Šta je novo?

Cene nekretnina

A taj hram je oskrnavljen onog momenta kada su pristali da venčavaju starlete u minićima, baš kupuju ljudi da bi išli u Hram. Prestiž je Dragana Mirković u svom dvorcu, a ne gužvanje u smogu po Vračarima i elektromagnetnom smogu. Mi smo neuka iskompleksirana sirotinja. I kao što sam pričao komšinica mi se nije javljala pošto vozim auto star 20 godina, a kada je videla da imam novi počela je odmah da se nasmejana javlja.
 
Ako izuzmemo cijenu, šta fali ovom stanu?
Šta fali ovoj zgradi?
Prelijepa je.
Lokacija ne može biti bolja. Ugao Kursuline i Krunske. Kalenić pijaca na 2 min., Slavija i Vukov spomenik na 5 min, 4-5 fakulteta na 5-10 minuta, nekoliko javnih garaža u blizini, Njegoševa ulica na minut, Bulevar na par minuta.
Ja ne mogu vjerovati da nekome ova lokacija ne bi odgovarala. Naravno, cijena je jedna stvar ali stan i zgrada su sasvim druga.
Video sam zgradu uživo i odlično izgleda. Ispred nje klinke prave fotografije.
 
A taj hram je oskrnavljen onog momenta kada su pristali da venčavaju starlete u minićima, baš kupuju ljudi da bi išli u Hram. Prestiž je Dragana Mirković u svom dvorcu, a ne gužvanje u smogu po Vračarima i elektromagnetnom smogu. Mi smo neuka iskompleksirana sirotinja. I kao što sam pričao komšinica mi se nije javljala pošto vozim auto star 20 godina, a kada je videla da imam novi počela je odmah da se nasmejana javlja.
Voziš dva automobila?!?!?!?!?
 
Ako bude ono što planiraju, uskoro neću voziti nijedan već bicikl. Ova zima će pokazati sve budite sigurni. Ja imam informaciju da 80 % gradilišta staje za 3 meseca. Moguće da se desi i dalji blagi skok cena stanova zbog slabije ponude, ali pod uslovima da stane inflacija ovog trenutka i da plate ostanu iste.
 
U avgustu se, po svemu sudeci, nastavio pad prodaje:

- Beograd -10% u odnosu na avgust prosle godine (jul je bio -7%, ukupno od pocetka godine +2%), i cak -9% u odnosu na 2019.
- Centar (Stari grad, Savski venac, Vracar, Novi Beograd) -21% u odnosu na proslu godinu (jul je bio -8%, ukupno od pocetka godine +13%), i dalje +17% u odnosu na 2019.
- Rubne opstine -3% u odnosu na proslu godinu (jul je bio -6%, ukupno od pocetka godine -5%), i cak -19% u odnosu na 2019.

1663269142486.png
1663269160670.png
 
Ovo je pad u broju prodatih nekretnina?
Ako je to to moze da bude i zbog pritiska da rastu cene jos vise jer kad ide na gore tesko je naterati nekoga da prodas ako nece (a na primer sve normalno otislo sa trzista).

Ako je pad u kolicini novca ?
E onda je to realan trend pada.
 
