Šta je novo?

Cene nekretnina

I onda kazu samo investitori nabijaju cene. Pa jel ovo prodaje investitor ili posteni covek iz naroda?
Cena je apsolutno sulua kod prodavaca polovnjaka jer se na mestu Gose prodavalo prosli petak po 2850e za manje stanove i 2600e za vece na top pozicijama u novoj neuporedivoj zgradi pored parka. A ovaj skromni covek trazi 3100e za ko zna koliko star stan.
Investitori i agencije su pocele dizanje a i dalje to rade, kucni prijatelji isli u agenciju da prodaju stan za 70k,njihova procena da toliko vredi, a jbn agent nekretnina ih ubedjuje da stave 87k i garantuje da ce siptari to kupiti odma, stanje u Nisu..
Fora je sto su i obicni gradjani videli to dizanje pa sad i oni po sistemu "videla zaba gde se konji potkivanju pa i ona digla nogu", nastavili i oni dizanje...
Jedva cekam da ova kriza i kamatne stope debelo ubiju traznju pa da pohlepnici se dovedu u red...
 
I jel su prijateli na kraju ostali dosledni ili su se polakomili na savet agencije?
Mislim da su savet prihvatili kao ozebao sunce.

I ja jedva cekam nize cene, ali mislim da kesa ima jos dosta, kreditne kupovine nisu bile dominantne ni do sada.
 
I jel su prijateli na kraju ostali dosledni ili su se polakomili na savet agencije?
Mislim da su savet prihvatili kao ozebao sunce.

I ja jedva cekam nize cene, ali mislim da kesa ima jos dosta, kreditne kupovine nisu bile dominantne ni do sada.

Slazem se, naravno da svako od nas bi radije placao ovo sto kupuje jeftinije, al koliko god se mi ovde zavaravali iz nekog razloga kes konstantno idalje dominira trzistem, ljudi mogu da kazu da je pranje para, ali po tome ispade da samo 10% ljudi zapravo zivi u tim zgradama, sto ako malo bolje pogledate nije bas istina

(izuzimam Beograd na Vodi, tamo je brdo kupaca stanarca koji ni nenameravaju da zive ovde)
 
Slazem se, naravno da svako od nas bi radije placao ovo sto kupuje jeftinije, al koliko god se mi ovde zavaravali iz nekog razloga kes konstantno idalje dominira trzistem, ljudi mogu da kazu da je pranje para, ali po tome ispade da samo 10% ljudi zapravo zivi u tim zgradama, sto ako malo bolje pogledate nije bas istina
Gde ima da se malo bolje pogleda? Hocu i ja da vidim.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Tin
Kad biste malo izasli iz svoje zone komfora, srusili zid oko vas, videli biste stotine fiktivnih firmica sa zavidnim prometom, dobiti, koje posluju naravno samo fiktivno a sve u funkciji stranih kredita od prc. Kriza=nema kredita. Povlacim se iz dalje diskusije makar na neko vreme
 
Poslednja izmena:
I onda kazu samo investitori nabijaju cene. Pa jel ovo prodaje investitor ili posteni covek iz naroda?
Cena je apsolutno sulua kod prodavaca polovnjaka jer se na mestu Gose prodavalo prosli petak po 2850e za manje stanove i 2600e za vece na top pozicijama u novoj neuporedivoj zgradi pored parka. A ovaj skromni covek trazi 3100e za ko zna koliko star stan.
To je tacno ali nije uporedivo.
Ja sam se isto raspitivao za Viva residence i nisu dozvolili (za sada) kupovinu garaza bez kupovine stana. Receno mi je da je 1 garaza obavezna za sve stanove osim garsonjera. Cena koju navodis vazila je samo tog dana, sada su cene 15-20 % vise i ostalo je malo stanova od prvobitnih 200 (rekao bih ne vise od 30). Dakle da bi kupio po toj ceni morao si vec da imas zatvorenu finansijsku konstrukciju i fizicki budes u Beogradu bas tog dana. Zato su i prodali toliko stanova u jednom danu, zato sto je cena bila ispod trzisne. Takodje, nisu svi kupci spremni da cekaju 2.5 godine stan. Prodavac polovnog stana u crvenom soliteru ti prodaje renoviran i useljiv stan danas. Cena je svakako preterana, zavisi od toga da li je u soliteru sa novim ili starim liftovima, kakav je kvalitet renoviranja (da li je dubinski promenjena elektro instalacija, vodovodna instlacija, itd.). Ja sam razmisljao da li da kupim neku garsonjeru za izdavanje posto se one ne mogu kupiti na Lionu (jednostavno nema ih na trzistu), ali mi je cena od 3 soma prevelika a nejasno je i kako ce se kretati cene naredne 3 godine, mislim da je bolje investirati u garazna mesta u velikim kompleksima i poceti zaradjivati odmah,
 
2. Nakon podataka protiv rasta cena, napuni stranice bezargumentovanim postovima da podaci ostanu tamo negde gde niko ne cita. Zato smo vec na 450+ stranici foruma.

