Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

od 2005. do danas, broj novorodjenih pao je za oko 10000.
Totalno beznadje.
 
Kod nas je prosle godine bio pad (Ali opet mnogo manji) a par godina smo se 'solidno' drzali i nismo imali neke padove (vise stagnaciju).
Videcemo da li ce nove mere da preokrenu opet ovo, ali uglavnom razlika izmedu Srbije i Hrvatske se povecala godinama u korist Srbije tako da smo
dosli sada na 32k rodjenih u HR i 61k rodjenih u Srbiji (bez rodjenih sa Kosova).
U prevodu, jos malo pa skoro duplo vise rodjenih - sto mislim da ce se i desiti [Ne znam da li je to nekad bilo, mozda pre 100/150g).
 
Mađari npr. imaju već 15ak godina veoma stabilnu brojku koja se kreće na 88 do 93 hiljada živorođenih, oni koliko znam imaju baš ozbiljne mere za podsticaj i očigledno imaju efekta, prosto za ovakve stvari neke jednokratne propagadne pomoći i slično nemaju taj uticaj, mora da se obezbedi svakoj majci/porodici adekvatna dugoročna podrška.

Number of live births in Hungary
 
Ne, Madjarska nije dobar primer. I pored pronatalne politike imaju pad nataliteta. Nekoliko godina unazad traje trend pada broja novorođenih.

85,200 births were counted in Hungary in 2023, 3.7% fewer than the year before. The TFR declined from 1.52 to 1.50 kids per woman.

Na žalost šta god države radile pad nataliteta ne može da se zaustavi.
 
Ту нема помоћи, једноставно код свих европских народа и целе беле расе (уз пар изузетака) тај тренд је незаустављив,
приоритет је искључиво лично задовољство типа путовања, изласци, комфор, слободно време, забава, самосталност…

а и од оних парова који се одлуче на тај корак 98% има 1 или 2 деце,

не треба можда занемарити и још један разлог, а то су изузетно скупе некретнине и све тежа могућност за младе да дођу до адекватног животног простора.
 
Ту нем, а помоћи, једноставно код свих европских народа и целе беле расе (уз пар изузетака) тај тренд је незаустављив,
приоритет је искључиво лично задовољство типа путовања, изласци, комфор, слободно време, забава, самосталност…

а и од оних парова који се одлуче на тај корак 98% има 1 или 2 деце,

не треба можда занемарити и још један разлог, а то су изузетно скупе некретнине и све тежа могућност за младе да дођу до адекватног животног простора.
I treba da bude prioritet licni komfor, putovanja i hedonizam uopste u odnosu na "pravim decu jer ne znam ni ja zasto" i "tako treba, d'pomognem drzavu jer je Vucic reko' d'treba a i d'uzmem pare nije lose". Da se ne lazemo, nije normalno u danasnje doba redjati decu (preko troje recimo) jer em finansijski skupo em nema se vremena ni prostora da im posvetis da se normalno razvijaju. Mnogi prave decu iz dosade bukvalno po selima, ne kazem da ne vole decu ali kad ih imas osmoro moje pitanje je "ali zasto?" i "kako mislis da im svima obezbedis pristojan zivot"? Moj stav je jedino da ljudi dobro razmisle i da ne prave decu zbog pritiska rodbine ili dosade sto je cest slucaj ovde
 
Poslednja izmena:
I treba da bude prioritet licni komfor i putovanja, hedonizam uopste u odnosu na "pravim decu jer ne znam ni ja zasto" i "tako treba, d'pomognem drzavu jer je Vucic reko' d'trena"

Не кажем да је добро или лоше, али данашњи наталитет европских народа и беле расе је резултат тога,
достигнувши одређени животни стандард они неће “да трпе” или праве конпромис и да живе теже него што морају,
бели народи су доживели пуну зрелост, врхунац, зенит у сваком смислу и следи брзи крај и нестанак,

уосталом као што се догодило са разним цивилизацијама и царствима, као што нас је историја учила,

следећа за пад и нестанак је кинеска цивилизација,
а дугорочно будућност припада искључиво црној афричкој раси која се размножава за нас несхватљивим темпом, процене УН су да ће до 2100. године само Нигерија да има између 750.000.000 и 1 милијарду становника, у једном Нигеру просечан број деце по жени је 6.1
такође све остале земље црне Африке ће да невероватно повећају број становника,

а треба узети у обзир чињеницу да чак и у мешаним везама, то јест укрштањем раса само бела раса нестаје.
 
