Šta je novo?

Cene nekretnina

Poslednja izmena:
Oooo hoce, i te kako hoce.. Kamion koj je u USA kostao 100000 u aprilu, sada za pola godine, plafon se moze prodati za 70000

To nije bio "dip" nego poklanjanje😁 a za 30ak godina kad ovo bude zemlja staraca, jer privatna pohlepa pojedinca je jaca od drzavne brige za natalitetom, i mladi koji ne mogu doci do stana se sele na zapad, btw konstantno nas je sve manje i manje, za 30 godina ako nas bude 3 miliona, stan ce vredeti go k****, pa se to mozda i ponovi, ili ce se graditi stanove za indijce i ostalu stroku samo da ima ko da dodje da radi jer privreda ima da stane skroz...
Realno nije bilo poklanjanje, osim u retkim siutacijama ljudi su stanove dobijali posle 20-30 godina staža i izdvajanja za iste. Jedina zaista velika nepravda je što ih mnogi nikad nisu dobili iako su izdvajali ceo radni vek za iste.
 

Naravno, globalna pojava je bila rast cena kod nas jer je svugde. Sada, mi smo trziste za sebe!
 
Kada ce cene pasti, ja to ne znam.
Ne znate ni vi, pa je svaka projekcija i izjave tipa "decenijama se ceka dip nece nikada biti" pre svega nisu iskrene i ulaze u domen nagadjanja.

Moja prethodna poruka ne komunicira da treba cekati samo dip cena nekretnina u Srbiji, vec da pare ne treba ulagati u asset-e koji su velikom verovatnocom na vrhuncu i to u veoma regulisanom trzistu (politika), jer je tu visok rizik da ROE bude negativan ili u najboljem slucaju veoma nizak u narednom periodu.

Proslo je vreme investiranja u nekretnine u Srbiji. To je trebalo uraditi pre godinu, dve...pet.

Na drugoj strani otvara se "once in a lifetime opportunity" za druge asset-e koji od pocetka godine padaju po znacajnim stopama.
To je cinjenica.
Tu treba dobro "nanisaniti" i cekati trenutak dip-a.
Takve investicije u buducim long pozicijama ce 100% obezbediti visoke ROE.
To sada rade investitori u svetu.
Svi su spremili cash i cekaju ko zapete puske.

Slican dip se moze (ili ne mora desiti) i sa nekretninama u Srbiji, ali kako rekoh, trenutna vlast ulaze dosta napora za odrzanjem cena.
Kada se to promeni, velika je verovatnoca za znacajan i brz pad, npr usled:
-ponuda: panicna prodaja onih, bliskih vlasti sto su stekli nekretnine nelegalno
-traznja: kolaps traznje onih, bliskih vlasti koji bi da kupe iz nelegalnih sredstava
-prestanak regulisanja trzista u smeru na gore

Dodajte na ovo i makroekonomiju koja sve snaznije deluje protiv cena nekretnina i eto vam dip.
Sve što pišeš je tačno ali ne razumem poentu? Ne znam kada će pasti cene nekretnina, ali to svako neće biti danas, sutra ili narednog meseca. U međuvremenu, meni kao keš investitoru je kupovna vrednost samo od početka godine opala 20%, a taj trend se nazaustavljivo nastavlja. Dakle, vrlo konkretno koji su to asseti koji padaju i u koje vredi investirati? Bojim se da dok čekam i"nišanim" pravu priliku, ne dođem u situaciju da ostanem sa gomilom bezvrednih šarenih papirića u džepu.
 
Moguc scenario, samo moze im se desiti ono sto i 30-ih.
Ta baba, i radnik koji jede budjav lebac, mogu da zaokruze na izborima neke leve i desne ekstremiste.

Pa to je onaj drugi doom scenario o kom sam pisao, koji podrazumeva haos na ulicama. Teoretski moguć, ali drugačije su okolnosti, tad je i sama država kumovala kolapsom monetarne mase! Po meni podjednako (ne)verovatan kao i hiperinflatorni! Podrazumeva totalno okretanje glave CB, a konkretno vidimo da ne samo da ne rade to, nego i proaktivno reaguju spašavajući suviše velike da propadnu i to u sred ovog šatro zatezanja!

