Šta je novo?

Cene nekretnina

Kes je i dalje jeftin, prelazak iz jeftinog u skup kes se ne desava preko noci, to traje bar 3-4 godine.
Sta da rade ljudi koji sada imaju ustedjevinu koja stoji na racunu? Najlosija oprica je da ne ulazu u nista jer je sve na maksimumu. Jer zapravo ne znamo da li je ovo maksimum, a ne znamo ni da li ce inflacija stati. Ono sto je sigurno je da za par narednih godina nece poceti da se osete mere koje bi danas poceli da preduzimaju u svetu.
Druga je percepcija nekog ko radi i zaradjuje u Srbiji i zivi od plate u odnosu na nekog ko ima milione. Onaj ko ima previse para, kupice i stan od 900k ( i doplatice garazu). On ne placa kredit. Sa druge strane vec ima svoje razradjene poslove i verovatno jos par nekretnina, portfolio na berzi, zlatu, kriptu i plus deo kesa u raznim valutama na racunu. Ukoliko je u prethodnoj deceniji ili dve, od svojih ulaganja ostvario 5-10x, mislis da ce na njega da uticu faktori da li ce cena stana biti 5-10% manja ili veca. On diverzifikuje portfolio svog bogatstva. Njemu nije bitno sada da zaradi vec da zadrzi bogatstvo i moze da ima i par % gubitka. Drugo, mi pricamo o trofejnim nekretninama, ne o standard gradnji i lokaciji. Jasnije?
Standardne su druga prica. Suludo je da mi ostanemo ostrvo bez ikakve promene i da ignorisemo pad u usa,eu. A tek lux starogradnja u izvornom stanju- renovirano (okreceno). Cinjenica je da imamo 30% manje kupovina na kredit u odnosu na prethodnu godinu. To je kompenzovala kupovina nasih emigranata. Hoce li to biti slucaj u 23? Sumnjam
Svakako su ovde gubitnici ljudi koji zive i zavise od Srbije:
 
Poslednja izmena:
Ali ko ovde prica o ljudima koji kupuju na kredit.
Ovde se ismevaju ljudi koji ulazu u nekretnine, ne oni koji kupuju za zivot. A evo i sam si napisao da je idealno zz odrzavanje kapitala. To i jeste poenta.
 
Ali ko ovde prica o ljudima koji kupuju na kredit.
Ovde se ismevaju ljudi koji ulazu u nekretnine, ne oni koji kupuju za zivot. A evo i sam si napisao da je idealno zz odrzavanje kapitala. To i jeste poenta.
Mislim na premijum nekretnine. Njima kriza ne moze nista i tada se najvise i kupuje. Najbolja prodaja Porsche-a je bila tokom 2008-2009 npr. Nije isto sto i Mirijevo, Konjarnik, pa cak i dobre lokacije (starogradnje) itd. Ismevam kupovinu u trenutnim trzisnim uslovima motivisanom radi rentiranja i spekulacije da ce nam doci 100k Rusa.
 
Ja i dalje ocekujem da do kraja godine starogradnja ostane na nivou kakvom jeste. Ali bi me zabrinulo ako vec pocetkom sledece ne krene da podrhtava, pogotovo jer to "obican" narod vecinski kupuje za zivot.
 
Evo nama Rusa a evo i novog skoka cene stanova :D

Bas naprotiv..u Rus.je trenutna mobilizacija a kada je mobilizacija nema teoretske sanse izaci iz zemlje..odnosi se na muskarce..
Ko je pobego pre mobilizacije pobego je..ko nije zna se na front
 
Bas naprotiv..u Rus.je trenutna mobilizacija a kada je mobilizacija nema teoretske sanse izaci iz zemlje..odnosi se na muskarce..
Ko je pobego pre mobilizacije pobego je..ko nije zna se na front
U Rusiji je DJELIMIČNA mobilizacija.
300.000 ljudi u odnosu na ogroman broj stanovništva.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
Rusofili ne znaju sada da li pre da se raduju mobilizaciji, da umanjuju njene razmere, da prozivaju one koji beze, ili da se raduju u ocekivanju da ce da ih opeljese u Beogradu.

