Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Jao, jao... da li ovo uopšte čitati i šta reći a ne zaplakati...
Pa kako može u Surčinu na 180ha da se izgradi 30.000 stanova i to u jednospratnim zgradama, a na Voždovcu stalo manje od 5.000 na 42ha, i to u gusto spakovanim šestospratnicama. Kakve će to biti kućice, možda duplex favele sa razmakom od 0.5m između.
Ovo na Miljakovcu je najinteresantnije, biće pored novih Kolingovih zgrada i za male stanove trebaće jaka veza (možda i malo para). Mada, ako se pare drže u banci i oroče na 2 godine, koliko će min. trajati izgradnja (ako se uopšte i završi), 2012. biće na raspolaganju nekih 15% para više, a cela Srbija i njene cene nekretnina u još većem q..cu nego sada tako da...
Sada su dali nešto preciznije podatke o broju stanova i cenama za Tractorville tako da ko ne voli Voždovac, ima pod istim uslovima i na N.Bg.
 
Ovo na Miljakovcu je najinteresantnije, biće pored novih Kolingovih zgrada i za male stanove trebaće jaka veza (možda i malo para).
Pa ne baš pored, nego na drugoj strani brda, iza šume. Odatle ima baš da se šipči do prevoza i prodavnice... (ako je u pitanju Miljakovac III).
 
Khm...Kolko znah poterace neke puteve kroz sumu,ne brini se...Ko hebe sto je zasticena kao gradska suma istim nivoom zastite kao Banjicka...
 
Već su asfaltirali put do M3 koji je nekad bio šljunkovit (šljunčani?) kada su poterali autobus do onde i napravili okretnicu. Čuo sam da je neki baja u opštini kupio kuću tamo, pa zato...
 
Sledeće nedelje odluka o izmeštanju fabrika IMT i IMR
Umesto traktora stambeni kvadrati
AUTOR: ZLATIJA VUKOVIĆ
Kada će fabrike IMT iz Novog Beograda i IMR iz Rakovice biti izmeštene u Barajevo, znaće se sledeće sedmice. Konačnu odluku o tome doneće Ministarstvo urbanizma i prostornog planiranja i Ministarstvo ekonomije koja će u saradnji sa Gradom utvrditi tačnu lokaciju, kada će početi preseljenje, kao i koliko će ono trajati. Beograd je već izvršio prenamenu ovog zemljišta iz industrijskog u stambeno-komercijalno i tako dobio novih 77 hektara za izgradnju jeftinih stanova.

- U interesu nam je da se 36 hektara na eksluzivnoj lokaciji kod „Airport City“ proda po tržišnoj ceni, a ne da se pojavi neki investitor koji će za male pare kupiti fabriku koja je u dugovima, i za bagatelu dobiti zemljište na atraktivnoj lokaciji - kaže za Danas Miroslav Čučković, član gradskog veća.

IMT i IMR trenutno u Novom Beogradu i Rakovici imaju oko 270.000 kvadratnih metara natkrivenog prostora u kome se proizvode traktori i motori.

Prema rečima državnog sekretara u Ministarstvu ekonomije postoji plan prema kome bi se država uključila u gradnju socijalno neprofitnih stanova, ako što je to već započeto na parceli kasarne „4. juli“ na Voždovcu.

- Ideju države da se na još dve lokacije u prestonici grade jeftiniji kvadrati, podržaće i grad Beograd koji je već izvršio prenamenu zemljišta. Naime, ukoliko država odluči da gradi stanove na površini od 55 hektara na Novom Beogradu, gde se nalazila fabrika IMT, kao i na 22 hektara zemljišta u Rakovici, grad će brzo izaći u susret i izdaćemo sve neophodne dozvole, kao što je bio slučaj i sa kasarnom „4. juli“ - kaže Čučković.

Ranije je postojala ideja da se IMT preseli u pogone u Rakovici, ali zbog malog prostora od toga se odustalo, a trenutno jedna od najboljih varijanti je Barič.

- Menadžment IMT kaže da postoje tehnički problemi oko izmeštanja mašina, jer neke ne bi mogle ponovo da se sastave nakon preseljenja - kaže naš sagovornik.

On napominje da Grad želi da od novca od prodaje zemljišta uloži u obnovu mašina za proizvodnju traktora i da se proizvodnja traktora proširi i modernizuje kako bi nova fabrika godišnje mogla da proizvede oko 9.000 traktora.

