Šta je novo?

Cene nekretnina

Reci da neko nije video u zivotu dovoljno da napravi komparaciju nije uvreda, vec fakticki zakljucak kada taj neko inferiorne stavke predstavi kao superiorne.
Alternativa bi bila da imate neki interes u tome sto kazete, sto opet ne bi bila uvreda vec fakticko stanje.
 
Evo ti definicija pa prosudi sam.

"A metropolis (/mɪˈtrɒpəlɪs/)[2] is a large city or conurbation which is a significant economic, political, and cultural center for a country or region, and an important hub for regional or international connections, commerce, and communications."

Dakle Beograd jeste metropola, a ko god tvrdi suprotno ne poznaje znacenje reci metropola.
 
"Mrzitelji svega srpskog" :) odavno nisam cuo da me je neko nazvao tako, hvala StevaneHN, vracas me u mladost :) Ja da imam neki drugi grad sem Bg i neku drugu zemlju sem Srbije, verovatno bih uzivao, pravio bih se lud... Ne bih imao ovoliki neizdrz da odgovorim na neke tvrdnje ovde... Meni je zao, ali kod nas prosecan stanovinik ne zivi dobro, ako je argument da zivimo bolje nego pre 20 god, onda je to tuzan argument. Kod nas je sada raslojenost drustva veca nego u Nigeiji i Saudi Arabiji.
 
Ko Beograd nazove metropolom trebalo bi da navede i bar jedan segment sto ga cini metropolom. Beograd je raspala burdzevina. Za pola je kriva istorija a za pola mi. Ko nije pio vino i sirce mu dobro.
To sto smo svi frustrirani situacijom u kojoj nam se drzava i grad nalaze, ne znaci da treba da govorimo nebuloze i negiramo stvarnost. Beograd JE metropola i izvanredan grad. Nekim cudom i uprkos svega on to jeste. A “istorija i mi” nisu dve polovine vec jedna celina.
 
Evo ti definicija pa prosudi sam.

"A metropolis (/mɪˈtrɒpəlɪs/)[2] is a large city or conurbation which is a significant economic, political, and cultural center for a country or region, and an important hub for regional or international connections, commerce, and communications."

Dakle Beograd jeste metropola, a ko god tvrdi suprotno ne poznaje znacenje reci metropola.

"Znate šta je Beograd za Hrvatsku? Evropska Metropola visokih standarda i vrijednosti. Znate šta je Srbija za Hrvatsku? Moderna i razvijena zemlja. Znate li šta je Beograd za Ljubljanu? Megalopolis. Na Balkanu je sve ostalo (osim Atine i donekle Soluna) boranija za Beograd."

Termin metropola je u konkretnom slucaju koriscen u kontekstu kompariranja i isticanja superiornosti Beograda, a inferiornosti svih ostalih, a ne u izvornom znacenju tog termina.

U izvornom znacenju kao primer metropole (u izvoru definicije termina) je navedeno i Sarajevo (odnosno svaki glavni grad drzave), sto priznacete ne pruza neku informaciju u konkretnom slucaju, niti se poklapa sa porukom konstatacije o superiornosti Beograda.

Vi ste u pravu ako posmatramo van konteksta samo definiciju reci, ali ta definicija nije merodavna za konkretnu situaciju i poruku koja je komunicirana: "Beograd pa sve ostalo".

To nikako nije u skladu sa realnom situacijom, ma koliko nas odnos ka Beogradu bio emotivno obojen (ziveli/zivimo tu, porodica, prijatelji, uspomene, dozivljaji...), i nesvesno nas podsticao da ga postavimo na pedestal i damo mu specijalni status u nasoj percepciji.

Sustina moje prethodne poruke je da moramo biti realni pa bez samo-cenzure i bias-a konstatovati sta ne valja kako bismo to popravili.
A nazalost dosta ne valja. To covek najlakse vidi kada provede duze vreme u drugim (normalnijim) sredinama.

