Šta je novo?

Cene nekretnina

...da običan narod zna kako funkcioniše ekonomija, davno bi bili sa motkama na ulicama!...

Сада, обичан народ мора да код омиљених инфлуенсера сазна која је мотка актуелна, које боје, од ког материјала, како се показала у тестовима, која јој је просечна оцена корисника, да ли је фришипинг, и прихвата ли испоручилац Еплпеј.

Тек онда, мора да види има ли расположив Кар го, до те улице. И за превоз назад исто, ако се задржи до касно. Ијао, ако је касно, нема ко да прошета куче.
 
Neverovatno mi je koliko moraju da budu bahati, pa da ovako nešto nazovu inflation relief paket! Lečenje inflacije sa još pumpanja, spirala koja hrani samu sebe.

Jasno je meni odavno da nemaju izvora, ali nekako očekujem da prosečan Nemac ipak kapira stvari malo drugačije od prosečnog konzumenta Farme i Zadruge! Lepo reče neki US predsednik čini mi se, da običan narod zna kako funkcioniše ekonomija, davno bi bili sa motkama na ulicama!
Po cemu je ovo inflatorna odluka? Ljudi ulazu deo sredstava iz budzeta kako bi olaksali zivot slojevima stanovnista za koje su procenili da je u ovom trenutku najugrozenije. Ako je neko napravio dovoljno buffera za ovakve okolnosti to su nemci.
A sta je inflaciono pumpanje to je recimo kada se nelinearno svima podizu plate i penzije i to putem zaduzavnja na inostranom trzistu. Zvuci vam poznato?
Ne nasedajte na veoma tanke i naivne zakljucke.
 
U Maxiju juce police sa mlekom, povrcem poluprazne, juneceg mesa nije bilo, to ne pamtim da se desavalo...
Zahtev za gradjevinskom dozvolom ozbiljnijeg projekta nema godinu dana, posle Novog Dorcola... ranije je bilo svaki mesec po nesto zanimljivo...
 
Po cemu je ovo inflatorna odluka? Ljudi ulazu deo sredstava iz budzeta kako bi olaksali zivot slojevima stanovnista za koje su procenili da je u ovom trenutku najugrozenije. Ako je neko napravio dovoljno buffera za ovakve okolnosti to su nemci.
A sta je inflaciono pumpanje to je recimo kada se nelinearno svima podizu plate i penzije i to putem zaduzavnja na inostranom trzistu. Zvuci vam poznato?
Ne nasedajte na veoma tanke i naivne zakljucke.

Nema tu bafera uopšte, morao sam da izguglam, sličan princip kao u US, uzdaju se najviše u nove korporativne takse od 15%, što će naravno morati da se prelije na cenu krajnjeg proizvoda. Dakle biće direktnog upumpavanja (studenti, penzioneri, deca), pojedinci će imati dodatni novac koji će se upumpati u već prepumpanu ekonomiju, ali i poteza fiskalne politike koji će direktno uticati na cene kroz prelivanje! Naravno, uveren sam da neće moći sve da pokriju, deo će se monetizovati! Praktično baziraju sve na još većem povećanju državnog sektora (umesto da ga smanjuju svuda), kako bi zahvatili više poreza i bar delimično pokrili davanja! Očekivan put resetovanja za mene.

Za nas nemam reči šta rade, razumeo bih da je urađeno za neki kapitalni projekat koji će generisati lovu i slično.

Inflacija UVEK pogađa najviše najsiromašnije i ovo je samo nastavak svega, još inflacije, opšti porast svih nominalnih nivoa (pa i primanja koja ne moraju pratiti porast cena), spirala bez prestanka!
 
Bukvalno. Trenutna strategija im je dizemo
kamate a stampamo za ono sto nam treba. Svakako moramo da stampamo pa daj barem za nesto sto drzavi koristi.

Sve je to ok ali sav taj dodatni novac se na kraju ukrupni kod biznisa i vlasnici biznisa kupuju nekretnine i tako sve u krug.

Ja u opste ne vidim da ce ikada krenuti sa pravom realnom stednjom. Sto znaci cene ce ici jos na gore samo mozda eventualno sporije.

Da bi krenule na dole moraju firme da budu povredjene i da pocnu sa masovnim otkazima kao i da nema novih “mera” nego sve da je stegnuto. Iskreno ne verujem da ce se to desiti.

Sve sto su uradili je pompezne najave da ide zatezanje, podigli kamate i promenili naziv kako se sad zove stampanje. Novi novac dal dolazi od pozajmice ili od pustanja novih novcanica u opticaj ili uzimanja iz neke stednje (tipa za penzije) je svakako nesto sto ne bi bilo da je zestoko zatezanje. Taj novi novac kreira inflaciju koju pokusaju da suzbiju dizanjem kamata. Ocigledno misle da bi se sistem raspao bez dodatnog upumpavanja.
 
