Šta je novo?

Cene nekretnina

@marketwatcher

Ne mislim da si pretenciozan, niti da manipulišeš podacima, naprotiv, zato sam i birao reči, analize su ti smislene i daješ baš dosta podataka i svaka ti čast na trudu. Sa druge strane ja nemam nikakav interes što se cena tiče, bukvalno sam neutralno pozicioniran, niti živim od te industrije. Trigerovao sam se čisto zbog toga što si od svega fokusirao na to da su realne kamate sve negativnije, a ako pročitaš pažljivo post na koji si odgovorio, videćeš da sam pre svega mislio na EU, a i ako gledamo US, situacija je slična.

Eto i na zapadu su se nekretnine, bar za sada pokazale kao najbolji izbor, zbog low riska u ovoj situaciji (pitanje da li će od sada). Ne slažem se ni da se očekuje pad, to tek treba da vidimo (mada i moje subjektivno mišljenje je da je mali balon). Mada opet sve to treba gledati u kontekstu cele intervencije, dakle obuhvatiti bar još jednu godinu, sveukupno keš je luzer, debeli! Ovako kad se predstavi to izgleda kao ono kad na prodavnici napišu npr sniženje 10%, a pre toga podigli cene 50%. Treba da prođe veeeeoma dug dezinflatorni period dok se stvari malo ne promene, do tada mi se sve čini da će biti ono što sam pisao da nije pitanje ko će nešto zaraditi, nego ko će sačuvati.

@Hunchback

Ti ili ne razumeš ili se praviš da ne razumeš ili si od onih ljudi koji ne vide šumu od drveta.

Opet kažem ako su moja predviđanja još pre dve godine kad su fjučersi nafte bili negativni, bila u nekoj tački levo (a imam prepiske za to i na drugim forumima i mrežama i sa malo ozbiljnijim finansijskim savetnicima) , a većine ostalih dosta desno, mi sad diskutujemo o tome da li je trenutna situacija minimalno levo ili desno od te LEVE tačke.

Npr da sam hipotetički predvideo hiperinflaciju kad niko nije i da se to desilo i da sam rekao da ćeš od prosečne plate moći da kupiš 10 kutija keksa npr, ti bi bio onaj tip koji bi pričao da možeš da kupiš 11, jer su kamate podigli 10%, a ja na to nisam ulozorio! Ne mogu slikovitije, završio bih sa ovim.
 
Poslednja izmena:
Tebe vreme demantuje. Ruku na srce ti se bar trudis nekim smislenim analizama za razliku od defketa, graficara i neuspelog trola koji samo pisu nesto nepovezano. Kao deca su, galame, ali niti ih ko slusa niti uzima za ozbiljno.
Toliko ne slusas da me pominjes iako nista na temi nisam napisao nedelju dana 😂

Pretpostavljam da bi tvoja prica o centru Stokholma za 5000e trebalo da je ozbiljna?
 
Svi ovi komentari me navode na jedno pitanje, jer je ova tema na forumu otvorena 2010. godine. Da li se neko seca da je neko pogodio sta ce da se desi danas, 12 godina kasnije? Ili ne mora 12, da je neko predvideo nesto u medjuvremenu i stvarno pogodio.
Ja. Zaboravi koje godine ali negde 2012-2014 bio je tekst o tome.

Prodato 25. Stanova u BW Nika u prvih sat vremena.
 
Kretanje prodaje (broja transakcija) stanova u Beogradu u poslednje cetiri godine po mesecima:

Pogledajte prilog 143539 Pogledajte prilog 143540

- U prvih sedam meseci, van centra grada prodaja je 5% manja nego prosle godine i na istom nivou kao 2019.
- U centru grada (Stari grad, Savski venac, Novi Beograd, Vracar) prodaja je 17% veca nego prosle godine i cak 49% veca nego 2019.

