Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Izbagavam da dajem savete drugima, čak i najbližim prijateljima i rodbini kada i da li da imaju decu. Svako različito doživljava i živi svoj život, neko hoće ranije da se ženi ili udaje neko kasnije, neko uopšte neće. Njihova stvar, treba se kloniti razmišljanje male palanke i soliti pamet drugima. A pogotovo to neću raditi svojoj deci, i neću da dozvolim da im drugi sugerišu šta da rade.
 
Много узимамо социо-економске факторе као кључне а занемарујемо биологију. У белачком друштву постоји претерана пропаганда како деца и породични живот ограничавају човека и како треба да се иживи 10-15 година, или да је посао на првом месту.
А биологија каже да је жен најспособнија за рађање од 20 до 25, и да је преко 30 теже женама да остану трудне и чешће су све остале компликације нажалост.
Многи људи и пре 20 година почињу да возе, и сматрају се способнима за ту вештину у којој увек и свуда постоји смртна опасност. Зашто је онда за родитељство потребно да буду старији и зрелији?
 
Многи људи и пре 20 година почињу да возе, и сматрају се способнима за ту вештину у којој увек и свуда постоји смртна опасност. Зашто је онда за родитељство потребно да буду старији и зрелији?
Stvarno, zašto? Imalš li neku ideju?
 
Pred roditelje stoje danas neki izazovi koji ranije nisu postojali. Kako je sve manje dece to oni postaju sve vredniji resurs. Na njih vrebaju "mračne sile". Vreba država, vreba crkva (ja razdvajam veru i crkvu), vrebaju navijačke bande, dileri, pedofili, vrebaju preko interneta, društvenih mreža, na ulici, u školi. Oni hoće vojnike koji će da rade za njih, Na rodteljima je da zaštite svoju decu, možda je to još jedan razlog za slabiji natalitet.
 
Нису, али постоји ризик и потреба за дисциплином и поштовањем правила.
Ista potreba postoji i u skijanju, a posto decu upisujemo na skijanje, tvojom logikom i automobile treba da voze i decu da gaje deca?

Zasto stati tu sa besmislenim poredjenjima, isto vazi i za hirurgiju, zasto nemamo decu hirurge?
 
Или зашто имамо медицинске сестре од 19 година?
 
Pred roditelje stoje danas neki izazovi koji ranije nisu postojali.

Izazovi su malo drugačiji danas... nije toliko da ih ima više... Neki su nestali, neki promenili oblik a neki novi se pojavili...

Recimo pedofilija koju si spomenuo, seksualno predatorstvo dobija novi oblik delovanja... Prešlo se online. Prvi kontakt je online, manipulacija, sticanje poverenja i zavođenje putem društvenih mreža i aplikacija... Razmena slika i video materijala.

Ranije je bio izazov u zatvorenijem društvu, gde se ređe preispitivao i nadgledao odnos autoriteta prema detetu. Nažalost kod crkve se to nije razbilo gotovo ni malo. Ali recimo uzmimo lekare ili nastavnike kao struku, vaspitače... Tu su promene vidljivije... Sprovodi se medijska kampanja, da imaš kome da se obratiš, ako primetiš da nešto nije u redu, a tu je i javnost kao korektiv...

Uvek je najbolje objasniti konkretnim primerom, umesto samo uopštavati. Recimo svaki lekar bi mogao na sistematskom pregledu za osnovce da zloupotrebi položaj i da više pipka dečake i devojčice nego što je to neophodno. Danas je veća šansa da će se neko dete ako oseti nelagodu ili da nešto nije u redu obratiti. Prosto se deca ohrabruju, govori im se od malih nogu da imaju prava... To može otići i u drugu krajnost, ali pozitivna strana je da je postupanje odraslih danas pod većom lupom javnosti, lakše se i brže osvetle neke nedozvoljene situacije i brže se reaguje jer je i svest društva danas na višem nivou oko nekih problema koji bi se ranije lako moglo provući i trajati i trajati...

Mislim ova država je krala bebe 🙂 ono kao nije nezamislivo za pedijatra da se provuče kao pedofil čitav radni vek... Ali neki pomaci postoje, lakše je doći do informacija i obratiti se za pomoć nego ranije, deca su ohrabrena da ne poštuju autoritete slepo itd. Ljudi znaju da ne treba pipkati decu za polne organe. To je pre 40 godina bilo normalno da te na plaži tvoj ujak ili stric mlatnu po piši i da nastave da se igraju... Tebi je to smešno jer si dete... a on se kao "igra" pa te dirka i pipka... čak ni rodetelji to tada ne bi smatrali baš sasvim nedozvoljenim, možda bi im bilo glupo da se suprotstave drugačije nego da ako rođak baš preteruje, dete sklone ili nekom konkludentnom radnjom pokažu da je dosta...

