Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

ocekivac":2ozxs08f je napisao(la):
Zdrav razum kaze da sneg treba cistiti a ko ne slusa razum slusace komsijine pretnje uskoro.

Zdrav razum kaze da se pri projektovanju ovakve stvari predvide.

U Stepi nema mesta za bacanje snega, uz same zgrade su pesacke staze, a odmah potom parkinzi. Treba da ima coveka koji ce dole da dezura, pa kad sve skine sa terase da ide da otkopava ulaz u zgradu. A sta da vlasnik ode na zimovanje? Nije kupio stan da organizuje zimska dezurstva u njemu.

Uvek srpsko resenje. Ucene, pretnje.
 
Stan nije ni na vrhu, ni na dnu zgrade, u sredini.

st1.jpg


s2.jpg


st3.jpg


st4.jpg


st5.jpg


st6.jpg
 
Ovo je neko slivanje vode sa krova ili oluka niz spoljni zid, velika šteta
 
Slike stana sa vlažnim zidovima je na forumu stanovnika naselja Stepa Stepanović, okačila članica foruma koja je navela da živi u zgradi 4G, negde u sredini zgrade, nije navela tačno koja lamela, a ni koji sprat, osim da iznad nje ima dva sprata, što je po meni 5. sprat, jer zgrada ima podrum, 6 spratova i tzv. povučeni sprat (dakle, 7 spratova). Nebitno. Izvođač svih radova na toj zgradi, angažovan kao podizvođač, je GP Grading. Zgrada je useljena u avgustu. Ovo izgleda zastrašujuće, a sumnjam da je izvođač rekao stanarki pravi razlgo te užasne pojave ("Suše se zidovi." Ma šta mi reče. Makar šta.).
 
Jeca":2gr46ux5 je napisao(la):
a sumnjam da je izvođač rekao stanarki pravi razlgo te užasne pojave ("Suše se zidovi." Ma šta mi reče. Makar šta.).

Neces verovati, ja koji sam mozda malo veci kriticar naselja pomislio sam isto sto je rekao i izvodjac i stajem na njihovu stranu ovog puta. Hteo sam malo da sacekam da vidim sta ce oni da kazu.

Nekada je neverovatno kad vidis kako neki ljudi zive (bez ikakvog vredjanja). Da ti ne primetis vlagu vec da dodje do onog stepena sa sve unistenim namestajem meni uopste nije jasno. Da je neki ozbiljniji nedostatak sa spoljne strane zgrade to bi se pokazalo samo na tom delu, ne bi ceo stan bio kao "sauna".

Kada sam obilazio stanove, bio sam u par "sauna" i nisam prosto mogao da verujem kako ljudi zive. Kao da nikad u zivotu ne otvaraju prozore. Stanujem u zgradi sa CG koje je fenomenalno i imam problem sa odrzavanjem vlaznosti (previse je suv vazduh). Zimi je vazduh jako suv i kada vetrim stan po hladnijem vremenu vlaznost u stanu pada na 25% (kolika god je temperatura, kad nekog ima u stanu provetrava se na minimum 2 sata). Non stop nesto drzim po radijatorima da bi vlaznost bila bar 35% (normalno je od 40-55%). U ovom stanu vlaznost je 100% jer voda kaplje svuda.
Ja mogu da garantujem da ovi otvaraju prozor jednom dnevno ili nikako samo da bi ustedeli na grejanju.

Kod vas je izolacija dobra, novi prozori, prakticno nema disanja zidova a stanovi su vlazni zbog skorog useljenja. Ove zime nema stednje na grejanju i merenja potrosnje. Radijatori na najjace i provetravanje sto je moguce vise. Ove zime se izvlaci vlaga da bi kasnije moglo da se zivi u zdravom i ugodnom prostoru.
Kakvo bre merenje potrosnje prve zime dok se ne osusi zgrada. Sad se cuva zdravlje, kasnije se misli o tome.
Ja se nadam da su izvodjaci u pravu i da je to jedini problem, ne kazem da moze da bude nesto ozbiljnije, ali s obzirom da se ocigledno vidi da ljudi zive u "sauni" za sada je to jedini ocigledan uzrok. Dok se on ne izbaci, ne moze se gledati nista drugo.

