Šta je novo?

Cene nekretnina

I samo bih jos jednom dodao, tako da cene nekretnina u odnosu na kvalitet zivota ne trebaju biti vece od 1500 u centru Beograda. Periferija ispod 1000. Beograd i Srbijja kao najgore zemlje moraju imati i cene nekretina ispod onih u Grckoj, Bugarskoj, Rumuniji...
Nego sve je do mafije na vlasti.
Pa zasto si hteo da kupis stan u najgorem gradu kada imas toliko drzava koje su bolje i jeftinije? A i sam kazes da imas firmu u inostranstvu. Cemu onda interesovanje za stan u Bg, a ne za stan u inostranstvu.
Jednostavno da nema zainteresovanih da zive u Bg, i cena bi bila ispod 1000e. Cena jeste visoka i nerealna za vecinu ljudi zbog svetskih okolnosti, ali i te vase ispod 1000e su jos vise nerealne.
 
1. Ja se jos od 2015-te razmisljam oko kupovine. Sad defititivno necu. Jedini razlog sto sam u Srbiji je zbog roditelja i isto supruga. To nam je prvi prioritet a realno da njih selimo negde nije bas moguce jer nismo milioneri. (jos) a i pitanje je da li bi oni hteli i mogli. Tada je jos mozda imalo nade da ce se ovde nesto promeniti, ali sada realno gledano sve je unisteno i nema cemu da se nadamo u narednim decenijama sto se tice Beograda koji je unisten. Jedino da dodje neki drugaciji na vlast pa da pravi namenska humana naselja u blizini gradova da zadrzi mlade ljude ovde. Dakle nesto slicno kao u SAD, siroke ulice, drovoredi, samo kuce.
2. Nemoj da mesas zainteresovane da zive u BG za onim zainteresovanim da kupe stan. Jer logicno mi je da dobra vecina vec zivi ovde. I kupuju i prvi i drugi, treci stan...
3. S obzirom da cena zakupa ne skace, a i podaci koji govore da je u Srbiji sve manje stanovnika, a takodje prosle godine cak se smanjio broj stanovnika u Beogradu znaci da nema pritiska za kupovinu od novih stanovnika jer takvih u sustini ima jako malo.

Takodje svi vi, koji branite ovakve cene, govoreci da su realne ne kazete nista kad spomenemo mafiju na vlasti, namerno dizanje cena zakonskim postupcima, niti kad poredimo cene u Srbiji za Grckom, Bugarskom i Rumunijom. Da li to znaci da mozda verujete u vodjino zlatno doba?
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Cene nekretnina su od kraja 2008., do 2015. pale za trecinu. Moguće je da je to realni okvir klizanja cena.
 
Jedino da dodje neki drugaciji na vlast pa da pravi namenska humana naselja u blizini gradova da zadrzi mlade ljude ovde. Dakle nesto slicno kao u SAD, siroke ulice, drovoredi, samo kuce
Pa kupi onda plac ili kuću od Novih Banovaca pa sve do Novog Sada možeš da biras. To ti je ko američka suburbia. Možeš da živiš u kući kakvu zamislis, bluzu autoputa ili pruge i sve to u radijusu od 50 km od centra.
 
Namestas cinjenice da bi se uklopile u tvoj (libertarijanski?) zakljucak:

- Vreme vazenja zlatnog standarda nije bilo vreme vece ekonomske stabilnosti i blagostanja - krize su bile cesce i dublje (do 1930: u proseku svake 3-4 godine, trajale u proseku po 2 godine, sa prosecnm padom autputa od 20%; nakon 1930: u proseku na 6 godina, u proseku traju po 10 meseci, sa prosecnim padom autputa od 5%).
- Ukidanje zlatnog standarda nije prethodilo krizi 1929. nego je zlatni standard ukinut nakon krize (1933).
- Kriza, a ne odgovor na krizu (New deal, 1933) je ta koja je dovela do pada medjunarodne trgovine i poverenja i dolasku Hitlera na vlast.
- New deal nije ni na koji nacin zaostrio krizu, koja je bila na vrhuncu te 1933, vec je zapoceo oporavak.
- Ekonomija se nije oporavila sama od sebe, vec je oporavak usledio tek sa pokretanjem New deala.
- Upravo je uspeh New deala bio motivacija za godine dominacije Keynesijanske misli sve do 1970-ih, kada je prestao da funkcionise (u donekle slicnim okolnostima kao danas).
- 1980-ih je Keynesijanski model zamenio tzv. neoliberalni model (i rasprava levice i desnice se godinama vodila upravo o tom prelasku).
- Novo poglavlje je pocelo nakon 2008, a ovo poslednje 2020.

Trenutni sistem ima razlicite probleme i izazove, ali ideja povratka na nesto sto nije funkcionisalo ni pre 100 godina, zasnovana na neutemeljenim spekulacijama i teorijama zavere, bez razumevanja ni sleda dogadjaja ni razloga nefunkcionisanja i napustanja tog prethodnog sistema, sigurno nisu bolje resenje. To ne znaci da nema prostora za promisljanje i kritiku i monetarnog sistema i drzavnog intervencionizma, samo bi oni trebali biti zasnovani na cinjenicama i dubljem promisljanju.

