Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo jednog zanimljivog teksta vezanog za cene nekretnina
https://investirajte.wordpress.com

Izgleda da krece veliki bum u nekretninama i velika potraznja. Znam nekoliko agenata za nekretnine i svi mi kazu da imaju povecan broj "terena" i da su im kupci uglavnom iz inostranstva.
 
http://www.kamatica.com/vest/uzeto-1013 ... dita/33246

"UZETO 101.383 STAMBENIH KREDITA


Tekst objavljen: 18.11.2015 13:39


Građani Srbije su krajem oktobra imali uzetih 101.383 stambenih kredita, od čega petina indeksirana u švajcarskim francima, objavilo je Udruženje banaka Srbije.

Uzeto 101.383 stambenih kredita
Generalni sekretar tog udruženja Veroljub Dugalić je precizirao da je 19.003 podignutih stambenih kredita indeksirano u francima, dok su preostali indeksirani u evrima.

On je rekao i da su banke koje imaju najviše kredita u francima uključene u radnu grupu koja je formirana u Ministarstvu finansija kako bi bio rešen problem stambenih kredita u francima, ali je napomenu da UBS nije uključen u njen rad, tako da nije u mogućnosti da kaže nešto određenije.

Dugalić je podsetio da je ekspanzija podizanja stambenih kredita počela 2006. godine. "Sećamo se 2007. kada je rast kredita bio 53 procenta, što iz ove perspektive deluje skoro nestvarno", dodao je generalni sekretar UBS-a Veroljub Dugalić.

Pema podacima UBS-a, krajem 2006. godine u Srbiji je bilo podignuto 25.184 stambena kredita, sledeće godine njihov broj je porasto na 35.957, krajem 2008. bilo ih je 49.367, a krajem 2010. građani Srbije su bili zaduženi sa 75.730 stambenih kredita.

Njihov broj je krajem 2011. porastao na 85.676, krajem naredne godine bilo je podignuta ukupno 92.825 stamenih kredita, krajem 2013. je dostigao 94.013, da bi porastao na 98.656 krajem prošle godine, u oktobru ove dostigao broj od 101.383 odorenih stambenih kredita.
"
 
Trend je katastrofalan za one koji misle da ce se prenaduvane cene u BG odrzati. Premalo ljudi glasa svojim parama da su cene nekretnina u BG odrzive + svesni su dupliranja kamata rastom Euribora. :dil:

NKOSKukupno.png


Evo danas: covek je za samo godinu dana shvatio da njegova nekretnina, na vrlo losem spratu, zapravo vredi bar 20 000 Eura manje nego sto je umislio (stan nije renoviran vec 'odrzavan'). A da dodje do realizacije u ovom ili bar sledecem mesecu treba da priblizi cenu realnijoj spustivsi za jos 20 000 Eura:

20kDole.png
 
Dobroooo...
A koja je realna cena nekretnina u Beogradu po agencijama?
Pre nego mi odgovorite, zanemarite pricu o brzoj realizaciji prodaje, jer ona je nesto sto samo agenciji ide u korist.
Vecina gradjana nekretninom trguje 1-2 puta u zivotu, te nisu u nekoj preteranoj zurbi.
Dakle, koja bi danas bila realna cena?
 
Ja sam svoj renoviran 2.5 soban stan na NBg pocetkom godine platio 1000e kvadrat, lep sprat, garazu sam platio 330e kvadrat.
Mislim da je realna cena za takav stan na NBg, u ovom trenutku sa tendencijom pada, 900e ako je renoviran i 800e ako nije renoviran. To je moje licno misljenje i onoliko koliko bih sada nudio da nisam kupio stan.

Generalno nudio bih i manje para ali smo nasli stan od skoro 80kv koji nam odgovara pa smo isli pola kes pola kredit umesto da uzmemo manji stan pa kasnije doplacujemo. Da smo sacekali par godina sigurno bi po meni bolje prosli finansijski ali ponekad bacim pogled na oglase i nisam video nesto sto mi se preterano dopalo (mozda 2-3 stana koje bih pogledao za ovih godinu dana da nisam kupio stan).