I treba da bude prioritet licni komfor, putovanja i hedonizam uopste u odnosu na "pravim decu jer ne znam ni ja zasto" i "tako treba, d'pomognem drzavu jer je Vucic reko' d'treba a i d'uzmem pare nije lose". Da se ne lazemo, nije normalno u danasnje doba redjati decu (preko troje recimo) jer em finansijski skupo em nema se vremena ni prostora da im posvetis da se normalno razvijaju. Mnogi prave decu iz dosade bukvalno po selima, ne kazem da ne vole decu ali kad ih imas osmoro moje pitanje je "ali zasto?" i "kako mislis da im svima obezbedis pristojan zivot"? Moj stav je jedino da ljudi dobro razmisle i da ne prave decu zbog pritiska rodbine ili dosade sto je cest slucaj ovde
Nažalost ljudi koji nemaju decu nemaju osećaj toga dok i ne dobiju svoje dete naravno stvoreno iz ljubavi.
Žurke do 30 godina, putovanja ovo ono... a onda prodje 30 godine i onda cvrc nešto neće. Pa onda kreću vantelesne oplodnje, i slično... Pa onda roditelji rade uspešni su peak karijere pa nema vremena za dete...
Ja sam svoje dete dobio u 30 godina žena 27.
Da sam znao koliko radosti daje dete napravio bi dete mnogo ranije, ali uvek je bilo da nešto čekaš... a ponajviše krov nad glavom
 
Ne odlažu svi rađanje zbog žurki opijanja orgijanja ne grešite dušu, posebno ne u siromašnim društvima kao što je srbija..
Ako nemaš stabilan posao, ako nemaš ni svoj krov nad glavom, ako nemaš roditelje da ti pomažu što lovom što čuvanjem (mada je ovo mač sa dve oštrice), potpuno je racionalno da odlažeš jednu takvu odluku...
 
I treba da bude prioritet licni komfor, putovanja i hedonizam uopste u odnosu na "pravim decu jer ne znam ni ja zasto" i "tako treba, d'pomognem drzavu jer je Vucic reko' d'treba a i d'uzmem pare nije lose". Da se ne lazemo, nije normalno u danasnje doba redjati decu (preko troje recimo) jer em finansijski skupo em nema se vremena ni prostora da im posvetis da se normalno razvijaju. Mnogi prave decu iz dosade bukvalno po selima, ne kazem da ne vole decu ali kad ih imas osmoro moje pitanje je "ali zasto?" i "kako mislis da im svima obezbedis pristojan zivot"? Moj stav je jedino da ljudi dobro razmisle i da ne prave decu zbog pritiska rodbine ili dosade sto je cest slucaj ovde
Mnogo glupo razmišljanje, al u skladu sa agendom koja nam se plasira u svim medijima. Kad krene školska godina, glavna vest finansijski udar na roditelje, a niko neće da kaže da te glupi automobil košta mnogo više od deteta. Kontinuirano kukanje o ceni pelena i hrane za bebe da ne pominjemo.

Svetski putnik i hedonista možeš da budeš i sa decom ili bez. Taj tvoj željeni lifestyle, život bez obaveza, počinje polako da bledi kad svi tvoji istinski prijatelji osnuju porodice i krenu da vode neki drugi način života, a ti se okreneš nekim novim ljudima, totalnim neznancima. A kad starost zakuca na vrata, shvatiš da ništa nisi ostavio iza sebe.

Što se velikih porodica tiče, to je tek bogatstvo i sreća. Nikad nema dosade, mlađi mnogo brže sazrevaju jer se trude da po svaku cenu dostignu starije, shvate šta je zajedništvo i deljenje, egocentrizam biva potisnut u startu.

I nema ništa lepše nego kad gledaš kako od bespomoćne bebe koja zavisi 100% od tebe postaje čovek kome više ne trebaš ni za šta, ali je on ipak tu za tebe jer vas veže neraskidiva veza za ceo život.

Ali avaj, nesrećni Srbin odmah nakon čina začeća misli kako treba tom detetu da obezbedi stan i sve uslove da se ovaj ni malo ne pomuči u životu. Umesto da od njega napravi čoveka sposobnog da se uhvati u koštac sa svim životnim situacijama.
 
