Šta je novo?

Cene nekretnina

nadam se da se šališ

Ovde ne dolaze takvi navijačkog tipa, ovde dolaze oni najbolji sa britanskog ostrva, neretko porodični ljudi željni zdravlja i dobre hrane, igranja tenisa, jahanja, šetanja po prirodi i čistom vazduhu.
To je naročito važno da počinje fini svet da pristiže...
Moguće da je onaj film o Zlatiboru na Nacionalnoj Geografiji doprineo pokazavši prave vrednosti planine...ako neko ima link neka prosledi
 
Drugim rečima, oni su prosek i reprezent srpskog ITa taman koliko su i Mask, Gejts, Šmit, Pejdž, Brin i Zakerberg prosek i reprezent IT radnika u Americi.

I namerno koristim termin ''IT radnika'' jer i ovdašnja državo-partija voli da implicira kako ceo IT, tipa oko 100.000 ljudi u Srbiji zarađuje kao senior programeri ili par odabranih pojedinaca specijalista/ eksperata u najprestižnijim i najplaćenijim firmama. Jeste, kako da ne. Neki jedu samo kupus, drugi jedu samo meso, svi skupa rokamo sarmu.
 
Poslednja izmena:
U bilo koj biznis,

U biznis, otvoris bilo sta, zaposlis radnike, podstices privredu, tako se radi u celom normalnom svetu, i ROE je neuporedivo bolji nego za stan..
Kao neko ko ima privatan biznis, a verujem da ih ima još na forumu, ova izjava je nebuloza. Da li znaš koliko ima cimanja sa dva radnika, a kamoli sa 20, 200? Da li znaš koliki su mesečni troškovi, porezi...? Znam da većina koja nikada nije imala dodira sa privatnim biznisom verovatno misli "ma šta je to, otvoriš firmu i pare same kaplju" i ono čuveno "ko zna koliko on zaradjuje na tudjoj muci kad je privatnik". Logika koja se može uporediti sa čuvenom "svako ko ima pare za stan je krimilanac". I ovo kažem kao neko ko ima "uspešan" biznis. Pod znacima navoda je jer sutra može sve da propadne. Tako da mi još jedna firma ne treba niti bi se upuštao u još jedan problem koji mi oduzima 25h života dnevno. To možda ovima koji peru pare preko državnih tendera koristeći "biznise" pa im je lako, ali kao što je već rečeno to je stres neverovatan. Možda je malo lakše it frilencerima i paušalcima jer nemaju namete koje je država pokušala da im nametne.

Pozivam svakoga ko misli da je veoma lako napraviti profitabilan biznis da sami to i probaju pa posle da kukaju na "poslodavce robovlasnike". Zatvorili bi firmu sa gubicima u roku od dva meseca. Jednostavno daleko smo od svesti šta znači privatan biznis i znanja(a i novac) koje je potrebno da bi ga napravio profitabilnim, raznoliko ulaganje, berza... tako da većini sa viškom para ostaju samo stanovi. Tako da i ne čudi da poneki glavni zagovarači "pucanja balona" na ovoj temi čekaju da kupe svoj xyx stan, a licemerno su sami deo problema, kao što se prozivaju i ovi glavni zagovarači "nikad neće biti jeftinije" jer su kupili pa ne žele da pada.

Ovde ću se složiti sa Savom, nekome će uvek biti skupo, neko će uvek čekati da padne još, a neko neće imati mogućnosti ni kada padne...
 