Po meni je, na primer, na trzistu nekretnina zapravo potreban veci drzavni intervencionizam, ali na nacin koji bi uticao na smanjenje nejednakosti i pozitivan urbani razvoj:

- Drzava bi trebala da se mnogo vise angazuje u pogledu urbanog razvoja, opredeljujuci vece gradske zone za buduci razvoj stanova, komercijalnih i kulturnih sadrzaja.
- U tim zonama bi trebala da definise mnogo vise urbanisticke i arhitektonske standarde, a narocito standarde za javne i zelene povrsine.
- U tim zonama bi drzava trebala da iskoristi ono najbolje od kapitalistickog sistema nadmetanja i proizvodnje, a to je da se razliciti investitori nadmecu i predlazu projekte za realizaciju, a da kroz strucne analize i javne rasprave budu izabrana najbolja resenja.
- Za postojece gradske celine i stambeni fond uzasnog kvaliteta (zbijene zgrade, lose projektovani stanovi, adaptacije, nadogradnje i ostale budzevine, los pogled, nedostatak privatnosti, nedostatak javnih zona i zelenih povrsina), drzava bi takodje trebala da ima plan unapredjenja i razvoja.
- Drzava bi poreskom i kreditnom politikom trebala da stimulise kupovinu stanova za zivot, a ne za investiranje. Nije nam potrebna rentijerska ekonomija. Svaki drugi ili treci i sledeci stan u vlasnistvu bi trebao da se oporezuje po mnogo visim stopama od prvog stana.
- Drzava bi trebala da doprinese manjoj ciklicnosti (vecoj stabilnosti) ponude i cena nekretnina, tako sto bi intervenisala kroz pokretanje projekata i povecanje ponude kad god je ponuda manja od traznje.

Umesto toga desava se sve suprotno:

- Drzava nema gotovo nikakve planove i ne namece gotovo nikakve standarde. Na vrhunskim lokacijama u Beogradu grade se stambene solitercine bez ikakve arhitektonske vrednosti i javnih sadrzaja, samo u svrhe privatnog profita i parkiranja privatnog kapitala. U mnogim delovima Beograda ulice, trotoari, javne i zelene povrsine su sve manje.
- Nema nadmetanja projekata i investitora, strucne evaluacije, javne rasprave za najbolje lokacije u gradu.
- Nema nikakvog plana za postojeci stambeni fond.
- Poreska politika stimulise akumulaciju privatnog kapitala u nekretninama i rentijersku ekonomiju.
- Drzava se hvali ciklicnoscu i rastom cena kao signalima i simbolima ekonomskog prosperiteta nove klase, bez ikakvog osvrta na pitanje dostupnosti stanova i nejednakosti.
Ja bih rekao da je obrnuto u vezi nameštanja činjenica. Međunarodni zlatni standard nije postojao posle Prvog svetskog rata, i to može svako da proveri. Cene su bile stabilne pre Prvog svetsko rata i to može svako da proveri. Posle Prvog svetskog rata su mnoge zemlje imale svoj interni netržišni zlatni standard gde je vrednost valuta određivana od strane vlasti, kao što su cene svega određivane u SSSR-u. Inače, Hitlerovom dolasku na vlast je svakako kumovala i hiperinflacija za vreme Vajmarske republike, kada su ljudi u Nemačkoj užasno živeli, a Francuska i Belgija su okupirale industrijski najrazvijeniji deo Nemačke i tako dodatno ponizili Nemce. Hiperinflacija je rešena uvođenjem kvazi zlatnog standarda, a ne bi se ni dogodila da je postojao međunarodni zlatni standard, jer Nemačka ne bi mogla da doštampava marke kako bi kupovala devize i plaćala njima ratnu odštetu.
Tvoji primeri kriza se odnose na međuratni period, a treba uzeti u obzir da su mnoge od tih kriza posledica sleganja prašine posle Drugog svetskog rata. Raspad Austro-Ugarske je doneo ekonomsku katastrofu za Austriju i Mađarsku. U Mađarskoj je bila revolucija i rat protiv Rumunije itd. Mnoge zemlje su izašle iz rata opterećene ratnim dugovima i poremećajima itd. Carska Rusija nije postojala, a SSSR maltene nije učestvovao u svetskoj ekonomiji, Otomanska Imperija se raspala itd. Dakle, nije postojao neki međunarodni monetarni sistem kao posle Drugog svetskog rata, a svet je doživeo istorijski neviđene tektonske poremećaje- tri vševekovne svetske imperije su se raspale. U takvom dobu opšte nestabilnosti kriza je kao dobar dan.

Ja jesam sklon libertarijanstvu i austrijskoj školi ekonomije i naravno da ne mogu da volim kenzijanski sistem koji omogućava državi razne manipulacije.
 