Da, ljudi se potrude da naprave argumentovan post, sakupe podatke, razmisle, objasne, argumentuju i uloze vreme, i posle utrci masa svega i svacega i dobri postovi ostanu zakopani. Ko je procitao - procitao.

Mozda ima smisla da napravimo neki bukmark postova koji mogu posluziti za analizu/arhivu i kasnije? Znam da marketwarcher i tin prednjace, mada ima i drugih. Evo par svezijih, dodajte sta mislite da ima smisla.


i jedan "oldie-but-goldie"

 
To je tacno ali nije uporedivo.
Ja sam se isto raspitivao za Viva residence i nisu dozvolili (za sada) kupovinu garaza bez kupovine stana. Receno mi je da je 1 garaza obavezna za sve stanove osim garsonjera. Cena koju navodis vazila je samo tog dana, sada su cene 15-20 % vise i ostalo je malo stanova od prvobitnih 200 (rekao bih ne vise od 30). Dakle da bi kupio po toj ceni morao si vec da imas zatvorenu finansijsku konstrukciju i fizicki budes u Beogradu bas tog dana. Zato su i prodali toliko stanova u jednom danu, zato sto je cena bila ispod trzisne. Takodje, nisu svi kupci spremni da cekaju 2.5 godine stan. Prodavac polovnog stana u crvenom soliteru ti prodaje renoviran i useljiv stan danas. Cena je svakako preterana, zavisi od toga da li je u soliteru sa novim ili starim liftovima, kakav je kvalitet renoviranja (da li je dubinski promenjena elektro instalacija, vodovodna instlacija, itd.). Ja sam razmisljao da li da kupim neku garsonjeru za izdavanje posto se one ne mogu kupiti na Lionu (jednostavno nema ih na trzistu), ali mi je cena od 3 soma prevelika a nejasno je i kako ce se kretati cene naredne 3 godine, mislim da je bolje investirati u garazna mesta u velikim kompleksima i poceti zaradjivati odmah,
Zato sam i kupio na prodajnom danu za nizu cenu od trzisne, trebao si ako si mogao. Lokacija je top, park, pogled na ceo grad sa 5+sprata, nema takve novogradnje u toj zoni, ono po DT je sve manje vise smesno. Opet i sa sadasnjim cenama u viva residence od oko 3100, taj stari stan mi dodje skup iako je opremljen. A nije skroz renoviran, parket deluje staro, prozori su pvc ako dobro vidim, ostali namestaj najjeftinije verzije. Ali svako bira sta mu treba, meni se ne zuri.
 
ps cini mi se da bi admin mogao da reindexira sajt.. ovi ^ kratki pregledi nisu aktuelni, kliknite na linkove
 
Apsolutno je tacno da agenti podizu cene i savetuju prodavca da stavi vecu cenu i ja sam se u to vise puta uverio..
Niko i ne kaze da ne podizu, ali oni imaju mogucnost da podignu iz nekih drugih razloga. Oni samo koriste situaciju. Jer znamo da 2011. nisu mogli da koriste te svoje moci i pumpaju cene. Zasto? Pa zato sto nije do njih, nego do svetske ekonomske situacije. Kao i sada sto cene rastu zbog svetske finansijske politike, a ne jer bilo koja boranija u Srbiji to zeli.
Ako je sve otislo 100%, pa zasto bi stanovi ostali na nivou iz 2017e.
 
