Šta je novo?

Cene nekretnina

Samo ne znaš ili zaboravljaš Savo da u tvom scenariju veliki investitori kupuju kad je krv na ulicama, što znači da će taj koji sad ima 10 stanova koje je hordovao ceo život, sledeće godine će imati 20, kupljeno na sniženju. Nije kao da smo se kao civilizacija vratili u kameno doba, tehnologija je tu i dalje će napredovati, situacija će se stabilizovati, za godinu, dve , tri, dugovi će se resetovati, ti ćeš posle privređivanja na svojoj zemlji poželeti da radiš u svojoj struci, samo ćeš zbog koncentracije kapitala i većeg monopola morati više da izdvajaš za iznajmljivanje!
Znaci ipak verujes da ce biti snizenja i to do 100%, jer ce moci da kupi duplo vise? Inace, ako je neko hoardovao, je l te, cekao je snizenje, takav lik nece ni kupiti ako ne bude bilo vidljivog pada. Jer da nije takav karakter, vec bi potrosio do sad, zar ne? Zar se na kraju ne svodi statistiku koju mi nemamo, npr koliko je takvih likova, koliko imaju... itd.
 
Fiskalna politika (aka socijalna pomoc zarad socijalnog mira) je slabija od monetarne. Pokrenuo se taj div i kamate rastu dok se ne izjednace sa inflacijom. Nazalost, u celoj ovoj prici najveci gubitnik je srednja klasa. Proizvodjaci su vec uracunali unapred inflaciju (duplo) i podigli cene. Siromasni ce dobiti stimulans tj. socijalnu pomoc. Srednja klasa nece dobiti nista.
Kod nas je jos gora situacija. Mi pumpamo zarade neproduktivnom javnom sektoru linearno (шкк ?!?!).... Ne kome je potrebno, nego svima uz povecanje spoljnog duga da ne bi kompanije u Srbiji zavisne od domace traznje propale zbog smanjene kupovne moci zaposlenih u privatnom sektoru. Privatni sektor zaposlen u kompanijama sa stranim kapitalom imace selektivno povecanje zarada (samo onima koji su tesko zamenljivi) uz smanjenje radne snage (apsorbovanje posla odlazecih radnika bez novog zaposljavanja). Selektivno povecanje plata i profita domacih "bizmismena" kao i pada vrednosti evra, uzrokovace povecanje cene nekretnina za jos 10-20% (naredne 1.5-2 godine) uz dodatno smanjenje ponude kroz smanjenu izgradnju. Time ce cedjenje novca biti zavrseno. Nakon toga ogroman pad traznje posto svi zavise od kreiranja nove vrednosti i privatnog sektora (tj. stranih investicija i doznaka iz inostranstva). Svi efekti monetarne politike imaju odlozeno dejstvo par godina. Sve isto kao kad je bila SEKA (drzavni sluzbenici ce imati skoro duplo vecu platu u odnosu na slicne poslove u privredi 🙂). Samo se nadam da ce kurs ostati nepromenjen. To je nesto sto ocekujem kod nas. Neki pad ocekujem tek za 2.5-3 godine nazalost
P.S ako izbije Tajvan onda default i Savin scenario 😅
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Neizbezna je i deglobalizacija.
Iz politickih razloga mnoge firme ce koristiti nekineske, dakle skuplje komponente.
To ce dodatno razbukatati inflaciju.
 
Makroekonomski gledano, Kina je fabrika sveta. Zaista ne znam sta da kazem. Nista dobro nema u tome ako ce stvarno raditi na tome. Procice godine dok se ne vrate poslovi, ako se uopste vrate u približnom obimu u dogledno vreme. Black Rock je u nekom tekstu dao izjavu skoro da je globalizacija stvar proslosti i to mi se uopste ne svidja jer je to losiji scenario i niko ne zna kako ce Srbija proci u novoj preraspodeli. Nekretnine su najmanji problem. Ko ima on kupuje a ne kome treba🙂. Moje shvatanje je da mi ovde diskutujemo radi srednjeg staleza kojeg je sve manje. Da se ljudi ne preracunaju sa ratama kada dodje do rasta kamata i otpustanja pa da upadnu u problem.
 
Poslednja izmena:
Zapad može uz trošenje para da sebi vrati industrijsku proizvodnju za desetak godina. To će naravno biti dosta skuplje od proizvodnje u Kini i zahtevaće promenu poslovanja i gubitak dela profita ali je potpuno moguće. Globalizacija na nivou EU, G7 i SAD + "bliski ne NATO saveznici" se ne menja. Za ekonomsku nezavisnost od Kine će trebati bar decenija i triliona izgubljenog profita.