A odredjeni drustveni sloj nas konstatno bombarduje tvrdnjama da smo superiorni u svemu, a sve zarad interesa tog drustvenog sloja.
Taj pristup je zaostao, ne sagledava realno nase snage i slabosti, a samim tim ne vodi nikuda.
 
Navijam za sve vas koji podrzavate podizanje cena nekretnina.
Neka vam tako bude celog zivota ali za sve proizvode , produkte i usluge,
Navijam da cena u Mirjevu bude 5000 po kvadratu, da gorivo za par meseci bude 500 din po litru , da jestivo ulje placate 600 din. po litru a hleba kao glavno Srpsko jelo 200 din.
Navijam da vam se takvi snovi ostvare i da vasa deca i unuci ovim tempom povecanja cena placaju te iste stvari po 10 tj. 100 puta vecim cenama i da neki od njih ni za 5 zivota ne mogu otplatiti stambeni prostor.
Navijam za vase licemerne stavove jer znam da to radite iz licnog i kratkortajnog koristoljublja koje mozete ostvariti.
Neka vama danas , sutra i narednih par godina bude lepo a posle toga nek ode sve u veliki potop.
Vazni ste vi trenutno i vasa mogucnost dobitka i zarade.

Verujem da si lupao cifre, ali u principu ti je dobra računica, ako kv u Mirijevu bude 5K eur, dakle 3x više nego sada u proseku, sve ostalo će biti skuplje 3x, uz moguće sitne oscilacije proporcija, ako ne i 4, 5 x, jer u krizama neophodna roba poskupljuje nesrazmerno više! E sad, zaboravljaš da će i prihodi u proseku morati da odu gore da bi te cene bile održive, makar to podrazumevalo centralizaciju kapitala!

E sad, problem je što ako većina ovde za života doživi Mirijevo od 5K eur, to znači da je verovatnije bilo potrebno ogromno stimulisanje zbog krize/kriza, a ne zato što je Mirijevo postalo novi Prag (naježim se kad pomislim na onaj ulaz iz Bulevara sa jednom trakom, a naselje i dalje raste), što znači da je velika verovatnoća da će produktivnost biti manja i da te plate neće pratiti rast cena 1:1, tj imaćemo manji životni standard u proseku! To je osnovni problem uz već ono o čemu smo govorili, transfer bogatstva i biranje pobednika (obezvređivanje novca koji je zarađen, ali i dugova)!

Previše se svi vezuju za nominalne vrednosti, umesto za fundamente! Jednostavno, politički je prihvatljivije da ti sve poskupi npr 30%, a podigneš plate 10%, resetuješ dugove malo i svi zadrže poslove uz manji standard, nego da se desi krah, sve pojeftini 20%, ljudi ostanu bez poslova i dalje sve to vuče u deflacionu spiralu, totalni raspad tržišta, nemogućnost otplate dugova, na kraju verovatno i svetski rat. Mislim tih 5K je po meni sprdnja, ali ako bih morao da stavim ruku u vatru, pre bih se kladio da ćemo biti bliži tom scenariju za 30 godina, nego da gledamo stabilnost cena.

Poenta, kriva je banda koja vodi ovakvu globalnu ekonomiju, a ne ljudi koji se prilagođavaju i kupuju/prodaju verujući u ovo što sam napisao. Uopšte se ovde ne radi ko će nešto da zaradi u trenutnoj situaciji, nego ko će moći da sačuva realnu vrednost!
 
