Šta je novo?

Cene nekretnina

To se slazem da zbog netrzisnih faktora kod nas sporije dolazi do korekcije. Ne bih potcenio 25-30% kupovina na kredit. Za par meseci 90% ljudi nece moci da kupi zeljenu nekretninu zbog porasta kamate. Navikli su na male kamate i odustaju od kupovine. Sad jos uvek niko nece da spusta cenu. Da bi palo, moraju i nasi emigranti da ostanu bez poslova ili da budu manje placeni (krece polako). Da manje para ima u budzetu (MMF dolazi) i da oni koji zaradjuju od Srbije(lep termin) manje zaradjuju. Treba da prodje vreme da bi se ubila traznja. Sad se jos trose kovid pare. Letuje se, zimuje se uskoro. Mnogo su nasi ,,biznismeni" podigli cenu svega. Uracunali su i buduca poskupljenja previse 🙂. Sada kada pada cena svega, ne smanjuje im se cena (nafta, gvozdje itd). Tek treba u 2023 da dodje ljudima u glavu da su sada pare sve skuplje i skuplje. Krece mrcvarenje...
Ja ne planiram kupovinu pre 25-26. Mozda promenim misljenje ali zasad je tako.
Bear market je za sad samo u kripto industriji, marihuana, trucking i jos po nesto.
IT je vise hiring freeze ali manje firme preuzimaju uspesno ostatak.

Videcemo sledeci job report 7. oktobra ali ako i on bude dobar i ne bude vecih pomeranja onda nista od kataklizme.
 
Pa nije samo kripto. Kako ti stoji portfolio u LLC-u? I dalje tone a na ovaj ili onaj nacin od njih u usa sve zavisi trenutno. Kada nafta pada onda nije dobro. Proizvodjaci ne kupuju. Slazem se za job report. To je sustina.
 
To se slazem da zbog netrzisnih faktora kod nas sporije dolazi do korekcije. Ne bih potcenio 25-30% kupovina na kredit. Za par meseci 90% ljudi nece moci da kupi zeljenu nekretninu zbog porasta kamate. Navikli su na male kamate i odustaju od kupovine. Sad jos uvek niko nece da spusta cenu. Da bi palo, moraju i nasi emigranti da ostanu bez poslova ili da budu manje placeni (krece polako). Da manje para ima u budzetu (MMF dolazi) i da oni koji zaradjuju od Srbije(lep termin) manje zaradjuju. Treba da prodje vreme da bi se ubila traznja. Sad se jos trose kovid pare. Letuje se, zimuje se uskoro. Mnogo su nasi ,,biznismeni" podigli cenu svega. Uracunali su i buduca poskupljenja previse 🙂. Sada kada pada cena svega, ne smanjuje im se cena (nafta, gvozdje itd). Tek treba u 2023 da dodje ljudima u glavu da su sada pare sve skuplje i skuplje. Krece mrcvarenje...
Ja ne planiram kupovinu pre 25-26. Mozda promenim misljenje ali zasad je tako.

EDIT: jos ako padne AV, a vreme mu je u naredne 2-3-4 godine auuu (dodje npr Sundjer Bob). Nestabilnost, nema ulaganja brace burazera. Nova preraspodela - tek treba par godina da se dogovore cije je sta
Sve je to moguce, ali vecina kupaca su kes kupci. Ja da uzimam na kredit, sada bih razmislio. Ako bude niza cena stanova, a visa kamata na kredit, opet ti dodje isto kao i sada.
Ali ako vec imas novac, a ne znas sta sa njim u smislu pokretanja biznisa, onda nikakvo cekanje danas ti se ne isplati. Pad i ako bude treba bar 3-4 godine da padne osetno, a dotle ce ti inflacija pojesti vise od tog pada koji cekas. I pitanje je i da li ces za tih 4 godine imati pad uopste, to je samo mogucnost.
 
Tako je u teoriji, visoke kamate-manja cena i niže kamate-veća cena! Plašim se da će ovde biti situacija više kamate-visoka cena!