Postoji tu razliciti aspekti od onoga da je stanogradnja pokretac ekonomije Srbije i deo gde se dobar deo koruptivnog novca i stice (dozvole i sl) do toga da se novac od korupcije trosi (ljudi koji zive od korupcije i to ne samo od stanogradnje, nisu ljudi sa duhom za kreiranje posla i nove vrednosti) pa trose novac na stanove. Deo dijaspore je upumpao znacajan novac u Srbiji od pocetka Covida za uglavnom nove i skuplje stanove obzirom da je doslo cudno vreme gde nigde nije sigurano a u dosta zemalja mere protiv Covida su bile znacajno stroze i dosta judi je htelo odstupnciu negde gde je relaksiranije (ne kazem bolje, nego relaksiranije) po pitanju Covid mera. Postoji grupa ljudi koji imaju solidno placene poslove i koji vecinom rade na Novom Beogradu i tu onda prosto nemate drugu opciju nego da kupite stan na Novom Beogradu da kao bracni par ne bi gubiili po 4 sata dnevno da bi otisli i vratili se sa posla. ( Svako po sat u jednom pravcu ) i ako imate kao par 3 slobodna sata vremena imate nesto sto se suvim zlatom placa. I zato je Novi Beograd toliko precenjen. U isto vreme, mi smo nacija sa procecnom staroscu od 43.5 god, i gde je gomila dobrih mastora otisla iz Srbije i svako ko sada bilo na gradilistu ili za sopstvenu rekonstrukciju trazi majstora ima ozbiljan problem da ga uopste nadje i da niko sada ne moze da pregovara o cenama sa majstorima vec morate da prihavatite cenu koja se trazi jer prosto drugog majstora nema. Rokovi sada nisu tema o kojoj mozete da pregovarate, ali ono sto mene izludjuje da kvalitet kao kriterijum uopste ne postoji i da se sve mora prihvatiti tako kako jeste jer bolje nema. Zato u Beogradu gotovo da nema novogradnje gde nema ozbiljnih problema i koliko god su starogranje raspale gradjevine sa fasadama koje se krune ili otpadaju, lifovima koji se stalno kvare ili ne rade, u isto vreme ovaj forum je samo jedan od pokazatelja da skoro svuda curi u garazama, ima problema sa krovovima, losim instalacijama itd. Znam dosta ljudi koji imaju stanove u tzv super lux novijim zgradama, svuda ima neki problem i svuda se nesto non stop krpi. I ja sam kupio tzv. super lux novogradnju pa sam zavrsio sa dva sudska vestaka i dva advokata da isterujem zavrsetak stana koji kasni 20 meseci od ugovorenog roka. Sve se to zavrsava, uz ogroman gubitak vremena i novca, konstantne pretnje svake vrste. Beograd se raspada, kako starogradnja a iskreno to isto mislim i o novogradnji. To sto je nesto nasminkano, ne znaci da je kvalitetno. Te price o super lux, kvalitetno, premijum, to je obicna budalastina. Znam za novogradnju na Dorcolu gde je kvadrat 7000 eura gde je statika lose uradjena. Mogu sada da prodjem kroz vecinu novogradnji sa detaljima, ali ce Igor uredno obrisati post obzirom da ima dosta sponzora sajta. Najveci promasaj je kupovina stana u Beogradu (imao vec 2 stana, jedan tzv super premijum kod Hrama, nikada curenje u garazi nije reseno, sada im curi krov, predracun 18 000 eura na 10 stanova). Sretna kupovina svakome ko mora da kupi i posebna sreca investicionim kupcima. Zanimljivo da se niko ne bavi sta ce biti sa porezom na izdavanje stanova (koliko ga ljudi placa) i sa cenama infostana i elektricne energije. Znam da ima oko 40% ljudi kojima je i ovo sada skupo, ali zasto bi se stitilo onih 60% koji mogu da plate punu komercijalnu cenu? Da li razmisljate odakle ce se vracati krediti koje ova Vlada uzima kao da sutra ne postoji? Izdate obveznice R. Srbije su prodate za samo 30% od ukupno emitovanih, kamata je bila 6.8 %. Da li znate da ce morati da se sklopi sporazum sa MMF om i da ti razgovori nece biti prijatni i da ce to voditi ka zamrzavanju plata i penzija, verovatno ne ove ali tokom sledece godine? Kako ce se to odraziti na porez na nekrenine?
 
Konacno jedan trezven komentar. 50% gdp je gradjevina. Bio taj pad nominalni ili u broju prodatih jedinica, sigurno je da ce privredu povuci na dole. Za majstore se slazem, priuceni zavrsavaju posao i naplacuju papreno a cekas ih bas dugo. Ako zbog toga rastu nekretnine onda je to po meni anomalija za koju je kriva drzava. Za MMF je malo zabrinjavajuce. Neki se cak usudjuju da kazu da smo dosli ponovo na MMF zato sto vise nemamo gde da pozajmimo a niko nije hteo da kupi obv.

Videh sliku na netu koja se tice cene nekretnine u usa.
2020 - cena nekretnine 200k, kredit na 30 godina, rata oko 1100 usd.
2022 - cena nekretnine 350k, kredit na 30 godina, rata oko 2700 usd
U obe situacije je ucesce 50k
😅😅😅
Verujem da ce biti dalji pad u usa. Ta desavanja na trzistu se uvek preliju i na nas.
 