Nažalost ljudi koji nemaju decu nemaju osećaj toga dok i ne dobiju svoje dete naravno stvoreno iz ljubavi.
Žurke do 30 godina, putovanja ovo ono... a onda prodje 30 godine i onda cvrc nešto neće. Pa onda kreću vantelesne oplodnje, i slično... Pa onda roditelji rade uspešni su peak karijere pa nema vremena za dete...
Ja sam svoje dete dobio u 30 godina žena 27.
Da sam znao koliko radosti daje dete napravio bi dete mnogo ranije, ali uvek je bilo da nešto čekaš... a ponajviše krov nad glavom

tako je.
ja sam bio godinama podstanar sa troje dece.
da smo poceli ranije, naparvili bi jos.
fascinantno je kad mozes da napravis neciji zivot, mada to mogu sva ziva bica


a izlasci, splavovi... to je infantilno
 
Ali avaj, nesrećni Srbin odmah nakon čina začeća misli kako treba tom detetu da obezbedi stan i sve uslove da se ovaj ni malo ne pomuči u životu. Umesto da od njega napravi čoveka sposobnog da se uhvati u koštac sa svim životnim situacijama.
bravo. sustina je u srpskom patoloskom statusnom nadmetanju koje ide
od
"mog starog ova je operisao vrhunski profesor, ali je ipak umro"
do
"moj sin od 4 godine, ne da igra tenis, nadmasice Djokovica"
 
Nemojte zaboraviti da danas mnogi parovi imaju velikih problema da dobiju dete :( Zdravstvenih problema

Stres je jedan od glavnih faktora - mi smo imali problem koji smo bezuspesno 2-3godina lecili (kod raznoraznih ginekologa, klinika...) da smo vec bili spremni za vantelesnu/vestacku oplodnju.
Rekli smo sami sebi, skroz iscrpljeni, da pravimo pauzu na godinu dana pa cemo posle toga da jurimo za vestacku - i ono se desi skroz prirodno :D kada smo totalno izgubili nadu i pomirili se da moramo na vestacku (za koju su nam isto govorili da zna biti mukotrpan proces)

ne znam zasto, ali smo tada videli i sami da ogroman broj parova ima slicne probleme i lekari su nam govorili da je to bas uzelo maha. Da li ovaj moderan zivot na nas nacin, nervorza koja je sveprisutna ...
 
Моје неко виђење је што се прво чекају каријера, стан, кола, и сви ти стресови отежавају причу. Најбоље би било да се млади остваре као родитељи у периоду факултета, и лакше млађи поднесу све, и мање имају стреса у свакодневном животу. То би држава требала да подстакне и помогне на сваки начин. Нпр. да постоје јаслице и обданиште у оквиру студентских домова и собе за парове. Такође многи студенти из провинције би имали бољи ниво здравствене заштите везан око трудноће и порођаја у универзитетским центрима него што имају по мањим местима нажалост.
 
Mislim da pogresno razmisljas, tj ne slazem se sa tim vidjenjem.
Svako je drugaciji i svakome je drugacije vidjenje oko roditeljstva. Ja pre svega mislim da ljudi moraju da se ostvare kao roditelji kada su na to spremni - dzabe dobijes dete ako nisi spreman da se posvetis istom.
Nije cilj samo praviti decu, nego izroditi kvalitetnog coveka na kraju, osobu koja nece zavrsiti na nekoj stranputnici jer su prepustena sama sebi tokom odrastanja.
Deca iz tih brakova gde su roditelji jos nezreli imaju velike traume - jer zive u porodici gde su im roditelji jos nesigurni, neizivljeni i veoma cesto se ispostavi da nije bilo ljubavi izmedju njih. I na kraju stradaju deca.

