Šta je novo?

Cene nekretnina

Nisam imo para za stan u Monaku pa razmisljam o garazi. Fali mi 650.000 evra.
Ovo zadnje je najam za mesec a kompiri u Monaku 0.47 evra kilo
IMG-7af74f0cea278332605474c428ce98b0-V.jpgIMG-d1fb799523b6c3fc0b963cf35122335c-V.jpgIMG-d1046efe678164b160b62472276fdb6b-V.jpgIMG-c2f6c7789bd0c161ae8d2f1caa29fe86-V.jpg
 
Necu da baksuziram jos, pisacu kad se zaleti malo pa se i otvori tema :)
Evo i ja, tačnije moja sestra, sve završava polako. Javili joj iz banke da je odobren kredit sa fiksnom kamatnom stopom i za nekoliko dana potpisuje ugovor. Stan je gotov i uknjižen. Da li je pogrješila, pokazaće vrijeme. Ja mislim da nije, jer je u zadnji sekund ugrabila dosta povoljan kredit, a što se tiče cijene stana, ne znam više ni sam šta da mislim. Izludi čovjek od potrage i tek onda vidi koliko je mala i jadna ponuda.
 
Inace garazno mesto se rentira 20 evra po danu. Auto ne mozes registrovati na Monako ako nemas garazu u vlasnistvu. Svaka nekretnina mora imati propisan broj garaza. Cene su ovolike jer nema gde da se gradi a i za dozvolu prvo moras isplatiti sve susedne zgrade da daju saglasnost. A osnovni razlog visokih cena je sto su stanovi valuta za pranje para . Porez je 0% i kad kupis onda do " kesa" dolazis daljom prodajom. Naravno ima mnogo i kupovina zbog prestiza i kupovina gde domaci kupuju za zivot. Zgradurina koja se radi u marini Monaka ima cenu od 100 do cak 300 hiljada evra po kvadratu. Bas jeftino i bas ima sposobnih ljudi?
 
Ne treba spuštati raspravu na ličnu ravan.
Moje mišljenje je da su obje postavljene zgrade odlične i izuzetnog kvaliteta, a ljepota je u oku posmatrača.
Valda se za kvalitet slažemo?
Da da Stevane sve u superlativu ,pohvale..nema ama bas nijedne mane.
Nesto sticem utisak da si mozda vezan za prodaju nekretnina i da ti bas gode visoke cene.
U komentarima na povecanje kamatne stope ECB mozes videti razmisljanje prosecnog gradjanstva
„Konacno stize i kraj ludilu sa cenama nekretnina.. Ovo je drugo povecanje, prvo je bilo Jula, a stizu jos 4 povecanja do Marta 2023, kraj ere jeftinog novca, inflacija se ubija, staje traznja, novcu se vraca vrednost, pada cena stanova„
 
Poslednja izmena:
Da da Stevane sve u superlativu ,pohvale..nema ama bas nijedne mane.
Nesto sticem utisak da si mozda vezan za prodaju nekretnina i da ti bas gode visoke cene.
U komentarima na povecanje kamatne stope ECB mozes videti razmisljanje prosecnog gradjanstva
„Konacno stize i kraj ludilu sa cenama nekretnina.. Ovo je drugo povecanje, prvo je bilo Jula, a stizu jos 4 povecanja do Marta 2023, kraj ere jeftinog novca, inflacija se ubija, staje traznja, novcu se vraca vrednost, pada cena stanova„
Nisam. Nego upravo suprotno. Za kupovinu. Pomagao sam sestri da kupi stan jer sam dosta verziran. I svojim poslom, a i jer sam gradim nešto ali ovdje na primorju. Evo polako privodimo sve kraju oko kupovine. Predugovor je potpisan, kredit je odobren, za koji dan ugovor.
Prosto je nevjerovatna razlika kada šetaš ulicama Beograda, sve misliš da se gradi hiljade zgrada. Medjutim, kada tražiš da kupiš, shvatiš da je dobrih zgrada i stanova jako malo.
 