budj4.jpg


budj1.jpg


budj2.jpg


budj3.jpg


http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q= ... ms&cad=rja
 
Šta se ovde priča, ovo nije vlaga, nego voda dolazi od spolja. Što se tiče preostale vlage, ona je posle nekoliko meseci nekoliko promila i nikako nije uzrok ovome što je na slikama
 
Nije, kada vidis zamagljene prozore, vlaznost u stanu je presla 60% i mora da se otvori prozor. U savremenoj novogradnji pravilo je konstantno provetravanje, na 2-3 sata, na sta srbi nisu navikli.
Njima pada kisa na stolariji sa unutrasnje strane i teku potoci niz prozore. Procenat vlaznosti u stanu im je 100%.
 
nikola011":1dcy1ldr je napisao(la):
Neces verovati, ja koji sam mozda malo veci kriticar naselja pomislio sam isto sto je rekao i izvodjac i stajem na njihovu stranu ovog puta. Hteo sam malo da sacekam da vidim sta ce oni da kazu....

Pa, sad stvarno ne znam, meni je to izgledalo nemoguće u toj meri, ali nemam pojma više... Kada sam videla te slike, prenerazila sam se i načisto prepala, jer živim u istoj zgradi. Pomislila sam da je nemoguće da se i drugima to ne desi, ako je zgrada loše sagrađena :roll: . Teško da bi se onolika vlaga pojavila odjednom, preko noći, zbog "sušenja zidova", pa sam pomislila da je u pitanju neki eksces (pucanje cevi, izliv vode i sl.). Do sada nisam primetila u svom stanu ništa slično, bukvalno ni traga, ali sada nisam sigurna da li sam dobro gledala?!? Ne mogu da dočekam da dođem kući da izvršim detaljni pregled :shock: . U svakom slučaju, hvala na savetima, učiniću sve što je do mene da do vlage ne dođe...
 
Ljudi imaju razlicit stil zivota. Komsije iznad mene imaju vlagu a primetio sam da im je stalno zagusljivo. Kod mene preterano suv vazduh, ali se zato vetrim i na -15 jer ne trpim zagusljivo ni po koju cenu.
 
P.S. Da napomenem da ta zgrada nije završavana navrat-nanos, imalo se vremena, praktično je bila gotova kud i kamo pre useljenja, nego se čekalo na okolnu infrastrukturu i bog-te-pita-šta. Znači, "sušila" se još od aprila, celo leto, a prvi stanari su se uselili u avgustu. Razumem da je ostao neki procenat vlage u zidovima i nije poželjno "hermetički" zatvarati stan a pritom, recimo, sušiti veš i ne znam šta još, a ne provetravati, ali mi je ono baš, baš previše.
 
Kakve ima veze vlaga u vazduhu u stanovima sa ovom poplavom. Vlaga može da bude i 100% i ovo ne sme da se desi. Ja mislim da voda dolazi i sliva se sa spoljnih vertikalnih betonskih serklaža ili kroz fasadu (rupa ili šta) i ulazi kroz zidove unutra.
 
Onaj koji im je dosao rekao im je da provetravaju. Kazu da su to uradili i da im je vec posle 2 dana provetravanja situacija u stanu mnogo bolja. Ja stvarno ne mogu da verujem da neko slika kisu sa unutrasnje strane prozora i da je dozvolio da dotle dodje, a da nije otvorio prozor. Ono na stolariji je kondenz od preterane vlage. Nadam se da je i sve ostalo.

Ako se uz provetravanje i kontrolu vlage zaista pokaze to sto ti kazes, onda je u redu da se ide na dalje radove i provere. Dok je vlaga u stanu veca od 55% u zimskom periodu, a iznad 40% u jako hladnim danima to se kostatuje kao prvi problem i nijedan drugi ne mozes resavati jer ce ovaj napraviti budj.
 