Ostaje da se vidi da li su julski podaci kompletni (za sve opstine su uneti ugovori do kraja meseca, ali mozda jos neki nedostaju). Prema do sada unetim podacima:

- Broj transakcija stanova u Beogradu u julu: -18% u odnosu na jun, -12% u odnosu na jul prosle godine;
- Centar grada: -23% u odnosu na jun, -14% u odnosu na jul prosle godine;
- Rubne opstine: -16% u odnosu na jun, -11% u odnosu na prosle godine.

Baza je osvezena juce, ali nema promene.

Vesti iz sveta:

 
Svi ovi komentari me navode na jedno pitanje, jer je ova tema na forumu otvorena 2010. godine. Da li se neko seca da je neko pogodio sta ce da se desi danas, 12 godina kasnije? Ili ne mora 12, da je neko predvideo nesto u medjuvremenu i stvarno pogodio.

O ozbiljnosti predvidjanja agenata za nekretnine:

16.10.2008:


"I kao što se centar Beograda po ceni izjednačio sa elitnim lokacijama ostalih evropskih gradova, tako je, zahvaljujući novogradnji, i periferija u evropskom proseku: kvadrat na Zvezdari ili Mirijevu košta između 1800 i 2000 evra, koliko su donedavno koštali kvadrati na mnogo poželjnijim adresama. Direktor agencije "Magnat" smatra da se može dogoditi da, ako se izgradi most, i Borča dosta poskupi. Što se tiče direktorke agencije "Alka", ona smatra da je novost to što se sve više ljudi seli u Pančevo (...)"

"Stanovi oko Kalemegdana, Narodnog pozorišta i na Dorćolu odavno su na ceni. Kada se svojevremeno pričalo o zemljištu blizu Uzun Mirkove i Pedagoškog muzeja, odnosno o zgradi koja je tu građena, procenjivalo se da će kvadrat vredeti oko 4000 evra. Međutim, kako nezvanično saznajemo, cena je čak 7000 evra, što ovu lokaciju stavlja u rang centralnog Londona (...)"

"Na drugom mestu najskupljih lokacija nalazi se Vračar, pogotovo deo oko ulica Stojana Protića, Mutapove i Šumatovačke. Kvadrat stambenog prostora tu se kreće od 3000 do 5000 evra. (...)"

"Mesto koje je možda za najkraće vreme dobilo na popularnosti i postalo jedno od najtraženijih svakako je Novi Beograd, pre svega kraj oko Arene, YU biznis centra i Imelove zgrade, gde se cena kvadrata kreće između 2500 i 3000 evra. (...) Iako mnogi smatraju da su ovakve cene nerealno visoke, naši sagovornici iz agencija za nekretnine kažu da nije u pitanju precenjivanje. (...)"

"Koliko god ove cene bile u neskladu s ovdašnjim standardom i zaradama, čini se da nema mnogo nade da će situacija biti drugačija u bližoj budućnosti. Čini se da se varaju čak i oni koji prognoziraju pad beogradskih cena u kontekstu ekonomske krize u svetu.

'Građevinski materijal je skuplji, energenti su skuplji, bilo bi nerazumno očekivati da cene idu dole', kažu u agenciji za nekretnine "Legal". Po njihovim rečima, za svaki stan koji drže u prodaji, postoji čak dvadeset zainteresovanih kupaca. Iako je guverner Radovan Jelašić nedavno savetovao da se pričeka sa kupovinom, ni u agenciji 'Alka' ne slažu se s njim. Direktorka ove agencije Kaća Lazarević ističe da je 'skoro sigurno da se cene neće menjati, možda će se samo promet neznatno smanjiti', što je inače normalno u septembru i oko Nove godine. 'Naše tržište je inače takvo da nema velikih oscilacija, suviše je malo. Mi nismo vezani za svetske tokove.' Po njenim rečima, ljudi su podigli novac iz banke i sada zovu, ne znajući šta da rade sa tim novcem.

Dok cene nekretnina u svetu padaju, negde čak i do četrdeset odsto, kod nas se na tom planu ništa ne događa. Predviđanja su da će ovakva situacija ostati i da neće biti kolebanja ni u jednom pravcu. Kao veći problem Kaća Lazarević ističe mogućnost 'povratka na keš koji smo davno prevazišli, što će se desiti ako ljudi ne budu hteli da primaju novac na račun, nego na ruke'. (...)"