Ono sto sam primetio, da je od pocetka godine trazena cena (vrlo cesto umisljen iznos) pala oko 7%. :gobb:
 
Realna cena je ona cena koju je neko spreman da plati. Agencije se tu ništa ne pitaju. One mogu da savetuju nekog koliko da traži za svoju nekretninu, ali na krajnjem vlasniku nekretnine je da li će taj savet prihvatiti ili ne.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
cene nekretnina u Beogradu će samo padati u narednim godinama.
Srbija gubi 70.000 stanovnika godišnje...
Beograd nešto manje.
takav trend su ublažile 700.000 izbeglica iz BIH i HR što je bilo dovoljno za 10 god i sa Kosova 350.000 što je bilo dovoljno za 5 god.
ako ne proteraju republiku srpsku broj ljudi u srbiji pa i beogradu će naglo opadati...
standard i dalje pada, sigurnost zaposlenja je sve manja.
što je zanimljivo, u beogradu se i dalje grade novi stanovi.
to će dodatno oboriti cenu kvadrata.
a postoji i dosta neprodatih stanova npr u Belvilu
na novom beogradu koji je za mene najbolje mesto za život u stanovima u Srbiji, cena kvadrata je pala skoro 40% u odnosu na pik koji je postojao 2008. godine.
sada je cena kvm 900-1100 €/kvm u zavisnosti od veličine i spratnosti.
mislim da je realna cena na kojoj će se zaustaviti taj pad nekih 700-850€/kvm.
tako da je moj savet ne žurite sa kupovinom i ne kupujte za izdavanje jer se nećete od toga leba najesti :)

interesantno je da se ne grade više stanovi kao 70tih i 80tih, koji imaju ispred parkove i terene za sport već samo stanovi kao belvil i A blok gde imate samo stan, garažu i tržni centar. kao da nemate decu, kao da nema starih koji žele da se malo prošetaju ili sednu na svež vazduh ispod nekog drveta... pa da se to naplati skuplje jer pruža uslove za normalan život.
to imate u blokovima ali su zgrade stare a stanovnici siromašni pa ne možete da se dogovorite da lift popravite ili pumpu za vodu ili da sanirate krov...
interesantno je i da se ne otvara npr leva straa Dunava za život ili kao industrijska zona nego se nabiaju ljudi kao u Stepi gde nemate ulice koje bi prihvatile taj saobraćaj niti mogućnost da ih izgradite ili kao u dr Ivana Ribara gde vam avioni sleću "na glavu". o nekim lokacijama kao što su vračar, karaburma ili zvezdara ne treba trošiti reči.
 
Србија не губи 70.000 становника годишње, нити Београд губи становништво (природним путем - да). Стање је нешто мало боље (тј. мање горе). За ово остало се слажем.
 
Povezanost negativnog demografskog trenda, sa padom cena nekretnina se jos nije osetila, ali polako ima vremena. Ipak smo mi jedna od najstarijih nacija u evropi.
 
Слажем се. У Београду, Новом Саду, Крагујевцу, Нишу се још није осетила (и неће још један дужи период), док је у неким другим градовима (поготово на југу земље) та повезаност прилично присутна. Узети за пример градиће попут Власотинца, Лебана, Књажевца, Мајданпека, Кикинде, Сомбора. О местима као што су Гаџин Хан (ех, Заплање моје :( ) или Бабушница не вреди ни трошити речи.
 
Po kvadraturi, i odnosu broja stanovnika Beogradu uopste ne bi bilo potrebno novih stanova, ali ako se pogleda njihov kvalitet, lokacija, nepovezanost sa drugim delovimav grada, saobracajna i druga infrastruktura, onda se kao logicno namece da se grade nova, funkcionalnija naselja i zgrade. Sa demografske tacke gledista, to je presipanje iz supljeg u prazno i naravno da se izgradnjom novih stambenih jedinica ne povecava prirast stanovnistva, ali se poboljsavaju uslovi zivota. Dokle god bude bio stabilan broj stanovnika (na sadasnjem broju) cene nece padati. Pitanje je samo koliko jos ce to biti odrzivo, a za tu oblast imamo drugu temu :)
 
Nova vest, o cemu jos voditi racuna ako se slucajno kupuje precenjena novogradnja:

"Investitor se ubio, banka traži pare stanarima


Stanari jedne zgrade u Subotici odbacili su zahtev banke da plate 200 evra po kvadratnom metru zemljišta za hipoteku koja je stavljena na zemljište.

IZVOR: BETA PONEDELJAK, 14.12.2015. | 08:28

Hipoteku na zemljište na kojima se nalazi zgrada u kojoj oni žive stavio je pokojni investitor.

Predstavnik stanara zgrade Tomislav Vajs rekao je novinarima da stanari zgrade u naselju Radijalac zahtevaju da Kredi agrikol banka povuče sve zahteve za isplatu novca od stanara, jer oni nisu odgovorni za hipoteku koju je uzeo investitor.

"Banka od nas traži 200 evra po kvadratu i preti nam tužbama i da ćemo ostati bez kompletne naše imovine", kazao je Vajs.