Ne radi se ovde o rasprodaji BS, neće to biti ni 10-15% od onog povećanja od 2020. Čak sve čvršće verujem u ono što sam juče postovao, da oni ni ne žele da zaustave ovo, samo da uspore, još ne vidimo ni dezinflatorne naznake. Jednostavno strukturni lom koji je platio narod!
 
Tako je u teoriji, visoke kamate-manja cena i niže kamate-veća cena! Plašim se da će ovde biti situacija više kamate-visoka cena!

Ne radi se ovde o rasprodaji BS, neće to biti ni 10-15% od onog povećanja od 2020. Čak sve čvršće verujem u ono što sam juče postovao, da oni ni ne žele da zaustave ovo, samo da uspore, još ne vidimo ni dezinflatorne naznake. Jednostavno strukturni lom koji je platio narod!
Jos je rano pricati ali stvarno deluje da ne zele da spuste inflaciju ili zele to da urade ali jako jako sporo. Da bi se spustila inflacija morao bi rate hike da bude isti ako ne i preko inflacije. Problem je sto ako to urade ode sve dodjavola tako da ili ce to biti na kraju ili ce nas ubediti da je ovo stanje u kome smo postaje neko novo normalno stanje.

Prodaja novogradnje na NBG-u je definitivno usporila jer pratim stanje stanova na vise projekata.

I dalje smo na pocetku, slazem se za @Salev85 da cemo tek kasnije videti neke znake spustanja.

P.S.
Reci mi da je balon a da mi ne kazes da je balon
 
Као што неки знате, повремено рапортирам форуму о дорћолским пројектима, па је прилика да изнесем једно запажање. Након пар година интензивне градње, прошле године је отворен можда и рекордан број градилишта (мерено у квадратним метрима). Но, рекао бих да последњих 6 месеци није отворено нити једно ново. Тренутно се ради прилично на све стране, али су то све градилишта активирана од 2019. до 2021. Постоји 5 (можда и више) пројеката који су годинама уназад најављени у Цара Уроша, Цара Душана и у Марини, али нема назнака отварања градилишта.

Инвеститори су очигледно сада на опрезу, и вероватно ће ићи на смањење понуде, ослушкујући ушесима таласе с оне стране океана.

Најбоља ствар овог последњег таласа поскупљења цена некретнина је та што су, током њега, три мртва градилишта коначно активирана након 2 деценије паузе.
 
Jos je rano pricati ali stvarno deluje da ne zele da spuste inflaciju ili zele to da urade ali jako jako sporo. Da bi se spustila inflacija morao bi rate hike da bude isti ako ne i preko inflacije. Problem je sto ako to urade ode sve dodjavola tako da ili ce to biti na kraju ili ce nas ubediti da je ovo stanje u kome smo postaje neko novo normalno stanje.

Prodaja novogradnje na NBG-u je definitivno usporila jer pratim stanje stanova na vise projekata.

I dalje smo na pocetku, slazem se za @Salev85 da cemo tek kasnije videti neke znake spustanja.

P.S.
Reci mi da je balon a da mi ne kazes da je balon
Pa naravno. Nije mogao FED da kaze pre godinu dana imamo vise triliona na trzistu, inflacija je dvocifrena, dizemo kamate dok se sve ne vrati u normalu 😁. Pa unistili bi sve, panika bi zavladala i bankrun. Ovako polako, na kasicicu, efekat kuvane zabe. I nastavljaju uspesno.
 