Poslednja izmena:
Rece jedan bivsi predsednik Srbije tamo 2008-2009 kriza je nasa ekonomska sansa bla bla bla. Sada je na smetlistu istorije. Realnost je naravno bila drugacija. EU zemlje su izasle iz krize za 2 godine, mi za 6 i to ne na tom nivou. Ekonomski smo devastirali stanovnistvo u tom periodu kroz smanjenje zarada, narusavanje deviznog kursa itd itd i doveli do emigracije vise stotina hiljada ljudi. Tako ce biti verujem i sada. Sedenje na dve stolice je nasa sansa, i to samo cekam da vidim koliko ce to da nas kosta 🙂. Nece nemac da placa 3000 evra gas a mi smo pametni. Te stvari se ne zaboravljaju i ne prastaju. Paralelno, zbog nase organizacije i samo zbog neplanskog vodjenja EPSa moramo da se zaduzimo 3 milijarde evra da preguramo zimu. Ranije smo izvozili milijardu evra struje. 2-4 godine ce nam biti potrebno da stabilizujemo energetski sistem ako se potrudimo (a necemo). Inace prvi put nije uradjen remont elektromreze pre sezone itd. To je samo jedan aspekt koji moze da dovede do 10 milijardi duga za 3 godine. Rusi su nam dali gas po smesnim cenama inace da placamo trzisnu kao EU samo bi nas ova zima dodatno kostala 2.5 milijardi evra (samo za gas).
Trenutna situacija sto se tice nekretnina odgovara samo:
1. ljudima koji zaradjuju van Srbije a trose u Srbiji
2. ljudima sa viskom novca koji su prisvojili od Srbije i ne znaju sta ce sa njim
Kome ne odgovara - ostalima. A zasto? Evo primera:
Hirurg plata 1300 evra
Vrednost nekretnine 140.000 evra
Ucesce 20% - 28.000 evra
Otplata : 360 meseci
Rata : 605 evra
Ko ne moze da uzme kredit: profesor, nastavnik, policajac, pekar, vozac (nastavi niz) tj. 95% ljudi.
I onda on ode u inostranstvo zato sto nece da uzima mito, da placa pola plate ratu za 45m2 novogradnje bez parkinga ceo zivot. Ko ce da operise vas, vase roditelje ili decu?
Zato moji drugovi i drugarice lekari sada placaju ratu za stan/kucu u Oslu, Dizeldorfu i Frankfurtu a ne u bg-u.
Primeniti na sve aspekte u Srbiji od cega zavisi normalno funkcionisanje drzave.
Zbog interesa pojedinaca koji su se ,,snasli" (<1%) dobicemo disfunkcionalnu drzavu uz par stotina hiljada sunarodnika iz Bangladesa, Pakistana itd. Naravno deca 1% nece biti ovde osim u mozda zasticenim, obezbedjenjem cuvanim bgh20 i slicnim kompleksima. I baba moze ovako da vodi drzavu, gasi pozar kad izbije.
 
Poslednja izmena:
Sad stvarno, za one koje nemaju nekretninu u BG-u, tj. nisu je nasledili od dede ili babe, radnicke klase za vreme Tita. Ko je u Srbiji vise od 180 dana godisnje, a ne moze da priusti da kupi bgh2o stan za kes a da mu pritom to nije sav novac koji ima, mislim da njemu nije mesto ni u Bg-u a ni u Srbiji. Bolje da ode negde da zivi kao gradjanin drugog reda nego da to bude u svojoj zemlji. Na taj nacin ce pomoci Srbiji kao sto su njegovi dedovi to radili jos od 70-tih. Procice decenija ili dve (tamo 2040) i bice na pola puta da otplati kredit za stan od 60m2 iz 1972 okruzen azilantima cim izadje na ulicu 🙂.
 
Nekretnine u Beogradu se i dalje masovno i kupuju i izdaju. Jedino mesto gde ljudi cekaju da padnu su Twitter i BB. U realnosti imamo talase kupovine na primer sada se traze mali stanovi i to bas masovno.

Videcemo kakav ce biti sledeci izvestaj RGZ-a. Naravno da su moguce i oscilacije ali da li treba cekati 10 meseci dok nekretnine do tada rastu po 1-2-3% mesecno i nadati se nekom padu od 10%?