28.9.2009:


"A kako ocenjujete aktuelno stanje na ukupnom tržištu nekretnina u Srbiji, šta će nam doneti naredna godina?

- Moje mišljenje se malo razlikuje u odnosu na ono što ovih dana govori naš guverner - da će naredne godine doći do osetnog pada cena nekretnina. Mi smatramo da neće doći do značajnijeg smanjenja cena - smanjiće se samo one cene koje su zaiste nerealne. Nije realna cena da stan na Novom Beogradu, kod "Arene", košta 3.000 evra po kvadratu. Ova cena mora da se smanji, ali cena od 2.400 evra za stan u lepoj zgradi na Vračaru neće pasti. Generalno govoreći, cene nekretnina u narednoj godini mogu najviše pasti za 10 odsto, ne više. Ovo pre svega zato što je u Beogradu evidentan nedostatak stanova, odnosno tražnja je i dalje veća od ponude. (...)"

15.5.2011:


"Od početka ekonomske krize promet nekretnina pao je za polovinu, a cene i do 30 odsto."

"Iz godine u godinu, smanjuje se broj prodatih stanova. U 2009. godini, prodato je za četvrtinu manje nego u 2008. godini.

'Moram da kažem da nas kriza nikako ne prolazi. Možda je u ovom trenutku u Srbiji i Beogradu ona najžešća. Trenutno imamo vrlo malo kupaca i jako mnogo stanova u ponudi', rekla je Aleksandra Kon iz agencije za promet nekretnina „Alka".

'Oni koji planiraju da kupe stvarno mogu da biraju, a oni koji bi da prodaju moraju da dobro razmisle kad formiraju cenu, nikako da budu nerealni i da budu sretni kad pronađu kupca', istakla je Konova."
 
Dok je ovakva ponuda, ne verujem da ce cena pasti. Da li je neko od vas skoro gledao oglase. Isti oglasi se vrte, onaj ko hoce da proda postavi i realnu cenu, tako da ti stanovi mozda i ne stignu do oglasa. Konkretno ja sam imao primer pre 3 meseca gde sam dao ponudu 5% nizu od trazene a agent mi je rekao da vec postoje 2 bolje ponude i to za nijansu manje od trazene, taj stan je i dalje u oglasima sa skinutom cenom za 4k - jos dok smo pregovarali oko stana sam zakljucio da se vlasnicima ne zuri. Nase trziste nekretnina je specificno i uporedjivanje naseg trzista nekretnina sa USA je isto kao i uporedjivanje BELEX15 sa NASDAQ-om. Ovde se ide po principu ako prodje prodje.
 
Zvao sam Novi Dorcol da se raspitam za cene za fazu 2, nadajući se da su malo pale cene, medjutim rekli su mi da su cene sada od ponedeljka zapravo otišle gore još oko 5%.
Ostalo im je još oko 100 stanova.
 
Zvao sam Novi Dorcol da se raspitam za cene za fazu 2, nadajući se da su malo pale cene, medjutim rekli su mi da su cene sada od ponedeljka zapravo otišle gore još oko 5%.
Ostalo im je još oko 100 stanova.
Eto konkretnog podatka o trenutnom kretanju cijena.
Da li neko ima konkretan podatak o padu?
Konkretan podatak da je u novogradnji toj i toj, cijena sa x pala na y, a ne predvidjanja u pogledu američkih berzi i kursa Jena u odnosu na Konvertibilnu Marku.
 
Toliko ne slusas da me pominjes iako nista na temi nisam napisao nedelju dana 😂

Pretpostavljam da bi tvoja prica o centru Stokholma za 5000e trebalo da je ozbiljna?
Pa zabrinuo sam se :D
Vidis da se ne secas dobro, nije centar vec jedno 15min autom od centra. Cena je tacna jer su moji pre 3-4 meseca razmisljali da prodaju pa je dolazio procenitelj. Kada su odustali jedva su otkacili ove posrednike jer je zgrada zidana pre 4-5god, na dobroj lokaciji.

