Šta je novo?

Dinar Republike Srbije

Pitanje za Vas sve ekonomske magove:
Kada dinar gubi vrednost, NBS interveniše na medjubankarskom tržištu i prodaje devizne rezerve da bi sprečila dalji pad. Kada je povoljno, kupuje i uvećava rezerve.
Ako nam tako dobro ide, zašto zajmimo sve one milijarde dolara po svetu? Zašto se povećava zaduženost Srbije, zbog čega ne možemo dobiti povoljne kredite u Evropi, pa moramo u Kinu ili Abu Dabi?
 
Svaka šminka na ženi je veštačka i nerealna ali neka je baš preterana a neka više naruži nego što ulepša 😁
Aj uzdravlje ti meni odoh ja na sunce 👍
Pa ja mislim da je stabilan kurs jedna bas onako odmerena, lepa, nude sminka koja je izlazi iz mode i sa kojom mozes da racunas u skoro svakoj prilici.

A taj ‘kurs od 180’ je hajp izazvan traumama 90ih i uverenjem da je dinar uvek precenjen, pa bi i kad bi kurs otisao na 180 odjednom ‘realan’ kurs bio 250 itd itd vec vidjeno.
 
Pitanje za Vas sve ekonomske magove:
Kada dinar gubi vrednost, NBS interveniše na medjubankarskom tržištu i prodaje devizne rezerve da bi sprečila dalji pad. Kada je povoljno, kupuje i uvećava rezerve.
Ako nam tako dobro ide, zašto zajmimo sve one milijarde dolara po svetu? Zašto se povećava zaduženost Srbije, zbog čega ne možemo dobiti povoljne kredite u Evropi, pa moramo u Kinu ili Abu Dabi?
Svaka drzava konstantno uzima nove dugove i vraca stare. Nama se zaduzenost kao procenat BDP-a i ne uvecava, ali je za populisticke naslove zgodno pisati ‘uzeli smo jos 9 milijardi duga’ itd.

Evropa je povecala cenu zaduzivanja jer se bori sa inflacijom evra, Arapi i Kinezi imaju obrnut problem (u Kini je deflacija) te stoga daju povoljnije kredite.
 
Jeste Vucic licno kuca izvestaje RZS.

Ti ne moras da verujes i budes siguran, izmisli sopstvene brojeve, ali onda ni tvoji zakljucci ne nose mnogo vrednosti za ikoga ozbiljnog.
Kapiram ja i tvoje gledište. To sve nezavisne institucije generišu. Ima kontrola, ima proces, sistem. Prihvatam.
 
Po apsolutnim iznosima se stalno povećava po procentima u odnosu na BDP se čak i smanjuje.
No naravno da se manipuliše koliko je moguće sa jedne strane izmenama računanja BDPa da se predstavi što veći (od pre par godina u bdp ulazi i procenjeni prihodi od prostitucije i trgovine drogom što pri tom nije naša izmišljotina nego neki evropski standard) a sa druge strane su izmenili da se deo gde se državne firme zadužuju direktno i još neke fore ne računaju u ovaj dug pa guraju tuda sve više zaduživanja.
Kao kad sklone ljude sa biroa zato što se ne javljaju tamo pa to prikažu kao pad nezaposlenosti ili kad promene sadržaj potršačke korpe da bi pokazali da se kupovna moć nije smanjila. Nije ovo naravno ništa Vučkov izum već su nam sve garniture sklone tome.
Još je Tito u podle ratnom dobu se hvalio kako mi imamo rast proizvodnje traktora 100% a Japan npr 3%
A u realnosti mi podigli sa 50 traktora na 100 a oni 3% na neki broj u tri lepe...
 
Naravno, politicari ce uvek interpretirati statistiku onako kako njima odgovara, zato svako ima mogucnost da zaviri sam u podatke i strane i domace i vidi celu sliku.

Naravno da i nisu svi izvori savrseni, svi imaju manjkavosti ali su te manjkavosti relativno konstantne pa time i sa njima moze da se racuna. Jednostavno, ako su podaci za GDP, zaduzenost, nezaposlenost, prosecnu platu ‘lazni’ pa onda su isto tako ‘lazni’ bili i 2016. npr. pa meris razliku.

Jako je bitno eliminisati politicku pristrasnost kada se racionalno analizira neko stanje. Opozicione crne naocare cesto nisu mnogo realnije od ruzicastih vladajucih. ‘Realni kurs dinara’ ‘prava prosecna plata’ ‘stvarna nezaposlenost’ su gluposti slicnog ranga kao ‘ekonomski tigar’.
 
Naravno, politicari ce uvek interpretirati statistiku onako kako njima odgovara, zato svako ima mogucnost da zaviri sam u podatke i strane i domace i vidi celu sliku.

Naravno da i nisu svi izvori savrseni, svi imaju manjkavosti ali su te manjkavosti relativno konstantne pa time i sa njima moze da se racuna. Jednostavno, ako su podaci za GDP, zaduzenost, nezaposlenost, prosecnu platu ‘lazni’ pa onda su isto tako ‘lazni’ bili i 2016. npr. pa meris razliku.