Ja jesam sklon libertarijanstvu i austrijskoj školi ekonomije i naravno da ne mogu da volim kenzijanski sistem koji omogućava državi razne manipulacije.
Kako ja vidim sve to: Manipulacije nad običnom rajom će uvek biti, jedina je razlika što će u jednom uređenju više manipulacije izvoditi glomazna i lenja država a u drugom će više izvoditi masne i pohlepne korporacije. Zlo i jedno i drugo. Zato ja i volim da se držim zlatne sredine između ta dva bolesna ekstrema i da kombinujem što više. Odnosno, da se trudim, glasam i radim tako da se moć ravnomerno raspodeli na obe strane.

Isto tako postupam i kada glasam na izborima. Ne zanosim se da je Smrda bolji od Ljige ili Ljiga pošteniji od Truleksa. Nego ako nemam za koga normalnog, poštenog i produktivnog da glasam, glasam tako da rezultat bude što bliži ravnomernoj raspodeli moći. Da ne bude 95% moći u rukama jedne strane, nego da bude bliže 60:40 odnosno 40:60. Loše je što nakon više hiljada godina ljudske civilizacije i istorije, ljudi i dalje misle da su ekstremi duž raznih skala (politička, ekonomska, društvena, ideološka...) dobri. Nijedan ektrem i nijedna zadrtost nikada nisu dobri. Balans je ključ uspeha u svemu, a pogotovu kad se radi o društvenim temama i problemima.
 
Dakle nesto slicno kao u SAD, siroke ulice, drovoredi, samo kuce.
Pa to je ubedljivo najskuplji i najneodrziviji model, iako je human. Jednostavno domacinstva ne generisu dovoljno poreza kojim bi se takva naselja sa infrastrukturom odrzavala i obnavljala.
Ti i sada mozes da kupis stan u perifernom naselju za 1200e. Problem je sto ti gadjas centar pa ne vidis cene ispod 3000e.

Takodje svi vi, koji branite ovakve cene, govoreci da su realne ne kazete nista kad spomenemo mafiju na vlasti, namerno dizanje cena zakonskim postupcima, niti kad poredimo cene u Srbiji za Grckom, Bugarskom i Rumunijom. Da li to znaci da mozda verujete u vodjino zlatno doba?
Pa kako da ti pominjem mafiju i nelegalne aktivnosti kada si i sam u istoj recenici rekao da imas firmu u inostranstvu, da zelis da kupis stan u Bg kao fizicko lice i da nemas pojma kako funkcionise poreski sistem Srbije i kolike su stope poreza na prihode. Nesto od ta tri nije tacno ili si i sam u mutnoj vodi. Ali mene to ne interesuje, svako ima pravo da radi kako mu je bolje, pominjem to cisto zbog konteksta price o legalitetu.
 
Nije čak ni američki model toliko human. Zato što je to relativno. Da li je humano ako do prve prodavnice ne možeš da odeš peške sve i da hoćeš? Da li je humano da na tom putu ne sretneš i ne pričaš ni sa kim? Nije. Samo su Ameri naviknuti na takav stil života, zato i jesu toliko otuđeni i izveštačeni i nesrećni.
Američki model urbanizma je takođe razoran po društvo i uopšteno neodrživ. To čak i Ameri počinju da shvataju (doduše polako) pa na Youtubu ima sve više dokumentaraca i video eseja o štetnosti takvog modela, a koje prave sami Ameri.

Ali Beogradu bi svakako dobro došlo više ovakvih profila ulica a manje ovakvih. Naravno, govorim o profilu i konfiguraciji ulice. Fasade su druga priča. I moguće je to graditi i dalje. Niti je Beograd Džakarta niti je Srbija Lihtenštajn pa da se nema mesta. Ima mesta i dalje, bar izvan centralnih opština na neizgrađenim celinama (koje sam takođe mapirao i kačio na drugim temama kao odgovor na izmišljotine da nema više gde u Beogradu da se zida).

Nažalost, investitorske gazde i njihovi podanici u Gradu ne žele tako da grade, jer pravljenje kanjončina i nabijanje svakog kvadrata više znači više masnog kajmaka u njihovom džepu a i više potencijala za k**čenje kako je izgrađeno nikad više kvadrata i stanova u zlatnom dobu. Iako sve te stančuge i zlatno doba počivaju na telekomunikaiconim tunelima i kanalizacionim cevima iz doba Kraljevine (za desnu obalu Save), na vodovodnim cevima iz doba Kardelja, na asfaltu iz doba Stambolića (ili nov asfalt u novonapravljenoj ulici, ali onda urađen preko one stvari), na elektromreži koja je pred pucanjem, na prevozu iz koga ispadaju putnici i na građevinskim propisima i obavezama na nivou jedne Somalije. Pošto se u Srbiji za građevinsko a i svako drugo mafijašenje i debakle snosi odgovornost taman koliko i u Somaliji, pa zato navodim tu zemlju.

