Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Vec vidim da ce ovo biti mnogo mnogo gore od svih sranja u Belvilu.......
 
GraĐevinska direkcija Srbije počeće prodaju stanova na lokaciji bivše kasarne “4. juli” u drugoj polovini oktobra. Do tada će biti obezbeđena građevinska dozvola za izgradnju naselja sa 4.578 stanova, za koje već konkuriše oko 5.000 građana. Naime, toliko je rezervacija pristiglo u Direkciju za manje od dva meseca. Interesovanje za kvadrate, čija cena na ovoj lokaciji neće premašiti 1.290 evra sa PDV, neočekivano je, ali, naravno, treba imati u vidu i to da svi zainteresovani nisu i sigurni kupci.

SIGURNOST
I stanovi na tržištu sada imaju sve prihvatljivije cene. Svakako da državni projekat za građane bez krova nad glavom u slučaju kasarne “4. juli” daje veću sigurnost, jer finansijska konstrukcija je zatvorena, pa nema razloga da rok za završetak posla ne bude ispoštovan, kvalitet izvedenih radova je zagarantovan i cena kvadrata povoljna.

Kako saznajemo u Direkciji, najverovatnije će se u prvoj fazi graditi objekti prema naselju Kumodraž i jedna zgrada ka Kumodraškoj ulici. Već je najavljeno da će naselje imati 212 garsonjera, 960 jednosobnih, 456 jednoiposobnih, 1.285 dvosobnih, 281 dvoiposoban, 1.094 trosobna, 164 troiposobna i 126 četvorosobnih stanova.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:299796-Jagma-za-jeftine-stanove
 
Njima je dovoljno da zavaljaju 1000 stanova po tim cenama i za te pare mogu da urade i onu hiljadarku za vojnike, a nešto para će i preteći. Navodni spiskovi i nevidljivi redni brojevi su teška sprdačina, inače karakterističan način rada naših vlastodržaca. Kada dođe trenutak za solarno plaćanje, i to dve godine unapred, većina rezervista će se razbežati. Partijske veze trebaće samo za garsonjere. Hrabrost je sada i po ovim cenama kupiti stan, a za neke bogami i ludost dati ih dve godine pre eventualnog uselenja u nešto za šta niko ne zna da li će i kako će izgledati. Belvilijaneri su imali posla sa Austrijancima i jedva su se izvukli, a ovde ćemo imati posla sa našim domaćim ortopedima i ekonomskim amaterima i destruktorima... Ali, ko zna, možda sve bude u redu. Kupcima na veresiju želim puno sreće, a ja ću još malo kulirati...
 
Kapara za jeftine stanove pet odsto

Građani će imati najviše za tri meseca realizuju kredit, a oni koji se odluče za keš moraju u roku od 30 dana da isplate pun iznos.

Više od pet hiljada građana rezervisalo je stanove koji će koštati najviše 1.290 evra sa PDV.

Po rednom broju rezervacije, građani će biti pozivani na potpisivanje ugovora sa Direkcijom, gde će birati strukturu i kvadraturu. Građevinska direkcija Srbije, koja je investitor ovog projekta, dobila je lokacijsku dozvolu i 30. avgusta počela je pripremne radove. Rušenje objekata će trajati najviše mesec dana.

Glavni projekat očekuje se do 15. oktobra, a do kraja sledećeg meseca biće završen proces javnih nabavki. U drugoj polovini oktobra očekuje se građevinska dozvola koju će izdati Ministarstvo planiranja i tada će početi prodaja stanova.

Kvadrat će koštati manje od 1.290 evra, a koliko tačno zavisi od izbora izvođača radova, nabavke materijala i komunalnog opremanja zemljišta, odnosno od sprovođenja javnih nabavki. U prvoj fazi biće izgrađeni objekti bliže naselju Kumodraž i jedna zgrada na parceli odmah do Kumodraške ulice.

Stan u naselju će moći da kupe svi punoletni građani, bez obzira na to da li već imaju nekretninu na svoje ime, ali samo jedan član porodice. Jedino oni koji su kupovali stan uz subvenciju države nemaju pravo na kupovinu. Prema najavama, prva useljenja biće do kraja sledeće godine, a naselje će zaživeti do marta 2012.



http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=09&dd=14&nav_id=458546
 
Kupci stanova koje će Građevinska direkcija Srbije graditi na mestu kasarne „Stepa Stepanović“ na Voždovcu biće u obavezi da odmah uplate pet odsto od cene na ime kapare, a da najviše za tri meseca realizuju kredit, saznaje „Blic“. Oni koji se odluče za keš moraju u roku od 30 dana da isplate pun iznos.

Prva useljenja biće do kraja sledeće godine, a naselje će zaživeti do marta 2012.Više od pet hiljada građana rezervisalo je stanove koji će koštati najviše 1.290 evra sa PDV. Po rednom broju rezervacije, građani će biti pozivani na potpisivanje ugovora sa Direkcijom, gde će birati strukturu i kvadraturu. Građevinska direkcija Srbije, koja je investitor ovog projekta, dobila je lokacijsku dozvolu i 30. avgusta počela je pripremne radove. Rušenje objekata će trajati najviše mesec dana.

Glavni projekat očekuje se do 15. oktobra, a do kraja sledećeg meseca biće završen proces javnih nabavki. U drugoj polovini oktobra očekuje se građevinska dozvola koju će izdati Ministarstvo planiranja i tada će početi prodaja stanova.
Kvadrat će koštati manje od 1.290 evra, a koliko tačno zavisi od izbora izvođača radova, nabavke materijala i komunalnog opremanja zemljišta, odnosno od sprovođenja javnih nabavki. U prvoj fazi biće izgrađeni objekti bliže naselju Kumodraž i jedna zgrada na parceli odmah do Kumodraške ulice.

