Šta je novo?

Cene nekretnina

izgleda tako bilo bi dobro da je Navip postavio i link ka videu odakle su ovi podaci.
 
Period zlatnog standarda do 1930. je takodje period ucestalih ekonomskih kriza, koje su se u Americi u proseku desavale na svake 3-4 godine, u proseku trajale po 2 godine i sa prosecnim padom autputa od 20%. Od 1930. do danas krize se desavaju u proseku na 6 godina, traju u proseku 10 meseci, sa prosecnim padom autputa od 5%.
Međunarodni sistem zlatnog standarda je završen sa Prvim svetskim ratom. Posle toga imamo Vajmarsku hiperinflaciju, nekoliko krahova berze u SAD, od kojih je ona 1929 lečena slično kao ova 2008, državnim intervencionizmom, a svi ti događaji su pripomogli izbijanje Drugog svetskog rata.
 
Velika depresija i krah berze su desili za vreme zlatnog standarda u Amerci. Oni su delimično prešli na monetarni sistem 1933, a zadržali su fiksni kurs prema zlatu sve do 1971 godine.
 
Ne bih ipak smeo ovde da navodim imena firmi... ali veće firme sa 100+ zaposlenih... potrazi malo po netu, drustvenim mrežama, pise se o tome već... u medjuvremenu sam čuo da je navodno i u jednom nekada velikom kombinatu koji su preuzeli Arapi, vec podeljeno ili se sprema oko 200 otkaza...
Dobra vest. Otkazi u investitorskim firmama znace i kraj njihovog divljanja po Beogradu.
D ane govorimo da to moze da destabilizuje okupacionu vlast u Srbiji.
 
1776:
Adam Smith.png

2022:
Поента је да се изазове рецесија, тј пад привредне активности како би дошло до масовних отказа, а све како би пала тражња јер је то једини начин који може да обузда скоковиту инфлацију.


Realno, ekonomija je možda stvorena nekada davno iz plemenitih namera, ali je u međuvremenu pretvorena u nauku o hohštapleraju.
 
I da, koliko god se Džordani Belforti s ove teme ljutili i odbijali da priznaju, South Park je u minut vremena objasnio suštinu i mehanizam moderne ekonomije i lelemuda koji je kroje:


Izem ti ja nauku koja funkcioniše sa načelom da svakih 10 godina možda dođe do svetske krize i da je to normalno. Realno, ku**on od nauke u službi onoga ko najviše plati. Fuj.
Biće pravo čudo ako s takvim ku***nom od nauke i uređenja dočekamo 2050. bez potpunog kolapsa svetske ekonomije i društava.
 
кек, мене цитираш као демант Смита хаха
добре форе

Немој да економију сврставаш у егзактну науку. Она би требало да се базира на емпирији, али људска природа уме да изненади.

Не бих се депримирао много, нема поенте у томе.
Бар ти који си итекако интелигентан, немаш ништа од тога да сувише вреднујеш ову тему кроз идеолошке/вредносне наочаре. Неке ствари се објашњавају веома једноставно, треба их некад такве и прихватити. Иначе закључавамо свој потенцијал у спиралу вредносних мишљења која не воде никуд него из расправе у расправу.
Ово не значи да немам вредносно мишљење по себи, само да се не инвестирам узалудно када видим да се оно не остварује јер просто ја неке ствари не могу да контролишем.

Узгред, има пуно "alpha-е" у овим мимовима👌

П. С. економија је одувек постојала, етимолошко порекло већ говори о историји, није наука крива, није ни Нобел крив за динамит, ни mRNA није крива...итд...

И у време и пре и после Смита је било безброј криза, које су имале далеко дубље последице ако би поредили са данашњим животним стандардом, али ја сам пре увек за поређење процената(али, како квантификовати размаке од 300, 1000, 600 год...)
 
Poslednja izmena:
@Mikie , postoji razlog zašto iznad citata nisam uključio ''Mikie said'', da ne ispadne da ti propagiraš ovo ili ono. Već sam ja taj tvoj post shvatio samo kao konstataciju i izveštavanje šta se trenutno dešava. Ne kao tvoj stav i tvoju želju. Nadam se da sam bio u pravu? A Smit nije to izgovorio, više sam hteo da ilustrujem ko zna kakva su očekivanja on i njegovi savremenici imali od ekonomije, a kad bi videli ovo danas, ovo današnje South Park - Margaritaville - Baci kocku pa kako ispadne jbg - njesra od ekonomije, verovatno bi povratili od muke.

Otkako je svet 24.2.2022. bačen u veštačko izazvano njesra bez da iko odgovara za bilo šta a mnogi se maste uzduž i popreko dok drugi ostaju ili će ostati bez svega, ja ekonomiju više ne smatram bilo kakvom naukom, a kamoli egzaktnom. A drago mi je i kad vidim da nisam jedini.