Stanari su za vikend organizovali i protest zbog zahteva banke. Oni su banku optužili da je dala kredit već tada prezaduženoj firmi "Panongrad", čiji se vlasnik Zoran Francišković 2009. godine ubio.

"U momentu kada je banka dala kredit, već tada prezaduženom Panongradu, i stavila hipoteku na zemljište, na tom zemljištu se nalazila zgrada koja je gotovo potpuno bila završena, a stanovi su bili kupljeni. Mi, vlasnici stanova, nismo bili obavešteni o hipoteci, niti smo u njoj na bilo koji način učetvovali", naveo je Vajs i dodao da su stanovi kupljeni 2007. godine.

Stanari su pozvali banku da svoja potraživanja naplati od postojeće imovine Panongrada, a ne od "radnika, penzionera, dece i nezaposlenih koji žive u toj zgradi".

Banka Kredi agrikol saopštila je da je hipoteka legalno upisana, kao i da nijepristupila prinudnoj naplati iako ima pravosnažnu presudu."

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1074192
 
u beogradu ima dosta podstanara, dok je taj broj tako veliki cene nekretnina nece da padnu. Investitori ih ocekuju
 
To je mit, evo ja nisam vise podstanar. Niti je 14000 ljudi u Stepe niti u brdo izgradjenih zgrada. Nema vise izbeglica prvo iz Hr pa BiH pa Kosova da zadrzi ove cene. Od kada se ta prica prica divlje se igradila cela Altina, plavi horizonti, Zemun polje, Kaludjerica pola Borce i brdo zgrada po Beogradu (kako se srusi udjerica nikne 5tospratnica).

Npr Denkova basta gde smo 2 godine ziveli niklo je bar 10 zgrada od 5 do 6 spratova (a srusena je kucica gde najcesce nije niko ni ziveo).
 
ako ti nisi podstanar ne znaci da ih nema. Podaci su da ih je oko 100000, mozda i vise. neke zgrade su izgradjene, to je tacno, broj se smanjio ali ne zaci da je problem resen. Depopulacije Srbije ne znaci i depopuplacija Beograda, ovde ljudi josh dolaze
 
Ne budi smesan. Bg se uvecao 65 000 ljudi za 10godina od popisa do popisa i to pre svega zato sto se studenti sada prijavljuju da je prebivaliste u Bg (a ne mesto odakle su). Nije "neke zgrade su izgradjene" vec neka naselja su izgradjena i sada ce biti potpuno legalizovana za next to nothing.

Demografski bolje da ne ulazimo kakva je situacija najstarije nacije u Evropi, ima negde statistika koliko stanova u Bg imaju jednog ili dva zitelja preko 65godina i to je veoma veliki procenat. Stan kao investicija uz ovakve podatke nije bas pametna odluka, a toga je u ranijem periodu bilo puno jer ljudi nisu verovali u banke a od kriminala, mita i koverti najbolje su se pare prale kroz kvadrate. Toga sada nema toliko. Sam legija kada je uhapsen imao je 10tak svojih stanova ako se dobro secam, dva kod arene. Sada ni Saric ne pere beli prah preko kvadrata pa je stvar ponude i potraznje - ponuda sve veca potraznja sve manja (gore sam postovao grafik koliko DRASTICNO je usporila kupovina stanova na kredit po ovim precenjenim cenama)

sa drugog foruma od drugog clana:
"Postavljao sam one statistike da je skoro cetvrtina BG stanova sa jednoclanim, a jos toliko sa dvoclanim starackim domacinstvom.
Vest je u vezi protesta, stavljam je samo zbog podatka o broju penzionera samaca. Verujem da je veliki deo iz Beograda i da nemamo penzionere podstanare.
Bar ne u velikom broju.

On je istakao da u Srbiji živi više do 300.000 penzionera samaca, da 30 odsto penzionera izdržava decu ili unuke u uslovima sve težeg ekonomskog stanja kada cene stalno rastu, a penzije se smanjuju.

http://www.b92.net/b...7&nav_id=969520

I onda je na duzi rok sa konstantnim odlivom i smanjenjem nataliteta zaista diskutabilno koliko je potrebno stanova na neki duzi rok. Prema nekoj potraznji i doseljavanju sad bi mozda rekli puno, ali za 10 godina moze biti da bi i ovo bilo previse.
Ovo su podaci koje pre svega treba da zanimaju ulagace u nekretnine koji je i posmatraju na duzi rok, a ne samo u narednih 5-10 godina."
 
