Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Država može da spreči otuđeje nekretnine u nekom roku, recimo 5 godina.

Da spreči izdavanje, nema šanse.
 
stf":u1j39ubf je napisao(la):
@ Jovanovm Nazalost, koliko je samo puta od vrha drzave prekrsen ustav ove godine. I ko odgovara? Niko.
Jer Ustav malo ko brani.

Kao sto i saobracajna milicija ne primenjuje zakon na svim gradjanima, vec na sirotinji.
Jer se sirotinja ne organizuje, politicki nipodastava i marginalizuje.

Ja nisam govorio o poenti drzavne stanogradnje kod nas, vec njenu svrhu u definiciji: smanjenje vestacki odrzavanih cena nekretnina, pokretanje gradjevinske operative, i odomljavanja podstanara.
Tri korisna cilja, i tri stvari koje ovaj projekat NECE uraditi.
Tom zabranom, drzava pokusava da spreci dalje eksploatisanje podstanara,od strane ljudi sa kintom.Ja zaista ne vidim sta je tu lose.
Pokusava da donese na snagu pravilo kojim arbitrarno krsi ustavni poredak na cemu se zasniva premisa vlasti. U tom smislu, drzava pokazuje da su ustav i zakoni smesni, tj. da ne postoji razlika izmedju vlasti i zakona. Nece oni kontrolisati da li neko izdaje stan, ali ovako se ostavlja prostor da se "ilegalnost" tog cina koristi kao prinuda u neke druge mere - tj. nekom je dozvoljeno da krsi zakon, jerbo ga niko nece goniti, a nekom nije jer ce ga neko maltretirati upravo iz tog razloga. Kao sto sam rekao - vlast te tera da budes kriminalac, da bi tako odrzavala sistem autoriteta koji njima puni, a nama prazni dzepove.

@ Jovanovm i La Grange Kada se uzima kredit ili lizing, mora se biti vrlo oprezan, i pametan. Pobogu La Grange, pa tvoj drugar je dobro znao gde zivi i sta ce se sigurno desiti za par godina. Kada se ulece u kredit, mora se racunati na oscilacije kursa, jer je to neminovno, a ne racunati sledecih 20 godina na osnovu sadasnje plate. To je vrlo neodgovorno, i na takvim ljudima lizing kuce i banke se i bogate. Zato sam rekao da treba biti realan. i mudar.
Nijedna ekonomska novina nije predvidjala da ce srpska paluta pasti najvise od svih evropskih valuta posle ekonomske krize. Sama kriza nije bila predvidljiva, vec ubrzan ekonomski rast. Kredit je tada bila odgovorna odluka - uostalom, zar ces reci da su Lehman Brothers ili Wachovia zaposljavali neodgovorne i neozbiljne ekonomske analiticare?

A sto se tice zabrane izdavanja, tu se slazem sa drzavom. Prednost pri kupovini ovih stanova ce imati oni ljudi koji kupiju prvi stan. Pa zasto bi ga oni izdavali posle toga. Ako dodju u sranje prodace ga, ili sta vec. Kupiti stan na kredit, i posle ga iznajmljivati da bi ga otplatio je gore nego biti podstanar.
Zivis u roditeljskoj kuci, jos uvek nemas bracnog druga ili nemate potomstvo - sasvim ima logike da bi kupio stan i pokusao da trzisno ofsetujes razliku u ceni stana bar na par godina tako sto smanjis licni komfor (zivis sa roditeljima) naustrb buduce ustedjevine (rate kredita koju bi inace placao za stan). To je ekonomski vrlo odgovorna praksa, koja bi finansijski najvise pomogla upravo mladim parovima.

Postoji dva razloga zasto je ovo losa odluka - ustavno i zakonski je nepravilna, i kontraproduktivna je ukoliko zelimo da pomognemo kupcima prvog stana.
 
jovanovm":tekqeqs5 je napisao(la):
Nijedna ekonomska novina nije predvidjala da ce srpska paluta pasti najvise od svih evropskih valuta posle ekonomske krize. Sama kriza nije bila predvidljiva, vec ubrzan ekonomski rast. Kredit je tada bila odgovorna odluka - uostalom, zar ces reci da su Lehman Brothers ili Wachovia zaposljavali neodgovorne i neozbiljne ekonomske analiticare?
Ocigledno jesu, cim su onako pukli. Nije kriza pala s neba, neko ju je napravio. Izmedju ostalog upravo ti iz Lemana i Vahovije.
 