Upravo tako, ubrzavanje procesa koncentracije i centralizacije kapitala, ali i ukrupnjavanje biznisa! Teoretski kad bi primenili lek (a ima ga, kamate iznad inflacije i to ne tik iznad, nego iznad da pokrije i neki prosečan profit npr), rešili bi problem inflacije na veoma bolan način, stvarajući još veći problem, ubili bi poslove, male privrednike. Bitno da državni sektor i neproduktivnost raste. Onda bi sledeći došli na red paušalni preduzetnici, pa ne bi više bilo za neke poreza 5% (za one koji zarađuju sad npr 6 000 000 din godišnje), pa to na kraju implicira da i Mica na pijaci ne bi prodavala krompira koliko ga inače prodaje. Sve mi to deluje kao manje verovatan scenario, verovatniji mi je reset kroz ovo što se upravo radi, inflaciono potkradanje dok ne vrate makroekonomiju u održivo stanje!

Smeta mi ta bahatost u samom nazivu paketa, antiinflacioni i sl, a ljudi ovce, jbg...
 
Poslednja izmena:
Meni samo deluje da cemo videti neke sulude cene i cifre pre pravog reseta. Prakticno sa ovim
stampanjem i dalje je na snazi pljackanje ljudi/firmi koje imaju stednju. Svaka nova mera zapravo steti nekom drugom. Na primer stimulises (sa novim kapitalom) elektricna vozila to steti celoj industriji na gorivo bogatis ove koji imaju veze sa elektricnim vozilima a to si uradio na racun onih koji imaju stednju. Totalna nebuloza sta se desava.

Da ne pricamo i o tome sto ako stampas euro i uzme ga samo Nemacka koja je tek to nebuloza.

Dosta zavisi i kako EU odigra sa Rusijom. Ako se ispostavi da bez gasa i djubriva ne mogu ili ce da bude bas bolno za EU ukljucujuci i masovne proteste ili ce se okrenuti Rusiji za dogovor. Verovatniji scenrario je da Ameri onda prvi posegnu za dogovorom jer je nerealno da ostanu izolovani.

Nerealno je predvideti bilo sta jer ima
zilion opcija kako mogu i sta mogu da promene.
 
Neverovatno mi je koliko moraju da budu bahati, pa da ovako nešto nazovu inflation relief paket! Lečenje inflacije sa još pumpanja, spirala koja hrani samu sebe.

Jasno je meni odavno da nemaju izvora, ali nekako očekujem da prosečan Nemac ipak kapira stvari malo drugačije od prosečnog konzumenta Farme i Zadruge! Lepo reče neki US predsednik čini mi se, da običan narod zna kako funkcioniše ekonomija, davno bi bili sa motkama na ulicama!
Nije to lečenje inflacije, nego vanredna socijalna pomoć.
 
Nema tu bafera uopšte, morao sam da izguglam, sličan princip kao u US, uzdaju se najviše u nove korporativne takse od 15%, što će naravno morati da se prelije na cenu krajnjeg proizvoda. Dakle biće direktnog upumpavanja (studenti, penzioneri, deca), pojedinci će imati dodatni novac koji će se upumpati u već prepumpanu ekonomiju, ali i poteza fiskalne politike koji će direktno uticati na cene kroz prelivanje!
Nije korparativni porez nov, već su odredili da ne može biti manji od 15% za kompanije koje ostvaruje preko milijardu $ profita.
Dobar deo velikih kompanija plaća veći porez od tih 15%, ali su neke uspevale preko raznih olakšica uspevale da snize taj procenat. Sada će te olakšice važiti samo do 15% za ekstra profitabilne kompanije...
 
U EU inflaciju gura cena energije, a ne traznja.
Taj problem ce se resiti do sledece godine, sa ili bez razresenjem ukrajinske krize.

Inflacija postaje problem kada plate pocnu da rastu (spirala).
Sa relief (jednokratnim) inicijativama pokusavaju to da izbegnu i rese jednokratni problem cene energije.

Nisu oni bas tamo men.oli, ma kako ih pokusavali predstaviti u Srbiji.
 
Plate i jesu počele da rastu, ne koliko i cene, u proseku! Uprkos ratu, nadljudskim uloženim naporima biće ovde plata 900 eur za dve, tri godine prosek, e sad što će litar nafte biti 500 din, nema veze, ovce su za šišanje!

To može ako rešiš fiskalnom raspodelom, smanjiš potrošnju sa druge strane ili zahvatiš veća uzimanja, ne ako direktno povećavaš potrošnju (nominalnu), povećavaš državni aparat, a ne možeš da izbalansiraš budžet, moraš da monetizuješ ostatatak ili se zadužuješ.

“Nothing is so permanent as a temporary government program.”
 
Mogu oni sa ovim hokus pokus manuelnim navodjenjem ekonomije da souste gorivo i na 1 dinar po litri ali ce svako ko se nije zaduzio i kupio nesto za te pare dobiti po nosu tj bice cist gubitnik.
 
