Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Pošto je ljubav prema deci i želja da imamo potomke nešto što je biološki programirano i kod svih ljudi, rasa i kultura zbog toga jednako, taj faktor nije bitan za analizu razloga za toliku varjabilnost fertiliteta, pa ga možemo zanemariti. Preostaju tri glavna faktora koja određuju broj rođene dece.

1. Da li deca ekonomski doprinose porodici? Da li ih od malih nogu teraju da nešto rade? Da li kad odrastu ostaju vezana za roditeljsku porodicu pomažući joj? Drugim rečima, da li više dece u porodici pomaže njenom opstanku i ekonomskom uspehu, pa su tako neka vrsta "radnika (ili budućih ratnika) u preduzeću". Da li su u toj kulturi brojnije porodice prosečno uspešnije? To se dakle svodi na to ima li porodice i neke druge interese da ima više dece, ili samo ljubav prema deci?

2. Ako su međutim deca u (čisto materjalnom) neto iznosu trošak, a ne zarada ili druga vrsta socijalne koristi, koliko je skupo (finansijski moguće) imati decu? Koliki je prosečni odnos troška po detetu i porodične zarade? Treba li detetu obezbediti puno stvari koje nisu jeftine (stan, školovanje, dobru hranu, zdravstevnu zaštitu ...) ako porodice nema puno para? To se na kraju svodi na pitanje produktivnosti, tj koliko ukupno dece porodica može da finansira dok ne odrastu a da oni pritom imaju standarad koji ta kultura očekuje kao minimalno prihvatljiv? To su dakle DVA nezavisna faktora. Broj dece se zato drastično smanjuje ako neka kultura uleti u "makaze" sve većih očekivanja u vezi standarda življenja i sve manje zarade.

3. Emanicipacija i položaj žene. Da li se od žene očekuje da nema neku svoju karjeru izvan porodice, da treba uglavnom da sedi kod kuće da rađa i odgaja decu? To je nešto delimično nezavisno od ekonomije, već je pitanje tradicije i očekivanja, šta ta kultura misli da je za nju poželjan sistem vrednosti i model ponašanja. Iako i ekonomija i religija delimično utiču na viziju "idealne žene i njene uloge" i "idealne porodice", pogotovo na duže staze, nije samo to bitno, već postoji i ne mali uticaj tradicije.
 
Kad su u pitanju procene broja budućih migranata u Srbiju niste spomenuli još jedan faktor. Migrantima nije samo sve teže ući u EU (pa će nekima zato i Srbija postati dobar izbor), niti je samo u pitanju povećanje našeg standarda (pa em postajemo provlačniji, em nam strani radnici postaju potrebni) nego se sada pojavilo i nešto novo. Ilegalnim migrantima će uskoro biti maltene nemoguće da rade u EU. Uskoro počinje da funkcioniše novi sistem u kome se na granici SVIMA uzimaju i otisci prstiju i snimaju oči. Tako će širom EU postojati objedinjena i povezana baza podataka sa nepromenljivom biološkom identifikacijom svih ljudi koji legalno smeju da budu u EU. Dakle i njihovih građana i putnika koji su privremeno i legalno ušli. Postaće nemoguće odraditi bilo koji zvanični posao a da vas rutinski sken ne otkrije ako ste ilegalno ušli, produžili boravak, niste temo gde bi smeli da budete, ili imate bilo kakve druge zakonske probleme, pa vas traže. Ja očekujem da neće proći puno vremena dok na svim ulazim vratima, recimo banaka ili prodavnica, ne budu postavljene specijalne kamere koje vam snimaju oči i rade trenutnu identifikaciju da li je ušla osoba koja "nije legalna". Tako se (tobože, teorijski) ne narušava zaštita privatnosti, jer sistem diže uzbunu samo za ilegalne i one koje zakon traži. Isto i na svim drugim mestima gde se to bilo kako može opravdati nekim potencijalnim bezbednosnim problemima. Što znači maltene svuda. Totalna kontrola. Dakle brzo će biti nemoguće iole duže vreme ilegalno boraviti ili neprijavljeno raditi u bilo kojoj zemlji koja uzima biološki ID na granici, a da vas ne otkriju. Zbog toga će migranti biti prinuđeni da budu manje izbirljivi u izboru destinacija, pa će im i Srbija postati dobar izbor.
 
Poslednja izmena:
Prvi put čujem o skeniranju oka. Deluje mi previše totalitarno.
 
Ja sumnjam da će to zaživeti ili dostići taj nivo. Mnogo je struja i organizacija koje bi se bunile da EU počne da ograničava ili zabranjuje bilo koga ko na granici/u prihvatnom centru javno izjavi "ja sam izbeglica i tražim azil". Pogotovu ako može da prođe kao da je sa Bliskog istoka ili iz Afrike, odnosno ako može da sklepa priču da je stvarno pobegao od nevolje i da nema ništa.

Ima fazon/priča da masa njih kaže da su iz Sirije i da su rođeni 1.1.1990. I da su izgubili sva dokumenta. Ali ne i telefon sa sve slikama i podacima iz domovine. 😄
 
Prvi put čujem o skeniranju oka. Deluje mi previše totalitarno.

"Prilikom prilikom prvog ulaska u EU od stupanja na snagu ovog sistema moraćete da obavite ključan posao – da službenicima date vaše biometrijske podatake (otisak 4 prsta desne ruke i sken zenice oka)."