Ovde ne dolaze takvi navijačkog tipa, ovde dolaze oni najbolji sa britanskog ostrva, neretko porodični ljudi željni zdravlja i dobre hrane, igranja tenisa, jahanja, šetanja po prirodi i čistom vazduhu.
To je naročito važno da počinje fini svet da pristiže...
Moguće da je onaj film o Zlatiboru na Nacionalnoj Geografiji doprineo pokazavši prave vrednosti planine...ako neko ima link neka prosledi
Nikada nisam video engleza turistu, a da je to što ti spominješ, a ne mislim ni na navijačke tipove. A nikada ih nisam video na Zlatiboru, što ne znači da ih nema. Ko se susreo sa Englezima turistima zna na šta mislim i šta im je glavno, a to nikako nije jahanje i tenis, a kamoli čist vazduh kojeg i nema na Zlatiboru. Prošlog vikenda da se ugušiš od dima. Mogu oni naći dosta bolje terene za tenis, jahanje ponija i prirodu od Srbije o kojoj, bar Ja nikada nisam imao priliku da vidim drugačije, i nemaju baš lepo mišljenje. Čak sam pogledao taj "film" iz tog linka još kad je izašao i ništa pozitivno nisam našao u tom klipu, a tek ne o Zlatiboru. Film je više politički gd prvih 10 minuta objašnjavaju da smo pre bili mnogo mali i nebitni, da smo se pridružili Jugoslaviji i kako nećemo da priznamo kosovo jer teramo neki inat. Nakon toga par klipova Kule Beograd, Uvac, Kadinjača... Uglavnom sve kratko i sve nedorečeno. 45 minuta skoro ničega, a ima dosta toga da se pokaže.
 
I meni deluje kao da su se investicioni vec odlucili da uloze u nekretninu kad je korona krenula, dok je cena bila dosta niza, a sad ima samo po neko ko kupi. Mislim da lux stanova bas previse ima, velike pare su u njih i ulozene da bi se ti stanovi izdavali bilo kome, tj i kirija mora da bude velika da bi pokrila eventualne stete, a na dobrim lokacijama i sa vecim kvadraturama su i troskovi infostana, odrzavanja tih zgrada i ostalo takodje ogromni pa se pitam da li ima toliko ljudi koliko i tih stanova da placaju rentu+dazbine 1500eur i da su pritom odgovorni da ne izlome sve za god dana...ima ih ali procenat ne verujem da je toliki kao broj lux stanova...tako da ne vidim toliku dobit od te investicije vec samo trosak ako gledamo 3 naredne godine, i mogucnost pada za i 10% (kupis po ovim velikim cenama, ne mozes bas ni da izdas za velike pare+placas dazbine ili racunas na neke stete). Mislim da ce mnogi shvatiti da im nije to neka zarada... Ako je gledati u narednih godinu dana i mogucnost tog pada cena bolje god dana drzati i sa tom nizom kamatom u banci, pa kad ti prodavci lux shvate neke stvari za 200.000 ce moci da se kupi i nesto sto sada kosta mozda 240.000 ...a bice sigurno onih koji su se predomislili ili vise ne zele opterecenje tih nekretnina vec bi mozda u zlato ulozili ili nesto drugo :) Vreme za lux stanove jeste za samo mali procenat ali inflacija jeza preko 90% ljudi vrlo vrlo osetna
 
Tj mislim da ce oglasi za godinu dana biti preplavljeni tim stanovima od po 600.000 eura koji ne mogu nikome da se prodaju...pa ce se prodavati za dosta manje...i to je onda ne bas tako ni sigurna investicija za slucaj da se predomislis ili ti drzava stavi veliki porez na taj lux a ti vise nemas ni kome da prodas jer toga za prodaju ima mnogo na trzistu...
 
Tj mislim da ce oglasi za godinu dana biti preplavljeni tim stanovima od po 600.000 eura koji ne mogu nikome da se prodaju...pa ce se prodavati za dosta manje...i to je onda ne bas tako ni sigurna investicija za slucaj da se predomislis ili ti drzava stavi veliki porez na taj lux a ti vise nemas ni kome da prodas jer toga za prodaju ima mnogo na trzistu...
Investicije od 600k+ u Srbiji su kupovane uglavnom za gotovinu dok se jeftiniji stanovi kupuju za kredit. Razlog tome je sto jako mali broj njih moze da se kvalifikuje za takav kredit. Onaj ko je kupio stan od 600k bez kredita sigurno nema sta da se stresira oko toga dal cene idu na gore ili na dole. Rentirace ga za 3500e - ako padnu cene spustice na 2500e sve dok je trziste takvo pa ce vratiti. Nikakav problem. Tako da po meni luks stanovi ce najmanje osetiti krizu. Stanovi od 100-200k koji su najscesce na kredit u slucaju da krene masovno smanjivanje broja radnih mesta (sto trenutno nije slucaj niti ima naznaka) bi mogli da dodju na udar u smislu da ih vracaju banci i da ide na aukcijsku prodaju.