Nisu svi podstanari i potencijalni kupci. Masa mladih odlazi iz zemlje, dobar broj se nikad ne vrati, ili se vrati u rodno selo. Beograd je jako skup ako nemate zaledjinu ili veoma placen posao.
 
Jel razmislja neko o tome da ni nekretnina (stan ili kuca) ima svoj vek trajanja?
Ne kazem da nam je ceo stambeni fond dotrajao, ali treba i to uzeti u obzir.
Nedavno je na u mom komsiluku 'pao' citav jedan zid i cosak od kuce sa dva stana. Ljudi se kao 'iznenadili' a ozbiljne pukotine prisutne vec 20 godina.

Da ne pricam sto su preko 50% novoizgradjenih kvadrata takvog kvaliteta da nece doziveti 30-ti rodjendan bez ozbiljnih para ulozenih u saniranje i rekonstrukciju. Pitanje je koliko ce to biti isplativo, mozda ce biti racionalnije preseliti se u drugu nekretninu.
 
I još jedna stvar se ovde često zanemaruje kad se priča o demograji. Zašto smatrate da beograd moraju da naselju srbi.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=363056#p363056:2ykx1b6y je napisao(la):
MilisaV » Thu Dec 17, 2015 8:05 am[/url]":2ykx1b6y]zašto da ne?

^ Citao sam da je i Hitler '45 umisljao jedinice koje bi preokrenule trend ne trzista vec rata.

Cinjenice su sledece na strani pada cena nekretnina:
- Nema vise Crnogoraca sa vagonima ruskih pada da kupe nekretninu na Vracaru
- Nema vise studenata bar ne u velikoj meri jer je svako mesto dobilo po privatan fakultet
- Obrazovani ljudi kako su dobili diplomu izlaze i dalje iz Srbije
- Natalitet je nikakav
- Za 10 godina popisa Beograd je narastao 62 hiljade ljudi pre svega promenom metodologije da su se studenti i privremeno zaposleni pre pijavljivali u mestu odakle su a sada su primorani da se prijave da su iz Beograda
- Puno ljudi koji odlaze u penziju a malo onih koji ce ih zameniti "U beogradu zivi 371,686 ljudi koji ce se penzionisati u sledecih 15 godina ( sada imaju izmedju 50 i 65 godina) i samo 235,183 dece koja ce poceti da rade u sredecih 15 godina (sada imaju izmedju 5 i 20 godina).
- 800 000 radnika u javnom sektoru od ukupno zaposlenih 1.7 miliona
- Dosta ljudi koji su imali uslove da kupe eventualno dodatni stan na kredit (profesori univerziteta, sudije, lekari) dobili su "solidaran porez"
- Ljudi shvataju da zbog Euribora kamata nije 5% vec 8% proseka na 30 godina (razlika je 'sitnica' oko 30 000 Evra na pozajmljenih 54 000) :dil:
- Broj aktiviranih hipoteka je samo 500 ali broj problematicnih kredita koji kasne u otplati stana duze od 90 dana je 5000
- Ljudi su svesni cinjenice da su u okolnim glavnim gradovima cene stanova 50% nize
- Ljudi su svesni cinjenice da ne postoji dno ispod koga cena nekretnine moze da pada sto je pokazala Grcka i glavni grad Atina

(Alpha, 5. maj 2014 10:40) # Link komentara
Preporučujem (+750) Ne preporučujem (-17) [EVO STA MISLI TRZISTE O OVIM CINJENICAMA]
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=843893

Razlozi za rast cena nekretnina:
- Tvoji Sirijci i Albanci koji nisu kupili u Solunu i Sofiji 300E/kvadrat ali ce da natrce na Beograd :gobb:
 
@Alpha


Ko ti drma kavez. Gde sam ja to na ovom forumu napisao da će cene nekretnina rasti?


Ja sam napisao da u beogradu ne moraju da žive srbi u budućnosti. u beogradu je bilo mešovitije stanovništvo pre drugog i pre prvog svetskog rata.
možda će ponovo doći ljudi iz nekih drugih delova sveta da naseljavaju beograd. ipak za ljude u mnogim delovima sveta ovde je raj na zemlji kako je kod njih.

a to sam pisao zato što ovde ljudi na forumu pišu kako će broj stanovnika u beogradu samo da opada, usled negativnom prirodnog priraštaja i velike migracije stanovništva u inostranstvo. a zanemariju veliki broj izbeglica u celom svetu.


Kako si ti to povezao sa cenom nekretnina ja nemam pojma, Verovatno si potencijalni kupac pa te takve stvari pogađaju. ali kako kažu amerikancu barking at the wrong tree.
 
Vrh