Šta je novo?

Cene nekretnina

Zezajte se vi za parket. Mi se mozda i izvucemo u Srbiji. Jedan kolega iz PL mi prica da je kod njih nestasica svih energenata. Imaju mnogo ostrije zime i prosecna potrosnja uglja za jednu zimu po kuci je od 8-10 tona. Trenutno je cena po toni 1000€ sto mnogi ne mogu da priuste. Sad prave grupe na drustvenim mrezama gde diskutuju sta da kupe od odeće i sta dobro ,,drzi" toplotu za decu. Mrze Putina i jos uvek niko ne izlazi na ulice da se buni (ima neko ludji i od nas🙂).
Veliku inflaciju imaju kao i mi. Kamate su im mnogo porasle.... Sve u svemu, u mnogo su gorem polozaju od nas a jaci su ekonomski ihihi. Zato kazem, bas me zanima kako cemo mi da prodjemo u ovoj igranci...
Nek' se žale NATO-u i Americi. Neka ih oni ugriju.
 
@marketwatcher

Naravno da je prvi i glavni uzrok jeftina lova i debele negativne realne kamate, tu nema spora. Ako ništa drugo, drago mi je što više ne čitam eseje o agentu Peri u glavnoj ulozi zavere. To je bio glavni narativ do pre par meseci, napredujemo. Onda to psihološki povlači beg u sigurnost, čak i onih koji na to nisu ni pomišljali (između ostalih, onih sa prljavom lovom)! Logično to pravi balon dok se ne uspostave neke međusobne proporcije cena i sad smo svedoci sustizanja ostale robe! Svakako nije pogrešio onaj ko je uleteo na startu ovog ludila pre više od dve godine, da ne pričam o onima pre 7, 8. Kakva god politika CB bude (i još jednom, to će biti glavni uticaj na smer cena), toliki pad ne smeju sebi da priušte, to je kraj sistema!

To što kažeš za povlačenje nije realno! Ako smo stvarno u piku, valjda je interes što skorija prodaja, a ne čekanje sledećeg ciklusa za 5, 10, 15 godina! Glavni uzrok je totalno urušen kredibilitet CB i nesigurnost koju su izazvali i nepoverenje u dalje korake! Evo ja im prvi ne verujem i dalje samtram da je najveća verovatnoća da se desi ono o čemu trubim, neka blaga dezinflacija, ali to opet znači veće cene u budućnosti ili instant reagovanje na neki šok, kao u martu 2020. npr. Voleo bih da su tako revnosni sa reakcijama kad vide cpi izveštaje! Neka me razuvere sa oročenom štednjom od 20%. :p Eto rešen problem, ode opet lova (pa i prljava) u zelembaće Bendžamina Frenklina. :)

Ne slažem se ni za sezonu! Tako isto su mogli da kažu i u septembru/oktobru prošle godine u odnosu na proleće 2021, kao i godinama, da ne kažem dekadama ranije. Jasno se vidi sezona bez obzira da li postoji rastući trend generalno, nema veze da li u vidu dosta sporijeg rasta ili čak minimalnog pada i u apsolutnom smislu! Za odluku o kupovini bitno je šta se očekuje sledeće godine i one tamo i one tamo...
 
Neka gospoda u PL malo prištede, ja grejem kuću od 120 kvadrata sa 4 do 5 tona uglja po sezoni, s tim što se prestaje ložiti u 22 do 23, a počinje se u 7 sa loženjem, postavljena izolacija pa i to malo pomaže.
 