Pad kupoprodajnih cena u Americi koji je poceo u julu se nastavio i u avgustu:

- Medijalna kupoprodajna cena je u odnosu na pik iz juna pala 3.6% u julu i jos 2.5% u avgustu, ukupno -6% za dva meseca;
- Cena je i dalje na +8% u odnosu na kraj prosle godine (jun je bio na +15%), i daleko (+36%) iznad nivoa od pre pandemije.

Pad prodaje u odnosu na proslu godinu naglo ubrzao od maja, i iznosio -14% u junu i -20% u julu i avgustu. Obim prodaje na najnizem nivou u poslednjih pet godina.

 
FED ocekivano digao kamate za 0,75% treci put za redom.

"Federal Reserve officials raised interest rates by 75 basis points for the third consecutive time and forecast they would reach 4.6% in 2023, stepping up their fight to curb inflation that’s persisted near the highest levels since the 1980s."
 
Druga je percepcija nekog ko radi i zaradjuje u Srbiji i zivi od plate u odnosu na nekog ko ima milione. Onaj ko ima previse para, kupice i stan od 900k ( i doplatice garazu). On ne placa kredit. Sa druge strane vec ima svoje razradjene poslove i verovatno jos par nekretnina, portfolio na berzi, zlatu, kriptu i plus deo kesa u raznim valutama na racunu. Ukoliko je u prethodnoj deceniji ili dve, od svojih ulaganja ostvario 5-10x, mislis da ce na njega da uticu faktori da li ce cena stana biti 5-10% manja ili veca. On diverzifikuje portfolio svog bogatstva. Njemu nije bitno sada da zaradi vec da zadrzi bogatstvo i moze da ima i par % gubitka. Drugo, mi pricamo o trofejnim nekretninama, ne o standard gradnji i lokaciji. Jasnije?
Standardne su druga prica. Suludo je da mi ostanemo ostrvo bez ikakve promene i da ignorisemo pad u usa,eu. A tek lux starogradnja u izvornom stanju- renovirano (okreceno). Cinjenica je da imamo 30% manje kupovina na kredit u odnosu na prethodnu godinu. To je kompenzovala kupovina nasih emigranata. Hoce li to biti slucaj u 23? Sumnjam
Svakako su ovde gubitnici ljudi koji zive i zavise od Srbije:
Poznajem ovakvu osobu. Ima dovoljno diverzifikovan portfolio, od kripta, zlata, stanova i jos sto sta, sto znaju samo oni koji raspolazu ogromnim novcem, sitna boranija zna samo za nekretnine u Beogradu.

Od pocetka pandemije i skoka cena nije ni razmisljao da kupi jos neki stan. Naprotiv, razmisljao je da proda nesto, ali mu nije neophodan ni novac.

I sada ja treba da slusam shadestudio i njemu slicne umesto coveka koji ima milione i zna kada je pravo vreme za investiranje kesa u nekretnine. Kupovina nekretnine za zivot se malo razlikuje, ali i tu bih bar sacekao smanjenje potraznje i samim tim bolju ponudu.
 
Poznajem ovakvu osobu. Ima dovoljno diverzifikovan portfolio, od kripta, zlata, stanova i jos sto sta, sto znaju samo oni koji raspolazu ogromnim novcem, sitna boranija zna samo za nekretnine u Beogradu.

Od pocetka pandemije i skoka cena nije ni razmisljao da kupi jos neki stan. Naprotiv, razmisljao je da proda nesto, ali mu nije neophodan ni novac.

I sada ja treba da slusam shadestudio i njemu slicne umesto coveka koji ima milione i zna kada je pravo vreme za investiranje kesa u nekretnine. Kupovina nekretnine za zivot se malo razlikuje, ali i tu bih bar sacekao smanjenje potraznje i samim tim bolju ponudu.
Pa jeste. Tako to rade bogatasi koji znaju sa parama. Pa nisu ludi da idu all in i da daju 250-300k za stan koji ce da izdaju za 500-600-700 evra. Mogu da ubace te pare (deo) u spx i 8-10% godisnje.
 
Poznajem ovakvu osobu. Ima dovoljno diverzifikovan portfolio, od kripta, zlata, stanova i jos sto sta, sto znaju samo oni koji raspolazu ogromnim novcem, sitna boranija zna samo za nekretnine u Beogradu.