Jako je bitno eliminisati politicku pristrasnost kada se racionalno analizira neko stanje. Opozicione crne naocare cesto nisu mnogo realnije od ruzicastih vladajucih. ‘Realni kurs dinara’ ‘prava prosecna plata’ ‘stvarna nezaposlenost’ su gluposti slicnog ranga kao ‘ekonomski tigar’.
Jesi ti zavirio? Pitam pošto ja nisam

Ako jesi koliko procenata BDP je dodato naduvanim cenama infrastrukturnih projekata i projekata za izvlačenje budžetskog novca? Mislim na stadione, fontane i spomenike.

Ovo bi bilo korisno znati.
 
Jesi ti zavirio? Pitam pošto ja nisam

Ako jesi koliko procenata BDP je dodato naduvanim cenama infrastrukturnih projekata i projekata za izvlačenje budžetskog novca? Mislim na stadione, fontane i spomenike.

Ovo bi bilo korisno znati.
Fontana na Slaviji je 1.8m evra, a GDP Srbije je oko 75 milijardi. Znaci cak i ako racunas svaku fontanu kao 100% 'projekat za izvlacenje drzavnog novca' treba da u jednoj godini dignes 400 takvih fontana da bi uvecao GDP za 1%.

Opet primer politicke pristrasnosti koji vodi na preglupe zakljucke.
 
Fontana na Slaviji je 1.8m evra, a GDP Srbije je oko 75 milijardi. Znaci cak i ako racunas svaku fontanu kao 100% 'projekat za izvlacenje drzavnog novca' treba da u jednoj godini dignes 400 takvih fontana da bi uvecao GDP za 1%.

Opet primer politicke pristrasnosti koji vodi na preglupe zakljucke.
A ostalo? Jel ima još nešto sem te fontane?
 
Nemoj sitno da racunas Defke. Daj nesto krupnije. Expo 2027, buduci nacionalni stadion, 600 mil evra za Premijer ligu npr. Daj neke krupne brojeve, ne kikiriki brojeve.
 
A ostalo? Jel ima još nešto sem te fontane?
Ona prostitucija i droga su npr digli bdp 0.6%
 
A ostalo? Jel ima još nešto sem te fontane?
Nemoj sitno da racunas Defke. Daj nesto krupnije. Expo 2027, buduci nacionalni stadion, 600 mil evra za Premijer ligu npr. Daj neke krupne brojeve, ne kikiriki brojeve.
Pa eto ti i nacionalni stadion koji ce se graditi godinama, je samo 0.5% godisnjeg GDP-a. Pri tom, jos nije ni poceo da se gradi, znaci cak i ako ga racunas kao nekakav potpuno nepotreban projekat ciji je cilj da samo uveca GDP, njega jos nema u racunici. Kao i Expo.
Ona prostitucija i droga su npr digli bdp 0.6%
U tekstu lepo pise da prostitucija i narkotici ulaze u statistiku odavno, znaci nisu nista digli u poslednjih par godina. Cak im procenatu GDP-u opada.
 
Pa eto ti i nacionalni stadion koji ce se graditi godinama, je samo 0.5% godisnjeg GDP-a. Pri tom, jos nije ni poceo da se gradi, znaci cak i ako ga racunas kao nekakav potpuno nepotreban projekat ciji je cilj da samo uveca GDP, njega jos nema u racunici. Kao i Expo.

U tekstu lepo pise da prostitucija i narkotici ulaze u statistiku odavno, znaci nisu nista digli u poslednjih par godina. Cak im procenatu GDP-u opada.
Pa to je super!
 
Vrlo je jednostavno ako se pogleda platni bilans, pokrivenost uvoza izvozom je oko 2/3, lova se odliva i taj odnos se sve više pogoršava! 1 od načina jeste da pustiš slobodan kurs i da on prirodno uravnotežuje to tako što će uvoz učiniti skupljim, a istovremeno stimulisati izvoz. Istovremeno moraš da gledaš strukturu uvoza/izvoza, koliko raste tvoja cena inputa, da probaš da izbaciš skuplji gotov proizvod, a ne da izvoziš sirovine. U principu neki ideal je da to bude uravnoteženo. Ako nije, razliku moraš da pokriješ investicijama, doznakama, prodaješ porodičnu srebrninu. Meni je katastrofa da mi ne kontrolišemo naše prirodne i starteške resurse i preduzeća, a ka tome se ide, ali isto tako mi je još veća katastofa to arčenje zajedničke krave dok ne crkne, nepotizam, korupcija, razni Grčići i botovska armija.

Dakle mi živimo iznad svojih mogućnosti, žrtvujući budućnost sledećih generacija i istovremeno sebe dovodimo u sve zavisniji položaj i samim tim smo sve podložniji najrazličitijim ekonomskim i političkim ucenama, a to se odražava na sve, pa i na demografiju npr. Teoretski ako se iz ovog ili onog razloga ne dopadaš gazdi, može da te skuva kao žabu (korporacija državu).

