Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Biti homoseksualac nema nikakve veze sa "nebinarnošću". Ovo drugo i dalje ne postoji, osim u propagandnon materijalu Netfliks i Pink generacija.
 
Nereproduktivni seks je najzabavniji, pa hvala Bogu, zato imamo pilulu, kondome i lekove za sve zive polne bolesti. Smesni su mi ovi koji bi da nas vrate u vreme kad pop mora da blagosilja postelju, i samo misionarska poza, i naravno, sto krace i neugodnije za zenu. I nista pre braka!

Pantografe, smesno ali istinito, vrlo izvesno da ce doci i to na red. Broj carskih rezova je u porastu kroz XX vek, ne samo zbog "lenjosti", vec je sve manji i broj zena koje mogu da rode bebu, da se izrazim, na klasican nacin. Velicina glave, fleksibilnost karlice itd. Evolucija na delu! U jednom trenutku, to ce sve postati davno zaboravljena neugodnost. Vec sad selebriti mamike placaju surogat majkama da nose njihovu biolosku decu, pada na pamet Kim Kardashian.

Naravno, kad sam pricao o potencijalu za roditeljstvo, nisam mislio strogo na mehanicki aspekt, i sa emotivnog aspekta. Vecina gej parova bi usvojila dete kao najjednostavniju opciju, kod nas je to posebno na niskim granama za patrijarhalno nastrojen narod. Uglavnom se svi odlucuju za placeno starateljstvo, dok je prosle (ili pretprosle?) godine usvojeno samo jedno (JEDNO!) dete.
 
А, има ту и матријархалног наслеђа. Колико у време кнеза Милоша, није било тако ретко да, кад умре жена а муж доведе нову, ова истера из куће "стару" мужевљеву децу. Отуд су нпр. у Београду постојале доста сурове дечје банде. Има о томе и писаног материјала. Увођење у поредак - навика склапања брака у цркви, што баш и није био обичај у потпуности распрострањен међ народом - отуда је спровођен са врха.

Које црно усвајање... А богме је и социјалистичка Србија радо слала децу усвојитељима - у иностранство.

Комплексна је ово тема, ал ја стварно мислим да је за наш народ (и за Европљане у целини, али посебно за савремене нас) кључно да стицање и подизање народа буде "згодно" (convenient).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908461#p908461:2h01crdu je napisao(la):
LeninVaskrse » Sre Dec 15, 2021 3:08 pm[/url]":2h01crdu]Nereproduktivni seks je najzabavniji, pa hvala Bogu, zato imamo pilulu, kondome i lekove za sve zive polne bolesti. Smesni su mi ovi koji bi da nas vrate u vreme kad pop mora da blagosilja postelju, i samo misionarska poza, i naravno, sto krace i neugodnije za zenu. I nista pre braka!

Pantografe, smesno ali istinito, vrlo izvesno da ce doci i to na red. Broj carskih rezova je u porastu kroz XX vek, ne samo zbog "lenjosti", vec je sve manji i broj zena koje mogu da rode bebu, da se izrazim, na klasican nacin. Velicina glave, fleksibilnost karlice itd. Evolucija na delu! U jednom trenutku, to ce sve postati davno zaboravljena neugodnost. Vec sad selebriti mamike placaju surogat majkama da nose njihovu biolosku decu, pada na pamet Kim Kardashian.

Naravno, kad sam pricao o potencijalu za roditeljstvo, nisam mislio strogo na mehanicki aspekt, i sa emotivnog aspekta. Vecina gej parova bi usvojila dete kao najjednostavniju opciju, kod nas je to posebno na niskim granama za patrijarhalno nastrojen narod. Uglavnom se svi odlucuju za placeno starateljstvo, dok je prosle (ili pretprosle?) godine usvojeno samo jedno (JEDNO!) dete.

Da, jer nam samo treba zabave. Nego, shvatićeš jednog dana kada odrasteš. Uživaj sad u pubertetu.
 
Без увреде према хомосексуалним људима, али они нису у толиком проценту да утичу значајно на природни прираштај. Много већи проблем је белосветска пропаганда која се провлачи на све стране како су деца терет, како треба мало да се проживи прво до 35, прикази порођаја у филмовима у негативном светлу, и да се не условљавају жене које желе да раде тиме да бирају између посла и порода.
 