Stan u naselju će moći da kupe svi punoletni građani, bez obzira na to da li već imaju nekretninu na svoje ime, ali samo jedan član porodice. Jedino oni koji su kupovali stan uz subvenciju države nemaju pravo na kupovinu. Prema najavama, prva useljenja biće do kraja sledeće godine, a naselje će zaživeti do marta 2012.

- Čim dobijemo građevinsku dozvolu, što se očekuje do kraja oktobra, krećemo da pozivamo sve one koji su rezervisali stan. Oni će imati obavezu da potpišu ugovor, kojim će biti predviđeno da pet odsto vrednosti stana uplaćuju odmah, kao kaparu. Od tada imaju tri meseca za realizaciju kredita, a ukoliko probiju rok, kapara propada. Oni koji stanove kupuju gotovinski, moraju da uplate novac u roku od 30 dana - objašnjava Dragan Grujić, direktor Građevinske direkcije Srbije.
Stanovi će imati takozvane „sendvič“ zidove sa termoblokovima i izolacijom, a po prvi put u Beogradu, stanari će plaćati grejanje po utrošku, umesto po kvadratu. Ceo projekat vredi 250 miliona evra.


Prema podacima Udruženja agencija za promet nekretnina, kvadrat stana u ovom delu grada može da se kupi i za manje od 1.290 evra, ali ne novogradnja, koja dostiže i 1.600 evra. Kad je reč o drugim delovima grada, u prvoj i drugoj zoni kvadrat se kreće od 1.600 do 2.000 evra, dok u novobeogradskim blokovima košta oko 1.200 evra. Osim strogog centra, kvadrat je i dalje najskuplji kod „Beogradske arene“ i kreće se od 2.000 do 2.500 evra, dok je najjeftiniji u naseljima Ovča, Kotež, Batajnica, gde se jedan kvadrat stambenog prostora treba izdvojiti od 600 do 900 evra.


Oni koji žele mogu da rezervišu stan na e-mail adresu office@gds.rs ili na adresu Bulevar kralja Aleksandra 84, 11 000 Beograd. Dovoljno je da pošalju fotokopiju lične karte sa kontakt telefonom i strukturom stana koju žele da kupe.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/207035/Kapara-pet-odsto-tri-meseca-rok-za-kredit



Najjaca je izjava direktora GDS da ako se probije rok kapara PROPADA. Znaci ako vam iz nekog razloga (ima ih koliko hocete) banka ne odobri kredit na vreme, ostaje vam samo da se roknete. :dil: :bash:
 
Ovo je teska prevara,i jos vam traze 100% novca unapred a ne zna se nista posebno o projektu.A i dozvole kasne.A da ne govorimo o tome sto cete ako se uselite 2012te da makar 3 godine zivite na gradilistu jer ce se toliko graditi ostatak naselja...
 
boza":1z571x9s je napisao(la):
Najjaca je izjava direktora GDS da ako se probije rok kapara PROPADA. Znaci ako vam iz nekog razloga (ima ih koliko hocete) banka ne odobri kredit na vreme, ostaje vam samo da se roknete.
Znaci, drzava bi sto se kaze LEBA bez MOTIKE. GDS u saradnji sa drzavnim institucijama moze jednosavno da posalje dopis kreditnom birou, tipa, tom i tom stavi zackoljicu zbog koje ni jedna banka nece da mu da kredit i pare od kapare ostaju GDS-u. Dobra fora da se gradjanima otmu pare.


Uz puno sreće ćete od 60 kvadrata i da ga otplaćujete 30 godina, naravno i banciu kojoj uzimate kredit poklanjate jedan:


Podižu keš kredit za stambeni
15. septembar 2010. | 09:47 | Izvor: Blic
Beograd -- Da biste kupili stan od 50 kvadrata u Beogradu po ceni od 1.400 e za kvadrat, potreban vam je kredit od 66.500 e, 3.500 e depozita i 5.500 e dodatnih troškova


Uz to, morate pribaviti 20 dokumenata i utrošiti 45 dana.

Kredit ćete otplaćivati 30 godina, a tokom perioda otplate ćete vratiti glavnicu od 66.500 evra, platićete kamatu od oko 70.000 evra i još 2.500 evra dodatnih troškova.

Zbog velikih troškova mnogi se zato odlučuju da prvo podignu gotovinski kredit kako bi uopšte uspeli da uđu u stambeni. Za sve navedeno, prvi preduslov je da vaša primanja i primanja vašeg sadužnika budu ukupno oko 750 evra.

Za odobravanje stambenog kredita potrebno je pribaviti odgovarajuća dokumenta, od kojih većina mora biti overena od strane nadležnih državnih institucija. To iziskuje troškove, koji su u pojedinim slučajevima izuzetno visoki.


Sem obaveznih dokumenata u vezi sa kupoprodajom nekretnine, poslovna banka od zajmotražioca može zahtevati i bilo koju vrstu dodatne dokumentacije. Neophodno je uz zahtev za kredit priložiti i sve dokaze o zaposlenju, prebivalištu, visini zarade, ugovoru sa poslodavcem i slično.