1662393846794.png


Losa prica za one koji sede u EUR i nisu resili stambeno pitanje.

Odlicna prica za ko god je primao platu u USD, i cuvao te USD a nije trosio za tekuce potrebe.
 
Ako te Mc interesuje kada će se desiti to što ti priželjkuješ, evo ti odgovor; novembar i decembar. Ako vas čude prazni rafovi i nestašica mleka i poskupljenja hrane, to znači da ili niste pratili moje komentare ili ste se smejali. Tek sada kreće, sve na gore ovo je samo bilo zagrevanje. Tj sve osim cena stanova.
 
Samo ne znaš ili zaboravljaš Savo da u tvom scenariju veliki investitori kupuju kad je krv na ulicama, što znači da će taj koji sad ima 10 stanova koje je hordovao ceo život, sledeće godine će imati 20, kupljeno na sniženju. Nije kao da smo se kao civilizacija vratili u kameno doba, tehnologija je tu i dalje će napredovati, situacija će se stabilizovati, za godinu, dve , tri, dugovi će se resetovati, ti ćeš posle privređivanja na svojoj zemlji poželeti da radiš u svojoj struci, samo ćeš zbog koncentracije kapitala i većeg monopola morati više da izdvajaš za iznajmljivanje!

U svakom slučaju taj tvoj doom scenario (kao i hiperinflatorni sa druge strane) je veoma, veoma malo verovatan, ali postoji mogućnost (zaista se ne sprdam)! Meni najrealnije je ono što pričam, da, poskupeće energija i sve što je vezano za to i povući ostalo, hranu najviše, a nekretnine će isto nominalno porasti, ali ne u tom procentu, što znači pojeftinjenje nekretnina u odnosu na druga realna dobra, ali ne i nomonalno (fiat valute). Druga opcija, za mene manje verovatna, a za koju većina ovde navija (pa i ja), je taj neki soft landind, stagnacija ili blaga recesija i ispumpavanje balona svih aseta, ali uz zadržavanje poslova!
 
Slazem se s gore napisanim.

Ko god je uzeo stan 2 meseca nakon "groblja ce nam biti mala" i "preti nam italijanski scenario" je sad up 50%.
 
Pa probajte sad prodati te stanove kojima je cena skočila UP 50%. Jedino što možete očekivati dolazak određenog broja iz zone otvorenog balkana, ali i to će poremetiti skorašnja Svetska i unutrašnja zbivanja. U svim prethodnim krizama i ratovima imali smo; hranu, zemlju, vodu, energente, industriju, oružje, vojsku, hrabrost. Danas imamo stanove, kladionice, farmu, parove, navijače...nažalost sve ono što se ne jede.
 
Samo ne znaš ili zaboravljaš Savo da u tvom scenariju veliki investitori kupuju kad je krv na ulicama, što znači da će taj koji sad ima 10 stanova koje je hordovao ceo život, sledeće godine će imati 20, kupljeno na sniženju. Nije kao da smo se kao civilizacija vratili u kameno doba, tehnologija je tu i dalje će napredovati, situacija će se stabilizovati, za godinu, dve , tri, dugovi će se resetovati, ti ćeš posle privređivanja na svojoj zemlji poželeti da radiš u svojoj struci, samo ćeš zbog koncentracije kapitala i većeg monopola morati više da izdvajaš za iznajmljivanje!
Pod pretpostavkom da, recimo, Veliki Investitor ima nula duga (uz postojecih 10 stanova), i zatvorenu konstrukciju za tih dodatnih 10 stanova.. E sad..
 
Investitori su pametni i sposobni ljudi koji prave i prodaju stanove na kojima zarade od 500 do 2000 eura po kvadratu, i taj novac ulažu u auta, kuće, vile, hotele, šume, vinograde, jahte, stanove u Budimpešti, Beču i Monte Karlu...ti što kupuju po 2, 3 pa i 5 stanova su jajare koje su prodale svoje vinograde, imanja, šume i koje će da dreče ovde kada im se san surva u ponor, zbog nadolazećih kriza, i nedostatka hrane.
 
Cekamo ih s nestrpljenjem, winter is coming sto kazu oni iz serije, beobuildova vrata su svima otvorena
 
U petak pocinje prodaja stanova u BW Rivijera.
Cene stanova ka reci su najverovatnije oko 1.5M
Najeftiniji ce verovatno biti oko 1M ka gradu.

Evo imacemo prilike da se uverimo kako ide prodaja nekretnina. Ja ocekujem totalnu rasprodaju ako budu te cene.

Nadam se da uz te cene dobiju dovoljnu kolicinu parketa da mogu da se greju :))
 
U petak pocinje prodaja stanova u BW Rivijera.
Mislim da je bitnije sta ce biti u cetvrtak posto tada zasedaju u ECB, takoce i u Americi razmatraju dodatno povecanje kamatnih stopa sredinom meseca ali aj prvo da sacekamo cetvrtak. ;)
 
Vrh