Ne hvalim ja Svedsku, ima ona i svoje mane, nego sve ovo pricam da bi se videlo koliko su nerealne cene u Beogradu i to kada se uporedi sa gradom koji je primer za balon nekretnina, a gde su plate jedno 5x vece, cena hrane kao kod nas, taksi i usluge jesu skuplje jedno 4-5x sto je u skladu sa platama, da ne bude da navodim samo pozitivne stvari.

Na zalost, a nekima na srecu, nismo se umuvali u EU pa bi nasi ljudi imali daleko veci izbor. Nasim komsijama recimo priznaju diplome, samo jezik da nauce (za neke poslove je dovoljan i engleski) i traze posao.
 
Poslednja izmena:
Zvao sam Novi Dorcol da se raspitam za cene za fazu 2, nadajući se da su malo pale cene, medjutim rekli su mi da su cene sada od ponedeljka zapravo otišle gore još oko 5%.
Ostalo im je još oko 100 stanova.

Eto konkretnog podatka o trenutnom kretanju cijena.
Da li neko ima konkretan podatak o padu?
Konkretan podatak da je u novogradnji toj i toj, cijena sa x pala na y, a ne predvidjanja u pogledu američkih berzi i kursa Jena u odnosu na Konvertibilnu Marku.

Pa kupujte, sta cekate, da ode jos +10% sledece nedelje?

Jos ima i onih jeftinih kredita sa fiksnom stopom na 15 godina...

Ja mislim najbolje ovako: kupis ove nedelje, sledece nedelje prodas na +10%!

Sta cekate??!

U ozbiljnijem tonu:

Nema indicija da cene u Beogradu trenutno padaju, i mislim da niko ozbiljan nije ni podelio takav podatak. Ali potrebno je vrlo malo mozga, opste informisanosti i koncentracije da bi se razumelo: najpre nastupa nekoliko meseci pada traznja, tokom kojih rastu zalihe neprodatih stanova, nakon cega dolazi do pada cena. U Americi je tek od pocetka godine nastupio pad prodaja, paralelno sa tim rastu zalihe, ali se nekretine i dalje jako brzo prodaju, a cene su nastavile da divljaju sve do juna, nakon cega je izgleda nastupio stidljiv pad, koji tek treba potvrditi u narednim mesecima. Cene nekretnine imaju inerciju koja nije prisutna na drugim trzistima, i ocekivano je da kasne za drugim trzistima. Ali ako se nastavi put u recesiju i berza nastavi da tone, malo je verovatno da ce nekretnine ostati postedjene.

Prema podacima iz katastra, rast prodaje usporava od aprila (Beograd: maj +13%, jun +1%, centar: maj +35%, jun +8% u odnosu na proslu godinu), a prvi pad prodaje u Beogradu za godinu i po dana je mozda nastupio tek u julu (Beograd -12%, centar -14% u odnosu na proslu godinu, Beograd -18%, centar -23% u odnosu na jun), ali je tesko reci sa sigurnoscu jer podaci mozda jos nisu kompletni. Tek treba ispratiti razvoj u narednim mesecima, ali ovo su parametri koje treba pratiti: indikatori recesije, berza, broj transakcija i cene na Zapadu, broj transakcija u Beogradu. Cene mogu da pocnu da padaju tek za par meseci, ako do toga dodje.

Ako neko ozbiljno misli da ce traznja i cene padati na Zapadu, a da ce u Beogradu rasti, taj je saljivdzija, ozbiljan manipulant ili ozbiljna bu****. Sta god mislite da je pokretac ogromnog rasta traznje i cena nekretnina u poslednje dve godine - stampanje novca, privredna aktivnost i rast preduzetnika, rast IT sektora - to je sve doslo sa Zapada, a nije rezultat nekakvog vrtoglavog uspona u samoj Srbiji.