To što kažeš za povlačenje nije realno! Ako smo stvarno u piku, valjda je interes što skorija prodaja, a ne čekanje sledećeg ciklusa za 5, 10, 15 godina! Glavni uzrok je totalno urušen kredibilitet CB i nesigurnost koju su izazvali i nepoverenje u dalje korake! Evo ja im prvi ne verujem i dalje samtram da je najveća verovatnoća da se desi ono o čemu trubim, neka blaga dezinflacija, ali to opet znači veće cene u budućnosti ili instant reagovanje na neki šok, kao u martu 2020. npr. Voleo bih da su tako revnosni sa reakcijama kad vide cpi izveštaje! Neka me razuvere sa oročenom štednjom od 20%. :p Eto rešen problem, ode opet lova (pa i prljava) u zelembaće Bendžamina Frenklina. :)

Ne slažem se ni za sezonu! Tako isto su mogli da kažu i u septembru/oktobru prošle godine u odnosu na proleće 2021, kao i godinama, da ne kažem dekadama ranije. Jasno se vidi sezona bez obzira da li postoji rastući trend generalno, nema veze da li u vidu dosta sporijeg rasta ili čak minimalnog pada i u apsolutnom smislu! Za odluku o kupovini bitno je šta se očekuje sledeće godine i one tamo i one tamo...

Ima usporavanja u smislu da više vremena treba da se proda nekretnina, ali sa druge strane se smanjuje i ponuda, osim investicionih kupaca, povlače se i prodavci! Situacija za običnog čoveka (ne investitora) nikad nije bila gora, em su otišle cene, em kamate rastu, nenormalna situacija. To je ono što ja primećujem i ovde već mesecima, jer sam i sam u sličnoj situaciji, vezana prodaja/kupovina. Ja sam se sam povukao sa strane ponude na atraktivnoj lokaciji gde su me ljudi vukli za rukav čim su čuli da se možda prodaje, bez izlaska na tržište, jer prosto onoga što ja tražim nema, a ne želim da špekulišem, kladim se na rast/pad, držim veći keš, želim samo dugoročnu stabilnost, dovoljno vremena da sačekam ono što želim bez gubitka kupovne moći!

Ne razumem, kad si tako siguran da ce cene i dalje da rastu, sto si se, kako sam kazes, povukao sa trzista?

Da se i prodavci, izgleda, trenutno povlace ja sam se slozio s tvojom verzijom od jutros (i koju ponavljas mesecima) - ti od popodne sad odjednom kazes ne povlace se. Pa odluci se - vuku (vukli?) te ljudi za rukav :).

U svakom slucaju, povlacili se prodavci ili ne, prema dostupnim podacima, nismo vise u piku - pik je, po svemu sudeci, prosao (april ove godine).

Koga zanimaju podaci (konkretno za Beograd, relativno lako dostupni su i podaci za ostala trzista), jednostavno moze pogledati grafike iz mog posta, videce i kako izgleda trend, i kako je izgledala sezonalnost u prethodne tri godine, i sve ce mu biti jasno. Ako te ne zanimaju, slobodno vozaj svoju pricu i dalje, nema smisla da se dalje nastavljamo. S obzirom da je sve na kraju dana neizvesno, mozda na kraju i budes u pravu. Samo sto to nije predvidjanje na osnovu podataka i trendova nego wishful thinking i spekulacija.

I generalno ne razumem - ko god je siguran da ce cene i dalje rasti, sta ceka i sto ne kupuje nego ubedjuje druge da kupuju jer ce cene rasti? Ili koga zapravo tu ubedjuje(s)?

Takodje, nema potrebe da se ubedjujemo u isplativost kupovine od pre godinu, dve ili sedam godina - neko ko razmatra ili je razmatrao kupovinu danas tada verovatno nije bio u mogucnosti da kupi, tako da za potencijalnog kupca danas to nije relevantno. Jedino relevantno pitanje je da li je kupovina sada, po ovim cenama isplativa - a ne da li se isplatila nekom ko je kupio pre sedam godina. I neko ko je kupio bitkoin pre sedam godina je zaradio 6000%, ali neko ko je kupio pocetkom godine je izgubio 60%. Dakle, pre sedam godina je bio dobar trenutak za kupovinu bitkoina, pre pet ili u poslednje dve godine ocigledno nije. Pitanje je da li je sada dobar trenutak za kupovinu nekretnine (ne da li je bio dobar pre godinu, dve ili sedam) - ili je los, kao sto je pre devet meseci bio za bitkoin. A mogao bi da vozas istu pricu za bitkoin koju vozas za nekretnine.
 
