Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Mile

Beginner
Učlanjen(a)
02.11.2007.
Poruke
50
Pohvaljen
2
Da li je istina da se poslednjih godina obim migracija drasticno povecao? Koliko stanovnika ce Beograd imati za 10 godina?
 
Ako pocnu najavljenu izgradnju Beograda 3, isisace celu Srbiju.....
 
Ма ко ће почети Београд 3 на оном мочварном терену? Мирно спавајте по том питању. А да Београд сиса целу Србију, то је чињеница. Међутим, мислим да то неће бити у будућности толико изражено и да ће становништво врло мало да се повећа.
 
Wile E. Coyote":2natlize je napisao(la):
Ма ко ће почети Београд 3 на оном мочварном терену? Мирно спавајте по том питању. А да Београд сиса целу Србију, то је чињеница. Међутим, мислим да то неће бити у будућности толико изражено и да ће становништво врло мало да се повећа.
Pa i Novi Beograd je bio everglejd na steroidima pa su ipak uspeli da uglave mali milion blokova.
 
Питање је колико има и воље и пара сад за тако нешто. Друго, подземне воде су много више на банатској него на сремској страни и исушивање би било много компликованије.
 
Forumasi dodjosmo do jos jedne ozbiljne tematike, pa ko zeli nek se ukljuci. Primecujem da se u poslednje vreme na raznim domacim portalima u headline-u posebno promovise odlazak u inostranstvo u potrazi za poslom, Svedska, Norveska, Svajcarska, Nemacka, evo sad i Novi Zeland, pored konstantno prisutne promocije Sad-a i Kanade. Otprilike prosecna godisnja brojka nasih emigranata je oko 35000 ljudi uglavnom mladje populacije.
Takodje pored iseljenicke propagande tu su i sumorne vesti, koje nas podsecaju o katastrofalnom prirodnom prirastaju. Da ne prenosim vesti, ali prognoze su otprilike da je svako cetvrto selo u Srbiji (oko 4600) na izdisaju, a procenjuje se da ce sva trece biti ugaseno do 2030. Trenutno stanje u RS:
* ukupna populacija: 7,146 miliona
* stopa plodnosti: 1,32 deteta po zeni
* stopa rasta stanovnistva: -0,5% god.
* ocekivani zivotni vek: 75,23 god.
Ima tu jos podosta statistickih podataka, koji su znacajni za shvatanje ovog problema kao sto su prosecna starost, odnos stanovnistva u fertilnoj dobi, stepen obrazovanja itd.
S obzirom da se na forumu bavimo projekcijama i planovima o izgradnji, predlazem da se pozabavimo i ovim gorucim problemom, kako se ne bi desilo da od grada sa tendencijom porasta stanovnika ne dodjemo u situaciju planski izgradjenog grada preglomazne strukture u odnosu na broj stanovnika.
Zgrada iz megalomanskog nasledja bivse SFRJ kao primer nepotrebnosti imamo bar za primer. Ovaj problem je ipak predvidiviji za razliku od raspada bivse drzave.
 
ne znam zašto se misli da u srbiji moraju da žive srbi.


u svetu postoji toliko ljudi iz raznih krajeva kojima je loše.


lepo otvorićemo granice za sve te ljude i lako ćemo dostići broj ljudi koji želimo.
 
Ne vidim nista lose u tome da neko ode u inostranstvo da nadje posao, ako ga u Srbiji nema, ali samo ako radi ono sto mu je struka, za sta se skolovao, a ne da cisti ulice, pere sudove ili vozi taksi. Tragicno je ako taj neko ne zeli da se seli, a mora, jer ne vidi drugu priliku da zivi iole normalan zivot dok jos moze.

Nema tu neke velike filozofije, zna se sta pospesuje 'prirodni prirastaj' (ili malo lepse receno; odluku da parovi ili zene osnuju porodicu, ili da imaju vise od 1 deteta, "prirodni prirastaj" zvuci kao da se ne radi o ljudima, nego o zivotinjama) i duzi zivotni vek, to mozemo da vidimo u zemljama koje su ekonomski razvijene i imaju dobru socijalnu, obrazovnu i zdrastvenu politiku.