U svakom slucaju, ja savetujem svima koji su sigurni da ce cene nekretnina nastaviti da rastu da razmisle zasto ne kupe odmah, narocito dok jos ima jeftinih kredita. i da se manu ove teme jer vec sve znaju i nema potrebe da gube vreme! Eto dok su gubili vreme i mislili cene u Novom Dorcolu su vec otisle +5% od proslog meseca i +40% od prosle godine! Mogu eventualno za godinu dana da se pohvale na forumu koliko tada bude vredela nekretnina koju su danas kupili i da svi vide koliko su pametni i da im zavide na bogatstvu! Svi koji su vec kupili stan i takodje su sigurni da cene idu dalje gore da isto razmisle o tim jeftinim kreditima, mogu da kupe jos jedan stan danas bagatelno i bez ucesca i stave hipoteku na stan koji imaju i da samo gledaju kako im bogatstvo raste! Mogu da izdaju IT-jevcima, Rusima, Ukrajincima, turistima, garantovan povrat na < 10 godina!

Za sve ostale koji imaju potrebu i razmisljali su da kupe stan sada, savet je da jos jednom razmisle, i da isprate - indikatore recesije, berzu, broj transakcija i cene na Zapadu, broj transakcija u Beogradu. Odluku doneti uzimajuci u obzir sve informacije, licnu procenu i racunicu koji nivo rizika mogu i zele da preuzmu i sta im se najvise isplati na kratak i dug rok.

I naravno - ne polagati mnogo na informacije o rastu cene u jednoj konkretnoj popularnoj novogradnji, jer je investitoru naravno interes da njegove cene rastu, i nastoji da upravlja cenom svim marketinskim i drugim polugama koje ima na raspolaganju: pustanjem ogranicenih kontigenata stanova u promet, po planskom redosledu, koriscenjem svih drugih sredstava stvaranja osecanja ogranicene ponude, rastuce cene i urgentnosti. Investitor zaradjuje tako sto gradi sto jeftinije a proda sto skuplje i ne tice ga se buduci pad ili rast cena. Agent zaradjuje od provizije i tako sto vam proda sto pre. Jedino se vas kao kupca zaista tice buduci rast ili pad. Zato morate sami da razmislite o tome, a investitor ili agent koji nastoje da vam prodaju stan danas ne.
 
Poslednja izmena:
Zvao sam Novi Dorcol da se raspitam za cene za fazu 2, nadajući se da su malo pale cene, medjutim rekli su mi da su cene sada od ponedeljka zapravo otišle gore još oko 5%.
Ostalo im je još oko 100 stanova.

Ako se slabo prodaje, samo podigni cenu, ići će bolje.

U celom Q2 na Starom gradu je prodato 100 stanova u novogradnji. To ukljucuje i K District i Novi Dorcol i druge manje novogradnje. Drugim recima, 100 stanova je nesto sto ce se realno prodavati bar jos tri meseca.

Cene ne verujem da ce spustati (osim ako u narednih par meseci ne nastupi globalni krah), jer traznja i osecaj ekskluzivnosti ocigledno postoje.
 
Zvao sam Novi Dorcol da se raspitam za cene za fazu 2, nadajući se da su malo pale cene, medjutim rekli su mi da su cene sada od ponedeljka zapravo otišle gore još oko 5%.
Ostalo im je još oko 100 stanova.
Da li ste dobili konkretnu cenu za neki stan, i ako da, na kom spratu?
 
Bw je posebno tržište koje u stvari nije pokazatelj prodaje, ali ulazi statistički u prodajnu novčanu masu na nivou Beograda. S toga i ne čudi pad broja prodatih stanova, a uvećanje novčanih iznosa transakcija. Realni pokazatelji su; Palilula, Vračar, Zemun i Nbg,B.brdo...pa i Mirijevo.
 
Pa kupujte, sta cekate, da ode jos +10% sledece nedelje?

Jos ima i onih jeftinih kredita sa fiksnom stopom na 15 godina...

Ja mislim najbolje ovako: kupis ove nedelje, sledece nedelje prodas na +10%!

Sta cekate??!