Niko i ne kaze da ne podizu, ali oni imaju mogucnost da podignu iz nekih drugih razloga. Oni samo koriste situaciju. Jer znamo da 2011. nisu mogli da koriste te svoje moci i pumpaju cene. Zasto? Pa zato sto nije do njih, nego do svetske ekonomske situacije. Kao i sada sto cene rastu zbog svetske finansijske politike, a ne jer bilo koja boranija u Srbiji to zeli.
Ako je sve otislo 100%, pa zasto bi stanovi ostali na nivou iz 2017e.
Paa jeste,to si u pravu..sve je otislo gore za 100% pa zasto ne i stanovi..ee ali plate ostale iste,e tooo je problem
 
Zato sam i kupio na prodajnom danu za nizu cenu od trzisne, trebao si ako si mogao. Lokacija je top, park, pogled na ceo grad sa 5+sprata, nema takve novogradnje u toj zoni, ono po DT je sve manje vise smesno. Opet i sa sadasnjim cenama u viva residence od oko 3100, taj stari stan mi dodje skup iako je opremljen. A nije skroz renoviran, parket deluje staro, prozori su pvc ako dobro vidim, ostali namestaj najjeftinije verzije. Ali svako bira sta mu treba, meni se ne zuri.
Pa čestitam na kupovini, ja ne bih imao hrabrosti da kupujem bilo koji projekat čiji završetak se čeka 2-3 godine u ovom trenutku, no sreća prati hrabre , sve najbolje!
 
Ako nije tajna, kako si kupio na prvom prodajnom danu, neki depozit si dao ili ?
 
Kakav ce biti kvalitet i oprema? Vidim imaju punjače u garaži sto je za svaku pohvalu. Sajt im je dosta štur za neregistrovane posjetioce.
 
Samo uopsteno je poznato da ce biti oprema renomiranih proizvodjaca. Alu stolarija, sigurnosna vrata, viseslojni parket, ventilisana fasada, recepcija. Verovatno neki standard kao wellport i sl, mozda malo bolje.
 
Niko i ne kaze da ne podizu, ali oni imaju mogucnost da podignu iz nekih drugih razloga. Oni samo koriste situaciju. Jer znamo da 2011. nisu mogli da koriste te svoje moci i pumpaju cene. Zasto? Pa zato sto nije do njih, nego do svetske ekonomske situacije. Kao i sada sto cene rastu zbog svetske finansijske politike, a ne jer bilo koja boranija u Srbiji to zeli.
Ako je sve otislo 100%, pa zasto bi stanovi ostali na nivou iz 2017e.
Screenshot_20221011_024149_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
 
Zato sam i kupio na prodajnom danu za nizu cenu od trzisne, trebao si ako si mogao. Lokacija je top, park, pogled na ceo grad sa 5+sprata, nema takve novogradnje u toj zoni, ono po DT je sve manje vise smesno. Opet i sa sadasnjim cenama u viva residence od oko 3100, taj stari stan mi dodje skup iako je opremljen. A nije skroz renoviran, parket deluje staro, prozori su pvc ako dobro vidim, ostali namestaj najjeftinije verzije. Ali svako bira sta mu treba, meni se ne zuri.
Da, slazem se i da je stari stan preskup i da je Viva pozicija odlicna.
Da mi se dopao neki od vecih trosobnih stanova mozda i bi i uzeo za sebe ali nije. NIsu losi oni od 111 kvm ka M. Rakica ali mi se ne svidja koncept protocne dnevne sobe kao kod salonaca is 30-ih. Opet za izdavanje garsonjere nisu losa kupovina jer jednostavno ne mogu se kupiti u kraju i izdaju se za 3 dana ali ne znam kako ce biti 2025. Mislim da su cene stambenog prostora dosta jake trenutno u BG dok su garaze po meni jos uvek dzabe. U Vivi je garaza bila 20k, ja bih platio i mnogo vise da je bilo moguce. Svakako mislim da ce 2025 biti garaza na prodaju u Vivi, ne verujem da ce svi kupci garsonjera kupiti i garazno mesto niti svi kupci vecih stanova kupiti 2 mesta. U svim velikim kompleksima je ostalo garaznih mesta, a pojave se i preprodavci pre ili kasnije (Belvil, A-blok, BNV, East side, pa cak i KMR...).
 
Dokle god je inflacija svaka kupovina se isplati vise od cuvanja kesa.
Osim što ovo nije uvek tačno. Od kad je zvanično počela inflacija početkom godine, zlato je pojeftinilo, građevinski materijali su pojeftinili, berza je značajno pojeftinila, a i stanovi će uskoro. Jedino što nije pojeftinilo i verovatno neće su potrošački proizvodi, kao hrana. Iako je povećanje cene izazvano od strane proizvodnje, čak i kad se sve to sredi nema nazad sa cenama.

Dugoročno je to za inflaciju tačno i niko ne treba da čuva keš 20 godina, ali to što će neko da požuri danas bez razmišljanja da uloži novac, umesto za par meseci neće ništa da mu pomogne.
 
Vrh