Neke izjave ovde treba da uđu u anale :D

Tvrdnja da će "nebinarni" parovi sprečiti demografsku katastrofu su u rangu izjave posadio sam lipu u dvorištu da bih gajio voće.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908347#p908347:31efcp6n je napisao(la):
Kailan » Sre Dec 15, 2021 10:21 am[/url]":31efcp6n]Не бих коментарисао ово горе али треба указати на то да старење становништва значи и додатно слабљење / колапс разних социјалних система попут пензионог и здравственог. Имам осећај да ће људи који као Бендер инсистирају на томе да старење становништва није неки проблем и да није разлог да се примају млади радници у земљу први да буду ти који за 30 година псују колапс здравственог и пензионог система и криве тадашњу власт / државу
Bar neću živeti zatočen u prošlosti opterećen državom i uređenjem u kojima nisam bio ni rođen i koji ne postoje već 60 godina, a u zabludi da će tuđinski radnici koji svima obaraju cene rada i dovode svoje narode i nameću svoje norme ovde da spasu i srpsku ekonomiju i srpsku demografiju i duštvene vrednosti. :wink:

Na stranu tvoja iskompleksiranost i opterećenost svime što je ikad imalo jedno zrnce dodira sa Jugoslavijom ili socijalizmom, na stranu što sam za sve ove godine video da si možda ukupno 3 puta prepoznao i priznao nešto pohvalno a vezano za SFRJ i socijalizam... najjače su mi takve glave koje misle da kad imaš problem u zemlji, najbolje rešenje je da uvezeš mase ljudi iz cigamala sveta. Jer koga ćeš boljeg da nađeš da ti rešava probleme nego njih koji su sve svoje rešili. Toliko su rešili i toliko im je dobro bilo tamo da jedva čekaju da odu bilo gde. E istina vala, ako nam takvi ljudi ne pomognu i ne spasu Srbiju, niko nikad neće.


A priča o propasti i faličnosti državnog penzionog fonda je nešto poput priče o propasti i faličnosti Evropske unije. Slušam je već 30 godina i svaki put kad pomislim ''to je to, ove godine im (raznim pametnicama i prorocima) se proročanstvo ispunjava'', svaki put bude prc u čabar.
 
Бендере ако је ико опседнут прошлим државним уређењем то си ти, од кад сам пар пута критиковао СФРЈ ти се појавиш на сваком мом коментару да нагласиш како сам ја опседнут њоме и стално је помињем. Чак и, као сад, кад коментар нема ама баш никакве везе са њом нити сам поменуо прошлост.

Просто је чињеница да социјални системи зависе од пропорције радника који их финансирају у односу на оне који их троше. Већ сада за просечну пензију треба 3 радника за просечном платом да би се исплатила. А број пензионера стално расте док се број радника смањује.

Зато и дижу стално праг за одлазак у исту - некад су људи ишли у пензију 20 година пре смрти сад иду 7-10 година пре смрти. Просто ће наставити да се диже праг док не дођемо у ситуацију да људи који су 50 година давали 10% своје плате за пензију могу исту да користе 3 године, ако имају среће. А ти можеш и тад да убеђујеш све остале како "ето, систем није пуко, пензије се и даље исплаћују". И сада се сад више исплати одвајати 10% од плате и куповати злато за под старе дане него уплаћивати у пензиони фонд.

Мени је лично свеједно да ли ће се урушити државни системи или ће се доселити млади радници, докле год су радници из компатибилних култура ми не сметају а државне системе ионако не волим и радујем се њиховом колапсу.
 
Pa šta ću ti kad sam uskačeš ko padobranac na teme o Trgu Republike, o Savskom amfiteatru, o demografiji, o svemu... da nam svima pričaš i propovedaš kako smo ovde gde smo samo i samo zbog zle Jugoslavije i socijalizma. :roll:

Po tebi, kocke u Knez Mihailovoj su ružne i sive zbog socijalizma. Postojanje (makar na papiru) propisa i regulacija o oglašavanju i reklamiranju je socijalistička tiranija koja postoji samo u Srbiji. Trotoari nisu javno vlasništvo, to jest pripadaju oni sivma, al baš zato što pripadaju svima, svako i ima pravo da ih zauzme koliko hoće. Dalje, državni kafić površine XXX m2 na Trgu nije ništa manje zlo nego kafić iste površine u vlasništvu kapitalističkog kriminalca i psihopate. Bolje biti kolonija i deponija kapitalističkih dekadentnih tvorevina nego biti suverena zemlja koja se odriče par procenata BDPa da bi sutra imala šta da diše i pije. Ne trebaju nam javni parkovi i sadržaji, to sve brzo propadne. Bolje je kad je sve privatno, pa dobro sad, možda ti je uskraćen pristup ili dozvoljen samo uz naplatu ali bože moj... bar će ti biti lepo tih 30 minuta dok možeš da sediš u njemu ili će ti biti lepo dok ga gledaš sa ulice sa druge strane ograde.