@chiller

Samo da kažem da imam velike simpatije prema ljudima kao što ste ti i drugi kolega sa foruma, tim pre što sam i sam u sličnoj poziciji, samo što imam i neku imovinu, pa se to malo hedžuje sa obe strane što bi rekli i kompenzuje, pa sam u nekoj neutralnoj poziciji što se ličnih želja tiče bez obzira na pravac cena!

Dosta mog pisanja ovde se upravo odnosilo na kritiku monetarnih politika koje su izazvale ovu distorziju i ljude kao što ste vi učinila gubitnicima ove situacije, a druge nagradila (čak nije toliko nagradila, sve više mi se čini da balon i nije toliko veliki u odnosu na sveopštu inflaciju, oni su samo sačuvali kapital). Zašto neki pekar, lekar, apotekar uopšte mora da razmišlja o tome? Ono što mi smeta je gotovo napadanje ljudi koji su videli pravac svega ovoga pre 5-10 godina i pozicionirali se kako treba! Ako neko nije zakočio na vreme i upao u jarak, sad svi treba da upadnemo? Pa sam sam video šta će se dešavati još pre 3 godine, ali nisam mogao da reagujem, nisam bio dovoljno likvidan! Ma ne mora ni da su videli, eto jednostavno imaju i još su ih CB nagradile. Treba ih mrzeti?

Druga stvar je što taj pad podrazumeva veliki broj ljudi u još ozbiljnijim problemima nego što su vaši! Objašnjavao sam u postu pre neki dan. To su oni koji su sad uzimali kredite i koji bi u slučaju ozbiljnog loma završili na ulici, sa dugovima, a možda i bez posla! Sad treba da se radujem tome? Možda i mi ostanemo bez posla! Svakako bi taj dip kupili najbogatiji i najlikvidniji i time dalje vršili proces koncentracije i centralizacije kapitala!

Da dodam da se ovde ne slažem sa Radovićem u vezi zaduživanja sad u tvojoj poziciji! Da, na dugi rok bi to sigurno bilo ok, ali to se odnosi na ljude sa dobro plaćenim i pre svega sigurnim pozicijama u nekim TNK npr. Fiksna kamata i miran san, nema veze da li je 100 eur rata gore-dole! Kratkoročno i na srednji rok opet sve zavisi od poteza CB. Dosta pratim makro dešavanja i strogo subjektivno očekujem da će se posle USA izbora malo više iskristalisati globalna monetarna politika, odatle sve kreće i ostali će pratiti. Bajden je tražio od OPEC-a da ne smanjuju proizvodnju, da cene ne bi otišle gore, da bi izgledalo bolje za izbore, miriše na drži vodu dok majstori odu. Ukazuje na to da će upravo biti kao i do sada i da će pustiti malo inflaciju da ispegla debt/gdp, ali kažem tu na zimu, do NG bi trebalo da se iskristališe i u vezi eventualnog pivotiranja politike koju bi svi ispratili! Ima i ona stvar o kojoj sam pričao, a to je da i novo malo dizanje kamata može da izazove neplanirani lom nekog većeg subjekta i da će možda postojati vreme za kratak ulet, pre nego što ulete u bail out mode!

Naše tržište je sad generalno specifično zbog Rusa i Ukra koji su opet napravili strukturni lom i iskrivili sliku i pogoršali usove za kupce. Ja lično ne verujem da mogu napraviti razliku na dugi rok, ali su istisnuli lokalno stanovništvo na periferiju i motivisali investicione kupce! Kad se rat završi, može biti čupavo!
 
Poslednja izmena:
Citam tebe i vidim sebe. U jako slicnoj smo situaciji. Kao freelancer za strance imam solidna primanja za nase uslove ali sa realnom mogucnoscu da u svakom trenutku dobijem otkaz cim prestane potreba za mojim uslugama nekom tamo. Stedim vec nekoliko godina za taj prokleti stan u gradu gde sam rodjen i zivim ceo zivot. I sve vreme zivim ispod svojih finansijskih mogucnosti zbog toga ali cene nonstop idu gore i tako prakticno jurim pokretnu metu koju nikako da stignem. A sad se pridodala i inflacija koja mi gricka tu ustedjevinu.