Upravo je objavljena inflacija od 14% u Srbiji dok nekretnine inflacija sigurno pogradja vise od 14%. Tako da sve dok nekretnine rastu manje od 14% godisnje to je cist dobitak. (a rastu vise od 14%).

Jedino sto moze da ima nekakvog teoretskog uticaja su kamatne stope koje su varijabilne a ocekuje se dizanje kamata. Opet i zarade rastu a oni koji su uzeli kredit od 100-200k nece tek tako da izlaze iz njega nego ce pokusati malo da izdrze ili da brze otplate tako da razloga za paniku nema.

@MalaPlava znam da ti se ne svidja to sto ti repliciram :) Ako bude nekih znakova realnih onda cu iskreno reci necu zavlaciti. Trenutna inflacija 14%, nema znakova smanjenja zaposlenih, dolaze nam kojekakvi imigranti, dolar jak a ti ocekujes da padnu cene.

Naravno ima potencijalnih rizika. Energenti, nuklearni rat, kometa, zemljotres, mega poplava ali ne vidim poentu cekati da se tako nesto desi jer onda ti nece biti bitna nikakva cena.
 
Poslednja izmena:
Ne smeta meni suprotno misljenje jer svi posmatramo iz svog ugla....neko posmatra krizu, neko Ukrajince i Ruse, neko investicije a ja svoj ugao i naravno da zelim da padne, ne da bih zaradila, sto ne smatram da je lose kod onih koji gledaju iz tog ugla, vec da bih kupila za zivot i da novac za kiriju dajem za ratu, koja mi je trenutno za isti stan koji iznajmljujem (250eur) kad bih taj stan i kupila rata bi mi narednih 30godina bila 420eur (varijabilna pa sta bude) sto je pakao za 40m2. Imam cak dobra primanja za Srbiju ali kalkulacija mi je trenutno nemoguca a pre 6 meseci, da sam usla u to sto je bio plan, sad bih bas bila u kanalu, znaci ne mislim da sam se zeznula sto nisam tad...(tad sam racunala da mi je 400e podnosljivo a sad bi to bilo i oko 500 sa jos tendencije za rast)
 
Mislim da ima jos mnogo ljudi kao sto sam ja...a kao sto rekoh, ne spadam ni u ugrozene, niti sam preplasena za posao, niti radim za prosek, niti gledam luks a opet je nemoguce. Nemam prohteve i definitivno manje trosim od ljudi koje imam oko sebe (ne pusim, ne pijem osim za proslave, na zalost ne putujem ni gde bih zelela kako bih to sa stanom ostvarila)
 