Opadanje tzv. prirodnog prirastaja nema samo lose strane, globalno gledano trebalo bi da nas ima sto manje, ali ako hocemo da budemo ekonomski razvijena zemlja sa porastom broja stanovnika moramo racunati na priliv stranaca koji u pomenutim razvijenim zemljama znatno poboljsavaju demografsku sliku, a koji nisu popularni kod dobrog broja 'starosedelaca'. Ja ne mogu ni da zamislim kako bi se to odvijalo u Srbiji ako, kada budemo postali clanica EU i ekonomski razvijeniji, jelte, krenu da nam dolaze doseljenici iz Azije i Afrike...
 
"prirodni priraštaj" je mali kod zemalja koji imaju dobru socijalnu, obrazovnu i zdravstveni politiku, i ekonomsku razvijenost.


najveći prirodni priraštaj upravo imaju zemlje suprotno od ovoga, indija, pakistan, albanija......


tako da preskoči nas sa tim pričama.
 
ја сам свој допринос дао :)
елем, оно што мене брине је изразито негативан природни прираштај:
Живорођени 2013. 65 554
Умрли 2013. 100 300
Природни прираштај 2013. -34 746

дакле, цело једно Пријепоље је прошле године нестало јер се народ убија, гине, не лечи и остало. што се тиче механичког прираштаја (миграције), азиланте населимо по опустелим селима, увеземо пар хиљада кинеских и индијских сељака и ето, решен проблем
 
JohnnyLee":27ql4lwk je napisao(la):
што се тиче механичког прираштаја (миграције), азиланте населимо по опустелим селима, увеземо пар хиљада кинеских и индијских сељака и ето, решен проблем

Pa nije resen problem jer uvezti par hiljada kineza ili indijaca ne pravi od njih srbe.
 
MilisaV":1tratb10 je napisao(la):
"prirodni priraštaj" je mali kod zemalja koji imaju dobru socijalnu, obrazovnu i zdravstveni politiku, i ekonomsku razvijenost.


najveći prirodni priraštaj upravo imaju zemlje suprotno od ovoga, indija, pakistan, albanija......


tako da preskoči nas sa tim pričama.

u Srbiji ocito to ne vazi,
ili mislis da postoji neki drugi razlog?
 
JohnnyLee":1fij2ni3 je napisao(la):
ја сам свој допринос дао :)

E čestitam!

Čisto da razjasnimo i matematički. Prosek dece po jednoj majci, bi trebalo da bude bar 2,1. U pojedinačnim slučajevima, pun doprinos pozitivnom prirodnom priraštaju je 3 ili više dece po majci.
 
е па хвала. заправо, за просту репродукцију нам треба 2,1 дете по мајци. али ми смо сада веома стара нација да ми морамо да имамо преко 3,3 детета по мајци да би се подмладили

spatiotecte":1zim21cr je napisao(la):
Pa nije resen problem jer uvezti par hiljada kineza ili indijaca ne pravi od njih srbe.

па и не мора да направи Србе, већ да нам побољша мало крвну слику становништва. а и друга генерација њих рођена овде ће себе сматрати Србима
 
spatiotecte":1ip1sz8s je napisao(la):
Pa nije resen problem jer uvezti par hiljada kineza ili indijaca ne pravi od njih srbe.


a zašto moraju da budu srbi????

oće li srbi izumreti? neće.


oće li se smanjiti broj srba? možda, pa šta i ako se smanji. i u istoriji srbi su bili u gorim situacijama pa smo se izvukli.


u Srbiji ocito to ne vazi,
ili mislis da postoji neki drugi razlog?


moje neko lično zapažanje je da zemlje koje su više emancipovane imaju manji prirodni priraštaj, bez obzira na ekonomsku snagu.