.


Odlican, jasan svima razumljiv tekst.

Sustina: provetravanje, provetravanje i opet provetravanje...





VEKA Saveti
Kondenzacija vlage u stambenim prostorima

Vaša ugrađena stolarija nije kriva

savetikondenzvlage1.jpg


Veoma često se dešava da se tokom zime orose stakla i često se posledice nastale kondenzacije vode, potpuno neopravdano pripisuju kao krivica proizvođača stolarije i lošem kvalitetu samog proizvoda.
Takvo površno sagledavanje problema dovodi do pogrešnih zaključaka u vezi uzroka i posledica problema sa pojavom nastanka viška vlage u vazduhu u prostorijama tokom zimskog razdoblja. Evo nekoliko primera: uzmite bocu iz frižidera i stavite je na sto. Videćete kako se boca za kratko vreme orosi. Stakle na naočalama se odmah orose čim se spolja uđe u zagrejanu prostoriju. Sigurno vam ne pada na pamet okriviti optičara.

U zimskom periodu , svake godine se javljaju pitanja vezana za kondenzaciju vlage na prozorima. Pokušaćemo da otkrijemo razloge i posledice i mogućnosti sprečavanja ove pojave.
Nedovoljno provetravanje prostorija ima više negativnih efekata, npr. negativno utiče na kvalitet stanovanja, komfor i zdravlje ljudi, koji borave u ovakvim prostorijama, previše vlage u vazduhu lako uzrokuje nastanak plesni i time direktno oštećuje zahvaćene delove objekta,a posebno štetno je delovanje vlage na drvo. U jednoj studiji o kvalitetu vazduha u unutrašnjim prostorijama analizirano je u kolikoj meri pojedini elementi utiču na loš kvalitet vazduha. Studija je pokazala da je u 54 odsto slučajeva nekvalitetnog vazduha u unutrašnjim prostorijama krivo nedovoljno provetravanje. U svakom domaćinstvu nastaje vodena para kako zbog obavljanja svakodnevnih poslova (kuvanje, tuširanje, pranje itd.), bilo zbog sušenja graževinske konstrukcije, bilo zbog disanja – jedna četvoročlana porodica dnevno proizvede/pošalje u svoj životni prostor prosečno 10 litara vode u obliku vodene pare.

savetikondenzvlage5.jpg



Problemi moderne gradnje

Zbog današnjeg ubrzanog ritma života, buke, tehnologije koja nas okružuje, kada krećemo u gradnju poslovnog ili stambenog objekta, svi težimo tome da nam bude osiguran mir i toplota, pa od stambenih objekata gradimo prave male izolovane tvrđave. Velika se pažnja pridaje dobroj izolaciji zidova objekta i ugrađenoj stolariji. Današnje norme i propisi su sve zahtevniji po pitanju uštede energije, tako da se na tržištu stolarije u ponudi mogu naći prozori sa izuzetnim termoizolacionim osobina, a koji omogućuju značajnu energetsku uštedu. Današnji način gradnje usmeren prema štednji energije te u stalno rastućim zahtevima za što većom izolacijom unutrašnjeg prostora objekta je jednostavno rečeno, osnovni uzrok pojave kondenzacije i vlage. Neretka se dešava da se prilikom ranog useljenja u novoizgrađene objekte i nedovoljnog provetravanja prostora, javlja plesan, jer isušivanje objekta može potrajati i do nekoliko godina. U nekoliko zadnjih godina beležimo porast ovog problema. U davna vremena, mikroklima u prostorijam nastajala je u uslovima slabije izolacije prostora, time što su prozori puno slabije dihtovali i usled toga je postojala stalna (neželjena) cirkulacija vazduha u prostoru.Taj gubitak toplote nadoknađivao se pojačanim grejanjem, a o troškovima grejanja nije se tada vodilo računa. Rezultat toga je bio nizak procenat vlage u prostorijama. Negativne posledice nastajanja kondenzacijske pare i plesni tada skoro nisu postojale. Razlozi se takođe mogu naći i u tadašnjim građevinskim materijalima (glina, kreč, drvo...) , koji ispunjavaju znatno niže zahteve u pogledu difuzije vodene pare (prolaz vodene pare kroz građevinske elemente od toplije strane prostorije ka hladnijoj, spoljnoj strani). Zatim kod starijih prozorskih sistema, kod kojih je dihtung znatno lošiji (koeficijent propusnosti fuge do 10m³/mh tj. za jedan sat kroz 1m² fuge krilo-štok prođe 10 m³ vazduha dok 1m² fuge krilo-štok kod novih prozora za jedan sat propusti u proseku 0,1 m³ vazduha. Zbog štedljivog načina grejanja, tj. dobre izolacije prozora, dolazi do značajno manje izmene vazduha i time se povećava procenat vlage u prostoriji što za vreme hladnog zimskog perioda u svim novoizgrađenim objektima kao i renoviranim starijim objektima dovodi do pojave kondenzacije i plesni na zidovima. Koliko god da je strujanje i izmena vazduha poželjna i ima prednosti, ipak je mana starijih objekata u potrošnji i gubitku energije utrošene na grejanje, a u današnje vreme je veoma bitan problem očuvanje resursa i okoline i što veća redukcija potrošnje energije jer su cene u stalnom porastu. Objekat mora biti izgrađen tako da postiže što bolju toplotnu izolaciju.


