Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne hvalim ja Svedsku, ima ona i svoje mane, nego sve ovo pricam da bi se videlo koliko su nerealne cene u Beogradu i to kada se uporedi sa gradom koji je primer za balon nekretnina, a gde su plate jedno 5x vece, cena hrane kao kod nas, taksi i usluge jesu skuplje jedno 4-5x sto je u skladu sa platama, da ne bude da navodim samo pozitivne stvari.
Cek cek, mislis na hranu u marketima ili u restoranima? Npr tamo je flasirana voda bas jeftina u marketima(znam i zasto), toliko da bih pre pio istopljeni sneg. Nije život samo kuca, posao i market, ima valjda hebemu i nešto sem toga, a to nešto ćeš platiti daleko više nego kod nas. Da ne bude da hvalim nas, jesmo u balonu ali daleko smo od najgoreg dna po pitanju zivota. Kome se ne svidja neka kupi stan u Stokholmu za isti novac posto i Svedjani vole da zive u Svedskoj, ili mozda na Islandu, tamo je struja skoro pa badava.
 
Cek cek, mislis na hranu u marketima ili u restoranima? Npr tamo je flasirana voda bas jeftina u marketima(znam i zasto), toliko da bih pre pio istopljeni sneg. Nije život samo kuca, posao i market, ima valjda hebemu i nešto sem toga, a to nešto ćeš platiti daleko više nego kod nas. Da ne bude da hvalim nas, jesmo u balonu ali daleko smo od najgoreg dna po pitanju zivota. Kome se ne svidja neka kupi stan u Stokholmu za isti novac posto i Svedjani vole da zive u Svedskoj, ili mozda na Islandu, tamo je struja skoro pa badava.
Mislio sam pre svega na hranu u marketima gde imas cesto prave akcije i tada su cene kao kod nas ili jeftinije. Ne ono kao kod nas smrdljiva krilca i bataci. Ako ne gledas cene, uzimas stvari sa ekoloskim etiketama i ne biras malo povoljnije markete onda je korpa otprilike x2 u odnosu na nas. Jeo sam i u restoranima i hotelima. Ono sto je zanimljivo je da imaju neuporedivo jeftinije cene za vreme rucka, okvirno kao i kod nas pa i jeftinije. Time privlace radnike da jedu kod njih, ali i pored toga vecina na posao nosi hranu od kuce.

Sto se vode u Stokholmu tice, cesmovaca je odlicna i koliko znam vazi za jednu od kvalitetnijih, sta ce ti flasirana voda. I u Beogradu pijem samo cesmovacu dok je ne upropaste skroz zidanjem na Makisu.

Nije zivot posao, kuca, market, tacno, treba izaci malo i udahnuti cist vazduh.

Uvek ti najvise treba ono sto nemas, a njima treba sunce i malo vise toplijih dana.

Poznajem nase ljude koji su otisli i procvetali tamo, prezadovoljni su, jedan je vec nakon 3-4 god rada digao kredit za stan. Ostali isto uzimali stanove i kuce. Ali postoji jedna caka, kad vec kazes nek ide tamo svako ko zeli. Ne moze i nije lako da se tek tako ode. Ovi sto su odlazili imaju dvojno drzavljanstvo, nase i EU zemlje. Poznajem i jednu Nemicu lekara, preselila se sa porodicom iz Nemacke, samo joj jezik treba sto je i polozila pa se opet muci i nije joj lako bilo da se uklopi u sistem.

Poznajem i neke koji su rodjeni tamo, dolaze u Beograd da se zezaju, ali im na pamet ne pada da se presele ovde.

Beograd je dobar da dodjes pun para leti da se malo zezas sa drustvom. Sranje grad urbanisticki na lepoj lokaciji.
 
Poslednja izmena:
Pa o tome pricam. Da ne bude da je tamo sve jeftinije ili isto, a u stvari je poprilično skuplje. Kazem stvari kako jesu nebitno da li neko hoće česmovaču ili ne. Ima i jeftinih prilika istina, npr jeo sam kineze za 10e jedes kolko hoces u vreme ručka, to kod nas nema ali imas ponegde "branc" gde za 800-2000 isto jedes koliko hoces. Izbrisan mi je post kao odgovor na Tin-ovu prozivku gde sam pitao kad smo svi šovinisti onda zašto svi autošovinisti žele da kupe stan u šovinističkoj zemlji. Jer čim kažeš nešto lepo o našoj zemlji ili kritikuješ drugu odmah mrziš druge nacije, a daj bože da je taj neko video malo sveta ili kako se to kaže na engleskom "vrld iz smol". Ja sam jedan od onih koji ne mogu videti samo crno pa mi se stavovi ne slažu sa ponekim stavovima na forumu.