Vec sam pominjao nemogucnost pronalaska radne snage i to sigurno utice na usporavanje otvaranja novih gradilista. U situaciji kada niko ne zna sta ce biti za 12 meseci, kada je muka naci radnu snagu i kada niko ne zna sta ce dobiti kao izvedene radove i u kom roku, zaista nije vreme za otvaranje novih gradilista. Obzirom sta sve ima otvoreno po Beogradu, tu treba dobre 2 godine da sve sve zavrsi. Stoji isto pitanje sta ce biti sa cenama svega, to sve moze da ide bilo gde i zaista je nemoguca misija danas (da ne kazem rulet) napraviti neku razumnu racunicu. Ovo govorim sa aspekta Investitora. Neke cene koje sam cuo za neke od novogradnji na Novom Beogradu su meni sumanute ali mi kazu ljudi koji rade na tim gradilistima da sad niko ne kontrolise situaciju i da se mora ici sa velikim rezervama da se ne bi zavrsio projekat u debelom minusu. Naravno da to otvara mogucnosti za ekstra zaradu, ali to je sve cena koja ide uz rizik vremena koje sigurno nece biti lako i predvidljivo. Licno nisam optimista da ce novogradnje (koje sam uredno ispljuvao, sa razlogom) ici na dole i za 12 meseci imajuci u vidu sve ovo stoa sam napomenuo, mislim da je raelnije da stariji stanovi odu dole, ali ce i to ici dosta sporo imajuci u vidu apetite i sva ocekivanja o vrednosti stanova u Beogradu. Ono sto je papreno skupo ce morati da saceka lom koji moze da se desi ali i ne, a to ce verovatno ostati tako skupo. Za mene jako skupi stanovi i nisu tema za ovaj forum, toga ima i bice ga ali je to posebno trziste i zaista nema veze sa 99% posto stanova u Beogradu. Da li Ti stanovi imaju kvalitet koji bi trebao da ide uz tu cenu je pak treca tema.
 
pa kako to “na dole” a nece biti jeftino. Ajde ja cekam kao zapeta puska kad krenu da loze parket po stanovima u Beogradu :) valjda ce tad da prodaju bud zasto.

ps: Iskreno i sad je dobar ulaz do 2-3% networth a ako neko hoce da gazi jace od tog procenta ja bi sacekao 11-12k.
Kako da loze parket prvo mora da se probije odzak sto je zazidan trenutno
 
To je dobra informacija za one koji imaju mogućnost priključenja tj imaju odžak. Nadam se i da odžačarske službe imaju dosta posla kako bi vatrogasci imali manje posla.
 

Svi novinski clanci koje prenosite samo prepricavaju jedan od tri izvora: kvartalni izvestaj RGZ za Q2 2022, polugodisnji izvestaj RGZ za H1 2022. ili podatke RZS za H1 2022. Dakle, svi podaci koje prenose su zakljucno sa junom (old news).

Najnovije podatke o prodaji, zakljucno sa avgustom, imate u ovom postu:

U avgustu se, po svemu sudeci, nastavio pad prodaje:

- Beograd -10% u odnosu na avgust prosle godine (jul je bio -7%, ukupno od pocetka godine +2%), i cak -9% u odnosu na 2019.
- Centar (Stari grad, Savski venac, Vracar, Novi Beograd) -21% u odnosu na proslu godinu (jul je bio -8%, ukupno od pocetka godine +13%), i dalje +17% u odnosu na 2019.
- Rubne opstine -3% u odnosu na proslu godinu (jul je bio -6%, ukupno od pocetka godine -5%), i cak -19% u odnosu na 2019.

Pogledajte prilog 144904 Pogledajte prilog 144905

Tu se jasno vidi pad prodaje, koji traje od aprila, kako gledano mesec na mesec tako i u odnosu na proslu godinu. U septembru prodaja obicno raste u odnosu na letnje mesece, videcemo kako ce se kretati prodaja u septembru ove godine.

Iskreno prvi put čujem za njega. :) Neki mlađi Piter Šif izgleda. Mada verujem u to što priča, ne bih voleo da bude u pravu, ali miriše na to, kako će rešiti debt/gdp? Iznenadnim povećanjem produktivnosti, ne znam kakvom industrijsko-tehnološkom revolucijom u par godina, pa da prerastu sve to? Možda ćeš mi odgovoriti kao i centralni bankari da nije sad vreme da se razmišlja o tome (kicking can down the road) ? Meni su upravo najrealnije dosta visoke negativne realne kamate (uz to još i potcenjivanje zvanične inflacije).

Ne samo nekretnine, nego i sve ostalo još više (tipa gorivo 400 dindži), možemo da diskutujemo o paritetima i procentima, svi potezi i povećanje nominalnih varijabli ukazuju na to (eto konkretno minimalac kod nas 40k). Ne idu proporcije tako, nije realno da energija ode duplo nominalno, a nekretnine da padnu. Pašće tek na kraju kad/ako krene deflaciona spirala i veća nezaposlenost. to tek treba da vidimo.