 
Ali to je samo za turiste i posetioce i ljude koji migriraju, da tako kažem, kroz propisne kanale. I dalje će biti svakog dana hiljade njih koji će reći da su izbeglice iz rata ili bede, da nemaju dokumenta, rođeni su 1.1.1990. u Siriji ili Somaliji i traže azil na osnovu povelje te i te. I mislim da će im i dalje deliti azil i socijalnu pomoć šakom i kapom. Jer i dalje u EU vlada, tj preovladava ta priča da svako ko dođe do granice i kaže "ja sam paćenik, tražim azil" da mu daju. Možda ne svaka zemlja podjednako, ali par njih primaju sve što im naiđe (i zatraži azil).

Odnosno predviđam da će drndati nas, obične i normalne ljude, koju putuju ili propisno emigriraju u EU. A ove što to rade na divlje neće dirati. Kao ono kad Saobraćajna zaustavlja i trkeljiše auto kobajagi radi rutinske provere čak i ako je sve po P.S.u, pored prolaze a konjske zaprege, freze i kombije koji su legli do poda od otpada i stvari unutra ali njih ne diraju jer eto kao...


Zato sve više naših ljudi i besni na EU, i ne samo naših nego i iz drugih ne-EU zemalja. Jer znaju da će EU da vežba strogoću i birokratiju nad likom koji ide da tamo radi i aismiluje se, a istovremeno puštaju brda ovih koji idu tamo na divljaka i to da se nakače na pomoć ili da prosto parazitiraju i prose tamo.
 
Poslednja izmena:

Nikada neću razumeti ovu šizofreniju. 10% više Cegejaca. Jezik obrnuto! Pa zar taj novi jezik sa 32 slova nije 1 od načina zaokruživanja nacionalnosti?

Onda ovo nepoklapanje u verskim procentima i apsolutnim brojkama po nacionalnosti. Znači postoji određen broj građana muslimanske veroispovesti koji se izjašnjavaju kao Cegejci. Takođe, na golo oko se vidi da ako ima 10% Bošnjaka (od '90-ih), a 2% Muslimana (kao nacionalnost, Tito), većinski su se stanovnici muslimanske veroispovesti izjasnili kao Bošnjaci. Odmah mi na pamet pada krajni istok, Rožaje, većinski muslimanski, no popis opet pokazuje da su se i oni morali verovatno većinski izjasniti kao Bošnjaci (a ne Muslimani). Pa kakve oni veze sa Bosnom imaju, kapiram da trecina njih u Bosni nikada nije bila, a da ne pričam dve generacije pre. Šta tek makedonski Bošnjaci da kažu koji su još dalje? :ROFLMAO: Nego eto, pošto ne želi da bude Srbin, Cegejac, a askurđel primio islam, daj da budem nešto drugo. Tako verovatno imaš primere u istoj ulici gde su decenijama i vekovima rasle iste porodice, istog genetskog porekla, možda se i mešale, ali eto, jedni su Srbi, drugi Cegejci, treći Bošnjaci, a četvrti Muslimani, verovatno oni koji uviđaju svu apsurdnost da budu Bošnjaci, ali neće da budu Srbi i Cegejci. :ROFLMAO:

Sve u svemu, luda kuća, neka su živi i zdravi!
 
I dalje ne znam cemu sluzi ta drzava gde pola ljudi govori crnogorski a pola ljudi srpski.
Nepotrebna tvorevina
 
Prijatelj iz Bara, kaze "moji su pre 200-300g bili pravoslavci". Covek je inace musliman. Crnogorac po naciji, musiman po veri. Ne moze da kaze da je Bosnjak jer je mnogo daleko od Bosne a realno s Bosnom nema nikakve veze. Cak ni s ovima iz Rozaja. Podgorica/primorje je u pitanju...

Tako da, Crnogorac moze reci da je svako. I zidov i agnostik i cincar i rom...
 
U Austriji svi govore nemački.
U Belgiji pola govori francuski, u Švajcarskoj isto tako.

jezik ne definiše državu.

Naravno, postojala je i Duklja itd, ali u ovom slučaju definiše novostvoreni narod i iskorišćen je za zaokruživanje (obnovljene) državnosti, pa me bune svi ti apsurdi i nepoklapanje brojki! Ameru nije glupo da kaže da govori eng.

Isti narod i jezik (namerno ne potenciram koji), različitih veriospovesti. No eto, prvo Turci i posledice, kasnije Bjelaši i Zelenaši (koji su btw imali identičnu nacionalnu pripadnost), pa predratni krvavi događaji, pa i nepravde rekao bih koji su poprilično odredili na kojim stranama će se narod naći u ratu (zanimljiv je taj ugl postojani kontinuitet Zeleni-komunisti-suverenisti).

Uz krvavu prošlost, eto sad malo i Montipajtonovskog humora, npr kao slanje CV-eva u firme vanjezičnog područja. Samo neka ostane na humoru. ;)
 
Moram da priznam da ne razumem o čemu pričaš, ali nema veze.
 
Потпуно сам убеђен да ће за 50-100 година Свет бити подељен на:

- Део у коме неће постојати концепти нације, вере, језика, па чак се усуђујем рећи и да ће концепт "имања деце" бити врло редак, односно да ће стопа наталитета износити нпр. 0,2%.

- Део у коме ће људи живети малтене амишким животом у поређењу са првим делом.

Ови делови неће бити строго географски подељени, већ међусобно измешани.
 
Језик не дефинише националност.

Морамо некако да се изглавимо из таквог колективног размишљања.

Цела јужна и средња америка прича шпански па нису шпанци.
 
Vrh