Uobičajeno je da što zbog kreditne sposobnosti, što zbog prirode i svrhe kredita, stambene kredite uzima jedna osoba sa sadužnikom (bračnim partnerom ili članom porodice). Ova okolnost, međutim, povlači dodatne troškove, jer mnogi dokumenti koji se zahtevaju kao prilog za podnošenje zahteva za stambeni kredit morate da pribavite za svaku osobu pojedinačno.

Posle odobravanja stambenog kredita, tokom perioda otplate se pojavljuju troškovi o kojima se retko govori i koji su većini korisnika stambenih kredita nepoznati. Najveći među ovim troškovima su troškovi mišljenja procenitelja i troškovi osiguranja nekretnine. Zbirni troškovi procenitelja u periodu otplate stambenog kredita odobrenog na 30 godina su oko 1.000 evra. Godišnji troškovi osiguranja kreću se od 40-50 evra, što u zbirnom iznosu za stambeni kredit odobren na 30 godina iznosi između 1.200 i 1.500 evra.

Celokupan proces odobravanja za korisnika kredita traje najmanje 45 dana. Razlog ovome nije procedura poslovnih banaka, već potrebno vreme za pribavljanje dokumentacije, sklapanja i overe ugovora, uspostavljanja hipoteke.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=09&dd=15&nav_id=458811
 
Stanovi na Voždovcu mogu i na poček

Beograd -- Svi koji budu ispunjavali uslove i budu želeli da kupe stan u naselju Stepa Stepanović na Voždovcu, moći će da koriste kredite koje subvencioniše država.

Svi koji podignu subvencionisani kredit, u oktobru 2012. vraćaju samo glavnicu, što znači oko 80 evra za stan oko 50 kvadrata. Stanovi će biti useljeni do marta 2012.

Dragan Grujić, direktor Građevinske direkcije, kaže da "nije istina da stanovi u naselju Stepa Stepanović neće moći da se kupuju subvencionisanim kreditima, jer objekat nije 80 odsto završen".

"Kreditiraju nas banke pa to nije uslov u ovom slučaju", objašnjava on i navodi da misli "da je najbolje rešenje za podstanare, koji veoma teško mogu da izdvoje i za kiriju i za ratu za kredit, da podignu subvencionisani kredit i vraćaju samo glavnicu do oktobra 2012. godine. Tada će se već useliti u novi stan i na taj način će nadomestiti period dok se stanovi grade".

Grujić navodi i da "najbolja garancija da će stanovi biti završeni, osim toga što je investitor država, jeste da nas finansiraju banke i kako završavamo faze radova, tako nam uplaćuju pare, što znači da neće smeti ni dan da se probijaju rokovi".

Kako kažu u Nacionalnoj korporaciji za osiguranje stambenih kredita, kredita će biti dovoljno za sve koji ispunjavaju uslove.

"Stanove u naselju Stepa Stepanović građani će svakako moći da kupe kako pomoću subvencionisanih stambenih kredita, tako i komercijalnih kredita banaka. S obzirom na to da je projekat izgradnje naselja u prvoj fazi i da još prvi zahtevi za kupovinu nekretnina nisu upućeni bankama, a da je veliko interesovanje, rano je procenjivati koliko će subvencionisanih kredita tačno biti kada je u pitanju kupovina stanova u pomenutom naselju", objašnjavaju u NKOSK.

U 2010. godini za dugoročno stambeno kreditiranje u Srbiji i subvencionisanje kamate za stambene kredite predviđeno je 2,5 milijardi dinara, koje još nisu potrošene. "U zavisnosti od trenutka prijema prvih zahteva za kupovinu stanova u naselju Stepa Stepanović, moći ćemo da znamo koliko preostalih sredstava za subvencionisane kredite imamo na raspolaganju. Ipak, kredita će biti dovoljno", naglašavaju u NKOSK.

Svi koji su se do sada prijavili, ili će u narednom periodu rezervisati stan u Građevinskoj direkciji Srbije, biće pozivani po rednom broju rezervacije krajem oktobra, kad se očekuje početak prodaje, da potpišu ugovor. Tada će morati na ime kapare Građevinskoj direkciji Srbije da uplate pet odsto vrednosti stana i imaju rok od tri meseca za realizaciju kredita. Oni koji stan kupuju za keš, celokupan iznos uplaćuju u roku od 30 dana.

Svima koji ne ispune ove odrednice ugovora kapara će propasti. Osnovni uslovi za dobijanje subvencionisanih kredita su da podnosioci zahteva nemaju nekretninu na svoje ime, da su kreditno sposobni i da nemaju više od 45 godina. U ovom naselju biće izgrađeno 4.576 stanova.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=09&dd=16&nav_id=459066
 
Primer subvencionisanog kredita za stan na Voždovcu

Kvadratura 50
Cena po kvadratu 1.290 evra
Kupoprodajna cena nekretnine 64.500 evra
Učešće 5 odsto 3.225 evra
Rok kredita banke 25 godina
Rok kredita Republike Srbije 5 godina
Kredit banke 75 odsto 48.375 evra
Kredit države 20 odsto 12.900 evra
Rata kredita do oktobra 2012. godine 78-82 evra
Rata kredita posle oktobra 2012. godine 311,68 evra
Rata na kredit u poslednjih 5 godina 215 evra

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/207368/Stanovi-na-Vozdovcu-mogu-i-na-pocek
 