Mislim tabuisana je tema, al bez konkrentih primera ne možemo razumeti statistiku da je 1 od 6 dece seksualno zlostavljano. 1 od 6.

Kapitalizam je odradio svoje. Roditelji su ranije bili prisutniji u našem životu kao klinaca i rokom odrastanja al pitanje je koliko su bili svesni svih opasnosti i umeli da rastumače i da se adekvatno postave.
 
Post sam napisao pre čitanja Nokijevog posta

Mnogo kukanja ni oko čega. U 2/3 sveta je ovako. Kako nacija krene da napreduje i da se poboljšava život, tako se i deca manje štancuju, jer prosto ima manje potrebe za njima.
children-per-woman-un.png


Sve ovo će kad tad biti i u Africi i u zatucanom Islamskom svetu, samo sa zakašnjenjem od 50ak godina.

Vreme je da se čovečanstvo okane socio-ekonomskih modela i učenja koji se svi fundiraju na pretpostavci beskrajnog rasta, množenja i jurenja brojki i statistike. I ponašanja kao da su resursi i energija, pa i poslovi beskonačni, što naravno nisu.
 
Poslednja izmena:
Питање је само да ли ће цивилизација свуда да остане на истом нивоу, или ће неки делови света постати примитивнији.
 
Ne znam, postati roditelj u kasnim tinejdzerskim godinama ili ranim dvadesetim ne smatram pametnim kad niko nije zreo za to u tim godinama niti je "doziveo nesto" ako me razumete.
nema nista narocitao ni da se dozivi
Много узимамо социо-економске факторе као кључне а занемарујемо биологију. У белачком друштву постоји претерана пропаганда како деца и породични живот ограничавају човека и како треба да се иживи 10-15 година, или да је посао на првом месту.
А биологија каже да је жен најспособнија за рађање од 20 до 25, и да је преко 30 теже женама да остану трудне и чешће су све остале компликације нажалост.
Многи људи и пре 20 година почињу да возе, и сматрају се способнима за ту вештину у којој увек и свуда постоји смртна опасност. Зашто је онда за родитељство потребно да буду старији и зрелији?
Tinejdzeri su cesto puni sebe. Stoga nisu pogodni za roditelje. Jer, ako si pun sebe nisi u stanju da zastitis dete od sebe.
Ako si prestar, postajes rigidan, uplasen, opet ego, ali na drugi nacin. Da ne govorimo da biologija ima svoja ogranicenja. Vec posle 25. starenje pocinje.

25 do 30 ili 32 godine je taj prozor. Mi smo ore svega bioloska bica.

Liberali, menadzeri, wokisti i drugi poklonici kapitalizma, veruju da su izvan biologije. Infantilno su ubedjeni da mogu sve.
 
Definitivno je biologija u smislu prokreacije na strani muškarca. Nama je prozor daleko širi. E sad da li imamo i dovoljno živaca da sa 60 godina postajemo očevi.. to je drugo pitanje..
 
25 do 30 ili 32 godine je taj prozor. Mi smo ore svega bioloska bica.
Ako cemo da se drzimo biologije, zivotinje najslicnije nama se pare i razmnozavaju dokle god mogu, ne samo u mladosti. Najvise mladunaca zacinju alfa muzjaci koji su u nesto zrelijim godinama. Zenke radjaju kad god mogu.

Da je taj prozor 25 do 30 ne bi menopauza pocinjala izmedju 45 i 50.
 
treba se uvede test ko sme da ima decu pa tek onda da se gura da ostali prave super decu
 
Sto su zene starije teze im je da odrze i iznesu trudnocu.
Verovatnoca za neke genetske bolesti raste sa brojem godina majke ili oca. Recimo mongoloidnost. Za uzrast od 20 godina to je zanemarljiva verovatnoca, za 45 godina 1 na 20. U svakom slucaju, sto ste stariji, verovatnoca za probleme ori razmnozavanju, male i velike je sve veca.