Drzava se prvenstveno zaduzuje po fiksnim stopama i vecinom na rokove preko godinu dana, sto znaci da povecanje kamatnih stopa ne utice momentalno na drzavni budzet (samo na novo zaduzivanje). Ako je istina, kao sto tvrdis, da je inflacija 20%, onda su 20% duga vec obezvredili.

Takodje, nema smisla da licitiramo - energija nije poskupela duplo, narocito ne u odnosu na period pre kovida. Na relativno poskupljenje nafte je uticala pre svega niska baza iz perioda posle kovida, kada je barel u jednom trenutku bio pao cak ispod 20 dolara, ali 2019. je bio oko 60 dolara, a u medjuvremenu je sa pika od 120 u maju ove godine ponovo pao na ispod 85. Poredjenja radi, jos 2014. i godinama pre toga je barel bio blizu ili preko 100 dolara. U Evropi je dramaticno poskupeo gas, iz drugih razloga, i sirom sveta poskupljuje hrana, delom iz istog razloga. Medjutim, tek sada sve vise poskupljuje i druga roba i usluge, i to je upravo ono sto centralne banke izrazavaju nameru da sprece.

Ali ono sto je daleko najvise poskupelo u odnosu na period pre krize su upravo stanovi i druga investiciona dobra, upravo zbog besplatnih para, i besmislena je prica da moraju jos da poskupe da bi ispratili rast cena drugih dobara - upravo se desava obrnuto, da tek sada druga dobra prate poskupljenje koje se prvo desilo na berzi, kriptovalutama i stanovima. Berza i kriptovalute su vec znacajno pali u odnosu na pik (berza -20%, bitkoin -60%), i nema nijednog monetarnog argumenta da se slicno ne desi i sa stanovima (i vec se desava u Americi, Kanadi, Australiji itd.). Ono sto jos uvek drzi stanove je inercija i ogranicena ponuda, ali primecuje se da su investicioni kupci vec (ili bar za sada) izasli sa trzista. Tek treba da se vidi efekat rasta kamatnih stopa, koji je u Evropi poceo tek u julu.

Kako manji broj novih gradilišta za posljedicu može imati smanjenje cijene?

Mozemo da obrnemo pitanje - kako pad traznje za posledicu moze da ima stagnaciju ili povecanje cena?

Manji broj novih gradilista signalizira da su investitori vec predvideli pad traznje. Novogradnje ce mozda neko vreme biti u znacajno manjem obimu, ali ce, ukoliko dodje do dovoljnog pada traznje, pasti cena/vrednost izgradjenih stanova.
 
Poslednja izmena:
Ne znam što se brinete za projekte, i da hoće ne mogu da završe u debelom minusu, čak i da poskupi sav građevinski materijal 200 % opet neće biti u minusu, a ruke majstora više neće poskupljivati. Nešto drugo je u pitanju, zašto ne započinju nova.
 
Nema dobrih placeva/lokacija za gradnju i to usporava nove projekte da se pojavljuju.
 
Ja pricam o placevima i zgradama za rusenje sto se inace nalaze u kasicnim oglasima. Trenutno ih ima jako malo.
 
Drzava se prvenstveno zaduzuje po fiksnim stopama i vecinom na rokove preko godinu dana, sto znaci da povecanje kamatnih stopa ne utice momentalno na drzavni budzet (samo na novo zaduzivanje). Ako je istina, kao sto tvrdis, da je inflacija 20%, onda su 20% duga vec obezvredili.

Takodje, nema smisla da licitiramo - energija nije poskupela duplo, narocito ne u odnosu na period pre kovida. Na relativno poskupljenje nafte je uticala pre svega niska baza iz perioda posle kovida, kada je barel u jednom trenutku bio pao cak ispod 20 dolara, ali 2019. je bio oko 60 dolara, a u medjuvremenu je sa pika od 120 u maju ove godine ponovo pao na ispod 85. Poredjenja radi, jos 2014. i godinama pre toga je barel bio blizu ili preko 100 dolara. U Evropi je dramaticno poskupeo gas, iz drugih razloga, i sirom sveta poskupljuje hrana, delom iz istog razloga. Medjutim, tek sada sve vise poskupljuje i druga roba i usluge, i to je upravo ono sto centralne banke izrazavaju nameru da sprece.