Na tržištu su dostupni i sistemi za provetravanje- sistemi koji se ugrađuj u okvir samog prozora. Mogu biti ugrađeni u žlje*******u ili krilu prozora osiguravajući na taj način dugotrajnu i kontrolisanu razmenu vazduha. Oni poboljšavaju cirkulaciju vazduha, osiguravaju prijatniju klimu u prostoriji, bešumni su, ne utiču na održavanje prozora, nemaju uticaj na protivprovalne sisteme i vrlo jednostavno se ugrađuju, ne vide se, a postoji i mogućnost naknadne ugradnje, a isto tako se prema želji mogu otkloniti u svakom trenutku.


Tehnički parametri vlage

Vazduh može absorbovati izvesnu količinu vlage (relativna vlažnost vazduha, izražava se u procentima). Količina vlage koju vazduh može da absorbuje zavisi od temperature. Što je viša temperatura to vazduh može da primi više vodene pare , tj. ako zagrevamo hladan i vlažan vazduh, isušujemo ga i time raste njegova sposobnost absorbovanja vodene pare. Samim tim – ako je temperatura manja, vazduh može da primi manje vlage pa se dešava da se pri padu temperature vazduha zasićenog vlagom, višak vlage mora negde kondenzovati (iscediti iz vazduha putem kapljica vode), a ta pojava je posebno izražena na mestima gde je temperatura prostora odnosno temperatura tela manja od temperature vazduha. Dakle što je spoljnji vazduh hladniji, sadrži niži procenat vlage. Nakon ulaska spoljašnjeg vazduha u prostorije, nakon zagrevanja u prostoriji moći će primiti veću količinu vodene pare. Što je procenat vlage niži, to veće količine vodene pare vazduh može da primi. Tek kada se u vazduhu nalazi najveća moguća kličina vodene pare, vazduh ne može primiti više vlage. Tada govorimo o 100% vlage

