treba da platis Stepu (racunam bez PDV-a). Ko bi onda kupio Stepu?
 
Iako se u nekim stavovima ne slazem sa Nikolom, u pravu je sto se cena tice. Stepa je trebala da bude na oko 1000 evra po m2. Izvodjaci su dobili oko 350-400 evra za izgradnju, dosta stvari je finansirano od strane Telekoma, Gradske Cistoce, Gradskog zelenila, Komunalnih sluzbi... Ali trebalo je finansirati izbore, nazalost. Cena od 1300 evra jeste realna za Vozdovac ali nije za masovnu, drzavnu stanogradnju
Sto se tice samog naselja, gradnja jeste dobra. Ima tu fusherisanja ali generalno je stabilna gradnja,dobra izolacija... Ono sto je lose je sam projekat, koji u nekim blokovima totalni promasaj. Primer je 4-i blok, gde su zgrade zbijene, povuceni spratovi nisu natkriveni sto je veliki problem za hidroizolaciju, nedostaju neke osnovne prostorije (tociona mesta i mesta za smestanje opreme za odrzavanje higijene...)... Ostatak je manje-vise OK. Vecina se moze resiti.
Sto se tice broja prodatih stanova, mislim da ne ukljucuje vojne. I tacno je da GDS cuva stanove za tetke, strine, tece... Zivi sam svedok toga, gde je cak i moj zeljeni stan bio umesan, pa sam morao drugi uzeti. Slobodna procena kaze negde oko 300-400 stanova je takvih (na osnovu primera moje zgrade sam procenio). Ti stanovi ce biti prodati kada se naselje zavrsi , jer zaboga ne moraju oni po blatu ici kao i mi koji smo vec useljeni.. Dosta je takvih kupaca radnika GDSa, izvodjaca ali i rodbine na kraju
 
To za cuvanje je sigurno tacno i jeste bezobrazluk. Pa drzavna lutrija je donela odluku u decembru o specijalnim nagradama i zatim je kupila stan od 46m2, nije ga mogla kupiti ranije bez odluke sta ce biti nagrada. Eto ga jedan ocigledan primer. Zato sam i bio protiv toga da ovakve stvari radi drzava, uvek se u velikoj meri dovede korupcija i bezobrazluk u bilo sta sto ona radi.
 
pretpostavljam da je to "preko puta" odnosno naselje veljko vlahović gde i direkcija gradi stanove po sličnim cenama.
 
Znam gde je ovo. Odmah iza stepe (6-og bloka). Tu sam i video da se nastavlja put koji izlazi na Kumodraz (koji se sada probija), pored Vojnog Opitnog centra...
Uzgred, samo kao potvrda prethogne tvrdnje NIkole i mene oko toga kolika cena kvadrata je trebala biti:
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=673019
"Građevinska direkcija Srbije trenutno samo u Beogradu zida 5.300 stanova, a po modelu 'Stepe' otvoriće se i gradilišta u Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu...Koliko će se tačno zidati stanova još nije poznato, ali će svakako profit od oko 1,5 milijardi dinara, koji je Direkcija ostvarila u ovoj godini, uz kredite, biti uzidan u nove kvadrate", rekao je ministar
Znaci na 2600 prodatih stanova 1.5 milijardi cistog profita ! Ovo vam je oko 100 evra manje po kvadratu . A gde su ostali troskovi koji su uticali na profit kao sto su izbori...
 
Поштена цена стана у Степи би била око 600-700 евра.

1. Инвеститор није платио земљиште
2. Иивеститор је држава па није било рекета
3. Локација је очајна
4. Инфраструктура је још гора,тачније не постоји
5. Квалитет станова је лош
6. Архитектонско и поготово урбанистичко решење насеља је застарело чак и у односу на прве новобеоградске блокове старе 60 година.
7. Насеље има све услове да постане још један гето
8. Цена квадрата у центру Будимпеште или Загреба је јефтинија него у овом "непрофитном" државном насељу на крају града.
9. Станове су продавали у изградњи и то по цени која је у том тренутку била већа него за исте станиве у изградњи на Звзедари нпр
10. Ево мало непрофитних станова који притом коштају знатно мање него што је случај у овом новом гету на Вождовцу:
И то нећу ићи даље од Хрватске и Словеније.У остатку Европе такви станови су још бољи и јефтинији

1680290642_social-housing-on-the-coast-02-photo-tomaz-gregoric.jpg


1290091390-housing-mb-01-528x350.jpg


02_MG_2221_-2.jpg


2965_l.jpg


Vukovar.jpg


11363_l.jpg
 
složio bih se u svemu osim u tački 1.


zemljište je plaćeno i to debelo jer je država ovim rešavala stambeno pitanje pripadnika VJ i to 22% izgrađenih kvadrata. to se sve prelije na leđa naroda, odnosno narod plaća rešavanje stambenog pitanja vojske, ali ne svi podjenako kako bi zapravo trebalo, nego kupci iz stepe to finansiraju.


nego delija gde su ovi projekti postavi i linkove ne samo slike.
 
Знам да су дали војсци станове али грађани не би смели да имају икакве везе са тим и поготово не да то иде преко њихових леђа.

Мрзи ме сад да тражим линкове.Прве четири зграде су из Марибора и Љубљане а последње две су из Вуковара и једног мањег места,негде у Хр.

Решења из Холандије,Француске или Шпаније када је у питању "social housing" нисам хтео ни да постављам.Такви станови би се у Београду продавали као "елитна градња" и по 5000 евра за квадрат.
 
Vrh