Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

@Дoшљaк
Dal bi ziveo u selu u kome ambilulanta dolazi 2 puta mesecno, te dal bi u takvom selu odgajao svoje potomke.
Sigurno, ne bi, jer decija prehlada nece da tempira kada ce 'putujuca ambulanta' da dodje do tvoga sela.

Sto se prodavnice tice mogu da navedem primer iz Dalmacije (HR) gde putujuca prodavnica svakodnevno obilazi nekoliko sela koja nemaju prodavnice (i koja nisu u medjusobnom razgranicenju) tako da verujem da postoji ekonomska opravdanost, samo je pitanje dal kod nas postoji pravni okvir za takav vid maloprodaje.

Inace 'drzava' ili bolje receno VLASTODRSCI ne znaju sta hoce i nemaju nikakvu strategiju i to je ocigledno kako po pitanju privrede, finansija, strateskih saveznistava, tako i na sitnim ali bitnim odlukama.
Svaka dosadasnja vlast je glavni argument imala u prici "nasledili smo probleme", ignorisuci cinjenicu da su upravo zato i postali vlast, jer prethodna nije znala da resi odredjene probleme.

Zabrinjava i to sto niko ne objasnjava kako planiramo da nastupimo u pristupnim pregovorima za EU, kada nam je stocni fond unisten, a proizvodne kvote se definisu pristupnim pregovorima.
Vec sepavi, pucali smo sebi u kolena odlukom o jednostranoj primeni SSP-a, u trenutku kada su mnoge velike i mocne trzisno orijentisane zemlje preduzele protekcionisticke mere.



Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Мислио сам да се мобилне амбуланте примене за села која су нажалост у умирању, чисто да се и тим старим људима обезбеди како-тако редовна здравствена заштита. Перспективним селима (са децом) се морају обезбедити све потребе становинштва, од здравствене заштите, преко трговине, поште, квалитетне инфраструктуре па до културних садржаја. Та деца се морају на све начине задржати на својим имањима или иста одумиру. Процес оживљавања села ће бити веома тежак и дуготрајан.

За катастрофалну једнострану примену ССП и одсуство сваке стратегије у овој држави се слажем.
 
Skinuo sa tvitera, kaze covek da ga ozbiljno zabrinjava
 
Vidjeli ljudu da ce sa tim faksovima da sjede na birou pq upisali ftn
 
Ja mislim da je poenta u toj taveli da vise nema ko ni da upise fakultete u Srbiji

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
CASTELBIANCO":217v8568 je napisao(la):
Ja mislim da je poenta u toj taveli da vise nema ko ni da upise fakultete u Srbiji

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
Nije tacno.
Mladi su shvatili da ako zelis da zivis lepo moras da se bavis nekim tehnickik naukama.
Iz mog odeljenja ja sam jerini koji upisuje FTN u Novom Sadu,ali zato imamo 2 fonovca,1 koji ce PMF-informatiku i nekoliko njih koji ce elektronski u Nisu.
Inace na FTN-u oboren rekord prijavljenih.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Тачно тако.Људи су схватили да од тих факултета нема ништа, и да није увек држава крива за њихове погрешне одлуке.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=xLRqsXm0_Ho[/youtube]
Lórév , szerb falu a Duna mentén
 
Od subvencionisanja penzionog fonda 2 milijarde evra godišnje, uzeti 1 milijardu evra I davati maloj deci tj njihovim roditeljima, a drugu milijardu nastaviti davati penzionerima. Društvo da odvaja podjednako za decu I stare, bar pare koje ono daje. Suludo je da se ljudima pred smrt daje sve -2 mlrd €, a deci ništa. Šta zalivaš to ti I raste: penzionera svake godine više, a dece manje.
 
Hahahaha
Koji su ti car.
A penzosi su krivi sto je procerdan penzioni fond ulaganjima u SC, banje, puteve i slicno, pa onda to drzava umesto da je ostavila fondu na gazdovanje (i zaradu) prodaje, i (kao) daje iz budzeta nazad penzionerima?