Poslednja izmena:
To što kažeš za povlačenje nije realno! Ako smo stvarno u piku, valjda je interes što skorija prodaja, a ne čekanje sledećeg ciklusa za 5, 10, 15 godina! Glavni uzrok je totalno urušen kredibilitet CB i nesigurnost koju su izazvali i nepoverenje u dalje korake! Evo ja im prvi ne verujem i dalje samtram da je najveća verovatnoća da se desi ono o čemu trubim, neka blaga dezinflacija, ali to opet znači veće cene u budućnosti ili instant reagovanje na neki šok, kao u martu 2020. npr. Voleo bih da su tako revnosni sa reakcijama kad vide cpi izveštaje! Neka me razuvere sa oročenom štednjom od 20%. :p Eto rešen problem, ode opet lova (pa i prljava) u zelembaće Bendžamina Frenklina. :)

Zeznuta stvar u vezi pika je sto ne znas da si u piku dok se desava :) kao sto ne znas da si dotakao patos. Elem euribor 6m, preskocio 1,7 juce, a meni jedna banka vec ponudila stednju od 4%, na mejl mi salju. To je novina, do skora su onako "obraz djon" varijantom nudili 0.64% spec ponuda :) do tog i tog datuma. Uostalom, Ljubo, koliko znas ljudi (sa faxom i ok poslom) da kazu da su sada u situaciji da mogu da kupe stan? Da li su im cene ok? Da ne bude zabune, ne radujem se raspadu sistema, niti navijam za to, ali je zrelo za reset.
 
Zeznuta stvar u vezi pika je sto ne znas da si u piku dok se desava :) kao sto ne znas da si dotakao patos. Elem euribor 6m, preskocio 1,7 juce, a meni jedna banka vec ponudila stednju od 4%, na mejl mi salju. To je novina, do skora su onako "obraz djon" varijantom nudili 0.64% spec ponuda :) do tog i tog datuma. Uostalom, Ljubo, koliko znas ljudi (sa faxom i ok poslom) da kazu da su sada u situaciji da mogu da kupe stan? Da li su im cene ok? Da ne bude zabune, ne radujem se raspadu sistema, niti navijam za to, ali je zrelo za reset.
Koja ti je banka ponudila 4 % kamate na štednju? Da im se direktor ne zove Jezdimir Vasiljević?
 
Ovo sam i ja dobio, Inteza je u pitanju:

Za Vas smo pripremili specijalnu ponudu za štednju u evrima, na 12, 24 i 36 meseci oročenja, sa atraktivnom kamatom do 2,05%.

Takođe, ukoliko želite možete se opredeliti i za štednju u dinarima, po kamatnoj stopi do 4%, na do 36 meseci oročenja (EKS 4%).

Posebni uslovi za štednju važe do 15.11.2022. godine.
 
Ne razumem, kad si tako siguran da ce cene i dalje da rastu, sto si se, kako sam kazes, povukao sa trzista?

Da se i prodavci, izgleda, trenutno povlace ja sam se slozio s tvojom verzijom od jutros (i koju ponavljas mesecima) - ti od popodne sad odjednom kazes ne povlace se. Pa odluci se - vuku (vukli?) te ljudi za rukav :).

U svakom slucaju, povlacili se prodavci ili ne, prema dostupnim podacima, nismo vise u piku - pik je, po svemu sudeci, prosao (april ove godine).

Koga zanimaju podaci (konkretno za Beograd, relativno lako dostupni su i podaci za ostala trzista), jednostavno moze pogledati grafike iz mog posta, videce i kako izgleda trend, i kako je izgledala sezonalnost u prethodne tri godine, i sve ce mu biti jasno. Ako te ne zanimaju, slobodno vozaj svoju pricu i dalje, nema smisla da se dalje nastavljamo. S obzirom da je sve na kraju dana neizvesno, mozda na kraju i budes u pravu. Samo sto to nije predvidjanje na osnovu podataka i trendova nego wishful thinking i spekulacija.