Najnoviji biser je da se ovi stanovi neće moći izdavati!?
Šta to znači, ko će i kako to da kontroliše i kakve će biti sankcije za one neposlušne? Onda se najverovatnije neće moći ni prodavati jer svako ko želi da izdaje može da proda, kupi na drugoj lokaciji i izdaje. Kako dokazati da je stanar u stanu zapravo podstanar? Može biti rođak, prijatelj, neko kome je stan dat na čuvanje... Sama pomisao da će neko da nadgleda i kontroliše ko kako i koliko stanuje i koristi stan po meni je zaista monstruozna. I to stan koji je plaćen npr. u kešu i po ceni koja se ne razlikuje od okruženja.
Nisam glup i znam način kako razmišlja i šta radi naša vlast, šta su joj ciljevi i kakvi su joj instrumenti, ali uvek iskoči ponešto što čak i mene iznenadi i zatekne. Mada to ne mora ništa da znači, oni svoje uslove menjaju na dnevnom nivou, bitno je ono što se potpiše. Pre bilo kakvog potpisivanja treba uzeti dobrog advokata da temeljno sve prouči i otkrije šta se sve krije i šta proizilazi iz takvih ugovora. Nekad mi se čini da u tom ministarstvu sedi gomila diletanata kojima je malo dosadno pa krenu da smišljaju neke kombinacije za koje ni sami ne znaju čemu služe i kako će da se primene.
 
To nije najnoviji biser, vec pravedan uslov, i sasvim na mestu.I treba zabraniti izdavanje.
Poenta drzavne ``neprofitne`` izgradnje je da se smanji broj podstanara, kojih je vise od 100 000. Namenjena je ljudima koji nemaju svoj krov nad glavom, a ne onima koji profitiraju na njihovoj nevolji. Nije poenta da stanove kupuju oni koji bi da na njima zaradjuju, vec oni kojima su oni preko potrebni.
 
Tako je stf,ipak ispada da nije skroz los projekat.Kako bi uopste neko izdavao stan ako mu je to prva imovina koju ima???Neko bi da mutim koliko vidim...
 
Ma u čemu je pravedan uslov, platiš punu cenu za stan, i onda nemaš slobodan izbor šta ćeš da radiš s njim.. nije taj stan tvoje vlasništvo, ***** jedna paorska, nego eto... platio si za pravo korišćenja stana...

Ovaj projekat je zamišljen samo za punjenje budžeta, poznatijeg kao srpski švajcarski sir...
 
stf":pv7qpt1d je napisao(la):
To nije najnoviji biser, vec pravedan uslov, i sasvim na mestu.I treba zabraniti izdavanje.
Poenta drzavne ``neprofitne`` izgradnje je da se smanji broj podstanara, kojih je vise od 100 000. Namenjena je ljudima koji nemaju svoj krov nad glavom, a ne onima koji profitiraju na njihovoj nevolji. Nije poenta da stanove kupuju oni koji bi da na njima zaradjuju, vec oni kojima su oni preko potrebni.
Ako bi mogao da nam objasniš kako zabraniti izdavanje i kakve bi bile sankcije u suprotnom. Da li je izdavanje samo ako se pravi ugovor o zakupu i plaća porez na to ili je izdavanje i ako se plaća na ruke? Kako dokazati plaćanje na ruke i ko bi se time bavio?
Oni koji izdaju stan ne koriste tuđu nevolju već je to stvar dogovora i obostranog interesa. Da li je neko kriv ako je zaradio ili nasledio npr. 10 stanova koje sada izdaje, ili bi ih možda besplatno trebao ustupiti na korišćenje ljudima koji su u nevolji, ili bi ih država možda trebala nacionalizovati pa dodeliti onima koji nemaju ni leba da kupe?
Šta ako se kupcu takvog stana dese neke nepredviđene situacije u životu, npr. gubitak posla i prihoda ili odlazak u inostranstvo ili smrtni slučaj ili potreba za većim stanom zbog uvećanja porodice? Kakva su prava i obaveze naslednika takvih stanova? Možda će se formirati neke posebne državne komisije koje će špijunirati svakog stanara posebno.
Uz svo dužno poštovanje, meni je prosto neverovatno na taj način ograničavati korišćenje i raspolaganje sopstvenom imovinom. Da je stan dodeljen od strane države samo na korišćenje ili uzet na lizing ili da se npr. otplaćuje državi na rate, onda bi imalo nekog smisla zabraniti podzakup.
Nažalost, niti je to neprofitna gradnja niti je državu briga za podstanare. Da država imalo brine, dala bi bar nešto onima koji nemaju nikakva primanja. Ovo je klasična visokoprofitna gradnja, samo što graditelji nisu privatne firme već sami kupci koji sve plaćaju unapred, čak pre nego što bilo kakva gradnja i započne, a država je tu samo da uzme reket, a to je onih 1.000 stanova za vojsku.
 
stf":2cwoplgp je napisao(la):
To nije najnoviji biser, vec pravedan uslov, i sasvim na mestu.I treba zabraniti izdavanje.
Ne znaci da ces uvek imati pare da placas ratu kredita, ako se desi sto nisi mogao da predvidis, npr. ostanes bez posla, jedan od nacina da zadrzis stan dok ne nadjes drugi posao je da se vratis kod roditelja ili da iznajmis manji stan a taj u Momi izdajes dok ne resis pitanje zaposlenja.

Moj drugar je kupio stan na kredit u centru i tamo je ziveo dok mu Jelasic nije pojeo platu pa vise nije mogao da placa ratu kredita, onda je on taj izdao i iznajmio manji na periferiji a od izdavanja tog u centru placa ratu kredita. Tako da je glupo zabraniti izdavanje.
 
Ma zabrana izdavanja je kršenje prava na privatno vlasništvo. Ako to urade, odmah Ustavni sud!
 