I prica o oslobadjanju bebi opreme od PDV-a kod nas ima drugu stranu medalje. Tu razliku bi (su) uzimali trgovci.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Po meni je ovo najvažnije pitanje I shodno tome mora biti među prioritetima za isplatu iz budžeta. Znači u budžetu mora biti 100€ mesečno po detetu naroda u Srbiji koji imaju problema sa natalitetom (narodi koji nemaju tih problema poput Roma I Albanaca ne trebaju tu pomoć), za odbranu I zdravstvo. Te 3 stvari su prioritet, ostale su nižeg prioriteta.
Što se tiče pitanja dal su današnji penzioneri "krivi" za sve te stvari koje su se dešavale u njihovo vreme pre 30, 40, 50 godina, ja bi odgovorio pitanjem : a dal su tek deca kriva za to? Ko je kriv nek snosi veće posledice, štete I odricanja sada. Dal su deca kriva za raspad ekonomije, zemlje, ratove, Slobu ... I sve što je dovelo do malog budžeta ili sadašnji penzioneri? Krkobabić je pre 10tak godina povećao penzije koje su se isplaćivale iz zaduženja Srbije. On lepo umro, a deca njegove I njihove dugove za penzije sutra da plaćaju? Ko koga jaše tu? I na kraju, da li smo mi "krivi" za dešavanja u npr 19. veku ili oni koji su tad živeli. Deca nisu kriva, država im mora dati pare da bi bila živa, jer u poređenju sa njima svi drugi su manje važni.
 
Kako to da se svi hvataju za penzioni fond i njegove pare :roll:
al ajd kad si dotakao penzioni fond....

Prvo država sporvodi i aktivni i pasivni pljačkaroški sistem PIO

Za pasivni... i previše rečeno o proteklom prošlom vremenu.....

Za aktivni sadašnje vreme
svu krivicu pljacke svaljeno na radnika od koga se otkida za taj fond
a isti radnik nikako ne moze da utiče na to dal su ispunjene obaveze firime niti moze ikog da natera da ih ispuni
jer tako je regulisano zakonom

Lopovskim povlašćivanjem takvih ,,gazda,, mnogi su ostali i još uvek ostaju bez svojih penzija
jer podržavaju se lopovi koj ne izmiruju obaveze prema PIOu
niti ko sme da ih dira

:grand:

I ko jošu takvom lopovskom sistemu moze da pozeli da održi svoju ljudsku vrstu
pa ljudi izvršavaju i samoubistva zbog toga ....

Da li smo izabrali izmedju lopovluka i demografija .... NE , nismo buducnost i prosperitet - mnozenje naroda je u čabru :(
 
Ne mešam se u PIO fond I njegove pare. Govorim o dodatnim parama svih nas iz budzeta republike Srbije koje se poklanjaju PIO fondu. Ja kažem: ako nas svih 7 milion nešto nekome poklanjamo, daj da umesto 2 mlrd € koje poklanjamo godišnje PIO-u, tj penzionerima, budemo pošteniji I podelimo sumu koju poklanjamo na - pola najstarijima, pola najmlađima. Jer to su dve slabe grupe kojima je potrebna pomoć. Ovako, iz budzeta Srbije najstariji dobijaju 2 mlrd, a deca ništa. Kretenizam. Deca zaista nemaju nikakve veze ko je njima opljačkao PIO da bio ona ispaštala zbog toga. I na kraju jedna zanimljivost: sem što su ovako deca od društva oštećena ona su još I oštećena što moraju da otplaćuju kredite koji su se uzimali 60ih, 70ih, 80ih da bi današnji penzioneri tada imali poslove I plate. Za vreme Ante Markovića su jedno vreme bile plate hiljade maraka iz kredita. Koje sad deca moraju da vraćaju. A onda im neko još podrugljivo kaže znaš ja sam radio, zaradio penziju. Druže to što si ti radio I zaradio, ja danas trebam da vraćam kredit, ti meni duguješ. Dakle ovde je već pola veka sebičnosti konstantna pljačka dece, konstatntno zaduživanje za bolji život danas matorih da bi to sutra deca vraćala. Zato jedino zaduživanje koje je moralno pošteno je u ono što će ta deca sutra koristiti ili što će im donositi prihode poput autoputeva I infrastrukture. Sva ostala zaduživanja zemlje su zločin protiv dece I teret njima. Ovo je srž razloga, da nema ovog sebičluka I dugova koji se plaćaju kroz skuplje cene svega, sve bi bilo jeftinije I rasterećenije za imanje više dece. Što te država više time optereti ti nisi ni svestan kolko ti para treba za obične stvari. U Africi ljudi nisu u toj mašini I zato on I sa 100$ mesečno može da ima 10oro dece, zato je u Kini sve jeftinije itd. Sebičluk starijih, zaštita interesnih poslovnih grupa (npr možeš pričaš za dz viberom al se to ne da jer se štite telekompanije) ponajviše banaka su glavni razlozi pada nataliteta jer tolko sisaju iz društva da je to neizdrživo čak I za prostu reprodukciju.
 