Poslednja izmena:
U avgustu se, po svemu sudeci, nastavio pad prodaje:

- Beograd -10% u odnosu na avgust prosle godine (jul je bio -7%, ukupno od pocetka godine +2%), i cak -9% u odnosu na 2019.
- Centar (Stari grad, Savski venac, Vracar, Novi Beograd) -21% u odnosu na proslu godinu (jul je bio -8%, ukupno od pocetka godine +13%), i dalje +17% u odnosu na 2019.
- Rubne opstine -3% u odnosu na proslu godinu (jul je bio -6%, ukupno od pocetka godine -5%), i cak -19% u odnosu na 2019.

Pogledajte prilog 144904 Pogledajte prilog 144905
Pitanje je koliko nekretnina je ugovoreno ranije a tek sada se vidi u statistici. Kolega je kaparisao stan pre dve godine a tek je pre dva meseca dobio kredit od banke jer je objekat pri kraju. Takodje bilo bi dobro da se napravi razlika izmedju novogradnje i starogradnje, imam osecaj da je kod starogradnje pad daleko ostriji.
 
Ne pratim temu, možda je ova vest i bila, ali došao sam samo da okačim ovaj komentar koji mi se dopao:
Nekretnine.jpg

A posle pojedinci serinjaju ''kmeeee zaaaaštooo ljuuudiii neee praveee višee deeeceeee... aaaajdee kmetoooviii, tooo je vaašaaa obaaveezaaa prema druuštvuuu...''
A mnogi od njih ni sami nemaju. XD Niti kur... kurblom mrdaju da urade nešto po tom pitanju. Ali bitno da drugima drže govore i propovedi.
 