prema tome u nekim zemljama brojnost je jednostavno bila način za opstanak. kvantitet. ako u porodici umre 6 od 8 dece mora se ići na kvantitet da bi se život produžio.

u evropi smo srećom napredovali po pitanju smrtnosti novorođenčeta i generalno dece i ljudi, tako dete koje se rodi ima velike šanse da preživi.

a to je dovelo do toga da u evropi danas se parovi odlučuju za prvo dete tek posle 30 godine, i često imaju po jedno dete.

zato potrebu za radnom snagom nadoknađuju iz ekonmski slabijih zemalja.


mi kao srbija smo tu u lošem položaju. mi smo dovoljno emancipovani da imamo nizak priraštaj, a s druge strane nismo ekonomski jaki pa i pored niskog prirodnog priraštaja ljudi nam odlaze iz zemlje, a novi ne dolaze jer ne delujemo kao zemlja gde bi mogli od svog rada da žive i rade.
 
CASTELBIANCO":2kdl7oet je napisao(la):
Otprilike prosecna godisnja brojka nasih emigranata je oko 35000 ljudi uglavnom mladje populacije.

Netačno. Broj ljudi kojih je emigriralo u zadnje tri godine sigurno nije mnogo veći u odnosu na situaciju u protekloj deceniji, koja je ovakva (citat od jednog mog poznanika):

Možemo samo izvući neku procenu za prethodnu deceniju na osnovu podataka vitalne statistike, procenjenog broja IRL sa Kosova (na osnovu migracionih podataka sa popisa) procenjenog broja nepopisanih Albanaca i broja doseljenih prema popisu.

Broj IRL bi trebao da je oko 140.000 a broj nepopisanih Albanaca oko 40.000. Dakle realan pad između dva popisa je oko 410.000 stanovnika.

Prirodnim putem smo bili u minusu 300-305.000 (s obzirom da je međupopisni period 1.4.2002-30.9.2011 za prvu i poslednju godinu sam uzeo po 3/4 minusa). Dakle ukupan pad mehaničkim putem je 105-110.000 ukupno za 9,5 godina, što u proseku godišnje ispada 11-11.500.

E sad, u periodu 1.1.2006-30.9.2011 smo imali 44.190 doseljenih iz inostranstva, što u proseku na godišnjem nivou ispada oko 7.700. Ovome treba dodati jedan broj onih kojima je nepoznata godina doseljenja (prema ukupnom broju bih rekao da ih je oko par stotina godišnje). Dakle, imamo cca 8.000 doseljenih iz inostranstva godišnje, što implicira da je broj odseljenih oko 19-19.500.

Ovo se naravno odnosi na prošlu deceniju, videćemo šta će reći naredni popis.
 
Naravno, uskoro ćemo morati da "uvozimo" ljude, ali ne treba ciljati na bilo koga, već pre svega na narode koji su skloni asimilaciji. Bilo je par lepih primera sa Rusima iz novina:

Da, apsolutno se slažem sa ovim. Bilo kakav rast ekonomije u Srbiji bi bio propraćen porastom migracija iz Crne Gore prema Srbiji. Uz to bi trebali da se potrudimo da što više Makedoncima omogućimo doseljavanje (značajnim jačanjem ekonomije bi im sigurno postali privlačni, kao što je Slovenija u međuvremenu postala privlačna stanovnicima preostalih nekadašnjih jugoslovenskih republika). A tu su naravno Moldavci i Ukrajinci. Uz njih, imamo i primere sa Rusima, npr. :

NAŠLI SPAS U SRBIJI: Rus i Ukrajinka pobegli iz pakla rata i našli mir u selu Orovac

Ukrajinka Irina Olegovna i Rus Vjačeslav Ohrimenko i njihova deca od pre nekoliko meseci stanovnici su sela Orovca u Seljašnici kod Prijepolja, gde su kupili imanje i u čvrstoj nameri da ovde ostanu počeli da renoviraju kuću.