Nije zivot posao, kuca, market, tacno, treba izaci malo i udahnuti cist vazduh.
Meni to liči na zatvor, soba, menza, market i ajde malo napolje na vazduh. Karikiram naravno ali shvatio si poentu.

Znam i Ja dosta njih tamo, zadovoljni su. Ne znam zašto nije lako da se ode. Jedan otišao i udao se :) drugi valjda posle 3 godine rada tamo ima prava na zahtev za pasoš i td... Uglavnom ima mnogo naših ljudi. Kad izadjem više čujem naš (srb, hrv, bos koji god) nego šveCki. Na granici nas jednom pretresali i nešto me ispituje policajka na engleskom pa posle kaže "dobro ajmo sad na naški" :) A kad im ogreje sunce to njima ko praznik :) Što se kaže "'ladno ali standard'. Stockholm je generalno skup, većina radnika se smešta po okolnim mestima (ne kukaju što ne mogu da kupe stan u centru Stokholma), a poneki žive u onim zgradama za radnike. Čuvene "Švedjanke" Ja skoro pa ne videh, ako ne idu teretanu i solarijum svaki dan nema se tu šta videti lepo al dobro to je stvar ukusa. Da ne dužimo.

Tako i Beogradu fali ono što nema, čistiji vazduh, bolji urbanizam, a celoj Srbiji veće plate. Uglavnom imamo se i čime pohvaliti, a i šta nam zameriti. No kako nama tako i drugima u manjem ili većem obimu.
 
Ja i ne pljujem Srbiju, lepa nam je zemlja, i kao sto sam rekao, Beograd na dve velike reke, sume okolo, brda, a opet tako ruiniran urbanisticki bez ikakvog reda u 90% grada. Celu pricu oko Stokholma sam potegao cisto da se vidi koliko su kod nas cene neopravdano visoke. Te neke stvari koje ima Stokholm i neki drugi gradovi Beograd nece imati ni za 50 godina, a urbanisticki nece da se sredi ni za 200. Svuda zive ljudi, ali sve ima i svoju cenu. Ja sam dao maksimalno koliko mislim da vredi kvadrat, a za dalje me ove cene ne interesuju.

Svako moze da ode i pregleda vece gradove na google mapama pa da uporedi sa Beogradom. Najveci deo grada kao da si uradio copy/paste najgoreg dela Lekinog brda.
Sem toga meni i ove zgrade u bnv lice na socijalne zgrade koje zidaju na periferiji gradova na zapadu.
 
Ja i ne pljujem Srbiju, lepa nam je zemlja, i kao sto sam rekao, Beograd na dve velike reke, sume okolo, brda, a opet tako ruiniran urbanisticki bez ikakvog reda u 90% grada. Celu pricu oko Stokholma sam potegao cisto da se vidi koliko su kod nas cene neopravdano visoke. Te neke stvari koje ima Stokholm i neki drugi gradovi Beograd nece imati ni za 50 godina, a urbanisticki nece da se sredi ni za 200. Svuda zive ljudi, ali sve ima i svoju cenu. Ja sam dao maksimalno koliko mislim da vredi kvadrat, a za dalje me ove cene ne interesuju
Istina, no nije tu samo grad kriv već i ljudi koji žive u njemu. Tek smo izašli iz ratova trebaće vremena da se mentalitet promeni. Pa i Nemac se nije naučen rodio već je osetio po džepu. Problem je što kod nas ne smeš mnogo da udariš narod po džepu jer neki jedva preživljavaju, a kako koja vlast samo krade šta može. Ja bar gledam da svoju mikrolokaciju učinim što podobnijom za život. Evo sad skoro uzeo neki lokal za pp, okolo svi lokali puni, većinom ženskog poslovanja (frizerke, šminke, knjigovodje...), a popločana staza oko lokala prljava da nema gde, kao da je obor, a ne poslovni prostor. I šta ću uzeo sam da čistim malo po malo oko svih lokala, svi me ponešto gledaju ali niko da se ponudi da pomogne. Mene je bar sramota da bude tako oko lokala.

Što se cena tiče i meni su ove cene naduvane, pogotovo projekata koji se vode kao "premium", a od premiuma ni p. No, ne treba ni kuditi ljude koji očekuju rast, pa ni pad. Svako greši, a za ovih 10god postojanja teme niko nije pogodio i svako je jednom bio u pravu. Kada pada nikad ne padne dovoljno, kada raste ide samo gore i td...
 
