Šta je novo?

Crkve Beograda

s-l1600fyk.jpg
s-l1600dr.jpg

https://www.ebay.com/itm/Foto-WK2-Serbi ... SwPFBeNAQN
https://www.ebay.com/itm/Foto-WK2-Serbi ... Sw6INeNAQ7
 
Срећна слава, Београђани! :)


- КОНКУРС ЗА ИЗРАДУ РЕШЕЊА СПОМЕН-ХРАМА И ПАРТЕРНОГ УРЕЂЕЊА, НА МЕСТУ КРСНОГ ЗНАМЕЊА СТРАДАЛИМА ПРИЛИКОМ БОМБАРДОВАЊА 6. АПРИЛА 1941. ГОДИНЕ, У ПОРТИ ВАЗНЕСЕЊСКОГ ХРАМА >>> текст конкурса на веб-сајту Вазнесењске цркве

- Изложба радова приспелих на конкурс >>> "Позивамо вас да од 28. маја 2020. год. посетите изложбу радова, приспелих поводом конкурса за израду идејног решења спомен-храма страдалима приликом бомбардовања Београда 6. априла 1941. год. у порти Вазнесењског храма."
konkurs-izlozba.png

DSC00294.jpg

Данас сам био у Цркви и сликао приспела решења, међутим мој мобилни телефон је баш лош за сликање при слабој светлост.
Препоручујем сваком ко се интересује да посети изложбу.
Решења:
1.
U41fE2J.jpg

2.
FWRan03.jpg

TcUBbim.jpg

3.
V5eW0Q7.jpg

BCwP4Vo.jpg

4.
DvduhR5.jpg

8SrE09E.jpg

LtRMTTc.jpg

5.
HXAqPyE.jpg

5D19tWx.jpg

6.
4gM9Dyv.jpg

7.
FJR5OaD.jpg

ykLgWfh.jpg

8.
fVfeUmz.jpg

9.
8wrSzFg.jpg

vlNOZNL.jpg

10.
PSTYb1I.jpg

11.
rATmSWi.jpg

iiXTZWa.jpg

OBVVaS9.jpg

D5EqWD6.jpg

GCRZdc2.jpg

12.
CTC4gfk.jpg

cWyGqcl.jpg

TEKIHS1.jpg

13.
WEbHun9.jpg

23SvnYU.jpg

14.
rb4GlBe.jpg

2lpgajp.jpg

bEiF69W.jpg

15.
9s2vZkw.jpg

QHOvFIL.jpg
 
Hvala Mikie,

Zaniljivo i obećavajuće. Preovlađuju dosta smela rešenja po mom laičkom mišljenju. Crkva će odabrati najkonzervativnije.
 
Najbolje je ovo zadnje ne pravi konkurenciju postojecem hramu sve ostalo je preglomazno ...
 
Управо тако Директоре. Али ни у эстетском ни у габаритном смислу.
Укопана решења мис е идејно највише свиђају

Већина храмова има право на живот, али на другим локацијама.
 
Храм Св Владике Николаја у Реснику, завршена фасада.
Слике са фб налога пароха:
FB_IMG_1592688540807.jpg

FB_IMG_1592688497290.jpg
 
Хришћанска архитектура је толико богата најразноврснијим ликовним решењима и детаљима, али очигледно је да ствараоци бројних нових дела код нас, не схватају довољно колико треба да се стваралац потруди и упозна са делима из историје архитектуре и кад смишља кућу, а колико тек када је храм у питању.

Једино дело које се издваја од свих на претходним сликама, дело са конкурса Вазнесенске цркве је решење архитеката Аранђеловића и Цветковића. Један редак пример како да се створи савремено решење, на основу препознатљивих ликовних детаља из прошлости, тако да заједно дају складан и уравнотежен изглед. Пример за правац којим би требало да се иде, за разлику од многих досадашњих лутања.
 
Има пар врло лепих примера, а и доста прилично накарадних.

Кад је реч о савременом црквеном градитељству, највећи проблем праве недостатак средстава и површне архитекте.
 
Шта се дешава на крају с црквом у Степи?

На крају, испоставља се да је то земљиште намењено за комерцијалну делатност, а вртић или дом здравља је плац изнад
 
Не дају и даље. Ништа...

Мислим да је СПЦ требала давано да одустане да на том месту стави брвнару и да је подигне тамо где је народу потребнија, тј где нема протеста. Сигуран сам да има таквих места.

А овде, по мени, боље да наруче индивидуални пројекат и сазидају још неки садржај, типа вртић, у оквиру плаца + храм. Сматрам да би била добра симбиоза, а и архитектонски би могли да се мало "изразе".
 
Plac na uglu Jurija Gagarina i dr Agostina Neta (između Delta Sitija i A bloka) je viđen za izgradnju pravoslavne crkve posvećene Blagovestima...
 
Има ли пројекта?

То је ова шумица:
JGAN.jpg
 
Tako je Prle, to je to mesto... ako mi dođe pod ruke, okačiću...
 
Мени се свиђа што је решено питање литије око храма. Није лоше решење. ВоОлим округле облике, немамо их превише у спрству. Али, мој фаворит је ипак бр. 2

2.
FWRan03.jpg

TcUBbim.jpg



Унутрашње пространство визуелно узноси на небо!

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=761424#p761424:zdwbepll je napisao(la):
Bezaninac » Чет Јул 30, 2020 11:11 am[/url]":zdwbepll]Tako je Prle, to je to mesto... ako mi dođe pod ruke, okačiću...

Једну малу шпијунску акцију сликања за браћу са форума? :mrgreen:
 
Ја сам прошле године обишла и фотографисала преко 170 цркви на територији Београда. Додуше, зашла сам и у скоро свако мање место, по удаљеним општинама (Обреновац, Младеновац, Сопот...)
 
Crkva Svete Trojice u ulici Gospodara Vučića. Radovi se privode kraju.

IRiY8ka.jpg


9vpbwJm.jpg


1x29F8q.jpg


4UsS5er.jpg


cXgC80u.jpg


ykq5ajN.jpg


Evo kako izgleda noću.

X3mapH6.jpg


vYs0pkF.jpg


Crkva Preobraženja Gospodnjeg na Voždovcu (Lekino Brdo). Završeno oslikavanje kupole.

725LS6y.jpg


Postavljaju se skele za oslikavanje desne i leve strane.

oJHXe14.jpg


s6WixAm.jpg


Ranije oslikani oltar.

Owry2Ix.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788055#p788055:1y3h6cep je napisao(la):
L@nselot » Сре Окт 28, 2020 4:59 am[/url]":1y3h6cep]Crkva Svete Trojice u ulici Gospodara Vučića. Radovi se privode kraju.
IRiY8ka.jpg

9vpbwJm.jpg

Не свиђају ми се прозори на звонику и на куполи. Баш ми делује сиротињски, а да притом сигурно имајромалну цену.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788221#p788221:2s0pano7 je napisao(la):
direktor » Сре Окт 28, 2020 6:26 pm[/url]":2s0pano7]Crkva kod koje se nalazi merkator i siv 2

Познатија као црква св. Димитрија Солунског на НБГ
 
Vrh