Canary Wharf, London:
www.knightfrank.co.uk
Neverovatno - cene su tek oko dva puta vece nego u popularnim projektima novogradnje u Beogradu.
Par razlika i objasnjena zasto je tako:
Kupovinom ovakvog stana ne dobijas automatski i rezidenturu u UK (Londonu), barem ne vise tako lako -
You can apply for permanent residency in the UK after obtaining Investor Visa:
after 2 years – if the investor has invested £10 million or more; In 3 years – if the investor has invested 5 million pounds; after 5 years – if the investor has invested £2 million or more.
Znaci ovi stanovi ti ne dozvoljavaju da boravis legalno u zemlji, vec bi morao da vadis turisticku vizu stalno (ako uopste taj modus dozvoljavaju), ili jednom na 5+ god. Druga je prica ako vec imas UK (ne EU, vec UK) papire i onda ti je ovo svejedno.
Drugo, leasehold vs freehold - ovde (sad dal zbog lokacije ili zbog samog projekta) imas zapravo lizing stana na 40-50 ili 99 godina, jer je ipak Greenwich u pitanju. Studentski domovi su takodje blizu, i poznati Greenwich University gde se cesto filmovi snimaju, itd, tj. istorijskog je znacaja. Annual feevi nekih 3000eur, sto opet nije strasno; 1300-1400e izadje za stanove te kvadrature troskovi upravnika zgrade i obezbedjenja u BGH2O. U BG si barem do sledece najezde komunista koliko-toliko bezbedan u pogledu svojinskih prava. Ovde ti odmah kazu da je tvoje na X godina, i ti si gazda nad tim stanom, ali ne i vlasnik, vec je drzava/opstina ili ko god.
Kad ove stvari ubacis u jednacinu, ipak je BGH2O jaca investicija za stranca, pa i za Britanca. SE10 je odlicna lokacija, da se ne lazemo, ali BGH2O je korak iznad, i kvalitet zivota i sta dobijas (npr srpsku rezidenturu) za ulozene pare, se dosta vise isplate. Ne sumnjam da je kvalitet gradjevine u Canary Wharfu bolji od BGH2O, verovatno i primetno u pogledu zvucne/toplotne izolacije, ali ne toliko da anulira ove velike minuseve gore koje sam napisao. Naravno, sve zavisi odakle polazis i sta ti treba.
Takodje pola ovih stanova su za kes ili kredit kod banke, po ne tako jeftinim kamatnim stopama, a druga polovina dozvoljava subvenciju beskamatnih (tj niskokamatnih ipak, u ovo vreme) kredita vlade UK.
No, da se vratimo temi:
------------
Definitivno treba obratiti paznju na odluke ECB u naredna 2 meseca - prognozira se 2x75bps, najverovatnije, jer toliko im treba da budu koliko-toliko egal sa FEDom, pod uslovom da FED ne dize stope (a dizace, rekao Jpow 4% im je neki baseline za narednu godinu i ne planiraju ni manje a ni vise, osim ako bas nesto se zesce ne polomi u ekonomskom pogledu pa iznudi jos jace povecanje). Dosta kaskaju, EUR pati zbog toga, i siguran sam da ne mogu da roknu odmah ludacko dizanje stopa (mada po 6M euriboru vec vidimo, sad je skoro na 1%, pre nedelju dana je bio 0.7%, sto je ludilo od povecanja).
Sto bi rekli oni u belim mantilima sa malih ekrana, sledeca 2 meseca su kljucna, i zavisno od toga ce se kretati traznja za kreditima, i samim tim (donekle) cena stanova, narocito novogradnje.
Ipak, za BG i NS mislim da to nece praviti ogromnu razliku, jer postoji stvarno ogromna, prirodna traznja za (dobrim) stanovima.
Meni su nejasni ljudi koji ovde po temi pisu da dolazi krah, Nemci masovno ostaju bez posla, racuni za struju cetvorocifreni stizu svima u Evropi, hrane nema, mleko 1l 300din vec u februaru, itd, i misle da u tom slucaju Nemac ili Britanac ili bilo ko (koji radi online/remote, ili je sposoban da nadje posao koji bar placa taj zapadnjacki minimalac) nece da presavije tabak i ode u Srbiju tj. BG i NS gde nema rasizma/ksenofobije/dzentrifikacije (barem ni priblizno kao sto je tu slucaj u razvijenim zemljama evrope), gde se najede kao car za 400-500din u fastfoodu, gde ga niko ne smara i ne oseca se nebezbedno.
Dovoljno je prosetati centrom ili bulevarima i cuti koji se jezici pricaju i koje su to face u pitanju, procentualno, i porediti sa situacijom od pre 5-6 godina.
Jednostavno smo im odlicna destinacija, sedimo spoljnopoliticki na 2, 3, 4 stolice, i sa svima smo super ortaci - od Kineza i Indonezana pa do Australijanaca i Amerikanaca, a i generalno kao narod smo veoma tolerantni, engleski se prica, infrastruktura je dobra (barem u krugu dvojke, gde ih jedino i zanima da zive) - to pokazuju i podaci da je u Q2 ove godine skocila prodaja elitnijih delova grada, iako je usporila u globalu u Beogradu.