Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Јесте тужно, али такав је тренд. Србија је пред Балканске ратове имала око 2 милиона и 900 000 становника, чисто поређења ради.
 
И још много њих по ликама, кордунима, банијама, барањама, славонијама, анексираним боснама и херцеговинама космет и тако даље. Управо захваљаујући тим крајевима катастрофа првог светског рата није нас сломила у демографском смислу
 
Oко милион и 700 у Старој Србији (Рашка, Космет, Македонија) и сигурно око 3 милиона од 5 милиона и 600 хиљада људи у Аустро-Угарској који су причали српско-хрватски.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902289#p902289:1gk8towq je napisao(la):
Дошљак » Pet Nov 26, 2021 2:41 am[/url]":1gk8towq] Србија је самоодржива и на 4 милиона становника.

To zaključuješ na osnovu perioda pre balkanskih ratova?
 
И на основу других држава мање популације.
 
Moguce je, ali sa odgovarajucom starosnom strukturom. Prosecna starost stanovništva pre balkanskih ratova je bila 20g. Sada je preko 43. Sledeći put kada Srbija bude imala 4 miliona stanovnika prosecna starost će biti 55+. To nije održivo društvo.

A drugačije je nemoguć scenario - preokrenuti demografske trendove da se iz sadašnjeg stanja dođe do 4 miliona stanovnika odgovarajuće starosne strukture - kako?

Bilo bi to lepo, imati 4 miliona zdravih, plodnih, mladnih, vrednih, srećnih i bogatih, ali probaj da se poigraš sa statistikom, da ispraviš demografske krive, da vidimo da li je to moguće.
 
Сигурно постоје начини за побољшање старости. Морамо имати и на уму да су људи почетком 20. века били доста краћег животног века у односу на данас.
 
Kad vidim te vase staracke postove, samo pada na pamet izreka "Lako je tudjim k***** gloginje mlatiti", ili u ovom slucaju, decu praviti. Da nije vasa generacija unistila zemlju, pa i da razmislimo... Samo se filozofira, da ne iskoristim gori izraz, "mladi treba ovo, mladi treba ono". A da pitate nas mlade sta nama treba? Nismo mi duzni da vas spasavamo.
 
Mnogo je bilo teže odgajiti decu pedesetih nego sad, al smo imali baby boom. I nije to zbog drugova Lenjina, Staljina i Tita već zbog toga što je bilo vrlo malo egocentrika među narodom.
 
Ovakve situacije su jedan od brojnih razloga zasto (cesto) ne mogu ocima da vidim statistiku i mrzim kad se neko vata za nju kao glavni i jedini argument u necemu.

Prosecna starost u Srba pre Balkanskih ratova je bila 20 god. Ok. Sjajno.
Prvo, kako su ziveli ti Srbi tad? Znaci u kakvim uslovima?
Drugo, koliki je bio prosecni zivotni vek u tom dobu?
Trece, koliko velikih ratova i kriza su imale prethodne dve generacije (od 1860. do tad)
I cetvrto - pitam se pitam, koliko ih je bilo oko 20 NAKON svih tih ratova i kriza koje su usledile tokom i posle Balkanskih ratova.

Peto, prosecna starost stanovnistva jeste bitna ali nije presudna za uspeh zemlje. I nije argument i faktor u ocenjivanju uspeha i/ili prosperiteta zivota njenih ljudi. Paz'te ovo, statistika kaze da je prosecna starost u Indiji 28 godina. U teoriji - milina jedna. Gomile i gomile ljudi koji su radno sposobni, mladi i jaki, a vec imaju par godina mudrosti i iskustva u necemu. Pa ipak, kako se zivi u toj Indiji? Jel im znaci nesto to sto su mladi? Koliko im znaci i to sto ih ima ko pleve?

Odmah da kazem, ja sam ovde naveo neke ekstreme. Ne treba to uzimati zdravo za gotovo i samo sam opisao par komponenti ovog problema/problematike kojih inace ima na desetine. To jest, samo sam zagrebao povrsinu ovde. I daleko od toga da zelim i nameravam da pojednostavljujem. Naprotiv, ova tema je izuzetno kompleksna. I zato o svemu ovome u drzavama odlucuju ili debatuju timovi strucnjaka (vladinih ili nezavisnih).

Naravno, niko nama ne brani da radimo isto. I to je i zdravo. Vezba se intelekt, znanje, komunikacija, razmisljanje, nauci se nesto... Ali onda to treba raditi bez decidnih i naglih zakljucaka "treba nam to i to na taj i taj nacin". Ko ono na temi o epidemiji, kad kazu "ma slusajte vi mene, samo da stane svet na 10 dana i korona bi nestala" (al malo morgen).

