Šta je novo?

Centralno grejanje (Grejanje po utrošku)

Pro sam pomislio "šta ovaj priča?!?" a potom sam se podsetio da su ovi iselili železničku stanicu i da hoće da isele Sajam zbog stanogradnje... a i ovde na forumu nekima je mrska toplana na Dorćolu i zovu je "sulundar", tako da to što si napisao u ovoj ludoj državi uopšte nije nemoguće. Voleo bih da to nisi napisao jer je si upravo pustio još jednog zlog duha iz boce...
Иселили железничку станицу са свом пратећом инфраструктуром која је била од Газеле до БАСа.
Селе БАС и то у фазама, прво су померили долазни перон и паркинг са сервисом са једне стране улице на другу.
Планирају да иселе Сајам, хиподром, пребациваће музеје по различитим зградама, планирају да селе трамвајски и аутобуски депо са Новог Београда и тролејбуског депоа са Дорћола.
Дугорочни планови предвиђају селидбу и клиничког центра због станоградње и ако је скоро урађена нова зграда.
Шта им онда тешко да баце паре на нову топлану са трафо станицом и резервоарима горива?
Знам, ни мени се то не свиђа, али знамо са каквом влашћу имамо посла.
 
Шта им онда тешко да баце паре на нову топлану са трафо станицом и резервоарима горива? Знам, ни мени се то не свиђа, . .
Ne svidja ti se da sele toplanu?! Pa, to si samo ti rekao i niko drugi. Već sam gore napisao da za tu lokaciju nema nikakvog planskog dokumenta.
Nema tu šta da ti se "ne svidja", jer niko nikad nije rekao tako nešto, osim tebe. Evo i meni se ne svidja da presele toranj na Avali. :)
 
Не свиђа ми се због финансија, као што ми се не свиђа ни селидба Сајма :)
Овако сама топлана није ми ружна нити ми смета.
 
Od kada je uglavnom na gas, ne smeta. Oni koji se sećaju kako je to izgledalo na mazut, još imaju traume. :D
 
Generalni urbanistički plan "GUP 2041" je lokaciju toplane odredio kao "infrastrukturnu površinu", kao nap. i fabriku vode u Makišu. Znači nema razloga da pišemo o nekom premeštanju toplane. Uzvodno je "površina za stanovanje" a nizvodno "komercijalna površina".
IMG_20231119_055114.png
 
Poslednja izmena:
Od kada je uglavnom na gas, ne smeta. Oni koji se sećaju kako je to izgledalo na mazut, još imaju traume. :D
Ako je sada primarno na gas, a gas se doprema gasovodom, onda i pristan za pretovar energenata (ako se zaista radio o tome) i veza sa toplanom nisu prepreka za izgradnju šetališta. Ostaje onaj usis/izliv za vodu, ali ni on nije prepreka. Radi se bukvalno rešavanju 10-20 metara na celom potezu, a opšta korist je - neprocenjiva.

Što se tiće budućnosti same toplane, ko zna... ako stvarno izgrade "toplodalekovod" od Obrenovca, tada bi teoretski toplana mogla da se preorijentiše na dogrevanje vode i pumpanje dalje u sistem, da prekine "proizvodnju" toplotne energije... i oslobodi se tako deo površne kruga toplane za "druge namene". Eto motiva za taj famozni toplodavekovod. Špekulišem, ne znam, ali neki šablon se nazire (žezenica, sajam....).
 
Sto se tog 'toplodalekovoda'tice,pitanje koliko bi to imalo efekta,tj koliki bi gubici bili posle 30-ak km.
Verujem da se to pretakaliste za mazut sve manje i manje koristi,zato sto su silne kotlarnice koje su odatle dobijale mazut cisternama pogasene i presle na gas.
Mada,to je samo par cevki i onaj mostic kao za splavove tako da to moze lako da se preskoci,samo pretakanje se vrsi na barzi na Savi.
 
Губици ту нису пресудни јер је топлотна енергија коју би користио топловод вишак, чак представља топлотно загађење реке Саве
 
Ako je sada primarno na gas, a gas se doprema gasovodom, onda i pristan za pretovar energenata (ako se zaista radio o tome) i veza sa toplanom nisu prepreka za izgradnju šetališta.
Грејање на мазут је бекап варијанта. Чак и да се изгради топловод он зависи од електране а није мала вероватноћа да истовремено нестане гаса и да се деси већа хаварија на Тенту.