I generalno ne razumem - ko god je siguran da ce cene i dalje rasti, sta ceka i sto ne kupuje nego ubedjuje druge da kupuju jer ce cene rasti? Ili koga zapravo tu ubedjuje(s)?

Takodje, nema potrebe da se ubedjujemo u isplativost kupovine od pre godinu, dve ili sedam godina - neko ko razmatra ili je razmatrao kupovinu danas tada verovatno nije bio u mogucnosti da kupi, tako da za potencijalnog kupca danas to nije relevantno. Jedino relevantno pitanje je da li je kupovina sada, po ovim cenama isplativa - a ne da li se isplatila nekom ko je kupio pre sedam godina. I neko ko je kupio bitkoin pre sedam godina je zaradio 6000%, ali neko ko je kupio pocetkom godine je izgubio 60%. Dakle, pre sedam godina je bio dobar trenutak za kupovinu bitkoina, pre pet ili u poslednje dve godine ocigledno nije. Pitanje je da li je sada dobar trenutak za kupovinu nekretnine (ne da li je bio dobar pre godinu, dve ili sedam) - ili je los, kao sto je pre devet meseci bio za bitkoin. A mogao bi da vozas istu pricu za bitkoin koju vozas za nekretnine.

Prvo da razgraničimo, kad kažem pik, mislim na cene pre svega, ne na promet! Ono što ja pratim, vidim const rast cena bez usporavanja, ma ni da se zaravni bar! Oglašene cene imaju rastući trend relativno const, ali dosta strm, logično mi je da i prodajne prate dinamiku (na minimalnom uzorku informacija iz prve ruke mogu da potvrdim).

Ja sam se povukao i sa strane ponude i sa strane tražnje (vezana prodaja), samim tim nikoga ne ubeđujem u kupovinu! Ponuda je nikakva, što može da posvedoči svako ko se malo ozbiljnije zainteresovao za tematiku, a ja svoje mogu relativno lako da prodam (ili tako verujem), a posle toga šta ću ako se ludilo nastavi? Zato sam se povukao. Nisam kao ti uveren da je ovo pik (cena), pogotovo što se pravi atmosfera za potencijalne negativne supply šokove! Ne znam odakle vam svima ideja da će to biti deflatornog tipa i da će ličiti na 2008. kad svi makrofundamenti govore da gotovo svim državama sad treba inflacija! Na lično-sebičnom planu želim samo stabilnost, bez obzira na cenu (prodaš skupo, tako i kupiš i obrnuto, prodaš jeftino, kupiš jeftino). Ne želim da ostvarujem profite, špekulišem, želim samo da monetrane vlasti shvate šta su im primarni ciljevi i obezbede stabilne cene (sa 2, 3 % inflacije), samim tim predvidljivo planiranje i dovoljno vremena za poteze (Inače odličan tekst sa NOVE postovan danas)! Ako to znači propast nekih zombi-džinova, pa nek bude tako! Biće teško godinu, dve , tri, posle će realocirati svoje resurse u nešto što je stvarno potrebno!

To da se povlače je činjenica, ali ne povlače se zato što je kao prošao taj pik (kako kažeš) u aprilu, pa čekaju, kako kažeš, bolji trenutak za prodaju. Po tebi ispada da im je ovo kao niska cena, kako kažeš svesni su da više neće rasti, pa čekaju sledeći ciklus! Ja ti kažem da to nije logično, da su stvarno svi svesni da je kraj igranke do sledećeg ciklusa, prodali bi momentalno, pa posle loma kupili, očigledno ne misle svi tako.