Nekretnina se kupuje onda kad je covek finansijski spreman da je kupi. Bez obzira da li je to bull ili bear.
 
Poslednja izmena:
Zato sto ne znaju/ne mogu da ulazu u bolje stvari. Drzava se obezbedila da ne dozvoli tako nesto. Zbog cega si otvorio LLC🙂 ako nije tako? Tebi vradovicu svaka cast. Ulazes u kripto, imas llc pa i u berzu, kupio si bgh2o, sve u svemu znas sa finansijama. Ili odrzavas bogatstvo porodice, stekao si isto od Srbije ili pak zaradio od poslova sa inostranstvom. Reci mi samo, posto volis drzavu Srbiju, da li je dobro sto drzava posustaje sa preraspodelom dohotka?
Da li je bolje za tvoj kapital da drzava:
1. omoguciti obicnim ljudima koji omogucavaju normalno funkcionisanje drzave da imaju pravo na dom i 5-6 ekskluzivnih naselja za bogatase (tipa bgh2o)
2. trenutno stanje gde svi sto nesto znaju odose iz zemlje zbog nemogucnost da opstanu? Ostaju samo ljudi koji zaradjuju od inostranstva i koriste niske troskove u Srbiji

Sta ce ce biti kada npr neko u stanu od 500k u dorcol marini ima srcani udar a nemamo vozace ambulantnih kola, ili dovoljan broj ambulatnih kola? Ili 1 vaspitacica cuva 20 deteta? Ili pozoves policiju i prijavis prekrsaj a sudski proces traje 9 godina? Problem sa liftom a platis kao da kupujes nov jer nema alternative, zapalili preko?
Inace, zna drzava da to nije normalno i da ljudi koji zive ovde ne mogu da priuste ni starogradnju 50m2 iz 1972. Zato pravi stanove za policiju po 700-1000 evra i da je to neka granica sa nasim standardom bila pre poskupljenja svega. Ipak treba neko da ih cuva od naroda 🙂.
Ja ipak mislim da treba da se napravi razlika u imovinskom smislu ali ovo sto drzava danas radi je suludo jer mi nismo konkurentni kao USA/EU pa da mozemo da privucemo viskoobrazovan kadar.
 
Pa to je skandalozno. Onda neka im poklone. I ovako svi poreski obveznici to placaju. Ne znam sa kog stanovišta to nije uzas prema ostalim gradjanima RS. I zasto je onda problem da kinezi izgrade 100-200k stanova po fazama u narednih 5-7 godina da opstanemo kao drzava? A da, ipak je bolje da napravimo bgh2o sa arapima samo za elitu 🙂. Salim se. Treba i to. Mora i treba. Ali zbog svih nas moramo da imamo oba projekta.
 
Poslednja izmena:
To je još i skupo prema 0 evra koliko plaćaju zaposleni u ministarstvu odbrane. Moja komšinica je radila u vojnom arhivu i dobila je stan na Bezaniji od oko 90m2. Jeste čekala 25 godina po raznim rang listama, ali su već imali stan (verovatno uknjižen na nekog drugog) . Nemam nista protiv da prave stanove za ratne vojne invalide, porodice palih boraca, ali da isti stan moze dobiti i neko ko radi na poziciji Đorđa Čvarkova definitivno ne mogu da razumem.
 
Stanovi su bili 500 evra+ pdv. Znaci 500 ko nema na svoje ime dotad. Kvadrature su bile uglavnom vece. Nije bio nikakav uslov. Bilo izvlacenje na lutriji. Moji poznanici imali stan i prijavili se i oboje izvukli dvosobne od 76 kvm. Banke davale svima kredit zmurecki jer procena vrednosti bila 1000 evra kvadrat. Namestili oba i izdaju po 700 evra Rusima a rata kredita im 370 evra. Lepo i posteno?
 