"Beskućnike“ ne tera ni 1.300 evra
20. septembar 2010. | 08:32 | Izvor: Danas
Beograd -- Iako za metar kvadratni "jeftinih stanova" sada treba izdvojiti oko 1.300 evra, to nije obeshrabrilo više od 6.000 građana da se prijave Građevinskoj direkciji.


Projekat masovne stanogradnje, kojim je pre godinu dana optimistički najavljivano da će se cena kvadrata kretati između 500 i 600 evra, počeo je da se realizuje krajem avgusta, kada je ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić otvorio radove na raščišćavanju lokacije nekadašnje kasarne „Stepa Stepanović“ u beogradskom naselju Banjica.

Na prostoru od oko 42 hektara predviđeno je da bude izgrađeno više od 4.500 stanova, kao i prateća infrastruktura, odnosno dve osnovne škole, dva vrtića, tržni centri i zelene površine, tako da je naselje zaokružena celina koja će budućim stanarima pružiti komforno stanovanje.

Cena kvadrata je, tvrde stručnjaci, sasvim prihvatljiva s obzirom na to da je reč o tržištu glavnog grada, ali i o atraktivnosti projekta, koji je izradio Saobraćajni institut CIP i Društvo za projektovanje, konsalting, inženjering i građevinarstvo (ZAP).

Osim toga, većina građana koji su se prijavili za kupovinu, to vidi kao jedinu mogućnost da dođu do krova nad glavom, s obzirom na to da će moći da računaju na pozajmice koje subvencioniše država. Činjenica da se za subvencionisane kredite može konkurisati do kraja ove godine, ali i neizvesnost u vezi s tim da li će program izgradnje povoljnih stanova biti nastavljen, naterala je mnoge da već sada „stanu u red“ za kupovinu.

Naravno, u ovom trenutku niko pouzdano ne može da tvrdi da će svi koji su se prijavili moći i da se uključe u tu trku, niti da će izgradnjom stanova na Banjici biti podmirene sve potrebe tržišta. Utoliko pre što je projektom predviđeno da 21 odsto ukupno izgrađenih kvadrata pripadne Vojsci Srbije, koja, inače, može da ustupljenu lokaciju kompenzuje i drugim objektima u unutrašnjosti Srbije koji su u posedu Direkcije.

Ako je za utehu, sa predstavnicima Ministarstva odbrane pregovara se i o novim lokacijama koje će biti ustupljene za stanogradnju, a pominje se izgradnja naselja u Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i drugim većim gradovima. To bi u narednih nekoliko godina trebalo da smiri prenapregnuto tržište nekretnina, na kojem su cene stanova, kako starih tako i onih u novogradnji, u proseku za oko 30 odsto iznad realnih.

Procenjuje se da tržištu Srbije nedostaje najmanje 250.000 stanova, a ništa manje alarmantan nije ni podatak da u prestonici živi oko 150.000 podstanara od kojih su bar 30 odsto njih potencijalni kupci. Uslov da uđu u tu svojevrsnu utakmicu za kvadrate jesu povoljni krediti i niže cene stambenog prostora.

Pregovaranjem do izvođača radova

"Procedura izbora firmi koje će kao izvođači radova biti uključene u projekat masovne stanogradnje, precizno je definisana. Reč je o proceduri sa pregovaranjem, što znači da će Građevinska direkcija, koja je u ovom slučaju investitor, za pojedinačne poslove pozvati najmanje deset firmi iz te delatnosti, koje su prijavljene u registar i sa te liste izabrati onu koja u pregovorima ponudi najbolje uslove. Prilikom evidentiranja u registar, firme dokazuju svoje kapacitete, odnosno prijavljuju opremu, broj zaposlenih i reference. Na osnovu toga, svrstavaju se u kategoriju preduzeća koja mogu da rade, na primer na objektima do 800, 2.000, 5.000 ili više kvadrata", kaže Nemanja Komazec, državni sekretar u Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja.

Pozamašan spisak potencijalnih kupaca koji su počeli da se prijavljuju i pre nego što je realizacija projekta zvanično objavljena, svedoči u prilog tome da će i projekti koji su u najavi, imati svoje tržište.

"Pravo na kupovinu stana, čiji će kvadrat koštati manje od 1.290 evra, imaju svi punoletni građani, a jedino ograničenje je da jedna porodica može da kupi samo jedan stan. Prijavljeni će po redosledu rezervisanja biti pozivani u Direkciju i moći će da sklope ugovor, a ukoliko bude više zainteresovanih nego stanova, prednost će imati oni koji kupuju prvi stan", kažu u Građevinskoj direkciji.

Osim građana, za masovnu izgradnju stanova zainteresovane su i firme iz građevinske industrije, pre svega zato što žele da iskoriste paket pomoći koji će država ponuditi učesnicima u tom projektu. Ulaskom na sajt Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja može se videti da se do sada prijavilo više od 200 preduzeća iz različitih grana građevinske industrije, koja su zainteresovana da učestvuju u programu.

Sa tog spiska, Građevinska direkcija će u oktobru, kada se očekuje otvaranje tendera za izbor izvođača radova, izabrati firme kojima će ponuditi posao, pod uslovom da dostave najpovoljniju ponudu. U Direkciji odbacuju mogućnost da kompanije u ponudi dostave damping cene kako bi dobile posao, a da potom to „kompenzuju“ lošijim kvalitetom gradnje ili kroz „dodatne radove“, što je bio čest slučaj u tenderskoj proceduri.