Nikada nisam video engleza turistu, a da je to što ti spominješ, a ne mislim ni na navijačke tipove. A nikada ih nisam video na Zlatiboru, što ne znači da ih nema. Ko se susreo sa Englezima turistima zna na šta mislim i šta im je glavno, a to nikako nije jahanje i tenis, a kamoli čist vazduh kojeg i nema na Zlatiboru. Prošlog vikenda da se ugušiš od dima. Mogu oni naći dosta bolje terene za tenis, jahanje ponija i prirodu od Srbije o kojoj, bar Ja nikada nisam imao priliku da vidim drugačije, i nemaju baš lepo mišljenje. Čak sam pogledao taj "film" iz tog linka još kad je izašao i ništa pozitivno nisam našao u tom klipu, a tek ne o Zlatiboru. Film je više politički gd prvih 10 minuta objašnjavaju da smo pre bili mnogo mali i nebitni, da smo se pridružili Jugoslaviji i kako nećemo da priznamo kosovo jer teramo neki inat. Nakon toga par klipova Kule Beograd, Uvac, Kadinjača... Uglavnom sve kratko i sve nedorečeno. 45 minuta skoro ničega, a ima dosta toga da se pokaže.
To što si ti sretao i što generalno važi je taj "navijački" deo koji sam ti objasnio, da više ne gubimo vreme na to. I kakve su ti to paušalne izjave "da se ugušiš od dima", na to možeš da naletiš i kad neko spaljuje strnjiku na njivi i "da se ugušiš", možeš da se "ugušiš" i pored obične ćevabdžinice, ili iza gsb autobusa...nemoj molim te te takve drugosrbijanske tupave priče unositi u ozbiljnu diskusiju!
Zlatibor je nadaleko poznat po čistom vazduhu, oslobođenom od svih vrsta polena, i pored toga treba istaći, obogaćenog ozonom kao i jodom sa mora! To sve blagotvorno deluje na seriju raznih bolesti i ljudski organizam, zbog čega ga uostalom sve veći broj ljudi posećuje (naravno u poslednje vreme ima i onih zbog prestiža ali to je za odvojenu priču) I to je njegov glavni brend! Šta misliš da su budale treneri preko 100 sportskih ekipa koji dovode svoje sportiste na pripreme svake godine. Svi zlatiborčani znaju da je sportski i medicinski turizam glavni adut Zlatibora!
Ono što možemo uvek diskutovati je arhitektura i stil, rad komunalnih službi, infrastruktura i sve ono što može uticati na cenu nekretnina
I za sve one brižne "urbaniste" koji se drznu komentarisati bez prethodnog razmišljanja na zadatu temu, treba reći da svega nešto preko 1% cele planine zauzima turističko klimatsko mesto Zlatibor!
To što ja mislim da ima teških bu******** investitora koji su naružili lokalne tačke, ne znači da je ceo Zlatibor "fuj", takođe ne znači da se takva fasada ne može jednog dana promeniti i uklopiti u planinski ambijent, ili da se ne može zasaditi još borova i breza uokolo. I u ski resortima Kolorada ima hotela sa 10 ili više spratova ali je arhitektura i stil takav da se lepo uklapa u planinsku pozadinu

edit: ko ima taj video sa Nacionalne Geografije neka pošalje link, da svako može da vidi kako stranci pozitivno gledaju na Zlatibor
 
Poslednja izmena:
Niti sam drugosrbijanac niti je ovo ozbiljna diskusija. Više mi deluje kao neki pamflet za Zlatibor. Nadam se da te Zlatibor lepo plaća za promociju ali provedi malo vremena tamo pa ćeš videti da većina toga što pričaš nema veze sa mozgom. Jod sa mora... A šta je onda Žabljak i Durmitor? Zlatibor je po meni samo Beograd sa malo više zelenila i ništa više, jedna velika igraonica za decu da se deca izmore i roditelji malo odmore. Zapravo je za planinu veoma male nadmorske vidine. Ako ti je to cilj onda idi na Avalu prošetaj pa se vrati u Beograd na sadržaje i imaš "full zlatibor iskustvo". A ti treneri idu takodje i na Kopaonik pa i na Divčibare... gde god imaju povoljnu ponudu i uslove za treniranje.

Da se vratimo na temu. Jutros pričam sa kolegom, kaže juče postavio oglas stan za izdavanje u Borči 55m2 400e. Danas ima zakazano njih 10 da pogledaju stan, većinom Rusi ili šta su.
 
Vala baš, računanje prosečne neto plate u ITu gledajući samo top 16 najboljih i najjačih.