- Zato sto je stabilnost cena, a ne rast autputa, glavni zadatak centralne banke.

Tačno, uz punu zaposlenost! Zašto su onda radili ono što su radili pre dve godine? Svakako bi morali i bez cov (REPO market 2019)!

Očekujem da će ubrzo opet biti u makazama i da će morati da biraju zlo, veću inflaciju ili težu recesiju! Za vreme ove krize promenili su i targete, nije više 2% godišnje, nego 2% prosečno, dakle ako failuju ove godine i cene ostanu npr iste, sledeće godine je target malo preko 4% (2% na 2%). Naravno kad ovako premaše, nikom ništa. Za mene su izgubile bukvalno svaki kredibilitet i povratili bi ga ako bi se cene vratile na nivo od 2020. +4% npr, što je apsolutno nemoguće, jer bi to značilo potpuni krah finansijskih tržišta, nemogućnost otplate dugova i generalno tešku depresiju i nezaposlenost!
 
Vesti u poslednja 24h vezane za cene nekretnina!

Najskuplje kuce u Srbiji

Garsonjera sa tus kabinom u kuhinji

Realno je da dostignemo 5.000 eura prosek za Beograd.

Cene zakupa rastu!

Cena oranica oko Beograda 200% UP!
 
Tačno, uz punu zaposlenost! Zašto su onda radili ono što su radili pre dve godine? Svakako bi morali i bez cov (REPO market 2019)!

Očekujem da će ubrzo opet biti u makazama i da će morati da biraju zlo, veću inflaciju ili težu recesiju! Za vreme ove krize promenili su i targete, nije više 2% godišnje, nego 2% prosečno, dakle ako failuju ove godine i cene ostanu npr iste, sledeće godine je target malo preko 4% (2% na 2%). Naravno kad ovako premaše, nikom ništa. Za mene su izgubile bukvalno svaki kredibilitet i povratili bi ga ako bi se cene vratile na nivo od 2020. +4% npr, što je apsolutno nemoguće, jer bi to značilo potpuni krah finansijskih tržišta, nemogućnost otplate dugova i generalno tešku depresiju i nezaposlenost!

Zato sto je pre dve godine inflacija bila nula, a likvidnost ugrozena i nezaposlenost divljala - zato je fokus mogao da bude na likvidnosti i zaposlenosti.

Sada inflacija divlja, a zaposlenost je na istorijskom maksimumu - zato fokus moze da bude na inflaciji.

Izmedju divljajuce inflacije i potpunog kraha postoji citav spektar. Zombi kompanije i treba da difoltiraju, a finansijska trzista (berza, nekretnine) su dugo bili odvojeni od ekonomske realnosti, tako da je i bilo vreme za reset.

S&P 500 je, cak i pri sadasnjih 4000, vec vracen na +23% u odnosu na 31.12.2019, odnosno oko 8% godisnje, sto je cak i ispod prosecne godisnje stope rasta. Svi signali (rast kamatnih stopa, pad zahteva za stambene kredite, pad traznje, pad prodaje, pad cena) ukazuju da se isto sprema i za nekretnine. Tvoj jedini kontraargument je da ti licno u to ne verujes.
 
Slažem se apsolutno za sve što si rekao, čak i za poslednju rečenicu. Uveren sam da će brže nego što mislimo opet biti prinuđeni da biraju manje zlo i mnogo mi je verovatnije da nastave sa trenutnom politikom i puste inflaciju koliko treba, nego da pristaju na mas-difoltove! Dakle stalno potenciram na to šta će se desiti ako trenutno dizanje kamata (koje su opet stimulativne u apsolutnom iznosu) značajno uspori privredu, desi se neki lom, a inflacija nije obuzdana? Za mene je prilično jasno, vraćaju nazad!

Lično mislim da su zbog psihologije nekretnine otišle u balon, iznad nivoa zbog kog bi svakako zbog intervencija otišle. Potrebno je hlađenje! Da li će biti minimalnog pada, pa nadamo se svi, da li će biti signifikantan? Pa to samo lud može da pomisli.
 