Sama činjenica da u 2022. čitam da svetski ekonomski entiteti, institucije i mudraci, žele da rešavaju ovu veštački i bespotrebnu izazvanu svetsku ekonomsku, energetsku, prehrambenu i socijalnu krizu, tako što će da forsiraju masovna otpuštanja i isterivanja miliona ljudi na ulice i pod mostove... je kao kada bih pročitao da vodeće svetske vlade vraćaju suđenja za veštičarenje i spaljivanje na lomačama. Ili da vraćamo Geocentrizam u škole.

Realno, ovo je poraz ekonomije kao kvazi-nauke. I poslednji signal da je zadnje vreme da se nešto promeni inače ćemo svi u narednim decenijama da odemo u majčinu. I izvinjavam se unapred ako ovime komentarišem nečiju struku i nauku, i još uvek uvažavam i držim ono što je Ljuba objašnjavao - da 80% ekonomista radi skroz druge stvari od makroenomije i to poštujem. Ali ipak, iz Ekonomije kao celine je izašlo i ovo zlo od uređenja u kome danas živi ceo svet i ne mogu da pređem preko toga. Možda 2/3 Ekonomije počiva na razumu i praktičnim, realnim stvarima, ali ovih 1/3 koje se tiču celog sveta a počivaju na hohštapleraju i nabadanju čine da izgubim svako poštovaje prema toj ''nauci'' kao celini.


Ako se ovako nastavi, još 2 ili 3 ovakva svetska pičvajza nalik ovome ili onom iz 2008. da se dese, i svet će se urušiti. Živi bili pa videli. Nnadam se samo da će - AKO do toga dođe, do kolapsa - da će se tada sa nama smrtnicima urušiti i ovi na vrhovima koji su nas dotle i doveli. A mislim da hoće, pošto nećemo mi moći na druge planete još bar nekoliko decenija. Pa kad već puca sve, da puknemo svi zajedno.


(Sad čekam postove drugih članova u fazonu ''vidi ga, i ovaj priželjkuje smak sveta i svetski rat'', iako ja isto iznosim samo konstataciju, kao ti malopre, a ne želju da se to desi)
 
Poslednja izmena:
Zanima me sta bi zaista moglo da zaustavi beogradske investitore?

Kakva je struktura njihovog kapitala?

Krediti?
Pranje novca?
Licna sredstva?
Strane investicije?
 
Pravna država koja se pravi vekovima, i to u uslovima niskog geopolitickog rizika, a u uslovima visokog skoro nikako(za male države). Korupcija je samo srednja vrednost u društvu, koja se podstiče drugim faktorima.

Koja pravna država kada ljudi mahom misle na sebe, a ne na ono što ostaje posle njih. Ovde na forumu smo skoro svi zoon politikon, ali tamo izvan, niko ne šljivi to. Srećno sa tom raspravom...
*Ako ne misle isključivo na sebe, mahom idu u dve krajnosti, jedna je levičarska slepa bajka, a druga je desničarska uskoumnost kojoj nedostaje osnovne plemenitosti. I jedna i druga se završava tako što sam sebi povučeš tepih ispod nogu, ali valjda je to ona večita borba između ljudi, pa vole u krizama da idu u krajnosti samo kako se ne bi identifikovali ni promil sa onom drugom.
 
Pravna država koja se pravi vekovima, i to u uslovima niskog geopolitickog rizika, a u uslovima visokog skoro nikako(za male države). Korupcija je samo srednja vrednost u društvu, koja se podstiče drugim faktorima.

Koja pravna država kada ljudi mahom misle na sebe, a ne na ono što ostaje posle njih. Ovde na forumu smo skoro svi zoon politikon, ali tamo izvan, niko ne šljivi to. Srećno sa tom raspravom...
*Ako ne misle isključivo na sebe, mahom idu u dve krajnosti, jedna je levičarska slepa bajka, a druga je desničarska uskoumnost kojoj nedostaje osnovne plemenitosti. I jedna i druga se završava tako što sam sebi povučeš tepih ispod nogu, ali valjda je to ona večita borba između ljudi, pa vole u krizama da idu u krajnosti samo kako se ne bi identifikovali ni promil sa onom drugom.
Od gamadnih Anglosaksonaca ,Nemaca ,Spanaca koji su kroz celu ljudsku istoriju bili kolonizatori ,plackasi i otimaci nista bolje se ne moze ni ocekivati po pitanju bilo koje nauke pa i ekonomije pogotovu.
Da pridodam ovoj grupaciji i Amerikance koji su takodje nastali u procesu pljacke i unistavanja domorodackog stanovnistava na tlu Amerike.
Najgori od svih su Australijanci nastali od robijasa i kurvi proteranih sa svih kontinenata,,,
Kada takva sodoma i gomora upravlja svetskom ekonomijom onda to otprilike ovako i izgleda.
Lopovi izmislili stampanje novca kao pokrice za finansiranje svojih preduzeca praveci svetsku inflaciju preko noci.
A zatim se svi nevesto izcudjuju kako i zasto rastu cene..
Svi skupa zasluzuju par nuklearnih bojevih glava koje ih i cekaju.
 