U ozbiljnijem tonu:

Nema indicija da cene u Beogradu trenutno padaju, i mislim da niko ozbiljan nije ni podelio takav podatak. Ali potrebno je vrlo malo mozga, opste informisanosti i koncentracije da bi se razumelo: najpre nastupa nekoliko meseci pada traznja, tokom kojih rastu zalihe neprodatih stanova, nakon cega dolazi do pada cena. U Americi je tek od pocetka godine nastupio pad prodaja, paralelno sa tim rastu zalihe, ali se nekretine i dalje jako brzo prodaju, a cene su nastavile da divljaju sve do juna, nakon cega je izgleda nastupio stidljiv pad, koji tek treba potvrditi u narednim mesecima. Cene nekretnine imaju inerciju koja nije prisutna na drugim trzistima, i ocekivano je da kasne za drugim trzistima. Ali ako se nastavi put u recesiju i berza nastavi da tone, malo je verovatno da ce nekretnine ostati postedjene.

Prema podacima iz katastra, rast prodaje usporava od aprila (Beograd: maj +13%, jun +1%, centar: maj +35%, jun +8% u odnosu na proslu godinu), a prvi pad prodaje u Beogradu za godinu i po dana je mozda nastupio tek u julu (Beograd -12%, centar -14% u odnosu na proslu godinu, Beograd -18%, centar -23% u odnosu na jun), ali je tesko reci sa sigurnoscu jer podaci mozda jos nisu kompletni. Tek treba ispratiti razvoj u narednim mesecima, ali ovo su parametri koje treba pratiti: indikatori recesije, berza, broj transakcija i cene na Zapadu, broj transakcija u Beogradu. Cene mogu da pocnu da padaju tek za par meseci, ako do toga dodje.

Ako neko ozbiljno misli da ce traznja i cene padati na Zapadu, a da ce u Beogradu rasti, taj je saljivdzija, ozbiljan manipulant ili ozbiljna bu****. Sta god mislite da je pokretac ogromnog rasta traznje i cena nekretnina u poslednje dve godine - stampanje novca, privredna aktivnost i rast preduzetnika, rast IT sektora - to je sve doslo sa Zapada, a nije rezultat nekakvog vrtoglavog uspona u samoj Srbiji.

U svakom slucaju, ja savetujem svima koji su sigurni da ce cene nekretnina nastaviti da rastu da razmisle zasto ne kupe odmah, narocito dok jos ima jeftinih kredita. i da se manu ove teme jer vec sve znaju i nema potrebe da gube vreme! Eto dok su gubili vreme i mislili cene u Novom Dorcolu su vec otisle +5% od proslog meseca i +40% od prosle godine! Mogu eventualno za godinu dana da se pohvale na forumu koliko tada bude vredela nekretnina koju su danas kupili i da svi vide koliko su pametni i da im zavide na bogatstvu! Svi koji su vec kupili stan i takodje su sigurni da cene idu dalje gore da isto razmisle o tim jeftinim kreditima, mogu da kupe jos jedan stan danas bagatelno i bez ucesca i stave hipoteku na stan koji imaju i da samo gledaju kako im bogatstvo raste! Mogu da izdaju IT-jevcima, Rusima, Ukrajincima, turistima, garantovan povrat na < 10 godina!

Za sve ostale koji imaju potrebu i razmisljali su da kupe stan sada, savet je da jos jednom razmisle, i da isprate - indikatore recesije, berzu, broj transakcija i cene na Zapadu, broj transakcija u Beogradu. Odluku doneti uzimajuci u obzir sve informacije, licnu procenu i racunicu koji nivo rizika mogu i zele da preuzmu i sta im se najvise isplati na kratak i dug rok.