- Proizvodnja ovog broja traktora nam je neophodna, jer samo na teritoriji glavnog grada postoji 15.000 registrovanih poljoprivrednih domaćinstava, pa je fabrika traktora potrebna Beogradu, ali i celoj Srbiji - navodi Čučković.

Prema njegovim rečima trenutno se rade analize o tome koliko bi koštalo preseljenje mašina iz ove dve fabrike, ali i koliko bi preseljenje trajalo.

- Za preseljenje će nam trebati dva do tri meseca. Podsećanja radi, IKL se preselio u Barajevo za 40 dana - rekao je Čučković.

http://www.danas.rs/danasrs/srbija/beograd/umesto_traktora_stambeni_kvadrati.39.html?news_id=200417
 
vucko":1squ5ct5 je napisao(la):
Kada će fabrike IMT iz Novog Beograda i IMR iz Rakovice biti izmeštene u Barajevo, znaće se sledeće sedmice. Konačnu odluku o tome doneće Ministarstvo urbanizma i prostornog planiranja i Ministarstvo ekonomije koja će u saradnji sa Gradom utvrditi tačnu lokaciju, kada će početi preseljenje, kao i koliko će ono trajati.
Pa dvoumim se šta da predložim, obe lokacije su mi nekako daleko...
Grado. :)
 
Ovako je izgledalo pre godinu dana:



Izvinite na losem kvalitetu slika ali ganjao sam pejzaz i zalazak sunca pa osvetljenje nije najbolje. A ove su od danas:



Taj pejzaz i zalazak sunca koji sam ranije slikao je izgledao nekako ovako :


je*******iga, sada ce tu da nacickaju 5.000 stanova tako da od pejzaza nista... :violina: Ali ce bar malo da srede infrastrukturu u naselju...
 
shomi27":jiywtpik je napisao(la):
ovo je danasnji pogled sa terase srusena je i ta zgrada u koju sam gledao celih 25 godina
Posto vidim da si iz tog kraja, zanima me kako je ta kasarna prosla za vreme NATO agresije, tj. da ii su na nju padale bombe?
 
La Grange":22mgwn4z je napisao(la):
shomi27":22mgwn4z je napisao(la):
ovo je danasnji pogled sa terase srusena je i ta zgrada u koju sam gledao celih 25 godina
Posto vidim da si iz tog kraja, zanima me kako je ta kasarna prosla za vreme NATO agresije, tj. da ii su na nju padale bombe?
Nazalost, ne mogu da ti odgovorim na to pitanje... Nisam iz Brace Jerkovic, ovde sam se doselio 2003. godine... Pre toga sam ziveo na Vidikovcu 18 godina (tamo se i rodio) tako da ne znam nista vezano za bombardovanje. Mada, posmatrajuci dvogledom kasarnu prethodnih godina (neko vreme su tu bili i tenkovi, pa su radili i kao neke vezbe na tom poligonu/na velikoj cistini) sve mi je delovalo netaknuto.
 
Ako mislis na gadjanje osiromasenim uranijumom nije ga bilo na podrucju Beograda.Tako je gadjana i kasarna na Zvezdari u sumi...Nemoj se brinuti oko toga.
 
kasarna je gadjana prvog dana,ali na svu srecu nije eksplodirala.zove mene sveca sledeci dan iz engleske i kaze na bbc su rekli da je pogodjena kasarna 4 april. i tako da su sva desavanja pre znale strani mediji od nasih,ili moze biti da nasi nisu hteli to da kazu.ko ce ga znati
 
Tačno. Posle toga više nije bilo napada na tu kasarnu.
Inače, gašenje ove kasarne rekao bih nije gubitak za Vojsku, jer je posebno posle 1999. bila jezivo prazna i održavana na mišiće. Prosto, vojska za kakvu je izgrađena više ne postoji.

Zgrade su bile u vrlo lošem stanju, posebno one za smeštaj vojnika. To je još 1999. bilo toliko propalo da ne biste poverovali, a i kasnije je izgledalo kao da će se urušiti samo od sebe. Da ne govorimo o (ne)funkcionalnosti raznih objekata potrebnih za kasarnu, kao što su kotlarnica, kupatilo isl.