Sjajno. Drzavu unistava milion sitnih kratkotrajnih interesa koje je omogucila drzava. Evo moj prilog Mirijevu od 5K:
Zanimljive su projekcije.
Taj grafikon nije tacan, trenutno smo na brojevima koji su prikazani u 2029/30 . Sadasnji broj ljudi je izmedju 6.8 - 6.9M . Okacio sam ranije projekcije kretanja populacije iz zvanicne publikacije zavoda za statistiku. Za 30 god bice manje od 4M sto je skoro pa pola u odnosu na danas. 2021 je i Beograd prvi put bio negativan sa nekih 5K ljudi manje. Videcemo koliko ce se rusi i ukrainci zadrzati, jer je to jedini trenutni priliv i povecava traznju za retiranjem. Ukoliko i oni odu nastavlja se pad u svim brojkama.
 
Taj grafikon nije tacan, trenutno smo na brojevima koji su prikazani u 2029/30 . Sadasnji broj ljudi je izmedju 6.8 - 6.9M . Okacio sam ranije projekcije kretanja populacije iz zvanicne publikacije zavoda za statistiku. Za 30 god bice manje od 4M sto je skoro pa pola u odnosu na danas. 2021 je i Beograd prvi put bio negativan sa nekih 5K ljudi manje. Videcemo koliko ce se rusi i ukrainci zadrzati, jer je to jedini trenutni priliv i povecava traznju za retiranjem. Ukoliko i oni odu nastavlja se pad u svim brojkama.
Ruskim drzavljanima je EU pre neki dan znatno otezala dobijanje sengen viza. To i razbuktavanje rata, mogu uticati na povecanu migraciju iz Rusije ka Srbiji, Turskoj, Gruziji i Jermeniji, koje su do sada bile glavne destinacije. Ako se citave porodice budu doseljavale sa namerom kupovine nekretnina i trajnog boravka, to moze cene drzati vestacki duze vreme, jer u Srbiji moze da zavrsi vise desetina milijardi evra.
 
Taj grafikon nije tacan, trenutno smo na brojevima koji su prikazani u 2029/30 . Sadasnji broj ljudi je izmedju 6.8 - 6.9M . Okacio sam ranije projekcije kretanja populacije iz zvanicne publikacije zavoda za statistiku. Za 30 god bice manje od 4M sto je skoro pa pola u odnosu na danas. 2021 je i Beograd prvi put bio negativan sa nekih 5K ljudi manje. Videcemo koliko ce se rusi i ukrainci zadrzati, jer je to jedini trenutni priliv i povecava traznju za retiranjem. Ukoliko i oni odu nastavlja se pad u svim brojkama.
Ovo je optimistican grafik. Brojke su jos gore, slazem se u svemu sto si napisao
 
Ruskim drzavljanima je EU pre neki dan znatno otezala dobijanje sengen viza. To i razbuktavanje rata, mogu uticati na povecanu migraciju iz Rusije ka Srbiji, Turskoj, Gruziji i Jermeniji, koje su do sada bile glavne destinacije. Ako se citave porodice budu doseljavale sa namerom kupovine nekretnina i trajnog boravka, to moze cene drzati vestacki duze vreme, jer u Srbiji moze da zavrsi vise desetina milijardi evra.
To je privremeno. Do par godina. Posle toga kako doslo tako i otislo. Zato sam i pitao vradovica sta je bolje za ocuvanje kapitala u narednih 10-20-30 godina.
 
Ruski disidenti koji ne podržavaju Putina dosta odlaze iz Rusije. Medju njima ima dosta imućnijih komformista koji su navikli na luksuzniji život pa im sadašnja stezanja kaiša i komfora (putovanja, zapadna roba i proizvodi...) smetaju. Njihova najprirodnija stanica su Beograd i Boka, kao i njihovih predaka nakon oktobarske revolucije prije više od jednog vijeka. To može izvršiti dodatni pritisak na potražnju nekretnina.
 
Vrh