@hazard
Poenta komentara je da ti ljudi nisu sigurno planirali da se zaje*******u. Znam ljude koji su radili tamo, i oni sigurno nisu želeli da izgube posao, kao što im se desilo - greške i rizike su pravili drugi ljudi koji su, na kraju, odlučivali o njihovim sudbinama. (i, kaže se Liman, ne Leman :))

Socijalni status se lako menja u kapitalističkim ekonomijama, posebno u prostorima kao naš, koji su u tranziciji. U tom smislu, mislim da je apsolutno kontraproduktivna primena radikalnog shvatanja kapitalizma koji sugeriše maksimalnu individualnu odgovornost, jer čovek se uvek nalazi u socijalnim-poslovnim grupama koje određuju njegov uspeh. Šta meni vredi što sam najbolji trgovac u Srbiji, kad moram da se takmičim sa Miškovićem? Šta mi vredi što sam potpisao ugovor da razvlačim optičke kablove kad me blokira interesni lobi EPS-a i grupa oko Šutanovca?

E sad, zamisli tu situaciju, samo u manjoj, individualnoj razmeri.
 
Ja sam izjavio da je zabrana izdavanja dobra odluka, ali moram sada da naglasim U TEORIJI, jer upadamo u raspravu, a nismo na suprotnim stranama.
Zasto u teoriji. Jer, da smo normalna drzava, kao sto nismo, i da se rate kredita ne povecavaju, onda bi ova odluka bila korektna, jer bi upravo sprecila ono sto ja pricam. Kako se kod nas desavaju slucajevi Le Granginog druga, zabrane nikako ne treba stavljati, upravo zbog ovakvih slucajeva.
Ja sam pricao vise u afektu, jer sam bio dosta godina podstanar, dok su stanove dobijali ljudi koji su vec tad imali 3, 4 komada. Na kraju smo bukvalno proterani na periferiju, gde smo i danas. Izvinjavam se ako sam nekoga uvredio.
 
Za pet hiljada stanova planiranih da budu izgrađeni na Voždovcu prijavilo se osam hiljada građana,

u Oku ekonomije odgovaraju: Oliver Dulić, ministar zaštite životne sredine i prostornog planiranja, Goran Dugandžija, predsednik Odbora za visokogradnju Privredne komore Srbije i Slavko Carić, predsednik IO Erste banke.

Preuzmi video:
http://www.rts.rs/upload/storyBoxFileData/2010/09/21/7655510/Oko ekonomije 220910.flv
62.88MB
 
Ne vredi to gledati,dulic zna svoj posao koliko ja o operaciji katarakte...
 
Evo komentara po kome sada znamo koji je kvalitet sa arhitektonskog aspekta dok cemo gradjevinski komentarisati nesto slicno temi belville kada sazidaju to naselje

-Kako da se obezbedi kad pravite stanove za one koji imaju pare. Bio sam u GDS i video projekat koji je ocajan. Npr. 1.5 stan ima 53 m2, a dvosoban (koji ima dnevnu i jednu spavacu sobu) 64m2, dok su trosobni od 84m2, 86m2 i cak 96m2. Pa ko je lud da kupi stanove ovolike kvadrature, a ovako lose strukture. Pri tom ni u jednom stanu ni kuhinja, ni kupatilo nemaju prozor. A bas sam se ponadao da ce ovo biti dobar projekat i naravno prijavio se medju prvima. Ali dzaba, kad su nesposobnost i neodgovornost prisutne gde god se okrenes u ovoj nasoj zemlji.
(Besan, 23. septembar 2010 09:24)
 
a sta se moze ocekivati kada se glavni projekat uradi za 40 dana (ako ne i manje).Mrzim kada stalno bogoradim na ovom forumu, ali zaista ne mogu da cutim
 
vucko":3hl4x24g je napisao(la):
Npr. 1.5 stan ima 53 m2, a dvosoban (koji ima dnevnu i jednu spavacu sobu) 64m2, dok su trosobni od 84m2, 86m2 i cak 96m2. Pa ko je lud da kupi stanove ovolike kvadrature, a ovako lose strukture. Pri tom ni u jednom stanu ni kuhinja, ni kupatilo nemaju prozor.
Ako ima manje prozora, gradnja ce da kosta manje, znate li posto je jedan prozor? Ako ima manje pregradnih zidova, gradnja ce da kosta manje, da ima jos jedna soba, morali bi da ugrade jos jedna vrata, jos strujnih mesta, jos prozora, a to kosta.

Verovatno ce biti stavljen i najjeftiniji parket, najjeftinija keramika...