Mi nismo USA da možemo iznutra da se zadužujemo, niti možemo da utičemo na referentnu kamatu, niti možemo da intervenišemo u slučaju problema (bankama su skoro dali 0.5% iako je za celu privredu bazna kamata nekoliko procenata, drugim rečima jasno su dali mig šta će raditi u slučaju potrebe, sve će ih pokriti). Mi moramo da platimo na sve to lepu kamatu (koja je opet realno mala zato što su otišle sve nominalne varijable, dakle sve države realno obezvređuju dug), jer dinar niko neće. Mislim, dampuje se i usd, to je osnovni razlog zašto imamo ovaj haos po svetu, ali su i dalje najjači pojedinačno.

Nije to zaduživanje samo po sebi loše, pogotovo ako je razvojno u šta spada i infrastruktura! Problem je kad to koristiš za krpljenje rupa, kamate, socijalni mir i sl. Jedeš unutrašnju supstancu, cediš drenovinu. Ja nisam pogledao ekonomske analize isplativosti ovih puteva, ali ako je to održivo, tj ako su prihodi veći ili jednaki rashodima, ti povezuješ industriju, skraćuješ vreme i to sve treba pozdraviti. Npr u CG ovaj autoput nema nikakvu računicu! Jeste, lepo njima da odu na skijanje u Kolašin za 1h ili popiju kafu i skraćuje turistima vreme, ali tek će da ih stignu rashodi, kamate, održavanje...
 
Poenta autoputa u CG je da se dovedu strani turisti, Madjari, Rumuni, Poljaci, Ukrajinci.. koji ce tu trositi a ne u Hrvatskoj. Isto tako, po planinama u Srb i Cg. Ovako nezavrsen autoput nema smisla. Kad bude gotov, onda se postaje konkurentan.
 
Nije to zaduživanje samo po sebi loše, pogotovo ako je razvojno u šta spada i infrastruktura! Problem je kad to koristiš za krpljenje rupa, kamate, socijalni mir i sl. Jedeš unutrašnju supstancu, cediš drenovinu. Ja nisam pogledao ekonomske analize isplativosti ovih puteva, ali ako je to održivo, tj ako su prihodi veći ili jednaki rashodima, ti povezuješ industriju, skraćuješ vreme i to sve treba pozdraviti. Npr u CG ovaj autoput nema nikakvu računicu! Jeste, lepo njima da odu na skijanje u Kolašin za 1h ili popiju kafu i skraćuje turistima vreme, ali tek će da ih stignu rashodi, kamate, održavanje...
Ми смо, практично, изградили све објекте инфраструктуре од којих се може очекивати поврат уложеног (аутопут од Новог Сада до Ниша) и ајде, од Београда до Чачка, Аеродром Београд. Уложено у аеродроме Ниш и Морава нпр. вратиће се мало сутра.

А то што се не наплаћује али се сигурно враћа кроз посредне ефекте, типа београдских мостова, то заправо више ни не градимо :)

Та неефикасност инвестиција је основни узрок заостајања СФРЈ, а биће и Србије. Примера ради, овде се као прворазредна развојна вест узима отварање ж. ст. Прокоп, а њу користи готово 100 пута (!) мање путника од ж. ст. трипут мањег града, Цириха. Тешко ћемо ми ту онда некога сустизати, нажалост. И таквих објеката има на све стране, и тек ће их бити (да не помињем београдски метро).

Такође не верујем у фалсификовање основних макроекономских података - поглавито зато што су они, заправо, изузетно скромни, посебно наш раст (па је тешко замислити да је још и вештачки увећан).
 
Nisam siguran za tu konkurentnost. Mađaru iz Budimpešte treba 5h do Rijeke i 11h do Budve, aj neka se spusti sutra i na 9, opet je mnogo. Za ove severnije važi isto. Ovi istočnije gravitiraju ka BUL, GRE, TUR. A i da uspeju, da li je održivo? Sećam se koliko sam impresioniran bio kad sam prolazio kad se gradilo, gledam one pilone i na njima one ogromne kranove, pa pokušavam da izmerim proporciju, preko 10 kranova bi stalo dužinski an 1 pilon. Ko će to da održava i otplati ptre svega. Celina od pola M ljudi?
 
OK, ako mislimo na situirane Madjare. Kazes Rijeka. OK, tu negde blizu je Istra a tamo su apartmani skupi ko otrov. U Dalmaciji je jeftinije, i ustedece ako voze duze. U CG jos jeftinije. Dobar broj Rumuna dolazi u CG godinama, njima su to prihvatljive cene. S zavrsenim autoputem ocekuje se porast gostiju koji nedovoljno dobro zaradjuju, koji ne mogu priustiti Dalmaciju.
Ovo sto spominjes GRE, pa Cg je cesto i skuplja od Grcke.
Poenta izgradnje je da se malo izbegne zavisnost turista iz Srbije. Vec se to desava s Bosnom, posto Bosanci ne mogu da priuste vise letovanje u HR.
 
Pa gde će ih više? :) 300 km obale naspram 6000 Hrvatske. Mislim ja volim jadransku obalu, ali već sad je košnica u CG, ako gadjas još više low budget, tek će da bude haos, onda je Grčka i bliža i konkurentnija, jeftinija, a sa više prostora.
 
Vrh