I onda neko kaze ovde kako ih iritiraju navijaci za pad cena. Nego sta cu nego da navijam iz petnih zila da se desi pad?? Da ne treba mozda da navijam za razne vradovice po forumima ili medijima koji nam vredjaju inteligenciju svakim svojim postom ovde ili izjavama po novinama ili televizijama.

Pri tom dok cene rastu kvalitet zivota u gradu proporcionalno opada. Sta se dobija za te pare? Stan upitnog kvaliteta jer investitori naravno hoce da maksimizuju profit na ustrb kvaliteta zivota u njemu. Sta se to njih tice, nece oni tu da zive. Za 3 soma kvadrat dobijes stan u zgradi nakalemljenoj na infrastrukturu (kanalazicionu, vodovodnu, saobracajnu, elektricnu) koja uopste nije projektovana da to podrzi, na lokaciji gde se objekat uopste arhitekturalno ne uklapa, sa par kvadrata zelenih povrsina i 3 drveta u krugu od 100m i minijaturnim parkom u krugu od 500m ako imas srece. Da ne pricam o buci, stresu oko parkinga, zagadjenju, poplavama posle jace kise, rupama u asfaltu... Pa ko moze tu da zivi i da bude psihicki zdrav?
Eto za to navijaju ovi iz suprotnog tabora. A onda nas ovi neutralni i objektivni stavljaju u isti kos.

Nad gradom je izvrsen urbacid i grad je nepovratno upropascen.
Sto rece neko gore, za 30 godina ovo ce biti zemlja staraca a ja bih dodao i stranaca. Ali sta se to tice raznih vradovica, investitora i korumpiranih sluzbenika institucija koji im sve to omogucavaju, kad ce oni tih 30 godina lepo da prozive a sta ce biti posle njih, to ih se ne tice.

Vec sam prakticno na oko 80% od odluke da odustanem od kupovine stana i s proleca (ako prezivim ovu najgoru zimu od WW2 kako pricaju) cu potraziti neko imanje van grada za miran zivot a ustedjevinu cu (posto sam se malo finansijski opismenio u medjuvremenu) verovatno uloziti u neki ETF kad trziste kapitala ode jos dole, kad sp500 dodje na prepandemijski nivo, prilicno sam siguran da ce tako nesto biti ako mozda ne bude jos gore i celo trziste kapitala kolapsira. Kad vec mogu da radim online to cu da iskoristim, a mazohisti neka zive u metropoli.
Čitam obojicu i stvarno ne verujem šta pišete. Prvo, svaka čast što radite za strance, što ne plaćate porez za prvih 768.000 dinara godišnjeg prihoda, što možete da radite sa plaže ili planine kako se u datom trenutku osećate. To je za svaku pohvalu.
Međutim, milioni nas koji rade u pravosuđu, zdravstvu, državnoj administraciji, realnom sektoru, itd. nemaju tu mogućnost nego moramo fizički dolaziti na naša na radna mesta koja se nalaze u centru grada, a pri tome živimo u gradu koji nema ni elementarnu putnu infrastrukturu niti javni prevoz, što sam dolazak na posao čini veoma izazovnim zadatkom. Mnogi koji su došli u ovaj grad, bilo iz provincije, ili Rusi koji rade na Upworku, Pakistanci koji rade na gradilištu ili Uzbekistanci koji razvoze hranu pokazuju ogromnu dozu zahvalnosti za priliku da budu i žive ovde i bore se za svoje parče hleba. Poznajem ljude koji žive na periferiji deleći stan sa još troje ljude, kao i Ruse koji rentaju za 2000 EUR mesečno, svako prema svojim mogućnostima, Međutim, zajedničko za sve nas je da se niko ne žali. Sačuvaj me bože "rođenih Beograđana" koji misle da je najnormalnija stvar živeti na Dorćolu i Vračaru i nešto što im pripada.
 
A sad se pridodala i inflacija koja mi gricka tu ustedjevinu.

I onda neko kaze ovde kako ih iritiraju navijaci za pad cena.

Kad vec mogu da radim online to cu da iskoristim, a mazohisti neka zive u metropoli.
Pa kupi jeftiniji stan, ne moras taj po 3000e m2. Ti dok budes cekao to sto mislis da ti pripada ostaces i bez kesa i bez stana.

Ali ti si navijac za pad samo iz interesa koji ti je trenutno aktuelan, a to je dolazak do stana. Kada ga budes kupio, ne veruje mada ces navijati za neki pad.