Kako izbeći i smanjiti kondenzaciju

Provetravanjem se u prostoriju uvodi sveži i hladniji vazduh, a vazduh u prostoriji koji je topao i vlažan se isušuje, i time može primiti više vlage, što u normalnom slučaju traje nekoliko sati. Ako se provetravanje pravilno dozira neće doći do gomilanja vlažnog vazduha i stvaranja kondenzacije na površinama. Ukoliko je vlažnost vazduha toliko visoka, izdvaja se suvišna vlaga i taloži se. Upravo ova negativna osobina vazduha je razlog nastanka kondenzacije. U dodiru toplog vazduha i hladnijih površina, rashlađuju se površine predmeta i on postaje sve vlažniji i taloži se na hladnije površine u vidu kondenzata.
Pravilno provetravanje uključuje širom otvorene prozore na par minuta dnevno, naročito u sezoni grejanja. Sveži vazduh spolja se brzo zagreje i može apsorbovati novu količinu vlage, koja će sledećim provetravanjem izaći napolje. Otvaranje prozora na kip u sezoni grejanja nije baš od neke velike koristi jer rashlađuje zidove oko prozora što može dovesti do izostanka kondenzacije ali dovodi do vlaženja zidova.
Redovito vetrenje zatvorenih prostorija sprečava visoku vlagu vazduha, a time i potencijalni razvoj gljivica (stvaranje plesni). Time se produžava vek trajanja slojeva boje, premaza i tapeta na zidovima, obloga na plafonima, zidovima i podovima kao i predmetima za unutrašnje uređenje i zavesa.


Pravilno provetravanje

Pravila, kojih bi se trebalo pridržavati: Redovno izmenjujte vazduh u prostoriji. Provetravajte što je moguće kraće (tzv. naglo provetravanje) pri čemu se odjednom u potpunosti otvore svi prozori i vrata, i u kratkom vremenu napravi potpuna izmena vazduha u prostoriji bez gubitka toplote u zidovima i nameštaju, pa se usled toga puno brže povrati željena temperatura vazduha u prostoriji. Pri
„naglom provetravanju“ prozori bi trebalo biti otvoreni ca. 5 do 10 minuta. Kratko, naglo provetravanje ne rashlađuje značajno zidove i nameštaj tako da ćete i sami primetiti kako brzo će se prostorija ponovo zagrejati. Kako bi se smanjili energetski gubitci, isključite grejanje tokom provetravanja. Nakon provetravanja ponovo uključite grejanje. Pokušajte postići „ poprečno provetravanje“ , tačnije otvorite vrata ili prozore kako bi nastala promaja. Prostorije koje se nalaze na severnoj strani bi zimi trebalo češće grejati i provetravati jer se one više hlade. Takođe je isti slučaj i sa prostorijama sa većom količinom vlage ( kupatila, kuhinje i sl.)


Koeficijent prolaska toplote

U-vrednost tj. koeficijent prolaska toplote, je vrednost prolaska toplote kroz građevinski materijal ili građevinsku konstrukciju (u W/m³K). Što je U-vrednost manja to je bolja toplotna izolacija. Na prozorima se lakše pojavljuje kondenzacija nego na zidovima iz razloga što prozor ima znatno veću U-vrednost od dobro izolovanog zida, pa je temperatura unutrašnje površine prozora niža od temperature zida.

http://www.veka.rs/srb_str/saveti_konde ... _vlage.htm
 
vbasanovic":3d94v8ax je napisao(la):

Nisam, ali je odlicna fora :lol:
Pre svega smatram da je vlaga zbog nacina zivota ljudi koji su se uselili u potpuno nove tek zavrsene stanove i ne smatram to za sada krivicom izvodjaca. Ja nikad ne bih zaboravio da pomenem krovove :lol:
Nisam ga licno kupio pa ne bih kao korisnik to stavio, hteo sam da stavim nesto tipa prevare u smislu ishrane, lazna "zdrava hrana" za decu, kalcijum u nuteli koja je otrov i sl., ovo nisam.
Moram da priznam da je onaj ko je ovo napisao redovno citao moje postove :lol:

losaroba.jpg
 
Kupci povucenih spratova krecu u borbu za pristojan zivot

Izvor: http://www.stepa.rs/forum


GRADJEVINSKA DIREKCIJA SRBIJE D.O.O BEOGRAD,
Bulevar Arsenija Čarnojevića 110

Beograd, 19.12.2012.
PREDMET : Zahtev za pokrivanjem otvora nadstrešnica grupacije 4 i dovodjenja vertikalnih i horizontalnih oluka u funkcionalno stanje u zimskim vremenskim uslovima

