Šta je novo?

Crna Gora

Taj isti Euroasfalt je nagrađen sa dodatnih 20 miliona eura za nastavak izgradnje tunela Hranjen. Nakon što je potrošio sve pare od prvobitno potpisanog ugovora. A završio je tek 35% posla.

Ma to je čudna prica. Oni rade obilznicu oko Rozaja i tunel od 2016 godine. Pre neku godinu ako se sećate pao im je i most kod Rozaja. Ovaj sto sada na snimku prica i prošle godine je najesen, pričao da je sve spremno za asfaltiranje deonice ispred tunela od 3 km a evo jul niko to nije asfaltirao. Onda most na Jezerinama nije urađen kao kasni se z bog povezivanja skijališta. Govore mi prijatelji da nema radnika da je to ja javasluk samo takav. Tunel je probijena u aprilu 2021 sta se čeka sa opremanje. Ubeđen sam da su u dogovoru sa nekim bas Ukrajinu uveli u priču. Jedna velika sramota da nemam reci. Ali imaju zaštitnika u Ministarstvu pošto se ista ekipa vratila koja ih je uvela u posao 2016 godine
 
Јуче прошао аутопутем ка Матешево, доста возила на наплатној рампи али и јако брз пролазак, значи што су убацили додатну наплату.
Огромна гужва даље од Колашина до Берана, права је штета што још не завршавају тај нови пут којим би поделили саобраћај из правца Бијелог Поља и овамо Рашке области, Космета.
Е сад, потез од Рожаја до граничног прелаза је благу ужас!!
Пар година се ради, радиће се по лаичкиј пеоцени бар још 2, а сврха-не види се. Баш велико разочарење и не знам како мептани не подижу глас да се све убрзо јер оно је убиство за локални саобраћај.
 
Eto, sat i po vs 40 minuta, a onda kažu ušteda svega 20tak minuta. Bome nekada izgleda i 50
Pošto je autoput na google maps lako se provjeri koliko je vremensko skraćenje puta a ono iznosi kao sto sam govorio i ranije oko 15 do 20 minuta maksimum.
Ja bih volio da je više ali nije.

Послато са SM-A536E помоћу Тапатока
 
15 do 20 minuta u sitacijama slabog opterećenja. Ako postujes signalizaciju i naletiš na kamion ili kolonu verujem da se tu razlika i poveca. Da ne govorimo o radovima gde semafori i signalizacija dodaju jos 10ak minuta.
U idalnim uslovima 15-20 u nepredviđenim 20-40
 
Plažine - Žabljak je veličanstven put zaista, nešto što bi svako trebalo da prođe.
Prva 3km su dosta zahtevna, vrlo usko, jak uspon, lakat krivine u tunelima i sl., ali generalno i to je šarmantan deo sa sjajnim pogledom na jezero.
Nakon toga ide nekoliko km puta kroz šumu ili puta bez naročitog prostora za uživanje u prirodnim lepotama (kad porediš sa ostatkom), ali u svakom slučaju lep deo.
A onda se u jednom trenutku izađe na durmitorski plato, i krene konstantno oduševljenje do samog Žabljaka :)
Prelepi predeli, pregled većine durmitorskih vrhova, pregledan i prelep put.

E sad, cela deonica je generalno uska i uslovno dvosmerna, tj. potrebna su blaga ili srednja "cimanja" oko mimoilaženja, posebno do izlaska na plato.
Ali saobraćaj nije previše gust, i vredi proći tim putem definitivno preporuka!
Prije svega, hvala na preporuci :) Prođoh tom dionicom u petak i mogu reći da sam veoma prijatno iznenađen, kako prirodnim ljepotama (svakako vrijedi proći ovom dionicom), tako i stanjem puta. Jeste uzak asfaltni dio, ali pored njega ima dovoljno prostora da se mimoiđu 2 auta. Penjući se serpentinama-tunelima od Plužina ka Durimitoru, susreo sam nekoliko automobila i vrlo lako smo se mimoišli. Vožnja na platou vrlo lagana, takođe se vrlo lako mimoići sa automobilima iz suprotnog smjera (ima dosta kamp vozila, ali ni to nije problem) naravno ako se ne ide prevelikom brzinom, što bi i bila šteta jer je priroda na samom platou fascinantna i uživanje je voziti polako i gledati sve to okolo.