Zato i imamo pucanje cevi i masovne poplave kod Goranovih izvora u 27. marta svake 3 godine, zato imamo urušavanja u Vidovdanskoj, zato imamo favele iza glamuroznih fasada Vračarskih kapija u Tužnom bulevaru, zato svakog meseca neki autobus odleti gde ne treba pa zamalo usmrti nekog, zato elektromreža treperi i oscilira non stop, zato automobili celi upadaju u kratere na ulicama i tako dalje... I sve to u gradu u kome je prosečna cena kvadrata 3.500e.


Ali ništa od toga nije bitno zato što Partija, prof dr Mališa i njihovi podržavaoci kažu da smo ipak mi u zlatnom dobu i da nam cela Evropa zavidi. To je jedino bitno u celoj priči.
 
Poslednja izmena:
Врти се око грађевине и уосталом јер је колатерал у великом броју случајева некретнина. Финансијски систем се делом базира на проценама вредности колатерала.
Некретнина се сматра средством ниског ризика. Међутим, низак ризик не доноси принос какав су некретнине имале у веома кратком времену...
 
1. Ja se jos od 2015-te razmisljam oko kupovine. Sad defititivno necu. Jedini razlog sto sam u Srbiji je zbog roditelja i isto supruga. To nam je prvi prioritet a realno da njih selimo negde nije bas moguce jer nismo milioneri. (jos) a i pitanje je da li bi oni hteli i mogli. Tada je jos mozda imalo nade da ce se ovde nesto promeniti, ali sada realno gledano sve je unisteno i nema cemu da se nadamo u narednim decenijama sto se tice Beograda koji je unisten. Jedino da dodje neki drugaciji na vlast pa da pravi namenska humana naselja u blizini gradova da zadrzi mlade ljude ovde. Dakle nesto slicno kao u SAD, siroke ulice, drovoredi, samo kuce.
2. Nemoj da mesas zainteresovane da zive u BG za onim zainteresovanim da kupe stan. Jer logicno mi je da dobra vecina vec zivi ovde. I kupuju i prvi i drugi, treci stan...
3. S obzirom da cena zakupa ne skace, a i podaci koji govore da je u Srbiji sve manje stanovnika, a takodje prosle godine cak se smanjio broj stanovnika u Beogradu znaci da nema pritiska za kupovinu od novih stanovnika jer takvih u sustini ima jako malo.

Takodje svi vi, koji branite ovakve cene, govoreci da su realne ne kazete nista kad spomenemo mafiju na vlasti, namerno dizanje cena zakonskim postupcima, niti kad poredimo cene u Srbiji za Grckom, Bugarskom i Rumunijom. Da li to znaci da mozda verujete u vodjino zlatno doba?
Americki model ne da nije human nego sve suprotno od toga. Smeta ti guzva u Beogradu pa bi da organizujes naselja tako da se bukvalno za sve ide kolima.

Cena zakupa itekako skace.

I gradovi u kojima se smanjuje broj stanovnika dozivljavaju rast cena, npr Zagreb i Budimpesta u okruzenju. Pa i kod Bugara i Rumuna raste iako gube stanovnistvo dosta brze nego mi.

Mafiju na vlasti je glupo komentarisati jer je ovde uvek neka mafija na vlasti. Plus, gde je ta mafija bila 2008. - 2015.? Setili se da se pare mogu prati preko nekretnina (bukvalno najpoznatiji nacin pranja novca koji se pominje u maltene svakoj svetskoj krimi seriji) tek poslednjih 7 godina?
 
Trenutni sistem ima razlicite probleme i izazove, ali ideja povratka na nesto sto nije funkcionisalo ni pre 100 godina, zasnovana na neutemeljenim spekulacijama i teorijama zavere, bez razumevanja ni sleda dogadjaja ni razloga nefunkcionisanja i napustanja tog prethodnog sistema, sigurno nisu bolje resenje. To ne znaci da nema prostora za promisljanje i kritiku i monetarnog sistema i drzavnog intervencionizma, samo bi oni trebali biti zasnovani na cinjenicama i dubljem promisljanju.
Funkcionisalo je pre 1914. a činjenice izvrćeš ti. Činjenica je da u današnjem sistemu Investicioni fond Blackrock, može da dobije naštampanih para, koliko treba, da kupuje šta treba i da su banke koje su trebale da odu u stečaj 2008, spašene štampanjem novca, a to na kraju krajeva plaća običan čovek, kome firma ode u stečaj u istim okolnostima. Sad, ako ti veruješ da ti bankari ne drže u džepu političare koji su im dali hiljade milijardi kada im je zatrebalo, i misliš da je teorija zavere da hoće da naprave sistem u kome neće da brinu za neke tamo što se zalažu za jednakost, slobodno tržište i nemogućnost da se štampaju pare kad im zatreba ne znam šta da kažem.

Uostalom, kada je izbio rat, berza nikla je suspendovana da bi se spasle banke koje su pozajmile ogroman novac kineskom tajkunu, koga bi nova cena odvela u stečaj. Što znači da su razne firme i pojedinci oštećeni, samo zato što su bili sitnije ribe. Eto, u takvom svetu živimo, i svako to može da vidi, osim ako ne hoda kroz život širom zatvorenih očiju.

