Šta je novo?

Cene nekretnina

 
Kapitaljare svuda vide komunjare. I obratno.
Ja lično se gnušam i se**m i na jedne i na druge.

Inače, upravo to slepačko Fridmanovsko uzdanje da ''tržište i anarho-kaubojski konzumerski kapitalizam će sve sam da izreguliše'' nam je je***o svima majku 2008. i isto nam radi i sada.
I isto to njesra će svet odvesti u grob nakon još dva ovakva svetska ekonomska kraha.


Ljudi moji dragi, shvatite, vi živite u državama. Ne u anarhiji. Ne na divljem zapadu. Ne u post-apokaliptičnoj ničijoj zemlji. Ko ne želi da bude deo društva i kolektiva, uvek može da se preseli na Mars (slobodno neka vodi Ilona sa sobom) ili da vidi ima li neko novoformisano ostrvo u Pacifiku gde još nijedna država nije položila pravo i zastavu.

Pa vidi, ako to znači da će država da me opljačka svaki put kad je kriza i kad je sama najodgovornija za to, da me ograničava u poslovanju tako što će me terati da prodam nešto po ceni po kojoj je mene u nabavci koštalo više, otima, nacionalizuje, umnožava administraciju i gomila partijski kadar, biram da imam što manje posla sa njom, platim šta mi treba i da joj kao ponosna Srbenda pokažem Q! Dok je struje i frilensinga, moći će tako.

Biram da budem na strani primarnih proizvođača konkretno ovde.
 
Pa vidi, ako to znači da će država da me opljačka svaki put kad je kriza i kad je sama najodgovornija za to, da me ograničava u poslovanju tako što će me terati da prodam nešto po ceni po kojoj je mene u nabavci koštalo više, otima, nacionalizuje, umnožava administraciju i gomila partijski kadar, biram da imam što manje posla sa njom, platim šta mi treba i da joj kao ponosna Srbenda pokažem Q! Dok je struje i frilensinga, moći će tako.

Biram da budem na strani primarnih proizvođača konkretno ovde.
Bravo, samo jedna napomena. Primarni proizvodjaci izvlace deblji kraj poslednjih x godina/decenija zato sto ne zavise od sistema. Ko ne zavisi nije potreban 🙂. Pogledaj samo stocni fond kako se kretao od npr 2000 do danas i sve ce biti jasno. Nazalost upropastili smo poljoprivredu. Uporedi % navodnjavanja zemlje sa Albanijom npr 🙂. Ovde ce kao i uvek profitirati nakupci i trgovci.
 
Vidi, ne moraš meni da objašnjavaš faličnost, pokvarenost, lenjost, sporost, zlobu, zavist, korumpiranost, sebičnost, pohlepu... srpske države.
Moju porodicu su oštetili više puta, a zbog nekih njihovih papazjanija i dan danas se je****mo sa raznim glupostima i lopovima koje štiti upravo ta država.

Samo, to što nas je oštetila socijalistička FR Jugoslavija i njen potomak u vidu Srbije i ove birokratsko-partokratijske vlasti, ne znači da ću da se oduševljavam kapitaljarama koje će isto naći način da mi otmu više nego što im treba i nego što zaslužuju, samo na drugi način.

Isto tako,to ne znači da svega toga nije bilo i pre SFRJ.
Baš iz tog razloga moja porodica je uvek imala izbalansiran stav prema socijalizmu i SFRJ, jer je moj deda gledao razne kapitaljare i profiterske gamadi još za vreme Prvog svetskog rata, i posle. I shvatio da su sve to isti ološi, samo su im hijerarhije i prezentacije malo drukčije. Ali obrni okreni, uvek n'bava običan čovek dok se skotovi maste.

Isto tako, to ne znači da sličnih svinjarija i otimačina nema i u drugim, kapitalističkim delovima sveta.
Isto tako, to ne znači da bi ti kao frilenser u drugoj državi imao XY puta više prava a istu količinu obaveza. Ne. Imao bi XY više prava ali isto tako i XY više obaveza prema njoj.

Ljudima uglavnom vladaju govna. I zlotvori. I mentalni bolesnici. Jedino su im drugačije boje, imena, simboli... jednomrečju - oblande. Ali kad se sve sabere, sve je to isti šljam. I kao što rekoh na nekoj drugoj temi - kapitalisti se nekad smejaše komunističkom bloku što se smrzavaju u stanovima i čekaju u redovima za veknu hleba. A ove zime njih same čeka ista sudbina.