U povratku ipak odlučih da idem preko Pljevalja i Metaljke. Najveći razlog je da bismo izbjegli nedjeljnu gužvu na Šćepan Polju, a i usput da svratimo na meandre Ćehotine. Pa evo par informacija koje nekome mogu biti korisne.

Google maps mi je za meandre Ćehotine kao najbržu opciju od Đuđrevića Tare ponudio M-6, pa onda lokalni put preko sela Potkrajci, pa regionalni put R-11 (Bijelo Polje - Pljevlja). Alternativa je bila da idem preko M-6 do Pljevalja, pa onda nazad do meandara preko R-11. Pošto nisam imao pojma kakav je taj lokalni put, ideja je bila da kad dođem do skretanja vidim kakav je to put i da tada odlučim kojom varijantom dalje. E kad dođoh tu, na skretanju sasvim nov put, širok, pista. Tek posle vidim da tu prave skroz novi put (to je ova dionica https://www.openstreetmap.org/#map=14/43.2259/19.4324). Put je pušten u saobraćaj sve do Lijeske, iako još nema ni horizontalne ni vertikalne signalizacije. E od Lijeske do Potkrajaca je makadam, a od Potkrajaca do R-11 uzak asfalt. Na google maps nije ucrtano skretanje za meandre, pa ako idete iz pravca BP skrećete par stotina metara prije nego vam google maps kaže da ste stigli na vašu lokaciju. Nema putokaz, ali ima jedna tabla koju baš i ne vidite dok vozite, pa se lako može desiti da promašite skretanje. Onakva prirodna ljepota zaista zaslužuje mnogo više marketinga.

Put Pljevlja - Metaljka je danas bio zatvoren u periodu 10.00 - 14.00, pa sam na preporuku lokalaca iz Pv otišao preko sela Glisnica. Do skretanje za Glisnicu se iz Pv ide regionalnim putem R-18, koji je u sasvim solidnom stanju, nema puno saobraćaja, pa je vožnja prilično lagana. Od R-18 do Glisnice je uzak asfalt, a posle Glisnice do R-3 (Boljanići) je par kilometara makadama, ali vrlo dobrog makadama. Čini mi se da je taj makadam u boljem stanju nego dionica Boljanići - Metaljka - Čajniče. Tako da, dok traju ovi zastoji na R-3, ovaj put preko Glisnice može biti dobra alternativa.

Dionica u RS-u, od Metaljke do Čajniča, je blago rečeno sramota, ali ništa čudno za puteve u istočnom dijelu RS-a, no to je neka skroz druga tema.

Nažalost, nisam bio u prilici da slikam, pa mi za ovo gore navedeno samo možete vjerovati na riječ :D
 
Od bivšeg Tempa na Adi (6:06) do Budve (13:31) uz zadržavanje od 10 min na pumpi, 15-20 min na granici (iznenađujuće!) i 15 min na autoputu u CG. Znači efektivne vožnje malo ispod 7 sati uz pojačan saobraćaj na putu, možda i špic vikend u sezoni. Osetno skraćenje od mog prošlog putovanja kada nije bilo obilaznice oko Čačka do pakovraće i ovog parčeta autoputa u CG, rekao bih za nekih 40-50 minuta. Inače naplatna rampa Mataševo je preopterećena i na ulasku i na izlasku sa autoputa sada kada je sezona.

Inače, odgledao sam SAT patrolu budućom deonicom do Duge Poljane, mislim da ćemo mi to završiti pre nego što u CG krenu dalje do Andrejevice. Šteta, jer bi odlazak na more bio spektakl sam po sebi.

 
Pošto je autoput na google maps lako se provjeri koliko je vremensko skraćenje puta a ono iznosi kao sto sam govorio i ranije oko 15 do 20 minuta maksimum.
Ja bih volio da je više ali nije.