Poslednja izmena:
Postoji tu razliciti aspekti od onoga da je stanogradnja pokretac ekonomije Srbije i deo gde se dobar deo koruptivnog novca i stice (dozvole i sl) do toga da se novac od korupcije trosi (ljudi koji zive od korupcije i to ne samo od stanogradnje, nisu ljudi sa duhom za kreiranje posla i nove vrednosti) pa trose novac na stanove. Deo dijaspore je upumpao znacajan novac u Srbiji od pocetka Covida za uglavnom nove i skuplje stanove obzirom da je doslo cudno vreme gde nigde nije sigurano a u dosta zemalja mere protiv Covida su bile znacajno stroze i dosta judi je htelo odstupnciu negde gde je relaksiranije (ne kazem bolje, nego relaksiranije) po pitanju Covid mera. Postoji grupa ljudi koji imaju solidno placene poslove i koji vecinom rade na Novom Beogradu i tu onda prosto nemate drugu opciju nego da kupite stan na Novom Beogradu da kao bracni par ne bi gubiili po 4 sata dnevno da bi otisli i vratili se sa posla. ( Svako po sat u jednom pravcu ) i ako imate kao par 3 slobodna sata vremena imate nesto sto se suvim zlatom placa. I zato je Novi Beograd toliko precenjen. U isto vreme, mi smo nacija sa procecnom staroscu od 43.5 god, i gde je gomila dobrih mastora otisla iz Srbije i svako ko sada bilo na gradilistu ili za sopstvenu rekonstrukciju trazi majstora ima ozbiljan problem da ga uopste nadje i da niko sada ne moze da pregovara o cenama sa majstorima vec morate da prihavatite cenu koja se trazi jer prosto drugog majstora nema. Rokovi sada nisu tema o kojoj mozete da pregovarate, ali ono sto mene izludjuje da kvalitet kao kriterijum uopste ne postoji i da se sve mora prihvatiti tako kako jeste jer bolje nema. Zato u Beogradu gotovo da nema novogradnje gde nema ozbiljnih problema i koliko god su starogranje raspale gradjevine sa fasadama koje se krune ili otpadaju, lifovima koji se stalno kvare ili ne rade, u isto vreme ovaj forum je samo jedan od pokazatelja da skoro svuda curi u garazama, ima problema sa krovovima, losim instalacijama itd. Znam dosta ljudi koji imaju stanove u tzv super lux novijim zgradama, svuda ima neki problem i svuda se nesto non stop krpi. I ja sam kupio tzv. super lux novogradnju pa sam zavrsio sa dva sudska vestaka i dva advokata da isterujem zavrsetak stana koji kasni 20 meseci od ugovorenog roka. Sve se to zavrsava, uz ogroman gubitak vremena i novca, konstantne pretnje svake vrste. Beograd se raspada, kako starogradnja a iskreno to isto mislim i o novogradnji. To sto je nesto nasminkano, ne znaci da je kvalitetno. Te price o super lux, kvalitetno, premijum, to je obicna budalastina. Znam za novogradnju na Dorcolu gde je kvadrat 7000 eura gde je statika lose uradjena. Mogu sada da prodjem kroz vecinu novogradnji sa detaljima, ali ce Igor uredno obrisati post obzirom da ima dosta sponzora sajta. Najveci promasaj je kupovina stana u Beogradu (imao vec 2 stana, jedan tzv super premijum kod Hrama, nikada curenje u garazi nije reseno, sada im curi krov, predracun 18 000 eura na 10 stanova). Sretna kupovina svakome ko mora da kupi i posebna sreca investicionim kupcima. Zanimljivo da se niko ne bavi sta ce biti sa porezom na izdavanje stanova (koliko ga ljudi placa) i sa cenama infostana i elektricne energije. Znam da ima oko 40% ljudi kojima je i ovo sada skupo, ali zasto bi se stitilo onih 60% koji mogu da plate punu komercijalnu cenu? Da li razmisljate odakle ce se vracati krediti koje ova Vlada uzima kao da sutra ne postoji? Izdate obveznice R. Srbije su prodate za samo 30% od ukupno emitovanih, kamata je bila 6.8 %. Da li znate da ce morati da se sklopi sporazum sa MMF om i da ti razgovori nece biti prijatni i da ce to voditi ka zamrzavanju plata i penzija, verovatno ne ove ali tokom sledece godine? Kako ce se to odraziti na porez na nekrenine?
Bravo za post, pored korone i ovo su bili neki od razloga zašto sam odustao sa investicionom kupovinom u Beogradu i okrenuo se domaćem planinskom turizmu. Kod nas ih zovu Apart hoteli a na zapadu Kondo hoteli. Naime radi se o izvanrednoj šemi gde kupuješ apartman u jednom od takvih objekata ili risorta i potpisuješ ugovor sa firmom koja će voditi odnosno upravljati hotelom. Tvoj apartman se izdaje preko recepcije i svo održavanje samog apartmana kao i zgrade je pokriveno ovim ugovorom. Nemaš nikakvih troškova oko komunalija, struje, grejanja...tvoje je je samo da platiš godišnji porez i da primiš fiksnu uplatu ili procenat od poslovanja hotela sve zavisi kako se ugovorom definiše.
Ako imaš sreće, a ustvari pameti, da kupiš u pravom brendu onda u zavisnosti od tipa ugovora obično period povrata investicije bude 5-10 godina
Takav sistem već godinama uspešno funkcioniše u Koloradu i drugim zimskim centrima, gde se u međuvremenu za 10-15 godina i cena kvadrata upetostručila u najboljim kondo hotelima pa cene dostižu vrtoglavih 30-50000 evra/m2.
Naravno prednjače centri koji su u međuvremenu sagradili i aerodrome za biznis i regionalnu avijaciju i raznorazne druge sadržaje koji su na taj način značajno skratili vreme dolaska i odlaska, što naročito privlači i jaču klijentelu
 

Evo kako u US investitori i drzava razmisljaju o investicijama u nekretnine. Svako ko ima veliki beoj investicionih nekretnina ne placa porez na prihod e to je kapitalizam. U Srbiji kad neko ima vise od 3 nekretnine Bender odmah dize dramu. :)
 