Zatim - uh kako su grozna i nehumana naselja pravljena u doba socijalizma i Jugoslavije, kako je grozno kad kroz prozor vidiš drveće i nebo, i kad imaš nekakav prostor ispred ulaza i možeš da pustiš decu da se igraju popodne ili za vikend a da ti svo vreme budu pod okom umesto da plaćaš precenjenu biznis industriju igraonica i vrtića da ih tamo drže uspavane za debele pare... Jao ta grozna naselja SFRJ, to je sve kaka, treba sve da bude kao u Njujorku, samo kanjoni, kolovozi i trotoari. I naravno - ''bašte'' kafića i mora automobila na njima.

Isto tako, čuvajmo srpski jezik, pišimo ćirilicom, sačuvajmo svoj identitet i kulturu... a s druge strane hajde braćo da uvozimo tuđine sa Hindukuša i mešamo se s njima da nam svima bude bolje. Jer ako ima iko da je bolji u rešavanju problema i uređivanju svog društva, onda su to baš ti narodi iz tih krajeva...

To su samo neki od tvojih primera koje se setih ovako napamet za 5 minuta...


A naravno da znam da te savršeno zabole za činjenicu da ti, ja i 2/3 foruma ne bismo imali ni 50% ovakvog obrazovanja a ni 50% ovog zdravlja da nije bilo upravo socijalizma i tadašnjeg uređenja. Nego bolje da smo kao u Americi, gde ako živiš u 21. ulici, ideš u fensi školu, a ako živiš u 23. ulici, epa jbg, osuđen si na treš školu u getou ili da ideš u privatnu. I gde se osnovne studije ''kaaal'dža'' plaćaju cenama jedne kuće. A račun za medicinske usluge počinje da kuca još kad stigne prvi kombi i iznesu se prva nosila da pokupe izlomljenog iz auto nesreće. A sutradan, sav u gipsu i infuzijama, ima da bira hoće li da se tornja iz bolničkog kreveta tog dana i plati ''samo'' 5.000 dolara bolničkog dana + 2.000 za prevoz ambulatnim kolima 5 kilometara, ili će da ostane još ''čitava'' 3 dana i da plati 20.000 + 3.000 dolara.

A znam da se raduješ urušavanju državnog sistema. Ti si čovek modernog doba. Čovek korporatokratije. Novi Milton Fridman nove ere. Fridman, koji udobno sedi u korporativnoj fotelji i tenku od automobila koji košta boga oca a dobio ga za džabe a onda drugima besedi kako je loše kad se nešto dobija za džabe, i na to objašnjava kako je sasvim u redu što je Ford u svoja vozila svesno i proračunato stavljao eksplodirajuće nebezbedne rezervoare da bi uštedeo 5 dolara po vozilu. Jer... ekonomija brate. Ekonomija. Neki morate da radite, a neki moramo da zarađujemo. :wink:


Za kraj, najveći paradoks od svega - veći čak i od onog ''čuvajmo ćirilicu i srpsku kulturu dok uvozimo mase sa Hindukuša'', je kako kažeš da je spas za Srbiju uvođenje tuđina i nametanje potpuno nekompatibilnih i naopakih društvenih vrednosti i mehanizama u Srbiji... a onda posle kažeš ''radujem se kolapsu države''. Pa da, vidi se da želiš sve najbolje svojoj zemlji i svom narodu. Baš kao i originalni Milton Fridman. I on je tako za sobom ostavljao trag pravednosti, poštenja i mudrosti gde god da prođe. I u svojoj zemlji i narodu, a i po tuđim bogami. Bio čovek pravi internacionalac i izvoznik. Verujem da se ponosi sad kad odozdo gleda svoje sledbenike gore kako nastavljaju s njegovim učenjima i humanizmom.
 
Glede nataliteta malo tu može da se uradi. Globalni je trend na svetskom nivou da se ima manje dece nego ranije. Pratim malo staitskitu fertilitet se smanjuje u većini temalja. Izašli na primer podaci da je Kina duboko ispod 2.1 što je granica i da će stanovništvo uskoro da se smanjuje, ako već i nije, kriju se podaci. Isto tako i Indija je spala ispod te granice, znači Indija, pojam za mnoštvo dece imaće uskoro isti problem. Da ne pričam o zapadnim zemljama, u USA ima sve više žena koje otvoreno izjavlju da ne žele decu. I to prolazi bez previše otpora i pompe, kao to je njihovo individualno pravo, što i jeste.
Ostaje Afrika, Pakistan i još po neka zemlja gde je jaka islamska religija.
Mi ne možemo da budemo van tokova, ima neka regulacija u demografiji, kada se podigne standard da se smanji broj dece.
 