Dve bolesne suprotstavljene krajnosti, i jedna i druga osuđena na propast pre ili kasnije.
 
Poslednja izmena:
I za kraj, podsetiću da svi mi i dalje živimo u državama. Iako se ide i vredno radi na tome da se svet pretvori u feudalne jedinice MultiNaci korporacija... dok se to ne desi, svi mi smo i dalje državljani nekih zemalja i svi mi smo deo kolektiva.

Naravno da je u redu imati određena neslaganja sa državom pa i izboriti se za svoje, pogotovu kada i država primenjuje isti način na tom nekom. Ali kažem, DOKLE GOD ŽIVIMO U DRŽAVAMA, biće onako kako država i kolektiv kažu. Ne kako kaže onaj ko ima najviše para ili najviše zlobe u sebi. Jer to ne znači ništa. Štaviše, često znači da se radi o rđavom i destruktivnom entitetu, koji ne haje da uništi i sve oko sebe i samog sebe na kraju, samo da bi zasitio svoje patologije.

Tako da ko god želi da živi u kolektivu, ima da poštuje i povinuje se određenim pravilima. Pogotovu fundmentalnim pravilima u vremenima kriza i raznih opasnosti.
A ko ne želi, uvek može da ode na Mars, ili u neku od onih mikro-klovn nacija po ostrvima. A tu mu je i Liberland. Eto, tamo će moći da bude slobodan do mile volje. Na parčetu plavnog blata veličine 7km2 bez igde ikoga i ičega.


Niko ovih dana ne predlaže nikakvu nacionalizaciju, ili mobilizaciju ljudstva, ili uvođenje političkih komesara (to već imamo). Već se govori o ograničavanju cena da ne bi sutra moglo neko g***o da ode u Lidl i pokupuje 50 kila šećera, i tako po njih 10 na 20 lokacija, i preko noći nestane 10 tona šećera i nastane kriza. I još veća panika.

Takve ne da treba sankcionisati, nego bih im nokte čupao i vezivao za bandere sa sve natpisom ''profiterski ološ''. Jer upravo zbog takvih defekata i falinki ljudski rod ni posle 10.000 godina civilizacije ne može da dođe do održivog stanja i da sazri malo. Jer se uvek nađu takvi otpadi koji će da unište svako uređenje i svaki dogovor koji im se ponudi.
 
Poslednja izmena:
Nema više komunizma na istoku, bar ne u tom izvornom obliku, ako ne računamo Severnu Koreju. :)
Istok počinje da pobeđuje u pravilima igre koje je postavio zapad, zato se i dešava ovo što se dešava, videćemo gde će nas odvesti! Nije ovo kriza realna, ovo je verovatno pokušaj resetovanja sistema u cilju održanja dominacije i privilegija koje se lagano tope! Koliko god mi se gadilo zapadno licemerje, radije bih nastavio da radim za Amera, nego za Ruju ili Kineza.

Kapitalizam je pobedio kao bolji sistem. Nije savršen jer dozvoljava monopole i centralizaciju kapitala, sve što se lako može rešiti progresivnom fiskalnom politikom (slično kao i distorzija na tržištu u naslovu teme), ne postoji samo politička volja. Logično kad si na vrhu, pišeš i zakone, tad ti odgovara sve! :)

Na kraju, podsećaš me na jednog mog dobrog drugara pravnika koji je tako obrazovan, zanimljiv, ali totalno kontradiktoran u svojim stavovima. Ja ga zezam da je zimi Srbenda, monarhista i da krka po slavama i da je previše hladno za ulicu, a na proleće se pretvara u Če Gevaru i dizao bi revolucije! Više naginje ka drugom, kao i ti. :) Ja mu stalno kažem da je bolji sistem da imaš jednog koji se izdegenerisao od love, moći, bludničenja i 99 ostalih koji vredno rade i žive normalno da kažemo bez luksuziranja, nego da imaš 100 koji imaju manje nego ovih 99, ali su svi kao jednaki! On je onaj dečkić što se žali učiteljici što je dobio manju ocenu od mene i želi da mi se smanji, a imamo isti rad, a ja sam onaj koji je za to da se i njemu poveća ocena, borim se za apsolutno bolje stanje, makar minimalno, boli me uvo što će neki kapitalista biti milijarder.
 
Koliko je AV-ov prijatelj kupio mlekara u Srbiji? 10?
Mozda je to jedan od razloga zasto se malim poljoprivrednicima placa i 30 dinara po litri mleka u otkupu. Sad kad su isti stavili katanac na farme, AV ce verovatno sa par komandi u terminalu instant restartovati stanje. Ogranicenja sigurno nece naskoditi AV prijateljima vec ce dovesti da i ovi malobrojni preostali isto ucine.
.
 