Pa o tome pricam. Da ne bude da je tamo sve jeftinije ili isto, a u stvari je poprilično skuplje. Kazem stvari kako jesu nebitno da li neko hoće česmovaču ili ne. Ima i jeftinih prilika istina, npr jeo sam kineze za 10e jedes kolko hoces u vreme ručka, to kod nas nema ali imas ponegde "branc" gde za 800-2000 isto jedes koliko hoces. Izbrisan mi je post kao odgovor na Tin-ovu prozivku gde sam pitao kad smo svi šovinisti onda zašto svi autošovinisti žele da kupe stan u šovinističkoj zemlji. Jer čim kažeš nešto lepo o našoj zemlji ili kritikuješ drugu odmah mrziš druge nacije, a daj bože da je taj neko video malo sveta ili kako se to kaže na engleskom "vrld iz smol". Ja sam jedan od onih koji ne mogu videti samo crno pa mi se stavovi ne slažu sa ponekim stavovima na forumu.


Meni to liči na zatvor, soba, menza, market i ajde malo napolje na vazduh. Karikiram naravno ali shvatio si poentu.

Znam i Ja dosta njih tamo, zadovoljni su. Ne znam zašto nije lako da se ode. Jedan otišao i udao se :) drugi valjda posle 3 godine rada tamo ima prava na zahtev za pasoš i td... Uglavnom ima mnogo naših ljudi. Kad izadjem više čujem naš (srb, hrv, bos koji god) nego šveCki. Na granici nas jednom pretresali i nešto me ispituje policajka na engleskom pa posle kaže "dobro ajmo sad na naški" :) A kad im ogreje sunce to njima ko praznik :) Što se kaže "'ladno ali standard'. Stockholm je generalno skup, većina radnika se smešta po okolnim mestima (ne kukaju što ne mogu da kupe stan u centru Stokholma), a poneki žive u onim zgradama za radnike. Čuvene "Švedjanke" Ja skoro pa ne videh, ako ne idu teretanu i solarijum svaki dan nema se tu šta videti lepo al dobro to je stvar ukusa. Da ne dužimo.

Tako i Beogradu fali ono što nema, čistiji vazduh, bolji urbanizam, a celoj Srbiji veće plate. Uglavnom imamo se i čime pohvaliti, a i šta nam zameriti. No kako nama tako i drugima u manjem ili većem obimu.
Moze da se uda/ozeni za papire, ali je to veca prepreka za mnoge. To mogu da urade fizikalci uglavnom. Ako hoces da radis u struci onda ti treba bar godinu dana za jezik, godinu za nostrifikaciju u najboljem slucaju jer opet i oni moraju tamo da rade nize rangirane poslove za sta treba vreme i energija. Programeri su te srece da im ne treba nostrifikacija niti jezik...
Iako uglavnom sve prodje po dogovoru i bez problema, zna da bude svacega tu. "Partner" odluci da se zeni izistinski sa nekim drugim, trazi vise para, zeza te, ides da se slikas i posecujes njihove ustanove da dokazes da ste u "ljubavi"...

A uporedi tu muku sa covekom koji ima EU pasos, fizikalac je. Otisao, malo se pomucio u pocetku prvih par meseci dok nije nasao pravi posao. Sada fizikalise u jakoj fabrici za daleko vece pare i pod neuporedivo boljim uslovima nego kod nas. Digao stambeni kredit, gospodski zivi.

Isto tako i lekar koji je zavrsio u Rumuniji ili Hrvatskoj, ode tamo, polozi C1 i trazi posao dok nasem lekaru treba jedno 3 godine dok sve to sredi oko licence radeci za to vreme kao pomocnica medicinskoj sestri ili u starackom domu. Pa mi da udjemo u EU ostali bi bez lekara i ono malo strucnjaka.


A sto kazes zasto se kod nas toliko kupuje. To je zato sto je neuporedivo lakse da se kupi stan kao investicija. Niko te ne pita niti uslovljava da tu zivis, niti koji ti je po redu, prvi ili deseti. Povratak investicije je do pocetka pandemije varirao od 16 do 20god, a sada to ide od 25 do 30. To je velika anomalija koja mora da se dovede u ravnotezu, a po meni ce pre da padnu cene nego sto ce kirije da porastu, a i ide se ka tome povecanjem kamatnih stopa.
 
Federal Reserve Chair Jerome Powell said the central bank’s efforts to quash inflation will require a “sustained period of below-trend growth” that will lead to pain for households and businesses.