Na kraju pusti me tih menjanja tema, tržišta i sl. Pričaš o tržištima USA, Kanada, ja ti dam konkretne podatke za USA, dam ti kakva je sezonalnost, cene, ti mi pričaš o Beogradu. Nije ti prvi put da to uradiš! Nekom prilikom sam tako pominjao EU podatke, pa si opet skrenuo temu! Na kraju, možda nisam pazio, nisam video izvore podataka, ne kažem da nisu tačni, odakle su ti izvori grafika koje postavljaš, odakle vučeš podatke?

Zeznuta stvar u vezi pika je sto ne znas da si u piku dok se desava :) kao sto ne znas da si dotakao patos. Elem euribor 6m, preskocio 1,7 juce, a meni jedna banka vec ponudila stednju od 4%, na mejl mi salju. To je novina, do skora su onako "obraz djon" varijantom nudili 0.64% spec ponuda :) do tog i tog datuma. Uostalom, Ljubo, koliko znas ljudi (sa faxom i ok poslom) da kazu da su sada u situaciji da mogu da kupe stan? Da li su im cene ok? Da ne bude zabune, ne radujem se raspadu sistema, niti navijam za to, ali je zrelo za reset.

Tako je, retko ko uhvati pik za prodaju i uhvati padajući nož tik iznad poda za kupovinu. :)
Iskreno, na kredit sad bukvalno nikoga! Par ljudi je pre par meseci razmišljalo, čak me i zvalo, nisam smeo da se usudim da posavetujem to, tim pre što ja ne bih ulazio u to (odbojnost ka riziku, makar smatrao da je veća verovatnoća za drugo)! Zato znam gomilu koji su kupovali za keš, ugl iz inostranstva, ni 1 nije kriminalac (koliko mi je poznato).
 
Prvo da razgraničimo, kad kažem pik, mislim na cene pre svega, ne na promet! Ono što ja pratim, vidim const rast cena bez usporavanja, ma ni da se zaravni bar! Oglašene cene imaju rastući trend relativno const, ali dosta strm, logično mi je da i prodajne prate dinamiku (na minimalnom uzorku informacija iz prve ruke mogu da potvrdim).

Ja sam se povukao i sa strane ponude i sa strane tražnje (vezana prodaja), samim tim nikoga ne ubeđujem u kupovinu! Ponuda je nikakva, što može da posvedoči svako ko se malo ozbiljnije zainteresovao za tematiku, a ja svoje mogu relativno lako da prodam (ili tako verujem), a posle toga šta ću ako se ludilo nastavi? Zato sam se povukao. Nisam kao ti uveren da je ovo pik (cena), pogotovo što se pravi atmosfera za potencijalne negativne supply šokove! Ne znam odakle vam svima ideja da će to biti deflatornog tipa i da će ličiti na 2008. kad svi makrofundamenti govore da gotovo svim državama sad treba inflacija! Na lično-sebičnom planu želim samo stabilnost, bez obzira na cenu (prodaš skupo, tako i kupiš i obrnuto, prodaš jeftino, kupiš jeftino). Ne želim da ostvarujem profite, špekulišem, želim samo da monetrane vlasti shvate šta su im primarni ciljevi i obezbede stabilne cene (sa 2, 3 % inflacije), samim tim predvidljivo planiranje i dovoljno vremena za poteze (Inače odličan tekst sa NOVE postovan danas)! Ako to znači propast nekih zombi-džinova, pa nek bude tako! Biće teško godinu, dve , tri, posle će realocirati svoje resurse u nešto što je stvarno potrebno!

To da se povlače je činjenica, ali ne povlače se zato što je kao prošao taj pik (kako kažeš) u aprilu, pa čekaju, kako kažeš, bolji trenutak za prodaju. Po tebi ispada da im je ovo kao niska cena, kako kažeš svesni su da više neće rasti, pa čekaju sledeći ciklus! Ja ti kažem da to nije logično, da su stvarno svi svesni da je kraj igranke do sledećeg ciklusa, prodali bi momentalno, pa posle loma kupili, očigledno ne misle svi tako.