A ovo o promišljenom državnom intervencionizmu zvuči kao ono da pravi socijalizam još nije proban.
Po meni je, na primer, na trzistu nekretnina zapravo potreban veci drzavni intervencionizam, ali na nacin koji bi uticao na smanjenje nejednakosti i pozitivan urbani razvoj:

- Drzava bi trebala da se mnogo vise angazuje u pogledu urbanog razvoja, opredeljujuci vece gradske zone za buduci razvoj stanova, komercijalnih i kulturnih sadrzaja.
To je vrlo sklono različitim interesima i interpretacijama. Sasvim lepo zvuči kao objašnjenje državnog intervencionizma u slučaju Beograda na vodi. Stanovi- razne lepe i većinski ružne zgrade, komercijalni sadržaji- Savanova i Galerija, kulturni sadržaji- spomenik Stefanu Nemanji i muzeji na bivšoj železničkoj stanici. Sad, što su prekršeni neki zakoni, suspendovana država i slično, Bože moj, oko toga se uzbuđuju neki tamo libertarijanci, teoretičari zavere sa teorijom da je SNS organizovala rušenje i zabranila policiji da izađe na lice mesta.
- U tim zonama bi trebala da definise mnogo vise urbanisticke i arhitektonske standarde, a narocito standarde za javne i zelene povrsine.
Kao što rekoh, ti standardi su vrlo subjektivni. Eto, meni spomenik Nemanji nije baš kako treba, ali su mi druga ponuđenja rešenja bila još gora.
- U tim zonama bi drzava trebala da iskoristi ono najbolje od kapitalistickog sistema nadmetanja i proizvodnje, a to je da se razliciti investitori nadmecu i predlazu projekte za realizaciju, a da kroz strucne analize i javne rasprave budu izabrana najbolja resenja.
Ovo liči na ono kad mala Ivana Mihić čita sastav o Marksizmu u Varljivo leto 68', a Bata je srećan.
- Za postojece gradske celine i stambeni fond uzasnog kvaliteta (zbijene zgrade, lose projektovani stanovi, adaptacije, nadogradnje i ostale budzevine, los pogled, nedostatak privatnosti, nedostatak javnih zona i zelenih povrsina), drzava bi takodje trebala da ima plan unapredjenja i razvoja.
To zavisi kakva je vlast. Država je i omogućila da se svašta zida. Eto, na primer, ona kuća na zgradi iz vremena vladavine SPO-a. Svaka vlast će da napravi neku katastrofu, dok ne budemo sazreli kao društvo u civilizacijskom smislu, a nećemo sazreti dok budemo u državadaurdineštoizmu.
- Drzava bi poreskom i kreditnom politikom trebala da stimulise kupovinu stanova za zivot, a ne za investiranje. Nije nam potrebna rentijerska ekonomija. Svaki drugi ili treci i sledeci stan u vlasnistvu bi trebao da se oporezuje po mnogo visim stopama od prvog stana.
Sa ovim i mogu da se složim, ali glavni problem je stabilna vrednost novca, koje kada bi bilo, većina ljudi sa novcem ne bi zarobljavali lovu u zidove, nego bi je obrtali na drugi način. Ako bi država u sadašnjim uslovima to uradila, veliki deo kapitala bi otišao iz zemlje da bude uložen u tuđu građevinsku industriju.
- Drzava bi trebala da doprinese manjoj ciklicnosti (vecoj stabilnosti) ponude i cena nekretnina, tako sto bi intervenisala kroz pokretanje projekata i povecanje ponude kad god je ponuda manja od traznje.
Intervenisala je za vreme Đilasa. U čijem interesu, pitanje je sad. Teoretičari zavere kažu da grad nije davao dozvole za gradnu da bi Mišković rasprodao Belvil po većim cenama.
Umesto toga desava se sve suprotno:

- Drzava nema gotovo nikakve planove i ne namece gotovo nikakve standarde. Na vrhunskim lokacijama u Beogradu grade se stambene solitercine bez ikakve arhitektonske vrednosti i javnih sadrzaja, samo u svrhe privatnog profita i parkiranja privatnog kapitala. U mnogim delovima Beograda ulice, trotoari, javne i zelene povrsine su sve manje.
Opet, stvar civilizacijskog razvoja društva. Treba praviti distinkciju između društva i države. U društvu dovoljnog nivoa razvoja, likovi kao Vesić, Đilas i slično bi bili posmatrani kao nekadašnji predsednički kandidat Šećeroski.
- Nema nadmetanja projekata i investitora, strucne evaluacije, javne rasprave za najbolje lokacije u gradu.
Nisam dovoljno upućen, ali znam da je bilo nekih rasprava. Naravno da mislim da često veze rade, ali šta da radim kad sam teoretičar zavere.
- Nema nikakvog plana za postojeci stambeni fond.
Bolje da nema nego kao Kinezi gradove duhova da pravimo ili neki novi Beograd na vodi.
- Poreska politika stimulise akumulaciju privatnog kapitala u nekretninama i rentijersku ekonomiju.
Ima, i toga, ali štampanje para je veći problem.
- Drzava se hvali ciklicnoscu i rastom cena kao signalima i simbolima ekonomskog prosperiteta nove klase, bez ikakvog osvrta na pitanje dostupnosti stanova i nejednakosti.
Ovo sad stvarno zvuči kao preludijum za "Proleteri svih zemalja ujedinite se".