Nego sam samo hteo da pokazem koliko je to oslanjanje na statistiku, statistiku i samo statistiku naopaka prica. Prvo, jer se i statistika da stelovati ili pogresno tumaciti (npr iz istorijskih spisa pre 100 godina, kad je bilo mnogo manje dokumentacije, provera, cuvanja...) A drugo, zato sto statistika bez konteksta i bez sire slike ne znaci nista.

Statistika je, bar u ovom slucaju (a i u mnoooooogim drugim) ravna konstataciji "ovaj automobil je u voznom stanju" (bez ulazenja u detalje i siru sliku). Primera radi, statisticki, tehnicka ispravnost vozila GSP je oko 90%. Iz toga ispada da su nam autobusi kao u Minhenu. A u realnosti, polovina njih ne bi prosla nezavistan, propisan i kompletan tehnicki pregled.

Odoh malo u sirinu ali samo da pokazem koliko taj rezon "podatak taj i taj kaze to i to sto nas dovodi do zakljucka da tako i tako". A tema/ problematika nikad kompleksnija i nepredvidljivija (pogotovu sto ukljucuje nepredvidljive promenljive - ljude).
 
Na BB u su teme koje se bave
- tekovinama i nj. ocuvanju
- stvaranju za buducnost
- i nešto ima malo tema koje se bave samo sadašnjošću

Interesantno ,tvoje interesovanje pregledanih svih postova je samo za sadadašnjost....
OK .... izlišno je dalje išta tebi pisati
jer demografija je čista buducnost

In vino veritas
:sesir:
 
Sreca pa cu ja videti malo vise te buducnosti nego ti, pa cemo videti ko je bio u pravu :) Iskoristio bih to malo vremena sto mi je ostalo na ovom svetu da postanem bolji covek da sam na tvom mestu, nikom ne stoje dobro takvi zatucani stavovi ;)

Ne znam da li bi se administrator foruma slozio da je ovo forum o "tekovinama", da ne kazem za matore konzervativce, licno dolazim ovde da se informisem o stanju u gradu i zapanjim kakvih ljudi ima.
 
Не бих коментарисао ово горе али треба указати на то да старење становништва значи и додатно слабљење / колапс разних социјалних система попут пензионог и здравственог. Имам осећај да ће људи који као Бендер инсистирају на томе да старење становништва није неки проблем и да није разлог да се примају млади радници у земљу први да буду ти који за 30 година псују колапс здравственог и пензионог система и криве тадашњу власт / државу

Иначе, статистика уопште није проблем већ то што је људи изобличавају како њима одговара. Генерално су популационе предикције јако непоуздане јер постоји гомила историјских фактора који утичу на демографију. Седамдесетих година би вероватно претпостављали да ће у Србији сада живети једно 11 милиона људи а то је било пре 50 година.

Тешко је знати каква ће бити ситуација за 50 година и какве ће политичке одлуке уследити. То је проблем а не статистика сама по себи.
 
Upravo tako. Starost dođe kao brzi voz, a bez mladosti biće i neodrživa.

Ljudi pravite decu! Ne čekajte uslove, preduslove, potencijale, kasnije će biti još teže. Ići ćete na roditeljski sa 50 godina, i uvek ćete imati spreman odgovor: "Uh, što me danas nešto bole leđa", na: "stavi me tata na krkače", "ajmo malo da pikamo lopte"...
 
Nikog ne mozemo siliti da ima decu.
Ali istina je da se toga mnogi plase. Dominacija individualizma dovela je do toga da se ljudi plase gubitka svog veremena zbog dece.
Neoliberalizam i kapitalizam uce nas da je najbolje da trosimo na sebe i svoju zabavu ili razvoj.
Izgleda logicno.

Ali neoliberalizam ne uzima u obzir proces starenja.
Na kraju ce cak i najagilniji "mladi i sposobni" adepti i lideri socijalnog darvinizma i neoliberalni fasisti postatai "stari i nesposobni".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908339#p908339:g4keeper je napisao(la):
LeninVaskrse » Sre Dec 15, 2021 10:45 am[/url]":g4keeper]Sreca pa cu ja videti malo vise te buducnosti nego ti, pa cemo videti ko je bio u pravu :)

Niko ne zna kada će ga izvući iz bubnja. Što bi stari rekli samo nek je random. Samo ti moli boga za zdravlje, za ostalo ćeš sve lako.
 