Na kraju pusti me tih menjanja tema, tržišta i sl. Pričaš o tržištima USA, Kanada, ja ti dam konkretne podatke za USA, dam ti kakva je sezonalnost, cene, ti mi pričaš o Beogradu. Nije ti prvi put da to uradiš! Nekom prilikom sam tako pominjao EU podatke, pa si opet skrenuo temu!

Amerika:


Back in June, Fed Chair Jerome Powell made it clear: The housing market would go through a “reset.”

“I’d say if you are a homebuyer, somebody or a young person looking to buy a home, you need a bit of a reset. We need to get back to a place where supply and demand are back together and where inflation is down low again, and mortgage rates are low again,” Powell told reporters. (...)

Fast forward to September, and we no longer need to question if the housing “reset” will affect home prices. Back in June, the U.S. housing market was still just in the early innings of a sharp drop in housing activity. Since, we’ve seen housing activity, including home sales and home construction levels, go much lower. But as data rolls in for August, we now have clear evidence that the housing market downturn has moved beyond that first stage (i.e. a sharp drop in housing activity) and into the second stage (i.e. falling home prices). (...)

As mortgage rates spiked—going from 3.2% to 6.3% this year—industry insiders knew it'd cause a sharp contraction in housing activity. However, many housing bulls thought it wouldn't pull prices down. In March, Zillow went as far as to predict another 17.8% jump in home prices over the coming year.

It's clear that housing bulls got it wrong. Among the 148 regional housing markets tracked by John Burns Real Estate Consulting, 98 housing markets have seen home values fall from their 2022 peaks. Just 50 markets remains at their peak.

In 11 markets, the Burns Home Value Index* has already dropped by more than 5%. That includes a 8.2% drop in San Francisco home values. While it's common for median list prices to drop around this time of year, it's not common for home values or "comps" to fall because of seasonality. Simply put: The home price correction is sharper—and more widespread—than previously thought.

A growing chorus of research firms—including Moody's Analytics, John Burns Real Estate Consulting, Zonda, and Zelman & Associates—expect this home price correction to continue into 2023. Peak-to-trough, Moody's Analytics thinks U.S. home prices could soon fall 5%. In significantly "overvalued" housing markets, Moody's Analytics thinks that price drop could range from 5% to 10%. If a recession manifests, Moody's Analytics predicts those price drops would double. But even that scenario would still be below the peak-to-trough U.S. home price decline of 27% we saw between 2006 and 2012. (...)

Na temu povlacenja kupaca:

As the Pandemic Housing Boom fizzled out this summer, we saw inventory jump across the country. In bubbly markets, like Austin and Boise, that inventory jump was greater than 300% between March and August.

But that inventory spike is already fizzling out.

Active listings on Realtor.com jumped by 106,900 homes in May. That was followed by 102,900 and 128,200 jumps in June and July. However, that slowed in August to just a 31,900 inventory jump. And through the rest of the year, Altos Research predicts inventory will actually fall.

What's going on? For starters, sellers are realizing that buyers are done paying top dollar. Rather than take less, some sellers are simply waiting out the housing downturn. (...)

Kanada:


Australija:


Na kraju, možda nisam pazio, nisam video izvore podataka, ne kažem da nisu tačni, odakle su ti izvori grafika koje postavljaš, odakle vučeš podatke?

Podaci su iz katastra.
 
U redu, hvala!

Eto čak se i na fredu vidi ta sezonska komponenta u US kad se zumiraju kraća razdoblja i to se priznaje. While it's common for median list prices to drop around this time of year, it's not common for home values or "comps" to fall because of seasonality.