Nama ne treba više stanovnila nego sto imamo. Pogotovu u velikim gradovima. Stoga, bilo kakve subvencije nemaju smisla jer će najveći deo pogoditi bg, ns, kg, z.srbiju koji nemaju problem ni sa radnom snagom ni sa populacijom bez obzira na migracije koje su u zs takođe izražene. Preraspodela nam je loša. Ozbiljna studija je potrebna za to šta nam je potrebno da u sledećih 100 godina ne dobijemo pustoši umesto nekih delova sela, zaseoka.
Prvi pik, domovi zdravlja, kultura, putevi lokalni... Makar 30 godina bili neisplativi. Škole, makar i sa dva đaka. Lako je za autoput naći pare i napraviti ga. Ovo košta, i naći pare za to je ozbiljan politički poduhvat, veći od gradnje auto puta za koga je dosta lakše naći interes na kugli zemaljskoj u globalnom selu.
Ideja, evo ti sto evra da napraviš dete je diletantizam težak, beg od problema, maska i predstava u mašineriji. Žalosno kako smo spali na tu vrstu populizma, koja god vlast da nam je servira.
Ovim problemom se niko nije bavio nakon komunističke vlasti. Kolko god i oni bili nespretni, bili su vizionari za današnje a i ono vreme.
 
Sve si lepo rekao Mel sem da te podsetim da beba kad se rodi na sve mora da plaća PDV: hrana za majku čijim se mlekom beba hrani ili mleko koje se kupuje, pelene, igračke, higijena... A kome ide PDV koji beba "plaća"? Veliki deo svakog tog dinara ide I na subvencionisanje PIO-a I ostale koji se plaćaju iz budzeta. Pa čekaj, ako je normalno da beba to plaća, e pa onda će biti normalno da se toj bebi daju pare da bi to platila jer ne može kao mala da ih zaradi, kao I pare koje država za razne stvari uzima njenim roditeljima pa onda oni nemaju pare za nju, bebu. Dranje za daljinsko grejanje, pa PDV na to, osiguranje za kola 100€, pretplata(?) na fixni telefon, porez na imovinu, akcize 100% na gorivo itd. Država sve ovo proizvoljno odluči kolko da dere roditelje pa se pita kako nemaju para za bebu? Ili nek oslobodi me ovih glupih parazitskih troškova, pa ću itekako imati para za bebu I umesto 500€ mesečno će mi biti potreno 350 da bi preživeo. Afriku I Kinu sam pomenuo da bi skreno pažnju da su bitni pariteti cena a ne sume. Npr ako imaš platu 2000€ a hleb košta 2€ , ti si siromašniji nego ako imaš 100€ a hleb košta 5 centi. To znaci da u prvoj zemlji si ti preopterecen skrivenim troskovima I porezima I da masa parazitira na tvojim ledjima. Posebno karaktersisticno za Evropu, zbog cega su ljudi masovno I bezali u Ameriku da se rese aristokratije I slicnih kompanijskih parazita od kojih ne moze se dise.
 
@Earthmoving
Pametan si covek, ali si preterano sklon da prizvoljno fabrikujes informacije po sopstvenim potrebama.
Generacije bejbi-bum ratnog i posleratnog talasa NISU krive sto je ekonomija unistena pljackaskom privatizacijom.
Ta ista generacija je (u to vreme) uplacivala u PIO mnogo, mnogo vece iznose nego sto su bili rashodi iz istog.
A onda se drzava "setila" da bi ona te pare mogla da otme i otima DECENIJAMA.
Da je fond (sto bi bilo logicno) investirao taj visak novca, danas bi po osnovu akcija, dobiti, i drugih prihoda bio jedan od ekonomski zdravijih karika u Srbiji.
Ovako, onaj ko je uzimao (drzava) sada mora da vraca u njega.
Postoje i drugi nacini zemljani.
Evo ja recimo predlazem da se uvede 30% carine na gradjevinske masine.
Em ce sepuniti budzet (pa eto novca i za decu), a mozda se nekako i ozivi makar deo domace proizvodnje. ;)