Eto rešenja - da spustimo standard, i da se de-emancipujemo, i ima da nas ima.

Šalu na stranu, čujem da je mađarska strategija počela da daje neke rezultate.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908500#p908500:2tuyjsqc je napisao(la):
Bender Rodriguez » Сре Дец 15, 2021 5:55 pm[/url]":2tuyjsqc]Pa šta ću ti kad sam uskačeš ko padobranac na teme o Trgu Republike, o Savskom amfiteatru, o demografiji, o svemu... da nam svima pričaš i propovedaš kako smo ovde gde smo samo i samo zbog zle Jugoslavije i socijalizma (...)

Најсмешније у целом овом монологу је што ја апсолутно нисам ни у једном тренутку рекао да сам за било коју опцију, само указао на врло очигледну истину да ће:

- или социјални системи са оваквим демографским трендовима пући
- или ће се то избећи кроз увоз младих радника да их финансирају.

Овакви демографски трендови не предвиђају трећу опцију и то је објективна чињеница.

Но та истина ти је очигледно ударила у живац па си узео да на мене пројектујеш гомилу неких небулоза о томе како мени сметају паркови и како ја овде сад помињем СФРЈ што апсолутно нисам урадио. Врло је очигледно да те боли чињеница да све што не функционише директно или индиректно вуче корене из јавног сектора што ти квари неку фантазију о успеху система где јавни сектор све поседује или контролише. Жао ми је ако те то пече али ми смо једина бивша социјалистичка земља Европе која никад није ни спровела транзицију до краја, политичари су нам и даље исти које смо имали у Југославији, држава гради и поклања станове од наших пара, финансира пропале фирме који без тога не би пословале, забрањује богаћење обичног народа на тржишту јер то угрожава политичку хијерархију, саботира берзу која је исто у јавном власништву, пумпа порезе како би финансирала своје пропале програме и секторе итд. Ево скоро су покушали да провуку закон о "експропријацији" којим би се де факто озаконила национализација приватног капитала

Рекао сам да немам никаквог проблема са тим да дођу радници из култура које су компатибилне јер у томе нема ништа лоше. Знам више странаца који су дошли у Србију и одушевљено узели да уче и поштују српску културу, такви људи су ми већа браћа и Срби него субверзивни југоносталгичари који форсирају латиницу и презиру сопствену културу (од музике до моде). Било какво заснивање српског идентитета на некој генетској чистоћи је апсурдно и радије бих заменио сваког субверзивног југобумера који мрзи Србију радником из Русије или Кине или Шпаније који поштено ради на јачању наше нације и стапању у исту. И да, брига ме за државу Србију јер је то само привремена организација, имали смо их више кроз историју и доћи ће нова кад се и ова сломи. Заправо је крајње време да пукне више овај крпљени југословенски систем како би могли да изградимо нешто много продуктивније и боље. Држим фиге да се у том процесу обрачунамо са дубоким мафијашкобезбедносним структурама који онемогућавају било какву корениту позитивну промену већ 50ак година, што суптилно што грубо (попут убиства Ђинђића).
 
Kalian, odavneo vec zivimo u kapitalizmu. Ne znam da li si primetio.
I to u neoliberalizmu.

Uticaj drzave na privatnike i obrnuto kod nas je jak zbog sklonosti stanovnistva vezama, potekcijama.
Hriscanstvo se veoma slabo primilo, krasti je skoro moralno i normalno kod nas. Krades, das debeo prilog popu i nema veze.
Veza sa politicraima ili sluzbenicima ti omogucuje lak profir ili ono sto kapitalisti, punih usta pric ao slobodnom trzisdtu najvise vole, monopol.
Za uzvrat, kada politicarima zatrebaju pare, uskaces.

Tako se to radi i to neme veze sa socijalizmom, nego se to tako radi u orijentalnim despotijama kao sto je Srbija vec nekoliko stotina godina.
 
Ako se dobro sećam, pre nekoliko nedelja, na jednoj drugoj temi sam ti bio napisao, baš tebi, i ti si to video i pročitao, da je mojoj porodici:
1) upravo socijalistička vlast pre više decenija otela nešto imovine koju je imala, samo zato što su smatrali ''da je višak'' i
2) da upravo gangrenozne tvorevine od država nakon pada socijalizma i SFRJ su sve redom puštale da paraziti koji trenutno odsedaju u tim našim imovinama pokušavaju da to i zvanično i pravno ovekoveče i uzurpiraju, a država i političMari ih kobajagi ''štite'' i ne daju vlasnicima da ih isteraju, zato što štićenjem 30.000 parazita od isterivanja na ulicu jeftino kupuješ 30.000 glasova.