Ратни профитери, лердији, пријатељи државе и остали Радовићи извалили капитализам и сад купују станове на велико.
Београд је једна од ретких европских престоница где није дошло до укрупњавања власништва над становима од стране појединаца и великих фирми. А и пореска политика је таква да стимулише таложење станова.

Отуда овај отпор локалног "тржишта" на реалне еккономске параметре, као и ови наручени текстови о расту закупа. и цена. Домаћем капиталу следи крах као и 2008е, само ће бити одложен на неко време због ових шпекулантних пословних бравура нове елите.
 
Osecaj za biznis likova koji se bave prodajom nekretnina na ovim prostorima je bas upitan.

Svi signali govore da ulazimo u period pada na trzistu nekretnina.

Umesto da sada spuste cenu minimalno, recimo 10% i lako prodaju (ostvarujuci znacajnu zaradu zbog prethodnog rasta) dok jos moze, oni i dalje drze cene i drve o daljem rastu.

Na kraju ce sebe dovesti u situaciju da spustaju 30-40% i niko nece hteti/moci da kupi.
 
Pa to ti je odlika jednog dela srpskog mentaliteta. Ne svih ali mnogih.

U prodaji je to ''ako je tebi preskupo, ima kome nije!'' a u poslovanju je ''ako ti nećeš da radiš za bedu, ima ko hoće''.

Doduše mislim da ima i još jedan manjinski faktor, a to je da neki ljudi očekuju cenjkanje pa zato nabijaju cene. Meni bi recimo retko palo na pamet da se cenjkam oko stana ili garažnog mesta. Kad vdim cenu, polazim od toga da je to fiksno. Međutim nedavno shvatim da ne razmišljaju svi kao ja i da ima ljudi koji očekuju cenjkanje i pregovaranje i kojima je to normalno, čak i običajno. Ali to je minorni faktor. Glavni faktori jesu ovo ''ako ti nećeš, ima ko hoće!'' I onda tako mnogi oteraju sebe u bankrot (poslodavci) ili u dugove i minus (vlasnici nekretnina).


A da... ne treba zaboraviti i najezdu Rusa i Ukra, pa su sad svi odlepili za njima i neće da pristaju da ugoste ili prodaju stan nekom tamo srpskom bračnom paru (ko ih j'e bre, kad nisu bogataši, neka crknu!) nego čekaju Rusa industrijalca ili ITevca pa da ga oderu. I naravno, j' im se što za to vreme mnogi Srbi nemaju gde. On hoće da odere Rusa i briga ga za sve ostalo. A sutra kad bi se našao na ulici i postao socijalni slučaj, kmečao bi ''pomozite braćo, nemam krov nad glavom, smilujte se...''
 
Poslednja izmena:
Cjenkanje se precjenjuje kada je novogradnja u pitanju. Teško se cjenkanjem može cjena spustiti kod ozbiljnih investitora. Oni imaju cjenovnike i tačno znaju do koliko mogu spustiti u zavisnosti od stepena izgradjenosti i dinamike isplate. Ako je stan gotov, tu tek nema mjesta nekom vecem cjenkanju.
Urbani mit da su "oglašene" cijene nesto strahovito veće od "realizovanih" i da su to mamci i udice za "budale" (kao da svaki kupac ne zeli da prodje sto jeftinije), su najobičnije besmislice.
E sad, moguće da sam i ja los trgovac i da ne znam da ubijem cijenu, ali ako vam ispred nosa ode nekoliko stanova onda zaključite da je to "take it or leave it" i da ako vi necete, ima ko hoce i to veoma brzo. Sve ovo isključivo važi za kvalitetnije novogradnje u poodmakloj fazi izgradjenosti jer sam isključivo samo njih gledao.
 