Poštovani,
S obzirom na probleme sa snegom na terasama-bazenima povučenih spratova grupacije 4 naselja Stepa Stepanovic kao i zamrzavanja vertikalnih i horizontalnih oluka zahtevamo od Vas da:
- uradite projekat i izvedete sanaciju krova koja podrazumeva pokrivanje otvora u nadstrešnicama kao što ste to učininli na grupaciji 1 i grupaciji 2, konkretnije, kao što to činite na uglu objekta 2E.
- da postavite grejače u oluke
Ovo su dva očigledna, velika, propusta-greške projektanata, kao i onoga ko je vršio reviziju funkcionalnosti objekta tj. lice koje predstavlja investitora. Greške treba odkloniti, jer drastično utiču na kvalitet življenja i prave problem u funkcionisanju i održavanju objekta u zimskom periodu.
Izvodjač radova PMC vam je, što mu je i obaveza, prošle zime, tokom gradnje, ukazao na problem sa snegom i ledom na objektu 4E na povučenim spratovima. Vaš odgovor je prema njihovim rečima bio : - znate li koliko će nam para trebati da sve pokrijemo-.
Dakle, iako svesni problema, ne negirajući njegovo postojanje, svesno ste odlučili da umesto kvaliteta na grupaciji 4, ponudite nekvalitet.
Ovde se radi o tome, da stan na povučenom spratu grupacije 4, tokom zimskog perioda, postaje ne funkcionalan za življenje i održavanje.
U svakom nezvaničnom razgovoru sa ljudima iz GDS-a, tehničkim licima izvodjača, radnicima, stanarima, projektno rešenje nadstrešnica grupacije 4 ocenjuje se neprelaznim ocenama. Potreban je dakle, popravni.

Kvadrat stana na grupacijama koje imaju zatvorene nadstrešnice košta isto koliko i kvadrat stana sa nezatvorenim nadstrešnicama. Kako je to moguće? Šta je to grupacija 4 dobila u kompenzaciju za ne zatvorene otvore nadstrešnica ?
Pored direktnih padavina, svaki iole jači vetar, sneg sa krova nanosi na terasu-bazen. Zbog toga je, visina snega na terasi-bazen, tokom zadnjih padavina dostigla visinu parapeta . Iako Vam je tokom gradnje ukazano na ovaj problem, niste se potrudili da bar hidoizolaciju na zidovima terase podignete više od 15-ak cm. Kako stanovi orijentisani ka unutrašnjim saobraćajnicama nemaju tu mogućnost da se u kratkom roku oslobode snega bacanjem preko ograde zbog mogućnosti povredjivanja prolaznika, oštećenja parkiranih automobila itd, velika je verovatnoća da će zbog visine snega doći do pojave vlage na fasadnom zidu, kao i curenja vode u stan ispod.
Nadamo se da nećete posegnuti za argumentom da je to po projektu, jer ste kao Gradjevinska direkcija Srbije, dakle perjanica srpskog gradjevinarstva, sa toliko iskustva i toliko visoko-obrazovanih kadrova morali odreagovati na ovako očigledne, a i na od strane izvodjača ukazane projektantske greške, koje stambenu jedinicu u zimskom periodu čine ne funkcionalnom za savremeno stanovanje. Ako vam pak nije stalo do reputacije, već samo do otaljavanja posla, onda smo stvarno svi u problemu .
Pored toga, da naglasimo, da su vaši ljudi u prodaji govorili da su terase pokrivene, što se i na reklamnom filmu koji se non- stop vrteo u Vašim prodajnim prostorijama i videlo i da terase nisu bile u obliku bazena. Dakle svesno ili iz puke neobaveštenosti vaših ljudi zaduženih za prodaju, nas kupce ste doveli u zabludu.
Zamrzavanje oluka, posle samo nekoliko dana u minusu, ukazuje da će problem sa ovim, u nastupajućem periodu, biti još veći. Naglo otapanje snega na krovu i ne mogućnost kontrolisanog odvodjenja vode kroz zamrznute oluke, izazvaće nekontrolisani prodor iste u stambene jedinice.
Voda koja se, konkretno pre par dana, izlivala po obodu vertikalnog oluka, u dodiru sa pločicama se pretvarala u led koji je brzo napredovao i zatvorio slivnik. Kako je terasa u obliku bazena, i jedino moguć odvod vode kroz slivnik, sada zaledjen, nije teško predvideti posledice ledene kiše da nismo toplom vodom oslobodili slivnik od leda.
Kada su temperature otišle u plus, ledenice unutar vertikalnog oluka su jurnule na dole i oštetile kolena oluka na donjem spratu. Vi ćete naravno, ove štete odklanjati u garantnom roku. Ali šta posle garantnog roka? Zašto bi kupci svake zime plaćali danak pogrešnim projektantskim rešenjima?
Postavljamo pitanja.
-Da li je kupac koji je pošteno platio kvadrat, po vama doduše, pa šta hoćete za 1290eur/m2, dužan da zimi dežura 24 sata sa lopatom u ruci, izbacuje sneg preko terase vodeći računa da ne ubije nekog ili ne ošteti nešto, zagreva oluke i oslobadja slivnike ?
-Da li kupac stana sutra može da ode na, recimo, zimovanje, bez bojazni da će pri povratku u najboljem slučaju zateći samo vlažne zidove i besnog komšiju sa sprata ispod ?