Dakle, ako neko ovde ima prava i osnova da se ljuti na socijalističko uređenje i SFRJ, onda smo to moja porodica i ja. Ako neko ovde ima prava i osnova da bude besan na državu, i sve države i aparate koji se izređaše u zadnjih par decenija, onda smo to mi. Pa ipak, kao što sam ti rekao u toj poruci pre nekoliko nedelja, moji u porodici kad god se priča o SFRJ i socijalizmu, uvek jasno i koncizno kažu šta nije valjalo a šta jeste. Odnosno, kad se priča o Temi A, kažu nije valjalo, kad se priča o Temi F, kažu e to je valjalo. Hvale šta je valjalo. Kritikuju šta nije valjalo.

Ne kažu ''ma sve je bilo zlo'' niti ''ma sve je bilo sjajno''. Nego na skalama od -100 do +100 vrednuju, svaki aspekt ponaosob.
Kao što radi svaka normalna osoba po pitanju skoro svake teme i problema u univerzumu. Jer jako je malo stvari u životu koje su čisto dobro ili čisto zlo.

I onda dođeš ti, koji niti živi u porodici koja je ostala bez nečega zbog socijalizma (bar nisi pisao do sad, ako jesi ili ako grešim, ispraviću se odmah), nego nisi čak bio ni živ u to doba. I ti sad u 2020im nekome soliš pamet i učiš ga kako je bilo 1950-1990??? I povrh svega toga ideš korak dalje, pa koliko sve socijalističko i SFRJ na skali mišljenja guraš ka -100, toliko sve kapitalističko i zapadnjačko/ japansko/ neofeudalističko guraš ka +100.

A na sve to mi pričaš ''ma nisam ja opterećen socijalizmom i kapitalizmom''. Ma nije nego. Znam što nisi. Drobiš bre na temi o Knezu kako prezireš što su ploče u Knezu sive jer su ''socijalističke''. Sive su jer su od granita! Jednog od najboljih materijala. A te ''socijalističke'' ploče koje ti prezireš su sa svojih 35 godina i dalje u boljem stanju nego mnoge ove ''kapitalističke'' šarene kockice i pudnzi koji se sad seju po gradu. A često su bogami i vizuelno lepše. Jer su bar uniformne, sređene i ravne. Za razliku od ovoga što se sad valja i stavlja. Čast izuzecima koji su kvalitetno urađeni.


Što se ovog ostalog tiče, samo si potvrdio sve što sam napisao gore - ti se predstavljaš kao neki čuvar ćirilice, čuvar srpskog jezika, srpske kulture, pa i srpske ekonomije i prosperiteta... a za to vreme na sva zvona pozivaš da se ekonomski problem Srbije nastao većinski usled odsustva DECENTRALIZACIJE I PREVELIKOG PRISUSTVA KORUPCIJE, A NE USLED MANJKA RADNE SNAGE ILI PARA ILI RESURSA... rešava tako što će da se dovlače mase iz Hindukuša, Kizilkuma i Mesopotamije. Koje, gde god se pojave, prvo što rade je ili da se nakače na socijalnu pomoć, ili se zapošljavaju, ali čim dobiju radnu knjižicu, sledeća stanica im je lokalni centar okupljanja da dobiju dalja uputstva šta da rade, kako da žive, šta da misle, gde da se grupišu i šta da propagiraju U TUĐOJ ZEMLJI ČIJI SU GOSTI.

I što rekoh pre, i ponavljaću dokle god postoje takvi poput vas kojima ne ulazu u glavu i koji širite strašno licemerje i dvoličje - Srbija će sa uplivom tuđina iz Hindukuša, Kizilkuma i Mesopotamije postati uspešna i prosperitetna taman koliko su uspešna i prosperitetna ta uređenja i društva odakle ti dolaze.

Pametnom dosta.

Ali nema veze, ja sam kad se radi o ovakvim temama zaludni inatlija, pa ću da ponavljam i onima nepametnima. Koliko god treba. Dok im ne uđe.
 
P.S.

Ako mrziš svaku državu i svaki vid državnog uređenja (sem neofeudalizma i kapitalizma, jelte, ali dobro, verujem negde duboko i njih mrziš) imaš rešenja i za to.

Evo tu ti je blizu Liberland, odmah prekoputa Apatina. Imaš onog Čeha, proroka i novog svojevrsnog Fridmana, koji je već sve smislio i organizovao. Kaže Liberland će da živi od ljubavi, trgovine, donacija i legalnog prometa droge. Samo da počne da sprovodi u delo (al oće prc, jer ne samo što nema osnova, nego što je prevarant i mrsimud koji živi od prevara i prodaje magle). Elem, možeš da se javiš njemu pa da odeš da živiš kod njega u državi. Kad se napravi.


