Менаџменту Јавног комуналног предузећа „Београдске електране” данас је одржана презентација о могућности експлоатације геотермалне енергије на три најперспективније локације топлана и котларница система „Београдских електрана”. Студија Рударско-геолошког факултета је детаљно анализирала топлане „Батајница”, „Борча” и „Дунав” и у свим подручјима утврђен је потенцијал геотермалних вода од 5 МW до 20 МW (по једном геотермалном систему).
Како је саопштено из ЈКП-а „Београдске електране” у закључку Научне студије о могућности коришћења геотермалне енергије из дубоких бушотина у систему даљинског грејања града Београда, констатовано је да је експлоатацијом геотермалне енергије на једној од три најперспективније локације, топлани Батајница, могућа супституција 90 одсто годишње количине постојећег фосилног енергента коју користи ова топлана. То је велики потенцијал за доминатно коришћење обновљивог извора енергије за грејање потрошача који се снабдевају из те топлане.
Могућности експлоатације геотермалне енергије из дубоких бушотина на територији града Београда су први пут сагледане применом научних метода обраде прикупљених података. Геолошки подаци добијени су истраживањем, мерењем и сагледавањем архивских материјала, а коришћени су и забележени подаци параметара рада постројења топлана и котларница предузећа.
Поред смањења негативног утицаја на животну средину услед смањења употребе фосилног енергента, очекују се и значајне економске уштеде.
– План „Београдских електрана” је да у току ове године буду уложена средства у следећу фазу истраживања и изградњу истражне бушотине која би требало да потврди предвиђене параметре геотермалних капацитета у топлани Батајница – најавио је директор ЈКП „Београдске електране” Вања Вукић.
Очекује се да би већ почетком грејне сезоне 2025/26. било могуће коришћење геотермалне енергије за потребе грејања потрошача који се снабдевају из топлане „Батајница”, наводи се у саопштењу.
Менаџменту Јавног комуналног предузећа „Београдске електране” данас ј
www.beograd.rs