Послато са SM-A536E помоћу Тапатока
Ovo je neverovatno, čovek kaže vozio sam ranije sat i po u gužvi kanjonom, a sad autoputem 40tak minuta, a ti kažeš Ne nisi. Kao da ti znaš bolje od onoga ko je to doživeo
 
Poslednja izmena:
Ne može se samo pogledati GM i uporediti. Jer sada ogromna većina saobraćaja ide autoputem. Naravno da će kroz kanjon sada saobraćaj ići laganije jer je daleko manje automobila. Takođe autoput je tek otvoren i GM jednostavno nema dovoljno podataka da bi precizno izračunao vreme potrebno da se prođe. Ko je prošao jednom kanjonom zna koliko ovaj autoput znači. Vremenski bi se uštedelo još više da je na autoputu kapacitet naplatne veći i da je put od Mateševa do Kolašina bolji.
 
Put je zaista sasvim korektan. Plus ima jednu od boljih kafana u kraju :)
 
Ovo je neverovatno, čovek kaže vozio sam ranije sat i po u gužvi kanjonom, a sad autoputem 40tak minuta, a ti kažeš Ne nisi. Kao da ti znaš bolje od onoga ko je to doživeo
Nemoguće je sa tobom razgovarati pa odustajem.
Ja sam do sada 3 puta vozio autoputem i skraćenje puta je ko dolazi ili ide za Srbiju 15-20 min.
To potvrdjuje i google maps a evo i Sat patrola eksplicitno je utvrdila 15 min skraćenje puta.
Normalan bi čovjek ubijedjen sam prihvatio tu argumentaciju.

Послато са SM-A536E помоћу Тапатока
 
 
Evo danas i ja prodjeh autoputem od Mateseva do Podgorice. Izgleda sam bas potrefio smenu turista. Od Ribarevina guzva bas kolone automobila. Još kada se nađe i šleper onda kolona lagano ide. Od skretanja kod Kolasina ka autoputu lepo se išlo do nekih 3.5 km pre autoputa. Od tada je kolona bila sve to rampe. Lagano prva druga nekih 20 minuta. Šta reći o autoputu. Nestvarno mi deluje. Toliko smo ga dok se gradio komentarisali da sam bukvalno uživao u vožnji. Deo koji su Kinezi radili do Vjeternika je bio teži za izgradnju. Na naplatoj rampi u Podgorici gužva ali su svi prolazi bili otvoreni sa nas koji smo dolazili ka njima. Samo je jedan prolaz radio za vozila put Mateseva. Šteta pa se za ovih 7 godina nisu dogovori za nastavak do Andrijevice vec se kako se priča to sve pomeriti za dve godine. Šteta je što nije pušten put Berane Kolasin jel bi i to ubrzano putovanje ka autoputu. To je tek neviđena sramota i javasluk
 
Nemoguće je sa tobom razgovarati pa odustajem.
Ja sam do sada 3 puta vozio autoputem i skraćenje puta je ko dolazi ili ide za Srbiju 15-20 min.
To potvrdjuje i google maps a evo i Sat patrola eksplicitno je utvrdila 15 min skraćenje puta.
Normalan bi čovjek ubijedjen sam prihvatio tu argumentaciju.

Послато са SM-A536E помоћу Тапатока
A šta imaš "sa mnom da razgovaraš" za vreme koje je neko drugi, a ne ja, rekao pre autoputa i posle? Da sam ja to rekao pa sa mnom i da polemišeš, ali nisam, ovo što radiš je suludo, neko napiše svoje iskustvo vremena a ti mene napadneš za to. Jel on po tebi laže ili ne? Po meni ne, ja verujem da je napisano istina
 
moj dobri kurogane

Earthmoving ima problema sa ovom vlascu vlascu prije a valjda i poslije​

on sve vidi crno i nemoj puno da se nerviras
procitas filtriras i zivis normalan zivot
pazi nije sve ni bijelo ali nije ni crno sam donesi svoj licni zakljucak
i nije eart los samo ga je drustvo ucinilo takvim
 
Stari mudrac (Seneka, ako sećanje služi...) davno je rekao: Se ipsum vincere, pulcherrima res est (najlepša je stvar pobediti samog sebe, npr. zauzdati svoju sujetu).