I naravno - ne polagati mnogo na informacije o rastu cene u jednoj konkretnoj popularnoj novogradnji, jer je investitoru naravno interes da njegove cene rastu, i nastoji da upravlja cenom svim marketinskim i drugim polugama koje ima na raspolaganju: pustanjem ogranicenih kontigenata stanova u promet, po planskom redosledu, koriscenjem svih drugih sredstava stvaranja osecanja ogranicene ponude, rastuce cene i urgentnosti. Investitor zaradjuje tako sto gradi sto jeftinije a proda sto skuplje i ne tice ga se buduci pad ili rast cena. Agent zaradjuje od provizije i tako sto vam proda sto pre. Jedino se vas kao kupca zaista tice buduci rast ili pad. Zato morate sami da razmislite o tome, a investitor ili agent koji nastoje da vam prodaju stan danas ne.
Ja sam kupio tamo samo zato sto nisam nasao nista pametnije.
Iskreno mislim da je sada verovatno sam vrhunac cena u BGu.
Radim, zaradim i onda ne zelim da rizikujem da mi infalcija pojede to sto sam zaradio.
Spreman sam na pad, u medjuvremenu ce taj stan donositi neku rentu a kroz 5-10 godina ce opet biti ovako neki rast.
Iskreno bih i voleo da padnu cene, bice bolje ponude.
Ko je pokusao da nadje sada nesto iole normalno video je kako je ludo trziste.

Iskreno sam te bio pitao, u sta bi ti sada ulozio, kakva ti je raspodela portfolia - to je ono sto volim da cujem, posto vidim da razmisljas i analiziras dosta.
Razmisljao sam i o S&P500 ali i to mi deluje dosta preduvano trenutno.
Gotovina/zlato mi nisu opcija iako mozda gresim tu.
 
U periodu od 2013 do 2016 sam nalazio daleko bolje nekretnine po pitanju odnosa rente i cene, sada je to daleko gore.
Da ali osnovni problem je sto nema dobrih stanova. To je u debelom deficitu. Ako bude krize kao sto najavljuju, broj tih dobrih stanova ce biti još i manji. I zbog toga aspekta sada je možda i manje loš trenutak nego što će biti za godinu ili dvije. Nezavisno od samih cijena.
Ja mislim da ce kvalitet izgradnje na nivou ND, a pogotovo nekih manjih zgrada po Vračaru i Paliluli sto sam ja gledao, u narednih par godina biti misaona imenica.
Npr., skoro nijedan projekat koji se sada realizuje nema alu drvo stolariju (zbog ogromnog poskupljenja), dok je to kod luksuznijih projekata koji su završeni bio slučaj. Smart home takođe.
Ove ludacke cijene su ipak podigle opšti kvalitet gradnje na jedan viši nivo.
 
Definisi "dobar stan". Daj mi kakav god stan 20% ispod cene i napravicu od njega "dobar stan". Nema loseg stana, samo precenjenog za svoje stanje i lokaciju.
Makro i mikro lokacija prije svega. Da zgrada nije dvostrano uzidana. Poželjno da je na uglu 2 ulice. Poželjno da su sve veliki stanovi u zgradi (2 po spratu). Da stan ima dobar raspored za svoju kvadraturu i dispoziciju (a ne npr. da jedna soba gleda u svjetlarnik). Da ima dosta otvora i dosta svjetlosti. Da ima koliko toliko otvoren pogled, a ne na zgradu preko puta na 8 metara. Da je zaista lux gradnja. Najbolje ogledalo lux gradnje je alu drvo stolarija jer se ostale stvari mogu improvizovati. Takođe i pikovana fasada koja ide uz sendvič zid ili još bolje fasada od pravog kamena. Da su ulazi u garazu i na garažno mjesto normalni, a ne da vam zena djelje auto svako malo.
Ono što sam ja primjetio je da su najdeficitarniji manji trosobni stanovi (dvije spavaće) od cca 65 do cca 85 M2.
Nekada u socijalizmu su se u tim kvadraturama pakovali stanovi vrhunskih rasporeda sa spavaćim sobama od po 15 M2, velikim dnevnim, izdvojenim kuhinjama, negdje cak i izdvojenim trepezarijama. Današnjim investitorima za to treba 120-130 M2, pa i u tim stanovima bude nekih budalaština tipa spavaća soba od 8 M2 ili dnevna širine 3 M2, a dužine 8 M.
 
Vrh