@gamblerNBG
То ће вероватно бити епилог у наредних 100 година али ће морати да се деси глобално да би имало ефекта, у супротном ће милионери и сл. само побећи у земље које то не раде како би избегли порезе
Једна од могућих мера би нпр. био радни стаж за родитеље по детету и дизање старосне границе за одлазак у пензију. Нпр. подигне се година за одлазак у пензију на 70 а за свако дете се добије 5 година радног стажа. Они који имају 4 деце могу и са 50 година да се пензионишу, они који немају уопште раде до 70. То би уједно решило и проблем неравнотеже између броја пензионера / радника и стимулисало људе да имају децу. А уједно би симулирало и традиционални начин функционисања друштва где су људи и имали децу да би имао ко да их одмени / издржава под старост
@Bender
Nikakve migracije i mešanja. Samo kontrola populacije i nataliteta u svakoj zemlji. Da se prenatrpane zemlje smire sa štancovanjem dece koje neće moći da izdržavaju a da zemlje da lošim demografskim slikama ili porade na natalitetu ili da usvoje politike za rešavanje negativnih posledica.
Пренатрпане земље свакако треба да смање наталитет али то је процес кога су људи свесни већ више векова и који се свуда дешава. Узео сам Нигерију као пример јер она има највећи проблем али и у њој стопа наталитета опада већ деценијама. Кина је већ увелико испод неопходне стопе фертилитета а пре пар деценија се сматрало да ће расти у недоглед.
Свакако ће морати земље са лошим демографским сликама да усвајају разне наталистичке политике и покушавају да закрпе проблем али то се дешава одавно; па и код нас. Међутим, ниједна политика не може да надокнади неквалитетну културу нити да омогући фантазију 20. века о непостојању последица за саможиво понашање.
>Planeta je ograničena. Resursi na njoj takođe. I dok se ljudi na ovoj planeti u globalu množe kao miševi, svake godine poslova je sve manje i manje, ekonomija u sve većem kanalu
Око овога се свакако слажемо, и нагли раст популације и нагли пад популације ће имати штетне ефекте, сваки на свој начин. И земље где расте пуно треба да смање исту а где пада треба да повећају, ако желимо да избегнемо катастрофу.
То свакако не мења чињеницу да у земљама попут Јапана и европских мора доћи до промене односа према прокреацији да би се избегао апсолутни друштвени и економски колапс. Земље са растом популације имају растуће економије а оне са падом неће моћи да одрже раст економије без некаквог повећања демографије па макар дубили на трепавицама.
>I nema to veze sa bumerima, opet povezuješ nepovezive stvari. Množe se ovi po Azijama i Afrikama sada kao što su se množili i za vreme bumera. Samo su se neki množili više prethodnih decenija, a neki se množe više sada. Ali nema to veze sa tebi omraženim bumerima, nego sa mentalitetom određenog naroda.
Популациони пад има везе са бумерима, не раст
>Inače, ti bumeri koje toliko voliš da mrziš i na njih preacuješ svu odgovornost, su uz pomoć olovke, lenjira, 2 MHz i 32 KB RAMa slali ljude na Mesec. A danas imamo vajne generacije Milenijalaca (kojima i ja pripadam) i Zoomera, koji u vreme hadronskih kolajdera, hive mind-a, EEEEJ AAAAJ-a, nanotehnologija, interneta i globalne povezanosti ne mogu da naprave usisivač koji će potraje duže od 3 godine. I koji imaju nikad puniji kufer raznih Davosa, MMFova, ECBova, STO-ova, G8, G20, Euribora, Vol Strita, Tokija, Nasdaqa, ekonomskih fakseva, profesora, instituta, analitičara, think tank-ova i koječega... a i dalje ne mogu da se oporave od virtuelne krize s virtuelnim parama od pre 15 godina. A kamoli od svega što se naređalo od tada naovamo, a zbog čega će i naši praunici da ispaštaju i budu robovi od momenta kad se rode.
Нису то радили бумери него њихови родитељи. Свакако нису људи рођени 50их и 60их слали људе на месец 1969. Ово што се дешава у последњих 20-30 година је заслуга бумера који су се дочепали позиција моћи. И због лошег наталитета су доминантни и дуже него што су њихови родитељи били, јер их просто има више него њихове деце коју нису рађали. Јахаће нас бар још 10-20 година док не крену да одумиру а до тад ће се грчевито државти фотеља где год могу.