Za activity je skroz logično i to traje već neko vreme, međutim pitanje je šta će biti sa cenama ako i inventory nastavi da se smanjuje (za Srbiju ja to primetim golim okom na oglasima zaista). Takođe ako ideš po MoM podacima (može i na ovom grafiku tačkica po tačkicu, ali može i tabela da se nađe), videćeš da je bilo i po 3 meseca const pada cena i to u sred ovog bula od 2020. (naravno i pre toga nekoliko godina, ali rast nije bio tako strm kao sad). U tom smislu mnoooogo je rano donositi takve zaključke, pogotovo kad trend izgleda ovako u poslednjih godinu dana! Na kraju oni posredno i priznaju da očekuju pad od 5% uskoro (dakle još su daleko od toga), a za tržišta baš u balonu i 10%, naravno pod uslovom ako uopšte budu u pravu. :)


Što se tiče povlačenja ponude, to si totalno loše razumeo, a i novinar je debilno preneo. Ako očekuješ pad kao siguran događaj, što podrazumeva dugoročan ciklus od možda i 15 godina do ponovnog pika, prodaješ sada, ne čekaš! Naprotiv, dešava se suprotno. Razlog za to su preniske kamatne stope kojim ti prodavci finansiraju svoje stanove tamo i prodajom bi morali da ih se odreknu! Opet dijametralno suprotna situacija od Srbije gde su kreditni kupci ugrožena vrsta!
 
Ana, ko tebe zove za savet, jbte leb?
Pre 100 strana si tvrdio da euribor neće nikada skakati,
a pre 50 si tvrdio, želeći da odgovoriš natpisima o ulaganju prljavog kapitala u nekretnine,
da kreditni kupci generišu mnogo veći broj prodaja tako što kupe starogradnju pa onda ovi u kešu kupe stanove
i da ih ima mnogo više od 30%.
Sad odjednom ni nema kreditnih kupaca, stranci kupuju samo zvoni.
Pre 30 strana se pisalo kako materijal utiče 50 posto na gradnju,
sad kad su cene pale utiče možda 5%.
I smarate više sa agentom Perom, jako šabanski zvuči.
Ne znam samo kako vas nekolicina koristite isti glupi izraz.
Evo ti jedan predlog pošto cenim tvoj rad.
Možeš agenta nazvati Ana82, zvuči do daske, a i ispoštovaćeš rodnu ravnopravnost.
To je agentkinja koju uopšte ne zanimaju nekretnine ali piše kilometarske postoje
na dva foruma na istoj temi. :**
 
Najnovija vest je da proizvođači mesa tvrde da u novembru neće biti mesa, u novembru navodno nećemo imati ni goriva, šta posle? A vučić najavljuje 3 svetski rat za mesec dva??? Ipak u stan se uvek isplati uložiti...glabaće vlasnici kablove i utičnice.
 
Ove nedelje je aktuelan panic buy na trzistu. Ljudi se otimaju ko ce da kupi stan.

Evo ga pobednik - cena visa od Kule Beograd.

Evo jos zanimljivosti iz medija (sveze).
 
Poslednja izmena:
Argumenti koje je prodaja koristila da opravda rast cena, a koji su se ispostavili kao ne bas validni.

-Gvozdje poskupelo pa i cena kostanja gradnje veca ----- cena gvozdja danas kao pre pandemije, cene nekretnina u nebesima.

-Evro pada pa ljudi "beze iz Evra" ----- Euro Index (prema korpi valuta) sada pulsira cca 109-111, a pre pandemije bio ispod 95.

-Inflacija je, nece biti dizanja kamatnih stopa i FED/ECB ce pustiti sve niz vodu zarad obezvredjivanja javnog duga ----- svi agresivno dizu kamatne stope i isticu suzbijanje inflacije kao glavni cilj.

-Srbi beze iz kesh-a u nekretnine da ocuvaju vrednost novca od inflacije ----- stednja nikad veca i dalje raste, a struktura depozita u smeru manjih iznosa nedovoljnih za kupovinu nekretnine.

-Spoljni prilivi novca guraju cene (pokriva i temu kretanja GDP) ----- spoljnotrgovinski deficit u padu posle recesije 2008. do 2016, nakon cega raste.

Tu su i ITevci kao glavni kupci (prosecna plata uz izuzetke nedovoljna), dijaspora (doznake stabilne), ...