potkrovlje.jpg


U nadi da ćete shvatiti ozbiljnost situacije i poneti se odgovorno prema Vašim kupcima, zahtevamo Vaš odgovor u roku od deset radnih dana. Ukoliko ne odgovorite u navedenom roku, smatraćemo naš zahtev prihvaćenim od strane GDS-a. U slučaju negativnog odgovora, svi stanari povučenih spratova i onih ispod njih u okviru grupacije 4, sačiniće peticiju, a zatim ako je potrebno i potražiti svoja prava preko suda.
Unapred zahvalni stanari povučenog sprata
 
Iskreno, ovog sam se plašila, kada sam birala stan. Bila je u to vreme ponuda stanova na tim spratovima, koji su mi više odgovarali po strukturi (i kvadraturi), ali se nisam usudila. Jako mi je žao što su se moje slutnje obistinile. A i ne mislim da sam sasvim pošteđena posledica tog problema ni na kojem spratu ispod, premda svakako ni blizu u toj meri. Po meni, mnogo se propusta tu udružilo, a u osnovi svega je projektantski. Nadam se da će ugroženi stanari izdejstvovati "izlečenje" ovog problema (čuj, problema!), ali strepnja ostaje zauvek :roll: . I ogorčenje. Ko nam to projektuje i gradi stanove?
 
Ne moze se sada menjati stan, ali opet treba teret za greske da podnese onaj ko ih je napravio.

Ona voda lako moze da krene i na nize spratove ako nadje put izmedju izolacije i cigle. Znam zgrade sa ravnim krovom od 6 spratova gde je voda isla i do 2. sprata vremenom dok nisu promenili krov.

Svi stanari ce morati da pokriju one rupe i da zastakle terase. Da li ce to uraditi o svom trosku, ili ce ga podeliti sa komsijom ispod, ili ce dok je tema aktuelna prisiliti GDS da to uradi ili bar velikim delom ucestvuje u tome, videce se.
Tesko ce to da ide zato sto nema kriticne mase kao kod penala, tada su svbi bili ugrozeni, sada ce reagovati samo oni u potkrovlju i oni ispod njih, a verujem da to ipak nisu spratovi koji su se bas masovno prodali. Jedino da opet svi kolektivno podrzite komsije u tome kao sto ste izdejstvovali penale.
 