Niko ne pobeđuje, nego kako je roknuo komunizam tako sad roknjava i kapitalizam.
Na kraju, podsećaš me na jednog mog dobrog drugara pravnika koji je tako obrazovan, zanimljiv, ali totalno kontradiktoran u svojim stavovima. Ja ga zezam da je zimi Srbenda, monarhista i da krka po slavama i da je previše hladno za ulicu, a na proleće se pretvara u Če Gevaru i dizao bi revolucije! Više naginje ka drugom, kao i ti. :) Ja mu stalno kažem da je bolji sistem da imaš jednog koji se izdegenerisao od love, moći, bludničenja i 99 ostalih koji vredno rade i žive normalno da kažemo bez luksuziranja, nego da imaš 100 koji imaju manje nego ovih 99, ali su svi kao jednaki! On je onaj dečkić što se žali učiteljici što je dobio manju ocenu od mene i želi da mi se smanji, a imamo isti rad, a ja sam onaj koji je za to da se i njemu poveća ocena, borim se za apsolutno bolje stanje, makar minimalno, boli me uvo što će neki kapitalista biti milijarder.
Hvala. I ti i još par drugih forumaša me podsećate na Miltona Fridmana. :) Oni ljudi koji kada se radi o zaradi i gaženju preko drugih, su svi u glas za kapitalizam i individualizam. A onda kada na vrata zakucaju kriza ili rat ili bolest, onda su odjednom bog zna kakvi solidaristi i kolektivci.

A meni je drago kada me kapitaljare prozivaju da sam komunjara, i kada me komunjare prozivaju da sam kapitaljara. Jer to znači da nisam ni jedno ni drugo, nego na sredini, tačno gde i želim da budem. Isto važi i kada me levičari prozivaju da sam desničar, desničari da sam levičar. Pa isto tako da sam čas globalista čas suverenista. Čas nacionalista čas petokolonaš. Čas progresivac čas konzervativac. Čas rusofil čas eurobalvan.... Zvuči smešno ali to je danas jedini način da čovek zna gde je sredina i balans, pošto su sve granice i sva merila u političkim i ekonomskim uređenjima izbrisana ili pomerena u šreh. Dokle god me ne voli nijedna ekstremistička frakcija, na dobrom sam putu i tačno u sredini. Kao npr neki magneti poređani u krug, i ja se odbijem od svih i nađem se tačno u balansiranoj sredini. :)


Inače, meni je smešno da u vreme kada se svi (i mi i ostatak sveta) pripremamo za restrikcije, nestašice hrane, potencijalne ratove i zastoj globalnih tržišta, neko nema pametnija posla nego da drvi kolac da li manje smrdi kaka od kapitalizma ili kaka od komunizma. :LOL: No dobro. Kao što rekoh, istorija se ponavlja zato što se ponavlja ljudska glupost. Pa tako džaba sav progres i dogovor 80% ljudi kada će se uvek naći 5% koji će pokušati da izvrdaju i prevare sve i svakog, i 15% tocila koja će se pecati na njihove laži i gluposti.

Zato ovako još jedno 2-3 puta i ima lepo da padne veliki reset i biće savršeno irelevantno da li kapitalska ili komunistička kaka smrdi više ili manje.


P.S.
Možeš još malo da mi pričaš o SFRJ. To je isto jedna jako produktivna i korisna tema u ovom momentu, i biće posebno korisna na zimu. Što se više nakudi jedna bolesna krajnost, to će više ozdraviti druga. I to ćemo više šećera, mleka, toplote, energije, sreće, zdravlja imati...
 
Poslednja izmena:
Ma jok, samo je vrlo izvesno da zapadni svet priprema svoje stanovništvo za scenario koji smo ovde gledali posle '45-e, pa diskutujemo da li je bolje prihvatiti to ili se naoružati po savetu US redneksa. :)

Kad smo kod toga, kad sam radio one testove koji te određuju kao gde si politički, ispadoh centar centra, čak malo više levo! :ROFLMAO: Može tu dosta da se manipuliše, verovatno je ponder pitanja bio takav da vuče malo levo, iako sebe smatram vrlo blago desno! :)
 
Ne znam da li ga priprema za to, znam samo da konzumerski kapitalizam pršnjava isto kao što je i komunizam. Samo sa zakašnjenjem. Svaka krajnost, pogotovu društvena, je osuđena na propast pre ili kasnije. Zato se ja i držim sredina, isto kao i mnogi drugi ljudi, ali džaba kad se uvek nađe jedan deo populacije koji bi da pokvari ravnotežu.