Zapad će zbog sopstvenih strateških interesa morati da se ozbiljno takmiči sa Kinom u zemljama koje hvata "Pojas i Put" gde će biti i štapa i šargarepe i CIA atentata i državnih udara. Kao "staro dobro vreme" hladnog rata. Samo bez ikakvih ideoloških odrednica ovaj put.
 
tekst jednog anonimnog komentatora. Govori o stvarnompocetku kriz ekoji nije ni kovid ni rat, nego krah REPO trzista u jesen 2019.
Izvinite ne masinskom prevodu.

Repo tržište je način na koji se banke finansiraju sa drugim bankama, to je kratkoročno kreditiranje sa zalogom; preko noći ili nekoliko dana. Kolateral su obveznice koje se drže u portfelju banke, koje dobijaju "frizuru" prilagođenu riziku pre nego što im se sredstva pozajmljuju. Kada banke počnu da brinu da li su druge banke likvidne/solventne, frizura postaje sve veća i veća (možete da pozajmite manje uz datu obveznicu) i kamate postaju sve veće, sve dok banke u jednom trenutku ne odbiju da pozajmljuju nekim bankama, a onda možda sve druge banke s obzirom na to koliko su sve banke tesno povezane jedna sa drugom preko repo, derivata, deviznog kursa, tržišta novca itd.

U trenutku krize (na primer, vikend Bear Sterns-a ili repo kriza 2019.) Fed stupa u funkciju „zajmodavca u poslednjem slučaju“ kako bi osigurao da se međubankarski sistem pozajmljivanja ne zaustavi. Veći problem postaje kada su banke nesolventne (aktiva – obaveze manje od nule), a ne nesolventne (tekuće obaveze za plaćanje se ne mogu izmiriti jer se nedovoljno sredstava može dovoljno brzo pretvoriti u gotovinu). To se dogodilo 2008. godine, što je dovelo do potrebe za dokapitalizacijom banaka, AIG-a itd. Ista stvar koja se desila 2019. godine, „stimulacija COVID-a” je prikrila prikrivenu dokapitalizaciju.

Kako Fed nastavlja da podiže kamatne stope, cena obveznica na bankarske portfelje opada, kao i svih vlasničkih sredstava, opterećenja imovine itd. Što je neko sredstvo više nelikvidno i sa leveridžom, to više cena može pasti (npr. MBS, Assert Backed Securities, Leveriged zajmovi). U isto vreme postoji ogromna kriza likvidnosti/solventnosti uzrokovana rastućim cenama energije u Evropi koja se širi na energetske kompanije, banke, proizvodne kompanije i pojedince. Rastuća inflacija takođe dovodi do povećanja kamatnih stopa u Evropi, a neke banke kao što je Deutsche Bank imaju ogromnu leveridž.

Najvažnija stopa koju treba posmatrati je 5/10-godišnja kamatna stopa američkog trezora. pošto pokreće hipotekarne stope i nalazi se u sredini trajanja portfelja obveznica – rastuće kamatne stope znače pad cena obveznica. Trenutno, američka 10-godišnja stopa izgleda kao da bi mogla da probije prethodni maksimum od 3,5% postavljen u junu, što bi trebalo da izazove veliki pad cena imovine. Dolar je takođe pao na nove maksimume, što smanjuje inostrane profite američke kompanije izražene u američkim dolarima i povećava troškove pozajmljivanja (pored rasta kamatnih stopa) za mnoge zemlje sa velikim pozajmicama u američkim dolarima - šireći finansijski problem širom Latinske Amerike itd. .

10-godišnji državni zapis SAD

Sa inflacijom koja je visoka i još uvek raste, i sa kamatnim stopama generalno ispod stope inflacije, opcija dampinga kamatnih stopa na nulu i štampanja novca za spas finansijskog sistema od teškog kraha je sada ozbiljno ograničena - osim ako vlade ne vide veoma visoke ili čak i hiper inflacija kao poželjnija. Taj put bi uništio finansijere.
 