Kada reklamiraju ove stanove, slogan moze da im bude: "Ustedjeno na svemu". Sve ce igledati SOCIJALNO!
 
Možda će to biti stanovi salonskog tipa pa je zato tako mala struktura, a velika kvadratura :p
Da li je neko proverio visinu plafona :cool:
 
Visina plafona ce biti 205, pa ko je preko togas, ne moze da dobije subvenciju.
Ovo tek sad ne vredi 1290 evra. Kod mene na periferiji lux gradnja kosta 890. A i tim investitorima se itekako isplati, pa oni koji zele ove stanove na Vozdovcu, neka znaju da ce biti podebelo nasamareni i opljackani.
 
Stanovi i za Vojsku i izbeglice

Beograd -- Konkurs za kupovinu socijalno neprofitnih stanova čija se izgradnja finansira iz gradskog budžeta, od sad će biti otvoren i za pripadnike Vojske i Žandarmerije.

U novim kategorijama sugrađana koji na ovaj način mogu doći do krova nad glavom nalaze se i izbeglice, roditelji dece sa psihofizičkom ometenošću, a veći broj stanova namenjen je i mladim bračnim parovima.

Odbornici Skupštine grada na poslednjoj sednici usvojili su i odluku da se umesto planiranih 2.000 socijalno neprofitnih stanova izgradi 50 više. U odnosu na prethodne konkurse korigovano je i bodovanje. Još nije poznat tačan datum novog konkursa za kupovinu jeftinijih kvadrata, ali posle prolaska "kroz" Skupštinu moglo bi se očekivati da bude raspisan već u novembru.

Prema rečima Zvezdane Rajović iz Sekretarijata za imovinsko-pravne poslove, drugačija preraspodela stanova predviđena je zato što postoje "ranjive" kategorije stanovništva, koje ne mogu na drugačiji način da reše svoje stambeno pitanje.

"Najznačajnije uvećanje je predviđeno za mlade bračne parove, koji će imati na raspalaganju 330 stanova, umesto dosadašnjih 45, dok će ratni vojni invalidi, umesto 25 imati na raspalaganju 60 stanova", kaže Zvezdana Rajović i dodaje da će "takođe, roditelji, usvojioci i staratelji lica sa psihofizičkom ometenošću moći da konkurišu za 10 stanova umesto predviđenih pet".

Rajovićeva je dodala da će svi oni koji su ranije prošli konkurs, a nisu zaključili ugovore moći da ih zaključe prema uslovima koji su važili u vreme raspisivanja konkursa.

Socijalno neprofitni stanovi prodaju se po proizvodnim cenama, koja se utvrđuje posle izdavanja upotrebne dozvole. Ona obuhvata troškove opremanja lokacije za izgradnju, projektovanje objekta, cenu izvođenja radova i infrastrukturnog opremanja lokacije. Sugrađani koji su već kupili stanove čija je izgradnja finasirana iz gradskog budžeta za stambene objekte u Bloku 61, kvadratni metar su plaćali oko 1.000 evra.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=09&dd=25&nav_id=460971
 
Dulić: U Srbiji treba izgradi 50.000 jeftinih stanova

Tanjug | 27. 09. 2010. - 10:50h | Foto: M. Jošida | Komentara: 25
Ministar za životnu sredinu i prostorno planiranje Oliver Dulić izjavio je da u Srbiji treba izgraditi 50.000 jeftinih stanova i da su u glavnom gradu potencijalne lokacije, pored Voždovca, na Miljakovcu i zemljište IMT - a na Novom Beogradu.


Dulić je kazao da je cilj da se porodicama sa prosečnim primanjima u Srbiji obezbedi da dođu do stana pod povoljnijim uslovima od tržišnih, kao i da su slični projekti jeftine stanogradnje, pored Beograda, planirani i u Novom Sadu, Čačku i Nišu.

"Na Novom Beogradu, gde bi cena kvadrata bila ista ili niža (nego što je na prostoru bivše kasarne '4. juli' na Voždovcu - do 1.290 evra po kvadratu), imamo problem s imovinsko-pravnim odnosima, razgovaramo sa stečajnim upravnikom i ako postignemo dobru cenu zemljišta sledeće godine ćemo otvoriti gradilište", naveo je ministar.

Dulić je u intervjuu za današnji broj lista "24 sata" kazao da se za oko 5.000 stanova koji će biti izgrađeni na Voždovcu prijavilo oko 8.000 ljudi i da će oni koji ne budu na toj lokaciji kupili stan moći da konkurišu za nove stanove koji će se graditi na Novom Beogradu.