Ali ono sto je daleko najvise poskupelo u odnosu na period pre krize su upravo stanovi i druga investiciona dobra, upravo zbog besplatnih para, i besmislena je prica da moraju jos da poskupe da bi ispratili rast cena drugih dobara - upravo se desava obrnuto, da tek sada druga dobra prate poskupljenje koje se prvo desilo na berzi, kriptovalutama i stanovima. Berza i kriptovalute su vec znacajno pali u odnosu na pik (berza -20%, bitkoin -60%), i nema nijednog monetarnog argumenta da se slicno ne desi i sa stanovima (i vec se desava u Americi, Kanadi, Australiji itd.). Ono sto jos uvek drzi stanove je inercija i ogranicena ponuda, ali primecuje se da su investicioni kupci vec (ili bar za sada) izasli sa trzista. Tek treba da se vidi efekat rasta kamatnih stopa, koji je u Evropi poceo tek u julu.

Tačno, nesrazmerno su više poskupele u odnosu na druge stvari, ali su i najsigurnija roba, pa je i logično u ovakvim situacijama, pogotovo imajući u vidu monetarne politike i totalni gubitak kredibiliteta CB, kao i nesigurnost! Zato i mislim da ako se moje pesimističke slutnje ostvare i ozbiljnija inflacija nastavi, da će rasti u manjem procentu nego druga dobra, tj biti relativno jeftinija (iako verovatno nominalno i skuplja). To je upravo to sustizanje! Problem je što u obrnutom pravcu to ne važi, tj ide obrnuto! To je ono što Sava i ostali doom navijači ne kapiraju, te proporcije. Mora prvo nešto da pukne, firme bankrotiraju, ljudi ostanu bez poslova i sl, pa da krene deflaciona spirala i na kraju dođemo i do nekretnina (a onda opet dolazimo do toga kako će to posmatrati CB)!

Dalje, nije baš tačno to što si naveo za ta tržišta! Konkretno US (i sva ostala) tržište ima izraženu sezonsku komponentu i svake godine pad u ovo vreme (kao i skok na proleće i leto), a medijalna cena prosečne nekretnine je porasla 12% za jednu godinu! Ima usporavanja u smislu da više vremena treba da se proda nekretnina, ali sa druge strane se smanjuje i ponuda, osim investicionih kupaca, povlače se i prodavci! Situacija za običnog čoveka (ne investitora) nikad nije bila gora, em su otišle cene, em kamate rastu, nenormalna situacija. To je ono što ja primećujem i ovde već mesecima, jer sam i sam u sličnoj situaciji, vezana prodaja/kupovina. Ja sam se sam povukao sa strane ponude na atraktivnoj lokaciji gde su me ljudi vukli za rukav čim su čuli da se možda prodaje, bez izlaska na tržište, jer prosto onoga što ja tražim nema, a ne želim da špekulišem, kladim se na rast/pad, držim veći keš, želim samo dugoročnu stabilnost, dovoljno vremena da sačekam ono što želim bez gubitka kupovne moći!
 
Upravo tako. Isplati se uložiti u premijum kvalitet stana, jer imaju kvalitetan parket (zlu ne trebalo).
 
Zezajte se vi za parket. Mi se mozda i izvucemo u Srbiji. Jedan kolega iz PL mi prica da je kod njih nestasica svih energenata. Imaju mnogo ostrije zime i prosecna potrosnja uglja za jednu zimu po kuci je od 8-10 tona. Trenutno je cena po toni 1000€ sto mnogi ne mogu da priuste. Sad prave grupe na drustvenim mrezama gde diskutuju sta da kupe od odeće i sta dobro ,,drzi" toplotu za decu. Mrze Putina i jos uvek niko ne izlazi na ulice da se buni (ima neko ludji i od nas🙂).
Veliku inflaciju imaju kao i mi. Kamate su im mnogo porasle.... Sve u svemu, u mnogo su gorem polozaju od nas a jaci su ekonomski ihihi. Zato kazem, bas me zanima kako cemo mi da prodjemo u ovoj igranci...
 