“These are the unfortunate costs of reducing inflation,” Powell said during a speech at the Fed’s annual meeting in Jackson Hole, Wyo. “But a failure to restore price stability would mean far greater pain.”

Powell has said the central bank is determined to tame inflation, even at the risk of a recession.


 
Sad kupis i ugovoris, platiš 20%, a stan gotov 2024 ili 2025?
Skoro ko da staviš na crveno ili crno u ruletu, možda dobar potez, a možda i ne bas…
Bukvalno :) Gotov realno 2026. :cool:
Ako te uk*** i bude isti trend kao u prethodnih par godina dobar posao si napravio :)
 
Mnogo spekulativno sve to oko BW, mada proknjizis 20% gubitka i odustanes …ja mislim da je to strategija ovih sto sada kupuju…
 
Mnogo spekulativno sve to oko BW, mada proknjizis 20% gubitka i odustanes …ja mislim da je to strategija ovih sto sada kupuju…
10% je loss ako odustanes. Verovatnije je da vecina kupaca to kupuje za sebe i ne zanima ih odustajanje. Na primer ja moze da bude i 0 nema izlazenja. HODL!!
 
Još kad bude doneta odluka da se grejanje plaća po utrošku, a ne da se potroši 3x energije koliko bi inače bilo potrebno, energetski pasoš će da postane izuzetno bitna stavka.
 
Koje ludilo!!! Nije ni cudo sto su cene nekretnina eksplodirale!! znaci oko 6-7 milijardi ce stici za celu 2022. godinu iz inostranstva! WOW!! Moje ocekivanje je da ce USA da izbije na drugu poziciju za 2023.

Prema poslednjim raspoloživim podacima centralne banke, tokom prvih šest meseci ove godine priliv po osnovu doznaka iznosio je oko 2,1 milijardu evra.

- Priliv za prvih šest meseci po osnovu doznaka veći je za 31,8 odsto u odnosu na sumu od 1.643,5 miliona evra - ili oko 1,6 milijardi evra

Realno stiže mnogo više​

Osim zbira svih korisnika doznaka i onih koji ih šalju, njihov broj je verovatno i mnogo veći. Naime, Jedinstveni registar u koji se upisuju i primaoci i pošiljaoci sadrži podatke o korisnicima koji su koristili ovu platnu uslugu isključivo preko globalnih servisa za brzi prenos novca, a ne i o novčanim doznakama, ličnim transferima preko računa u bankama.
 
Evo primera u Americi NY do 200k. Nije bas da ima neki izbor ali moze da se nadje. https://www.zillow.com/manhattan-ne...ue},"price":{"max":200000},"mp":{"max":901}}}

Sto se tice premium stanova, ne znam kako nekom stan od <70 kv moze da bude premium. Ili ako ima pvc/alu prozore to znaci da je lux. A BGH2O stanovi su klasicne spavaone u UAE za radnike. Tako da ono sto se kod nas prodaje kao premium ili lux negde je prosek ili cak ispod proseka.
 
Posalji konkretan stan a ne fliter daj mi sve na slicnoj lokaciji kao BGH2O pa ces da cujes nedostatke.
 
Posalji link do konkretnog stana u NY a ne grupu stanova ako hoces da izvrsimo realno poredjenje. Molim te izaberi slicnu lokaciju da ne poredimo
babe i zabe.
 
Posalji link do konkretnog stana u NY a ne grupu stanova ako hoces da izvrsimo realno poredjenje. Molim te izaberi slicnu lokaciju da ne poredimo
babe i zabe.

U pravu si babe i zabe ne treba porediti. Takodje ne bih mogao da poredim Menhetn sa Beogradom jer nikad nisam ziveo tamo. Ali ono sto znam je da standard Srbije sa Amerikom i to pogotovo sa stanovnistvom na Menhetnu nije za poredjenje.
 
U pravu si babe i zabe ne treba porediti. Takodje ne bih mogao da poredim Menhetn sa Beogradom jer nikad nisam ziveo tamo. Ali ono sto znam je da standard Srbije sa Amerikom i to pogotovo sa stanovnistvom na Menhetnu nije za poredjenje.
Sigurno postoji dobar razlog zasto ima stanova na Menhetnu za ispod 150k.
Voleo bih da ukoliko se neko razume i objasni, sigurno nije tamo kvadrat jeftiniji nego u vecini Evrope.
Pogotovu s obzirom da se tamo i nalaze najskuplji stanovi na svetu.
 
Vrh