Prvi koji su se prijavili za stanove na Voždovcu, prema njegovim rečima, imaće prednost, ali će biti važno da u roku od tri meseca reše odnos sa bankom ili plate stan u gotovini.

"Nije tačno da će kupci stanova morati da otplaćuju kredit sada, a da paralelno s tim čekaju 16 meseci da se zgrada završi i plaćaju kiriju. Banke su ponudile uslove u kojima kupci, kojima se odobrava kredit, potpisuju ugovor i postaju vlasnici stanova koji su u izgradnji, a ratu za kredit počinju da plaćaju kad stan bude gotov", istakao je Dulić.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/209089/Dulic-U-Srbiji-treba-izgradi-50000-jeftinih-stanova

Covek je prs'o...
 
Celu vladu je zarazio,a izgleda da je i djileta dokacilo...
 
Sada se prvi put posle duže vremena ponovo pominje lokacija na Miljakovcu. Ne znam da li misli na onu od Srbijašuma gore na brdu pored šume ili nešto dole u rupi, na placu onih velikih fabrika. Bilokakobilo, to je IV. zona i cena sa PDVom ne može biti veća od 945e/m2. Jedino mi čudno da baš sada pokreće tu lokaciju, a naročito onu kod IMTa, sa najavom još nižih cena od Voždovca, bez obzira na zonu u kojoj se nalazi, imajući u vidu da do sada još uvek ništa nije prodao.
Sveusvemu, ovaj ministar definitivno nije baš ''u libelu'' i jako mi je teško razumeti šta on zapravo želi da kaže, još teže shvatiti šta on zapravo radi, a verujem da ni njemu ništa nije jasno.
Samo da Belvilijaneri ne čitaju ovu temu i najavu cena još nižih od 1200e/m2 za nove stanove kod njih u komšiluku, pa još uz subvenciju kredita... A tek stari stanovi, koliko će njima da padne cena? Najgore bi bilo ako se ništa od toga ne realizuje, a psihologija učini svoje i blokira ionako blokirano tržište nekretnina. Mislim da ovaj ministar pokušava na sve moguće i nemoguće načine, bez obzira na efekte i posledice, da izvuče žive pare iz banaka i od građana i malo ih zavrti i tako ubere nešto PDVa i zaposli malo gr. operative sa kolateralima.
 
DRŽAVA PLANIRA GRADNJU STANOVA NA JOŠ TRI LOKACIJE U GRADU
Kvadrat u Surčinu koštaće 700 evra

Boris Vuković | 29. 09. 2010. - 00:02h | Foto: N. Kojadinović | Komentara: 0
Uporedo sa izgradnjom stanova u naselju “Stepa Stepanović” na Voždovcu, država planira da gradi stanove u još tri naselja u Beogradu. Na Miljakovcu, kod Vukasovićeve ulice, gradiće se stanovi koji će koštati 945 evra po kvadratu. Zatim u Novom Beogradu na zemljištu fabrike “IMT” kod Zemunske ulice i cena kvadrata iznosiće 1.290 evra. Međutim, najavljena je izgradnja i 30 hiljada manjih stambenih jedinica, kućica, na 180 hektara u Surčinu, gde će kvadrat koštati maksimalno 700 evra.


Stanovi bi trebalo da budu građeni u Novom Beogradu na zemljištu fabrike „IMT”
Kako “Blic” saznaje, Ministarstvo prostornog planiranja vodi ozbiljne pregovore sa Ministarstvom odbrane kako bi po istom principu, kao u kasarni “Stepa Stepanović” krenuli u izgradnju stanova na mestu stare kasarne u Surčinu. Na parceli oko 180 hektara, planirano je da bude izgrađeno oko 30.000 stanova. Međutim, neće biti građene višespratnice sa nekoliko stotina stanova, već jednospratni, ili objekti sa maksimalno dva sprata, sa dvorištem, u kojoj može da živi jedna ili dve porodice. Kako najavljuju u Građevinskoj direkciji Srbije, cena kvadrata neće preći 700 evra.

- Ovo je lokacija stare kasarne, treba najpre da se dogovore dva ministarstva. Gradićemo malu spratnost i zbog takvog načina izgradnje biće jeftiniji kvadrat. Mislim da će 700 evra sa PDV biti maksimalna cena - objašnjava Dragan Grujić, direktor Građevinske direkcije Srbije.