Ogroman broj IT-jevaca je prilikom promene zakona o pausalu otvorio firme u Estoniji, i njihova primanja nisu prikazana na ovoj statistici, i to uglavnom pricam o onima koji su imali veca primanja

Ona lista prikazana za Srbiju daleko od toga da su "najbolji i najjaci"

Pricam o individualcima koji rade direkt za strane klijente, a ako malo pogledate Digitalnu Zajednicu koja je osnovana kada je sve to krenula, videcete da ih nije uopste mali broj
 
SNS stalno provlači i gura taj narativ. ''Svako ko radi u ITu - BILO ŠTA u ITu - računajte da rastura preko 2.000 evra mesečno. Programeri i preko 5.000''

Naravno, satnice se nikada ne navode, kao ni kategorije u ITu, da li se misli na sve vezano za IT ili samo informatiku, računarstvo, softversko inženjerstvo i programiranje. I naravno nikakvog razdvajanja da li se govori o nekom junioru ili senioru. I koliko tu ima i prekovremenog. Jok, samo tovari narod pričama da IT mlati pare i da ga zato treba iscediti ko suvu drenovinu. Rad noću za klijente i gazde koji su na drugim krajevima sveta se isto ne računa... I tako...

Ljudi i grupe koje kokodaču i bogatstvima i blagodetima SVIH ljudi u IT sektoru, prilikom argumentacije uključuju i npr. pravnice ili birotehničare koji rade u IT sektorima kao sekretarice, i samim tim imaju platu kao sekretarice, a ne kao IT stručnjaci. Ali se sve to utrpava u isti koš da ispadne kako u Srbiji ima tipa 100.000 ljudi kojima kipi novčanik od para. U realnosti ih je daleko manje, a ti koji mlate masne cifre - govorim o IT - su ili majstori svojih zanata, ili rade kao konji. Kao npr slučaj rada u noćnim satima zbog vremenske razlike poslodavaca i kolega, slučaj koji znam iz prve ruke.
 
Poslednja izmena:
Niti sam drugosrbijanac niti je ovo ozbiljna diskusija. Više mi deluje kao neki pamflet za Zlatibor. Nadam se da te Zlatibor lepo plaća za promociju ali provedi malo vremena tamo pa ćeš videti da većina toga što pričaš nema veze sa mozgom. Jod sa mora... A šta je onda Žabljak i Durmitor? Zlatibor je po meni samo Beograd sa malo više zelenila i ništa više, jedna velika igraonica za decu da se deca izmore i roditelji malo odmore. Zapravo je za planinu veoma male nadmorske vidine. Ako ti je to cilj onda idi na Avalu prošetaj pa se vrati u Beograd na sadržaje i imaš "full zlatibor iskustvo". A ti treneri idu takodje i na Kopaonik pa i na Divčibare... gde god imaju povoljnu ponudu i uslove za treniranje.

Da se vratimo na temu. Jutros pričam sa kolegom, kaže juče postavio oglas stan za izdavanje u Borči 55m2 400e. Danas ima zakazano njih 10 da pogledaju stan, većinom Rusi ili šta su.

Ma nemaš ti pojma o Zlatiboru vidim ja, a vidim i jak si privatnik, radiš 25h dnevno...koliko li od tog silnog rada provedeš ovde na forumu pišući svašta! I sledeći put se ne ubacuj u diskusiju sa priglupim drugosrbijanskim forama koje ne donose ni diskusiji ni uopšte Srbiji ništa dobro
 