„Za kvalitet i rokove izgradnje garantuje naša stručna služba, tako da ne postoji mogućnost da se cena kvadrata odrazi na kvalitet i rokove gradnje“, tvrde u Direkciji.

Odmah nakon izbora izvođača radova, kada bude poznata konačna cena kvadrata u naselju na Banjici, zainteresovani kupci moći će da kaparišu stan u pretprodaji, a za to će morati da izdvije pet odsto od ukupne vrednosti nekretnine. Oni koji kupuju za keš, imaće rok od mesec dana da isplate ceo iznos, dok će kupci koji se odluče za kredit na raspolaganju imati tri meseca počeka.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=09&dd=20&nav_id=459788
 
Kakva ce to skarabudzevina od stanova biti samo da nedobijemo poslije temu kao belvil gdje se stanar pisu zalopoljke :kafa:
 
@ Jovanovm Ti se obavezno pojavis na forumu da bi filozofirao o pitaj kojim sve ljudskim pravima. To, da li je takva zabrana moguca ili ne, i da li je ustavna, sta to mene interesuje.
Poenta drzavne stanogradnje je da podstanari priuste sebi stan pod povoljnijim uslovima, a ne da neko ko ima kintu nakupuje stanova a onda ih izdaje istim tim podstanarima. To, da li je zaista ovo pristupacno podstanarima, to je vidljivo po rezervacijama. Ili je mnogo bogatih, pa ti uzmi sam koja ti verzija odgovara.

@ La Grange To, sto je tvoj drugar zeleo stan u centru po svaku cenu, i sto se pritom preracunao i time zaje*******ao, je njegov problem. I moj cale je uzeo Seata na lizing, pa je rata porasla, jbg. takva je drzava. ali, da je uzeo Mercedes, vec bi ga odavno lizing kuca oduzela. Treba biti realan.
 
SRbija!!!!!Ovaj mislim BG pasaluk :D

Stanovi umesto traktora
N. PANTIĆ | 20. septembar 2010. 21:32 | Komentara: 0
Na parcelama IMR i IMT grad prenamenio zemljišta iz industrijskog u stambeno-komercijalno. Fabrike se sele u Barič


SRODNE VESTI

“Mrkonjićka“ bez vode i struje
Rekord naše propasti
Ovde više nema života
Mladima privremeni dom
Stanarine nikad manje
IZGRADNjA socijalno neprofitnih stanova na teritoriji glavnog grada, osim na lokaciji sada već bivše kasarne "4. juli", mogla bi već sledeće godine da počne i na parcelama gde se trenutno nalaze fabrike IMR i IMT. Grad Beograd izvršio je prenamenu ovog zemljišta iz industrijskog u stambeno-komercijalno, čime je sada, u Rakovici i Novom Beogradu, dostupno novih 77 hektara, pogodnih za gradnju jeftinijih kvadrata.


TROŠAK
KOLIKO će preseljenje fabrika u Barič koštati državu još nije poznato, ali prema nekim računicama koje su ranije iznosili nadležni u IMR, za transport i remont je potrebno oko 50 miliona evra. IMT i IMR trenutno u Novom Beogradu i Rakovici imaju oko 270.000 kvadratnih metara natkrivenog prostora u kome se proizvode traktori i motori.

Državni sekretar u Ministarstvu ekonomije Nebojša Ćirić potvrdio nam je da postoji plan da se nakon iseljenja IMT i IMR država uključi u gradnju socijalno neprofitnih stanova, slično kao što je već započeto na Voždovcu, na parceli kasarne "4. juli".

- Vlada Srbije i Ministarstvo ekonomije zauzeli su stav da IMT i IMR treba da se isele iz uže gradske zone u Barič i na tome se aktivno radi, a do prebacivanja proizvodnih pogona može doći već početkom naredne godine - kaže Ćirić. - Pored ispunjenja ekoloških standarda, na novoj lokaciji moguće je u nekom narednom periodu i proširiti proizvodnju.

Ideju države da se na još dve lokacije u prestonici grade jeftiniji kvadrati, podržaće i grad Beograd koji je već izvršio prenamenu zemljišta.

- Ukoliko se država odluči da gradi stanove na površini od 55 hektara na Novom Beogradu, gde se nalazila fabrika IMT, kao i na 22 hektara zemljišta u Rakovici, grad će brzo izaći u susret i izdaćemo sve neophodne dozvole, kao što je bio slučaj i sa kasarnom "4. juli" - rekao nam je Miroslav Čučković, član gradskog veća. - Naš cilj je takođe da se proizvodnja traktora proširi i modernizuje, tako da će kapaciteti nove fabrike u krugu preduzeća "Prva iskra" u Bariču biti oko 9.000 traktora godišnje. To je neophodno, jer samo na teritoriji glavnog grada postoji 15.000 registrovanih poljoprivrednih domaćinstava, pa je fabrika traktora potrebna Beogradu, ali i celoj Srbiji.


10.000 STANOVA

NA oko 42 hektara, kolika je bila parcela kasarne "4. juli", krajem avgusta započeta je izgradnja 4.578 stanova, a ukupna površina tog kompleksa dostići će površinu od oko 500 hiljada kvarata. Ako bi ovu računicu primenili i na 77 hektara gde se trenutno nalaze IMT i IMR, može se računati da u novim stambenim kompleksima bude izgrađeno oko 10.000 stanova.

http://novosti.rs/vesti/beograd.74.html:300848-Stanovi-umesto-traktora
 
@stf
Jeste, pojavim se, i nigde ne odlazim, da znaš! Mene interesuje da li je ustavna ili nije, jer od toga zavisi bezbednost lične svojine, od toga zavisi da li će ljudi želeti da se bave biznisom u ovoj zemlji, od toga zavisi moja penzija i moja starost, život moje dece. Mene ništa drugo ne štiti od koristoljublja drugih osim ustava, i nemam nameru od njega da odustanem, jer volim svoju zemlju i svoj grad. Želim da u njoj žive srećni i pošteni ljudi, a ne da sistem tera svakoga da bude pomalo prevarant.