Makroekonomski gledano, Kina je fabrika sveta. Zaista ne znam sta da kazem. Nista dobro nema u tome ako ce stvarno raditi na tome. Procice godine dok se ne vrate poslovi, ako se uopste vrate u približnom obimu u dogledno vreme. Black Rock je u nekom tekstu dao izjavu skoro da je globalizacija stvar proslosti i to mi se uopste ne svidja jer je to losiji scenario i niko ne zna kako ce Srbija proci u novoj preraspodeli. Nekretnine su najmanji problem. Ko ima on kupuje a ne kome treba🙂. Moje shvatanje je da mi ovde diskutujemo radi srednjeg staleza kojeg je sve manje. Da se ljudi ne preracunaju sa ratama kada dodje do rasta kamata i otpustanja pa da upadnu u problem.
Ovi procesi upravo unistavaju srednji stalez.
Kod nas i svuda.

Potreban je otpor, otpor u kojem u ce ljudi biti spremni da zrtvuju i svoj zivot.
 
Zapad može uz trošenje para da sebi vrati industrijsku proizvodnju za desetak godina. To će naravno biti dosta skuplje od proizvodnje u Kini i zahtevaće promenu poslovanja i gubitak dela profita ali je potpuno moguće. Globalizacija na nivou EU, G7 i SAD + "bliski ne NATO saveznici" se ne menja. Za ekonomsku nezavisnost od Kine će trebati bar decenija i triliona izgubljenog profita.

Zapad će zbog sopstvenih strateških interesa morati da se ozbiljno takmiči sa Kinom u zemljama koje hvata "Pojas i Put" gde će biti i štapa i šargarepe i CIA atentata i državnih udara. Kao "staro dobro vreme" hladnog rata. Samo bez ikakvih ideoloških odrednica ovaj put.

Mislim da je nemoguce. Potrebno je promeniti ideologiju, dogme, ono u glavama raznih MBA, CEO itd.
Mislim da je promena nemoguca i da zapad ide bezglavo u eskalaciju.
 
Ulica despota Stefana ne izgleda kao bulevar koji vodi do Mirjeva 5k ;) Šalu na stranu, danas sam prošao tuda i ulica je jako propala.

Mislim da će amortizacija rasta cena doći u trenutku kada raskorak izmedju infrastrukture i cene kvadrata bude u besmislen. Ne predvidjam sad scenario sa lalama u Holandiji, govorim laički, ali mislim da grad mora da poveća kvalitet i trajnost javnih radova.

Trenutno je većina javnih radova na nivou amaterizma u smislu kvaliteta i trajnosti (lični utisak) i treba raditi na tome da se to izmeni
 
@MC_

Da ne ulazim u teorije zavere, mislim i ja da bi iste korake morali da sprovedu i bez covida, u tom smislu mora bar da se pomisli cov, pa i ovaj rat predstavljaju savršen izgovor!
 
Trenutno je većina javnih radova na nivou amaterizma u smislu kvaliteta i trajnosti (lični utisak) i treba raditi na tome da se to izmeni

Zasto bi radili nesto kvalitetno i trajno kad im je ovako to jedan od glavnih nacina izvlacenja novca koji se izmedju ostalog preliva i na cene nekretnina.
Jednostavno nemaju nikakav podsticaj, ni ekonomski ni pravni, da tu praksu promene.
 

Šteta je što ne pišu i o planinskim centrima jer nam hronično nedostaje još bar isto ovoliko smeštaja ali Premijum tipa kako bi mogli da budemo vidljivi
na svetskoj mapi turizma, ovako nas ni lupom ne možeš pronaći! Strašno, a tako smo lepa zemlja!
Jel ima investitora da prate ovaj forum i da čuju, gradite bre ljudi kvalitetnije, ima ko da kupi a imaće i kome da se izda...!
Najbolji ROI (povrat investicije) je trenutno na Zlatiboru i NEDOSTAJE premijum hotelskih smeštaja tipa kondo ili apartmani u okviru hotela-risorta
 

700.000 stanovnika manje nego 2011.
Na prethodnom popisu 2011 smo imali 7,1 mln stanovnika. Ocekuju pad od 700 hiljada, sto je onda oko 6,4 mln. A mi na prethodnim izborima imali upisanih 6,5 mln glasaca. Mi izgleda nemamo mladjih od 18 godina. Ili pak izbori bas i nisu merilo volje gradjana.
 