Slažem se apsolutno za sve što si rekao, čak i za poslednju rečenicu. Uveren sam da će brže nego što mislimo opet biti prinuđeni da biraju manje zlo i mnogo mi je verovatnije da nastave sa trenutnom politikom i puste inflaciju koliko treba, nego da pristaju na mas-difoltove! Dakle stalno potenciram na to šta će se desiti ako trenutno dizanje kamata (koje su opet stimulativne u apsolutnom iznosu) značajno uspori privredu, desi se neki lom, a inflacija nije obuzdana? Za mene je prilično jasno, vraćaju nazad!

Lično mislim da su zbog psihologije nekretnine otišle u balon, iznad nivoa zbog kog bi svakako zbog intervencija otišle. Potrebno je hlađenje! Da li će biti minimalnog pada, pa nadamo se svi, da li će biti signifikantan? Pa to samo lud može da pomisli.
Kako te ne mrzi da stalno pises jedno te isto. U zadnjih nekoliko meseci procitao sam desetine tvojih postova i svi su kao ovaj. Vrtis desetak recenica u krug. Pa i da te neko placa za to, kako mozes.
Sto ke najgore, nisi jedini, stevan, labud i naravno vradovic. Kao los san i nikako da se probudis.
Gde je otisao ovaj forum.

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk
 
Kako te ne mrzi da stalno pises jedno te isto. U zadnjih nekoliko meseci procitao sam desetine tvojih postova i svi su kao ovaj. Vrtis desetak recenica u krug. Pa i da te neko placa za to, kako mozes.
Sto ke najgore, nisi jedini, stevan, labud i naravno vradovic. Kao los san i nikako da se probudis.
Gde je otisao ovaj forum.

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk

Pa dobro sam plaćen za to, pogotovo za noćni rad i vikendom! :p

Mada kad si već prozvao imena, malo je čudno što ti smetaju oni koji navijaju za rast cena ili oni kojima je svejedno (kao meni), a ovi drugi koji navijaju za recesiju i pišu isto ti ne smetaju! Babi milo šta joj se snilo.
 
Pa dobro sam plaćen za to, pogotovo za noćni rad i vikendom!

Mada kad si već prozvao imena, malo je čudno što ti smetaju oni koji navijaju za rast cena ili oni kojima je svejedno (kao meni), a ovi drugi koji navijaju za recesiju i pišu isto ti ne smetaju! Babi milo šta joj se snilo.
Ispada da svi za nesto navijaju.

A vi nabrojani koji iz covekoljublja dezurate dan i noc ovde i ne mrzi vas da toliko pisete ste ipak malo veci navijaci od nas koji samo citamo.


Sent from my M2010J19CG using Tapatalk
 
Bice da je dosao septembar i ne desava se ocekivani pad pa nastaje nervoza.
Iskreno i ja sam ocekivao da stucne na dole ili makar malo uspori ali ocigledno da za sada nema od toga nista.

Rivijera stanovi po 1.5M pa su se naprodavali kao da su automobili na pijaci u bubanj potoku.
 
Čovjek daje ekonomske analize. Nas nekolicina svoja vidjenja i sopstvena iskustva. Forumaši koji stalno ponavljaju da evo samo što nisu cijene pale i samo što ne ode sve u kolaps izuzev drva za grijanje, polako protekom vremena gube strpljenje jer se ništa posebno ne dešava i polako ali sigurno gube svoj kredibilitet za izrečene stavove.
 
Ispada da svi za nesto navijaju.

A vi nabrojani koji iz covekoljublja dezurate dan i noc ovde i ne mrzi vas da toliko pisete ste ipak malo veci navijaci od nas koji samo citamo.


Sent from my M2010J19CG using Tapatalk

Da si me baš tako pažljivo čitao kao što kažeš, primetio bi da i ja navijam za hlađenje, kao i da sam duboko ogorčen na poteze CB-a širom sveta, jer su praktično izabrale pobednike! Razumem zašto su to uradile, ali jesu izabrale pobednike! Dakle, iako me ništa ne kači ova situacija (otvoreno sam govorio i zašto), da ne dužim, zato što sam video na vreme šta se dešava i pozicionirao se neutralno! Ipak, nervira me što neki pekari, lekari, apotekari, uopšte moraju da razmišljaju o takvim stvarima!