Pravo pitanje je zasto uopste i razmisljas o kupovini u Bg pored svega loseg sto si naveo za njega.
 
Duze vreme pratim ovu temu pa sam resio da podelim svoje iskustvo u prethodnih 15 godina vezano za kupovinu nekretnina:

Prvi put smo supruga i ja krenuli u portagu za stanom u periodu kraj 2007. pocetak 2008. godine. ustedili smo neku kolicinu novca za ucesce i hteli smo da resimo nase stambeno pitanje. Realno citav proces je bio cista agonija za nas u tom trenutku. Ja sam imao solidna primanja, ali sam bio prijavljen na minimalac, ona je imala dosta nizu platu od mene ali prijavljenu u celosti i zajedno smo mogli da iskombinujemo kredit. Cene starogradnje su tada bile dosta visoke u novobeogradskim blokovima gde smo trazili stan (tipski dvoiposoban stan u blokovima 61 i 62 od 75 kvm je tada bio 120.000 eura). Posto nismo nikako mogli da zatvorimo finansijsku konstrukciju (cak ni sa kreditom u svajcarcima koji je tada bio najpovoljniji) odustali smo od kupovine.

U medjuvremenu sam presao u ozbiljniju kompaniju gde sam bio prijavljen od pocetka na puni iznos (sredina 2008.), doslo je do pada cena na trzistu i krajem 2010. sam kupio spomenuti stan od 75kvm u Bloku 62 za 96.000 eura. U poredjenju sa istim stanovima po strukturi koji su u tom trenutku bili na trzistu sam cak i platio vise stan, ali spratnost, orjentacija i lokacija su mi odgovarali i to je bio razlog za kupovinu (u tom trenutku sam gledao 2 stana iste strukture cija je cena bila ispod 90.000 eura). Godinu i po dana posle mene kolega iz firme je kupio identican stan u Bloku 64 za 75.000 eura (cena je bila nesto niza posto je bila hitna prodaja u pitanju sa vise naslednika stana).

Od 2012. su cene krenule ponovo da rastu koliko me secanje sluzi, ali taj rast nije bio dugotrajan.

U periodu 2015.-2016. u porodici smo realizovali jos 3 kupovine:

Garaza u Bloku 62 - 6.250 eura (15 kvm)
2.5 stan u Bloku 63 - 63 kvm - 69.000 eura
garaza u Bloku 63 - 7.200 eura (13 kvm)
2.5 stan u Bloku 63 - 63 kvm - 59.000 eura (ovo je bilo dosta povoljno, stan iz nasledstva)

Svi stanovi su bili u izvornom stanju i bilo je potrebno ih renovirati u manjoj ili vecoj meri.

Ono sto je interesantno je da su poznanici kupili identican stan u Bloku 63 u istom ulazu, na istoj vertikali 2007. godine za 112.000 eura uz kredit u svajcarcima. (112.000 eura 2007. vs. 59.000 eura 2016.). Ali nikada nisu zazalili, posto su im se u tom stanu desile mnoge lepe stvari i vec godinama u njemu kvalitetno zive zajedno sa svojom decom.

Trenutno sam u mogucnosti da za gotovinu kupim stan slicne strukture u mom kraju, ali to ne zelim da uradim iz vise razloga:
- ne verujem da ce cene dalje rasti
- ne zelim da ucestvujem u ovom ludilu koje znacajno utice na mlade ljude koji traze sebi stan za zivot (secam se licnog osecaja nemoci iz 2007. godine i verujem da je situacija za mlade ljude trenutno gora nego za mene tada).

Licno mislim da su garaze najbolje investicija u nekretnine (prostora za parkiranje je sve manje, garaze ne traze veliko investiciono odrzavanje kao stan, gubitak kada nekretnina nije iznajmljena je minimalna u slucaju garaza).

Svima koji traze stan preporucio bih da budu strpljivi, da ne prave sebi tenziju tokom procesa trazenja stana. Kada nadju stan koji im odgovara, bice i te kako svesni toga. I pre svega dobro da razmisle koje su im mogucnosti finansiranja i da sebe ne naprezu do krajnjih finansijskih granica prilikom kupovine.