To što si ti sretao i što generalno važi je taj "navijački" deo koji sam ti objasnio, da više ne gubimo vreme na to. I kakve su ti to paušalne izjave "da se ugušiš od dima", na to možeš da naletiš i kad neko spaljuje strnjiku na njivi i "da se ugušiš", možeš da se "ugušiš" i pored obične ćevabdžinice, ili iza gsb autobusa...nemoj molim te te takve drugosrbijanske tupave priče unositi u ozbiljnu diskusiju!
Zlatibor je nadaleko poznat po čistom vazduhu, oslobođenom od svih vrsta polena, i pored toga treba istaći, obogaćenog ozonom kao i jodom sa mora! To sve blagotvorno deluje na seriju raznih bolesti i ljudski organizam, zbog čega ga uostalom sve veći broj ljudi posećuje (naravno u poslednje vreme ima i onih zbog prestiža ali to je za odvojenu priču) I to je njegov glavni brend! Šta misliš da su budale treneri preko 100 sportskih ekipa koji dovode svoje sportiste na pripreme svake godine. Svi zlatiborčani znaju da je sportski i medicinski turizam glavni adut Zlatibora!
Ono što možemo uvek diskutovati je arhitektura i stil, rad komunalnih službi, infrastruktura i sve ono što može uticati na cenu nekretnina
I za sve one brižne "urbaniste" koji se drznu komentarisati bez prethodnog razmišljanja na zadatu temu, treba reći da svega nešto preko 1% cele planine zauzima turističko klimatsko mesto Zlatibor!
To što ja mislim da ima teških bu******** investitora koji su naružili lokalne tačke, ne znači da je ceo Zlatibor "fuj", takođe ne znači da se takva fasada ne može jednog dana promeniti i uklopiti u planinski ambijent, ili da se ne može zasaditi još borova i breza uokolo. I u ski resortima Kolorada ima hotela sa 10 ili više spratova ali je arhitektura i stil takav da se lepo uklapa u planinsku pozadinu

edit: ko ima taj video sa Nacionalne Geografije neka pošalje link, da svako može da vidi kako stranci pozitivno gledaju na Zlatibor
Zamolio bih Admina da opomene doticnog forumasa, a po potrebi izbaci sa foruma. Niko nema pravo da deli kvalifikacije o drugosrbijanstvu. Iako definiciju toga znaju samo izopacene glave koje to izricu, tome svakako nije mesto na ovom forumu.
 
Zamolio bih Admina da opomene doticnog forumasa, a po potrebi izbaci sa foruma. Niko nema pravo da deli kvalifikacije o drugosrbijanstvu. Iako definiciju toga znaju samo izopacene glave koje to izricu, tome svakako nije mesto na ovom forumu.
Svako je drugosrbijanac koji na javnom forumu više gadosti i zlobe iznosi o svojoj zemlji pod parolom "brižnosti". Neka hvala takve brige! I ja molim Admina da takve ako ne sasvim udalji sa foruma a ono bar upozori da liče na dokone babe koje sa prozora dobacuju i smaraju normalan svet koji nešto radi u životu! I kojima se čitajući njihove komentare ne može ništa naučiti nego se samo iznose neke uopštene često i isprazne kritike!
 
Ko ima kapital a nece da se cima i otvara biznis tu su mnoge druge opcije investiranja i pasivnog prihoda od niskorizicnih, tipa drzavne obveznice i indeksni fondovi na berzi (koji uzgred budi receno imaju veci godisnji prinos i brzi povrat u proseku od rentanja nekretnine) do viserizicnih tipa deonice individualnih firmi, startap investicija i kripta.

Ko je stekao novac svojom pamecu, obrazovanjem i radom taj ce tamo da investira visak kapitala jer je u procesu svog profesionalnog napretka se verovatno malo i finansijski opismenio.
Ali ko je stekao novac na "srpsku snalazljivost" od njega se ni ne ocekuje nista bolje nego da pare brze bolje utopi u beton.

O tome sto neko rece gore, da razmisljam kao klasicna srbenda koja smatra sve vlasnike stanova krimosima rekao bih ovo, znam IT-evce koji rade u najboljom firmama kod nas i nisu kupili stan, sto zbog toga sto imaju nasledjen pa im ne treba drugi, treci, peti da "ja nista ne radim a ono kaplje sa strane", sto zbog toga sto nece (npr rentaju i planiraju emigraciju).
Takodje znam domace srpske preduzetnike, poslovni ljudi, na papiru 100% legalno poslovanje ali simpatizeri stranke na vlasti. Ta simpatija im, gle cuda, na neki volseban nacin omogucuje da dobijaju razne poslove (sitne u odnosu na sta se sve radi) i poseduju po par stanova.

Ogroman je to jaz izmedju umova i mentaliteta ovih vrsta ljudi. Korelacija izmedju osobine koju zovemo "srpska snalazljivost" i broja stanova je meni prilicno jasna.
 
Vrh