Pre ce biti 10000 godina.Миграције село-град одвијају се последњих најмање 100 година.
Sprdas se sa covekom...Pre ce biti 10000 godina.
Pa i pre toga je postojala migracija samo je bila sporija. Industrijalizacija je to ubrzala.Мислио сам конкретно на Србију. У 19. веку више од 80% становништва Србије живело је на селу. Израженије миграције крећу крајем 19. и почетком 20. века и настављају се индустријализацијом у доба СФРЈ.
Рецимо, Београд је 1870. имао око 30.000 становника, 1900. 70.000 а 1910. 85.000.
Nema tu sprdanja. Gradovi nisu nastali ni od cega, od samog pocetka se u njih naseljava visak stanovnistva sa sela. Najstariji otkriveni grad ima je star oko 9000 godina.Sprdas se sa covekom...
Samo se ti nadaj
Nadam se da ce kod nas doneti dobre mere za dijasporu koje se ocekuju za nedelju-dve.
Da li si srpski drzavljanin, koji zivi u inostranstvu i zasto se jos nisi vratio, odnosno sta ocekujes od vlade da ucini, kako bi se vratio u Srbiju? Ako ti ne zelis da se vratis, zasto drugima to savetujes?
Nadam se da ce kod nas doneti dobre mere za dijasporu koje se ocekuju za nedelju-dve.
Kolaps je preteška reč. Radi se o tranziciji, prirodnom procesu koji traje već nekoluko decenija i na koje države moraju da se adapriraju. Taj TFR je pomalo kontraverzan indeks, ne može svuda tačno da se izmeri nego posredno. važnije je koliki je godišnji prirast a u svetu je on oko 60-70 miliona . Mask ima svoju agendu i ne treba mu verovati previše
Slažem se u vezi neravnomernosti centara moći i društvenih resursa, kao i za (ne)efikasnost, međutim dodao bih da većina današnjih "društvenih arhitekata" slabo fokusira na funkcionalnu optimizaciju i prevenciju, a previše na nekontrolisani rast. Pohlepa je motor razvoja i tu ima prečica, ignorisanja i ptomene prioriteta. Ništa dalje od Srbije ne treba ići iako je manje-više na ovaj ili onsj način evidentno u svim sredinama globalno.Doći će vreme, negde pre a negde kasnije, kada ćemo se svi kao rasa, vrsta, kajati što smo se u 20. i 21. veku toliko oduševljavali velikim gradovima (iznad 500.000 - 1.000.000 ljudi) i toliko podređivali sve koncentrisanju ljudi, resursa, funkcija, moći u što veće gradove. Umesto da se radi na tome da se sve razvija i održava što je moguće ravnomernije i decentralizovanije.
Nekad se razmišljam koliko se u današnjim gradovima gubi para, vremena i živaca npr na saobraćajne gužve, a onda koliko ih se gubi ili će se gubiti na razna rešavanja toga - tunele, mostove, metroe... Deset milijardi ovde, pet milijardi onde, radnici za ovo, radni i za ono, mašine, krediti, rokovi, gužve usled radova, premeštanje gužvi s jedne tačke na drugu kad se završe radovi... Umesto da su u startu te pare, vreme i rad usmeravani da po zemljama bude veći broj manjih a uspešnih gradova, kojima ne treba odlazak do prestonice ili pak selidba tamo i za najmanju stvar. Tome je trebalo težiti, a ne razvijanju i hranjenju toliko košnica koje narastu, usisaju sve oko sebe, pa na kraju postanu disfunkcionalne i same sebi ponište svaki smisao i benefite.
Ovo ne kažem samo za Srbiju, ovo važi globalno. Gradovi kad narastu preko neke tačke, počinju da stvaraju više problema nego što rešavaju. I postaju sve gori za život kad su toliko veliki i mnogoljudni. I to će se najviše videti u ovom veku, kako neki svetski gradovi i megalopolisi budu dostizali rekordne populacije i probleme, a mnogi drugi gradovi (recimo svi iznad milion) budu počeli da budu osetno gora, odbojna i sve manje racionalna mesta za život.