Inace sam po struci iz IT-a, imam dosta znacajnu i dobro placenu poziciju u ozbiljnoj kompaniji, ali nisam bas u mogunosti da kupujem stanove na 2 godine...

Gore navedeni stanovi nisu samo moji, vec i blizih clanova porodice. I sa ovim rastom cena se ne osecam kao dobitnik zbog porasta vrednosti nekretnina u mom vlasnistvu, posto mislim da i ovo izmedju ostalih razloga znacajno utice na odlazak kvalitetnih mladih ljudi iz zemlje (u mojoj firmi se radi bar o desetak mladih strucnjaka u prethodne 3 godine) i buducnost nam definitivno nije svetla po tom pitanju.
 
Poslednja izmena:
Sve što pišeš je tačno ali ne razumem poentu? Ne znam kada će pasti cene nekretnina, ali to svako neće biti danas, sutra ili narednog meseca. U međuvremenu, meni kao keš investitoru je kupovna vrednost samo od početka godine opala 20%, a taj trend se nazaustavljivo nastavlja. Dakle, vrlo konkretno koji su to asseti koji padaju i u koje vredi investirati? Bojim se da dok čekam i"nišanim" pravu priliku, ne dođem u situaciju da ostanem sa gomilom bezvrednih šarenih papirića u džepu.
Ja planiram zlato cim padne ispod 50 EUR gram, a blizu smo.
 
Duze vreme pratim ovu temu pa sam resio da podelim svoje iskustvo u prethodnih 15 godina vezano za kupovinu nekretnina:

Prvi put smo supruga i ja krenuli u portagu za stanom u periodu kraj 2007. pocetak 2008. godine. ustedili smo neku kolicinu novca za ucesce i hteli smo da resimo nase stambeno pitanje. Realno citav proces je bio cista agonija za nas u tom trenutku. Ja sam imao solidna primanja, ali sam bio prijavljen na minimalac, ona je imala dosta nizu platu od mene ali prijavljenu u celosti i zajedno smo mogli da iskombinujemo kredit. Cene starogradnje su tada bile dosta visoke u novobeogradskim blokovima gde smo trazili stan (tipski dvoiposoban stan u blokovima 61 i 62 od 75 kvm je tada bio 120.000 eura). Posto nismo nikako mogli da zatvorimo finansijsku konstrukciju (cak ni sa kreditom u svajcarcima koji je tada bio najpovoljniji) odustali smo od kupovine.

U medjuvremenu sam presao u ozbiljniju kompaniju gde sam bio prijavljen od pocetka na puni iznos (sredina 2008.), doslo je do pada cena na trzistu i krajem 2010. sam kupio spomenuti stan od 75kvm u Bloku 62 za 96.000 eura. U poredjenju sa istim stanovima po strukturi koji su u tom trenutku bili na trzistu sam cak i platio vise stan, ali spratnost, orjentacija i lokacija su mi odgovarali i to je bio razlog za kupovinu (u tom trenutku sam gledao 2 stana iste strukture cija je cena bila ispod 90.000 eura). Godinu i po dana posle mene kolega iz firme je kupio identican stan u Bloku 64 za 75.000 eura (cena je bila nesto niza posto je bila hitna prodaja u pitanju sa vise naslednika stana).

Od 2012. su cene krenule ponovo da rastu koliko me secanje sluzi, ali taj rast nije bio dugotrajan.

U periodu 2015.-2016. u porodici smo realizovali jos 3 kupovine:

Garaza u Bloku 62 - 6.250 eura (15 kvm)
2.5 stan u Bloku 63 - 63 kvm - 69.000 eura
garaza u Bloku 63 - 7.200 eura (13 kvm)
2.5 stan u Bloku 63 - 63 kvm - 59.000 eura (ovo je bilo dosta povoljno, stan iz nasledstva)

Svi stanovi su bili u izvornom stanju i bilo je potrebno ih renovirati u manjoj ili vecoj meri.

Ono sto je interesantno je da su poznanici kupili identican stan u Bloku 63 u istom ulazu, na istoj vertikali 2007. godine za 112.000 eura uz kredit u svajcarcima. (112.000 eura 2007. vs. 59.000 eura 2016.). Ali nikada nisu zazalili, posto su im se u tom stanu desile mnoge lepe stvari i vec godinama u njemu kvalitetno zive zajedno sa svojom decom.