RUSI DOLAZE: Napuštena domaćinstva u Srbiji kupuju ruske porodic

nače, Viktor Pivovarov, sa kojim razgovaramo, doselio se iz rodnog Voronježa, grada udaljenog oko petsto kilometara od Moskve, ovde u Progorelicu, pre dve godine. Došao je sa suprugom Olgom i kćerkom Ladom. Reč je o mladom bračnom paru koji je ovde u novom domu dobio i kćerku Andželiku, kojoj je sada tek sedam meseci.

Novi Karlovci ( Sase): Rusi u Sremu

Promeniti mesto stanovanja, veoma je krupan i hrabar potez. Ali za pet porodica iz Rusije, to nije bio problem.

Oni su bratsku Rusiju zamenili ni manje – ni više sremskom ravnicom, doselili su se u Nove Karlovce. Jedna od tih pet porodica je i petočlana Svešnikov, čiji su članovi podelili sa nama tajnu zbog čega su se doselili baš ,u narodu poznate Sase, nadomak Inđije

Bilo kakav rast ekonomije u Srbiji bi bio propraćen porastom migracija iz Crne Gore prema Srbiji. Uz to bi trebali da se potrudimo da što više Makedoncima omogućimo doseljavanje (značajnim jačanjem ekonomije bi im sigurno postali privlačni, kao što je Slovenija u međuvremenu postala privlačna stanovnicima preostalih nekadašnjih jugoslovenskih republika). A tu su naravno Moldavci i Ukrajinci. Uz njih, imamo i navedene primere sa Rusima.

Kada bi naša ekonomija počela da stvarno značajnije napreduje, bilo bi dobro da se napravim nekakva "piramida" naroda koje bi trebali da pokušamo da privučemo da dođu ovde. Po meni, to bi trebalo da izgleda nekako ovako:

I grupa

Crnogorci (nije potrebna asimilacija)
Makedonci

II grupa

Moldavci
Ukrajinci
Rusi
Belorusi

III grupa (Lično znam za slučajeve sa pripadnicima naroda iz ove grupe)

Jermeni
Gruzini
Kopti
Hrišćani sa Bliskog Istoka (Sirija, Liban itd.)
 
Mislim da goruća stvar i zaslužuje da se o njoj piše u više pravaca, sa različitim stavovima. Moja ideja je takođe upliv stanovništva iz zemalja trećeg sveta. Neko mi reče da je u jednoj rečenici i A.Merkel napomenula Vučiću problem prenaseljenosti podsaharske populacije. Jedini problem je što mi se čini da smo mi neagresivna nacija po pitanju asimilacije drugih, pri čemu ne podrazumevam nasilne metode već kulturološke, medijske, obrazovne itd. Inače i naš ustav slično prokazuje:
Zabrana nasilne asimilacije
Član 78.
Zabranjena je nasilna asimilacija pripadnika nacionalnih manjina.
Zaštita pripadnika nacionalnih manjina od svake radnje usmerene ka njihovoj nasilnoj asimilaciji uređuje se zakonom.
Zabranjeno je preduzimanje mera koje bi prouzrokovale veštačko menjanje nacionalnog sastava stanovništva na područjima gde pripadnici nacionalnih manjina žive tradicionalno i u značajnom broju.