Od pocetka pandemije i skoka cena nije ni razmisljao da kupi jos neki stan. Naprotiv, razmisljao je da proda nesto, ali mu nije neophodan ni novac.

I sada ja treba da slusam shadestudio i njemu slicne umesto coveka koji ima milione i zna kada je pravo vreme za investiranje kesa u nekretnine. Kupovina nekretnine za zivot se malo razlikuje, ali i tu bih bar sacekao smanjenje potraznje i samim tim bolju ponudu.
A jel imas ti milione, cisto da se uporedimo u smislu boranije?
 

Evo šta je jasan prioritet neozbiljnih zemalja, čak i kad im je inflacija 80%! Ove zapadne su šatro ozbiljnije, nisu došle ni do 3% baznih, a inflacija 10%. Čekam taj potop za koji navijate (pa i ja, ali ne potop, samo pad), da vidim reakcije i prioritete!
 
Pa jeste. Tako to rade bogatasi koji znaju sa parama. Pa nisu ludi da idu all in i da daju 250-300k za stan koji ce da izdaju za 500-600-700 evra. Mogu da ubace te pare (deo) u spx i 8-10% godisnje.
Da da 10% ali u nekom drugom univerzumu. Narocito u zadjih godinu dana. Kako lepo navlacite te brojke, a nigde veze. Prvo oduzmi poreze. A i berza se pumpala isto kao i stanovi zadnjih godina, a mnogo je nestabilnija.
Bas bih voleo da vidim psihicko stanje osobe koja je stavila 200k na s&p kada potone 25% u jednom danu. To je bas lep dozivljaj.

A drugo mene fascinira da se ovde kritikuju ljudi koji na stanovima hoce hleba bez motike, a onda predlazu mesta gde se moze dobiti jos vise hleba bez motike. Malo je to licemerno.
 
Visegodisnji prosek, ne ulazes sve odjednom naravno. Ja kazem ako imas 200-300k i sve pare ulozis u stan da to nije dobro. Ako imas 800-900k onda ulozi. Ti se ne slazes, tvoje misljenje.
 
Poslednja izmena:
Da da 10% ali u nekom drugom univerzumu. Narocito u zadjih godinu dana. Kako lepo navlacite te brojke, a nigde veze. Prvo oduzmi poreze. A i berza se pumpala isto kao i stanovi zadnjih godina, a mnogo je nestabilnija.
Bas bih voleo da vidim psihicko stanje osobe koja je stavila 200k na s&p kada potone 25% u jednom danu. To je bas lep dozivljaj.

A drugo mene fascinira da se ovde kritikuju ljudi koji na stanovima hoce hleba bez motike, a onda predlazu mesta gde se moze dobiti jos vise hleba bez motike. Malo je to licemerno.
Mislim da smo pisali o ovome bar nekoliko puta. Možeš sam da pogledaš da je s&p sa dividendama u poslednjih 100 godina davao 10.4% godišnje. Kad se uračuna inflacija ispadne oko 6.5% godišnje. Ne moraš da veruješ, ali tako je. Takođe, ne mora da znači da će tako biti i u budućnosti, ali ne mora da znači ni za stanove. Tačno je da pad može brzo da se desi, ali istorijski se berza uvek vrati, samo treba ulagati na duži period. Zato i pričamo o godišnjem prihodu.

I nije ljudima problem leba bez motike, nego leba od tuđe motike. Kad kupiš deo kompanije, ta kompanija proizvodi nešto i svako može da živi bez da poseduje deo te kompanije. Stan ne proizvodi ništa i samo se otežava onom kome treba da ga kupi. Ovde državu krivim više od pojedinca, jer je ona tu da postavlja i sprovodi zakone. Pojedinci samo igraju po pravilima igre, mada često i zaobilaze pravila.
 
FED ocekivano digao kamate za 0,75% treci put za redom.

"Federal Reserve officials raised interest rates by 75 basis points for the third consecutive time and forecast they would reach 4.6% in 2023, stepping up their fight to curb inflation that’s persisted near the highest levels since the 1980s."