A da...
Tjeeee, zaboravih... Pa bogte i taj Liberland bi na kraju opet bio neka država. :o Pu majku mu, dođe momenat u ljudskoj istoriji kad čovek više ne može da ode ni na jedno kopno a da to već ne pripada nekoj groznoj državi i nekom društvu. Nema više gde pošten čovek da ode napravi svoje divljačko pleme sa podanicima koji će da mu služe dok on umuje li umuje na tronu. Užas brate. :roll:


Dobro, nije sve tako crno, i dalje su tu Arktik i Antarktik. Eto, tamo nećeš morati da se brineš ni od država ni od socijalizma ni uopšte, od bilo čega. Ljudskog.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908460#p908460:3myf7il7 je napisao(la):
Svetlopis » 15 Dec 2021 03:05 pm[/url]":3myf7il7]Biti homoseksualac nema nikakve veze sa "nebinarnošću". Ovo drugo i dalje ne postoji, osim u propagandnon materijalu Netfliks i Pink generacija.
Mislio sam, naravno, na istopolne parove. Ne-binarni parovi - koji nisu musko-zenski, ok mozda sam se malo trapavo izrazio, nisam neki vrhunski poznavalac svih tih pojmova.
Poenta je da se doprinos porastu natalisteta ne ocekuje samo od strejt gradjana srpske naionalnosti, mozda bi se demografska slika na taj nacin malo promenila u predstojecim decenijama. Nasa premijerka ima istopolnu porodicu, ali ona je privilegovana i ne cini nista po tom pitanju.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908506#p908506:3myf7il7 je napisao(la):
nensav » 15 Dec 2021 05:35 pm[/url]":3myf7il7]Glede nataliteta malo tu može da se uradi. Globalni je trend na svetskom nivou da se ima manje dece nego ranije. Pratim malo staitskitu fertilitet se smanjuje u većini temalja. Izašli na primer podaci da je Kina duboko ispod 2.1 što je granica i da će stanovništvo uskoro da se smanjuje, ako već i nije, kriju se podaci. Isto tako i Indija je spala ispod te granice, znači Indija, pojam za mnoštvo dece imaće uskoro isti problem. Da ne pričam o zapadnim zemljama, u USA ima sve više žena koje otvoreno izjavlju da ne žele decu. I to prolazi bez previše otpora i pompe, kao to je njihovo individualno pravo, što i jeste.
Ostaje Afrika, Pakistan i još po neka zemlja gde je jaka islamska religija.
Mi ne možemo da budemo van tokova, ima neka regulacija u demografiji, kada se podigne standard da se smanji broj dece.
Ovo je tacno, cak i u Indiji i Bangladesu postoji "trend" neradjanja u odnosu na ranije decenije, samo sto taj pad nataliteta nije ravnomeran svuda u svetu. Jedan od preduslova je oslobadjanje zena od patrijarhalnih ocekivanja, a to ce ici malo teze u pojedinim islamskim zemljama.
 
Screenshot_20211225-004357_Office.jpg
 
Републички завод за статистику: У периоду јануар–новембар 2021. број рођених у Србији износио 56.648, док су 123.492 особе преминуле

Saldo je - 66844.

Umiremo brze, bolje i jace. Najlosije smo se borili sa pandemijom.
 
Демограф др Горан Пенев изјавио је данас да је у протеклој години у Србији достигнут вишедеценијски максимум укупног броја умрлих и опште стопе морталитета. Пенев је агенцији Бета казао да је за Србију, с демографског гледишта, прошла 2021. била још једна у низу изузетних година у 21. веку, а с аспекта смртности становништва и у читавом периоду након Другог светског рата.

„То је првенствено повезано с пандемијом ковида-19, која у свету, па и у Србији не јењава ни две године након појаве првих случајева“, оценио је демограф. ; Иако се за сада располаже само с подацима за 11 месеци, додао је он, с потпуном извесношћу се може предвидети да ће у 2021. години број умрлих бити око 135.000.

„Годишњи пораст биће већи од 18.000 или за преко 15 одсто више него прве године пандемије, што ће представљати и највеће повећање смртности у последњих 75 година“, нагласио је Пенев.

По његовим речима, и промене опште стопе смртности и дужине очекиваног трајања живота су још неповољније, посебно зато што је повећање смртности остварено у условима смањења укупног становништва.