Poenta drzavne stanogradnje je da podstanari priuste sebi stan pod povoljnijim uslovima, a ne da neko ko ima kintu nakupuje stanova a onda ih izdaje istim tim podstanarima. To, da li je zaista ovo pristupacno podstanarima, to je vidljivo po rezervacijama. Ili je mnogo bogatih, pa ti uzmi sam koja ti verzija odgovara.
Poenta ove stanogradnje je da nekom popuni džep, a ljudi se prijavljuju jer nemaju mnogo drugih opcija - tržište nije sigurno i nije slobodno. Ukoliko država bude subsidizirala kredit, pa tu subvenciju bude uslovljavala time da se stan ne izdaje, onda je to druga stvar - ali o tome se ovde ne priča. Mislim da je i jedan i drugi pristup pogrešan, i da treba raditi na smanjivanju cena u privatnom sektoru tako što će se bolje kontrolisati tržišna utakmica da bi bila ista za sve, ali to je misaona imenica. Ipak ti isti "investitori" koji iskorišćavaju svoje finansijsko-špekulantske pozicije su ljudi koji finansiraju marketinške kampanje stranaka - špekulantski kapitalizam, ako ti nije poznato, ima dugačko nasleđe u Evropi i Srbiji, a predstavlja jednu od glavnih prepreka urbanog razvoja.

Posebno je licemerno i vulgarno to shvatanje "neko se zaje*******ao" - da li se čovek zaje*******e kad dobije rak? kad mu se desi nesreća? kad ga udari auto? kad ga otpuste bez razloga, kad mu direktor na koga ne može da utiče sje*******e firmu? Mislim da nije pošteno, niti pametno za razvoj imati tako tobože leze-fer pristup prema ekonomiji, koji ustvari favorizuje određenu grupu ljudi (one koji donose odluke).
 
stf":3c8q2yi5 je napisao(la):
@ La Grange To, sto je tvoj drugar zeleo stan u centru po svaku cenu, i sto se pritom preracunao i time zaje*******ao, je njegov problem. I moj cale je uzeo Seata na lizing, pa je rata porasla, jbg. takva je drzava. ali, da je uzeo Mercedes, vec bi ga odavno lizing kuca oduzela. Treba biti realan.
Covek je realan, radi isti posao u istoj firmi ali ga je DRZAVA i Jelasic naterale na snalazenje jer su mu padom dinara smanjili platu i on je imao i plan B.. Naravno on je odmah taj stan izdao i sa tom rentom taj. stan sam sebe otplacuje. Otisao je na periferiju, naravno ima i plan C, ako ovako drzava nastavi vratice se kod roditelja a stan u centru ce nastaviti sam sebe da otplacuje.

Tako da mi nije jasno sta tebi nije realno, meni nije realno da ti drzava zabrani izdavanje stana, nije mi realno da je drazva dozvolila da tajkuni potplate Jelasica da gradjanima obori plate u odnosu na evro!? Ne mozes da kazes, jbg. takva je drzava, kako su npr. u Crnoj Gori plate vezane za evro, sto se nasi ne ugledaju na Crnu Goru a ja mogu da kazem jbg. nisam rodjen u Crnoj Gori!?

U Crnoj Gori ii Podgorici mas projektat slican projektu na Vozdovcu samo se zove „Hiljadu plus“, i samo je cena 900 evra po kvadratu, sto opet gradjani Srbije da budu najgori... otud je nastala ona narodna... "kad nema devojke, dobra je i baba"...
 
Evro u Crnoj Gori je "kaubojski" uveden. Valuta u Srbiji je dinar i evro moze da postane valuta samo i kada se ispune ostri uslovi Evropske monetarne unije. Mislim da conspiracy theory o obaranju vrednosti dinara (tajkuni potplatili Jelasica, yeah right) ne lezi. Cak i ako pogledas ekonomske tekstove u poslednjih nekoliko godina, videces da se uglavnom NBS "optuzuje" da drzi jak dinar u korist tajkuna (uvoznika), a ne obrnuto. Ukratko, problem Srbije nije dinar, vec slaba ekonomija.

Sto se tice drzavne stanogradnje, uopste ne gledam sa simpatijama na taj projekat. Pod jedan, stanovi niti su socijalni, niti su neprofitni. Naprotiv.

Zatim, hektari zemljista odlaze u nepovrat. Cilj ovakvih projekata je samo da se izgrade. Krajnji produkt - kako to sve izgleda i kakav je kvalitet zivota u tim naseljima - je irelevantan. Kakvo samo naselje moze da nikne na mestu IMT-a!? Pa, to bi trebalo da ide na medjunarodni arhitektonski konkurs. Umesto toga, nici ce kosnice koje ce biti projektovane na pauzama za kafu u CIP-u.