Trenutno sam u mogucnosti da za gotovinu kupim stan slicne strukture u mom kraju, ali to ne zelim da uradim iz vise razloga:
- ne verujem da ce cene dalje rasti
- ne zelim da ucestvujem u ovom ludilu koje znacajno utice na mlade ljude koji traze sebi stan za zivot (secam se licnog osecaja nemoci iz 2007. godine i verujem da je situacija za mlade ljude trenutno gora nego za mene tada).

Licno mislim da su garaze najbolje investicija u nekretnine (prostora za parkiranje je sve manje, garaze ne traze veliko investiciono odrzavanje kao stan, gubitak kada nekretnina nije iznajmljena je minimalna u slucaju garaza).

Svima koji traze stan preporucio bih da budu strpljivi, da ne prave sebi tenziju tokom procesa trazenja stana. Kada nadju stan koji im odgovara, bice i te kako svesni toga. I pre svega dobro da razmisle koje su im mogucnosti finansiranja i da sebe ne naprezu do krajnjih finansijskih granica prilikom kupovine.

Inace sam po struci iz IT-a, imam dosta znacajnu i dobro placenu poziciju u ozbiljnoj kompaniji, ali nisam bas u mogunosti da kupujem stanove na 2 godine...

Gore navedeni stanovi nisu samo moji, vec i blizih clanova porodice. I sa ovim rastom cena se ne osecam kao dobitnik zbog porasta vrednosti nekretnina u mom vlasnistvu, posto mislim da i ovo izmedju ostalih razloga znacajno utice na odlazak kvalitetnih mladih ljudi iz zemlje (u mojoj firmi se radi bar o desetak mladih strucnjaka u prethodne 3 godine) i buducnost nam definitivno nije svetla po tom pitanju.
Ovo je vrlo zanimljivo iz više razloga, a ponajviše jer verodostojno reflektuje mindset lokalnog stanovništva, naručito ovog koje zarađuje značajno više od proseka.

Ja isto radim u tech sektoru i poznajem zaista puno ljudi sa "dosta značajnim i dobro plaćenim pozicijama u ozbiljim kompanijama" i bukvalno svaki od njih je u periodu od 2010-2020 kupio po 3-4 prosečna stana u BG za keš. Primer "prosečnog BG stana" je 70-tak m2 starogradnja u Bloku 63-4.

Istovremeno, naše kolege u Londonu (obzirom da je u pitanju UK firma), za to vreme plaćaju rate za svoje prosečne londonske stanove koje otplaćuju po 20-30 godina. Naravno, kada razgovaraš sa ovim našim ljudima, oni sebe nikako ne percipiraju kao neke bogataše, jer "nisu baš u mogućnosti da kupuju stanove na 2 godine", u stvarnosti je prosek ipak bliže 3 godine. To samo govori koliko su ljudi van kontakta sa realnošću i koliko su nekretnine u BG uprkos svim poskupljenjima, još uvek priuštive jednom sloju stanovništva.

Ono što mi je potpuna misterija je gde odlaze kvalitetni mladi ljudi iz IT kompanija u Srbiji, sigurno ne u zemlje gde će imati 20-30% veću platu i plaćati stanove 300-400% više nego u Beogradu.
 
Kad bih samo znao odakle vadite te brojke? Misliš da će neko u UK da ima 20-30% veću platu nego ovde? Garantujem da će velikoj većini posle stanarine ostati više novca tamo nego ovde za sličan stan. Da ne pominjem što je u celoj zapadnoj Evropi bolja infrastruktura, zdravstvo, niže cene u prodavnicama, nepotrebnost vlasništva auta... jedina skuplja stvar tamo su usluge, a i to je diskutabilno i zavisi šta ti treba. A stanovi su upravo skupi zato što ima tih koji kupe po nekoliko stanova, šta bi drugo jadni, da im ne propadne novac.
 