Doduše, moram reći da mi je teško da zamislim da tamo sada nema više ničega od svega toga?? Baš sam šokiran fotografijama.
 
nije ni cudo sto ce bas blizu tog kompleksa nici i treci shoping mall u beogradu,uskoro i od same Trosarine napraviti drugi centrar grada :)
 
jovanovm":1ubj0cy6 je napisao(la):
Ovo na Miljakovcu je najinteresantnije, biće pored novih Kolingovih zgrada i za male stanove trebaće jaka veza (možda i malo para).
Pa ne baš pored, nego na drugoj strani brda, iza šume. Odatle ima baš da se šipči do prevoza i prodavnice... (ako je u pitanju Miljakovac III).
Pa Kolingove zgrade su na Miljakovcu III. Na drugoj strani brda, iza šume, već su izgrađene privatne kuće i ne znam ima li tu mesta za novo naselje, ali ko će ga znati, možda i ima, Miljakovac III se proteže skroooz do iza šume o-ho-hooo.
Bilo bi jako lepo i korisno kada bi ovu stvar jasno razjasnili i ako ima neko ko ima prave i sigurne informacije...
Evo šta piše na Kolingovom sajtu, na osnovu čega sam ja zaključio da je tih 15-16 ha baš tu pored:

Stambeno naselje Miljakovac

Na južnom obodu kompaktne gradske teritorije Beograda, naslanjajući se istočno na Vukasovićevu ulicu i naselje Miljakovac II, na neizgrađenom zemljištu od oko 20 ha, od kojih 3 ha pripada Kompaniji KOLING, planirana je izgradnja potpuno novog stambenog naselja „Miljakovac III” kapaciteta oko 40.000 m2.

Lokacija za izgradnju ovog naselja ima odlične prirodne potencijale: nalazi se na izvanrednoj padini sa otvorenim vizurama prema Avali i Manastirskoj šumi. Sa istočne strane lokacije je zelenilo uz regulaciju Jelezovačkog potoka, sa južne je Manastirska šuma, a sa severne strane je planirani sportsko rekreativni centar (sada zelene površine) koji će, po realizaciji, povećati atraktivnost naselja.

Mada, možda i ne treba da reklamiram ovo previše jer ja nemam nikakvu vezu tako da lako mogu da izvisim ako odlučim da pazarim tu jedan stančić... :(
Ali, kakva im je dinamika, neće to skoro. A i imaćemo vremena da pratimo kako će proći Dulvillijanci.
 
shomi27":3efabl35 je napisao(la):
kasarna je gadjana prvog dana,ali na svu srecu nije eksplodirala
Kako mislis nije eksplodirala? Padali projektili na nju ali ni jedan nije eksplodirao?



@vucko

Da to pitam zbog osiromasenog uranijuma.
 
samo je jedan projektil pao na kasarnu .ne znam da li je tomahavk ili izrucen iz aviona.tacno nije eksplodirao,lose su zasrafili bojevu glavu
 
takodje stoji i dalje jedan projektil kod kasarne na Zvezdari,i to u stambenoj kuci.I dalje nije uklonjen,ocigledno ni njemu ne zasrafize dobro glavu.Sreca u nesreci...

Osiromaseni uranijum je samo koriscen u nasoj juznoj pokrajini i u dva gradica koji se nalaze istocno od nje,ako te zanimaju detalji vidi na wikipediji.Nema brige oko toga.
 
vucko":2knokj87 je napisao(la):
Osiromaseni uranijum je samo koriscen u nasoj juznoj pokrajini i u dva gradica koji se nalaze istocno od nje,ako te zanimaju detalji vidi na wikipediji.Nema brige oko toga.
Ma to sto ti NATO kaze da nisu koristili osiromaseni uranijum, mozes macku o rep da okacis. Ja da sam NATO general, prvi bi, vojene objekte kokao sa osiromasenim uranijumom jer su tu skladisa od armiranog betona i jedino takva municija moze da probije takva skladista. Kako ces i oklopna vozila da unisatavas nego municijom sa osiromasenim uranijumom.

Konkretno u okolini Beograda - u Ralji, NATO je gadjao kasarnu, omasio je i pogodio kucu pored kasane i nastradali su civili, elem tada je i na teren prva izasla i cetvoroclana zdrastvena ekipa, sve cetvoro je u sledecim godinama umrlo, poslednji iz te ekipe je koja je prva izasla na teren je umro prosle godine... tako ti nekome drugom pricaj da nije koriscen uranijum u okolini Beograda.
 
Vrh