Što se političkog kompasa tiče - opušteno, mislim da su i mene nedavno kotirali negde na levačkoj polovini.

A taj kviz politički kompas sam radio prvi put još oko 2009. I jedno od pitanja je bilo ''Da li se slažete sa izjavom da su Jevreji izabrani narod''. Očekivano, tad sam bio lociran u desnom. :LOL:Posle su valjda izbacili to pitanje. Ali bilo je, mislim da može da se nađe na Wayback Machine. Ali hoću da kažem - toliko o kredibilitetu tog kompasa i njegovog upitnika. 😄


Društvene teme i mehanizmi su suviše kompleksni da bi se tako olako i ofrlje razvrstavali duž dve ose, odnosno dve promenljive. Jer isti čovek o jednoj stvari može da ima levičarski stav a o drugoj desničarski stav. Isto važi i za nacionalizam, spoljnu politiku, progresivnost... sve društvene teme i mehanizme.
 
Nije to vise taj kapitalizam. Mnogo intervencionizma ima. Too big to fall je isto neresiv problem.
Korporacije iniciraju zakone/ izmene zakona da bi zapoceli/ nastavili rad u nekoj zemlji. To je bilo i bice. Na kraju ce funkcija drzave biti svedena na to da zastiti interese korporacija od stanovnistva.
 
Ja imam jednu izuzetnu poslovnu ideju vezanu za zaradu u toku predstojece krize:

Posto dolazi kriza mnogi ostaju bez posla.
Naravno moraju da jedum moraju negde da zive.

Zato bi ljudi koji imaju kapitala mogli da organizuju radno intenizvnu poljoprivrednu porizvodnju (povrtarstvo, vocarstvo) oko beograda, pozeljno na mestima dostupnim zeleznicom.
Bivsi zaposleni po firmama bi postali nadnicari, u zamenu za stan, hranu i nesto novca, mada c emozda pristajati da rade i bez novca.
Manja domacinstva bi takodje mogla da imaju slugu ili porodicu iz grada koja bi pomagala.
Naravno ne bi morali da rade dok ne potrose pare, a mogli bi da smestaj i hranu plate nekretninama, ako zele.

Uopste se ne salim.
 
Ma jok, samo je vrlo izvesno da zapadni svet priprema svoje stanovništvo za scenario koji smo ovde gledali posle '45-e, pa diskutujemo da li je bolje prihvatiti to ili se naoružati po savetu US redneksa. :)

Kad smo kod toga, kad sam radio one testove koji te određuju kao gde si politički, ispadoh centar centra, čak malo više levo! :ROFLMAO: Može tu dosta da se manipuliše, verovatno je ponder pitanja bio takav da vuče malo levo, iako sebe smatram vrlo blago desno! :)

U pravu si, ali mislim da su oni previse veliki optimisti.
40 godina se trubi: "Greed is good" a sad odjednom nije.
Zapadno stanovnistvo nije psiholoski sposobno za takvu promenu.
 
Ja imam jednu izuzetnu poslovnu ideju vezanu za zaradu u toku predstojece krize:

Posto dolazi kriza mnogi ostaju bez posla.
Naravno moraju da jedum moraju negde da zive.

Zato bi ljudi koji imaju kapitala mogli da organizuju radno intenizvnu poljoprivrednu porizvodnju (povrtarstvo, vocarstvo) oko beograda, pozeljno na mestima dostupnim zeleznicom.
Bivsi zaposleni po firmama bi postali nadnicari, u zamenu za stan, hranu i nesto novca, mada c emozda pristajati da rade i bez novca.
Manja domacinstva bi takodje mogla da imaju slugu ili porodicu iz grada koja bi pomagala.
Naravno ne bi morali da rade dok ne potrose pare, a mogli bi da smestaj i hranu plate nekretninama, ako zele.

Uopste se ne salim.
Ja sam na istoj ovoj temi pre par meseci naglas razmišljao zašto ne bi ljudi koji uvek traže nešto za investiranje i trgovinu (od malih pojedinaca do velikih fondova i kompanija) uložili lepo malo u obnovu Ukrajine, ne bi li sjahali sa ulaganja i pumpanja cena u nekretnine. 😄 Jer realno, ozbiljno sad, zemlji će trebati obnova a oni imaju sredstva i volju. I što ne uložili tamo. Posle sam proguglao i video da je već pokrenut program izdavanja ratnih obveznica u Ukrajini. Doduše ratne obveznice nisu baš za obnovu. A i vidim da se nije nešto mnogo primilo (mislim na Ukrajinske državne ratne obveznice).
 