Druge, moćnije države, su napravile visoku inflaciju, i tu bilo koja naša vlast ne može bog zna šta da uradi, pa bar mogu da manipulišu iako jeste istina da imamo više ljudi koji mnogo zarađuju poštenim radom. A, moguće da će jednog dana praviti socijalne stanove i popunjavati ih migrantima, i pričati nam da Srbi ne mogu da ih dobiju jer se rađaju sa Serbian white privilege.
 
Sve je stvar u tome kolike ce cene biti 2025-2030. A logika je da ce biti trajni pad i cene nikada nece biti ovako sumanute. Jer realno ovde je sve manje stanovnika, a ako se nekim cudom desi da udjemo u EU onda ce biti jos manje, tako da ili ce biti mnogo manje ili ce biti uzasno manje stanovnika. Tako da sad trenutno deluje kao promasaj al kad saberes kiriju, recimo poskupljenje po m2 u poslednje 3 godine je u mom slucaju za ono sto sam hteo kupiti kao 10 godina kirije. A drugo cene se drze vestacki, nadamo se da ce ova mafija morati da ode za 2 godine makar iz Beograda i Novog Sada.
Na zalost to "nadamo se" i "cene se drze vestacki" nisu bas najbolji argumenti za pad cena stanova. Jedini nacin da padne cena kvadrata je da se ogromne subvencije daju ljudima koji zeli da kupuju, ili da se zabrani migracija i mogucnost kupovine stanova u odredjenim zonama (kao sto je neko vec pomenuo, Vracar, Dorcol u BG i Grbavica u NS).

Ubedjen sam da smo dosta jeftiniji od drugih zemalja koje su bezbedne i dobre za strance, i dok se to ne promeni, tj. spoljna politika gde sedimo na svim mogucim stolicama, nema mesta za veliki pad.

Sto se tice demografskih kretanja, pronasao sam na redditu ovaj clanak, analiza migracionih tokova u BG i NS, i argument "kulturnih habova"


Po meni objasnjava lepo situaciju.
 
Pa to je ubedljivo najskuplji i najneodrziviji model, iako je human. Jednostavno domacinstva ne generisu dovoljno poreza kojim bi se takva naselja sa infrastrukturom odrzavala i obnavljala.
Ti i sada mozes da kupis stan u perifernom naselju za 1200e. Problem je sto ti gadjas centar pa ne vidis cene ispod 3000e.


Pa kako da ti pominjem mafiju i nelegalne aktivnosti kada si i sam u istoj recenici rekao da imas firmu u inostranstvu, da zelis da kupis stan u Bg kao fizicko lice i da nemas pojma kako funkcionise poreski sistem Srbije i kolike su stope poreza na prihode. Nesto od ta tri nije tacno ili si i sam u mutnoj vodi. Ali mene to ne interesuje, svako ima pravo da radi kako mu je bolje, pominjem to cisto zbog konteksta price o legalitetu.

Dakle opet pricas o meni umesto o mafiji na vlasti, drago mi da sam u pravu u svemu sto pisem.

To je najjeftinije a ne najskuplje jer je svakako najjeftinije izgraditi kucu prizemnu ili na jedan sprat na mestu gde je cena za ar 1000 evra. Najskuplje je graditi sa puno armature, visoke zgrade, tamo gde su placevi najskuplji.

A jos skuplje je drzavi da dopusti da je napuste svi oni sto vrede sto se desava zadnju deceniju na maksimumu.
 
Pa kupi onda plac ili kuću od Novih Banovaca pa sve do Novog Sada možeš da biras. To ti je ko američka suburbia. Možeš da živiš u kući kakvu zamislis, bluzu autoputa ili pruge i sve to u radijusu od 50 km od centra.
Ocigledno da nemas pojma kako to izgleda. Da li znas rec UREDJENO naselje. Gde ima jedno UREDJENO naselje u Srbiji? Pa i turisticka su unistili a kamoli ona koja nisu. Sve ja haoticno, naguzeno, naruzeno, prljavo...
 
Na zalost to "nadamo se" i "cene se drze vestacki" nisu bas najbolji argumenti za pad cena stanova. Jedini nacin da padne cena kvadrata je da se ogromne subvencije daju ljudima koji zeli da kupuju, ili da se zabrani migracija i mogucnost kupovine stanova u odredjenim zonama (kao sto je neko vec pomenuo, Vracar, Dorcol u BG i Grbavica u NS).
I jedno i drugo su daleko od realnosti.
Subvencije nista ne resavaju. Samo ce biti vise kesa koji se nadmece za kupovinu, samim tim cene ce biti jos vece. Da ne pricam o zloupotrebama.
Ne mozes da zabranis kretanje ljudi unutar drzave. Ne mozes ni da delis ljude na one koji zive u Bg, i one koji bi da zive u Bg. To bi bilo kao kada bi na selu odredio ko moze da ima zemlju, a ko mora da bude sluga. Svi moraju da imaju jednake sanse pa ko gde ispliva.
Cene su porasle u celoj Srbiji, tako da migracija i nije razlog tome.