Nekada su trudnoce iznad 40 godine bile vrlo retke. Menopauza inace ne postoji kod majmuna. Smatra se da menooauza predstavlja evulucionu adaptacija, odnosno promenu nastalu jer se pokazalo korisnim imati babu koja se bavi unucima, a ne svojom decom, jer je ljudsko odrastanje slozeno.

U savrenim okolnostima mnogi vec poslec35. gube volju za razmnozavanjem, postaju depresivni ili impotentni. Sve zbog stresa usled rada u kapitalizmu.

Kod nekih primata najvise se pare alfa muzjaci pkus nekoliko onih koji nisu alfa, ali su saveznic alfa muzjaka u datom coporu.
 
Poslednja izmena:
evo
Daunov sindrom.
The risk increases with the mother's age (1 in 1250 for a 25 year old mother to 1 in 1000 at age 31, 1 in 400 at age 35, and about 1 in 100 at age 40).
 
Sto su zene starije teze im je da odrze i iznesu trudnocu.
Verovatnoca za neke genetske bolesti raste sa brojem godina majke ili oca. Recimo mongoloidnost. Za uzrast od 20 godina to je zanemarljiva verovatnoca, za 45 godina 1 na 20. U svakom slucaju, sto ste stariji, verovatnoca za probleme ori razmnozavanju, male i velike je sve veca.

Nekada su trudnoce iznad 40 godine bile vrlo retke. Menopauza inace ne postoji kod majmuna. Smatra se da menooauza predstavlja evulucionu adaptacija, odnosno promenu nastalu jer se pokazalo korisnim imati babu koja se bavi unucima, a ne svojom decom, jer je ljudsko odrastanje slozeno.

U savrenim okolnostima mnogi vec poslec35. gube volju za razmnozavanjem, postaju depresivni ili impotentni. Sve zbog stresa usled rada u kapitalizmu.

Kod nekih primata najvise se pare alfa muzjaci pkus nekoliko onih koji nisu alfa, ali su saveznic alfa muzjaka u datom coporu.
Raste verovatnoca i da ces se povrediti pri fizickoj aktivnosti sa svakom godinim posle 25 pa to ne znaci da tad treba stati sa kretanjem.

Uostalom, i pre kapitalizma ljudi nisu prestajali da radjaju sa 30, niza je samo bila prosecna starost prvorotki.

Insistiranje na radjanju samo u vrhuncu plodnosti nije nista ‘prirodnije’ od insistiranja na radjanju u vreme poslovno/psiholosko/finansijske zrelosti. I jedno i drugo su produkt modernog doba. Ljudi su pre toga uglavnom radjali kad god mogu dok god mogu.
 
Многе ствари се намећу људима. Медији манипулишу са људима преко примитивних механизама мозга.
 
Kad sam imao 27 godina, bio sam kod drugara ciganina koji je 3 god mladji od mene a dobio sina, pa sam se pitao, cigani mladi i mogu na vreme kad su puni snage, a nisu ni bogatasi a mi belci kukamo? Jesu nasi belci kukali pre 100 godina? Rece mi ciga, kad nemas decu manje mislis na pare, a kad ih dobijes budes jos vise vredan i jos se cimas. Nisam se dao uspavati, vec krajem te godine ispalih municiju. To me je trgnulo :) reko sebi bolje biti mlad cale a ne star cale... imam klince a nemam mercedesa nit solo prdim po Ibici leti :) mada, sve materijalno je prolazno...
 
Ispada da svi ili skoro svi koji nemaju dece (a mogu da imaju) voze skupa kola i idu na skupa letovanja...

Ne bih se složio s time ni da smo u drugoj polovini 2010ih, a tek sada to ne stoji, jer su zadnje tri godine celom svetu bile muka, a kamoli Srbima. Sad, to što se uvećala količina bogataša ne znači da se uvećao i novčanik običnog čoveka. Čak naprotiv. Da bi se jedni obogatili, drugi uvek moraju da osiromaše.

P.S.
Letovanja su prolazna ali utisci, uspomene i stvari naučene na njima ostaju za ceo život. Još ako neko proputuje kao mali ili mlad, to je kao da je pročitao pola enciklopedije ili ne znam koliko romana. Slika govori hiljadu reči, a putovanje govori hiljadu slika.
 
Poslednja izmena:
Tako bi ispalo u mom slucaju. Bio bih puki karijerista i konformista, umesto u decu ulagao bih u kola ili sta god... zlato oko vrata, garderoba, provod, kres-kombinacije..
 
Vrh