„Моја процена је да ће стопа морталитета достићи ниво од 20 промила (у 2020. је износила 17 промила). И поред тога што се не располаже подацима о смртности по старости и полу, реалним се чине претпоставке да ће у 2021. години очекивано трајање живота мушког становништва бити смањено за две године (сведено на 69,5 година). За жене би смањење било мање интензивно (око једне године), тако да би њихов животни век могао да се процени на приближно 76 година. То су вредности које су у Србији биле достигнуте пре око две деценије“, истакао је Пенев.

Навео је да је како у првој години пандемије, тако и у 2021. повећање броја умрлих у највећој мери био резултат смртности услед ковида-19. ; „Према претходним подацима које је објавио Републички завод за статистику (РЗС), у Србији је за првих 11 месеци укупан број умрлих био за 23.800 већи него у истом периоду 2020, односно за 30.500 већи него 2019. године.

Према тзв. званичним Владиним подацима, у истом раздобљу 2021. од ковида-19 је умрло 8.480 лица или 28 одсто укупног повећања смртности у односу на број умрлих у 2019, тј. у последњој нековид години. Медјутим, иако се очекује да ће у 2021. години несклад измедју коначних података РЗС-а и тзв. званичних података бити знатно мањи него претходне године, врло је вероватно да ће стварни број умрлих од ковида-19 бити око 15.000, или за око 50 одсто већи него претходне године“, рекао је Пенев. Нагласио је да изненадјује што је тако висок морталитет услед инфекције коронавирусом остварен у условима доступности одговарајућих вакцина, као и повећања болничких капацитета.

„Уједно, у 2021. години дошло је и до великог повећања умрлих од других узрока смрти, што се донекле посредно може довести у везу с дугим трајањем пандемије, евидентном пренапрегнутошћу здравственог система, приоритетним збрињавањем ковид пацијената, али и врло неповољном старосном структуром укупног становништва Србије“, казао је Пенев.

; Додао је да су промене у домену фертилитета биле под знатно мањим непосредним утицајем пандемије. ; „На основу расположивих претходних података за јануар-новембар 2021, у Србији је укупно родјено 56.600 беба. Разлика у односу на исти период претходне године (57.000) је занемарљива. Ипак, како су 2020. године готово сва деца родјена до новембра-децембра зачета пре пандемије, а 2021. сва живородјења зачета у време короне, велико повећање живородјења у новембру 2021. у односу на исти месец 2020 (14,1 одсто) и 2019 (9,8 одсто) упућује на закључак о појави компензационих тенденција у домену радјања, односно на повратак нивоа фертилитета у уобичајене оквире из предпандемијског периода“, оценио је демограф.

„То потврдјују и подаци о наглом повећању броја склопљених бракова у периоду јануар-септембар. У 2021. их је било за 47 одсто више него 2020. и за свега пет одсто мање него у истом раздобљу 2019. године“, навео је он.

По његовим речима, велико повећање броја умрлих, уз стагнацију броја живородјених, нужно је довело до повећања негативног природног прираштаја. ; „За првих 10 месеци 2021. године негативан природни прираштај је био за преко 2.000 већи него током целе претходне године. У периоду јануар-новембар 2021. број умрлих био је више него двоструко већи од броја живородјених (123.492 према 56.648) и за петину већи него целе 2020. У таквим околностима готово је извесно да ће негативан природни прираштај у 2021. износити преко 70.000, чиме ће увелико бити премашен негативан рекорд из прве године пандемије (-55.158)“, истакао је Пенев.

Навео је и илустративне податке о просечном дневном смањењу становништва по основу негативног природног прираштаја. ; „У 2019. години просечан негативан природни прираштај износио је 102 становника дневно, у 2020. години он је повећан на 151, док је за првих 11 месеци 2021. достигао тачно 200 дневно“, рекао је. ; Пенев каже да је Србија, према званичним проценама РЗС-а, у 2021. годину ушла са 6.871.547 становника, а како оне не укључују спољни миграциони салдо, процењени број становника би почетком 2022. износио 6,8 милиона.

„Медјутим, стварни број становника је знатно мањи. Само по основу нето миграција, укупно становништво земље требало би смањити за најмање 200.000 становника, колико према мојим грубим проценама износи негативан спољни миграциони салдо за 2011-2021. То би значило да је крајем 2021. број становника Србије, са око 6,6 милиона, сведен на ниво који је био достигнут далеке 1960. године“, закључио је демограф Горан Пенев.