Mora da postoji alternativa za cuvanje vrednosti, tada cene mozda i padnu, ali ne puno.
Jedino sto ce promeniti stvar je prestanak stampanja novca, prestanak inflalcije i eventualno visi porez za onog ko ima vise nekretnina ( sto se nece desiti).
 
Americki model ne da nije human nego sve suprotno od toga. Smeta ti guzva u Beogradu pa bi da organizujes naselja tako da se bukvalno za sve ide kolima.

Cena zakupa itekako skace.

I gradovi u kojima se smanjuje broj stanovnika dozivljavaju rast cena, npr Zagreb i Budimpesta u okruzenju. Pa i kod Bugara i Rumuna raste iako gube stanovnistvo dosta brze nego mi.

Mafiju na vlasti je glupo komentarisati jer je ovde uvek neka mafija na vlasti. Plus, gde je ta mafija bila 2008. - 2015.? Setili se da se pare mogu prati preko nekretnina (bukvalno najpoznatiji nacin pranja novca koji se pominje u maltene svakoj svetskoj krimi seriji) tek poslednjih 7 godina?
Cena zakupa minorno skace u odnosu na cene nekretnina. Jer drzava ne upravlja time.
Mi smo kao drzava i narod u goroj situaciji i od Bugara i od Rumuna pa su tamo cene dosta nize. Da ne spominjem Grcku.
Kad kazes ovde je uvek bila neka mafija, to je ono SVI SU ISTI i dakle to je to mafija na vlasti se relavitizuje, tajni ugovori takodje, posao sa nekretninama, oruzujem, drogom, pa nema veze necemo o tome, ovo je super zemlja za zivot, super grad, a realno uzasno zagadjen, ruzan, natrpan, bez zelenila. bez ikakvog ulaganja u infrastrukturu itd itd...

Naravno da normalnim ljudima koji imaju mozga i koji razmisljaju svojom glavom nije isto a ni slicno.

A vi koji teoretisete o cenama nekretina pa dajete 1000 razlicitiih parametara, kao da zivimo u nekoj slobodnoj demokratskoj zemlji koja ima institucije, trziste nekretnina, trziste radne snage... a onaj jedini realan parametar ne smete da analizirate i nikad ne spominjete broj onih koji odlaze i koji su otisli, tajne ugovore, pranje para itd itd itd...\

Cene nekretnina odredjuje drzava, isto kao i broj ucesnika jucerasnjeg mitinga u Novom Sadu. Dakle dovozeni autobusima.

Naravno da svaka zemlja na svetu ima mafiju, ali kod nas mafija ima drzavu. I onaj koji je to rekao je izgubio zivot.
 
Dakle opet pricas o meni umesto o mafiji na vlasti, drago mi da sam u pravu u svemu sto pisem.

To je najjeftinije a ne najskuplje jer je svakako najjeftinije izgraditi kucu prizemnu ili na jedan sprat na mestu gde je cena za ar 1000 evra. Najskuplje je graditi sa puno armature, visoke zgrade, tamo gde su placevi najskuplji.

A jos skuplje je drzavi da dopusti da je napuste svi oni sto vrede sto se desava zadnju deceniju na maksimumu.
Pa ti pisi o mafiji na vlasti, imas pravo da pises post kakav hoces. Mene dnevno politicka desavanja ne zanimaju, niti ih pratim. Cinjenica je da se radi sta se radi, i cinjenica je da to nije nista novo. Kao da si do sada imao vlast po svojoj volji pa ti je sada nesto mnogo drugacije. Afere su uvek bile deo politike ovde. Politicku zabavu ostavljam ljudima koje to zanima, a kojih ne manjka, pisite sta hocete, nisam ja moderator.
 
Tebe ne da ne zanimaju drustveno-politicka desavanja, nego te ne zanima nista izvan ove teme. Samo da cene svuda idu sto vise gore, to je jedino bitno.

A to na sta lici i kako (ne)funkcionise grad u kome te cene pice u nebesa, i drustvo u kome zivis i grad izvan i oko tog stana koji imas i koji si kupio, to je sve nebitno. Ne zanima te infrastruktura, ne zanima te prevoz, ne zanima te (ne)rad drzavnih organa, ne zanima te u sta se ovaj grad pretvara pod investitorskim divljanjem. Ne. Samo da guzica lepo legne u novu gajbu, a svi izvan njenih zidova mogu da crknu.

I da, satro dosao na temu da razbija mitove i ljubomore u Srba a kada se ovde okace primeri kriminalaca, estradovaca, politicara ili drugih muljatora koji kupuju veci deo stanova, onda uvek ide muk. Ili ide prica kako oni cine samo 5% kupaca, a preostalih 95% su sve sama gospoda programeri, inzenjeri, naucnici i finansijski strucnjaci. Jeste. Beograd je Pao Alto a Srbija je Tajvan. Da...
 