Ja ne znam sta ovde nije jasno i nekim clanovima koji uzalud navijaju da ce cene ici gore..jel moze neko iole sabrati 2+2..
Noooormalno da je ce cene ici dole..po meni najrealnije za najmanje 20% ako me i vise.
Cene hrane su skoro duplo vece automatski ljudi gledaju da prezive a ne da kupuju stan.
Pod 2 euribor skace i niko normakan nece podici kredit i nema stimulacije investitora..sta su zapoceli moraju zavrsiti i gradne vise nema..davace investitori za 30-40% manje..materijal ide gore a podsticaj kreditnih kupaca nema i tu prestaje gradnja,sta je zapoceto zavrsice se jedva i nece se toliko graditi jer se ni investitorima nece isplatiti.
Pod 3 svi se nadaju cenama dole,i bice alii sto je najbitnije svi ce potrositi ustedjevinu i retko ko ce moci nesto da kupi onda dzaba kvadrat dole kada nemas para.
Pod 4 ovde skriveni agenti sto uzalud navijaju da ce cene ici gore svesni su i sami da im ta orica ne pije vodu..kupaca nema pa nema vise sto je bilo,dzaba im trud..a sami nisu zaradili svojom mukom ni 100e a lete u visime i pricaju o hiljadama evra..
Pod 5 ceo svet je u krizi USA i EU..sve sto je na zapadu i kod nas stigne,sve je povezano i sve zavisi od nafte i gasa..na zimu ce biti totalni haos i niko nece razmisljati o kupovine stana,dzaba radovanju cemama dole kada niko nece moci da kupi ni garazu a kamo li stan
 
Milance koliko ti imas godina,tri? Izgleda da nisi prosao osnovno poznavanje matematike kad ne umes da saberes 2+2. Na stranu sto prozivas nas koji smo postenim radom uspeli da postignemo nesto. Jel mozes da kupis stan ili kucu po cenama iz 1995-e? Mozda iz 2005-e? A recimo 2010-e? Niko od nas ne zeli da cene idu na gore, naprotiv, ja bih voleo da svi mogu da priuste nekretninu koju mogu da otplate, ali realnost je skroz drugacija. Ja ne gledam u pasulj kao ti, ja samo gledam u zvanicne podatke zadnjih 50god.
Stednja novca? Ti shvatas da tvoj ustedjeni novac gubi vrednost svakog dana? Stednja na kratke staze da, dogorocno se ne isplati. (ne mesaj ovo sa stednjom za crne dane)
 
Ja ne znam sta ovde nije jasno i nekim clanovima koji uzalud navijaju da ce cene ici gore..jel moze neko iole sabrati 2+2..
Noooormalno da je ce cene ici dole..po meni najrealnije za najmanje 20% ako me i vise.
Cene hrane su skoro duplo vece automatski ljudi gledaju da prezive a ne da kupuju stan.
Pod 2 euribor skace i niko normakan nece podici kredit i nema stimulacije investitora..sta su zapoceli moraju zavrsiti i gradne vise nema..davace investitori za 30-40% manje..materijal ide gore a podsticaj kreditnih kupaca nema i tu prestaje gradnja,sta je zapoceto zavrsice se jedva i nece se toliko graditi jer se ni investitorima nece isplatiti.
Pod 3 svi se nadaju cenama dole,i bice alii sto je najbitnije svi ce potrositi ustedjevinu i retko ko ce moci nesto da kupi onda dzaba kvadrat dole kada nemas para.
Pod 4 ovde skriveni agenti sto uzalud navijaju da ce cene ici gore svesni su i sami da im ta orica ne pije vodu..kupaca nema pa nema vise sto je bilo,dzaba im trud..a sami nisu zaradili svojom mukom ni 100e a lete u visime i pricaju o hiljadama evra..
Pod 5 ceo svet je u krizi USA i EU..sve sto je na zapadu i kod nas stigne,sve je povezano i sve zavisi od nafte i gasa..na zimu ce biti totalni haos i niko nece razmisljati o kupovine stana,dzaba radovanju cemama dole kada niko nece moci da kupi ni garazu a kamo li stan
Da su pre par godina slusali te podmukle "agente", danas bi znali da su uradli pravu stvar ako su tada obavili kupovinu.