U medjuvremenu se desila diverzija baze podataka katastra, batinanje deda i baba u Novom Sadu zarad izmene Glavnog urbanistickog plana i uvodjenje Novog Sada na vodi, zabrana prodaje 1,4 mio nelegalnih stambenih objekata, protesti u bloku 38, plan metroa od nicega do nigde, otkrivanje afere ministra finansija za 24 stana, itd.
 
A postoji mogucnost kupovine i garaznog mesta 😁
Evo ga pobednik - cena visa od Kule Beograd.
Mnogo smo lud narod, nema sta.

A vučić najavljuje 3 svetski rat za mesec dva???
Oslobodjene republike u Ukrajini se prikljucuju Rusiji. Do sada nema objave rata izmedju sukobljenih strana vec je to spec.operacija. Kada republike udju u sastav Rusije, svaki napad je objava rata. Morace i nato da ohladi sa isporukama tj. pustice ih niz vodu. Nije glup AV, samo malo previse forsira i fantazira.
 
Iskreno vradovicu, u ovoj situaciji i trzisnoj, pa i globalnoj neizvesnosti, sa najvecim cenama ikada, kamatama koje nece stati do q3-q4 2023 i kupi nekretninu zbog izdavanja sa ROI 25-45 godina je bud**a. U trenutku kada je novac sve skuplja roba je suludo pa makar otisle stanarine i duplo. Ovo sad kupuju ljudi koji ne mogu da stignu da potrose novac za 5 zivota pa deo kapitala da diverzifikuju. Makar i cene nastavile da rastu, sulude su okolnosti jer je sve na maximumu ili ce biti uskoro.
 
Dve odlične analize USA tržišta i šta se tamo dešava:



TLDR: povecanje prinosa na državne obveznice prebacuje investitore iz housing marketa, povlači se novac iz opticaja, tražnja opada. Takođe ponuda je značajno premašila tražnju, bliže se peak-u SEKE 2008 po odnosu ponude i tražnje, tj. nema više ko da kupi, ko je kupio kupio je.
 
Dve odlične analize USA tržišta i šta se tamo dešava:



TLDR: povecanje prinosa na državne obveznice prebacuje investitore iz housing marketa, povlači se novac iz opticaja, tražnja opada. Takođe ponuda je značajno premašila tražnju, bliže se peak-u SEKE 2008 po odnosu ponude i tražnje, tj. nema više ko da kupi, ko je kupio kupio je.
Ovaj youtuber jako dobro pravi snimke redovno ga pratim. Dosta je dobar.

Mnogo nasih sad izlazi iz nekretnina u US i seli kapital u Evropu. Odnos EUR/USD je jako povoljan trenutno za dolarske kupce u Evropi.
 
Iskreno vradovicu, u ovoj situaciji i trzisnoj, pa i globalnoj neizvesnosti, sa najvecim cenama ikada, kamatama koje nece stati do q3-q4 2023 i kupi nekretninu zbog izdavanja sa ROI 25-45 godina je bud**a. U trenutku kada je novac sve skuplja roba je suludo pa makar otisle stanarine i duplo. Ovo sad kupuju ljudi koji ne mogu da stignu da potrose novac za 5 zivota pa deo kapitala da diverzifikuju. Makar i cene nastavile da rastu, sulude su okolnosti jer je sve na maximumu ili ce biti uskoro.
Kes je i dalje jeftin, prelazak iz jeftinog u skup kes se ne desava preko noci, to traje bar 3-4 godine.
Sta da rade ljudi koji sada imaju ustedjevinu koja stoji na racunu? Najlosija oprica je da ne ulazu u nista jer je sve na maksimumu. Jer zapravo ne znamo da li je ovo maksimum, a ne znamo ni da li ce inflacija stati. Ono sto je sigurno je da za par narednih godina nece poceti da se osete mere koje bi danas poceli da preduzimaju u svetu.
 
Vrh