Kad je reč o izgradnji stanova na Novom Beogradu, država će krajem godine početi sa prikupljanjem dokumentacije i projektovanjem stanova. Ministarstvo mora najpre da reši imovinsko pravne odnose, odnosno da se dogovori oko cene zemljišta. Oliver Dulić, ministar prostornog planiranja, najavio je da će, ako sve bude u redu, sledeće godine otvoriti gradilište. Na ovoj lokaciji, koju graniče Gandijeva ulica, Omladinskih brigada i Zemunska ulica, slične je veličine kao „Stepa Stepanović“ na Voždovcu i može biti izgrađeno oko pet hiljada stanova. Cena kvadrata biće ista kao na Voždovcu, maksimalno 1.290 evra.

- To treba da se radi u dogovoru sa Ministarstvom ekonomije. Međutim, za sve lokacije postoji dobro procenjena ideja, ne želimo da ulazimo u nešto ako nismo sigurni, pa ćemo svaki korak raditi polako i proračunato. Napominjen da će svi građani moći da kupe stan, koji nemaju nekretninu na svoje ime, putem subvencionisanih i komercijalnih kredita - dodaje Grujić.

Lokacija u naselju Miljakovac III, na području Miljakovačke šume i veličine je 15 hektara. Lokacija se nalazi u četvrtoj gradskoj zoni i kvadrat će koštati najviše 945 evra. Ovo zemljište je u nadležnosti „Srbija šuma” i trenutno Ministarstvo pregovara sa ovim javnim preduzećem. Iako je ovo područje zaštićene šume, prema Generalnom urbanističkom planu, dozvoljena je izgradnja i ta lokacija je pogodna za izgradnju stanova koju će investirati država. To znači da će šuma biti očuvana i da ni jedno zaštićeno stablo neće biti isečeno.

Konkurs za najbolje rešenje
Urbanistički zavod Beograda aktivno je uključen u ideju izgradnje stanova na ove tri lokacije. Za lokaciju u Surčinu je prošle godine izmenjen Generalni urbanistički plan, pa je lokacija namenjena za organizovanu stambenu izgradnju. Takođe, industrijski kompleks na Novom Beogradu prenamenovan je u zemljište za stambenu izgradnju.
- Na sastancima koje smo imali sa strukom, obećano je da će za sve državne projekte biti organizovani konkursi, kako bi bila izabrana najbolja rešenja srpskih arhitekata. Sve će se raditi polako, jer želimo da budu izgrađeni objekti na koje ćemo biti ponosni - priča Žaklina Gligorijević, direktorka Urbanističkog zavoda.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/209369/Kvadrat-u-Surcinu--kostace-700-evra

Dakle nema veze sto nece biti sece drveca,ako naselis nekoliko hiljada ljudi tik uz zasticenu sumu mozes se oprostiti od nje.Dakle dzabe zastita Miljakovackoj sumi kad ce i kroz nju da poteraju neke puteve.A ovo ostalo sto dule lupa je za posmatranje.
 
Da li je pametno da se toliko stimulishe naseljavanje sto veceg broja ljudi u Beogradu, da ne kazem cele Srbije (bez razvijanja infrastrukture osim onog faraonskog mosta), umesto da se ova prilika iskoristi kao podsticaj i provinciji omogucavanjem resenja stambenog pitanja u jednom Vrscu, Novom Sadu, Sremskoj Mitrovici, Sabcu, Nisu...
 
Za ovo u Sručinu prvi put čujem, a zvuči zanimljivo. Znači tu će biti neke kućice (Karington-duplex style, samo jeftinije), sa nekim dvorištancima i sl. To je IMHO značajan korak unapred u odnosu na stanovanje u 45 kvm bez obzira na lokaciju. Pogotovo ako cena bude tako povoljna...
 
Ako bude tako nešto u Surčinu, razmišljaću o preseljenju.

Druga je stvar što će za to trebati još mnogo prateće infrastrukture. Nek država napravi infrastrukturu i odredi zemljište za izgradnju kuća pa nek prave ljudi, nije neophodno sprovođenje investicije do kraja od strane države. Plašim se da ćemo ovako dobiti totalno zakrčenje pravca Surčin - Ledine, a i ovako već nije sjajna situacija..
 
Ma sad je super... Kako je bilo dok nisu napravili "autobuske useke" za stanice, putovanje od blokova do Surčina je umelo da potraje. :(
 
Eh,nisi upoznat sa novim dupom,super ce biti surcin povezan,samo to treba docekati...Treba graditi na nbg dok u starom delu bg-a ce se samo stvarati zagusenje u saobracaju
 
Svašta ima u planovima, pa ne dođe na red godinama. Ako se pomeša redosled, biće pičvajza..
 
Vrh