700.000 stanovnika manje nego 2011.
Ovo je forum Beobuild.
U Beogradu je trend malo drugaciji.
Na nivou Srbije je demografska katastrofa, ali Beograd se drzi jer usisava ne samo ljude iz ostatka drzave, vec i iz okruzenja, pa na kraju i Evrope i USA. Beograd pruza odlicne uslove za freelensere koji rade online u smislu kvaliteta zivota i cena usluga. Znacajan broj stranaca (u hiljadama) dolazi da zivi i radi u BG, nisu to samo Ukrajinci i Rusi. Takodje, 90% emigracije (koja odluci da se vrati) vraca se u Beograd a ne u gradove iz kojih su otisli. Osim BG, jos je i NS malo interesantan i to je to.
Samim tim ocekivan je dalji pad cena nekretnina po manjim mestima, one zapravo i nemaju trzisnu vrednost jer je ponuda ogromna a potraznja nula.
U Beogradu je potpuno obrnuto, deca bejbi bumera, gastarbajteri, imucniji ljudi iz drugih gradova Srbije, nesto malo i stranaca (raznih nacionalnosti) svi hoce stan u BG.
Korekcije ce sigurno biti kad jos poskupe krediti za godinu-dve i to uspori privredu, ali do tada verovatno dalji rast. Trziste je plitko i relativno mali broj ljudi sa velikim kapitalom moze da pumpa cene do besvesti. E ako oni krenu da rasprodaju onda ce biti ozbiljna korekcija.
 

Šteta je što ne pišu i o planinskim centrima jer nam hronično nedostaje još bar isto ovoliko smeštaja ali Premijum tipa kako bi mogli da budemo vidljivi
na svetskoj mapi turizma, ovako nas ni lupom ne možeš pronaći! Strašno, a tako smo lepa zemlja!
Jel ima investitora da prate ovaj forum i da čuju, gradite bre ljudi kvalitetnije, ima ko da kupi a imaće i kome da se izda...!
Najbolji ROI (povrat investicije) je trenutno na Zlatiboru i NEDOSTAJE premijum hotelskih smeštaja tipa kondo ili apartmani u okviru hotela-risorta
Prijatelju....tebi je svaki post Zlatibor. Treba nam lux varijanta, najbolje ulaganje, najbolji ROI bla bla bla. Mnogo forsiras. Smanji dozivljaj. Gotovo sam siguran da si povezan sa prodajom tamo
 
Znaci ipak verujes da ce biti snizenja i to do 100%, jer ce moci da kupi duplo vise? Inace, ako je neko hoardovao, je l te, cekao je snizenje, takav lik nece ni kupiti ako ne bude bilo vidljivog pada. Jer da nije takav karakter, vec bi potrosio do sad, zar ne? Zar se na kraju ne svodi statistiku koju mi nemamo, npr koliko je takvih likova, koliko imaju... itd.

Sniženje od 100% nije moguće. :ROFLMAO:
Ne, taj bi kupovao svakako kako dolazi do novca, a nema nikakvu drugu ideju gde da uloži lovu, ali ako se desi to što Sava priča, kupio bi više, bagatelno!

Lepo sam napisao u šta ja verujem baš u postu koji si citirao! Gotovo da isključujem ekstreme, veliku depresiju i lom sa jedne i hiperinflaciju sa druge strane! Najrealniji mi je nastavak ovakve situacije uz neku blagu dezinflaciju (ali i dalje ozbiljno negativne realne kamate). Nije isključen ni taj soft landing scenario, mada mi je subjektivno manje verovatan, a onda dolazimo do pitanja šta će oni koji određuju kurs ekonomije da rade? Opet stimulacija?
 