Postoji tu razliciti aspekti od onoga da je stanogradnja pokretac ekonomije Srbije i deo gde se dobar deo koruptivnog novca i stice (dozvole i sl) do toga da se novac od korupcije trosi (ljudi koji zive od korupcije i to ne samo od stanogradnje, nisu ljudi sa duhom za kreiranje posla i nove vrednosti) pa trose novac na stanove. Deo dijaspore je upumpao znacajan novac u Srbiji od pocetka Covida za uglavnom nove i skuplje stanove obzirom da je doslo cudno vreme gde nigde nije sigurano a u dosta zemalja mere protiv Covida su bile znacajno stroze i dosta judi je htelo odstupnciu negde gde je relaksiranije (ne kazem bolje, nego relaksiranije) po pitanju Covid mera. Postoji grupa ljudi koji imaju solidno placene poslove i koji vecinom rade na Novom Beogradu i tu onda prosto nemate drugu opciju nego da kupite stan na Novom Beogradu da kao bracni par ne bi gubiili po 4 sata dnevno da bi otisli i vratili se sa posla. ( Svako po sat u jednom pravcu ) i ako imate kao par 3 slobodna sata vremena imate nesto sto se suvim zlatom placa. I zato je Novi Beograd toliko precenjen. U isto vreme, mi smo nacija sa procecnom staroscu od 43.5 god, i gde je gomila dobrih mastora otisla iz Srbije i svako ko sada bilo na gradilistu ili za sopstvenu rekonstrukciju trazi majstora ima ozbiljan problem da ga uopste nadje i da niko sada ne moze da pregovara o cenama sa majstorima vec morate da prihavatite cenu koja se trazi jer prosto drugog majstora nema. Rokovi sada nisu tema o kojoj mozete da pregovarate, ali ono sto mene izludjuje da kvalitet kao kriterijum uopste ne postoji i da se sve mora prihvatiti tako kako jeste jer bolje nema. Zato u Beogradu gotovo da nema novogradnje gde nema ozbiljnih problema i koliko god su starogranje raspale gradjevine sa fasadama koje se krune ili otpadaju, lifovima koji se stalno kvare ili ne rade, u isto vreme ovaj forum je samo jedan od pokazatelja da skoro svuda curi u garazama, ima problema sa krovovima, losim instalacijama itd. Znam dosta ljudi koji imaju stanove u tzv super lux novijim zgradama, svuda ima neki problem i svuda se nesto non stop krpi. I ja sam kupio tzv. super lux novogradnju pa sam zavrsio sa dva sudska vestaka i dva advokata da isterujem zavrsetak stana koji kasni 20 meseci od ugovorenog roka. Sve se to zavrsava, uz ogroman gubitak vremena i novca, konstantne pretnje svake vrste. Beograd se raspada, kako starogradnja a iskreno to isto mislim i o novogradnji. To sto je nesto nasminkano, ne znaci da je kvalitetno. Te price o super lux, kvalitetno, premijum, to je obicna budalastina. Znam za novogradnju na Dorcolu gde je kvadrat 7000 eura gde je statika lose uradjena. Mogu sada da prodjem kroz vecinu novogradnji sa detaljima, ali ce Igor uredno obrisati post obzirom da ima dosta sponzora sajta. Najveci promasaj je kupovina stana u Beogradu (imao vec 2 stana, jedan tzv super premijum kod Hrama, nikada curenje u garazi nije reseno, sada im curi krov, predracun 18 000 eura na 10 stanova). Sretna kupovina svakome ko mora da kupi i posebna sreca investicionim kupcima. Zanimljivo da se niko ne bavi sta ce biti sa porezom na izdavanje stanova (koliko ga ljudi placa) i sa cenama infostana i elektricne energije. Znam da ima oko 40% ljudi kojima je i ovo sada skupo, ali zasto bi se stitilo onih 60% koji mogu da plate punu komercijalnu cenu? Da li razmisljate odakle ce se vracati krediti koje ova Vlada uzima kao da sutra ne postoji? Izdate obveznice R. Srbije su prodate za samo 30% od ukupno emitovanih, kamata je bila 6.8 %. Da li znate da ce morati da se sklopi sporazum sa MMF om i da ti razgovori nece biti prijatni i da ce to voditi ka zamrzavanju plata i penzija, verovatno ne ove ali tokom sledece godine? Kako ce se to odraziti na porez na nekrenine?
Gdje si kupio stan?
Je li moguće da kasne 20 mjeseci?
To je baš puno. Penale u takvim slučajevima, skoro niko od kupaca nije vidio. Investitor čak i jedva čeka da kupac raskine ugovor jer onda može da proda drugom po cijeni koja je za tih 20 mjeseci debelo narasla.
 