Na temi vise ima ljudi koji navijaju da cene padnu, kao i ti sto radis, i to rade od 2008, potpuno ignorisuci desavanja u svetu. tj. svako desavanje po njima obara cene.

Ovde neki ljudi pricaju godinama da cene nece pasti, izgleda da je ta prica uspesno i podigla cene u zadnjih par godina. Svaka nam cast na tome.

Stvar je u tome da neko ne zeli da sagleda realno stanje jer mu ne ide u korist.
Pricalo se da cene nece padati jer je takva situacija u svetu, i nisu padale, rasle su. To svako vidi. Nema tu nikakvog navijanja. Stagnacija je sasvim realna u narednom periodu.
Dok imas inflaciju usd od 9% i stampanje kesa, nema pada cena nekretnina, to je prosta realnost, koja se opet ne svidja nekima.
Pusti cene paradajza. One koji kupuju stanove ne pogadja to sto je paradajz poskupeo 23 dinara.
 

Ovaj nas narod je lud totalno. Koliko para ima u narodu. 15.000 stanova samo na Halkidikiju. Neverovatno!
Ko zna koliko nekretnina ukupno nasi ljudi poseduju van Srbije.


Cacak eksplodirao - Cene jos malo pa kao Vracar.
 
Poslednja izmena:
Preziveo sam i 90te i hiperinflaciju i znam sta pricam..ii znam sta je ekonomija a jos nisam omano u mojim procenama..ako ce vec sve otici gore a nece imati ko uslov da kupi..da te pitam ja nesto pametnjakovicu ,,zasto ce se onda graditi,, ispasce po tvom da ce se graditi i cena matrijala i kvadrata ide gore a plate stoje.. samo ce onda da se gradi a niko nece kupovati.. znaci imacemo milijardu praznih stanova po srb.😂😂😂 Ne razumem..pojasni mi decko
 
Čak i kada cena stanova padne 50 % investitori će i tada imati dobru zaradu.
Pa naravno da ce imati.
Ako je cena matrijala slicna malte ne i ista kod nas i u CG stim da je minimalac kod nas 280-290e a kvadrat kod nas od 2-5000 e a u CG minimalac 450e i kvadrat u izgradnji u Podgorici 1200-1300 e..kako se tamo fim investitorima isplati cudim se a ovde nasim Ne..?!!!
Imaju zaradu ogromnu i ispod 50%..ne brinem se ja za njih.😉
 
Preziveo sam i 90te i hiperinflaciju i znam sta pricam..ii znam sta je ekonomija a jos nisam omano u mojim procenama..ako ce vec sve otici gore a nece imati ko uslov da kupi..da te pitam ja nesto pametnjakovicu ,,zasto ce se onda graditi,, ispasce po tvom da ce se graditi i cena matrijala i kvadrata ide gore a plate stoje.. samo ce onda da se gradi a niko nece kupovati.. znaci imacemo milijardu praznih stanova po srb.😂😂😂 Ne razumem..pojasni mi decko
Zarade ne "stoje" vec rastu i to pokazuje svaki trend. (po meni samo ne rastu dovoljnom brzinom kao nekretnine). IT zarade rastu nesto brze od ostalih.
Sve vise dijaspora kupuje.
Inflacija utice i na rast cena nekretnina.
Sto vise stampaju novca to se vise tog novca na kraju ukrupni kod investitora i oni najvise i kupuju.

Prelomice se market kad otpustanja budu drasticna (i mozda x meseci posle toga)
Svakako nije pametno cekati pad.
 
Poslednja izmena:
Zarade ne "stoje" vec rastu i to pokazuje svaki trend. (po meni samo ne rastu dovoljnom brzinom kao nekretnine). IT zarade rastu nesto brze od ostalih.
Sve vise dijaspora kupuje.
Inflacija utice i na rast cena nekretnina.
Sto vise stampaju novca to se vise tog novca na kraju ukrupni kod investitora i oni najvise i kupuju.

Prelomice se market kad otpustanja budu drasticna (i mozda x meseci posle toga)
Svakako nije pametno cekati pad.
Zarade stoje..krecem se medju ljudima i znam sta pricam..minimalac u srb.se povecava svakog januara za 20 e.ako je to tvoj pokazatelj da zarade rastu..ali to je nista na sprem cena kv koje su rasle a sada vidimo da stagniraju i imaju blagi pad..Zasto imaju blagi pad a kupaca skoro da nema,to je realna situacija sto znamo svi..
 
Kad kazes stoje treba da preciziras od kada stoje od juce? od proslog meseca? od pre 6 meseci?. Posto svakako zarade imaju neki rast koji je velikim delom prouzrokovan inflacijom a jedan deo je i nominalni rast.
 
Vrh