Ovo je forum Beobuild.
U Beogradu je trend malo drugaciji.
Na nivou Srbije je demografska katastrofa, ali Beograd se drzi jer usisava ne samo ljude iz ostatka drzave, vec i iz okruzenja, pa na kraju i Evrope i USA. Beograd pruza odlicne uslove za freelensere koji rade online u smislu kvaliteta zivota i cena usluga. Znacajan broj stranaca (u hiljadama) dolazi da zivi i radi u BG, nisu to samo Ukrajinci i Rusi. Takodje, 90% emigracije (koja odluci da se vrati) vraca se u Beograd a ne u gradove iz kojih su otisli. Osim BG, jos je i NS malo interesantan i to je to.
Samim tim ocekivan je dalji pad cena nekretnina po manjim mestima, one zapravo i nemaju trzisnu vrednost jer je ponuda ogromna a potraznja nula.
U Beogradu je potpuno obrnuto, deca bejbi bumera, gastarbajteri, imucniji ljudi iz drugih gradova Srbije, nesto malo i stranaca (raznih nacionalnosti) svi hoce stan u BG.
Korekcije ce sigurno biti kad jos poskupe krediti za godinu-dve i to uspori privredu, ali do tada verovatno dalji rast. Trziste je plitko i relativno mali broj ljudi sa velikim kapitalom moze da pumpa cene do besvesti. E ako oni krenu da rasprodaju onda ce biti ozbiljna korekcija.
Mislim da je usisavanje pri kraju. Jednostavno nema sta vise da se usisa a pogotovo pri ovim cenama rente i rata kredita (mozda open balkan pomogne 🙂). U mom okruzenju, visokoobrazovani, koji su skroro otisli 28-30+ gledaju da kupe nekretnine (kupili) u inostranstvu i tamo dizu kredite. Znaju zbog cega su otišli i ne ulaze im se. Ovde kada dodju imaju vec nekretnine koje ne planiraju da prodaju a ni da dodatno ulazu u nove ukoliko imaju reseno stambeno pitanje.
Jedan broj je kupovao nekretnine za kes u izgradnji u bg-u. Nakon izgradnje su ih prodavali za 20-25% profita kada su videli da se renta ne isplati.
30+ ali druga generacija (oni koji su rodjeni tamo ili otisli kao mali) - njihovi roditelji imaju nekretnine vec. Ako su u manjem mestu, oni i ne borave toliko tamo. Idu u BG, NS zbog provoda. Srbija im nije centar zivotnih zbivanja i ne zanima ih ako ne mogu da se provedu ili zarade nesto. Ni za jednog nisam cuo da planira povratak. Ovo je licno sto znam i ne mora da bude reprezentativno. Navodim 30+ zato sto su to ljudi koji imaju najvise tendenciju sredjivanja stambenog pitanja.
 
I jedan od top komentara na vest:

Sve manje ljudi a sve stambenog prostora sve vise i sve je skuplji...
gde je tu logika?
Evo ga odgovor:
Imamo mi dovoljno stambenog prostora ali problem je u centralizaciji kapitala. Kao sto rece NRakocevic, u unutrasnjosti velika ponuda a traznja mala.
 
Srbija i sa 3 miliona moze da drzi ovu teritoriju.
Problem je sto vlada apatija.
Zavladao je Srbijom rentijerski duh, duh smrdljivog Vracara.
Zivot posvecen izlascima i statusnom uporedjivanju.

Alio ova kriza..... ova kriza ce sve to na srecu da satre.
Kada se polako zatvore gradilsta kada pocne zatvaranje stranih firmi kod nas ulazimo u stanje u kome ce najveci statusni simbol biti posedovanje sala na stomaku.
Na srecu, neoliberalni svet umire. Sta ce ga zameniti, ne znam.
Verujem da idemo unazad i da je potrosacko drustvo odsviralo svoje.

Sto bi rekao nas stari dobri R. Waters

"We drove our racing cars
We ate our last few jars of caviar
But now, its over!

No tears to cry, no feelings left
This species has amused itself to death
 
Poslednja izmena:
Ako te Mc interesuje kada će se desiti to što ti priželjkuješ, evo ti odgovor; novembar i decembar. Ako vas čude prazni rafovi i nestašica mleka i poskupljenja hrane, to znači da ili niste pratili moje komentare ili ste se smejali. Tek sada kreće, sve na gore ovo je samo bilo zagrevanje. Tj sve osim cena stanova.
Brate ja ovo pricam vec 2 godine nema ko da cuje, ljudi oko mene ko bez glave.
 
Ovo je forum Beobuild.
U Beogradu je trend malo drugaciji.
Istina, ali i u celoj Srbiji su poskupele nekretnine. Plus zemlja, plus sve ostalo.
Sniženje od 100% nije moguće. :ROFLMAO:
Ne, taj bi kupovao svakako kako dolazi do novca, a nema nikakvu drugu ideju gde da uloži lovu, ali ako se desi to što Sava priča, kupio bi više, bagatelno!
Nemoj biti bukvalista, to je hiperbola, ako se bese tako zove ta stilska figura :) Vise si pomenuo 50% smanjenje, ko je mogo da kupi 10, kupice 20. Al opet pominjes bagatelno, sto znaci osetan pad u slucaju Savinog scenarija. Il necemu tome slicno. Nema se za leba i grejanje, radni narod manje daje para na ostalo itd...
 
da, poceli su prazni rafovi. samo zagrevanje
 
Vrh