Šta je novo?

Cene nekretnina

Hajde da se malo vratimo temi koja ipak glasi Cene nekretnina.
Posto sam pre nekoliko meseci prestao da trazim stan posle samo dva meseca potrage, slobodno vreme sam preusmerio na pravljenje sajta/aplikacije koja bi mi pomogla da sagledam realno stanje na trzistu i realne prodajne cene stanova.
Vremenom je to naraslo i preraslo u nesto sto bi i drugi mogli da koriste.

cenenekretnina.rs

Sajt koristi javne podatke iz katastra i prikazuje kretanje cena nekretnina po opstinama i jos svasta nesto. Za sada sam dodao samo beogradske opstine.
Ako bude bilo interesovanja i posecenosti u planu mi je da dodam i ostale gradove i opstine, kao i jos mogucnosti, a na prvom mestu interaktivnu mapu sa lokacijama i cenama prodatih stanova. Za neke poznate novogradnje sam dodao naziv pored lokacije da mozete lakse da vidite i pretrazite prodajne cene za zeljenu novogradnju.

U info odeljku mozete videte kako se racunaju cene i sta ulazi u statistiku, a sta ne. Svakako je sve u nekoj 1.0 fazi, pa je podlozno promenama.
Ne morate vise da cekate kvartalni izvestaj RGZ-a da vidite da li pada broj prometa, da li raste cena nekretnina itd., sada to mozete da vidite na mesecnom nivou.

Za sve informacije, pitanja, sugestije, prijavu problema, mozete mi se obratiti ovde na forumu ili putem mejla cenenekretnina@gmail.com, a usput mozete i da zapratite instagram profil @cenenekretnina :)

Nadam se da ce nekom biti zanimljivo da ceprka po cenama ovog nedeljnog popodneva i da ne krsim nikakva pravila foruma slanjem ovog linka.
Svaka čast 🙌🙌🙌. Bilo bi bas zanimljivo porediti i pratiti situaciju po ostalim gradovima
 
Ako podaci zaista kasne zbog kasnije ovjere ugovora onda ćemo tek za pola godine, godinu, vidjeti koliko su cijene zaista otišle u nebo.
 
Screenshot_20221002_215427.jpg
Homepage CEOP-a kaze da broj gradjevinskih dozvola i dalje raste i grafikon se nekako stabilizuje nazad, iako je bio u padu neko vreme. Ovo naravno nisu sve zgrade, ali neki trend se odrzava. Kontam da tek kada ovde brojke totalno padnu, tek onda se moze ocekivati pad cena, ali to verovatno necemo videti. Cak se moze desiti da cene porastu, jer ako se manje gradi, onda ce ljudi koji zele da kupe imati manje izbora (ionako je vecina keš kupaca, njih kamate ne zanimaju). Sta je bilo videli smo, sta ce biti, videcemo.
 
Da je potražnja tolika i da se kupuje po ovim cenama pokretalo bi se novih projekata, ja ne znam ni za jedan veći u najavi, samo zgradice …
Traznje ima. U planu su tri kompleksa na mestu IMT-a, blok 26, Viva residence gde sam i sam bio na prodajnom danu pre neki dan i uverio se da je otimacina za stanove.
 
Auuu ubiste u pojam bear-ove sa ovim grafikonima! Svaka cast za cenenekretnina.rs
 
Jeste, novogradnja laguje zbog kreditnih kupaca pre svega, ali opet moze da se vidi dosta kes kupovina kod zgrada koje su na samom pocetku gradnje i da se uporede cene sa prodajnim. Ima dosta zgrada koje su zavrsene i cesto rasprodate ili sa jednim dva preostala stana, ali stanovi nisu prodati, barem sudeci po katastru. O cemu se tu radi, nemam pojma 🤔 Najveci problem su mi garaze, jer kvare koncepciju, tu bi mi znacio neki savet. Svakako moze da se isprati neki trend iz meseca u mesec.

Ima i jedna zanimljivost, dva stana pre neku godinu su prodata u nemackim markama :D

Starogradnja su trenutne realne cene i tu nema dileme.

Lokacije su "Work in progress", dodao sam samo neke, a mapa je prvo sledece sto cu izbaciti, definitivno (y) Za sada moze da se klikne na marker i odvesce te na lokaciju u google mapsu.
Ako uspeš da dodaš da se prikaže više godina uporedo kako bi se pratio dugoročniji trend neke lokacije. Takodje za lokacije ne bi bilo loše da bude kao na HaloOglasima, po blokovima-naseljima (napr. https://www.halooglasi.com/uporedne-cene-nekretnina).
 
Da je potražnja tolika i da se kupuje po ovim cenama pokretalo bi se novih projekata, ja ne znam ni za jedan veći u najavi, samo zgradice …
Bukvalno ne mozes da kupis nikakav normalan stan osim ako se ne pojavis kad se tek projekat postavi, ja trazim stan vec 2 meseca i ne mogu da nadjem nista normalno a da ne cekam 2 godine. Otimacina je samo takva.
 
Zapamticu da uradim quote na tvoj post za neko vreme i da vidimo koliko si omasio samo nemoj da brises nalog kad krenu prve kolone povratnika.
 
Uvek ce biti onih koji odlaze i koji se vracaju. Znam ih dovoljno koji imaju skupe nekretnine u Londonu (zamisli da je nako nesto posteno zaradio i platio porez na to) I jeste vreme za napustanje Engleske, ali nikome nije Srbija na vidiku. Dolazili su tokom covida zbog rekaksiranih mera ovde, ali se niko ne vraca u Srbiju da zivi. Onog trenutka kad padne ova vlast i dodje neka vlast koja dovede istrazitelje i iz IRS da oforme Poresku policiju u Srbiji mozemo da zatvorimo ovu temu. (Djilas i slicni se ne racunaju u promenu vlasti.. ista ekipa, na tvoju srecu...)
 