Tačno, nesrazmerno su više poskupele u odnosu na druge stvari, ali su i najsigurnija roba, pa je i logično u ovakvim situacijama, pogotovo imajući u vidu monetarne politike i totalni gubitak kredibiliteta CB, kao i nesigurnost! Zato i mislim da ako se moje pesimističke slutnje ostvare i ozbiljnija inflacija nastavi, da će rasti u manjem procentu nego druga dobra, tj biti relativno jeftinija (iako verovatno nominalno i skuplja). To je upravo to sustizanje! Problem je što u obrnutom pravcu to ne važi, tj ide obrnuto! To je ono što Sava i ostali doom navijači ne kapiraju, te proporcije. Mora prvo nešto da pukne, firme bankrotiraju, ljudi ostanu bez poslova i sl, pa da krene deflaciona spirala i na kraju dođemo i do nekretnina (a onda opet dolazimo do toga kako će to posmatrati CB)!

Dalje, nije baš tačno to što si naveo za ta tržišta! Konkretno US (i sva ostala) tržište ima izraženu sezonsku komponentu i svake godine pad u ovo vreme (kao i skok na proleće i leto), a medijalna cena prosečne nekretnine je porasla 12% za jednu godinu! Ima usporavanja u smislu da više vremena treba da se proda nekretnina, ali sa druge strane se smanjuje i ponuda, osim investicionih kupaca, povlače se i prodavci! Situacija za običnog čoveka (ne investitora) nikad nije bila gora, em su otišle cene, em kamate rastu, nenormalna situacija. To je ono što ja primećujem i ovde već mesecima, jer sam i sam u sličnoj situaciji, vezana prodaja/kupovina. Ja sam se sam povukao sa strane ponude na atraktivnoj lokaciji gde su me ljudi vukli za rukav čim su čuli da se možda prodaje, bez izlaska na tržište, jer prosto onoga što ja tražim nema, a ne želim da špekulišem, kladim se na rast/pad, držim veći keš, želim samo dugoročnu stabilnost, dovoljno vremena da sačekam ono što želim bez gubitka kupovne moći!

Prodaja i cene na najpregrejanijim trzistima (Amerika, Kanada, Australija itd.), kao i (za sada) prodaja u Beograda, padaju na desezoniranoj osnovi. Ne gledamo prodaju i cene u odnosu na pre godinu dana, nego u odnosu na pik (prolece ove godine).

Jedino sa cim mogu da se slozim je utisak da se i deo prodavaca povlaci sa trzista i da kao da nastupa market freeze - koji je upravo signal da i prodavci shvataju da dalji rast cena pa cak ni stagnacija trenutno nisu realni, i zato odlucuju da sacekaju bolji trenutak za prodaju. U kom smeru i kojom dinamikom ce se stvari dalje odvijati zavisi prvenstveno od dalje politike centralnih banaka i njenih efekata kako na cene i kamate tako i na realnu ekonomiju. Ako nastave u istom smeru kao i do sada, pad cena moze biti samo odlozen, a da zatim bude jos dramaticniji (sto je takodje vec poznato iz ranijih kriza). Ako se stvari u medjuvremenu preokrenu (stane inflacija bez daljeg dizanja kamatnih stopa i/ili bez ulaska u recesiju, ili centralne banke zaista odluce da puste nekontrolisanu inflaciju), cene mogu da ostanu tu gde su ili da nastave da rastu (ali verovatno mnogo sporijim tempom).

Takodje ostaje da vidimo rasplet da li su nekretnine toliko poskupele zato sto su "najsigurnija investicija" ili zato sto su pare bile besplatne -> svi koji su dobili besplatne pare krecu da kupuju akcije, kripto, stanove -> cene krecu da rastu -> krece da radi FOMO, a pare su i dalje besplatne -> ulece jos vise kupaca -> cene jos vise rastu, do tacke kada je preteralo. Vrhunac pomame i rasta cena nekretnina je bio u prolece ove godine, kada je stampanje novca vec bilo stalo.
 
Vrh