Pozdrav svima, kao jedna od osoba gore napomenutog dopisa samo bih da dodam odredjene stvari. Ukoliko GDSov odgovor bude negativan, na šta generalno imaju zakonsko pravo, pravićemo peticiju na nivou cele četvrte grupacije a zatim tražiti mišljenje inženjerske komore i suda časti po ovom pitanju. Ako ništa tražićemo da se oduzme licenca za rad osoba koje su kreirale ovakav projekat ali sigurno neće ostati na samo poslatom dopisu. Kritična masa itekako postoji, samo se čeka odgovor GDSa
 
stepa11.jpg


Na lokaciji nekadašnje kasarne "Stepa Stepanović" na Voždovcu na 42 hektara površine gradi se stambeno-poslovni kompleks sa 4.616 stanova.

Izgradnja naselja se realizuje u okviru programa pomoći Vlade Srbije građevinskoj industriji, navedeno je u saopštenju.

Investitor projekta je Građevinska direkcija Srbije, a 21 odsto stanova namenjen je rešavanju stambenog pitanja pripadnika Vojske Srbije.
 
Prilično sam rezignirana, da ne kažem težu reč (ogorčena?) ovim "obeležavanjem" hiljaditog stana. Pitam se, kako li će to obeležiti, nekom priredbom, sa pesmicom i recitacijom? Naime, useliti 1000 stanova, a ne obezbediti ni jedan jedini normalan, pešački pristup naselju - ne znam šta bih rekla. Niko nije očekivao crveni tepih da bi došao do svog stana, niti to da gradilište neće uzeti svoj danak, ali je neopisivo sa kakvim se zamkama mi borimo da bismo došli do stana ili od stana do stanice GSP-a. Blato, ugašena javna rasveta noću, a sada i - gejziri iz kanalizacionih šahtova. Žao mi je što nisam uslikala, da okačim ovde sliku, radi ilustracije. Naime, na jedinom iole uređenom prilazu naselju, ka Kumodraškoj, danima se izliva kanalizacija, koja stvara potok koji se meša sa već postojećim blatom. E, želela bih tuda danas da prođu zvanice (ali peške) i da osete taj miomiris i svu lepotu eskiviranja kanalizacionog sadržaja i prskanja kola koja prolaze... Nipošto nisam razmažena. Ali ovo je previše. Čestitam hiljaditom useljenom na predstojećoj borbi za opstanak.
 
P.S. Što se tiče problema stanara na povučenim spratovima i spratovima ispod tih, svesrdno ću podržati svaku akciju, duboko svesna da se njihovi problemi tiču svih stanara zgrade. Osim toga, vreme je jednom da se stane na put raznim diletantima i njihovim nesuvislim rešenjima. Iako većina nas kupaca stanova nismo arhitekte, ali kao obični ljudi, zdravog razuma, bili smo svesni da će svakako doći do problema sa akumuliranjem snega na nepokrivenim terasama i posledičnog prokišnjavanja na spratu ispod (a bojati se - i dalje). Koja mudrost tu treba. Kakva je to patološka ušteda materijala, to je kao da praviš cipele, pa uštediš na đonu, izostaviš deo na sredini..... Jako mi je žao što nema tih "umova" ovde na forumu, da prozbore koju.
 
Jeca":34t4nv08 je napisao(la):
a sada i - gejziri iz kanalizacionih šahtova. Žao mi je što nisam uslikala, da okačim ovde sliku, radi ilustracije. Naime, na jedinom iole uređenom prilazu naselju, ka Kumodraškoj, danima se izliva kanalizacija, koja stvara potok koji se meša sa već postojećim blatom. E, želela bih tuda danas da prođu zvanice (ali peške) i da osete taj miomiris i svu lepotu eskiviranja kanalizacionog sadržaja i prskanja kola koja prolaze...


Mozda se to zemljiste kultivise za neke buduce eco-baste? :?

Verovatno ce problem da saceka trenutak kad njima odgovara da ga otklone, kao i sve drugo.
Iako sada tu zivi 1.000 ljudi, oni su tek sad zavrsili rekonstrukciju glavnog trafoa za Stepu, tako da cete od sada imati kvalitetniji napon bez velikih odstupanja. Da li je to moglo ranije da nekome ne izazove stetu? Pa moglo je, ali sta ih briga.

stepa13.jpg
 
Vrh