I ne vezano za nasu polemiku. Cela prica o lovi kao razlogu je LAZ!
To su odgovori po principu - drugi je kriv.
Svi oko mene, bez izuzetka su po pravilu sto siromasniji - sa vise dece i obratno.
Tako je bilo i ranije, a takav trend je u vecem delu sveta.
Dakle, takav trend je najmanje ekonomske prirode, a vise neke socio psiholoske prirode.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Laki, moj je stav da je ta generacija rođenih posle 2 sv rata dobijala fabrike, a time I poslove I plate velikim delom iz (zapadnih) kredita koja njihova deca I unuci treba da vrate. Ako su ostavili dug, kako su onda pošteno zaradili penziju ? Znaci ja imam dupli dug da im iz budzeta doniram penzije plus da im vracam kredite.
Druga stvar kojuu bi uveo je da ako se vec PIO donira iz budzeta, da penzija zavisi od broja dece. Ne moze biti istoi onaj cije troje dece uplacuje u PIO I budzet Srbije I onaj koji nema dece. Jer ovako se krade od onih roditelja koji imaju vise dece I daje onima koji nemaju dece ili imaju manje. Posebno me nerviraju ljudi koji su zeleli se provode, putuju, zezaju I nemju decu a sad treba tudja deca da ih izdrzavaju. Naravno, postoje ljudi I koji nisu mogli da imaju , pa ipak jedan mali deo onoga sto zarade troje dece od onoga treba dati I njima. Ali nikako to deliti na pola izmedju tih I ovih roditelja, mora postojati jasna racunica cija deca kolko doprinose pa odatle I kolko se roditeljima penzionerima vraca.
 
Zemljani malo si pobrkao , država je opljačkala i dalje pljačka penzionere.
Penzioni fond kada je bilo para višak investirao je u banje i druge objekte koje je država nažalost uništila. A te bi se pare vraćale u fond.
Penzioneri su te pare zaradili uložili i treba da im se vrati. Svi znamo kako im se vraća.
To oslobađanje od PDV se zna kako bi završilo.
Rešenje je bogato društvo, drušvo koje radi i zarađuje a ne ono koje čeka pomoć.
Sa kojim parama i od kojih banaka (kad su sve zelenaške) da mladi bračni par kupi neki stančić i krene samostalno da živi ? Da u miru i spokoju pravi decu a ne da zavisi od uspešnih privatnika koji im daju 20 000 din mesečno a pri tome im ne uplaćuju penziono.
 
Najbolji primer su privatnici i koliko uplaćuju doprinose.
A još bolji strani investitori koji su oslobođeni poreza i doprinosa 10 godina. Ko će pored nih da obezbedi penzije ?
 
Žiko, ja se vodim onom: nije bogat onaj koji ima mnogo, nego onaj kome treba malo :) Cela moja poenta je rasterećenje ljudi, smanjenje troskova, smanjenje državnih prihoda, budzeta. Dok je srpska drzava posle Turaka bila mlada imala je male zahvate od stanovnistva I tada je bio najveci natalitet. Vremenom je sve vise uzimala, a natalitet je opadao. Svake godine sve veci budzet, nove ideje za rashode, novi potrebe drzave za finansiranje. I pored drzave par monopolista poput : banaka, osiguranja, revizora, telekompanija, NISa, EPSa, gasa... nas jasu. Trzisna ekonomija samo za sitnu boraniju.
Daj mi da stavim solarne panele na krov I prodajem energiju EPSu, pa na kraju meseca prebijam potrazivanja, da uvozim elektrocikle I vozila koja cu sam da punim, mozda onda I da se grejem na struju ako je leti prodajem pa mi se isplati, daj mi besplatan internet na mobilni ili da ga placam ko kuci 10€ mesecno, napravite toplovod Obrenovac-Bg da ne placam tolko skup uvozni gas... smo tih par stvari bi bilo dovoljno da ljudima bude bolje I da mogu imati vise dece, ali veliki paraziti bi tolko izgubili prihoda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=468290#p468290:1eidpfeq je napisao(la):
Žika » 30 Jul 2017 04:47 pm[/url]":1eidpfeq]
Rešenje je bogato društvo, drušvo koje radi i zarađuje a ne ono koje čeka pomoć.

To je odgovor na celu ovu temu.
Rekli smo da finasije ne moraju biti kljucni faktor, ali Srbiji bi u ovoj poziciji znatno popravilo krvnu sliku.

Druga opcija je duboko patrijarhalno i zaostalo drustvo, kao na Kosovu, u kom zene sluze da stancuju decu..
 
Vrh