Šta je novo?

Cvijićeva Palata [Stambeni objekat | 10 000 m²]

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=836497#p836497 je napisao(la):
vucko » Tue Mar 30, 2021 9:41 am[/url]"]Sve u svemu ova konekcija je preko potrebna i omogućiće i stanovnicima Cvijićeve palate brži prilaz Dunavu koji je 550 metara odatle.

Jeste 500 do reke gde je luka ali dok se ona ne pomeri ima malo više od 1km do keja.
 
CU37 je bukvalno ljubomorna na ovu zgradu koliko fino napreduje


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Cvijiceva Venizelosova.jpg

Kada sam prolazio sa prijateljem koji je električar, njemu je zapelo za oko da ima jako puno betona a malo cigli i blokova. Ja mu rekoh da sam bio pri utisku da je beton jeftiniji od cigle, ali on reče da ne bi trebalo da bude...
 
Pa šta je kvalitetnije, ovo ili da ide sa ciglom? Generalno me zanima, nevezano za ovaj projekat.
 
Ovako sa betonom ide brže, iako je skuplje. A kvalitet je tu sličan, daleko bitnije je kakva izolacija ide preko spolja, kvalitet stolarije i da nema fušeraja oko unutrašnjih radova.
 
Da je uradjen od giter blokova imao bi bolji koeficijent izolacije nego ovako sa betonom.
 
sto se same zvucne i termo izolacije tice ja sam misljenja, a neki gradjevinci ce se mozda sloziti, da je pun beton i cigla mnogo bolja opcija nego giter blok. Cigla i beton imaju slicne karakteristike. Cigla i po, dupla cigla ili sendvic zid je odlican izolator i termo i zvucni, kao i beton sa dodatnom izolacijom pogotovo kada se omalterise malterom velike krutosti. Giter blok je po meni katastrofa sto se tice zvucne izolacije, dok se raznim dodacima tipa debljim stiroporom/vunom moze postici dobra termo izolacija ali opet ne toliko kvalitetna i nema tu zvucnu izolaciju. Ja bih uvek izabrao ciglu i beton pre giter bloka.
 
Daleko brže jeste, beton je neprikosnoven zvučni izolator (stoga rasteri garažni kada se puste gore i budu zid između stanova, najbolja opcija), bez obzira što npr. se stavi dovoljna termika spolja, komfor stanovanja je upitan. Beton ne akumulira toplotu, odnosno sa grejanjem na toplane koje se čas gasi i čas pali, razlika merenjem površine od cigle i betona u istom stanu na istoj orjentaciji mi je davala i preko 2 stepena razliku na površini, do duše mereno nekim kineskim termometrom digitalnim.

U poslednje vreme se stavlja i termomalter sa unutrašnje strane pa to može da pomogne.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=836734#p836734:3eskkm8t je napisao(la):
Piccolo » 30 Mar 2021 08:44 pm[/url]":3eskkm8t]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=836497#p836497:3eskkm8t je napisao(la):
vucko » Tue Mar 30, 2021 9:41 am[/url]":3eskkm8t]Sve u svemu ova konekcija je preko potrebna i omogućiće i stanovnicima Cvijićeve palate brži prilaz Dunavu koji je 550 metara odatle.

Jeste 500 do reke gde je luka ali dok se ona ne pomeri ima malo više od 1km do keja.
U pravu si, ja gledam više ovako jer ja uopšte ne konstatujem da je voda toliko blizu Cvijićeve zbog te železnice i zida koji je na kraju Cvijićeve tačno kod ove zgrade. Samo probijanje ulice će biti epohalan napredak, Luka će se pre ili kasnije srediti i pretvoriti u stambeno naselje. Trenutno grad razmatra dve varijante za izmeštanje Luke, jedna je kod mosta u Borči a druga je negde ka Pančevu.