Uprkos rastućoj inflaciji i geopolitičkim okolnostima koje ugrožavaju lance snabdevanja, utiču na cene i nestašicu materijala, ukupan obim novčanih sredstava na tržištu nepokretnosti u Srbiji u prvom polugodištu 2022. godine iznosio je 3,6 milijardi evra, što predstavlja povećanje od 25 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.

Ipak, evidentno je da ogroman rast ne predstavlja realnu potrebu stanovništva, već strah od pada vrednosti novca, ocenjuje u razgovoru za Biznis.rs predsednik Građevinske komore Srbije Stojan Čolakov.

Subvencije!
Pokrajinska vlada izdvojila je danas dodatnih 19,8 miliona dinara bespovratnih sredstava porodicama iz Vojvodine za kupovinu nekretnine čiji će vlasniik biti žena, čime je gotovo dvostruko povećan iznos za ovu meru podrške u 2022. godini i sada iznosi 40,8 miliona dinara. Dodatna sredstva obezbeđena su nakon rebalansa pokrajinskog budžeta.

 
Poslednja izmena:
Opet socijalizam. Kada je suludo napravljen sistem onda moraju da se dovijaju kung fu metodama i da ispravljaju krive drine. Videcemo MMF sledece godine sta misli o tome. Plus sto moramo da se zaduzimo dodatnih 5-10 milijardi ako potraje ovo sa EPSom i energentima (a mora da potraje par godina) Jos jedna stvar, povracaj pdva ne postoji u EU kojoj tezimo. To mora da se ukine kad tad i kod nas
 
Poslednja izmena:
Evo malo statistike

Poslovni prostori bulcina
 
Poslednja izmena:
Cudo koliko se pojedinci na ovom forumu uprezu da traze bikove. Umesto da se raduju prilagodjavanju cene trenutnim okolnostima, kako bi se posrnuli promet oziveo, a gradjevinska industrija u koju su se do juce kleli odrzala.
Evo na jednostavnom primeru da pojasnim zasto bi pad cene bio dobar. Pitajte trgovce na kojim proizvodima generisu svoju zaradu. Da li na hlebu sava i mleku gde im je marza minimalna ili na lux pirincu od 1000 dinara za kg, gde im je marza i do 50%. Hleb koji kosta 50 dinara ima marzu od mozda par dinara, ali ona se javlja svakog dana. Pomnozite je sa 30 i stavite u odnos sa ulaganjem u jedan hleb i videcete kolika je to zarada na mesecnom i godisnjem nivou. A jedan lux pirinac se mozda obrne jedva dva puta mesecno. Naravno kod stanova su problem lokacije, ali shvatice i drzava da ce morati da otvara nove cim krenu bankroti gradjevinskih komoanija. U ekonomiji je mnogo bitniji flow nego stock.
 
Evo da i ja prenesem današnja iskustva u vezi materijala za gradnju. Kupih danas 9 t željeza, otprilike za jedan sprat i otprilike po cijeni koja je čak i malko manja od prije 7 mjeseci kada je počelo ludilo sa cijenama željeza koje je tada počelo da poskupljuje i došlo je do nekih 50 % poskupljenja u odnosu na početak godine. Sada je pojeftinilo na cijenu ispod one koja je bila početkom godine. To bi ipak trebalo da barem malo utiče na cijenu novogradnje jer željezo utiče sa cca 1/3 troškova grube gradnje. Ukupno sa preko 10 % vrijednosti cijele gradnje, što nije malo. Prognoze su da od ponedeljka ponovo počinje da poskupljuje. Vidjećemo gdje će se sada zaustaviti. U svakom slučaju, u novogradnjama za koje je željezo kupovao u zadnjih mjesec, dva, trebalo bi da dodje do male korekcije cijene u korist kupaca sa aspekta troškova gradnje.
 
Pređi mala umoj dzip, nemoj da ti bude đavo kriv, kad na zimu ne bude drva, nećeš mi biti više prva. Sve će se tiskati oko Save, on će da ima i salame. Otiđimo sada u moje odaje, jer neće biti stanova prodaje.
 
Vrh