Када би се направила нова складишта гаса и када би се повећао ниво енергетске ефикасности у зградама ово би било реалистичније.

А енергетска ефикасност би једино могла да се повећа када би се грејање плаћало по утрошку па да постоји интерес станара да се зграде изолују. Али мислим да се нико не би усудио да покрене такву иницијативу. Покушали су по мањим градовима па је готово избила револуција.
 
Davno sam posecivao toplanu,mozda gresim ali nisam siguran da veliki kotlovi mogu da rade na mazut. Oni mali koji greju samu toplanu kao i pretakaliste za mazut koriste i jedno i drugo.
Za sve ostalo se slazem,ali pitanje je koliki bi bio dobitak kada izvuces 30 km cevki a dobijes 'ladnu vodu.
 
Губици ту нису пресудни јер је топлотна енергија коју би користио топловод вишак, чак представља топлотно загађење реке Саве
Netačno morala bi da sr radi prepravke na tentu oduzme energija za potrošnju struje objasnjavali su to ovde ljudi koji se razumeju
Topla voda iz toplane do zgrade tj podstanica dolazi na 60 c tako sam čuo protok je veoma bitan pa kad ste na kraju sistema imate lose grejanje
Npr dunav i konjanik toplane nisu povezane
Takodje kad se povežu nove zgrade na trasi mora se raditi prilagođavanje sistema itd
 
Када би увели то парно грејање само за села у Срему по некој симболичној цени то би био велики искорак за екологију у Београду.
 
Netačno morala bi da sr radi prepravke na tentu oduzme energija za potrošnju struje objasnjavali su to ovde ljudi koji se razumeju
Topla voda iz toplane do zgrade tj podstanica dolazi na 60 c tako sam čuo protok je veoma bitan pa kad ste na kraju sistema imate lose grejanje
Npr dunav i konjanik toplane nisu povezane
Takodje kad se povežu nove zgrade na trasi mora se raditi prilagođavanje sistema itd
Да ли ове модификације утичу на производњу тента и кад није грејна сезона?
Зими је сигурно укупна енергетска ефикасност већа с обзиром да је ефикасност термоелектране 30ак %
 
Да ли ове модификације утичу на производњу тента и кад није грејна сезона?
Зими је сигурно укупна енергетска ефикасност већа с обзиром да је ефикасност термоелектране 30ак %
Не утичу кад није грејна сезона.
Да је ТЕНТ А3-А6 од почетка тако конструисан могли би да причамо о повећању енергетске корисности али није па пошто се одузима пара на високом притиску онда ће се смањивати производња електричне енергије кад је најскупља да би се део НБГД догревао на угаљ којег немамо довољно (да, ТЕНТ А ради на угаљ) а ако буде требало електричне енергије увозићемо.

Мислим да је пројектовано највеће одузимање топлотне енергије из ТЕНТ А за овај топловод око 800МW.

На овој теми је још појашњено: https://forum.beobuild.rs/threads/toplovod-obrenovac-novi-beograd.3734/post-1149891
 
To bi mogao da odgovori @termicar kad se javi mada vrv vec ima odgovor u ovoj temi

Sto se toplana tice uglavnom se projektuje tako da postoji glavno i rezervno gorivo. Kod nas su to najcesce prirodni gas kao glavno gorivo (gde ima gasa) i mazut kao rezervno gorivo. Kako se kod nas odnedavno mazut vise ne proizvodi i on je postao uvozno gorivo tako da se sada ili uzima loz ulje ili se uzima opet gas koji se dovozi kamionima-trejlerima ali to uglavnom za manje kotlarnice. U toplanama u Beogradu je skoro na svim kotlovima (i velikim i malim) rezervno gorivo mazut ali je to predvidjeno kao rezervno gorivo i u slucaju koriscenja mazutu kapacitet je oko 70% od nivoa celog sistema pri radu na gas. Kako je sistem ovde veliki ima i kotlova koje rade samo na mazut kao i kotlova koji rade samo na gas.