Koliko se kajem sto ranije nismo dobili dete, toliko mi je i drago jer sam tada vec bili itekako izgradjeni kao ljudi, daleko smireniji i posvetili smo dovoljno kvalitetnog vremena detetu
 
Ne znam, postati roditelj u kasnim tinejdzerskim godinama ili ranim dvadesetim ne smatram pametnim kad niko nije zreo za to u tim godinama niti je "doziveo nesto" ako me razumete. Najcesce u tim situacijama babe i dede preuzimaju staranje o deci dok ovi nastave da zive klinacki zivot. Ali makar su dobili porod il tako? Sta ti bre znas sta hoces od zivota sa 20 godina? A zreo si da odgajas zivot?! Ljudi su totalni duduci u tim godinama i nemojte misliti da ste vi bili neki genije sa 20

Slazem se za roditeljstvo - kad su ljudi spremni
 
Poslednja izmena:
Pa zato što se deca ne prave u 25 nego u 40... pa zatio i ne mogu... TAkodje dok sam svoju ženu čekao u porodilištu par trudnica izašlo napolje da popuše...
Sa 25 godina ljudi ovde još nemaju ni izbliza rešene materijalne probleme. Sa 40 imaju rešene barem neke probleme.
A što se tiče ovog pušenja u trudnoći, uvek ću se setiti koleginice (koja je bila trudna sa 24), a pušila ko termoelektrana: "Pa šta, pored ovog zagađenja, sigurno mu moje pušenje neće više smetati".
 
Mislim da se maši poenta. Problem je kompleksan, skoro sve države ga osećaju, prepozaju ga kao problem, neki ga doduše i ne prepoznaju, kažu da je sve OK, da je čovačanstvo dobro funkcionisalo i sa duplo manje stanovnika pa i manje i da ne treba ništa da se preuzima. Japan ima više decenija negativni prirast pa je opet bogata država i stabilno društvo. Pa i mi imamo pad stanovnika koji toliko dugo traje bez nekih većih trzavica.

Demografska tranzicija se odvija skoro u celom svetu, pogađa belu rasu, žutu rasu (mada nije povezano sa rasom, pošto crnci u SAD imaju manje dece od crnaca u Africi) , hrišćane i nehtrišćane, ateiste, budiste, komuniste, malo se bolje drže muslimani, ali i kod njih natalitet opada, veliko iznaenađenje je što je i Latinska Amerika ispod 2 deteta po ženi....

Kada društvo dođe u fazvijenijoj fazi onda se i broj dece smanjuje. Na kraju će broj stanovnika u nekom trenutku u svetu početi da se smanjuje. NE znam da li je to dobro ili nije.
Loše je za sadašnji ekonomski model koji se zasniva na stalni rast GDPa koji je povezan sa rastom stanovnika zato što samo tako mogu da se oplaćuju kamate kredita koji se koriste za rast tog istog GDPa. Ali možda se nadje neki novi ekonomski sistem. isto tako podvlači se to što neće imati ko da se brine za starije, ali to će priroda da niveliše tako što će vek da se smanji.
 
zamisli tek sa price sa cigarama kada smo se mi radjali, bilo je svacega
 
pa da...citavo covecantsvo se smanjuje jer ne treba toliko telesnih kompleksa za one koji ce iznedriti ''novo nebu i novo zemlju''.
ova ravan postojanja zamire. na ocigled svih.
 
Nemojte zaboraviti da danas mnogi parovi imaju velikih problema da dobiju dete :( Zdravstvenih problema

Stres je jedan od glavnih faktora - mi smo imali problem koji smo bezuspesno 2-3godina lecili (kod raznoraznih ginekologa, klinika...) da smo vec bili spremni za vantelesnu/vestacku oplodnju.
Rekli smo sami sebi, skroz iscrpljeni, da pravimo pauzu na godinu dana pa cemo posle toga da jurimo za vestacku - i ono se desi skroz prirodno :D kada smo totalno izgubili nadu i pomirili se da moramo na vestacku (za koju su nam isto govorili da zna biti mukotrpan proces)

ne znam zasto, ali smo tada videli i sami da ogroman broj parova ima slicne probleme i lekari su nam govorili da je to bas uzelo maha. Da li ovaj moderan zivot na nas nacin, nervorza koja je sveprisutna ...
da, stres je ogroman, kapitalizam je sve uzasniji, pritisci na ljude sve veci.
prokleti kapitalizam.

Ne znam, postati roditelj u kasnim tinejdzerskim godinama ili ranim dvadesetim ne smatram pametnim kad niko nije zreo za to u tim godinama niti je "doziveo nesto" ako me razumete.
nema nista narocitao ni da se dozivi

zene vec iza tridesete imaju teze porodjaje. Treba izdrzati i nespavanje u prve dve godine, pa i duze.
Tako da po meni 35 je plafon.
 
Vrh