Mnogo nas, i pod stare dane, kontinuirano propušta priliku da se ovim rukovodi. :)
 
moj dobri kurogane

Earthmoving ima problema sa ovom vlascu vlascu prije a valjda i poslije​

on sve vidi crno i nemoj puno da se nerviras
procitas filtriras i zivis normalan zivot
pazi nije sve ni bijelo ali nije ni crno sam donesi svoj licni zakljucak
i nije eart los samo ga je drustvo ucinilo takvim
xexe cuj, ja imam problem sa vlascu, lik se istripovo da Vucic gradi autoputeve i po CG :ROFLMAO: Mislim ne znam kojom "vlascu" kada Abazovica ni jednom ne secam se da sam ni pomenuo. A sto se tice crnog i belog, da li je crno Kuroganeovo mracenje napad na lepu vest da je forumasu putovanje autoputom skratilo sa ranijih sat i po na 40min, napadanje da je to nemoguce i impliciranje da je to laz, ili moje radovanje sto mu je tolko vreme putovanja skraceno? Totalno si pobrkao sta je crno sta je belo, ali si zato dobar u etiketiranju 👌
I ja ne napadam Kuroganeta. Samo njegov fanaticni pristup u ovom konkretnom slucaju po kom je nemoguce da neko ima drugo i vece vreme skracenja putovanja od njegovog, alo pustite da i drugi forumasi kazu svoja iskustva.
 
Poslednja izmena:
xexe cuj, ja imam problem sa vlascu, lik se istripovo da Vucic gradi autoputeve i po CG :ROFLMAO: Mislim ne znam kojom "vlascu" kada Abazovica ni jednom ne secam se da sam ni pomenuo. A sto se tice crnog i belog, da li je crno Kuroganeovo mracenje napad na lepu vest da je forumasu putovanje autoputom skratilo sa ranijih sat i po na 40min, napadanje da je to nemoguce i impliciranje da je to laz, ili moje radovanje sto mu je tolko vreme putovanja skraceno? Totalno si pobrkao sta je crno sta je belo, ali si zato dobar u etiketiranju 👌
I ja ne napadam Kuroganeta. Samo njegov fanaticni pristup u ovom konkretnom slucaju po kom je nemoguce da neko ima drugo i vece vreme skracenja putovanja od njegovog, alo pustite da i drugi forumasi kazu svoja iskustva.
Kao ti si zastitnik gradjana a oni su maloletni pa ih ti branis a nama pojasnavas.
Oladi malo covece, najvise sam se posle deset godina pracenja foruma ukljucio, isprovociran tvojim ponasanjem i mracenjem po svim temama.
Imas li ti covece samokontrolu?
 
Koji li si ti sad iz naftalina da bi se morala slušati tvoja tužna priča 10 godina ovo ili ono, a nit ima veze sa temom, nit sa ovom diskusijom skraćenja vremena putovanja novim autoputem. Mene nemoj citirati jer me ne zanima, zaobiđi me, izvoli piši svoje pametne postove mimo mene 👌
 
Poslednja izmena:

Auto putem za 15 dana prošlo 157 hiljada vozila​

Od početka naplate putarine 21. jula pa sve do 4. avgusta u ponoć, novom dionicom auto puta prošlo je više od preko 157.762 vozila, kaže za Ljeto uz Radio rukovodilac te službe Bojan Rondović.



Naplatna rampa na auto-putu
Naplatna rampa na auto-putu (Foto: Mediabiro)
Na Smokovcu je otvoreno 5 dok su u Mateševu 4 dodatna izlaza, tako da dužih čekanja više nema. Špic je sezone i pojačana frekvencija u saobraćaju kaže Rondović i poručuje da su spremni, ukoliko bude neophodno, da povećaju broj izvršilaca na naplatnim mjestima kako ne bi dolazilo do zastoja.
 
Vrh