Pa to je onaj drugi doom scenario o kom sam pisao, koji podrazumeva haos na ulicama. Teoretski moguć, ali drugačije su okolnosti, tad je i sama država kumovala kolapsom monetarne mase! Po meni podjednako (ne)verovatan kao i hiperinflatorni! Podrazumeva totalno okretanje glave CB, a konkretno vidimo da ne samo da ne rade to, nego i proaktivno reaguju spašavajući suviše velike da propadnu i to u sred ovog šatro zatezanja!
Mislim da nisi razumeo, ja pricam o inflatornom scenariju.
Pominjao si da prosecna baba i prosecan radnik ne mogu nista da urade povodom toga, sto je tacno.
Ali masa baba i radnika moze i te kako da utice na sistem.

Nacizam je 30-ih izazvala hiperinflacija a ne deflacija. I dosli su na vlast izborima, ne revolucijom.
Ovo danas nije hiperinflacija, ali bes sirokih masa zbog pljacke vlasti samo kulja, tako da lako moze da dodje neki novi NSDAP.
 
Kad bih samo znao odakle vadite te brojke? Misliš da će neko u UK da ima 20-30% veću platu nego ovde? Garantujem da će velikoj većini posle stanarine ostati više novca tamo nego ovde za sličan stan. Da ne pominjem što je u celoj zapadnoj Evropi bolja infrastruktura, zdravstvo, niže cene u prodavnicama, nepotrebnost vlasništva auta... jedina skuplja stvar tamo su usluge, a i to je diskutabilno i zavisi šta ti treba. A stanovi su upravo skupi zato što ima tih koji kupe po nekoliko stanova, šta bi drugo jadni, da im ne propadne novac.
Plata seniora u ozbiljnoj firmi u BG 4000-5000 EUR neto. Plata istog takvog u UK 100.000-120.000 GBP bruto godišnje, što izađe 5500-6000 GBP neto mesečno. Mislim da je iluzorno govoriti koliko je takvih plata potrebno da se kupi prosečan stan u BG, a koliko u Londonu.
 
Plata seniora u ozbiljnoj firmi u BG 4000-5000 EUR neto. Plata istog takvog u UK 100.000-120.000 GBP bruto godišnje, što izađe 5500-6000 GBP neto mesečno. Mislim da je iluzorno govoriti koliko je takvih plata potrebno da se kupi prosečan stan u BG, a koliko u Londonu.
Kao što rekoh, za veliku većinu ljudi će biti bolje. Google senior u Londonu ima 270k GBP u proseku po levels.fyi, ako ćemo da gledamo ekstreme, jer već smo pričali, u Srbiji ima 30k ljudi koji imaju više od 27k evra bruto, po broju prijava godišnjeg poreza. Ti izuzeci što zarađuju 5k evra neto su jako mali broj ljudi. A za sve ostale će biti bolje tamo. Beograd je jedan od najgorih gradova na svetu gledano prema odnosu plata i životnog standarda, ali voleo bih da čujem konkretne primere gde je gore.
 
Isti levels.fyi kaze da je median zarada u Srbiji za softverskog inzenjera $38k godisnje (25% iznad $65k). Vrlo je moguce da dobar deo njih nekako izmice iz te statistike za godisnji porez. Prvo je ogroman deo njih bio u pausalu gde nisu ni morali da prijavljuju, a sad je uvedena opaksica za sve mladje od 40 godina, a vecina programera trenutno to jeste.
 
Kao što rekoh, za veliku većinu ljudi će biti bolje. Google senior u Londonu ima 270k GBP u proseku po levels.fyi, ako ćemo da gledamo ekstreme, jer već smo pričali, u Srbiji ima 30k ljudi koji imaju više od 27k evra bruto, po broju prijava godišnjeg poreza. Ti izuzeci što zarađuju 5k evra neto su jako mali broj ljudi. A za sve ostale će biti bolje tamo. Beograd je jedan od najgorih gradova na svetu gledano prema odnosu plata i životnog standarda, ali voleo bih da čujem konkretne primere gde je gore.
Ja sam se odgovorio u odnosu na tech sektor gde su plate nesrazmerno visoke u Beogradu u odnosu na ostatak Evrope. Naravno da će neko ko je recimo kardio hirurg i radi u Srbiji za 1000 eur, u Londonu imati 6 do 8X veću platu i da je bolje da ode. Medjutim, taj što radi u Beogradu za 5k i ko je već akumulirao neki imetak u proteklih 10-12 godina, nema neki poseban motiv da ide u London i da se tamo preživljava sa platicom, tim pre što software developeri uopšte nisu big deal, u Londonu novac prave investicioni bankari, hedge fund menadzeri i još gomila profesija koje kod nas ne postoje.
 