Priznjen da "Greed is NOT good" udarilo bi se u same temelje neoliberalizma.
Liberali bi da se j. i d aim en udje, da pauperizovana srednja klasa (sirotinja) uziva u socijalizmu dok bi zanjih i dalje vazio kapitalizam.

Nedavno sam citao nekog od Great Reset ideologa. po njemu se "drzanje ljudi" (kao recimo i drzanje konja) vise ne isplati.
Barem ne ako doticna zivotinja zivi srednjoklasno, po stanovima.
Isplatilo bi se drzanje na velikim farmama, u kolektivnom smestaju.

Mislim da se iza sve te price ne krije nikakav stanizam. Jednostvno, bogatima se vise ne isplati. Sistem ovo vise ne moze da podnese.
Zato idu na to da s ebroj ljudi ili smanji ili da se troskovi resursa umanje.
 
Ljudi su suviše glupi da bi bili složni i organizovali se za bilo šta, IQ prosečnog Srbina je bio 90, prošle godine sada 89. Inače ljudi su lenji, radije će jesti paštetu i leb, nego zasukati rukave. Prvi moj komšija zove majstora da mu otpuši wc šolju i sudoperu, a kad treba da plati 120 ojra puno mu i kuka. Pa ljudi ne znaju gumu na autu da promenu, niko više ne zna ni kako se muze krava/koza, a kamoli da zaseju kukuruz/soju/detelinu. Slaba vajda MC...
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_

Sta mislite o ceni ovog stana?
Ako izuzmemo cijenu, šta fali ovom stanu?
Šta fali ovoj zgradi?
Prelijepa je.
Lokacija ne može biti bolja. Ugao Kursuline i Krunske. Kalenić pijaca na 2 min., Slavija i Vukov spomenik na 5 min, 4-5 fakulteta na 5-10 minuta, nekoliko javnih garaža u blizini, Njegoševa ulica na minut, Bulevar na par minuta.
Ja ne mogu vjerovati da nekome ova lokacija ne bi odgovarala. Naravno, cijena je jedna stvar ali stan i zgrada su sasvim druga.
 
Ja imam jednu izuzetnu poslovnu ideju vezanu za zaradu u toku predstojece krize:

Posto dolazi kriza mnogi ostaju bez posla.
Naravno moraju da jedum moraju negde da zive.

Zato bi ljudi koji imaju kapitala mogli da organizuju radno intenizvnu poljoprivrednu porizvodnju (povrtarstvo, vocarstvo) oko beograda, pozeljno na mestima dostupnim zeleznicom.
Bivsi zaposleni po firmama bi postali nadnicari, u zamenu za stan, hranu i nesto novca, mada c emozda pristajati da rade i bez novca.
Manja domacinstva bi takodje mogla da imaju slugu ili porodicu iz grada koja bi pomagala.
Naravno ne bi morali da rade dok ne potrose pare, a mogli bi da smestaj i hranu plate nekretninama, ako zele.

Uopste se ne salim.
Predlazete povratak na feudalizam ? 😃 Evo ja cu Vam biti taj izuzetni gospodar, a Vi i Vasa porodica mozete da budete moji kmetovi. Kao sto ste naveli - tezak fizicki rad, obezbedim vam smestaj, hranu i odecu, cak i grejanje zimi (kad je beg bio cicija), vidim da Vam je ok i da radite bez novcane nadoknade, ali mozda vam i dam neki dinar za sladoled. Cisto da lizete i ohladite mozak na vrucini dok razmisljate o kretanju cena nekretnina u narednih 30ak godina dok ponovo ne stanete na noge.
 
Ako izuzmemo cijenu, šta fali ovom stanu?
Šta fali ovoj zgradi?
Prelijepa je.
Lokacija ne može biti bolja. Ugao Kursuline i Krunske. Kalenić pijaca na 2 min., Slavija i Vukov spomenik na 5 min, 4-5 fakulteta na 5-10 minuta, nekoliko javnih garaža u blizini, Njegoševa ulica na minut, Bulevar na par minuta.
Ja ne mogu vjerovati da nekome ova lokacija ne bi odgovarala. Naravno, cijena je jedna stvar ali stan i zgrada su sasvim druga.
Drvo na 5-10min. (park kod vuka)

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk
 
Vrh