@Milisav
U Srbiji istini za volju i ne žive sada samo Srbi. Srbi sačinjavaju 83% ukupnog stanovništva. Problem je po meni u stavu da niko od ostalih nacija ne želi da se identifikuje sa srpskim narodom, jer se ne pravi razgraničenje između naroda i nacije. U Londonu kada se neko predstavi kao Britanac, a ima turban na glavi i miriše na kari, vi pomislite da vas zeza. Ali ne! Njegov osećaj pripadnosti naciji od pripadnosti narodu je nešto sasvim drugo. Mislim da se kod nas to nikada neće dogoditi, ne zbog toga što možda drugi ne žele da predstavljaju korpus srpskog naroda koji bi bio skup različitih nacionalnosti, već zbog naše nesrećne politike da svakoga ko se iole razlikuje od nas samih, ograđujemo iako taj neko živi među nama isto toliko dugo koliko i mi. Navešću primer Bošnjaka, bez potrebe da se bilo ko naljuti ili uvredi, ali ta novonastala nacija je sebe dugo vremena smatrala delom srpskog korpusa. Podsećam sada sebe na nekog radikala, ali to su nepobitni istorijski fakti. Onda kada su neke (ne)mudre glave odlučile da Srbin može biti samo pripadnik srpske nacije uz to i pravoslavac, mnoga vrata su se u tom momentu zatvorila. Šta hoću da kažem je to da mi ne znamo ni sami sa sobom a kamoli da nekoga drugog odobrovoljimo da postane deo nas i to sa ponosom da ističe. Nemačka reprezentacija u fudbalu: Ozil, Podolski, Kedira, Boateng…Belgijska reprezentacija u fudbalu: Lukaku, Dembele,Felaini…Francuska reprezentacija….hm njih bolje i da ne nabrajam. Svetske velesile. Ne vidim da im smeta to što nose taj grb koji nose.
E sada da li će hteti da žive recimo Filipinci negde na obodu Srbije u Homljskim krajevima u to baš i nisam siguran. Uglavnom su sve emigracije išle ka obodima većih gradova. Time se nažalost stvaraju novi problemi iako se neki rešavaju, poput njihove izopštenosti, stavljanja u geta, njihove neprilagođenosti kulturi, običajima, podneblju..
@zaza
Ne slažem se da sam preterao u broju iseljenika jer po meni taj broj može biti samo veći. Ja nisam rekao da je porastao, možda se čak i smanjio u odnosu na početak 2000tih. O devedesetima nema rasprave. Svi znamo koliko je tada otišlo ljudi.
za Kopte odlična ideja. to sam odavno razmišljao kao i za Jermene i Etiopljane. pitomi narodi koji su uvek imali neke strahote u svojoj prošlosti.
@dragche
"Tragicno je ako taj neko ne zeli da se seli, a mora, jer ne vidi drugu priliku da zivi iole normalan zivot dok jos moze."
Ključna rečenica za nas same, ali upućena nažalost na pogrešno mesto.Već godinama oni koji o tome odlučuju nešto rade sve u suprotnom pravcu.
@JohnnyLee
Svaka čast za doprinos. kapa dole.
 
Bojim se da neki previdjaju koliko takva vrsta naseljavanja moze da bude opasna. Posebno ako je masovna pojava.
To sto u reprezentacijama nekih zemalja imate pripadnike drugih naroda i rasa je samo jedna strana medalje. Proguglajte samo koliko problema ima u tim istim zemljama na relaciji 'domoroci' - 'novi' i koliki je potast antagonizma medju tim grupacijama zadnjih par decenija, posebno u periodima globalnih recesija, ili u periodima eskalacija regionalnih sukoba.
Igrati se 'raseljavanja i naseljavanja' je proces koji nije nepoznat u novijoj istoriji, ali nije bio nepoznat ni vekovima ranije. Medjutim, rezultat takvih procesa je neretko neizvesan.
 
MilisaV":77usvkad je napisao(la):
spatiotecte":77usvkad je napisao(la):
Pa nije resen problem jer uvezti par hiljada kineza ili indijaca ne pravi od njih srbe.


a zašto moraju da budu srbi????

oće li srbi izumreti? neće.


oće li se smanjiti broj srba? možda, pa šta i ako se smanji. i u istoriji srbi su bili u gorim situacijama pa smo se izvukli.

U francuskoj su tako uvezli afrikance pa ce sad crnci i arapi da ih pojedu.
 
@laki72,spatiotecte
Slažem se da je bolje nas samih da ima što više, a ne da uvozimo ljude ali ja ne vidim drugo rešenje. Možda neki plan za povratak naših u dijaspori kad radjanje već ne ide najbolje? Jevrejima je uspelo da se objedine koliko toliko posle 47', ali mi nismo Jevreji.
Ajmo, predlozi! Šta da radimo? :)
 
Vrh