Plata seniora u ozbiljnoj firmi u BG 4000-5000 EUR neto. Plata istog takvog u UK 100.000-120.000 GBP bruto godišnje, što izađe 5500-6000 GBP neto mesečno. Mislim da je iluzorno govoriti koliko je takvih plata potrebno da se kupi prosečan stan u BG, a koliko u Londonu.
Ne bi bilo lose da nam navedes te ozbiljne firme u Srbiji koje imaju neto platu 5000e. Iz svog programerskog okruzenja vrlo malo ljudi znam koji imaju tu platu.
 
Mislim da nisi razumeo, ja pricam o inflatornom scenariju.
Pominjao si da prosecna baba i prosecan radnik ne mogu nista da urade povodom toga, sto je tacno.
Ali masa baba i radnika moze i te kako da utice na sistem.

Nacizam je 30-ih izazvala hiperinflacija a ne deflacija. I dosli su na vlast izborima, ne revolucijom.
Ovo danas nije hiperinflacija, ali bes sirokih masa zbog pljacke vlasti samo kulja, tako da lako moze da dodje neki novi NSDAP.

Uistinu nisam razumeo, to je kad si setovan na ecc stvari, mislio sam da aludiraš na veliku depresiju. Da slažem se, i u tom smislu dosta podseća na vreme 30-ih, na kraju krajeva, imamo ovo u Ukrajini, ko zna šta će tu biti i u šta će izrasti! Istorija nas uči da se posle takvih stvari radi reset sistema, društvenog, ekonomskog. To im odgovara, kao i izgovor! Verujem da su namere centralizovane, državne kriptovalute!

Hiperinflacije ne verujem da će biti, ali verujem da će biti inflatornog kraduckanja (ne mora u deminutivu). Efekat kuvane žabe bukvalno, nešto što se već dešava evo dve godine! Naravno da je rizik za nemire, ali mnogo, mnogo manji od drugog doom scenarija, objasnio sam i zašto! U hiperinflatornom scenariju bakica će sutra i dalje dobijati neku penziju, radnik zadržati posao i donositi hleb na sto, privreda će rasti brže neopterećena dugovima, zaposlenost biti skoro max! U drugom slučaju bi imao čitave porodice na ulicama zato što im kolateral (stan) ne pokriva ni kamate, svaki mesec će ulaziti sa minusom, a pitanje da li bi imao i posao! Desila bi se još veća koncentracija kapitala! Znam i ja njih dosta koji su u poziciji da na svake 3, 4 godine kupuju stan, što i rade. Za sada su tu na 2, 3 stana, ovako bi ih imali 10. Za tog na ulici i u dugovima ostaje opcija samo težak kriminal i/ili revolucija, nema šta da izgubi!

Na kraju, ovo je elektronsko doba, lakše se manipuliše masama. Evo ja sad bukvalno ne vidim po programima ni jednu radikalnu stranku levo ili desno koja bi nešto promenila. Čak i ako bi se napravile, to bi verovatno bile kontrolisane DB strukture. Pa ja sam glasao za stranku koja se zalagala za lustraciju i jedina hoće ozbiljno da pristupi zakonu o poreklu imovine, nisu prešli cenzus! O čemu pričamo kad stranka sa max 25% podrške (u BG i manje) ima apsolutnu vlast?
 
Ne bi bilo lose da nam navedes te ozbiljne firme u Srbiji koje imaju neto platu 5000e. Iz svog programerskog okruzenja vrlo malo ljudi znam koji imaju tu platu.
Ja govorim o ljudima sa visokim senioritetom u tech kompanijma, ne nužno programerima jer ni ja nisam programer. Iz nekih razgovora za posao koje sam imao, recimo Microsoft, SAP to su firme koje su navedenom nivou kompenzacije.
 
Ja jesam, zato i pitam.
Naveo sam konkretne firme koje zapošljavaju različite obrazovne profile uključujući i programere i gde ljudi sa senioritetom imaju 5k eur. Ne radim u HR da bih imao tačne podatke, dajem ti samo informacije iz prve ruke u firmama gde sam intervjuisao za posao i između ostalog se dotakao kompenzacije.
 
Vrh