Ja IRS-u prijavljujem svaku svoju nekretninu u Srb i stanje na racunu. Ne razumem tvoj komentar posto sam siguran da i skoro svi ostali prijavljuju jer imaju pravo i na amortizaciju tih nekretnina (odbitak od poreske osnovice u US) pa ne vidim logiku da ne prijavljujes.

To samo kod nas u glavama ljudi funkcionise tako. Traze se izgovori za svaku mogucu situaciju.

Zasto si iskljuciv? Kako mozes da kazes da “nikome” nije Srbija na vidiku kad ne znas sve situacije. Najverovatnije je mnogima ako puknu u UK da se lakse vrate u Srbiju nego da pocinju negde ispocetka. Po svemu sudeci moja procena je da ukoliko bi UK pukla nacisto mogli bi da vidimo novinske clanke o povratnicima iz UK. Nema ih toliko mnogo ali u dovoljnom broju da poremete cene nekretnina na plitkom trzistu u Srbiji. Jedina fora je sto ako izadju prekasno nece imati nista.
 
Ako bi manje spinovao sa ovim tvojim redovnim pratiocima koji udavise sa time kako je ovde veciti bull i kako su stanovi u Beogradu (po mogocnosti u BNV) fenomenalna investicija video bi da sam rekao da ce uvek biti onih koji odlaze i koji se vracaju. UK je drugacija zemlja za iseljenje, za Srbe koji su tamo otisli Srbija nije zemlja za vracanje. Ovde se ni ne vracaju ni u penziji. IRS bi ovde imao mnogo vise posla sem prijavljenih nekretnina...
 
Ko prati redovno znao bi da ja samo to mislim za stanove u Mirijevu i kuce Novim Banovcima :cool: da su te dve lokacije perpsektivne (dugorocno).

Ne znam kog posla? Valjda pre nasi organi ako postoji nesto.

Meni iskreno deluje da si usao u depresivnu situaciju i isfrustriranost znog cena (sto mogu da razumem) a zelis da kupis. Sve je to ok.
Sad imamo grafikone i statistiku zahvaljujuci par clanova ovde. Mozemo da pratimo bez spekulacija a za stanje u buducnosti je samo nagadjanje i nista vise. Bitno je da prodjemo septembar da vidimo jel bio pad ali po ovome do sada imali smo mali rast u septembru.
 
Zapamticu da uradim quote na tvoj post za neko vreme i da vidimo koliko si omasio samo nemoj da brises nalog kad krenu prve kolone povratnika.
A tebe covek ne mora ni da citira poslednjih 10 i jace godina. Dovoljno je da citira Katarinu Lazarevic.

Opustite se, sve sto ima sulud rast mora da prodje i kroz korekciju. Paznju treba obratiti samo ako centralne banke uvedu novu valutu kao kada su dve marke zamenjene za jedan euro.
 
Traznje ima. U planu su tri kompleksa na mestu IMT-a, blok 26, Viva residence gde sam i sam bio na prodajnom danu pre neki dan i uverio se da je otimacina za stanove.
O IMT slušam zadnjih 25 godina, ne znam da je nešto se pomerilo sa mrtve tacke sem sto je zemljište kupio vlasnik menjačnice iz Zemuna, blok 26 kreće jedna zgrada, za svih 260.000kvm još nema investitora, Viva je 20.000kvm ili 200stanova… ne deluje kao neko ludilo, sentiment nije pozitivan
 
Poslednja izmena:
Traznje ima. U planu su tri kompleksa na mestu IMT-a, blok 26, Viva residence gde sam i sam bio na prodajnom danu pre neki dan i uverio se da je otimacina za stanove.
I ja mogu da potvrdim da traznje ima, za nekoliko oglasa sam dobio informaciju da sam npr. 15 ili 20 koji gleda stan i da ne mogu brzo da dodjem na red. Takodje od ovih sto sam pogledao bukvalno agenti zakazuju po 5,6 tura na dan. Tako da ova euforija oko stanova i dalje traje i ne znam da li je dobar trenutak za kupovinu jer cim ima traznje tu su i nerealne cene. Sve vise mislim da cu sacekati da prodje zima...
 
nastupaju dani neizvesnosti, koji će sigurno doneti i smanjenje cena, ali je upravo ta spoznaja o nadolazećem nevremenu, motiv više ljudima da se što pre skuće i okuće, jer to onda predstavlja jedan veliki problem manje, u moru nadolazećih
 
Mislim da je jedna od neizvesnosti i inflacija koja ne staje plus dodatni hype od rusa i jakog dolara. Tako da Srbija ima mini bull u sred svetskog beara :)
 
Jel moze neko da mi objasni ovaj podatak sa sajta cenenekretnina.rs
Sakura park - 1973e/kv - datum 01.08.2022. Jel to znaci da je ugovor potpisan dosta ranije a da se sad vidi na rgz-u?
 
Jel moze neko da mi objasni ovaj podatak sa sajta cenenekretnina.rs
Sakura park - 1973e/kv - datum 01.08.2022. Jel to znaci da je ugovor potpisan dosta ranije a da se sad vidi na rgz-u?
To znaci da je taj dan potpisan. Kada je cena dogovorena i kada je kaparisan to je vec nesto drugo.

P. S. Takodje, ako slucajno primetite da sam omanuo sto se lokacije tice, javite pa da ispravim. Za neke BW zgrade nisam bio siguran koja lokacija je koja zgrada pa sam stavio samo BW. Ako se neko razume nek klikne na neku BW zgradu pa ako zna provereno nek mi javi da dodam puno ime.
 
Poslednja izmena:
Vrh