Narocito je zanimljivo da je Jerome Powell u jucerasnjem govoru bar pet puta istakao da ce nastaviti sa dizanjem kamatnih stopa sve dok ne vide, ne samo pad inflacije, nego pad rasta i pad zaposlenosti.

Poznajem ovakvu osobu. Ima dovoljno diverzifikovan portfolio, od kripta, zlata, stanova i jos sto sta, sto znaju samo oni koji raspolazu ogromnim novcem, sitna boranija zna samo za nekretnine u Beogradu.

Od pocetka pandemije i skoka cena nije ni razmisljao da kupi jos neki stan. Naprotiv, razmisljao je da proda nesto, ali mu nije neophodan ni novac.

I sada ja treba da slusam shadestudio i njemu slicne umesto coveka koji ima milione i zna kada je pravo vreme za investiranje kesa u nekretnine. Kupovina nekretnine za zivot se malo razlikuje, ali i tu bih bar sacekao smanjenje potraznje i samim tim bolju ponudu.

Poznato je da sa rastom bogatstva raste udeo ulaganja u

- akcije, obveznice i investicione fondove,
- direktne vlasnicke udele u kompanijama,

a opada udeo ulaganja u nekretnine.

Slikovito: https://www.visualcapitalist.com/wp-content/uploads/2018/01/assets-net-worth.jpg

Kod srednje klase u Americi oko 50% bogatstva je u nekretninama (prvenstveno nekretnina u kojoj stanuju), oko trecine u hartijama i udelima. Kod milionera je oko trecine bogatstva u nekretninama (oko 25% u nekretnini u kojoj zive + 10% u drugim nekretninama), a oko 60% je u hartijama i udelima. Kod milijardera je dve trecine bogatstva u udelima, oko cetvrtine u hartijama, a udeo ulaganja u nekretnine je skoro pa zanemarljiv.

U svakom slucaju, prica o ulaganju nekretnine kao i dalje jedinoj sigurnoj investiciji i da zbog toga nema sanse da cene padnu, i da su u tome kreditni i drugi kupci koji stanove kupuju za zivot i njihov broj nebitni je - prazna prica, jer trziste cine svi oni zajedno: kreditni, nekreditni kupci i investitori raznih profila, i nijedan segment trzista nije zanemarljiv.

Stavise, ideja da investicioni kupci mogu da dizu cene sami za sebe je perverzija sama po sebi, jer ono sto stanovima prvenstveno daje vrednost je upravo njihova upotrebna vrednost i cinjenica da ih vecina ljudi i dalje kupuje za zivot. Ako je onima koji stan kupuju za zivot ta kupovina znatno otezana, onda je dalji rast cena samo zbog investicionih kupovina neka paralelna i perverzna stvarnost, gde su stanovi postali bukvalno igracka kao kripto i odvojeni od bilo koje realnosti. To nije ni realno ni normalno, a bilo ko ko to smatra realnim ili normalnim - treba da se zapita da li je sam realan i normalan.
 
Poslednja izmena:
Poznajem ovakvu osobu. Ima dovoljno diverzifikovan portfolio, od kripta, zlata, stanova i jos sto sta, sto znaju samo oni koji raspolazu ogromnim novcem, sitna boranija zna samo za nekretnine u Beogradu.

Od pocetka pandemije i skoka cena nije ni razmisljao da kupi jos neki stan. Naprotiv, razmisljao je da proda nesto, ali mu nije neophodan ni novac.

I sada ja treba da slusam shadestudio i njemu slicne umesto coveka koji ima milione i zna kada je pravo vreme za investiranje kesa u nekretnine. Kupovina nekretnine za zivot se malo razlikuje, ali i tu bih bar sacekao smanjenje potraznje i samim tim bolju ponudu.
Onda da slušamo vradovic-a koji je milioner i kupujemo stan u Mirijevu dok nije doslo na 5k? :) Čudno kako najviše interesuje cena nekretnine one koji ne žele da kupe nekretninu.

Malo šale ali eto, da je tako lako slušati druge i biti milioner svi bi bili milioneri. Oni koji raspolažu ogromnim kapitalom su verovatno i imali početni kapital koji je ogroman. Retko ko, posebno u ovim poslednjim godinama, je postao milioner od nule.
 
Vrh