Mislim da nataletet zavisi i od toga koja generacija nastupa, to se nekako uvek ciklicno ponavlja. Mladje generacije mogu biti konzervativnije od svojih roditelja, klasicno visoko obrazovanje nije vise toliko bitan prioritet kao sto je nekad bilo, oni se obrazuju "usput" na kursevima i na blic fakultetima radi bolje plate, odlucuju se za ekonomicnije varijente zivljenja (u parovima, recimo), zele biti mladi roditelji kad deca odrastu, jer je to "cool"..

Ako se sve ovo ocekuje samo od strejt parova srpske nacionalnosti, onda porast nataliteta nece dostici nekakav znacajniji nivo. Pravni pojam braka treba da se prosiri na ne-binarne parove i potrebno je "uvesti" novu radnu snagu iz inostranstva, bilo koje rase ili verske opredeljenosti. Ovo ne bi trebalo da bude taboo kada pricamo o demografiji, kao sto mi se cini da jeste. Zapadnim zemljama stranci mnogo izvlace prosek.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908428#p908428:15g33hy1 je napisao(la):
Drakche » Sre Dec 15, 2021 1:37 pm[/url]":15g33hy1]Mislim da nataletet zavisi i od toga koja generacija nastupa, to se nekako uvek ciklicno ponavlja. Mladje generacije mogu biti konzervativnije od svojih roditelja, klasicno visoko obrazovanje nije vise toliko bitan prioritet kao sto je nekad bilo, oni se obrazuju "usput" na kursevima i na blic fakultetima radi bolje plate, odlucuju se za ekonomicnije varijente zivljenja (u parovima, recimo), zele biti mladi roditelji kad deca odrastu, jer je to "cool"..

Ako se sve ovo ocekuje samo od strejt parova srpske nacionalnosti, onda porast nataliteta nece dostici nekakav znacajniji nivo. Pravni pojam braka treba da se prosiri na ne-binarne parove i potrebno je "uvesti" novu radnu snagu iz inostranstva, bilo koje rase ili verske opredeljenosti. Ovo ne bi trebalo da bude taboo kada pricamo o demografiji, kao sto mi se cini da jeste. Zapadnim zemljama stranci mnogo izvlace prosek.

Ne postoje "ne-binarni" ljudi. Prije svega nam treba prekid dotoka tog rijaliti vokabulara i bolesti kojima bi ti da izopačiš Srbiju. Treba nam porodica, a ne te budalaštine. Treba nam više Crkvenih brakova, a ne samo građanskih.
 
Drakche se malo nesrecno izrazio, ali je potpuno u pravu. Nisam siguran, doduse, da li je zaista mislio na ne-binarne osobe ili neheteroseksualne parove.

To sto vi ne kazete da ti ljudi ne postoje... naprosto nije cinjenicno tacno. Gej i lezbijski parovi su porodice kao i svaka druga, imaju podjednak potencijal za ljubav, roditeljstvo, uspeh i neuspeh, i sve ostalo sto zivot nosi. Osecam da vrlo cesto ljudi poput vas govore napamet, da nisu upoznali nijednu takvu osobu, niti zaista porazgovarali o njihovim stvarnim problemima, koji su isti kao vasi, samo jos dodatno imaju ljude koji se usudjuju da im kazu da ne postoje, zele im da umru, tuku ih na ulicama... Mozda osecaju koliko mrznje sirite, pa ne zele ni da vam se obrate :) Izopaceno je jedino zmuriti pred istinom. I naravno, nemojte da pocnemo o tome koliko je Crkva leglo pedofilije, ne treba nista da se pitaju o demografiji.

Ukoliko se LGBT parovima pruze sva prava, broj porodica u Srbiji ce preko noci porasti za mnogo stotina i hiljada. Nikad vise necete doziveti takav skok u ovoj zemlji, pa vam preporucujem da ih podrzite. Verujem da na ovom mestu ima i puno srdacnih, razumnih ljudi kojima ovo nije naucna fantastika, samo ne zele da rizikuju sikanu kakva obicno ide uz ovakve teme.
 
Добро, лезбијски парови услед напретка технологије имају широк потенцијал за родитељство, а геј доста ограниченији (још).

Генерално је за тром и напору несклон народ какав су Срби најбоље да се што пре омогући потпуно вештачки поступак настанка живота, нпр. у посебним машинама јапанске производње уместо у материци.
 
Vrh