Uostalom zaboravi, kakva filantropija, kažem ti da sam debelo plaćen za sve ovo! :rolleyes: Ovo noćno planinarenje ima da tarifiram duplo, zato što mi vi koji prožimate stvari remetite duševni mir.
 
Ispada da svi za nesto navijaju.

A vi nabrojani koji iz covekoljublja dezurate dan i noc ovde i ne mrzi vas da toliko pisete ste ipak malo veci navijaci od nas koji samo citamo.


Sent from my M2010J19CG using Tapatalk

Ček, ček moraćeš malo više da pojasniš šta si tačno mislio kad si mene spomenuo, ili ću ovo da shvatim kao običan cinizam i omalovažavanje!?
 
Pa covek vas je tako procenio.

Postoji i "home builder vs home byuer sentiment"

 
Pa covek vas je tako procenio.

Postoji i "home builder vs home byuer sentiment"


Jel smo mi ovde da procenjujemo jedni druge ili da procenjujemo cene nekretnina u Srbiji!? O čemu vi to!? Što ne procenjujete filozofiranje par članova koje veze nema sa ovom temom, ili priče o Wall street-u i bitkoinima koje isto veze nemaju sa ovom temom...!?
Dok vi u međuvremenu pričate o padu cena nekretnina, čega nigde godinama nema...i svetskoj ekonomiji, Zlatibor je izbio na treće mesto po prodaji u Srbiji iza Bgd i NS, a po pokazateljima u prvih šest meseci ove godine postoji šansa i da pretekne NS. Niko to ne spominje osim mene, pa o čemu mi onda to govorimo, dajte mi bar malo stručnije komentare
I ne samo to, već mu treba bar 2 puta više kapaciteta da bi nekako izašao na svetsku turističku mapu jer je ovako skoro na nivou lokalnih etno sela! Ali treba mu i dizajna, stila, lepih fasada kako bi jednog dana stvarno imali turistički biser. Ja prvenstveno o tim faktorima želim da pričam kako bi nešto unapredili. Svestan sam i ja negativnih pojava u vremenu investitorskog urbanizma ali daj bar da probamo da pronađemo neko rešenje ili bar odredimo pozitivan pravac. Najlakše je samo reći sve je propalo, "odmahnuti glavom" uz onaj tupavi suvi kratki komentar "ništa to ne valja". Pa ajde prijatelju dokaži se u raspravi a ne u malicioznosti i cinizmu !!
I sad ta vrsta razgovora nekom smeta, a ne smeta mu besomučno filozofiranje i bistrenje svetske ekonomije koje verovatno i uništava ovu temu. Gospodo ako vam kvarimo temu izvinte, ali sam naziv teme vas apsolutno pobija!
Drž te se teme a ne ideoloških fraziranja!

I probajmo i u ovom nevremenu da nađemo pozitivne primere...zato i pitam kako vam se čini ovaj projekat...da li tako nešto treba Zlatiboru i koliko bi po vama vredelo (Evro/m2)
 
Poslednja izmena:
Upravo je rezervisan najskuplji stan u Srbiji. 2.5M! Nadam se da ga vidimo u sledecem izvestaju RGZ.

Obaramo sve rekorde!
Sledeci rekord ce biti preko 5M za stan a za kucu na Dedinju preko 10M.

Koja Budimpesta, Sofija i region smesni su za nas. Gluposti! Idemo u sam svetski vrh. Razvalicemo ako se ovaj trend nastavi.
 
Gde je obavljena rezervacija? Na splavu u 04:29? 😂 Nego reći da su gradovi koji imaju metro smešni u odnosu na nas je težak BS. Par objekata koji kao imaju neku cenu ne znači ništa. Nego jel se prodao onaj stan iz prethodnog posta za 5k po m2. Bilo bi zanimljivije isprati to 😉
 
Nenavodjenje izvora.
Direktive iz centrale sta da se pise.
Alo, Srpski telegraf, Informer, Objektiv, Kurir

Zvuci poznato?


 
Vrh