(Бета)
 
A na svetskom nivou, i pored koronavirusa i ostalih boleština i ratova, stanovništovo je u 2021 poraslo za 74 miliona (po ovom izvoru, po drugim je ta brojka 81 milion)
 
 
Tragicno je sto to stanovnistvo koje odlazi na zapad da radi i da se skoluje jeste vrlo dragoceno za jednu drzavu, jer je to sloj najsposobnijih ljudi.
Oni ne idu trbuhom za kruhom, koliko beze od nepotizma, korupcije, nedostatka perspektive i sveopsteg ludila. Fanatizam je takdje faktor nestabilnosti.

I tome kao da nema kraja, jer kada ode sposoban, nesposoban dolazi na njegovo mesto i to prouzokuje dalju migraciju.
 
Plašim se našeg popisa kad bude. Samo u poslednjih 18 meseci višak smrtnosti je preko 50.000 više od dugogodišnjeg proseka. O iseljavanju i da ne govorimo.
 
Mi cemo kao narod nestati i to vrlo brzo. Velika stopa iseljavanja reproduktivno sposobnog stanovnistva, nizak prirodni prirastaj, nepravedno drzavno uredjenje, negativna selekcija...sve to ubrzava neminivni krah.
Jedina sansa je da, kada budu dolazili ljudi iz drugih drzava da se nasele kod nas, a doci ce, da ih asimilujemo (ne nasilno nego kulturom, zivotnim standardnom). Od toga nazalost nema nista, jer to nikada kao narod nismo znali da radimo. Pa mi smo nase ljude koji su izbegli iz Hrvatske, Bosne, Kosova uvek dozivljavali kao uljeze i oni nikada stvarno nisu bili dobrodosli (ima izuzetaka, naravno).
 

Шалу на страну, демографија је екстремно непредвидљива и тешко је дати добре процене за више од 20 година у будућности, поготово што те процене не узимају у обзир имиграцију и њихов даљи ефекат на наталитет. Земље попут Ирске и Јапана су имале драстичне промене у броју популације у оба правца које нико не би умео да предвиди. Да сте питали статистичаре 1970-их рекли би вам да ће данас у Југославији живети 30 милиона људи.

Огроман део пада популације код нас у протеклој деценији долази од умирања беби бумерске популације и то је тренд који ће се временом успоравати; поготово сада када је одједном нагло умрло доста старих услед короне а који би иначе умирали у наредне две деценије. Стопа фертилитета се одавно стабилизовала и полако расте. Миграциони салдо (однос броја људи који се досељавају и одсељавају) се затвара (ако се већ није затворио). Остаје проблем са ниском стопом наталитета и просечном старошћу али је Србија далеко од најгоре земље у Европи по том питању

QZqmH9q.jpg


И то, ми немамо историјски јак уплив младих имиграната као нпр. Британија, Француска, Шпанија и Италија а већ смо у ситуацији да можемо да га имамо ако желимо. Искрено нисам песимистичан поводом броја становника у Србији на дужи временски период и готово никад нису демографски трендови остали непромењени дуже од 50-100 година тако да је рећи да ћемо као народ да "нестанемо" попутно неосновано. А поготово не "убрзо".

Такође ми није јасно одакле ти идеја да ми нисмо добри у асимилизацији људи када је буквално супротно истина. Након ослобођења од Турака и Аустроугара смо имали територије са огромним бројем различитих култура и етничких припадности који су се временом утопили у српски идентитет. Неки од најпознатијих Срба су имали другачије порекло (нпр. Алкијабад => Нушић). Људи вероватно нису ни чули за све етничке групе које су нестале и нестају у Србији услед асимилизације. И то су људи који су вековима живели на овим просторима а не појединачни мигранти који немају за шта да се "ухвате". Зато нам и јесте генетска слика толико разнолика + већ неких стотинак година функционишемо попут Америке, са људима који се досељавају без проблема из разних земаља (посебно у Београд и посебно из околине). Једино што је заиста привремено преокренуло тај тренд јесте покушај прављења националних идентитета по Авнојским границама али ту је једнократна штета већ начињена и не делује као да ће се понављати. Све што треба је да се инсистира на очувању и (спонтаном, креативном) развоју српске културе и јачању српске економије, све остало ће доћи на своје.

Такође, ја искрено ни не желим да имамо више од 5-7 милиона људи у земљи. Популациони раст повећава саобраћајне гужве, негативно утиче на екологију, обара или успорава раст животног стандарда и доводи до друштвених проблема. Тежња ка снажном популационом расту је била важна у време империјализма и територијалних освајања, сада је више проклетство него благослов. Треба просто као једна Чешка или Швајцарска да тежимо на високом животном стандарду и екологији и онда просто пробирамо кога хоћемо из света да дође да живи овде. Такође, уз квалитетне услове за рађање и одгој деце.
 
Vrh