Inače, rekonstruiše se škola koja je prekoputa, a uskoro će se graditi i Lidl u blizini na uglu sa 29. novembra što je super.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837025#p837025:2gmmeika je napisao(la):
mariks » Sre Mar 31, 2021 3:16 pm[/url]":2gmmeika]sto se same zvucne i termo izolacije tice ja sam misljenja, a neki gradjevinci ce se mozda sloziti, da je pun beton i cigla mnogo bolja opcija nego giter blok. Cigla i beton imaju slicne karakteristike. Cigla i po, dupla cigla ili sendvic zid je odlican izolator i termo i zvucni, kao i beton sa dodatnom izolacijom pogotovo kada se omalterise malterom velike krutosti. Giter blok je po meni katastrofa sto se tice zvucne izolacije, dok se raznim dodacima tipa debljim stiroporom/vunom moze postici dobra termo izolacija ali opet ne toliko kvalitetna i nema tu zvucnu izolaciju. Ja bih uvek izabrao ciglu i beton pre giter bloka.
Nisam gradjevinac, i necu se sloziti sa tobom. Prvo sto se toplotne izolacije tice, ko je imao muku sa tzv termomostovima (betonske grede ili stubovi koje su delom u unutrasnjosti objekta a delom napolju) zna koliki je to problem za izolovati, izvor kondenzacije i sl. Zvucno - beton je los izolator udarne buke, svako na NBG u betonskim soliterima zna da kad se jedan stan renovira, ceo soliter to cuje kroz prenos vibracija. 2xakustikblok i kamena vuna izmedju su mnogo bolje resenje za zvucnu ( a i toplotnu) izolaciju izmedju stanova.
Ajde neko ko se stvarno razume da kaze nesto o kvalitetu i materijalima u aktuelnim gradnjama.
 
Beton je najgori toplotni izolator jer ima veliku gustinu, blok je mnogo puta bolji jer ima vazdusne supljine koje prave prekide u prenosu toplote. Ali zato je blok los za zvucnu izolaciju.
 
Konkretno za ovaj projekat, koliko se secam, toplotna izolacija je 17cm (12 cm kamena vuna i unutrasnji multipor 5cm). Kontam da je bolje za toplotu u stanu bitno i to :)
 
@zainteresovan
To sto neke zgrade nemaju ni fasadu ni izolaciju pa su i radjeni upitnim kvalitetom ne znaci da je beton los. Posto nisi gradjevinac, a kazes da je blok u svemu bolji, objasni kako si dosao do tog zakljucka i demantuj sve gradjevince koji su svojim znanjem i iskustvom dosli do nekog zakljucka :)

@johnny
zato bi ja prednost dao cigli, zbog vece fleksibilnosti tokom rada (mogucnost boljih krivina, sendvic zidova, lakseg busenja, lakse manipulacije materijalom...) ali zato i teze i sporije za uraditi.

@shade
iz mog iskustva ne bih rekao, bar ne giter blok. Dobro izolovani beton ce biti dobar toplotni izolator, mozes i sam da testiras na nekoj zgradici. U sustini neka svako izabere sta mu odgovara buka i 10cm izolacije ili tisina i 20cm izolacije. Da teze ce se zagrejati ali teze i ohladiti, naravno ako uzmemo u obzir da je odradjena kompletna izolacija, a ne mesano malo blok malo beton, pa ovaj stan greje, ovaj ne greje... Bar meni giter blok u danasnje vreme deluje kao socijalna gradnja i da se izgradi sto brze i barem meni je bitnije da ne cujem komsiju kako sapuce.

@bulbulderac17
100 ljudi 100 cudi, 100 zena 200 ljudi koji raspravljaju o s.s.ma :)
 
Generalno je negativna asocijacija kod nas na beton jer smo navikli na brutalističke zgrade pogotovu na NBG koje su go beton i gde je izolacija 0. Koliko vidim to ovde neće biti slučaj.
 
Брат од тетке ради у фирми за климатизацију. Они одбијају послове монтаже на НБГ-у због бетонских зграда. Кажу да није вредно труда и мучења алата. А исто важи и за електричаре.
 
pa ako im je tesko da izbuse par rupa odgovarajucim burgijama onda i treba da odbijaju. Lako je busiti u blok i zavrsiti za pola sata, naplatis i dovidjenja. Gde mora malo muke izubegavaj, posteno nema sta. Bar ovde ne mislim da ce biti slucaj bez klima i bez izlacije.
 
Krenula i stolarija bokte...baš su brzi...i koliko vidim grčki Elvial solidan kvalitet...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Igore, nesto se mnogo “osvrces”na Cvijicevu. Da nisi nesto kaparisao?!
 
Nisam nisam, ali da sam u prilici ušao bi u uži izbor.
 
Sto se betona tice ...

Beton je generalno u poredjenju sa ciglom ili giterblokom na istu debljinu zida mnogo bolji zvucni izolator. Sto u ovom slucaju nije zanemarljvo s obzirom na lokaciju i premetnu raskrsnicu na kojoj se zgrada nalazi. Pretpostavljam da je to bio jedan od razloga. Cesto se bas iz tog razloga zidovi izmedju dva stana betoniraju a ostali pregradni u okviru istog statna zidaju opekom ili blokovima.

Spoljna termoizolacija ce se raditi svakako i 15-20 cm izolacije resava sve probleme. To je manje vise standarna konstrukcija. Slaba tacka obicno bude stolarija i pitanje je da li ona ispunjava iste standarde sto se tice termo i zvucne izolacije.
 
Vrh