Koliko je meni poznato toplovodom treba da se isporuci oko 500MW toplotne energije. Trebalo bi da budu 2 ili 3 nezavisna kruga vode sto znaci da bi bilo 2 ili 3 izmenjivaca toplote (svaki ima i svoje gubitke). Valjda bi sistem bio da para sa visokog pritiska greje vodu za toplovod; toplovod da greje vodu za gradski vrelovod (po potrebi bi se ta vode dogrevala u postojecim kotlovima) i na kraju kucni izmenjivaci vrelovod/kucna instalacija. Napominjem valjda jer nisam nikada video projekat niti detalje tako da ovo pricam samo na bazi informacija iz stampe i sta sam cuo od kolega.

Tokom letnjeg perioda je ceo taj sistem iskljucen (nadam se) i ne bi trebao da utice na rad i proizvodnju TENT-a.
 
Znaci više ne proizvodimo mazut divno znaci i to uvozimo bravo za nas
 
Netačno morala bi da sr radi prepravke na tentu oduzme energija za potrošnju struje objasnjavali su to ovde ljudi koji se razumeju
Topla voda iz toplane do zgrade tj podstanica dolazi na 60 c tako sam čuo protok je veoma bitan pa kad ste na kraju sistema imate lose grejanje
Npr dunav i konjanik toplane nisu povezane
Takodje kad se povežu nove zgrade na trasi mora se raditi prilagođavanje sistema itd

Uglavnom je sve tacno sto ste rekli osim da temperatura vode u vrelovodu koja dolazi do podstanica je preko 60 C (uglavnom) i sigurno zavisi od protoka jer je predata kolicina toplote srazmerna proizvodu protoka i razlike temperatura na ulazu i izlazu.

Uvek se radi balansiranje mreze kako bi se protoci balansirali prema granama. Ali je to veliki i tezak zadatak a pogotovo ako se gradi i prikljucuje neplanski. Ne bi o tome mnogo pricao jer se nisam bas time bavio u svom poslu.
 
A kod nas je sve pa neplanski znam za situaciju gdje su ljudi na kraju mreže toplane konjarnik
Bukvalno im se na 4 m od zgrade nalazi kraj mreže toplane dunav naravno mreže nisu povezane. Oni imaju lose grejanje nista ne mogu da urade nova zgrada u pitanju
 
A kod nas je sve pa neplanski znam za situaciju gdje su ljudi na kraju mreže toplane konjarnik
Bukvalno im se na 4 m od zgrade nalazi kraj mreže toplane dunav naravno mreže nisu povezane. Oni imaju lose grejanje nista ne mogu da urade nova zgrada u pitanju

Tu moze da bude vise razloga:

- losa instalacija/oprema/podesenost u zgradi
- losa podesenost ventila na dolazu vrelovoda iz toplane
- debalansirana vrelovodna mreza
- ...

U svakom slucaju ako je u celoj zgradi lose grejanje onda je sigurno problem negde u toplotnoj podstanici.
 
Znaci više ne proizvodimo mazut divno znaci i to uvozimo bravo za nas

Pa sad kako se uzme. Mazut je najgore tecno gorivo sa najvecim zagadjenjem (azotni oksidi NOx, nesagorele cestice, sumpor, ...), skupa priprema za sagorevanje (neophodno je obezbediti visoku temperatura, 90 - 130 C, da bi sagorevao) jedina prednost mu je niska cena.
 

Nisam znao da je u Hrvatskoj zabranjen promet nekretnina ukoliko zgrada nema energetski pasos. Kod nas da se donese takva odluka trziste nekretnina bi se raspalo.
 

Nisam znao da je u Hrvatskoj zabranjen promet nekretnina ukoliko zgrada nema energetski pasos. Kod nas da se donese takva odluka trziste nekretnina bi se raspalo.
А замислите да су услови за изградњу нових стамбених објеката нето енергетски 0 или + објекти са само ОИЕ што је једино одрживо решење на дуги рок?
Или најмање 1,8 паркинг места по стамбеној јединици унутар грађевинске парцеле са најмање 50% покривености зелене површине на парцели?
 
Možda zavisi od dela grada? Meni se čini da je isto, sem kada smanji ventil preko dana u podstanici zbog visoke spoljne temperature. Jutros mi je u sobi od 9 kvadrata bilo 29,8 stepeni, a kada je minus dogura i do 32,4 stepena. U ostatku stana 28 stepeni, tako da je ok. Zavisi ko ima koliko rebara i na koju kvadraturu.
 
Vrh