Poslednja izmena:
Pa ti pisi o mafiji na vlasti, imas pravo da pises post kakav hoces. Mene dnevno politicka desavanja ne zanimaju, niti ih pratim. Cinjenica je da se radi sta se radi, i cinjenica je da to nije nista novo. Kao da si do sada imao vlast po svojoj volji pa ti je sada nesto mnogo drugacije. Afere su uvek bile deo politike ovde. Politicku zabavu ostavljam ljudima koje to zanima, a kojih ne manjka, pisite sta hocete, nisam ja moderator.
- Zanima te moj posao, cime se bavim, kako placam poreze i kome.
- Ne zanima te vlast drzave u kojoj zivis.
- Veoma si aktivan na ovom forumu bez licnog interesa.
- Inace si graficki dizajner ako nisam zaboravio i rasturas se od posla.

U Srbiji je sve rijaliti.
 
Ne moze drzava da obezbedi dovoljan broj plateznih kupaca, oni postoje sami po sebi.
1. To sto je neko platezan, ne znaci da treba da kupi stan od 50m2 ako moze od 100m2. A jasno je kakve su plate ovde i ko koliko zaradjuje tako da nema sanse.
2. Drugo drzava moze da obezbedi poveci broj kupaca ako ne proverava poreklo novca, jer je ovde raj za pranje para. Takodje svi u stranci rade sta hoce dokle god su odani vodji pa verovatno da se i takvi bave stanogradnjom a manje ribe samo kupuju veci broj stanova na clanove porodice ili rodbine jer niko ih za to sutra nece pitati a za kes mozda i hoce.
 
- Zanima te moj posao, cime se bavim, kako placam poreze i kome.
- Ne zanima te vlast drzave u kojoj zivis.
- Veoma si aktivan na ovom forumu bez licnog interesa.
- Inace si graficki dizajner ako nisam zaboravio i rasturas se od posla.

U Srbiji je sve rijaliti.
Sve tacno.
Samo bih dodao 3d graficar, ako je to uopste bitno za ovu temu. Nekretnine nemaju veze sa tim.
 
Pa ti pisi o mafiji na vlasti, imas pravo da pises post kakav hoces. Mene dnevno politicka desavanja ne zanimaju, niti ih pratim. Cinjenica je da se radi sta se radi, i cinjenica je da to nije nista novo. Kao da si do sada imao vlast po svojoj volji pa ti je sada nesto mnogo drugacije. Afere su uvek bile deo politike ovde. Politicku zabavu ostavljam ljudima koje to zanima, a kojih ne manjka, pisite sta hocete, nisam ja moderator.
Bas zato sto postoje ljudi poput tebe zivimo u ovako “uredjenoj” drzavi. Ne zanima te nista dok se ne susretnes sa mafijom i ne krenu te reketirati… Ne zanima te dok nemas decu i ne skontas da bilo ko od tatinih sinova sa vlasti ti (ne daj boze) pregazi dete na kraju ce tebe da tuze da ti je dete ugrozilo njega. Znam da je offtopic ali mi nije jasan mentalni sklop ljudi poput tebe - neko hoce da te j* a ti se lepo naguzis umesto da se suprostavis.
 
Bas zato sto postoje ljudi poput tebe zivimo u ovako “uredjenoj” drzavi. Ne zanima te nista dok se ne susretnes sa mafijom i ne krenu te reketirati… Ne zanima te dok nemas decu i ne skontas da bilo ko od tatinih sinova sa vlasti ti (ne daj boze) pregazi dete na kraju ce tebe da tuze da ti je dete ugrozilo njega. Znam da je offtopic ali mi nije jasan mentalni sklop ljudi poput tebe - neko hoce da te j* a ti se lepo naguzis umesto da se suprostavis.
Ja ne osudjujem nikoga ko se politicki bori i zalaze za nesto. Ima pravo i to je dobro. Ali i ja imam pravo da me nesto ne interesuje, kao sto me ne interesuje vozlja rolera npr. Ako sam zato kriv, onda sam kriv.

Pa ne bori se protiv toga tastaturom. Ne vidim nista produktivno u tome sto cemo 100 puta pisati kako neko ima tetku u kanadi i kako mafija vlada, i time misliti da smo obavili nas doprinos boljem i pravednijem svetu. Pa svi vec znamo sta se radi i ko radi. To se zove psi laju karavani prolaze, tako reci suplje kafanske price. I ko je povlascen, i cija deca divljaju po nbg i nikom nista. Pa sta ce se promeniti ako ovde pisem o tome.
Bitke na tastaturi se uvek gube, zato ne razglaam o politici na ovoj temi. Ti mozes da pises sta hoces, ali ne treba meni da nameces sta cu da pisem. Ovo je tema o nekretninama, postoji tema o politici na forumu, tamo se borite.
 
Vrh