I najvaznije - ovakav projekat stimulisanja gradjevinske industrije je skroz naopak. Moze se reci da je konkurencija dobrodosla dosadasnjim sumnjivim invetitorima i ekstraprofiterima u stanogradnji. Ali mi dolazimo u opasnost da se drzava pretvori u monopolistu u stanogradnji (ako uz Vozdovac dodamo IMT i IMR, to je 15.000 novih stanova u kratkom vremenskom periodu!!!). Nije sporno da se drzava kroz neke programe ukljuci, ali je za mene sporno da potpuno preuzme trziste i ugasi privatnu inicijativu. Uz to, motivisanje gradjevinske industrije se moze postici i kroz razna druga polja na kojima je drzava neefikasna - pojednostavljenje birokratskih zavrzlama koje su lakmus papir za korupciju, redovno izmirivanje obaveza prema izvodjacima radova (drzava najvise i duguje gradjevini), privlacenje stranih investitora i poboljsanje u ostalim ekonomskim granama koje uvek kao efekat povlaci i pojacanu gradjevinbsku aktivnost - (fabrike treba neko i da izgradi, kao i puteve i ostalu infrastrukturu oko njih, novozaposleni radnici treba negde da zive i da trose pare sto povecava potrebu za stanovima, maloprodajnim, kulturnim i sl. objektima....)
 
@ Jovanovm Nazalost, koliko je samo puta od vrha drzave prekrsen ustav ove godine. I ko odgovara? Niko. Kao sto i saobracajna milicija ne primenjuje zakon na svim gradjanima, vec na sirotinji.
Ja nisam govorio o poenti drzavne stanogradnje kod nas, vec njenu svrhu u definiciji: smanjenje vestacki odrzavanih cena nekretnina, pokretanje gradjevinske operative, i odomljavanja podstanara.
Tom zabranom, drzava pokusava da spreci dalje eksploatisanje podstanara,od strane ljudi sa kintom.Ja zaista ne vidim sta je tu lose.

@ Jovanovm i La Grange Kada se uzima kredit ili lizing, mora se biti vrlo oprezan, i pametan. Pobogu La Grange, pa tvoj drugar je dobro znao gde zivi i sta ce se sigurno desiti za par godina. Kada se ulece u kredit, mora se racunati na oscilacije kursa, jer je to neminovno, a ne racunati sledecih 20 godina na osnovu sadasnje plate. To je vrlo neodgovorno, i na takvim ljudima lizing kuce i banke se i bogate. Zato sam rekao da treba biti realan. i mudar.

A sto se tice zabrane izdavanja, tu se slazem sa drzavom. Prednost pri kupovini ovih stanova ce imati oni ljudi koji kupiju prvi stan. Pa zasto bi ga oni izdavali posle toga. Ako dodju u sranje prodace ga, ili sta vec. Kupiti stan na kredit, i posle ga iznajmljivati da bi ga otplatio je gore nego biti podstanar.
 
stf":24if2p38 je napisao(la):
A sto se tice zabrane izdavanja, tu se slazem sa drzavom. Prednost pri kupovini ovih stanova ce imati oni ljudi koji kupiju prvi stan. Pa zasto bi ga oni izdavali posle toga. Ako dodju u sranje prodace ga, ili sta vec. Kupiti stan na kredit, i posle ga iznajmljivati da bi ga otplatio je gore nego biti podstanar.
predosnost pri kupovini da, mene zanima kako ce drzava nakon sto neko posteno konkurise, plati stan i dobije kljuceve spreciti vlasnika da stan koristi kako mu je volja. ovo je neko vec pitao i ti ne dajes nikakav smislen odgovor vec se samo slazes sa drzavom, sto je jako lepo i drzava je sigurno ganuta tim cinom slaganja. znaci da li se planiraju iznenadne posete, skrivene kamere, identifikacija pomocu zenica.. mozda tebi ovo zvuci kao sprdnja ali zaista me zanima. cinom kupovine prvog stana taj neko automatski ispada sa svih slicnih lista ubuduce a sa svojom imovinom ce, nadam se, moci da radi sta zeli. ovo pisem kao potstanar koji u sledecih nekoliko godina planira da resi pitanje svog zivotnog prostora, da se odmah razumemo. sta ako ja npr sad resim da kupim taj stan, udjem u proceduru, platim i uselim se a onda u nekom razumnom roku zavrsim skudski spor oko nekretnine koju nasledjujem a koji vodim nekoliko godina.. i resim da npr ja koristim tu drugu nekretninu a ovu kupljenu ustupim bratu ili krenem da izdajem kako bih imao novca da pokrenem neki mali privatni biznis. mene niko naravno ne tera da kupim tj stan tu ali ako mi je to prva nekretnina i bla, bla.. ispunjavam sve uslove, cisto da cistije ne moze biti i nor bas zelim da zivim u tom kraju, a ne npr na novom beogradu ili banovom brdu.. sta sam ja u tom slucaju, kriminalac.. ocu li morati da vratim taj stan, na koji nacin cu ja biti obestecen u tom slucaju.. ovo su vrlo ozbiljne stvari i umesto da se stvari postave cisto od starta stvara se prostor za mahinacije.

ne znam da li si svestan da svojim slaganjem sa drzavom u stvari pomazes lopove i kriminalce i lovce u mutnom. iz tvojih postova mi se ne cini da si jedan od takvih pa iskreno zelim da znam cime si motivisan, moguce je da sam ja glup i slep kod ociju pa mi malo pomoci ne bi skodilo. ne sporim pravo drzave da ogranici raspolaganje licne svojine gradjana (ova drzava je cirkus i ljudi na vlasti ovde misle da su mali bogovi) samo bih zeleo da znam pravila igre. ova sprdnja sa kao rezervacijama i kaparama jako lici na uvod u novu epizodu insajdera... unapred zahvalan na eventualnom odgovoru
 
Vrh